Van Houtens CACAO Kiezerslijst, Liefde en Haat. Ingezonden Mededeelingen. Vraag bij Uw winkelier een bus er\ vergelijk deze met andere soorten van den zelfden prijs Het is zeker dat Ge ze c/an hl ij ft drinken.- Zuiwizr UOed en Goedkoop -o,so| Overal ver krjjgbaar. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 14Febr. no. 714. Vóór 20 Februari kennisgeving aan de belastingschuldigen, die nog niet betaald hebben, door den Rijksontvanger. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visie ligging en verkrijg- baarsielling der voorloopige kiezerslijst jpn bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegen heid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver- Ivriigbaarsteliing der reclames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling flcr kiezerslijst. We zullen dit lijstje nu en dan af drukken. Aanzien doet gedenken. Uit de Per.s. Sen merkwaardig bisschoppelijk schrijven. tic Bisschop is zonder eenige twijfel de persooq, die het meest bevoegd is en het meeste recht heeft .om over de toe standen in een diocees een oordeel te vellen. Op klare wijze heeft de aarts bisschop van Keulen, Mgr. Fischer, gewezen op de gevaren, die het Katho lieke leven in zijn bisdom bedreigen. Wij laten hier eenige passages uit dat omvangrijk merkwaardig schrijven vol gen. Ten eerste dat gedeelte, waarin de Bisschop zijne diocesanen waarschuwt voor de slechte lectuur. Wilt bij- fcOFBder voorzichtig zijn met betrekking tol datgene wat gij leest. In onze dagen kan en wil iedereen lezen, maar iiiet «lies wat geboden wordt, is een ge- «o»de leesstof. Ik maak u in het bizonder opmerk zaam op de pers, op de dagelijks of periodiek verschijnende couranten en tijd- Bcbriften. Er zijn er, die in de eerste plaats zich tot den arbeidenden stand wenden, die zonder schroom gif en gal spuwen tegen onze Moeder de H. Kerk «n ons heilig geloof, die alles, perso nen en zaken, stelselmatig in het slijk trekken, die erop uit zijn, den lezer van bei Katholiek geloof men vergeve de Uitdrukking te doen walgen. En er gedacntelooze Katholieken, die zoo tets lezen, zich iaten voorzetten, die der gelijke bladen zelfs gebruiken zoover gaat de lichtzinnigheid en gedachte loosheid om daarm hun klachten over toestanden bij ons neer te schrijven. Wie zulke bladen g-eregeid icest jnaar het is niet ander, mogelijk, hij moet in zijn geloof lauw, wankelend worden, en hij wordt met wantrouwen, met afkeer, ten slotte met haati tegen de jKcrk Gods vervuld.' i O ja, „ik heb medelijden met de scha re", aan wie zulke gifspijs geboden Wordt, zoo roep ik met den Heer in het heilig Evangelie uit, en ik vraag en ver- jniaan de Katholieke arbeiders in het groote aartsdiocees, allen, die nog een vonk van Katholiek geloof enTCatholieke liefde voor hun moeder, de Kerk heb ben bewaard, wacht u voor zulke bla den, leest ze zelven niet, verbreidt ze niet, geeft ze uwen kinderen niet in handen, duldt ze niet in uwe huizen. Echter is het niet alleen deze pers die verdwf sticht; hetzelfde doe^ alleen jOp andere wijze, een reeks van dagbla den, die meer de burgerlijke kringen .en de zoogenaamde beschaafde wereld pp het oog hebben. Zij staan volgens bun beweren op het standpunt der 'onpartijdigheid, maar bestrijden daarbij openlijk of bedekte! ijk, onze H. Kerk, Siaar leer, haar tucht, haar levensuitin gen. Zij vinden er een bijzonder ge noegen in, den Paus en zijn maatrege len op trouwelooze wijze te kritiseeren en tegen hem wantrouwen en argwaan op te wekken, zij vallen de door de Duit- sche Katholieken gestichte organisaties ;aan, voeden met een waar genoegen .tweedracht en verdeeldheid, wanneer die FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 62) Dirk was thanc m i de daggelders den geheelen dag in het bosch. Bij het weer 'der laatste dagen ging het werk vlot pas was men begonnen of men werd reeds warm. Aan gene zijde van den 'dam liet Dirk een heel dennenbosch vri jen. Koopers had hij genoeg en in den herfst kon hij alles van de hand doen. ■En men merkte er niets van, want het bosch was ver genoeg van den Schouten- hof verwijderd. Als Marchnitz kwaad in !?t schild voerde, zou hij niet overwinnen. I Spoedig daarop kwam nieuw verdriet i over den hof, ditmaal van Karei Plein- ping's zijde. Dirk lachte er wel over, Imaar in zijn binnenste ergerde hij zich 2eer. Karei Plemping had de omliggende boeren bij hem uitgenoodigd en behoor lijk bewerkt. Hij liet zich veel aan de fcaak gelegen liggen en zijn vrouw was de opmerkzaamheid en voorkomendheid in persoon. Zij sprak zelfs plaf-DiytscJi, hier of daar iu het Katholieke kamp ont staat, staan daarbij geregeld op listige, berekende, alleen door kortzichfigen niet doorziene tactiek aan de zijde van hen4 die den twistappel hebben neergeworpen doen zich voor als ijveraars voor de reinheid en ongeschondenheid van Ka tholieke beginselen, die zij zelve niet aanvaarden, veeleer ontkennen en be strijden. Ook hier moet ik zeggenwie zulke bladen, zonder gewichtige reden, geregeld leest, stelt zich aan groote ge varen voor het geloof bloot en wordt langzamerhand zonder het te bespeuren, met ideeën en principes vervuld, die het Katholiek geloof weerspreken en den le zers vervreemden van het leven van de Kerk. En wanneer ik tot nauwgezette voor- en omzichtigheid aanspoor met betrek king tot de dagbladen, gelijk tot de pe riodieke pers in 't algemeen, dan moet ik verder een gelijkluidende vermaning herhalen tegenover het zich zonder oor deel en beperking bezighouden met zoo genaamde belletristischc of ook popu- lair-wetenschappelijke litteratuur. Vervolgens spreekt de Bisschop over het onderlinge twistgeschrijf onder de Katholieken. Nu heb ik nog iets op het hart, ge liefde aartsdiocesanen, waarover ik u nog spreken wilde, al kan ik er ook slechts met smart over spreken. Ik heb het te voren reeds aangeroerd, doch moet nog maals daarop terug komen. Het betreft een sedert eenige jaren reeds bestaande, maar in de laatste twee jaren steeds meer naar voren gekomen oneenigheid in den schoot der Duitsche Katholieken, welke ook ons aartsdiocees en dit op zeer bijzondere wijze, treft. Zij heeft betrekking op vraagstukken, die voornamelijk op het politiek en het sociaal gebied liggen, maar ook in hun wezen het godsdienstig terrein raken en er is meermalen dienaangaande tot in den laatsten tijd een strijd in de pers en in eigen geschriften .gevoerd, die niet mooi is, en die het hart van iederen Katholiek pijn moet doen. Ik ga met voordacht niet op de bizon- derheden in, doch vermaan met alle ge wicht, dat, mijn heilig ambt mij verleent tot vrede en eenheid. De H. Paul us be rispt het in de Christenen van Corin- the die hun twistzaken voor de wereld lijke rechtbanken brachten, dat er on der hen twist en tweedracht opkwamen. „Reeds dat is een fout", schrijft hij, „dat ge strijd hebt ouder elkander", zoo moest het thans ook onder ons zijn. Zulke gebeurtenissen geven aan de mas sa van ons geloovig volk ergernis, bren gen zwaar nadeel toe aan de Katholieke belangen en zijn slechts een zaak van voldoening en exploitatie voor de tegen standers. Ondervinden wij het niet ik heb reeds hiervoren daarop gewezen dat juist de pers, die anders den Katho lieken niet gunstig gezind is, groot ple zier in zulk een twist heeft en haar op op alle wijzen tracht te bevorderen Geeft dat niet ieder gewetensvol Katho liek te denken En zijn niet de tegen woordige tijdsomstandigheden» in het al gemeen en die in Duitschland in 't bij zonder van dien aard, dat zij de Katho lieken uitdrukkelijk gebieden, de een heid te bewaren, die enkel onder Gods hulp ons een schild biedt tegenover de gevaren van het heden, en de toekomst de eenheid, de aaneengesloten een heid, die voorheen in zware tijden een sieraad en leuze was van het Katholie ke volk in Duitsche landen? Ik ken- de strijdvragen waarover het gaat, alleer is veel vaagheid, veel mis verstand, helaas ook veel hartstocht in het spel, zooals dat onder de menschen pleegt te geschieden. Kan men thans niet in der minne tot een vergelijk komen, wat eigenlijk hij goeden wil onder trouwe Katholieken niet moeilijk moest zijn en werkelijk niet zwaar voorkomt, dan is er toch in elk geval geen bezwaar, dat men het op op practisch terrein eens wordtis er niets tegen dat men al wat hard, al wat bitter is, al wat kwetsit, alle ver dachtmakingen en verketteringen (dat is het ergste "en het droevigste) vermijdt en boven alles de Katholieke liefde hoog al was het niet geheel juist, maar op de boeren maakte het indruk, als zij vrien delijk vroeg: „Mag ik nog eens inschen ken?" Eerst werd er gespeeld. Karei won daarbij en dadelijk kondigde hij met zware stem aan, dat hij voor het ge wonnen geld zou tracteeren. Hedwig moedigde dezen of genen boer, die minder hartstochtelijk meespeelde, tot het spel aan, door hem een gelukkige kaart te voorspellen. Aldus werden de bezoekers meer spraakzaam en mededeelzaam, en zoo kwam vanzelf de ongelukkige weghistorie ter sprake. Voor de voortzetting van dit interes sante onderwerp van gesprek zorgden wel de herbergier en zijn vrouw. Wan neer tusschen sommige bezoekers zich eenig meeningsverschil openbaarde, werd dit met een glas brandewijn uit den weg geruimd. De ooren van Dirk Tweehuis moesten tuiten, zoo druk werd er over hem gesproken. En nog wel door zijn buren. Ten slotte vertelde Holterling, dat hij zich zeer positief wist te herinneren, dat aan de boeren van den Brink het medegebruik van den weg naar de Ems door overeenkomst was toegestaan. Dat herinnerden de anderen zich ook. De een had er eens iets van vernomen _en de ander .wist liet door U&tl&e, (m houdter is vooral geen bezwaar en daaraan ontbreekt het veeltijds dat men vertrouwen liebbe in 'de bis schoppen als de rechtmatige, door den H. Geest gestelde Herders van het Ka tholieke volk en de verantwoordelijke wakers over de zuiverheid des geloofs. Het duurtewetje. Over het verwerpen van het bijslag wetje door de Eerste Kamer schrijft de Standaard de volgende, naar onze meening zeer juiste beschouwing: Het ééne blad juicht 'ttoe, het andere keurt het af. Ons kwatfh het niet noodig voor, er critiek op uit te oefenen. Alle spreken erover prikkelt zoo licht de ontevreden heid der telenrgestelden. Nu in tusschen de bespreking aanhoudt; willen we ons toch een enkele opmer king veroorloven. Geheel afgezien van de vraag, of zulk een Bijslag-uitioving als methode van tegemoetkoming aanbc.Ging verdient, hebben we niets begrepen van het argu ment, dat de duurte over was. We zouden, in aanwaaiing van gemoe delijke huishoudelijkheid, zoo zeggen: Of er bjj:lag noodig is, hangt niet af van de vraag, of de duurte aanhoudt, maar eenig- lijk van de heel andere vraag, of er al dan niet extra-duurte geweest is. Dit nu ontkent niemand. In 't laatst van September en in October was de booze extra-duurte er, en toen hebben tal van particuliere patroons onverwijld aan hun personeel toeslag gegeven, om dat 't toen noodig was. Zoo snel en onverwijld nu kon het Rijk niet handelen. Bij 't Rijk loopt 't altoos eenige maanden aan, eer het geld los komt Maar meerendeels hebben ook de Rijksambtenaren die dure weken door leefd, in die dure weken meer moeten uitgeven, en voor die meerdere uitgaven rrelcl moeten opnemen, zoodat ze nu ge houden zijn, dat geleende geld in Lom bard of waar ook terug te betalen. Had de duurte aangehouden, dan zou een veel hoogere bijslag dan van f 20 noodig zijn geweest; doch al nam nu de duurte allengs af, dan is ze er toch ge weest, en heeft geld gekost. Dat men daarom protesteerde tegen de methode, verstaan we; doch dit had, ook al nam men de wet aan, bij motie kunnen geschieden; mits dan goed ge steld. In het leven der meer bemiddelden toch komt 't herhaaldelijk voor, dat een vader aan zijn gehuwd kind een vaste uitkeering, zeg van f500 'sjaars, beschikt, maar dat er bij kraam of ernstige ziekte een bijslag van f100 bijkomt. Dan zegt niemand: „Dat kan nieL Dan moet ge uw kind 'sjaars f600 toeleggen, om op alle gebeurlijkheden gewapend te zijn"; maar dan past men wel degelijk in zeer breeden kring de volkomen juiste me thode toe, om de gewone toelage op 't gewone leven te laten kloppen, en voor extra-gebeurtenissen een extra bijslag te geven. Waarom nu die overal elders practisch gebleken methode ook hier niet van toe passing kon zijn, en niet practisch de eenig juiste was, vermogen we niet in te zien. De tractementen zóó te verhoogen, dat er c. q. de extra-kosten van ex'ra-gebeur lijkheden afkonden, zou stellig een veel duurder methode zijn. Doch ook al acht men, dat het geven van bijslag in den regel te mijden is, de duurte is*er geweest, en wie alleen om het nu voorbij zijn van de duurte tegen stemde, stond op waggelenden grond. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 Februari. Aan de orde is de behandeling der Wa- terstaatsbegrooting voor 1912. De heer Kraus (U.L.) bepleit de wen- schelijkheid om spoedig de hand te leg gen op de terreinen d;e de Staatscommis sie betref.ende het Noordzeekanaal noo dig heeft, speciaal de terreinen benoorden de sluis, om de uitbreiding van de sluis- werken te IJ muiden tot uitvoering te kunnen brengen. De heer v. P a 11 a n d t (A.R.) dankt dus een groot onrecht, dat de heerboer van den Schoutenhof hun aandeed door thans den weg te versperren. „Nu, dan zal ik dit zaakje wel aan 't rollen brengen", zeide Karei Plemping met een beteekenisvol oogknippen. De gasten knikten toestemmend; Holterling stond zelfs uit eigen beweging toe, dat het hem.toebeboorend hek op den ouden dam verwijderd mocht worden, zoodat er voorloopig toch een vluggen verbin dingsweg naar de Ems zou bestaan, al was hij niet zoo goed als de oude.... Zoo, nu mocht Dirk Tweehuis zijn weg versperd houden, 'tschaadde niets meer!.. Natuurlijk kwam dit alles zeer spoedig ter kennis van den jongen boer. De boeren spraken er allen over en zijn schoonvader maande hem ernstig aan toe te geven. „Dat doe ik niet", verklaarde Dirk stijfhoofdig,zelfs al ging de halve hof er mee kapot. Ik wil nog wel eens zien, of ik op mijn grond en op mijn erf niet doen mag, wat mij goeddunkt Als Karei Plemping geld er voor uitgeeft, dan is hij te beklagen. Ik houd de zaak langer uit dan hij." Niemand vermocht Dirk van dit voor nemen af te brengen, zelfs zijn vader niet Zoodoende werd de oude man brommig ontevreden, liet Gods .water nu (742) XKï bus ƒ1,50 XK? bus/ÖA25' Xo„ ..-0,18 voor hetgeen gedaan is voor Overijsel. Spr. klaagt verder over slechte verlichting van spoorwegstations, o.a. Utrecht-Bilt- straat. Tengevolge van de slechte verlich ting van dit station heeft onlangs een lid der Eerste Kamer een groot ongeluk gekregen. De heer v. d. Maesen de Som* Breff (R.K.) vraagt betere spoorweg verbindingen in Limburg. De heer H ovy (A.R.) bepleit verbete ring van de buitenhaven van Vlissingen. De Minister van Waterstaat de heer L. W. TL Reg out, antwoordt den heer Kraus, dat als de regeering tot de overtuiging kotnt, dat het bouwen van een groote sluis en verdere verbete ringen noodig zijn, zij met den meesten spoed een wetsontwerp zal bevorderen tot onteigening van de alsdan noodige terreinen. Als onjuist wees de Minister af de klacht van den heer van Pallandt over niet voldoende onderhoud van rijks wegen.' Geleidelijk wordt voortgegaan met spoorwegaanleg in Zuid-Limburg; spoedig wordt b.v. de indiening verwacht van een wetsontwerp voor den aanleg van een tramweg Maastricht—Vaals. Koste- looze verkrijgbaaistelling van formulieren voor briefkaarten, postwissels enz. zou f170.000 per jaar kosten, dus stuit af op financieele bezwaren. Ook invoering van het stuiversport met Engeland moet daarop afstuiten. De Minister becijferde, dat een uniform-port van 5 cents voor Engeland, Duitschland en België het Rijk zou komen te staan op f 1.200.000; komt Frankrijk daarbij, dan zou het U/s mil- millioen kosten; met Duitschland en En geland is onderhandeld over een 10 cents port, maar Engeland had daartegen be zwaren en er kon niets van komen, om dat Nederland de voorwaarde gesteld had dat beide landen moesten toestemmen. Wat de haven van Vlissingen betreft moet worden afgewacht de uitslag van den arbeid der commissie welke is in gesteld om te komen tot een nieuw con tract met de maatschappij „De Schelde" die belast is met de exploitatie van de haven. De waterstaatsbegrooting werd hier op zonder stemming goedgekeurd, waar na gezamenlijk aan de orde kwamen de vesting-begrooting betreffende de verbe tering van de positie der officieren. maar over Gods akker loopen en be moeide zich weinig meer met de zaken. Slechts aan zijn vrouw sprak hij zijn oordeel uit: „Dat gaat zoo niet goed, zeg ik je. Op deze wijze zal Dirk het niet ver brengen. Ons kan dat niet veel sche len, maar aan den hof doet het nadeel, en dat doet mij leed." De e.ene zorg volgde op de andere. Boven den Schoutenhof hingen nu een maal onweerswolken. Elk oogenblik kwa men er onaangenaamheden voor. En toen de brief van Plempings advocaat kwam, werd zelfs Dirk er een weinig door ter neer gedrukt. Hij reed naar de stad en zette zijn zaak aan een advocaat uiteen. Deze lachte en meende, dat de quaestie toch zonneklaar was. De boer moest zich geen vrees laten aanjagenniemand kon hem wat doen. Dirk ademde verlicht. Hij betaalde het gevraagde voorschot, teekende de proces volmacht en ging voldaan naar huis terug. Hij was nu zeker van zijn zaken. De bewoners van het dorp kozen bijna allen partij tegen hem, en die zwegen, waren eigenlijk nog zijn ergste vijanden. Tusschen den Schoutenhof en de boer derij van Holterling was alle omgang af gebroken en op den versperJen weg groeide het gras en onkruid welig ,en ongestoord.,,. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) bespreekt de opleiding van de cavalerie, en betoogt dat die geheele op leiding in de war loopt door het spoe dig verlaten door de vrijwilligers van den dienst Met de positieverbetering van de officieren en ook met de terug werkende kracht daaraan gegeven, be tuigde spr. groote instemming. Alleen spijt hem dat de Minister niet met een eenvoudige regeling voor de officieren van alle wapens is gekomen. De Landweeroefeningen besprekende, betoogde hij, dat de inspectie van hoofd officieren van den generalen staf van de oefeningen der landweer geen waarde had, omdat die inspectie vooraf was aan gekondigd, waardoor geen zuiver beeld was te verkrijgen. De heer Staal (Lib.) aanvaardt de positieverbetering der officieren, maar los van de organisatie, welke de Minis ter zich denkt. Het beginsel der terug werkende kracht bestrijdt spr. Spr. critiseerde naar aanleiding van de gehouden groote manoeuvres, dat, op een oogenblik, dat er spanning was in Europa en wij misschien, ter handhaving onzer neutraliteit, zouden hebben moe ten tnobiliseeren, twee divisies verwij derd waren van hun garnizoenen, in welke toch de mobilisatie, wil zij geluk ken, moet geschieden. Spr. hoopte dat in de toekomst hiermede rekening zal ge houden worden. Ten slotte besprak de heer Staal het geval van den milicien van der Breggen, die tengevolge van verkeerde diagnose en onvoldoende geneeskundige hulp in het kamp te Nunspeet overleed. Spr. cri tiseerde het gebrek aan belangstelling en medegevoel van de officieren met het lot van dezen jongeling. De heer De Jong (Lib.) bestrijdt de proeven met ondershandsche aanbe steding van fourage. Land- en Tuinbouw. Behandeling van planten in de Woonkamer. (Slot.) Welke zijn dan de voorwaarden, waar aan een behoorlijke verzorging van plan ten in het woonvertrek moei voldoen?. Clemens Tweehuis bekommerde zich niet om de twistvraag; 'twas zijn aard niet zich met de aangelegenheden van andere menschen te bemoeien. Trees ech ter nam het nadrukkelijk voor Dirk op. Zij ging thans weer drukker naar den hof en was daar tamelijk de eenige, die den broeder in zijn voornemen stijfde. De winter was voor 't grootste deel voorbij. Hier en daar stak een sneeuw klokje achter een beschuttend hek het kopje omhoog. De spreeuwen betrokken haar zomerwoninkjes en richtten er zich behaaglijk in. Langzamerhand ontwaakte de heide ook uit haar winterslaap en de boomen staken hun kale takken koeste rend naar de verwarmende zonnestralen uit. De geheele levende natuur ademde op en zorgde voor nieuw leven. Het was de tijd van hopen en verwachten. In dezen tijd ontving Hendrik Wei kamp een brief. Dat was op zich zelf reeds een heele gebeurtenis. Maar de inhoud: de letters dansten hem voor de oogen, zoo opge wonden was hij. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5