15 BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. 3e No. 715. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, LIJ per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Februari 1912, De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kieine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN overzicht. Eindelijk! Eindelijk is er dan een kop gevonden voor den Duitschen Rijksdag. Zooals gedacht hebben de vrijzinnigen, au de nationaal-liberalen er ook den brui van gegeven hebben, op zich genomen, dat varkentje te wasschen. Terwijl het Centrum en de rechterzijde zich buiten Stemming hielden is Kiimpf met 193st. tot voorzitter, Dove inet 194 tot tweede ondervoorzitter gekozen. Nu kan men kalm afwachten wat het over vier weken wanneer de benoemingen bekrachtigd moeten worden, weer zal geven. In middels is de staatsmachine weer aan 't rollen geraakt met de behandeling der begrooting, waarbij de staatssecretaris van financ.ën een overzicht gaf van het financiewezen vanaf 1872, met een be grooting van uitgaven van 450 millioen tot 1912 met een van 2319 millioen, waar van i/3 op het leger, 1J6 °P de marine, 1/3 op de spoorwegen neerkomt. Tot de verhooging der uitgaven heb ben medegewerkt de sociale wetgeving, de kolonie de sedert ontstane vloot, en de buitengewone ontwikkeling, die Duitse.ïland, en niet ai leen Duitschland, gekend had. Een betere uitrusting van het leger, zeide hij om met luchtsc iepen en vlieg tuigen is dringend noodzakelijk. Daarom wordt buiten het op de begrooting ge brachte, nog 2 millioen verlangd. Het Engelsche pariemeni werd gis teren geopend door Koning George met een Trrvnnr#»riP. waarin hij zeide, na liet voortduren van de vriend.v...appelijke betrekkingen mei de andere mogendheden te hebben vast gesteld, dat ongc.ukkigerwijze de oor logstoestand tusschen i 'a'ie en urkije nog bestaat. Mijn regeering is bereid om zich, wanneer daartoe een g mstige gelegenheid g bod - wordt, bij de ande re mogend'nHen- aan te sluiten tot het doen van welke poging tot bemiddeling ook, die tot .1 t b 'n Tgen van de vij andelijkheden zou kunnen leiden. De troonrede maakte vervolgens een toesnelin,Tr o-» den toestand in Perzië, en dan wordt de hoon ui'gesproken, dat de In China bestaande crisis een bevredi gende oplossing z?' v'nden. In over eenstemming met de meening van het Chineesche vol' Vifft de Engelsche re geering bij haar strenge nolitiek van niet tusschcnbeide '.ekomeri, hoewel zij nood- zakcl:;' h"eft g*+roffen om het leven en '1 '^-nnen der En- gelschen te beschermen. De koning is verheugd mededeeling te kunnen doen vat» de op de jongste bijeenkomst in den Haag tot stand gekomen overeenkomst met betrekking tot de regeling van den handel in opium en verwante verdoo- vende middelen. Een afschrift van de overeenkomst van 23 Januari zal bij het parlement worden ingediend. De rede maakt ook gewag van het koninklijk, bezoek aan Engelsch-Indië. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. S3) Vader schreef hoogst eigenhandig. Dat Daad hij wel in de afgelegenheid van een Amerikaanschen farm moeten kcres.-Ws& vreugde! Vader kwam! Hij was nu onderweg en kon iederen dag arriveeren. Zoo zou in vervulling gaan, waarnaai Hendrik zoo lang had verlangd; hij zou «en eigen onderdak krijgen. Vader schreef het volgende: Door deze regels wil ik je laten we ten, dat ik op den terugtocht naar huis ben. Als mijn brief aankomt, zal ik ook fcpoedio bij je zijn. Het is mij steeds goed gegaan in de nieuwe wereld, 't Laatst nog op den farm van nir. Riskin bij Jackson in den staat Michigan. Ik hoop dat je goed gezond bent Spoedig zien we elkaar terug. Tot zoo lahg, mijn lief kind, gegroet door Je vader. *tWas wel weinig, maar Hendrik juichte itt jubelde zijn blijdschap Juide uit. Dit had een schitterend bewijs geleverd van trouwen eerbied bij de vorsten en het volk. De plotseling opgewelde be toogingen van toewijding onder alle klas sen van de bevolking hadden de souverei- nen diep getroffen, Ik sla met ernstige bezorgdheid vervolgt de Koning dan de mogelijk heid van gesch.l.en tusschen werkgevers en werknemers in Engeland gade en hoop vurig dat een redelijke geest aan beide zijden zal heerschen, ten einde een loop van zaken af te wenden, die een ernstige uitwerking zou hebben op den handel van het land en de welvaart van het volk. De jede maakte onder andere maat regelen ook gewag van het wetsont werp tot invoering van Home Rule in Ierland, Bij het daarna volgende debat over het adres van antwoord werd door Asquith een belangrijke verklaring over de ver houding van Engeland en Duitschland afgelegd. Hij zeide, dat het zonder twijfel een te betreuren feit was, dat de tuditio neele gevoelens van vriendschap en goe den wil tusschen de twee landen gedu rende de laatste weinige maanden ernstig overschaduwd waren. Waar een atmos feer van achterdocht was gesc rnpen, nam nam de verbeelding de plaats in van de werkelijkheiJ en de legenden, die in an dere tijden als ongeloofwaardig zouden worden afgewezen, werden dan wijd en zijd geloofd. Men zégt ons, zeide de eer ste minister, dat er een menigie lieden in Duitschland zijn, die gelooven, dat wij er op een oogenblik, in den zomer gedacht hebben, of zelfs toebereidselen hebben getroffen, om een aanval op Duitschland te doen. Dit is niets meer dan een verzinselook was er niets uit- tartends in de bewegingen van onze sche pen. De Engelsche zoowel als de Duitsche regeering is bezield met den oprechten wensch een betere verstandhouding te doen geboren worden en jn den loop van de laatste maand hadden wij reden te vermoeden, dat een bezoek van een tngelsch minister te Berlijn niet onwel kom zou zijn en de bereiking van ons gemeenschappelijk doel zou kunnen ver gemakkelijken. Lord Haldane zo uin elk gveai vroeg of laat voor zaken naar Ber lijn zijn gegaan in verband met de Lon- densche universiteits-commissie en wij meenden, dat het goed was, dat hij zijn bezoek zou bespoedigen en voordeel zou trekken van de gelegenheid om in ver trouwelijke, vriendschappen ke verbin ding te treden met de voor de Duitsche politiek verantwoordelijke personen. Dit beteekende een afwijking van de gewone wijze van doen, doch aan beide zijden voelde men, dat openhartigheid in de verklaringen en de gedachtenwisseling gemakkelijker in eersten aanleg zou zijn, dan bij wat ik zou kunnen noemen diplo matieke onderhandelingen, waaraan de laatste hand is gelegd. Die besprekingen zijn geheel verwer- Jongen, jongen, vader kornt dan toch!" sprak hij, en liep naar zijn baas en na korten tijd ging het bericht ook naar „Heidehoeve". Hij stond zelf verbaasd, dat hij zoo hard kon loopen. Ja, de blijd schap was een goed drijfmiddel. Op de heiwoning trof Hendrik alleen Trees aan. Clemens en Marie waren op het land. Natuurlijk pakte hij dadelijk met zijn nieuwtje uit en toonde met een van geluk stralend gelaat zijn brief. .Dat was toeh werkelijk Iets buitengewoons. Trees dacht een oogenblik na en poogde het beeld van Hendriks vader in haar memorie op te halen. Acht jaar was hij reeds in den vreemde en dan vergeet men de gelaatsuitdrukking spoedig. Maar trek voor trek voegde zich zijn gezicht langzaam te saam. In de nabijheid van den Schoutenhof lag Job. Weikamp's geboortegrond. Het was een kleine boerenhofstede en Job had als derde zoon uitzicht als „oomr op den hof te blijven. Daarin had hij weinig zin en na kort beraad besloot hij met de weduwe Wellert te trouwen, om dat deze in 't bezit was van een keuterij. Maar het geluk was hem niet gunstig; de kinderen uit het eerste huwelijk wer den ziek en stiervenHendrik kwam, doch sindsdien sukkelde de vrouw aan allerhi ongesteldheden. Het was een Uugduiig ziekbed en al* kelijkt. Er bestond algeheele vrijheid van uitspreken en openhartigheid in het ge ven van uitlegging over het groote, bij de bespreking betrokken gebied. Het feit alleen al van een dergelijke wisseling van inzichten onder de vermelde om standigheden moet de achterdocht doen verdwijnen, waar deze ook met betrek king tot de vrees, dat een van beide re geeringen aanvalsplannen tegen de an dere koestert, bestaat Dat alleen al zou een groote winst beteelcenen, doch ik ge loof, dat de besprekingen meer zullen op leveren dand it negatieve resultaat. Ik kan nu niet in bijzonderheden treden, doch ik mag zeggen, dat in den loop van Haldane s bezoek op onbedriegelijke wij ze aan het licht is gekomen, dat aan beide zijden de oprechte en besliste wensch bestaat om een betere verstand houding tusschen de landen te schep pen, zonder op eenigerlei wijze de be trekkingen, welke elk van ons met an dere mogendheden verbinden," op te of feren of te verzwakken. Het is in dp- zen geest, dat wij beiden op zorgvuldige wijze de practische mogelijkheden heb ben onderzocht. Nadat nu dc keizerlijke edicten zijn af geschaft is Dinsdag een manifest van Joeansjikai verschenen, van den volgenden inhoud: Keizer Tatsing heeft z.ch uit het poli tieke leven teruggetrokken en ons land heeft besloten den repub.ikeinschen re- geeringsvorm in te voeren .Op dit oogen blik ben ik doende het voorloopig be stuur daarvoor te vormen. Alle onder koningen en alie gouverneurs-generaal moeten voorloopig voortgaan met de uit oefening van hun functies. Alle gezanten, den titel van dipiomatiek agent en heb ben hun ambt tverder te bekleeden. Hun secretarissen en attaché s, evenals de con suis moeten voorloopig op hun poot blij ven. De nationale viag wordt veran derd, voorloopig wordt de republikein- sche vlag daarvoor aangewezen. ~Zij bestaat uit vijf kleuren: rood, wit, geel, blauw en zwart. De ofdcieeie dracht is voorloopig de burgerlijke uniform van de Vereenigde Staten. De beslaande zes orden worden gehandhaafd. Voordat de definitieve vorming der vooiloopige re geering plaats heeft, zullen de kabinets ministers zich leiders der departementen noemen. De oude formules worden af geschaft. Joeansjikai neemt met dit manifest den titel van gevolmachtigd organisator van de republiek aan; de maniiesten zijn nu in de plaats van 'de keizerlijke edicten getreden. De Chineesche pers te Peking heeft Dinsdag de drie edicten in rooden druk bekend gemaakt. Zooals te verwachten was, zijn echter de revolutionairen het met de edicten, waarin wordt beslist over den toestand na den afstand, niet eens. Joeansjikai heeft dan ook een brief ontvangen van Soenjatsen, als vertegenwoordiger van de republikeinsche regeering te Nanking, waarin kennis wordt gegeven van de ontvangst van het edict en den brief na lange lijdensjaren de dood zijn vrouw ten laatste van zijne zijde wegnamwas de keuterij zoo be zwaard, dat hij die niet kon behouden. Hii had geld moeten opnemen, zou bo vendien nu nog een huishoudster moeten huren, terwijl het hem niet voor den wind ging. Hij was de man er niet naar, die spoedig het hoofd liet zakken; hij deed altijd naar vermogen zijn best Maar alles was tevergeefs geweest. Op 'n goeden dag verkocht hij zijn eigendom, bracht Hendrik naar den Schoutenhof aan den Brink en trok ver der, om in den vreemde een karig stuk brood te zoeken. En nu kwam hij terug uit Amerika, waar men zeide dat het geld van de straat te rapen was. Zou hij daar bemiddeld zijn geworden? Trees verheugde zich oprecht met Hendrik's geluk. Sinds zij op de heide woonde was zij veel declnemender gewor den; misschien wel omdat zij thans veel alleen was' en zij nu begreep, hoezeer een mensch behoefte heeft zijn hart te kunnen uitstorten. Marie had zij spoe dig aan zich gehecht- zoodat het kind oprecht veel van haar hield. Zij besteed de alle moeite om het kind een uitste kende opvoeding te geven. „'t Spreekt van zelf, dat je vader bij ons verblijftantwoordde zij op Hen drik* mededeeling. „Bij Klompiuan kan van Joeansjikai, waarbij deze zich voor de republiek uitspreekt. Soenjatsen zegt echter, dat de vereenigde republiek de benoeming van een organisator van de re publiek door den keizer van de Tsjing- dynastie niet kan erkennen en verzoekt Joeansjikai onmiddellijk naar Nanking te komen of een gevolmachtigde te zenden. Alzoo nog steeds hommeles, ook met Japan. Daar toch de revolutionairen aan het protest van Japan tegen de schending der onzijdigheid van het schiereiland Kwantoeng geen gevolg hebben gegeven, is uit Port-Arthui een regiment infanterie tot handhaving dier onzijdigheid afge zonden. Mooi zoo! GEMENGD. De Belgische minister van Staat, Beernaert, is bij het verlaten van de Ka mer uitgegleden op de tree van zijn rij tuig en gevallen, waarbij hij een vrij ernstige hoofdwond opdeed. Aan de Portugeesche aartsbisschop pen van Braga en Port Alegre en aan den bisschop van Lamego is voor twee jaren het verblijf in hunne bisdommen verboden. Uit Mexico wordt gemeld, dat veer tig opstandelingen in een gevecht met de regeeringstroepen gevallen Zijn. De opstandelingen hebben bij Cuernavaca zes dorpen plat gebrand en verscheide ne inwoners gedood. Dc Engelsche bond van mijnwer kers heeft besloten het geschil over het minimumloon internationaal te maken. Daar de onderhandelingen hier thans vol komen stilstaan, zullen de besprekingen met de buitenlandsche bonden van mijn werkers eerstdaags te Dover of te Brus- De bond van Engelscne mijnwerKers zal aanvankelijk aan de buitenlandsche mijnwerkers niet vragen een algemeene staking in de steenkoolnijverheid te be werken, doch zal beginnen met de Duit- schers te verzoeken den uitvoer van ko len naar Engeland te beletten. Een alge meene staking op het vasteland, ten einde de Engelsche mijnwerkers te steu nen, bijaldien de Duitsche boycott van den uitvoer van kolen naar Engeland ondoeltreffend blijkt, is voor later noch tans geenszins uitgesloten. De mijnwerkers in de Borinage hebben de regeering laten weten, dat zij de voorgestelde voorwaarden, om de sta king te doen eindigen, aannamen. De staking kan als geëindigd worden be schouwd. De algemeene vergadering van de ver tegenwoordigers van vakvereenigingen heeft met algemeene stemmen tot her vatting van den arbeid op Donderdag morgen besloten. Bij een sneeuwstorm, die den len dezer in het Isjlm-district heeft gewoed zijn vele menschen omgekomen. Totnog toe zijn 63 lijken gevonden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier dr. hij niet blijven, en wij hebben nog wel plaats over". Marie hoorde nieuwsgiering toe. Zij had het piat-Duitsch geleerd en ver stond het inans goed. Binnenkort zou zij weer naar school gaan. O, 't was hier zoo slecht nog niet. Tegen Trees zeide zij gaarne moeder, Clemens echter noem de zij „oom want haar vader wist zij zich niet meer te herinneren, dien had zij nooit gekend. En nu vertelde de vroo- lijke Hendrik van zijn vader wat was hij blij. Zij had nimmer van vader gesproken en als zij er moeder naar vroeg, werd deze verdrietig en begon te huilen. „ja, mijn meisje", voegde Hendrik er aan toe, „Mijn vader komt uit Amerika, en als hij wat voor mij meebrengt, zult ge er vast een stukje van hebben, ad- juus". Hij had vandaag nog minder rust, dan anders. Spoorslags liep hij door het veld en verteide Clemens van zijn ge luk en 't duurde niet lang, dat het ge- heele kerspel wist, dat Joü Weikamp uit Amerika in zijn oude vaderland zou terug- keeren. De menschen wisten echter veel meer; dat Job rijk \vaJ( lag voor de hand; slechts over de grootte van zijn rijkdom tastte men iu het duister. „Hii zal wel een farm hebben", meen- deu eenigcn. W. J. van Stockum, eerste geneesheer aan het gemeente-ziekenhuis te Rotter dam is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeie-medaille in brons aan I. Lengton, koperslagers knecht bij de firma P. Meijers te Dor drecht. De Amsterdamsche Paleis-Raadhuis- quaestie. In de gisteravond gehouden Raadszit ting werd met 23 tegen 19 stemmen aangenomen het voorstel-Vliegen c. s.f waarbij B. en W. worden uitgenoodigd zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met de vraag te willen bevorderen, dat het Koninklijk Paleis op den Dain weder ter beschikking der ge meente worde gesteld. De voordracht van B. en W. en het amendernent-Lambrechtsen vervielen door deze beslissing. Woningwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Woningwet. De grondslagen van de Woningwet worden in het ontwerp on veranderd gelaten Het ingediende ont werp heeft tot strekking eenige leemt-it die de practijk van de Woningwet heeft aan den dag gebracht, aan te vullen, en eenige bezwaren te ondervangen. „Sobriëtas". Door Z. D. H. Mgr. H. van de Wete ring is benoemd tot adviseur van „So briëtas" pastoor B. A. de Wit, te Utrecht. Toch nog zoo min niet, die nonnen^ Volgens de „N. R. Ct." klaagde dezer het hoofd der Angucaansuic „UJl vele ouders hun kinderen toevertrouwen aan de vele middelbare schoien, vooral voor meisjes, d:e nonnen, uit andere landen naar Engeland geweken, daar openen." Die nietsnuttige nonnen, van elders smadelijk verbannen, zijn toch zoo min nog niet! Hun middelbaar onderwijs is zóó goed, dat het vele Angiicaansche kinderen trekt De „N. R. Ct." geeft hiervoor de ver klaring, dat in Engeland algemeen ge klaagd wordt over gebrekkig middelbaar onderwijs, zoowel quanti.alief als quali- tatief. Maar dan zijn 'ttoch maar de domme Roomsche nonnen, die dat ge brek weten te verhelpen! Wie weet, hoe de verbanning dier kloosterzusters in Gods hand het middel is tot de katholiceering van Engeland! (Centrum.) Belastingwee. Onder dit hoofdje wordt van uit 's Gra- venhage aan de „Standaard" geschreven: Men begint zich hier, ten deele ook in officieele kringen, ernstig ongerust te maken over de belangrijke stijging, die de belasling ondergaat, daar deze dc ge goede ingezetenen naar elders drijft. In korten tijd zijn niet minder dan zes rijke familiën uit de stad weggetrokken, naar mag woidén aangenomen tengevolge der „Te deksel, een farm? Wat zeg je? Wat mag dat toch wel zijn?" vroeger anderen. Daarop werd met 'n minachtend lach je geantwoord: „Een farm is een farm; dat laat zich niet verduidelijken." Acht dag:n lang sprak men slechts van Job Weikamp, den Amerikaner, met zijn farm. Toen hij echter den Senge- naren niet het genoegen deed spoedig te verschijnen, vergat men hem weer spoedig. De boeren van den Brink had den zich met belangrijker dingen bezig te houden. Een proces was aangezegd en alle Brinkboeren waren als getuigen gedagvaard. Den heerboer kon dat 'a duur grapje worden, want de stemming was tegen hem. De dag van dc rechtszitting kwam't was een ruwe, onvriendelijke voorjaars dag. De wind loeide en scheen alles te willen vernietigen. Verschillende doo- de ta'ken werden krakend gebroken, op dat zij aan gezondere broeders gee« lucht, licht of voeding zou ontnemen. Bij hun val verpletterden zij echter meer dere teere plantjes. Alles wat gezond was, biocide en fleurde evenwel op, e« opende de knopjes, om de kracht der lente in zich op te nemen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1