Ingezonden Mededeelingen. VAN HOUTEN DE BESTE VOOR DEN PRUS DE VOLKSDRANK BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. (1014) gefabriceerd door rGoedkoop Alom verknjcjbaar f 1.50 1 - 0.80 I VIERKANTE - 0.42%j BUSSEN - 0.18 J onmiddellijke intrekking van de vergun ning tot het z^j. vreedzame postenin voering van een wet, waarbij mijn-eige naars bevoegd werden verklaard mijnen met niet aangesloten arbeiders te exploi- ieeren, waarbij politie en soldaten hulp zouden verleenen. Zooals men weet, gist het ook onder de Duitsche mijnwerkers In het Roer-bekken zijn gisteren niet min der dan twintig vergaderingen van mijn werkers gehouden om den toestand in de mijnindustrie te bespreken. In een vergadering te Oberhausen verklaarde de Rijksdagafgevaardigde Sachse, dat loons- verhoogingen noodzakelijk waren. Hij ontkende, dat de beweging in het Roer bekken slechts ten doel had den Engel- schen mijnwerkers te hulp te komen. Nooit verlangden de Engelsche mijnwer kers van de Duitsche een sympathie staking. Geen tijd is echter geschikter tot het stellen van looneischen dan de huidige. De mijnwerkers namen in alle verga deringen een gelijkluidende motie aan waarin gezegd wordt, dat de loonsverhoo- gingen, die tot nu toe plaats haddenj niet evenredig zijn met de stijging der prijzen van de levensmiddelen. Indien de verwachtingen der mijnwerkers teleurge steld worden, hebben de drie vereenigin- gen de opdracht die stappen te doen, welke in het belang der werklieden ge- wenscht zijn. Alle bijeenkomsten hadden een kalm verloop. Hoewel langen tijd verwacht, kwam gisteren toch nog vrij plotseling het be richt van het overlijden van den Groothertog van Luxemburg Wilhelm Alexander, groothertog van Luxemburg, werd den 22en April 1S52 te Biebrich geboren en huwde in 1893 met Maria Anna infante van Portugal, uit welk huwelijk zes dochters geboren wer den. Wegens den hoogen leeftijd van groothertog Adolf werd hij in 1902 tot regent van het groothertogdom benoemd en volgde zijn vader in November 1905 als regeerend vorst op. De regeering vanWil- helm Alexander onderscheidde zich niet door eenige belangrijke gebeurtenis. Om het groothertogdom voor het regeerend geslacht te behouden, nam de Kamer in April 1907 met 41 tegen 7 stemmen der socialisten een wetsontwerp aan, waarbij het familie-statuut van dep groothertog zoodanig gewijzigd werd, dat zijn oudste dochter hem als groothertogin en hoofd van het huis Nassau kon opvolgen. Zoo als bekend, waren tot dan toe in Luxem burg vrouwelijke nakomelingen van de re geering uitgesloten, wat in 1890 tenge volge had, dat de rechten op het groot hertogdom van koning Willem III over gingen op groothertog Adolf. De voortdurende ongesteldheid van (Wilhelm Alexander maakte het noodzake lijk, dat den 18en November 1908 zijn echtgenoote Maria Anna tot regentes werd benoemd. De erfprinses Maria, die door het over lijden van haar vader groothertogin van Luxemburg geworden is, weid den 14en juni 1894 op het kasteel van Berg ge boren en is, evenals haar moeder, Ka tholiek. GEMENGD. Keizer Wilhelm gaat begin 'Maart weer naar Korfoe. Hij zal zich te Venetië op de Hohenzollern inschepen. Gisterenmiddag maakte keiler Frans jozef voor 'teerst na eenige maanden een wandeling. Z. M. maakt het uitstekend. Uit Genève wordt gemeld, dat in den Zwitserschen Bondsraad een wetsvoorstel is ingediend, om de toe lagen van de leden van den Bond van 12.000 francs tot 18.000 francs te verhoo- gen. Verder stelt het wetsontwerp voor, het salaris van den president van den Zwitserschen Bond van 14.000 tot 20.000 francs te verhoogen. Staatsminister Beernaert, die onlangs het slachtoffer was van een val, is eergisteren weer in de Belgische Kamer verschenen. Zijn hoofd was nog altijd in windsels gewikkeld. De rechterzijde bracht den staatsminis ter een hartelijke ovatie, en vele leden, waaronder ook eenige liberalen, kwamen den grijsaard de hand drukken en hem zijn spoedig volledig herstel toewenschen. De Chineesehe Vereeniging der „Onverschrokkenen" heeft aan Joeansji- kai medegedeeld, dat zij met de wapens in de hand tegen de republiek zou strijden. Tot deze vereeniging behoo- ren volgens een bericht van het Peters- burgsch telegraafagentschap de gouver neur-generaal van Mantsjoerije, Tsjaoerh- sün, en prins Tsaitse. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft minister Canalejas, verslag aan den ko ning doende over den loop van de Fransch-Spaansche onderhan delingen, gezegd, dat er voor het pessimisme van sommige bladen geen grond is en dat de onderhandelingen op bevredigende wijze voortgezet worden. Een telegram uit Riga meldt: De drie afdeelingen voor het rollend mate riaal en de machine-afdeeling van de constructie werk plaats der spoor wegen staan in vlammen. De schade wordt op enkele honderdduizenden ^gul- dens geschat. Bij een sneeuwstorm in het Russi sche gouvernement Omsk zijn 222 men- schen van koude omgekomen. De commandant der onderofficiers- school te Potsdam deelt mede, dat Vrij dag in den loop van den middag en ge durende den daarop volgenden nacht on geveer 180 man onder met koorts gepaarde maagverschijnselen ongesteld zijn geworden. De oorzaak wordt in den Donderdag genuttigd en middagkost gezocht. De toestand der zieken is over het algemeen goed; voor geen patiënt was opneming in het hos pitaal noodig. Militie-vergoedingsbesluit. Stct. 47 bevat het besluit van den 22en Februari 1912 betrekkelijk de uit voering van artikel 84 der Militiewet. Bij dit besluit zijn vastgesteld de be palingen, welke uitmaken het „Militie- Vergoedings-besluit". De bepalingen zijn verdeeld a. bepalingen van kracht in gewone tijdsomstandigheden. b. bepalingen van kracht in de bij zondere tijd omstandigheden, vermeld in het tweede lid van artikel 84 der Militie- wet. A. Zouden tengevolge van verblijf in dienst van een ingelijfde bij de militie voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken aan het gezin, waartoe inge lijfde behoort, dan wordt door het hoofd van dat gezin ,of door de ectttgefl.op;tie> om toekenning van vergoeding te kun nen erlangen, een daartoe strekkend ver zoek ingediend. Dit verzoek, voorzien van de opgaven en verlangde inlichtingen, welke Stcrt. 47 nader opgeeft, moet worden gericht tot den Ministe rvan Oorlog of Marine naa rgelang de ingelijfde tot de Militie te land of ter zee behoort. De Minister regelt de wijze van on derzoek naar de betrouwbaarheid van het verzoek. Het bedrag der vergoeding dat niet mag te boven gaan liet bedrag aan in komsten, gederfd wegens afwezigheid van den ingelijfde, verminderd met de kosten van diens eigen levensonderhoud wordt door den betrokken Minister bepaald. Wanneer in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone om standigheden de militie geheel of ten deele buitengewoon in werkelijken dienst geroepen is, wordt het ver zoek om vergoeding gericht aan den burgemeester, der gemeente, waar de gene die het verzoek doet woonplaats heeft, tenzij die woonplaats buitenslands gelegen is, in welk geval het verzoek gericht wordt aan den burgemeester der gemeente. Het bedrag der vergoeding wordt in dat geval bepaald door bedoelden bur gemeester, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog of Marine. In afwachting van die nadere goed keuring wordt de vergoeding door of vanwege den burgemeester uitbetaald. De daarvoor benoodigde uit de gemeen tekas voor te schieten gelden worden hem op zijne aanvraag, tegen kwitantie door den gemeente-ontvanger ter hand gesteld. Chineezenopstootjes in Indië. Uit de door de bladen ontvangen te legrammen blijkt, dat de Chineezenop stootjes te Batavia en tc Soerabaja, voor al die in laatstgenoemde stad, veel ern stiger zijn dan het regeerings telegram van Vrijdag deed vermoeden. De Chineesehe gezant te 's Graven- hage seinde d.d. 14 Februari aau de Chineesehe Handelsvereeniging te Soe- raoaja dat de Mandsoejs afstand van de regeering hebben gedaan, en een nieuwe vlag hebben ingevoerd. Tevens verzocht de gezant dit feit bekend te willen maken. De Chineezen meenden nu gerechtigd te zijn met nieuwjaarsdag de vlag der republiek uit te mogen steken. De conservatieve Chineesehe officieren en de Indische regeering kantten zich tegen het uitsteken der republikeinsche vlag, tengevolge waarvan de relletjes ontstonden. De herriemakers bestonden voorname lijk uit de uitMacaoafRöritstigcChineezen. Het verzet dezer Macaoërs kon te Ba tavia gemakkelijk worden bedwongen tc Soerabaja was hun verzet echter moei lijk bedwingbaar, omdat zij daar eene geheime vereeniging vormen, wier weer wraak door de rustige Chineezen wordt gevreesd. De verbittering onder de Macaoërs te Soerabaja werd hoofdzakelijk verwekt, tengevolge van de weigering van den majoor der Chineezen, om de republi keinsche vlag te hijschen. Aan de Nieuwe Courant is Zaterdag geseind, dat wegens de gisting onder de Chineesehe bevolking te Soerabaja de staat van beleg is afgekondigd. Er zijn troepen der verschillende wapens gere- quireerd. Aan het departement van Koloniën, was, naar men meldt, Zaterdagmiddag om 3 uur nog geen bericht ontvangen, uit Soerabaja omtrent de afkondiging van den staat van beleg. Indien de toe stand ernstig was zoo zeide men zou men reeds bericht moeten hebben. Volgens een telegram uit Soerabaja aan de N. R. Ct. zijn er 500 Macaoërs gearresteerd, zonder dat zij verzet bo den. De toestand is rustig. KORTE KRONIEK. Het Nederlandsch Bureau van de Hollandsch-Belgische Commissie, dat belast is met de voorbereiding der 4e Conferentie, heeft besloten dat deze zal plaats hebben in den loop van Juni a.s. in het gebouw van de Eerste Kamer. O.a. zal behandeld worden het voorstel van Asch van Wijck, betreffende een Hoilandsch-Belgisch Arbitrageverdrag. LEIDEN, 26 Februari. Den len Maait hoopt mejuffr. Pe- tronella Rusthof den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar als dienstbode in dienst trad bij mevr. de wed. Brou wer, Turfmarkt alhier. De Burgemeester brengt ter ken nis, dat in de week van 19 tot en met 25 Februari 1912 aangifte is gedaan van 1 geval van roodvonk, en dat in die week geen personen aan die ziekte zijn overle den. In de j.l. Zaterdag gehouden Al- gemeene Vergadering van Aandeelhou ders in de N. V. „Eerste Leidsche Hulp bank met Winstverdeeling", alhier, werd de balans en winst- en verliesrekening óver het 2de Boekjaar 1911, goedge keurd en besloten na afschrijving van f61,25 op oprichtingskosten en f42,13 op materiaal, het winstsaldo ad f8.76 op nieuwe rekening over te schrijven. Uit het door de Directie uitgebracht verslag bleek, dat in hel afgeloooen jaar waren ingekomen 333 aanvragen, waar van toegestaan 2S0 tot een bedrag van f47.983,30. Door debiteuren werd alge- lost f40.847,S0 zoodat op 31 Dec. 1911 uitstond een bedrag van f.29, 868,60 ver deeld over 232 leeningen, of gemiddeld f 128,70 per leening. Alle aflossingen kwamen geregeld bin nen en bleef de Bank ook nu weer voor verliezen gespaard. Het geplaatst maatschappelijk kapi taal bedrag op ultimo December 1911 f 31.500,— waarop gestort f 18525, In dit jaar werden 40 aandeelen ge plaatst waarop gestort f8000. ROOMSCHE AGENDA. Donderda_g 8 uur 's avonds St. Jo- seph-Gezellen-Vereenïging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker de heer Alph. Laudy. Onderwerp: Hoe de nieuwe dichtkunst ontstond. Landweer-infanterie. De verlofgangers der landweer-infan terie uit het XXVI 11e district, (waartoe behooren de gemeenten Leiden, Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord wijkerhout, Noord wijk, Oudshoorn, Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, Al kemade, Warmond, Oegstgeest, Voor schoten, Zoeterwoudc, Leiderdorp en Koudekerk, moeten zich 22 April 1912 te Leiden voor herhalingsoefeningen aan melden. De verlofgangers uit Katwijk en Valkenburg moeten op denzelfden dag te Katwijk-binnen zich aanmelden en die uit Rijnsburg te R ij n s b u r g. De verlofgangers uit het XXIXe dis trict moeten zich op 6 Mei aanmelden en wel de verlofgangers uit Zegwaard, Zoe- termeer en Bleiswijk te 'sGravenhage en uit de gemeenten Rietveld, Bodegra ven, Reeuwijk, Zwammerdam, Nieuw koop, Alphen, Aarlanderveen, Hazers- woude, Benthuizen, Waddingsveen, Bos koop, Nieuwveen, Ter Aar en Zeven hoven te Leiden. De verlofgangers uit het XXXlle dis trict (omvattende o.a. de gemeenten Veur, Voorburg en Wassenaar) moeten zich aanmelden op 6 Mei te 'sGravenhage. De verlofgangers uit het XXXllIe dis trict, afkomstig uit de gemeenten Noot dorp en Stompwijk, moeten zich aan melden op 19 Augustus te Delft. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de door de burgemeesters uil te vaardigen kennisgevingen of de door hen te verstrekken inlichtingen. Uit de publicatie van den burgemeester van Leiden blijkt, dat de in deze ge meente gevestigde, in de jaren 1907— 1908—1910 en 1911 voor den dienst bij de landweer bestemde dienstplichtigen, voor zes dagen in werkelijken dienst moe ten komen en dat zij mitsdien op 22 April a.s. 's morgens 7 uur in de Wittepoort- kazerne tegenwoordig behooren te zijn. De inspectie in November behoeven deze lotelingen niet te maken. Voorts wordt den dienstplichtigen be kend gemaakt: le. dat hun, voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, kan wor den vergund om buiten de kazerne te overnachten en ook om onder genot van vergoeding voor levensmiddelen (waar onder die voor brood) in eigen voeding te voorzien, zullende zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, uiterlijk vier weken vóór den dag van opkomst, bepaald een desbetreffend verzoek moe ten richten tot den Landweerdistricts- commandanl; 2e. dat, indien een besmettelijke ziekte heerscht in het gezin, waarbij een verlof ganger in- of waarmede hij samenwoont, deze niet aan de oproeping zal mogen voldoen. HAZERSWOUDE. De gemeenteraad zal vergaderen op Woensdag den 28en Februari 1912, des vóórmiddags te 10 uren. Op de agenda staat: Benoeming van een onderwijzer aan de openb. lagere school aan het dorp, voordracht: 1. N. Abspocl, 2. A. H. de Jongh, 3. J. van Veen; opheffing van de openb. lagere school te Rijndijk. LEIMU1DEN. Tegen Dinsdag 27 Fe bruari a. s„ des voormiddags half elf is door den Bond van Melkveehouders, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 30 Sept. 1911, eene openbare vergadering belegd ten huize van den heer J. Sneeboer, waarin als spreker zal optreden de heer J. Brinkman Hzn., veehouder te Zaandam, met het onderwerp: „Melkprijzen en Organisatie". Debat vrij. Gisternamiddag deed de landbouwer D. T. alhier als naar gewoonte zijn middagslaapje. Toen zijne vrouw hem wilde wekken, bemerkte zij tot hare groote ontsteltenis, dat haar man stervende was, en na het slaken van een paar zuchten overleed. De in allerijl ontboden genees heer constateerde hartverlamming. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat van elk plan of voltooiing van herbouw, slooping, vernieuwing of verandering van gebouwen in deze ge meente kennisgeving dient plaats teheb- toen ter Gemeentesecretarie, onder opga ve van Sectie en nummer van het kadas ter. OUDEWETERING. Aan N. Th. v. d. Meer, scheepmaker alhier, is, ingevolge de hinderwet vergunning verleend tot het oprichten van een scheepsmakerij in perceelen Sectie B. nos. 1359 en 1364. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert Dinsdagavond om 3 uur. Door B. en ,W, wfirdt den Raad voorgesteld hyn col lege te machtigen aan B. en W. van Lei den te verzoeken of en zop ja, onder welke voorwaarden deze gemeente be reid is, haar keuringsdienst van eet en drinkwaren over de gemeente Voorscho ten uit te strekken. Tevens stellen B. en Ws voor dat de Raad hun college zal opdragen een keuringsdienst van vee en vleesch te ontwerpen. WARMOND. In de zaal van hotel „De Zon", door den eigenaar welwillend voor dit doel afgestaan, vergaderde gis terenavond de St. Barbaravereeniging, onderafdeeling van den R K. Volksbond De voorzitter de heer C. M. v. Stein, opende de vergadering met den christe- 1 ijken groet. De secretaris, de heer Heij- mans las de notulen der vorige bijeen komst, die onveranderd werden goed gekeurd. Door den heer C. Heemskerk' Jr. werd rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar gedaan. I)e inkomsten bedroegen f25.48 en de uit gaven f6.25, zoodat het saldo f 19.23 bedroeg. Bij de bestuursverkiezing wer den alle leden weder herkozen. De heer Heijmans bracht bij de rond vraag een voor deze vereeniging ge wichtig voorstel ter tafel. Tot nu toe n.l. bestond de St. Barbara als onder afdeeling van den Volksbond, het plan van den heer Heijmans echter was een corporatie te stichten, geheel op zich zelf staande, onafhankelijk van den Bond. Deze nieuwe vereeniging zou dan een parochiaal karakter dragen en haar statuten zouden zóó worden ingericht, dat iemand buiten de vereeniging staan- staande, dus een niet-lid, ook door de leden van St. Barbara kon begraven wor den voor de storting van f15, waarvan tien dragers elk een gulden zouden ont vangen, terwijl de resteerendé f 5 ten bate komen der kas. Van zeer bevoegde zijde geholpv.ii, had de heer Heijmans een outwerpreg- lernent, ontworpen, wat door hem werd voorgelezen. De voorzitter wees op het gewicht van dit voorstel en stelde de vraag, wie in principe zich vóór of te gen deze verandering verklaarden. Er volgde een bespreking ,die eindigde met een stemming. De uitslag was, dat het voorstel Heijmans in beginsel werd aan genomen met 26 tegen 4 stemmer. Het bestaande bestuur belast zich met de voorloopige regeling der nieuwe vereeniging. De thans in kas ziji.de gel den zullen voor de oprichtingskosten be nut worden. Zoo spoedig mogelijk /al een nieuwe vergadering worden belegd. De voorzitter sloot de vergadering. De rij popelen langs dc Heeren- qlaats van den heer Krantz, algemeen be kend onder den naam „de hooge boo- ïiier l'en eerstdaags moeten vallen om re maken voor jonge eiken boom j Het Oostcinde zal de eer ste ticniallen van jaren niet mooier er door zijn. GEWESTELIJK GEMENGD. Misdaad Omtrent het vinden van het lijk in de Ringvaart onder Haarlemmermeer zooals Zaterdag werd gemeld, kan nog het navolgende worden medegedeeld Bij het onderzoek is gebleken dat het een jeugdig vrouwspersoon, van vermoe delijk 20 jaar oud is. Niet alleen het hoofd en de rechterarm, maar ook liet linkerbeen tot aan dc knie is er blijk baar afgeslagen. Ook heeft het nog ver schillende wonden aan het lichaam. Daar het evenwel geen enkel herkenningstee- ken vertoont en het feitelijk niet meer dan een stuk vleesch is, zal het moeilijk door iemand kunnen worden herkend. Door het feit dat het lijk' geheel ont kleed was, bestaat er vermoeden, dat er misdrijf in het spel is, doch dit raad sel zal vermoedelijk wel nimmer worden opgelost. Dc Justitie heeft verlof tot begraven gegeven, zoodat het heden ter aarde zal worden besteld. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Voor heden stonden op den rol 23 zaken, waarvan 22 voor openbare be handeling. N. van W., kleermaker te Leiden, heeft een jongen van 14 jaar laten arbei den op een werkplaats, waar voor ieder der aanw ezigen een luchtruimte van min der dan 11 kub. Meter aanwezig was. Bekl. erkent, dat zijn werkplaats tc klein was. Op het oogenblik van de bekeu ring had bekl, wegens den slappen tijd, geen werk, doch hij hield den jongen in dienst. De controleur van den arbeid G. G. Heij, deelde echter mede, dat hij gezien had, dat de jongen aan 't werk! was .Hij heeft reeds van de straat af gezien, dat de jongen werkte. Bekl. houdt evenwel vol, dat hij geen arbeid had, zoodat hij den jongen niet kon la- laten werken. De controleur scheen even wel nijdig geworden te zijn, omdat de jongen binnen kwam met de vraag: „is; die vent er nog Bekl. is toch aan dien onliebbelijken uitval niet debet. De zaak wordt 14 dagen aaangehlou- den om verdere getuigen te hooren. R. L. L. de B., winkelhoudend opkoo- per te Leiden, heeft het register van inkoop niet voldoende bijgehouden. Hij had n.l. zink gekocht en niet daarvan vermeld den koopprijs en de woonplaats Bekl. heeft een abuis gemaakt. Als hij het niet opgeschreven had, was hij ei niet geweest. Onwil is bij hem niet in 't spel geweest. Eiscli flO of 4 dagen, )N. van de V., k.oopman te. L eideör

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2