Kiezerslijst. Liefde en Haat. BUITENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courantvan Maandag 19 Febr. no. 718. Vóór 20 Februari kennisgeving aan de belastingschuldigen, die nog niet betaald {ebben, door den Rijksontvanger. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg baarstelling der voorloopige kiezerslijst ;£n bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver- ikrijgbaarstelling der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling Öer kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. Waarschuwend voorbeeld. Men begint zich te 's-Gravenhage, naar van daar aan „De Stand." geschre ven wordt, ten deele ook in officieele kringen, ernsiig ongerust te maken over de belangrijke stijging, die de belasting ondergaat, daar deze de gegoede ingeze tenen naar elders drijft In korten tijd zijn niet minder dan zes rijke familiën uit de stad weggetrokken, naar mag worden aangenomen ten gevolge der belasting stijging. Verwacht wordt, dat de exodus zal .aanhouden, ja toenemen, daar door allerlei maatregelen de belasting nog wel sterker stijging zal gaan vertoonen dan thans. De corr. van „De Stdrd." Kan het we ten, als het n.l. waar is wat wij wel eens hoorden zeggen, dat hij zeer na verwant is aan een der wethouders en dus weten kan v/at er omgaat „in officieele kringen". Nu verwondert het ons geenszins, dat Den Haag duur wordt Dingen, die voordeel konden brengen, werden na- jgelaten de aankoop van „Zorgvliet" b.v., waarmede nu anderen mooi weer spelen terwijl onnoodige hooge uit gaven voor een schouwburg b. v. •worden gevoteerd met een luchthartig heid als van Dickens zorgelöozen Mi- cawber. En dan komen daar nog gewel dige stadsdoorsteken bij, die noodig hee- ten voor het verkeer, terwijl ook al wordt gedacht aan een duurder maken van de telephoon, die opeens niet vol doende rendeert. Niet echter om ons in Haagsche staaszaken te mengen schreven we dit Stukje, doch om de ongerustheid „in of ficieele kringen" dei' Residentie onze stad ten waarschuwend voorbeeld tc stellen. Niet altijd betracht ook onze Vroedschap voldoende zuinigheid. Ge meentelijke bouwwerken om ons hier toe te bepalen moeten natuurlijk, in dien zij werkelijk noodig zijn, er goed uitzien, maar overdaad dient vermeden, terwijl over dat noodig zijn niet licht- vaard;g mag worden geacht en bij aan koop van grond en gebouwen zuinig heid moet worden betracht. Al gaat het telkens om een betrekkelijk luttel be- !drag andermans leer vindt men niet Igauw- duur het systeem der zuinige huisvrouw dient ook een gemeente in alles door te voeren. Het voorbeeld van Den Haag is voor •ons daarom te leerzamer, wijl de Hof- Stad in vertier en natuurschoon zooveel voor heeft op de Sleutelstad en de uit tocht er toch plaats grijpt. Blijve Lei den steeds een exodus der gegoeden be spaard De „N. R. Ct." vindt in de alarmee- jreude Haag'che tijdingen aanleiding om fiog eens aan te dringen op een betere financieele regwing tusschen Rijk en Ge meenten, welke regeling zij te meer na bij acht, naarmate de noodzakelijkheid ervan gevoeld wordt in de zetelstad der Regeering' zelf. Alles goed en wel, doch we moeten het daar niet óp laten aankomen. Wat ave zelf kunnen doen om de gemeente lijke financiën in goeden welstand te houden moeten we niet nalaten. Komt FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 66) Bij het h engaan riep Karei Plemping hem met luider stem na: „Dezen dag zal je lang heugen. Den slag met he. brandewijngias schenk ik jje niet. Daar spreken wij elkaar voor 't gerecht nog wel over en dan kom je In het hok daar kunt ge staat op ma ken." Dirk spuwde op den grond. Deze ge dachte kwa n hem zoo ongehoord voor, 'dat hij ze ni voor ernst kon memen. Hij, de heerbo^r van den Schoutenhof aan tóen Brink, in de gevangenis haha Voorzie t gli 'ids «alve nam Weikamp tde teugels er band, al kende hij in deze Omgeving w. g noch steg. De tocht was tamelijk ia ig De weg was week en slap en meermalen zakten de wielen diep In den modd. r.gen grond. Dirk, van alle "Verantwou. i kd ontheven, leunde moe acliteiovci en sliep weldra snorkend Ia» eens bedoelde regeiing wanneer? dan zullen we er gaarne van mee pro- fiteeren en ons profijt zal te ,groorter zijn naar gelang we beter op de klein tjes gepast hebben. Intusschen kunnen we met een variant zeggen; „Hagae comitis docet." V Landbouworganisatie. Elders in ons blad vindt men een en ander medegedeeld omtrent de oprichting van een Protestantschen Boerenbond. Van Katholieke zijde kan deze op richting niet anders dan met vreugde worden begroet. Immers, de organisatie van den Christe- lijken Boerenbond heeft in zooverre geen resultaat opgeleverd, dat het meerendeel der Protestanten verre van hem bleef. De goede bedoeling der oprichters om Roomsche en Protestantsche Christenen in ééne vereeniging onder te brengen, leed in veel gevallen schipbreuk. De oorzaken hiervan zijn veeltallig wij behoeven ze hier echter niet na te gaan. Organisatie op zuiver principieelen grondslag lijkt ons ook voor den land bouw het meest gewenscht. Zulke organisatie behoeft geen schel ding te brengen. Terecht ziet men van Protestantsche zijde in, dat federatieve saamwerking mogelijk is en men begeert ze, waar die mogelijkheid bestaat. Om een voorbeeld te noemen Een der hoofdgrieven van den boeren stand formuleert het concept-program van den Protestantschen boerenbond aldus: „De tegenwoordige wijze van huren is een kanker, die gestadig de geheele klasse van huurboeren aanvreet. Het is niet al leen een eereplicht, maar ook een eisch van zelfbehoud van iederen boer om me de te werken, dat deze rotte piek uit het overigens gave lichaam worde uitgesne den." Ook van Katholieke zijde is herhaalde lijk op verbetering van het pachtconti act aangedrongen. In deze zaak gaan wij dus hand aan hand. De .tijd voor de nieuwe organisatie is gunstig. Het Kamerlid de Boer heeft Woens dag in de Eerste Kamer nog nadrukke lijk geconstateerd, dat de landbouwmaat- schappijen voortdurend aan invloed en beteekenis verliezen. Zij kunnen zich niet meer als de vertegenwoordigster van den landbouw in haar provincie'aanmelden Dat komt niet alleen door het ont staan van kleinere vereenigaigen, die de speciale belangen van één bedrijfstak be hartigen, gelijk de heer de Boa- voorgaf. De Christelijke boeren zijn de schellen van de oogen gevallen en zij hebben ingezien, dat de liberale heeren hunne zoogenaamde „neutrale" maatschappijen - voor politieke doeleinden exploiteerden. De uittreding uit de neutrale landbouw- maatschappijen wordt door haar verval voldoende gemotiveerd. Gaan wij dien weg op, dan zullen wij twee nieuwe krachtige bonden krijgen, die beter dan de liberale maatschappijen den verderen opbloei van den boeren stand zullen bevorderen. De Katholieke boeren van him kant hebben een reden te meer om aan deze hervorming zich niet te onttrekken,' om dat het woord der Bisschoppen hen even als a le anderen tot organisatie op Katho lieke basis aanspoort. \LGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt dat nu Italië het nielt di rect met de Turken kan bolwerken, ze het liever indirect door middel van op roerige onderdanen willen gedaan zien te krijgen. Gingen vroeger al de ge ruchten da* ze in den Balkan, den boel op stelten trachtten te Peltten, nu kom hetzelfde nieuws uit- Jemen waar het hun klaarblijkelijk beter ge lukt. Zooals men weet had indertijd, bij het begin van den Icaliaansch-Turkschen oorlog de opstandige Said Indris be-, loofd, zich koest te zullen houden om den Turk de handen vrij te laten tegen Her werd reeds donker, toen beiden te Seng n aankwamen en 't kostte Job W i amp veel moeite Dirk uit zijn die pen slaap te wekken, waarin hij dan ook pas slaagde na een heftig schudden. „Wat heb ik een dorst", zeide Dirk en keek verlangend naar Rothmann's herberg, waar hij zijn dorst zou kunnen lesschen. Job gaf hem den goeden raad een kop koffie te drinken. Dirk lachte hiermede: „Neen, neen, Job dat doe ik niet Koffie kan ik thuis ook nog drinken hoor". Wat zou Weikamp doen? Hij had den boor de wet niet voor te schrijven en wilde zich hier ook niet langer ophou- d n. Hij verlangde naar ziju jongen. Na- da Dirk Tweehuis met moeite van den 1 agen was geklauterd, bedankte Job hu .i dat hij Ihad mogen meerijden en ging het dorp door naar Kasper Klompman. Peinzend beschouwde de teruggekeer de de oude huizen, het kerkje met het witte plein en de hooge ündeboomen.... t Was alles nog precies als acht jaar geleden, toen hij zijn vaderland den rug to Je. Heden was er in zijn hart stille vreugde, tiet bewustzjjn, door Italië. Het schijnt hem echter te lang. te duren en naar het heet hebben de Ita lianen hem wat toegestopt, zoodat hij maar weer begonnen is. Medegedeeld is dat hij van zins was met zijn troepen de Farsaneilanden te bezetten, waarte gen een Turksche macht was uitgezon den. Nu komt het bericht, dat de Turk sche gouverneur Mohammed Ali, die met alle hem ter beschikking staande troepen tot bestrijding van de opstandelingen uitgetrokken was, door dezen verslagen en gedwongen is geworden, zich in ver schanste stellingen in de nabijheid der kust terug te trekken, waar de opstande delingen zich opmaakten hem te bele geren. Het gaat dus den Turk daar niet voor den wind, maar ook de Italiaan krijgt zijn trekken thuis. Naar verluidt moe ten schandalen met bedriegerijen bij de leveranties voor het leger op nog al grooten schaal ontdekt zijn. Het Gior- nale d'Italia verneemt daarover uit Na pels, dat vijf officieren bij de knoeierij en betrokken zijn. Zij hebben last ont vangen zich ter beschikking van de mili taire autoriteiten te stellen. Verder heeft het Kamerlid de Felice die zich te Tripolis bevindt, vandaar ge seind dat ook in Tripolis grove onregel matigheden bij de intendance zijn voor gekomen. 't Is waarlijk hartverheffend, evenals het feit dat eenige Kamerleden aan de regeering willen verzoeken om eens te zeggen, waarom eigenlijk de oorlog be gonnen is. Je zoudt zoo zeggen, die is toch al lang genoeg aan den giang, dat ze het tocli wel weten mochten. Of zou de regeering het zelf niet goed we ten? In China weet de regeering, dat wil zeggen de nieuwe, het wel maar de overal versprei de opstandelingen nog niet, die bljj- ven althans kalm doorvechten. In het Noorden bij Sijcho, zijn ze met regee- ringstroepen (die nu eigenlijk hun mak kers zijn) slaags geweest waarbij resp. 200 en 400 dooden vielen en de regee- ringstroepen met achterlating van veel wapens zich terugtrokken. Ook hebben de opstandelingen (vroegere, bedoelen we), na een hevige? strijd van 27 uur Tieling (ten Noorden van Moekden) be zet. Inmiddels heeft Joeansikai zich de staart laten afsnijden, waarvoor hij uit alle oorden des lands gelukwenschen ontvang!. Beter ware het, dat men hem geluk wenschte met zijn benoeming tot president, die met algemèene stemmen geschiedde. Het regeeringsblad, dat dit publiceert, teekent erbij aan, dat de we reldgeschiedenis nog slechts éénmaal een dergelijke gebeurtenis had kunnen ver melden, n.l. de verkiezing van Washing ton toi president, jöeansjikai zat dus een tweede Washington zijn, of anders de eerste Chineesche Washington. Op dat telegram uit Nanking heeft Jöeansjikai bescheiden!ijk geantwoord. Hij verklaarde den uitslag der verkie zing te aanvaarden. Verder deelde hij mede, gedelegeerden uit Nanking te zul len ontvangen, oni met hen te beraad slagen over de kwestie, waar de hoofd stad van het rijk gevestigd zal zijn. Jöeansjikai oppert opnieuw bezwaren tegen het verlaten van Peking, ook om dat zulics volgens hem China in moeilijkheden met het buitenland zou kunnen verwikkelen. Het bureau van den Rijksdag dat nu volledig is, heeft reeds een aar dig echèc geleden. Naar aan de „Koln. Ztg." uit Berlijn wordt gemeld, ver luidt daar als zeker, dat de keizer ge weigerd heeft het bureau van den Rijks dag te ontvangen. De voorzitter en de tweede ondervoorzitter hadden daartoe een verzoek ingediend, doch de Keizer heeft geweigerd dit onvolledige bureau te ontvangen. Dat de aangelegenheid aan een persoonlijk ingrijpen van den kei zer te wijten is, bljkt reeds daaruit, dat het antwoord aan het Oberhoffmar- schallamt gericht is. Te begrijpen is dit niet, daar nog pas Scheidemann moet verklaard hebben als het moest, persoonlijk den keizer met de samenstel ing van het'bureau te zul len in kennis stellen en ook gen,eigd jarenlangen harden arbeid naar zijn ge boorteplaats te kunnen terugkeeren, deed zijn borst zwellen. Als God het wilde, was voor hem nog een lang leven open, een rustiger vreedzamer leven dan dat hij tot dusverre had kunnen voeren. En daar lag reeds de woning van den meubelmaker. De duisternis was al dich ter geworden en uit de vensters drong een geel flikkerend licht.. De hand van den forschen man beefde licht, toen hij de klink van de bovendeur beet pakte. Hoe zou hij zijn zoon weervinden Een oogenblik treuzelde hij, toen hoor de hij de zware stem van Kasper: „Kom Hendrik, ben je nog niet klaar? Jongen, je moet meer opschieten." En dan een heldere stem, die schert send riep„Meester, ik kan met den besten wil niet vlugger werken, want ik ben al klaar. Daar is het." Een oogenblik stilte en eindelijk zei Kasper weer. v,Nu, dat heb je netjes ge daan. ïk ben tevreden met je." Daarna trad Job Weikamp de werk- fjlaats binnen. Tabak- en lainpenrook en ijmlucht sloegen hem tegen en zijn voe ten zonken weg in de massa krullen en zaagsel. Kasper Klompman met zijn breed ineengedrongen lichaam, zijn rood gezicht, de korte pijp in den mord, s'ond voor een groote eikenhouten kast en I. te zijn het gebruikelijke „Hoch" uit te brengen. Enfin daar hooren we wel meer van, maar of de socialisten lang pleizer zullen hebben vaii huln plaats in het bureau gelooven we niet. De twaalfde Dreadnought van Duitschland is Zaterdag in tegen woordigheid des keizers, van de Germa- niawerf te Kiel van stapel geloopen, welk schip den naam van Prinzregent Luitpold ontvangen heeft. In de reeks der Duitsche met tuï'binemachines toe geruste linieschepen zal de Prinzregent Luitpold het vierde zijnhet eerste, de Friedrich der Grosse, liep voor 11 maan den in Hamburg van stapel. De schepen van deze categorie zijn wat grooter dan die der Helgolandklas- se. Zij hebben bij 172 meter lengte (Hel goland 166.5 meter), 29 meter breedte en 8.3 meter diepgang, e en waterver- plaatsingsvermogeii van 24.500 ton (Helgoland 22.800, Nassau 18.900) In weerwil van deze vergooting is de be wapening zwakker dan ,die der Helgo- landklasse. Terewijl deze 40 kanonnen bezit, heeft de Prinzregent Luitpold er slechts 36, en wel 10 van 30.5 c.M., 14 van 15 c.M., en 12 van 8.8 c.M. Het getal der zware en lichte kanonnen is met twee van iedere soort verminderd, daarentegen is de artillerie van 15 c.M. op de oude sterkte gehandhaafd. De snelheid is op 21 knoopen vast gesteld, doch zal waarschijnlijk de 22 halen. De bezetting bedraagt ruim 1100 man. Behalve de Prinzregent Luitpold en de Friedrich der Grosse behooren tot deze klasse de Kaiser en de Kaiserin. De overgroote meerderheid van de Engelsche mijnwerkers heeft nu tegen 29 dezer haar dienst op gezegd. Zij, die het niet gedaan heb ben, vallen in het niet bij die het wel deden. In Schotland behoeven de mijn werkers in het Westen zich slechts aan een dag opzeggingstermijn te houden. Die hebben dus nog niet hun briefjes ingeleverd. Als het spaak loopt zullen er over veertien dagen ruim een mil- lioen mijnwerkers staken, 850.000 wer ken er onder den grond en 200.000 er boven. De fondsen van de verschillende mijn- werkersvereenigingen zijn vrij goed voor zien. Die in Durham met ongeveer 100.000 leden, heeft 430.000 pSt. in kas, in Yorkshire met 80.000 leden 400.000 pSt. in Derbyshire met 30.000 300.000 pSt, in Schotland met 75.000 250.000 pSt., in Notts met 30.000 leden 140.000 in Zuid-Wales met 130.000 leden 140000 in Lancashire en Cheshire met 55.000 leden 80.000 pSt. Aangenomen, dat er reeds in de eerste week 10 shilling de man wordt gegeven, dan zouden de mijn werkers in Zuid-Wales het 2 weken kun nen uithouden, in Lancashire 2% week in Schotland 6Vs week, in Durham 8V2 week, enz. In Derbyshire het langst: 20 weken, maar als de uitkeering na een paar weken verminderd wordt, b.v. tot 5 shilling in de week, dan kunnen de mijnwerkers het natuurlijk zooveel langer uithouden. Voorts kunnen zij steunen krijgen van andere vakvereeni- gingen en uit inzamelingen. Of er in het buitenland gestaakt zal worden om de Britsche stakers te helpen staat nog te bezien. Misschien zal men in Duitschland, Frankrijk en België ge deeltelijk staken om den uitvoer van veel steenkolen naar Engeland te voor komen. En dan is het nog mogelijk, dat het Verbond van Transportarbeiders in Engeland weigert aangevoerde kolen te lossen en verder te vervoeren. GEMENGD. De Oostenrijksche mininister Aehren- thal heeft het nier meer mogen zien dat gisteren het keizerlijk besluit van zijn ontslagaanranding in de krener Zertog stond, tevens vermeldend dat hen het grootkruis van de orde van den H. Stephus werd verleend. Zaterdagavond is hij te kwart voor tien overleden. Tot zijn opvolger is benoemd Graaf Bercli- told, dien hij zelf als zoodanig aange wezen had en die waarschijnlijk zijn politiek zal blijven volgen. De Kretenzer regeering heeft van de beschermende mogendheden een lesje streek met de handen over het beeld houwwerk van de deur. Naast hem stond een krachtige flink opgeschoten jongen met schitterende kijkers. Zijn zoon. Zijn Hendrik Vroolijk en trots stak Weikamp den meubelmaker de rechterhnad toe, terwijl hij met de andere Hendrik liefkoozend over het hoofd streek. Nu wisten beiden wie voor hen stond. Met een jubelkreet sprong de jongen naar zijn vader toe, greep diens beide handen, drukte ze har telijk en riep: „vader, vader!" Zijn blik verduisterde, zijn oogen werden voch tig en een traan biggelde over Hen driks bolle wanden. Kasper Klompman was stil ter zijde gaan staan, knipoogde vergenoegd cn dampte uit zijn pijp als een schoorsteen, waarop pas takkenbossen waren gelegd. Een bescheiden maaltijd, overlegde hij bij zich zeiven, zou Job wel smaken. On gemerkt ruimde hij een schaafbank op, legde pasgeschaafde planken daarop, schoof stoelen naderbij en noodigde met een vriendelijk handgebaar uit plaats te nemen. Daarna verdween hij zoo stil als maar mogelijk was. Hendrik was ondertusschen opgevroo- lijkt Als een boek vertelde hij zonder ophouden van zijn vroolijke kin Er J•-n op den SchouUnhof, van zijn verblijf op ontvangen. De consuls te Canea hebben n.l. van hun regeeringen bevel ontvangen om de mededeeling van de Kretenzer regeering terug te zenden, waarin deze haar "optreden had aangekondigd inet het wapen van Griekenland aan het hoofd van den brief. Volgen een telegram uit Mexico, in New Yorksche beurskrlngen ontvangen, hebben opstandelingen in den staat Guerrero twee spoorwegbruggen met dynamiet vernield. Toen de ontploffing op een dier bruggen plaats greep, reed juist een trein met regeeringstroepen daarover. De trein stortte in de Amus- carivier en verscheiden soldaten verdron ken. Ook behelsde het telegram, dat in regeeringskringen vrees gekoesterd werd voor het lot van een trein met 400 Amerikaansche vluchtelingen. Men dacht dat die trein den insurgenten in handen was gevallen. Te Glasgow hebben de patroons nu alle dokwerkers uitgesloten. In den Borinage is de hervatting van den arbeid nagenoeg algemeen. Alleen te La Bouverie en te Paturages zijn nog 1150 stakers en 150 te Quaregnon. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert jop Don derdag 22 Februari, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid Mr. C. W. van der Pot Bzn. I 2e. Verzoek van Dr. W. de Jong, om: bestendiging in de betrekking van schoolarts. 3e. Idem als voren van H. W. Blötev 4e. Verzoek van W. J. Beumer, om eervol ontslag als onderwijzer met ver plichte hoofdacte aan de school der 4<a klasse no. 2. 5e. Verzoek van G. Knotter Jr. e.a. om in de Prinses Wilhelminastraat een gasbuis te leggen ter aansluiting van hunne perceelen. 6. Voorstel tot verhuring van een ter rein aan de Duivenbodestraat aan Wi. C. van Evert. 7e. Voorstel inzake de ontbinding van het huurcontract betreffende het weiland achter het feestterrein aan den Zoeter- woudschen singel. 8e. a. Verzoek van W. F. Verheij van Wijk om vergunning tot liet dempen van een gedeelte sloot langs den Zoe- terwoudschen singel voor het perceel sectie M. no. 2213. b. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en in onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van dat per ceel. 9e. Voorstel tot vermindering van de pachtsom voor de bediening van de over- haalschouw aan het Galgewater. 10e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 26 October 1911 (Gem. Blad no. 13) houdende regle ment op het beheer en bestuur der Ste delijke Fabrieken van Oas en Electrici- teit te Leiden. 11e. Voorstela. tot wjjziging van dc verordening van 6 Juni 1907 (gem. no. 9) houdende Instructie voor den Direc teur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden b. tot opnieuw vaststelling der ge wijzigde verordening. 12e. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening van 6 Juni 1907 (gem. Blad no. 11) houdende Instructie voor den Adj.-directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden; b. tot opnieuw vaststelling der gewij zigde verordening. 13e. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening van 6 Juni 1907 (Gem. BI. 110. 10) houdende Instructie voor den hoofdboekhouder der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit te Leiden.- b. tot opnieuw vaststelling der gewij zigde verordening. 14e. Voorstel tot nadere regeling van van de jaarwedden van den Directeur en den Hoofdboekhouder der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 15e. Adressen van de afd. Leiden van de R. K. Kleermakersvereeniging „St Gerardus Majella", de Kamer van Ar beid voor de Textielnijverheid en de de heiwoning en van zijn verandering in de beroepskeuze. „Wat heb ik dikwijls aan U gedacht, vader. Na twee jaar is mijn leertijd voor bij. Dan zal ik u helpen zoo goed als ik kan. Dan behoeft u niets meer te doen. O, wat zal dat heerlijk wezen.... Gaat U in Sengen een keuterij pachten, vader?" Weikamp lachte over den levendigen, hartelijken aard van zijn jongen en over diens toekomstplannen. War zou Hen drik wel oogen opzetten, als hij ver nam, dat hij zijn hulp niet noodig had om door het leven te komen. Hij was zoo arm niet als Hendrik geloofde eti hij had in Amerika veel geleerd, waar mede hij hier zijn voordeel kon doen. Voorloopig echter zeide hij er Hendrik niets van dat had nog wel den'tijd. Hen drik moest bij Klompman blijven en vijf tig leerendat kon hem in de toekomst! goed van pas komen. En 't zou hem voor verflauwing in ambitie behoeden, als htf vooreerst bleef gelooven, eens voor zijn vader te moeten zorgen. Over den goe den wil van zijn kind was Job reeds verheugd. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5