delingèrt verwacht op het Congres, dat waarschijnlijk zat opgeluisterd worden door de tegenwoordigheid van drie kar dinalen, en wel door HH. EE. kardinalen W. van Rossuni, kardinaal Mercier, aarts bisschop van Mechelen, en kardinaal Fi* scher, aartsbisschop van Keulen. Het 40-jarig priesterfeest Van Mgr. Callier, Door het Plaatselijk Comité der K. S. A. te Haarlem en Omstreken zal eene com missie worden benoemd om het veertig jarig priesterfeest van Z. D. H. den bis schop van Haarlem, mgr. A. J. Callier, in Augustus a.s., heugelijk te herdenken. Men maakt er de „Msbd" er opmerk zaam op, dat het bericht omtrent de viering van hét 40-jarig priesterfeest van den Zeereerw. pater H. Derksen onjuist is. Stct. no. 37 bevat een Kon. besluit waarbij is goedgevonden en verstaan aan de gemeente Middelharnis te verlee nen een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste zeven dui zend achthonderd dertig gulden f7830), ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk be drag te verleenen aan de woningbouwer eeniging „Samenwerking" tc Middelhar nis, ten behoeve van den bouw van vier burgerwoningen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" in goud te verleenen aan den heer Fr. van Duinen, president van het R. K. Parochiaal Armbestuur te Dordrecht. De gewone audiënties van den mi nister van landbouw, nijverheid én han del, den minister van financin, en den minister van marine zujlen deze week niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 14 Februari. Heiligenvereering. In de gisteravond gehouden laatsten Apologetischen cursus trad de Weleerw. heer Th. M. P. Bekkers op met boven genoemd onderwerp. Spr. wees er op, dat hij vrij on volledig zou zijn, als hij zijn vorige ver handeling over de Katholieken eeredienst niet zou aanvullen met een beschouwing over dc heiligenvereering, want de het- Iigenvereering is een voornaam deel van den Katholieken eeredienst. Onder „heiligen" verstaan wij hier men:chen, die' op deze wereld de deugd op zulk een heldhaftige wijze beoefend hebben, en hun eigen wil zoo in den wil van God hebben doen op dat zij ons op bijzondere wijze als jeeld mogen gesteld worden, en wij z^.cr kun nen zijn, dat zij in den hemel onze voor sprekers zijn bij God. Wij behoeven ons over de persoon onzer heiligen niet te schamen, hetgeen spr. bewijst eerstens uit het langdurig cn ingewikkeld proces, het welk de Kerk aan de Zaligverklaring (waarbij de vereering wordt toegestaan, zonder dat de Kerk zich definitief uit spreekt) en later aan de heiligverklaring (waarbij de vereering aan alle geloovi- gen definitief wordt voorgesteld), laat voorafgaan, en vervolgens uit het feit, dat de niet-Katholieken ons de heiligen be nijden en hen Willen maken tot hun geest verwanten. Spr. beschouwt de heiligen vervolgens onder tweeërlei opzicht: in hun betrek king tot God en in hun betrekking tot de menschen. Beschouwd in hun betrekking tot God zijn en blijven zij Gods dienaren, of schoon dienaren bij uitstek en op geheel bijzondere wijze. Wij vereeren hen om de buitengewone wijze, waarop zij God ge diend hebben. Uit de H. Schrift en uit bet gezond verstand bewijst spreker, dat deze vereering geen afkeuring verdient. lil de H. Schrift lezen wij toch meer dere malen, zooals spr. met voorbeel den duidelijk maakt dat er vereering wordt gebracht aan de dienaren Gods, aan engelen en profeten. De H. Schrift zegt niet, dat het moet of goed is, maal ais wij lezen, hoe God in het Oude Verbond waakt, dat Zijn volk aan geen ander eer brengt dan aan Hem, kunnen wij besluiten, dat God door de vcreering van Zijn dienaren toe te laten, deze ook goedkeurt en niet in strijd acht met de vereering, die Hem toekomt. Ook het gezond verstand leert ons de heiligenvereering kennen als iets redelijks en geoorloofds. Van het „eere wien eere toekomt" is iedereen overtuigd, wanneer jhet personen geldt, die zich voor de menschheid verdienstelijk hebben ge maakt, waarom dan niet, als het betreft menschen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor God? Een veel voorkomende opwerping is, dat de vereering der heiligen te kort doet aan de eer, die God toekomt. Dat is onwaar. De Kerk maakt wel degelijk onderscheid tusschen de erkenning van God, als onafhankelijke, almachtige Meester, Dien zij aanbidt, en de ver eering van de heiligen, omdat en in zooverre zij dienaren Gods zijn. De vereering van de heiligen verhoogt juist de eere Gods. Want in de vereerenswaar- dige deugden der heiligen komt des te schitterender uit de kracht van Gods genade, die hen heilig gemaakt heeft; de ware vereering dwingt tot navolging, en dus tot stipte onderhouding van Gods wet, daardoor tot hoogere bevordering Zijner eer. Een goedbegrepen vereering, zooals de kerk leert, en zooals de over- heerschende practijk der geloovigen is, doet dus niet te kort aan de eer van God, concludeert spreker. Beschouwd in betrekking tot de men schen, zijn de heiligen onze voorspre kers bij God. Onze waardeering der hei ligen wordt ook geleid door het leer stuk van de gemeenschap der Heiligen, Alle deelen van Christus' mystiek lichaam, de Kerk, houden met elkander gemeenschap. Alle leden der Kerk maken deel uit van één groot g62in en zijn verbonden door de kracht van onderlinge liefde. Krachtens die liefde heeft er een Uitwisseling van gebeden en verdiensten plaats. De leden der zegepralende Kerk kunnen geen vèrdiensten meer verwer ven voor zich zelf en elkander. Voor wie anders zouden zij het willen doen dan voor ons? Zij zullen dit doen, als zij onze behoeften kennen, medegevoel hebben voor onze zorgen, en God de gebeden van Zijne schepselen voor hunne jngcfe' schepjtkn verli:-L-ren wil. Dat deze due voorwaarden werkelijk aanwezig jijn, be wijst spr. duidelijk uit de Heilige Schrift. De practijk der niet-Katholieke Chris tenen is een pleidooi voor onze heiligen vereering. Zij vragen het gebed van hunne medemenschen, wat is er dan tegen, dat wij het gebed vragen van de heiligen? Vondsten in de Catacomben wijzen uit, dat de heiligenvereering reeds in de vroegste tijden bestond. Deze vereering van de heiligen sluit niet in een miskenning van Gods almacht. Wij vragen den heiligen niet ons iets te geven, maar alleen, dat zij voor ons bij God vragen. Een andere opw.erping is, dat de heili genvereering een miskenning is van Chris tus' middelaarschap. Doch, evenals Gods almacht in de natuurlijke orde uitblinkt, doordat Hij aan de ondergeschikte oor zaken een eigen werking kan geven, zoo openbaart Hij in de bovennatuurlijke orde de grootheid Zijner verdiensten doordat deze zulk een kracht bezitten, dat ze ook waarde geven aan de voorbede van anderen. In de Katholieke Kerk wordt de in wendige eeredienst gesteund door den uitwendigen eeredienst. De uitwendige vloeit voort uit het dupe bestaan van den inwendigen eeredienst. Uit de inwendige vereering der heiligen vloeit voort de ver eering van beelden en relieken, graven enz. Uit dc H. Schrift toont spr. duidelijk aan, dat God aan dat, wat met Zijn dienaren in betrekking staat, meerdere malen 'n kracht verleent (mantel van Èiias, gebeente van Eliseus, schaduw van Petrus, zweetdoe ken van Paulus). God verbiedt niet de vereering van beelden en relieken, om den Heilige, dien zc voorstellen, of van wien zij een overblijfsel zijn. Inte gendeel. Hij maakt deze vruchtbaar doch Hij verbiedt de aanbidding. De oude opwerpingen over „afgoderij" enz. laat men tegenwoordig los, maar men zoekt zijn kracht in argumenten als deze: Op zich kan de heiligenvereering goed zijn, maar men overdrijft. Spr. wijst erop, dat er binnen de Kerk een ontwikkeling plaats grijpt, maar niet, zooals verleden week de rector-magni- ficus van de hoogeschool voorstelde, een natuurlijke, doch een ontwikkeling, waar van de krachten voortdurend staan onder bovennatuurljjken invloed. En die invloed vindt men in het leergezag, hetwelk zich houdt binnen de door Christus gestelde grenzen. Hiervan is de heiligenvereering een allerschitterendst voorbeeld. De hei ligenvereering ontwikkelt zich, nieuwe heiligen nieuwe vormen van devotie ont staan, maar de Kerk leidt die binnen de leerstukken, dat God is de Meester, dat Christus is de eenigc Middelaar. Heerlijk komt dit uit »n de liturgie, de officieele vereering der heiligen in de Kerk. De Kerk regelt bier de vereering der heiligen naar den tijd van het kerke lijk jaar, dat zich kringt om Christus. Een vereering in den Vastentijd is anders dan een na Paschen. Spr. toont met frap-, pan te voorbeelden aan, hoe de Kerk ook in haar liturgische gebeden tot de heili gen, waarin zij erkent dat de heiligen hun heiligheid aan Gods genade verschuldigd zijn, en aan God zelf vraagt om te geven door bemiddeling van de heiligen. De heelc heiligen-vereering is niets anders dan de rijke en veelvuldige illus tratie van het Schriftuurwoord: Wonder baar is God in Zijn heiligen. Aan het einde van dezen laatsten cur sus dankt spr. voor de betoonde belang stelling, en spreekt zijn vertrouwen uit, dat degenen, die dezen cursus hebben gevolgd, zullen versterkt zijn in hun ge loof en hun overtuiging aan het bestaan van den Schepper, in de natuur een openbaring van Gods heerlijkheid zullen lezen in de gebreken van die natuur Gods wijsheid zullen erkennen, in het geheim der zonde een uiting zien van Gods goedheid, die de zonde toelaat om Zijn goedheid tc openbaren. Moge de overtuiging versterkt zijn, dat wij heel ons leven God moeten dienen, en in dien dienst de ondersteuning moeten vragen der heiligen. Schietoefeningen. Voor miliciens en landweerplichtigen met groot verlof, kaderreservisten met onbepaald verlof en voorts alle manne lijke ingezetenen van 1635 jarigen leef tijd bestaat gelegenheid zich in 't schijf schieten te oefenen van 1 .Mei1 Sep tember a.s. Deze schietoefeningen hebben plaats des Woensdags en Zaterdags namiddags aanvankelijk op het terrein achter het Mi litair Hospitaal aan den Morschweg al hier en ook op de schietbanen te Katwijk Zij, die aan bedoelde schietoefenin gen wenschen deel te nemen, kunnen, zich daartoe tot t Mei a.s. doch liefst vóór 1 Maart, aangelden ten bureele van den commandeerenden officier der infan terie alhier, Gebouw „Gravestein" Pie terskerkhof no. 6. ingekomen is bij den penningmees ter van Schoolkindervoeding f7.015 op gehaald door een orgeldraaier; f 12.47 zijnde de opbrengst der inzameling op het 40-jarig feest van de smeden en Ko- perslagersvereeniging „Nut door Vriend schap." Voorts is ingekomen bij den se cretaris f 1.321/2, gecollecteerd op de brui loft van tante Daatje en oome Koos. Met de St.ct. no. 37 zijn verzonden de statuten van de Naaml. Venn. Techn. Bureau voorh. van Duuren alhier, Doel de handel in technische en electrotecbni- sphe artikelen, machines en werktuigen zoowel voor eigen rekening als in com missie. Duur: tot 31 December 1940. Kapitaal f 30.000, verdeeld in drie seriën elk be staande uit 40 aandeelen van f 250, waar van 28 geplaatst en volgestort. Het be stuur is opgedragen aan 2 directeuren onder toezicht van 2 commissarissen. Tot directeuren zijn benoemd de hëeren K. A. van Duuren, werktuigkundige, en C. van Brero, koopman, beiden alhier. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 5*uur, L a a t s t e les in de Bijbelsche Geschiedenis (met licht beelden), in de zaal der St. Joseph Gez. Ver., voor de kinderen der St. Petrus parochie. Spreker Weleerw. "Heer P. j. van der Burg. Woensdag, 8V2 uur 's avonds, Bondsgebouw Rapenburg 10. Algemee- ne vergadering Leidsche Kruisverbond. Lezing van den heer A. Engels. Zondag 121/a uur 's middags. Bonds gebouw, Rapenburg 10. Voorloopige co mité-vergadering van R. K. slagersgezel len. Zondag, 8 uur 's avonds. Stadsge hoorzaal. Liefdadigheidsuitvoering door de Rederijkerskamer Vondel. Opvoering van Guido de Vendeër en Studenten. Maandag 9 uur '9 avonds, Bonds gebouw, Rapenburg 10. Apologetische cursus voor leden van den R. K. Volks bond. Spreker de Weleerw. Pater C. Zuidgeest, O. F. M. Onderwerp: Geloof en Bijbel. HAARLEMMERMEER. Officieel zijn candidaat gesteld voor lid van den Ge meenteraad in district III (Nieuw-Vennep c.a.): Js. Griekspoor (s. d. a. p.), B. van Groeningen (anti-rev.), Johs. Ver- kuijl (antirev.), (gesteld door een groep antirev. en de R. K. kiesvereen.), G. v. Wieringen (lib.) De stemming is bepaald op 27 Febr. aanstaande. HILLEGOM. De tooneei vereeniging l'Amitié gaf gisteravond haar 77ste uit voering. FAmitié had een volle zaal en veel succes, en zal Woensdag een soirée- amusante tot besluit van den vasten avond geven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond werd nogmaals vergaderd om op te richten eene verplichte groentenveiling. De op komst was matig. De voorzitter, de heer Ant. Heemskerk opende de vergadering, waarna de secretaris, den heer Jac. Wassenaar, de notulen voorlas. Aan de orde was voorlezen en daarna vaststellen van de statuten en huishoudelijk reglement waarvoor de artikelen één voor één werden behandeld. Vooral bij art. 1 waar in o.m. vermeld wordt, dat bloemkool voor de conservenfabrieken niet vallen onder bet verplichtend veilen, wordt lange gedachtewisseling gehouden. Statu ten en reglement, door het Bestuur samengesteld uit verschillende reglementen van andere vereenigingen werden be houdens enkele wijzigingen goedgekeurd. Het Bestuur, dat slechts voorloopig was, bestond na de stemming die hierna plaats had uit de heeten Ant. Heemskerk, jac. Wassenaar, J. v. d. Perk en A. van Paridon. De vergadering werd hierna door den Voorzitter gesloten. LISSE. Bij de heden gehouden verkie zing voor een lid van den gemeenteraad vac. G. C. Tromp, zijn officieel candidaat gesteld de heeren G. Tromp, A. R. en A. F. Muller, libéraal. Vanwege het bestuur der propagan- daclub St. Bonifacius en Retraitepenning is gisteravond een vergadering gehouden toegankelijk voor alle Katholieken,- waar als spreker optrad de Weleerw. Heer Pater Philippona, Directeur van het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. NOORDWIJK. Gisterenavond had te Leiden in het café „Zomerlust" van den heer J. M. Th. de Haan de jaarvergade ring plaats van de bakkerspatroons ver eeniging „Eendracht maakt Macht", ge vestigd te Noordw ijk, onder leiding van haren voorzitter, den heer R. Kroon, te Sassenheim. Na aanneming van den heer IJ. Meurs te Valkenburg, door ballotage tot lid der vereeniging, bracht de alge- meene plaatsvervanger zijn verslag uit van den toestand der vereeniging over het jaar 1911. Hieruit is gebleken, dat de vereeniging is opgericht den 21en Februari van dat jaar op initiatief van 'de bakkersvereeniging „De Korenbloem", te Noordwijk, nadat zij door een causerie van den heer Nic. J. Dijsselbloem, te Naaldwijk, te Noordwijk gehouden, op den januari, volledig was ingelicht over de methode van gezamcnlijken in koop van grondstoffen der bakkerij. Haar statuten zijn 20 Mei 1911 Konink lijk goedgekeurd. In het tijdvak van 1 Mei tot 31 Dec. is door de vereeniging aangekocht en door de leden verbruikt 19000 kilogram gist, 960 zakjes zout, 116 bussen patentolie, 2500 stuks Pur- merender oventegels, 70 kisten „Kwat- ta", 150 pak ouw els, 15 baaltjes rijste- meel, 20 1/S vaten natuurboter en voorts kleinere quantums Deli-bruidsuikers, enz. Het ledental is 71, waarvan gemiddeld een *10-tal de maandelijksche vergaderin gen bezoekt. De vereeniging heeft met 1 Nov. 1.1. een eigen gistbezorger aan gesteld, nl. den lieer P. C. van Dijk, voor heen bakker te Noordwijk-Binnen. De rekening van den penningmeester den heer D. Parlevliet, te Katwijk aanZee bracht aan liet licht, dat de uitgaven van het jaar gelijken tred hadden gehouden met de ontvangsten. Na de verslagen werden de aftredende bestuurslederij de herren J. W. Rood en- rijs te Noord w ijk-binnen,, cn D. Parlé- vliet te Katwijk aan Zee, met afgemeene stemmen herkozen. Ondanks een kas zonder saldo werd op zeer amusante wijze eene groote ver loting gehouden van fijne prijzen. Na de rondvraag werd de vergadering, die door 49 leden bezocht was, dooi den voorzitter gesloten. VOORHOUT. Gisteravond had in het café Boerhaave de oprichtingsvergade ring plaats van het kruisverbond. De voorzifter der gewestelijke própaganda- commissie, de heer Kortekaas, uit Hil- legóm, opende met een toespraak de ver gadering en riep allen aanwezigen een welkom toe, in het bijzonder dert wel eerw. heer Kapelaan. Spr. dankte allen, die voor dit doel hunne beste krachten fegeven hebben. Tot voorzitter werd ge- ozen de heer F. N. Angevare en tof be stuursleden de heeren P. van der Hulst N. de Ruiter, P. Vlasveld en A. Heerings Het Kruisverbond werd opgericht met 41 personen, onder wie de Zeereerw. heer Pastoor en de Weleerw. heer Kape laan. Nadat door den voorzitter de leden waren geïnstalleerd, Werd de vergade ring gesloten. WARMOND. In het lokaal ,,de Zon" gaf gisteravond onze Harmonie-, Zang en Tooneelvereeniging „St. Caeciha" een uitvoering, die in alle opzichten uitste kend geslaagd mag heeten. Allereerst deed, onder de energieke leiding van den directeur, j. Vink, de Harmonie zich hooren in eenige zeer goed gespeelde nummers. Opgewekt en lustig bliezen onze Caecilianen er op los, al aanstonds een vroolijken geest in de goed bezette zaal brengend. Vervolgens trad de zangafdeeliug op onder leiding van den heer C. A. Bouten met een zestal nummers, die, in één adem afgezongen, een bewijs leverden voer de soliditeit dier echte natuurstem men. Want ondanks deze krachtprestatie werd het lang niet gemakkelijke „Donau- wellen" tot slot even frisch begonnen alsof het concert ermee begonnen was. Mooi uitgevoerd vooral was het nieuwe nummer „Meicantate" voor soli en koor van Alph. G. Mosmans, dat vooraf de goede kwaliteit der sopranen bewees, die, aangevoerd en aangevuurd door de beide solisten, haar superioriteit over de alten bewezen die uit den aard der zaak minder aansprekend, toch door meer durf zou den winnen. Absoluut onvoldoende wa ren de mannenstemmen, hetgeen vooral uitkwam bij een gedeelte der Donau- wellen. Van de beide sopraan-solisten, die overigens zeer goed waren, zou de eerste bij minder keeizang, de tweede bij betere aiticulaiie meer voldoen. Na de pauze gaf de tooneelafdeeling een parodie in vijl aeien op boek X der Metamorphose van Ovidius. Orpheus cn zijn nederdaling in de onderwereld" door den maker J. v. d. V. genoemd en klas siek, komisch-dramatisch gebarenspel, 't Is een dooreenhaspeling van oude en nieuwe tijd, waarbij de toeschouwers tra nen hebben zitten lachen, zoowel um de kostelijke mimiek op het tooneei, als ook en niet het minst -om de voortreffelijke wijze waarop de h'eer Jos. K. een ver klaring van het spel en voor elk bedrijf de prologen zegde. Dat was kostelijk. De geheele clownerie te verf ellen Orpheus in zijn leven en op zijn tocht naar de onderwereld op zoek naar Euridice te vergezellen, is ondoenlijk. Stippen we nog aan dat als Orpheus' gids fungeerde Dante, die toevallig nog een plattegrond van de onderwereld had uit den tijd dat hij de Divina Comoedïa schreef, dat ze Charon den veerman, voor het overzetten over de Siyx, beloonden met eeii sigaar „met een bandje", en zich bij Pluto middels visitekaartjes lieten aan dienen. Heel goede typeeringen werden gege ven door Dante, Orpheus en den wijngod' Bacchus. Het succes was enorm. De ont werper van het spel en dichter der pro logen werden eenige malen terug geroe pen en door den Deken Smeulders met hartelijke woorden gehuldigd. De heer Hoogervorst uit Oegsfgeest, die belan geloos de zware taak van de pianobege leiding op zich had genomen, komt een apart woord van lof toe. In de, zooals reeds gezegd, stampvolle zaal, merkten we nog op de burgemeester met zijne echtgenoote, die met blijkbaar pleizier dc- voorstelling volgden. GEWESTELIJK GEMENGD. Inbraken. Zooals gemeld werd eergisteren in gebroken in het heerenhuis op het buiten Oosterbeek onder Wassenaar, niet ver van den Haag. Daar verschafte men zich door hei opschuiven van een raam toegang en ontvreemde verschillende zilveren voorwerpen. Gisternacht werd een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde villa van den heer P. J. Uit een kast werden ontvreemd koperen kranen en sluitstukken voor de leiding der centrale verwarming, benevens eenige klecdingstukken. Het mocht de politie in den Haag, die van het geval in kennis was gesteld, gelukken, den dader aan te houden. Deze was nog in het bezit der ontvreemde voorwerpen. Kerknieuws. Het Mariaansch Congres. Naar „De Tijd" verneemt worden reeds uitgebreide maatregelen getroffen voor het tweede Nederl. Mariaansch Congres, dat dit jaar te Maastricht zal bijeenkomen. Er wordt een ontzaglijke toevloed van yreem- De Weleerw. Zeergeleerde heer J. f. Knapen, professor aan het Gymnasium te Heeswijk, zal Donderdag, 15 Februari, den dag herdenken, dat hij voor I21/» jaar 1 de heilige Priesterwijding ontving. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 14 Februari. Bij de voortzetting van de behande ling van de Oorlogsbegrooting, was het woord aan den Minister van Oor log, den heer H. Colijn ter beantwoor ding van de sprekers van gisteren. De Minister zette tegenover den heer de Jong uiteen, dat aankoop in eigen be heer van fourage voor de paarden goed- kooper uitkomt aan het Rijk, dan open bare aanbesteding, dé hiermede genomen proeven hebben het tegendeel niet aan-' getoond. ïutussclaen blijft de mogelijkheid om tot den vroegeren toestand terug \4 keeren, volstrekt niet uitgesloten. Wat betreft het geval van der Breggert. beaamde de Minister ook thans, gelijkf! hij vroeger reeds uitvoeriger heeft ge*, daan, dat de officieren belangstelling voofe het lot hunner minderen moeten hebben en dat de superieuren dier officieren lieif dit behooren in te prenten. Intusschenr betrof het in het kamp te Nun speet eer* bijzonder geval, dat er wel toe kan hefct/ ben bijgedragen dat de belangstelling dei; officieren voor hun minderen eenigsziuA ver-slapt was. Er werd n.l. in de dagen' toen het geval van Breggen zich voort deed, door de manschappen veel ziekt^y voorgewend. Intu-sschen in algemeenehj zin sloot de Minister zich volkomen aan| bij hetgeen de beer Staal gisteren zeidéf ten opzichte van de verhouding van hl e ets deren tot minderen in liet leger. ln verband met de klacht van den heek! van Voorst tot Voorst omtrent de opleij*® ding van de cavalerie in verband met de- werving, betoogde de Minister dat de£j indeeling van de militie de grondslag^ onzer lege «-organisatie moet blijven. Itfj' dien zin zal de instructie gewijzigd wor4 den, waardoor de algemeene toestand], zich gunstig zal veranderen. Voortaan zafj de verbreking van het dienstverband van een vrijwilliger na een jaar mogelijk zijn$ door de leger autoriteiten, als blijkt dafe de vrijwilliger niet geschikt is. Wat def Landweer betreft, deed het 'den Minister] genoegen dat generaal Snijders zitting heeft genomen in de Commissie van dits derzoek en de Minister zegde toe dat dét resultaten van het onderzoek openbaar zuilen worden gemaakt. Bij de familie is bericht gekomen van het overlijden Marius v. Eijck, mis sionaris in Iszapa. te Guatemala (Centraal- Amerika) in den ouderdom van 29 jaar. Onderwijs. Vacantieeursussen in het buitenhuid. De Minister van Binneulandschè Zaken brengt in de^Stct." ter kennis rail he la neb-ebbenden. dat van Rijkswege 'dertig toelagen van f 100 beschikbaar worden gesteld voor onderwijzers en onderwijze ressen aan lagere scholen, die in het jaar 1912 in bet buitenland een der volgende vacantieeursussen in de Fransche, de Du.ifsche of de Engelsche taal wenschen bij te wonen om meer bedrevenheid te verkrijgen in bet practrseh gebruik van die taal vow de Franscbe taal den cursus te Boulogne-sur-Mer, uitgaande van de Uui- Vcrsité de Lille en dien te Luik, uitga-ande van de Uni ver site de Liège e<i wel wat den laafstbedoekfen betreft, de eerste serie; voor de Dttifsche taal de Ferienkiuse te Jena en de Marburger Ferienkursc te Marburg a. d. Lalvn voor de JEngelsdie taal den cursus, die uitgaat van de University of Oxford en dien van de -University of London. Examen handteckerren I. o. De Minister van Binnen la ndscbe Zaken brengt voorloopig ter kennis van belang hebbenden, dat in 1912 de examens ier verkrijging van de akte van bekwaamheid voor lager onderwijs in het handteekenen in de maand Augustus, zoo noodtg ook in de maand JuR, zullen worden o-p, houden. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwer pen, zich daartoe zullen behooren aan te Hielden, zal nader worden bekend ge maakt. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor hetcandidaats- examen in de rechten de heer J. C. Lee (den Haag).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2