ijzéisïneecfkunsr, borduur- en weefkunst, boekdrukkunst, meubel- en orgelfabrica- ge, glasbrandkunst. Aan deze tentoonstelling worden, kerk- muziekuitvoeringen en waarschijnlijk ook een historische omgang en mysteriespe len verbonden. Tot medewerking worden alle op het gebied van kerkelijke kunst bekende vereenigingeh eu firma's in Ne derland uiigenoodigd, terwijl officieele steun reeds werd toegezegd. Een verzetshoofd neergelegd. Blijkens een uil Ned.-Indië aan het departement van Koloniën ontvangen te legram, is het bekende verzetshoofd Teungkoe di Barat in boven Keureütoe (onderafdeeling Soekoen, afd. Noordkust van Atjeh, gouvernement Atjeh en On- derhoorigheden), neergelegd. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 27 Februari. Zooals uit een annonce in dit blad blijkt, heeft de Ambachtsschool weder de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat de gele genheid om jongelieden op te leiden tot bekwame Timmerlieden, Meubelmakers, Modelmakers, Huissmeden, Machine bankwerkers, Constructiewerkers, Vuur werkers en Huisschilders. Voor a.s. steenhouwers bestaai gele genheid het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak het ornament en het letter- teekenen. Aan onvermogende leerlingen worden de benoodigde leermiddelen kosteloos verstrekteen modelkiel, de materialen en de gereedschappen voor de behande- deling daarvan worden allen leerlingen kosteloos ter beschikking gesteld. Dé cursus duurt drie jaren. Het schoolgeld wisselt af naar de ge goedheid der ouders f 40, f 30, f 20, f 10 f 5 en f2.50 per jaar. Onvermogenden worden kosteloos toegelaten. De 9-uursluiting der kappers en barbiers zal met ingang van 4 Maart ingevoerd worden. Naar wij vernemen, hebben thans alle belanghebbenden met dezen maatregel ingestemd en zullen zij aan de uitvoering ervan medewerken. Slechts één vakgenoot heeft tot nu toe geweigerd zijn zaak op den overeengeko men tijd te sluiten. Wij hopen eohter, dat deze opposant zijn standpunt niet zal volhouden, op gevaar af, dat hij de overige zaken zal dwingen van hun plan nen af te zien. Zoowel voor patroon als voor bedienden is de 9 uur sluiting een toejuichenswaardige beslissing en zou't te betreuren zijn, als ervan moest wor den afgezien door de tegenwerking van één persoon. 't is echter nog geen 4 Maart en wie weet of de betrokkene tegen die tijd niet van rneening is veranderd. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8 uup 's avonds St. Jo- seph-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker de heer Alph. Laudy. OnderwerpHoe de hieuw e dichtkunst ontstond. KATWIJK. Het Stbl. no. 29 bevat de .wet van den 5dën dezer, houdende be krachtiging van den onderhandschen ver koop van een stuk duingrond bezuiden langs het Vuurbaakspad te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk voor den bouw van een school en voor straat- aanleg. KATWIJK AAN ZEE. De booten, die hier haar visch brachten, besomden van f 10.55 tot f 12.80. Prijs der visch: kl. pchol 40 a 45 c., kl. schar 35 a 50 c., middels. 75 a 85 c., gr. dito f 1.25 a fl.50 per mandje. LISSE. De uitslag der gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad (vacature G. C. Tromp) Is als volgt: A. F. Muller (Lib. 95, en G. Tromp (A. R.) 612 stemmen. Ge kozen alzoo de heer G. Tromp. N1EUWVEEN. Zondagavond jl. hield de R. K. Kiesvereeniging eene algemeene vergadering in het koffiehuis van den heer M. Erkelens, alhier. Aanwezig ongeveer 50 leden. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen. Deze worden na voorlezing goedgekeurd. De secretaris deelt mede, dat het be stuur voorstelt in het najaar den leden een vroolijken avond te geven, en vraagi of er leden zijn, die hiertegen bezwaar hebben. t Zonder stemming wordt dit voorstel aangenomen. Verder wordt medegedeeld, dat de Kiesvereeniging 131 leden telt en dat het aantal ingeleverde aangifte-biljetten voor de kiezerslijst 1912—1913 32 bedraagt, waaronder zich bevinden 5 aangiften van nieuwe kiezers. De secretaris brengt thans verslag uit over den toestand en de verrichtingen der Kiesvereeniging in 1911. De rekening en verantwoording van den penningmeester wordt in orde be vonden. Daarna verleent de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Schoon derwoerd uit Leiden. Spreker schetst eerstens de positie van den arbeider en wijst daarbij op de lage Jooneh, de slechte woningen en te lange arbeidsduur. Vervolgens beschouwt spr. den invloed, welke de lectuur, speciaal de pers, uit- Qgfefit po ous denken er Hij wijst mee klem op het gevaar van het lezen van z.g. neutrale en liberale blaclen. Het geloof is het mikpunt van den geestesstrijd in onze dagen, het egoïsme, bet „lager ik" viert hoogtij. Een socialistische minister in Frankrijk waagde het indertijd uit te roepen, dat men hel geluk op aarde moest zoeken, want dat de lichten in den Hemel waren uitgedoofd. Het volk wordt opgeruid en een opstand tegen ieder gezag is merk baar. Wellicht zegt men: ja, maar hier zijn geen socialisten. Spr. kan dit plaatsen, maar wijst er met klem op, dat de geest van het socialisme wel op het platt land zal zijn. De pers, vervolgt spr., is de Koningin der aarde, zij is het machtigste wapen in den strijd des geest es. Mannen als Rousseau en Voltaire wijten de Fransche revolutie vooral aan de lectuur. De pers vertelt ons alles. Zij dient niet cm de openbare meening weer te geven, maar moet eeri bepaalde richiing aan wijzen. Wij moeten slechts Roomsche bladen lezen. Spr. wijst op her gevaar der neutrale pers. Hoe toch kan een redacteur eener neutrale krant de leiding op zich nemen, wanneer hij er geen be paalde richting op na houdt? De neutrale krant bevat veelal smerige advertentiën, vermeldt kloosterschandalen uit het bui tenland, *-elke niet gemakkelijk te contro leeren zijnmet Kerstmis bevat zij een artikel over het koude jaargetijde, en met Paschen geeft zij een beschouwing over het voorjaar. De feuilletons maken jonge mannen en dochters levensmoe. Men ziet het gevaar hiervan niet in, en de Roomsche krant, zegi men, is niet pikant genoeg, bevat oud nieuws, zij is te scherp, maar een en ander bewijzen doet men niet. Met allerlei belachelijke klachten wendt men zich tot de redactie. Met de liberale kranten durft men zoo iets niet te doenmen vergeet, hoe de liberale pers onze Roomsche mannen met slijk werpen. De Roomsche pers moet men steunen, in het belang van onzen godsdienst, ook uit politiek oogpunt. De maatschappelijke vraagstukken leeri men bekijken van Ka tholiek standpunt. Domme kiezers acht spr. de gevaar lijkste. Zij lezen geen kranten en zijn tot op het laatrte oogenblik steeds uit te trekken. Thans geeft spr. een breedvoerige be schouwing over hetgeen het zittend Mi nisterie gedaan heeft en nog zal doen in zake de sociale wetgeving. Ten slotte geeft spr. een korte toe lichting op de aanhangige Tariefwei. Het Kamerlid Duys wil ons wijsmaken, dat de sinaasappelen, de petroleum en de thee zoo duur zullen worden. Het doel dezer wet is geenszins de allereerste levensmiddelen te treffen, maar vooral de weelde-artikelen. Spr. doet een beroep op het logisch verstand der leden, legt er den nadruk op, dat de huidige Regeering werkelijk onze belangen op het oog heeft, en ver trouwt, dat, wanneer de Regeering in 1913 aanblijft, zij ons zeker.in de vol gende 4-jarige periode het verlangde zal geven. (Applaus.) Daarna neemt de Zeereerw. heer Pas toor het woord, dankt den spreker voor zijn ernstige en leerzame rede, die een goeden kijk geefr op de politiek en de werkkracht der Regeering, en gelooft wel, dat het niet aan Nieuwveen zal liggen, wanneer het Ministerie mocht tuimelen. Z.Eervv. spreekt de hoop uit, dat allen slechts Katholieke bladen zullen lezen, en beveelt daarvoor in het bijzon der aan „Het Katholiek Weekblad" en „De Leidsche Courant". (Applaus.) Aan de orde komt thans de verkiezing van twee bestuursleden wegens perio dieke aftreding van den heer Hogervorst, die bij eerste stemming met groote meer derheid wordt herkozen, en verder we gens overlijden van den heer W. Lenting, in welke vacature wordt voorzien door de benoeming van den heer J. Venne. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWKOOP. Heden vergaderden de Ingelanden van den Polder Nieuw koop-Noorden. Op de agenda stond o.a. Verkiezing van Secretaris-Penningmees ter, voor welke betrekking veel liefheb bers waren. Met overgroote meerderheid van stemmen werd gekozen de heer C. Groenendijk van Noorden. NOORDWIJKERHOUT. Het kruisver- bond St. Victor hield hedenavond eene vergadering in café „De Toekomst". De Voorzitter heette allen welkom en opende met den christelijken groet de vergadering. Vervolgens worden een 7- tal nieuwe leden geïnstalleerd, w. o. 2 geheelonthouders en worden de notulen gelezen. De Voorzitter heet de nieuwen leden welkom en hoopt dat allen kruis- verbonders van de daad zullen zijn. Besloten wordt de militairen van con tributie vrij te stellen, zoo zij dit wenschen en een vragenbus te plaatsen. Nog wordt medegedeeld, dat Zondag vóór of na St. Victor eene H. Mis voor de leden zal worden gelezen en dat J. Looijesteijn zich bereid verklaard heeft, de contributie op te halen. Nadat bij de rondvraag verschillende vragen zijn beantwoord, sluit de Voor zitter de vergadering, na de leden te hebben opgewekt hunne insignes te dragen OEGSTOEEST. Men schrijft ons: Onder zeer groote belangstelling en veler oprechte deelneming had heden morgen alhier de begrafenis plaats van het stoffeliik omhulsel van den non ieu# digen, deugdzameu en veeibeiov enden Ja cobus van Douveren, student van 't Klein Seminarie Hageveld, na een korte ziekte in 't St. Elizabeths Gesticht te Leiden 11. Zondag overleden. Allen hier kénden hem en hielden van hem om zijn oprechtheid en hartelijkheid. Zeer velen wareri dan ook aanwezig oin hunne harte lijke deelneming in dit voor de familie zoo diep-treurig verlies te betuigen. Doch treffend vooral was 'tte zien, hoe hij in die wc-inigc jaren, die hij als student te Hageveld heeft doorgebracht, de alge meene achting en liefde zijner Eerwaarde heerèrt professoren en medestudenten had weten ie verwerven. De Hoogeerw. regent en verschillende dezer Eerw. hee- ren waren aanwezig; en bijna alle stu denten - eenigen dezer waren door onge steldheid verhinderd waren gekomen om bij de H. Mis tegenwoordig te zijn en de begrafenis van hun overleden mede broeder bij te wonen. Teri 9 ure werd de plechtige Requiem mis opgedragen door den Hoogeerw. regent, terwijl de Zeereerw. heeren v. d. Boogaardt en Wijxenburg, leeraars aan 't Seminarie, als diaken en subdiaken fun geerden en eenigen der heeren studenten verdere assistentie verleenden. Heerlijk schoon klonk daarbij 'tgezang der heeren studenten, die de mooie Gregoriaansche Requiemmis zoo treffend en gevoelvol zongen. Na de plechtige H. Mis betrad de Zeereerw. Zeergel. heer v. d. Boogaardt den preekstoel om naar aanleiding van de woorden van den H. Paulus: „Den blijden gever heeft God lief" een troost woord tot de familie te spreken. Hij prees in den jeugdigen overleden student hoe hij blijde alles deed wat van hem werd gevraagd, blijde alle offertjes bracht, blijde gehoorzaamde. Blijde ook had hij 'toffer gebracht van zijn dood, toen God 'them vroeg. Hij spoorde de diepbe droefde ouders aa.'i in hem nu een voor beeld te zien, hoe ook zij nu vol geloof en vol onderwerping aan God dat verlies moesten dragen. Aan zijn aanwezige medestudenten stelde hij hem ten voor beeld een voorbeeld van gehoorzaam heid, en spoorde hen aan veel voor hun overleden medebroeder te blijven bidden. Daarna had de kerkelijke begrafenis plaats, 't Was een droeve plechtigheid, en een ieder voelde innig medelijden met de zoo zwaar beproefde familie, door iedereen geacht. Uoch troostrijk voor haar was voorzeker die algemeene deel neming; immers, waar hij hier trok door zijn goedheid en deugd, daar vestigt zich 'tzekere vertrouwen, dat hij reeds bij God, aan Wiens dienst hij hoopte zich eenmaal geheel te kunnen toewijden, 't loon daarvoor zal hebben ontvangen. RiJ'NSBURG. In de gemeenteraadszit ting stelden B. en W. voor art. 12 van de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat de straten niet meer mogen worden geschrobd, maar geveegd, ter voorkoming van het wegspoelen van het zand in den Viiet. Over drt punt ontspon zich een lange discussie, zoodat besloten werd het rot de volgende vergadering aan te houden. VOORHOUT. De afd. Voorhout van het H. B. O. vergaderde in „Boerhaave" onder voorzitterschap van den in de vorige vergadering nieuw gekozen voor zitter, den heer W. van der Laan. In zijn openingswoord wijdde hij eenige woorden van dank aan den pas afgetreden voorzitter, onder wiens leiding het leden tal wel verviervoudigd is. Spr. hoopte, dat onder zijn leiding het ledental ook steeds vooruitgaande zou blijven. Door de afgevaardigden werd verslag uitgebracht der laatst gehouden algem. vergadering. Een belangrijk punt der agenda lokte nogal bespreking uit: nl. het stichten van een waarborgfonds ten behoeve van de onderteekenaars van het contract der minimumprijzen voor rommel hyacinthen. Bij de aanvang der besprekingen bleek, dat er verscheidene tegenstanders waren, maar na een vruchtbare gedachienwisse- ling teekenden alle aanwezigen op de lijst vóór het waarborgfonds. Uit de opgave der aanwezigen bleek, dat zij gemiddeld 40 rommel hyacinthen rapen per R.R. en dat de voorgestelde premie, 10 cent per R.R., in het ergste geval hun rommel hyacinthen zou belas ten met f0.25 per 100. Men voorzag hierin, dat, voor het geval het waarborgfonds niet behoefde aange sproken te worden, het geld gerestitueerd zou worden, dus dat men er dan geen schade van had, en in 't geval dat hel waarborgfonds wel aangesproken moest worden, men, door de zekerheid te weten waar met het restant te blijven, prijzen zou kunnen handhaven, wat zonder con tract en fonds zeker in zoo'n omstandig heid niet zou kunnen. Men was er van overtuigd, dat, als er werkeljjk rommel hyacinthen over zijn, de prijzen (zonder contract) gauw fl dalen, zoodat naar bovenstaande berekening steeds voordeel is bij het fonds, ongeacht nog het indi recte voordeel, dat, blijven rommel hya cinthen op prijs, de bedding en miniatuur hyacinthen ook niet zoo goedkoop ver kocht zullen worden. De vergadering sprak als haar gevoelen den wensch uit, dat, worden in het a.s. seizoen door het fonds rommeibollen op gekocht, dat dan deze beslist aan den handel onttrokken moesten wordendat rommeibollen door het fonds alleen wor den opgekocht bij deelnemers aan het fonds; dat men eerst de deelhebbers in •de gelegenheid moet stellen om hun over schot tegen een ietsverlaadden üriis.aan de exporteurs te verkoopeneen eilander te regelen en prijs vast te stellen in die vergadering, welke omschreven is in het contract (nl. in het begin van October). Staande deze vergadering werd een huishoudelijk reglement behandeld en aangenomen. Zoodra de kas het toelaat zal het in druk verschijnen en onder de leden verspreid worden. Besloten werd gemeenschappelijk man den cn zakken aan te koooen, wat een vorig jaar ook ten genoege van de leden was geschied. Met een .woord van dank voor het aangename debat sloot de voorzitter deze vergadering. Deze week schijnt hier voor ver schillende menschcn geen gelukkige te zijn. De arbeider C. C. de R. knelde zoodanig zijn vinger terwijl hij met een dritw ielig voertuig aan het zandvervoeren was, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen en het nog wel eenige dagen za! duren eei hij zijn gewone werkzaamheden weer kan verrichten. De timmerman A. stak met een beitel in zijn pols; ook bij deze legde de genees kundige een verband. WARMOND. Gisteren, feestdag van St. Mathias, patroon dezer parochie, werd de feestpredikatie gehouden door den WelEervv. heer H. J. M. M. Alink, kapèlaan te Waddinxveen. Na Paschen zal St „Caecilia" een speciale tooneelavond geven. De keuze is gevallen op een werk van Justus van Maurik, „Janus Tulp" genaamd. Door dit zeer mooie blijspel heeft „de Hol- landsche Mark Twain" zijn naam als tooneelschrijver verworven. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is voor deze gemeente benoemd de gemeente-veldwachter B. G. Steekers, alhier. GEWESTELIJK GEMENGD. Ongeluk met doodelijken afloop. Hedenmorgen geraakte de werkman H. S., in dienst bij den stalhouder H. J., op het landgoed „Duinzigt" te Oegst- geest beklemd tusschen de wielen van een mallejan en een boom. De borst kast werd ingedrukt. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den den dood constateeren. en ook de wel- eerw. kapelaan, die terstond aanwezig was, moest natuurlijk zonder geestelij ke hulp te hebben geboden, huiswaarts keeren. Te Gouda is gisternacht ingebroken bij den slager A. G. de L., in het Groe- nendaal. De inbrekers hebben f300 mee genomen, benevens een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Gemeenteraad van Hazerswoude. vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer Mr. C. S. van Dob- ben de Bruijn, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer C. Korteweg. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe brandweerverordening welke van Ged Staten goed.gekeurd is teruggezon den, 1 April in werking zal treden. De voorzitter sten namens B. en W. voor adhaesie te betuigen aan een adres der gemeente Ambt-Almelo aan de Tweede Kamer betreffende de subsidiee- ring van provinciewege .voor buitenleer lingen, die H. B. scholen bezoeken, zoo wel bijzondere als openbare. Aldus wordt' besloten. Tot onderwijzer aan de O. L .school school aan het dorp wordt tegen 1 April benoemd dc heer N. Abspoel, tijdelijk onderwijzer alhier. Aan de orde komt de opheffing van de openbare lagere school aan den Rijn dijk. Ged. Staten hebben bericht, dat zij de desbetreffende raadsbesluiten kun nen goedkeuren, mits de bepaling wor de gemaakt, dat de bruggelden voor kin deren die dc o. 1. school te Koudekerk be zoeken voor rekening der gemeente ko men. Aldus wordt besloten. Door een der raadsleden erop opmerk zaam gemaakt, heeft de Voorz. nauw keurig een onderzoek doen instellen naar de nieuwe sluis en geen enkele afwij king (noch voor, nocli tijdens, noch na de vorst) is bespeurd. Dat in de be- staaande vleugelmuren een kleine afwij king is, daarvan heeft spr. reeds vroeger melding gemaakt. Door ankeren zou de zaak echter verholpen worden. Wat betreft de openbare school aan den Rijndijk, wordt besloten de nog bruikbare leermiddelen over te brengen naar de school aan het dorp, de rest zal verkocht worden. Aan B. en W. wordt machtiging verleend voor deze zaken te zorgen. Op de-reclame van P. v. Deuzen, om ontheffing van de hoofd, omslag wordt goedgunstig beschikt. Bij de rondvraag brengt de heer W e- zelenburg ter sprake het vernielde schoolhek. De Voorzitter zegt dat 't onderzoek nog aanhangig is. De vergadering wordt daarop ge sloten. Kunst en Wetenschappen. De maandvergadering van de Maat schappij van Nederl. Letterkunde zal worden gehouden in een der lokalen van het Nutsgebouw op Vrijdag 1 Maart a.s. 's-avonds te 8 uur. Als spreker zal alsdan optreden de heer Dr. E. B. Kielstra van 's-Graven- hage, met eene voordracht getiteld „Nederland's betrekkingen tot Riouw" Onderwijs. Examens nuttige Hand w e r k c u Te 'sGravenhage slaagden de dames W. P. v. d. Harst en D. J. v. d. Horst, te Koudekerk. Kerknieuws. Maria-Congres te Maastricht. Door het hoofdcomité van bovenver meld congres, waarvan Dr. P. Dopplei de algemeen-secretaris is, is een circulaire rondgezonden, waaraan wij het volgende pnileenen Onder de volkeren, die hebben uitge munt door trouwe Maria-vereering en eerbiedige kinderliefde en den Machtige hebben dankgezongen, omdat Hij heeft willen neerzien op de geringheid Zijner Dienstmaagd, behoort met recht en ëere hei Nederlandsch sprekende volk van Nederland en Belgie. De geschiedenis onzer Maria-vereering behoort tot de rijkste, welke zijn opgetee- kend. In de gulden bladzijden is teil allen tijde de lof der Moeder Gods verkondigd; eu op welsprekende wijze haar glorie ge predikt. Met wijze woorden heeft de wetenschap hier Hare voorrechten verde digd en verklaard; de kunst heeft met al wat stoffelijk vermogen, door de hoogste inspiratie bezield, bereiken kan, hare hemelsche schoonheid aan de aarde ge openbaard. Maria's heiligdommen be- heers.chten heel hei landin elk gezin had de Moeder Gods haar huisaltaar cu het hart van ieder geloovige was eene vro.me kapel, waar de gezegendste der vrouwen hulde gebracht werd. Toen dan ook twee jaren geleden ons Katholieke volk werd opgeroepen 0111 deel te nemen aan het eerste Neder- la ndsche Maria-congres te Averbode, ble ken aanstonds honderden bereid om deze betooging een nieuwere vorm van al oude Maria-devotie - te maken tot een luisterrijke zaligprijzing van Gods Onbe dekte Moeder. Ondanks den twijfel van voorzichtige raadgevers, die zulk een pogen tegrootscli vonden voor de beperkte krachten van den nattw-omgrensden Dietschen stam, is deze bijeenkomst geslaagd zóó, dat zij naar oordeel van bevoegden de grootcre internationale bijeenkomsten in den scha duw heeft gesield. Daarom achten wij dc tijd gekomen, om tot uitbreiding van het Rijk Gods eu ter eere van de allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria uit te schrijven het tweede Nederlandsch Maria-congres, dat, onder goedkeuring van het Nederlandsch en Belgisch episcopaat, gehouden zal wor den te Maastricht van 15 IS Aug. 1012. Had het eerste congres tol grondge dachte bij al zijn werkzaamheden dc voor spelling van Maria„van nu af zullen alle geslachten Mij zalig prijzen" en werd het bij de keuze der te behandelen onder werpen geleid door het verlangen om een algemeen overzicht te geven der Maria- leer, van den invloed der Onbevlekte op hetpersoonlijk en openbaar zedeleven, terwijl aan de geschiedenis en de kunst was toevertrouwd de taak om aan te toonen, hoe luisterrijk de verheven voor spelling van Gods Moeder in vervulling ging; het tweede Nederlandsch Maria- congres kan niet anders dan gewijd /.ijn aan dc uitverkiezing der Fi. Maagd, dan aan eene grootsche betooging, waarin zij gevierd wordt in hare grootheid van Moeder Gods, verheven door Hem, die Machtig is. Waar hare glorie zoo vele eeuwen werd bestreden of verkleind, w aar zoovele dwaalbegrippen heerschen over de vereering, welk.c wij Haar brengen, daar was de keuze van het bestuur aan stonds bepaald op de verklaring, dc vie ring en de verdediging van het klare woord der H. Schrift: „omdat Mij groote dingen heeft gedaan de Machtige". De Katholieken van Noord- en Zuid- Nederland oproepend om het tweede Ne derlandsch Maria-congres te bevorderen door inschrijving en deelname, vragen wij allen met ons mede te bidden voor liet welslagen van deze echt Katholieke Maria-vereering, opdat rijke vruchten van genaden in die dagen den deelnemers geworden mogen en dat de glans van deze feestelijkheden licht moge brengen ook daar, waar nu de duisternis der dwa-jj ling heerscht, opdat er velen, die nu verre, staan, geroepen mogen worden om met- ons mede te zingen den lofzang van liet Evangelie: Magnificat... Mijne ziel mankt groot den Heer... omdat Mij groote dingen heeft gedaan dc Machtige, eiï heilig is Zijn Naam. Missionarissen in China. Bij een familie te Schijndel is uit Chïnaii de verontrustende tijding ontvangen, dat het leven der in de binnenlanden ver-, keerende missionarissen door allerlefc gevaren bedreigd wordt, voortvloeiend^' zoowel uit den geest van revolutie, diq tegenwoordig heel China in beroering, brengt, als uit het gure jaargetijde. D« brief, gedateerd uit liet begin van De-, cember, is eerst voor eenige dagen in het bezit der familie gekomen. Daarin wordi melding gemaakt, behalve van den steeds voortdurend dreigenden dood door de, handen der opstandelingen, van een nog), verwoeder vijand, de ijselijke koude. Met 20 man, onder wie 3 bisschoppen, zijii de arme menschen in een armzalige hui opgesloten en hebben zij vreeselijk te lijden van honger en koude. Omtrent het verloop der zaken en den toestancj^ van de missionarissen na diëb tijd ijf

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2