Rona Cacao Van Houten's Kiezerslijst. Uit de Pers. Uit de Natuur. De beste voor den prijs Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courantvan Zaterdag 24 Febr. no. 723. I Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg baarstelling der voorloopige kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 13 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver- krijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling der kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan ai- drukken. Aanzien doet gedenken. Een lied per week. No. 12 uit „De L eeuw er k". Een Kind van Holland. Muziek van A. L. Egbers. iHolland, dierbaar land der vaad'ren, Glorie steeds verkcmdd' Uw faam, jSneller stroomt inij 't bloed in d'ad'ren Bij het noemen van Uw naam. (Waarheen ooit mijn schreên zich wenden, iWaar op aard' ik mij bevind', 'k Zal van ver mijn groet U zenden, 'k Blijf, o Holland, steeds Uw kind! 'k Zal van ver mijn groet U zenden, 'k Blijf, o Holland, steeds uw kind! Holland, land zoo duur verkregen, Arm zijt gij aan zonneschijn, 'k Heb Uw lief, spijt mist eri regen, 'k Zal toch steeds getrouw U zijn. (Wat me ook and're landen geven, iWat 'k op vreemden bodem vind, 't Liefst op Uwen grond wil 'k leven, 'k Blijf, o Holland, steeds uw kind! 't Liefst op Uwen grond wil 'k leven, 'k Blijf, o Holland, steeds uw kind! Holland, werd door vreemde machten, Eens Uw vrijheid ook geroofd, Bukten toen U sterk're krachten. Vrij toch hieft ge weêr het hoofd. Mocht U thans de vijand naken, U bedreigen, kwaadgezind, Zal mijn liefde voor U waken, 'k Blijf, o Holland, steeds Uw kind! Zal mijn liefde voor U waken, 'k Blijf, o Holland, steeds Uw kind! Holland, mocht mij op Uw wallen, iTreffen dan het moordend lood, Voor U strijdend, zal ik vallen, 't Is voor mij de schoonste dood. Als 'k in Uw zoo dierb're dreven, Dan mijn laatste rustplaats vind, Denkvoor U liet ik het leven, 'k Bleef, o Holland, steeds Uw kind! Denk: voor U liet ik het leven, *k Bleef, o Holland, steeds Uw kind! Tegen Rome. in de Protestant, uitgegeven door de Evangelische Maatschappij, bepleit «nr. D. J. van Schaardenburg te Amers foort nogmaals samentrek van de Pro- (testantsche vereenigingen hier te lande: (Evangelische Maatschappij, Qustaaf Adoif- [Verceniging, Algeineene Protestantenver- eeniging, Christelijk Hulpbetoon, Unitas en Welstand. Alleen vereenigd zullen zij iets van beteekenis tegen Rome's was- seuden invloed vermogen. Zijn er be- sturen van die genootschappen, die er niet voor te vinden zijn, dan moeten zij omgezet worden. Reeds is er ter bevordering van deze Protestantschj concentratie, gelijk de schrijver haar noemt, een steun-comité gevormd. Het Centrum teekent bij dit be- richt aan Het schijnt dus, dat weer een nieuwe stormaanval tegen Rome in voorberei ding is. Lïs. Bronsveld, mr. Patijn en wie er verder zich „verdienstelijk" mogen ma- keu, kunnen het blijkbaar niet meer af. X. Edelsteenen. In aansluiting met ons vorig arti keltje, waarin wij den diamant, den voor naamste» sier-steen bespraken, willen wij thans de meest bekenden der overige •edelsteenen bespreken. Vooreerst willen wij eens zien, welke eigenschappen een steen moet hebben, pm edelsteen te zijn. Behalve turkooi zen en parels, moeten zij zoo doorschij nend mogelijk zijn, en geen vreemde ondoorschijnende stukjes in zich bevat ten. Zij moeten ongekleurd zijn, of wel /een fraaien kleur bezitten, daar de kleur van groot gewicht is voor de waarde der istecnen. Deze hoedanigheden echter zijn ïiog niet voldoende, want alle glassoor ten voldoen hieraan en zouden toch ge- Slepen zijnde, geen effect maken ofwel hun hoedanigheden spoedig verliezen. Buiten de genoemde hoedanigheden moeten zij dan ook een sterke lichtbre king vertoonen en zeer hard zijn. Hoe greoter toch de lichtbreking is, des te Sterker hec licht zal worden terugge- luutsi en des te grooter dus ook de sehit- Ook niet de bovengeiioenide vereeni gingen, zoolang zij afzonderlijk strijden. „Alleen vereenigd zullen zij iets van beteekenis tegen Rome's wassenden in vloed vermogen." De oproep doet eenigermate denken aan de pogingen, om tegenover de Rech terzijde Links een concentratie te vormen. Men is Onderling zoo (verdeeld mogelijk, maar tegen Rome wil men één zijn. Welk een höpelooze toestand, waar men geen ander vereenigingsmiddel kent dan het anti-papisme De machteloosheid van deze protes tanten blijkt daaruit op een wijze, die niet droeviger kon wezen. Op zich zelf is het niet onaangenaam, zegt het Huisgezin, van den tegen stander, vooral van zoo'n venijnigen tegenstander, te vernemen, dat de Ka tholieken in ons land in blakenden wel stand verkeerenanders kon van was senden invloed moeilijk sprake zijn. En dit getuigenis is te aangenamer, daar van dezelfde zijde herhaaldelijk ver luidt, dat het Katholicisme aan het af takelen is en op weg is een dood ele ment te worden. Er is hier verschil, zelfs lijnrechte tegenspraak in waardeering. Ditmaal slaat men Rome hoog aan, en nu hebben wij eenig vermoeden, dat dit pour le besoin de la cause geschiedt, dat er meer een politieke dan een kerkelijke manoeuvre achter schuilt. Het volgend jaar heeft men de alge- meene verkiezingen, waarbij naar alle ge dachten de rechtsche coalitie zal gehand haafd worden. Van den anderen kant zien we, dat men ter linkerzijde ijverig in de weer is om een groot blok tegen de christe lijke partijen te vormen. Er is hier en daar nog wat aarze ling, maar men kan er vast op aan, dat, als we een groot jaar verder zijn, de boog van Tydeman tot Troelstra ge spannen is. Eii nu kan het den heeren van links niet onwelgevallig zijn, indien hun posi tieve actie tot linksche concentraiie ge steund wordt door een verzwakking der rechtsche coalitie. Er schuilen onder de leiders der libe rale groepen mannen, sterk anti-papistisch getint, die bij de Evangelische Maat schappij en de Oustaaf-Adolf-vereeniging uit en thuis zijn. Een Patijn en een Van Doorn zijn felle anti-Roomschcn. Eti Borgesiuis moge dit niet in dezelfde mate zijn, zóó scru puleus is hij niet, dat hij de hulp, welke een protestantschc concentratie hem kon bezorgen om een vuurtje tegen Roine te stoken en daardoor de rechtsche coalitie in mindere of meerdere mate afbreuk te doen, zou van de hand wijzen. Dit staat wel vast, dat we het volgend jaar voor een zeer zvvaren strijd zulJen komen te staan. Men zal van allerlei wapenen bezigen: politieke en extra- politieke. Links zal als één man tegen ons over staan, de middenstof zal men voor zich trachten te winnen, en tusschen de chris telijke groepen zal men oneenigheid po gen te zaaien door het Roomsche spook nieuwe levenskracht in te storten. Slechts de innigste en hartelijkste een dracht zal ons tegen dien stormloop be veiligen. En niet alleen ons, ook het land zelf. Want delft de rechterzijde het onder spit, dan krijgen we een bewind, waar op de socialistische hand zwaar zal drukken. Salarismeetiag Onderwijzers. Naar aanleiding van-de te 's Graven- hage gehouden vergadering door het sa laris-comité der onderwijzers vereenigin gen belegd alleen de Bond deed aan die actie niet mee schrijft de Maas bode: Een „treurige verschijning" noemde de heer A. Baron, voorzitter van den R. K. onderwijzersbond van het Bisdom 's Hertogenbosch, zijn optreden in Den Haag voor de meeting der salarisactie. De man zou geeji betere qualificatie van zijn persoon hebben kunnen geven, en alle weldenkende Katholieken zuilen hem in deze uiting van zelfkennis bij- stemmen. Deze heer Baron deelde zich zeiven in bij de categorie der „paedagogen". Maar als wat deze heer Zaterdag in den Haag heeft vertoond, paedagogisch is, dan ho- tering van den steen zal zijn. Ook de hardheid is een vereischte, want hoe fraai een steen ook geslepen zou zijn, indien hij niet hard ware, zou spoedig de glans verdwenen zijn door de krasjes die er bij het dragen op zouden komen. Aan al deze vereischten voldoet wel 't beste de diamant, die dan jook de meest gezochte siérsteen is. Na den diamant, is de robijn de meest gezochte steen, en zelfs als bij een zeker gewicht ('J a 4 karaat) te boven gaat, is zijn waarde hooger dan die van den dia mant. Echter komt de robijn slechts zeld zaam in groote stukken voor. De kleur kan sterk verschillend zijn en loopt van zacht rose lot donker karmijn. De mooi- stcn worden gevonden op Ceylon en in Britsch Achter-lndië. De robijn heeft't hoogste soortelijk gewicht en kenmerkt zich hierdoor en door zijn hardheid van de andere steenen als bijv. de gra naat, die minder hard is.en gemakkelijk gesmolten kan worden. Tegenwoordig is men er in geslaagd kunstmatig robijnen te maken, echter zijn deze zeer klein. De oude Grieken achtten den steen reeds hoog en kenden hem allerlei tigensclnappeM to.1-. .cendratju Ml .dg pen wij toch van harte, dat onze kwee- kelingen en kinderen van een dergelijke paedagogie in der eeuwigheid gespaard blijven. De heer Baron had geen recht voor deze gemengde vergadering een woord van afkeuring uit te spreken, over de weigering van R. K- Kamerleden om hier voor deze vergadering op te treden. Waar wij onze R. K. Kamerleden al len kennen als onze eerste en voornaam ste onderwijspaladijnen, die nooit schro men voor het onderwijs en zijn belangen op te treden en te getuigen, waar twee dagen te voren Baron van Wijnbergen nog met zooveel geestdrift voor de rech ten van den onderwijzer was opgekomen, daar streed het grievend woofd van af keuring door den heer Baron ter kwader ure gelanceerd tegen alle begrippen van recht, billijkheid en fatsoen. Het feit dat de eigen collega's van den heer Baron, de Verceniging van R.-K. Onderwijzers in het diocees Haarlem, niet aan deze vergadering hebben willen meedoen, had den bouden spreker min stens moeten waarschuwen, dat die R.- K. Kamerleden wel ernstige redenen kon den doen gelden voor hun gelukkige wei gering. Misschien dat een paedagoog als de heer Baron nog wet ieeren kan, dat 't goed gezien is van onze Katholieke Ka merleden om niet vooraf te gaan mede werken aan moties aan de Regeering, terwijl zij dan later als regeeringspartij weer overleg moeten gaan plegen met diezelfde regeering. Men kan een „kale schoolmeester" zijn, men kan minder verdienen dan een „kamerbewaarder in den Haag, gelijk dit Zaterdag allemaal gezegd is, maar als „kale schoolmeester" met een klein sa laris, kleiner zelfs dan van „een veld wachter", kan en moet een onderwijzer, een Katholiek onderwijzer, een onderwij- zer-paedagoog, toch een besef van eigen waarde hebben, en dat besef niet alleen toonen als 't op meer salaris aankomt. En dan ineenen wij, dat de R.K. Ka merleden meer gevoel van eigenwaarde toonden dan de heer Baron, omdat zij weigerden mede te werken, voor 'n oogenblik om meer geld te schreeuwen te zamen met mannen, die 't bijzonder Katholiek onderwijs doodelijk vijandig zijn, en in hun organen dat Katholieke onderwijs en de Katholieke onderwijzers steeds smadelijk bejegenen. Ais de paedagoog Baron wat verder had gezien en wat hooger had gekeken dan zijn portemonnaie diep is, de belee- digeiide woorden voor onze Katholieke Kamerclub waren hem niet over de lip pen gekomen. Het C en t r u 111 schrijft De Diocesane Vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzer in 't Bisdom Haarlem heeft niet meegedaan aan de Salaris- meeting van verleden Zaterdag. Zij zal zeker geen spijt gevoelen van haar besluit, vooral niet na lezing van de rede van den heer Baron. Toch zegge men nu niet: Zóó zijn de katholieke onderwijzers dus. Die conclu sie ware onjuist en onbillijk. De ongepaste uitvallen van den heer Baron tegen de Katholieke Kamerclub en tegen den Minister-President, alsmede de politieke strekking van de rede, wij zijn overtuigd, dat verreweg het grootste deel onzer onderwijzers zulks ten scherpste afkeurt Had niet de heer Lancee, maar een ander gepresideerd, wellicht ware de zaak anders geloopen. Voor dc zooveelste maal is echter nu weer gebleken het gevaarlijke van zulk gezamenlijk optreden, vooral op onder wijsgebied. Dat Katholieke Kamerleden niet zitting namen naast het N. O. G., en niet het woord voerden onder leiding van den voorzitter van dat Genootschap, is nog al duidelijk. Bovendien zou het kwalijk passen, als behoorend tot de Regeerings- partijen, zich eerst op meetings en in moties vast te leggen, en daarna „over leg" te gaan plegen met de Regeering. Maar ook voor onze onderwijzers is 'tniet zonder bedenking, 'tls nu weer gebleken. Neen, tusschen 't N. O. G. en onze Katholieke onderwijzers mag geen relatie bestaan. huisgezinnen te bewaren en de genezing van oogziekten bij deu drager te ver- Naasten. De saphier heeft veel overeenkomst met den robijn, echter is zijn \kleur blauw tot paars. Het meest geschat is de koningsblauwe tint Saphieren komen in groote istukken voor op dezelfde'plaat sen als de robijn. Bij de Ouden was deze steen zeer geliefd en was bij hen het zinnebeeld der liefde, een geloof dat nog voortleeft in Italië, waar een ver liefd jongeling hem aan zijn meisje ten geschenke biedt. De Oostersche topaas is van geringe waarde, 't is een bleek-geel, soms goud geel gekleurde steen, zwaarder dan de topaas en minder gemakkelijk te splij ten. De blauwe aniclNyst is betrekkelijk zeldzaam en dikwijls wordt ze met de gewohe amethyst verwardtoch is het onderscheid zeer makkelijk, de blauwe of Oostersche amethyst schittert veel minder dan de gewone. De steen wordt zoowel in Frankrijk als in de Alpen gevonden. Het bergkristal is een weinig waar devolle steen, daar het te weinig'Scliit- ifiEt, tat i&Htej" in zeer "ICnooi.i meii ze niettemin aan, dan loopt 't licht mis. Zoo o. a. thans. Toch zullen ongetwijfeld nóch de Ka tholieke Kamerleden die herhaalde lijk in de Kamer van hun ernstig streven naar salarisverbetering blijk gaven tnóch de Regeering in het gebeurde aanleiding vinden, om hun vroeger standpuqt te verlaten, maar blijven voortgaan met te doen wat ze billijk en rechtvaardig achten. En komt dan de verbetering der sala rissen gelijk we van harte hopen tot stand, dan zal daartoe vooral hebben bijgedragen de Dioc. Vereenigïng van Haarlem, door haar lofwaardig wegblij ven van de meeting, en door haar kloek optreden op eigen terrein om te komen tot algeheele finantieele gelijkstelling, en zoo ook tot afdoende verbetering der salarissen van alle onderwijzers, zoo wel openbare als bizondere. De Week in tiet Buitenland. We hebben het deze week nog weer eens officieel verklaard gezien, dat in Mexico volslagen anarchie heerscht en hoe lang is het nu al niet geleden dat Porferie Diaz er het loodje heeft moe ten leggen 't Is eigenaardig maar het revolutionceren schijnt nu eenmaal den Mexicaan in het bloed te zitten. Gere geld geschiedt daar een presidentswisse ling per revolutie. En ging dit nu maar geregeld zoo, als toen Diaz aan het be wind kwam, dan kon men er nog eenig- zins vrede mee hebben. Dat was tenmin ste een man, die, hoewel een aartstiran, de teugels van het bewind knellend aan trekkend, het land door zijn onvermoei de energie en sterken wil tot bloei heeft kunnen brengen. Nu echter heeft (het land in Madero niet den meester gevon- vonden, die het hollende paard heeft kunnen intoomen. Nog geen rustige dag heeft Mexico na de presidentswisseling mogen beleven, en het heeft er voorals nog niet den schijn van, dat eenige orde in den chaos daar zal geschapen worden, tenzij hei de Vereenigde Staten gaat ver velen en deze er de functie van politie agent gaan uitoefenen. Nog steeds schijnen de mogendheden niet van plan iets dergelijks aan te van gen ten opzichte van Italië en Turkije. Wel hoort men geregeld van interveu- tieplannen, nu hier dan daar uitgebroed, maar altijd weer verneemt men spoedig daarop, dat alweer de opgewekte hoop ijdel is gebleken. En in de tusschenbedrijven gaat (het spelletje zijn gewonen gang. De Italia nen zenden troepen of maken zendingen klaar, in Tripolis versterken zij zich op enkele duimen afstands van de zee, die ze om wille der bijstand van descheeps- kanonnen niet durvgn verlaten, er wordt wat geschetterd over schitterend ge wonnen gevechten ontmoediging in het Turksche leger en toenadering der Ara bieren, die het moe zijn den onfortuin- lijken oorlog door te zetten en derhalve, vriendschap en bescherming vragende, hun wapens komen inleveren, maar de zaak blijft wat ze is. Aldus n.l.de Ita liaan zit ondanks zijn troepenmacht lee- lijk in de klem, waagt hij zich wat ver naar voren dan krijgt hij klop, zoodat Generaal Caneva dan ook in Rome ver klaarde, dat men alsnog geen hoop moest koesteren dat men met kracht zou kun nen oprukken om den vijand de lang aangekondigde beslissende nederlaag toe te brengen. Maar nu schijnen er weer plannen te zijn. Waarschijnlijk niet voor een actie in Tripolis echter, zoodat men moet be sluiten, dat dit in de Middel 1 andsche zee zal zijn. Nu zou dit de regeering bij de opening van het parlement wel te stade komen, daar steeds meer stemmen van protest tegen den oorlog opgaan in het voor eenige tijd zoo geestdriftige Italië, en omdat reeds interpellaties in de Kamer aangekondigd zijn. Er moet dus wat gedaan worden. De „Perseve- ranza" zei dan ookZonder in bijzon derheden te treden kan verklaard wor den, dat in bevoegde kringen de over tuiging veld wint, dat de internationale toestand nog nooit zoo geschikt was voor een energiek optreden van Italië als thans. Terwijl van den eenen kant de noodzakelijkheid van een dergelijk op treden duidelijker is dan ooit te voren, stukken gevonden wordt, gebruikt men het wel om er bekers, groote stukken van graveerkunst, uit te vervaardigen. Men vindt het bergkristal in graniet- rotsen en in de beddingen der vandaar komende rivieren, zoo bijv. in den Rijn. Een vrij belangrijk gebruik vindt het bergkristal tegenwoordig in de kwikzil- verbóoglampeti, waarin het 't glas ver vangt. Agaat is eigenlijk niets anders dan een opcenhooping van lagen verschil lend gekleurd kwarts. Al naar de ver schillende kleuren draagt het vele ver schillende namen. Het moderne onyxb.v. bijv. is een laag wit op een laag rood, terwijl het gewone onyx uit verschillen de concentrische lagen van groenachtig gele tot bruine kleur bestaat. Sommige stukken agaat vormen een effen grond, waarop eigenaardige beel den als van boomtakjes en mos zichtbaar zijn. Het agaat vormt de grondstof voor de ouderwetsche camee's, bekers en ver sierselen van groote gebouwen. De jaspis is een agaat-soort die zich kenmerkt door zijn geheele ondoorzich tig :j; hij komL in verse'eidene kleu ren voor en dit;ut eveneens voor en- Ingezonden Mededeelingen Stel iets goeds^ niet uit. Koop dus nog heden bij Uw winkelier een 1 bus zijn aan den anderen kant zekere, zeer ernstige beletselen, die tot heden toe bestonden, vervallen. Wij ineenen ons niet te bedriegen, als wij verzekeren, dat de heropening van het parlement zal worden vergezeld of misschien zelfs vooraf gegaan door gebeurtenissen van het grootste belang." Nu vooraf gegaan is er niets... of toch wel. De minister-president heeft alle af gevaardigden aangeschreven om toch as jeblieft bij de eerstvolgende zittingen van de Kamer tegenwoordig te zijn. Men zou hieruit de gevolgtrekking wil len maken dat hij bang was, dat zijn eventueele plannen schipbreuk zouden lijden, als niet alles wat voor de regee ring zou stemmen op de proppen kwam. De invitatie aan de tegenpartij zal dus ook wel niet zoo serieus gemeend zijn. De eerste vergadering heeft echter nog niet veel bijzonders gebracht. Wat vader landslievend knalvuur en de mededeeling dat de oorlog niet zou begonnen zijn, als een andere oplossing mogelijk ware geweest. De korte telegrammen die aan gaande die eerste zitting ons bereikt hebben brachten nog geen verder nieuws en we zijn dus wel benieuwd om nu eens te weten wat de mini i president als de beweegredenen voor den oorlog heeft opgegeven. Wellicht dat de volgende week hier meerder licht zal verschaffen. Meteen hooren we dan misschien ook wel van de eventueele plannen, want het zal toch wel niet blijven, hopen we, bij wat onrust stoken in Jemen en op deu Balkan. Voor dat laatste zouden de mo gendheden dan ook wel een stokje ste ken, wat wel blijkt uit de boodschap die Nikolaas van Montenegro van zijn naamgenoot uit Rusland bij zijn bezoek heeft meegekregen. Meer benieuwd echter nog, zijn wij naar wat de komende week ons brengen zal in zake het geschil in de Engelsche kolenmijnen aan welks beslechting met man en macht gewerkt wordt. Zul len we daar het onheil van een nieuwe reuzenstaking moe cn beleven. rvatï de terugslag, naar alle gedach zich zal doen gevoelen op het vasteland, waar de makkers zich solidair willen toonen? Moge het den regeering die in deze kwestie ter elfder ure haar tussch en- komst wil verleenen, gelukken alsnog een goede oplossing te vinden. V. W eekpraatj e. Van de Vastenavond-pret, de comedie en dergelijke vermaken, zijn wij weer verzeild geraakt in den grooten Vasten. Die Vastenavond-jool neemt in onze streken niet zoo'n vaart; in het Zuiden is het erger. Het „Volk", het groote sociaal-democratische orgaan, heeft munt willen slaan uit die carnaval-feesten. Ik vertel het om weer eens een bewijs te geven van den feilen haat, dim dat blad mee's medaillons, enz. Reeds bij de oude Romeinen was deze steen bekend, dio hem als tegengift tegen beien van slan gen en schorpioenen hielden. De edel-opaal of Oostersche opaal is doorschijnend en zeer rijk aan kleuren, die hem beurtelings op robijn, amethyst topaas of saphier doen gelijken. De bloed of vuur-opaal vertoont een karmijn of wijnrooden kleur. Wanneer hij nat wordt, verdwijnt de doorschij nendheid en de glans, die echter bij het drogen weer terug komen. Om deze steen mooier te doen schijnen en op den edel- opaal te doen gelijken, bedekte men hem dikwijls met een dun laagje olijfolie. De kleur der opalen wordt veroor zaakt door kleine inwendige spleten in den steen. Door uitwendige invloeden als druk, warmte enz. kunnen deze ver anderen en kan de steen plotseling ge heel verkleuren. De meeste opalen ko men uit Hongarije. Vroeger hadden zij een hooge waarde, maar door 'n dwaas bijgeloof dat zij den dragers ongeluk zouden brengen, is de waarde sterk ver minderd, en staat de steen tegenwoordig veel minder in aanzien dan vroeger. H. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5