14 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 714. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN, DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, l, 10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke verjaardag. Indische jaren tellen dubbel, maar po litieke jaren wel tiendubbel en zoo is het lelt, dat het Kabinel-H-emskerk Jr. deze week Maandag 12 Februari vier jaar werd, werkelijk vierenswaard. Onwillekeurig denken we aan zijn oorsprong terug, toen het de taak inoest overnemen van Jiet met onmacht gesla gen Kabinet-De Meester. Een groote voldoening was zulks voor de onzen en evenzeer strekt het tot blijdschap, dal het Ministerie nog zoo onverzwakt op de been staat. Dat vier politieke levensjaren heel wat beteekenen kan het beste hieruit blijken, dat van de drie-en-twintig mi nisteries, welke wij sedert 1848 hebben er maar vier in lengte van levensduur hel tegenwoordige hebben geëvenaard of overtroffen. Het tweede Ministerie-Thorbecke heeft vier jaar en negen dagen geleefd, het Ministerie-Pierson vier jaar en vier dagen, het Ministerie-Kuyper vier jaar en veertien dagen. Nog twee-weken en dan zal het Ministerie-Heemskerk even lang bestaan. Om echter het record te slaan, zal het Kabinet-van den jongen Heemskerk neg bijkans een jaar moe ten aanblijven. Dan zal het dat van den ouden Heemskerk hebben verslagen, wiens derde ministerie vier jaar, elf maanden en negen en twintig dagen, heeft geleefd. Nu, zulks zal ditmaal wel overtrof fen worden, want niet alleen toont het Kabinet geen enkel teeken van ouder domszwakte, maar algemeen wordt het rechts gewaardeerd. Zoo schrijft De Nederlander bij gelegenheid van den politieken verjaar dag: „God spare lut leven van onzen Minister van Binnenlandjche Zaken en, van zijne ambtgenooten. Deze Chris ten - staaLinandie ons vertrouwen heeft, worde nog langen tijd gehand haafd op zijn post, en het moge hem en zijnen ambtgenooten gegeven zijn, om, zelf door Gods Geest ge leid, ons volk in zijn begeerten en gedragingen op te voeren tot een hoo- ger peil, waarop het zi,ch den naam vtin Chris ten-na tie meer en meer waardig make." Van ganscher harte sluiten wj ons bij deze bede aan, de beste verwachtingen daarbij uitsprekend. O, 't is zooveel waard indien van ho'ogerhand het sein wordt gegeven r bestrijding van wat kwaad is. Zulks geschiedt thans onver vaard en krachtig, zoodat ook in dit op zicht deze verjaardag vierenswaard is. Met frisschen moed gaan we nu de nieuwe parlementaire campagne gade slaan, waarbij stellig het Kabinet weer pal zal staan en de rechter zijde het eensgezind zal steunen tot heil van land en volk. ALÜEMEEN OVERZICHT. Het blijft nog maar leelijk hommeles In den Duitschen Rijksdag hetgeen vooral zijn kwade gevolgen direct toont in de nationaal-iiberalc partij. Zoo als men weet, hebben dezen er ook den brul van gegeven, het presidium met een sociaal-democraat te deelen. Echter is dit niet het gevoelen van de geheele partij en een ernstige verdeeldheid is daardoor tus- schen de Zuidelijke en Noordelijke natio- naal-liberalen ontstaan. Het directe ge volg is echter, dat men nu nooit met het presidium zal klaar komen, tot groot genoegen van conservatieven en Centrum, die de liberaal-socialistische vrienden nu doen bewijzen, wat rechts immer beweerd had, dat zij onbekwaam tot werken zijn. Gisteren is dan ook de Rijksdag, nu voorgezeten door den socialist Scheide- mann, die voor deze gelegenheid zich plechtstatig had aangedaan, verdaagd tot heden om een president te kiezen. Het heet nu. dat de vrijzinnigen de beide open posten willen bezetten om uit de impasse te gerakentot over vier we ken, wanneer dezelfde grap begint, als tenminste de liberalen niet wijzer zijn geworden. De oorlog in Tripolis zal vooreerst wel niet flinker doorgevoerd worden, omdat generaal Caneva, die blijk baar weer geheel in de gratie is gekomen, het afraadt. Hij was, zooals men weet teruggeroepen om zich te verantwoorden over de schijnbare werkeloosheid der troepen. Hierop had hij geantwoord, dat tegenover een zoo be wegel ijken en on- samenhangenden vijand als de Turksch- Arabische scharen alle pogingen tot ver volging vruchteloos zouden zijn en elke voorwaartsche beweging tcvergeefsch zou blijken, indien zij niet definitief kon wor den gehandhaafd. De troepen zouden on- noodig aan de vermoeienissen en gevaren van de woestijn blootgesteld worden, om slechts een treurig resultaat te bereiken, want de noodzakelijke terugkeer naar het kamp zou als een terugtocht worden op gevat ook al zou die terugkeer niet in werkelijkheid een terugtocht beteeke nen als na het gevecht bij Bir Tobros het geval is geweest, mag men daar wel aan toevoegen. Generaal Caneva had een onmiddel lijke, zelfs een binnen niet te langen tijd te wachten, voorwaartsche beweging af geraden en, indien de regeering een schitterende overwinning wenschte, zou zij, naar zijn meening, moeten kiezen tusschen de twee volgende besluiten: de benoeming van een anderen bevelhebber voor de Afrikaansche expeditie, of de overwinning buiten Tripolis en Barka te zoeken. Tot dit laatste schijnt men het eerst besloten, hetgeeii de Porte aanleiding ge geven heeft, te verklaren, dat zij alle ïta- liaansche instellingen in Turkije zal doen sluiten en nog andere maatregelen tegen de Italianen zal nemen, als Italië tot een militaire onderneming tegen den Archipel of de Dardanellen mocht overgaan. Tot een stoutmoedig vekuochtsplan schijnt men echter in Tripolis niet te willen overgaan. De openbare meening wordt echter ongeduldig en verdraagt den slakkengang van den oorlog slecht en de laatste wapenfeiten hebben het leger dan ook waarlijk niet mét krijgsroem overla den en een onvrijheid van beweging doen uitkomen, welke alle militaire uitstapjes buiten de gevechtslinies deed ontraden. Bovendien is de opening van de Kamer aanstaande, de altijd lastige Kanier, die weieens evenmin geestdrift zou kunnen koesteren voor het langzame oorlogs tempo en het de regeering dan lastig kan maken, sedert de nationale aansluiting bij het regeeringsbeleid sedert het begin van den oorlog door de kritiek reeds losser is gemaakt, ook onder de afge vaardigden. De socialistische afgevaar digden Treves, Turati en Beltrami heb ben dan ook een interpellatie aangekon digd over het ontstaan van den oorlog. Zij willen weten, welke gronden de re geering tot de Tripolitaansche onderne ming en het tot Turkije gerichte ultima tum bewogen hebben. De „Messagero" meldt, dat binnen eenige dagen meer oorlogsmateriaal naar Tripolis en Barka zal worden ge zonden, bestaande uit 60.000 kartetsgra naten, 20.000 granaten voor houwitsers van 21 cM. en 20.000 kogelvormige hand granaten. In de werkplaatsen van de staatsspoorwegen te Florence wordt aan de vervaardiging van 25 gepantserde spoorwegwagens, die met snelvuurka nonnen bewapend zullen worden en voor den in aanbouw zijnden spoorweg van Tripolis naar Aïn-Zara bestemd zijn, koortsachtig gewerkt Ook wordt volgens de „Tribuna" de vliegdienst uitgebreid. Uit Frankrijk worden vliegtuigen van een nieuw soort, mulliplaces genoemd, verwacht, welke ui staat zijn verscheidene personen te dra gen en een motorsterkte van 101) paarde- krachten hebben. Een industrieel uit Ge nua, Cainpodonico genaamd, heeft een door hem uitgevonden toestel tot het wegslingeren van bommen ter beschik king van de regeering gesteld, hetwelk het mogelijk maakt binnen 2 minuten 20 bommen weg te slingeren, die binnen een oppervlakte van 400 vierk. M. alles vernielen. Intusschen blijven de Turken en Ara bieren dapper en geregeld vechten. Uit Derna komt nu weer het bericht uit Italiaansche bron, dat twee hevige aanvallen der Turken gisternacht na een verwoed gevecht zijn afgeslagen. De Tur ken wieipeq handgranaten; de Italianen gebruikten oorlogshonden en électrische zoeklichten. Gene hadden 60 dooden en gewondende Italianen 3 dooden en 22 gewonden. Wel wat weinig voor een verwoed gevecht! De opstand in China. is dus definitief beslecht, door den af stand des keizers. „Het doel, waarvoor gij zoovele jaren hebt gestreden, is nu bereikt. De dag, dat de absolute monarchie ophoudt te bestaan, is de dag dat de republiek aan vangt. Ik begroet deze verandering met vreugde. De monarchie lieeft nu voor altijd opgehouden te bestaan. De repu bliek zal altijd blijven." Aldus luidt volgens een draadbericlit uit Sjanghai aan de „New-York Herald" het telegram, dat joeansjikai Maandag onmiddellijk na de afkondiging van de edicten aan den vertegenwoordiger der Pekingsche regeering, Tangsjaoji, gezon den heeft om het te doen toekomen aan dr. Soenjatsen en het ministerie van de voorloopige republikeinsche regeering. Joeansjikai zegt daarin ook, dat het hem onmogelijk is, zich naar het Zuiden te begeven, omdat hij zich voor de nood zakelijkheid geplaatst ziet, de orde in het Noorden te handhaven. Hij verzoekt de republikeinen een plaats in het Noor den aan te wijzen, waar men zal kunnen samenkomen om een blijvende republi- keinsche regeering in te richten. De Mantsjoe-dynastie had Maandag haar 267ste regeeringsjaar volbracht. De keizer zal volgens de nadere berichten uit Peking den eeretitel van Mantsjoekei- zer behouden, doch het was blijkbaar het voornemen, hoewel het niet is vastge steld;- dat de titel niet erfelijk zal Zijn. Over de hoofdstad is nu nog kwestie. Peking zal de hoofdstad des Rijks blijven maar Nanking wordt al licht de tweede Rijkshoofdstad voor ze kere Rijksaangelegenheden. J)e afkondiging der Chincesche repu bliek zal de schepping van nieuwe pro vinciën des Rijks noodig maken, nl. twee Tibetaansche, vier Mongoolsche en één Toerkestansche. De Daily Telegraph verneemt nog uit Sajnghai dat Woetingfang de edicten nopens den afstand heeft doorgezonden aan het parlement Nanking, dat ?e waar schijnlijk onverwijld zal goedkeuren. GEMENGD. Prins en prinses Frederik (Willem van Pruisen gaan in den loop dezer week naar Weenen voor een kort ver blijf. Het staat vrijwel vast, dat keizer Frans Jozef hen in audiëntie zal ont vangen. In Nieuw-Zeeland is een referen dum gehouden over de drankkwestie. Voor een algeheel verbod van den ver koop van sterken drank verklaarden zich 259.943 stemmen, ertegen 205.661, blanco stemden er 19.345. De Belgische Kamer heeft met alge- meene stemmen een wetsontwerp aange nomen, strekkende tot beëindiging der staking in de mijnen van den Borinage. De afhouding voor pensioenen op de loonen zal in de streek, waar de loonen vroeger bij de week betaald werden, slechts bij de maand geschieden. De keizer van Oostenrijk heeft in zijn hoedanigheid van beschermer der Katholieken in Albanië, te Konstantino- pel geprotesteerd tegen het decreet van verbanning der Italiaansche Salesianen- Zusters, die te Skoetari in Albanië een weeshuis besturen. Naar aanleiding van dit protest js het verbanningsdecreet verdaagd. Het groote kiezerspubliek in de Ver. Staten en de Republikeinsche partij leiders zijn nog steeds in het onzekere over de plannen en wenschen van Roose velt. Maar zijn vrienden vinden, dat er aan deze Sphinx-achtige houding toch een eind moet komen. Daarom is op een vergadering te Chicago, waar 8 gouver neurs van staten en gedelegeerden uit 24 andere staten aanwezig waren, beslo ten een tijdelijke „Commissie voor de Roosevelt-candidatuur" te vormen. Deze commissie heeft nu een afgevaardigde naar Oyster Bay, Roosevelt's buiten, ge stuurd, om den ex-president een defini tieve verklaring te ontlokken. Men hoopt en vertrouwt, dat deze afgevaardigde daarin zal slagen. De benoeming van sir Edward Grey tot ridder in de orde van den Kouseband wekt o. a. belangstelling door het feil, dat deze onderscheiding slechts ifi £§et zeldzame gevallen aan een lid van het Lagerhuis is toegekend en in den regel alleen peers van den rang van graaf of hooger in de orde werden opgenomen. Sedert het midden van de 18e eeuw heb ben slechts 4 leden van het Lagerhuis de orde ontvangen, het laatst Palmer- stone, hoewel deze een lersche peer was. Minister Grey neemt de jplaats in, die open was gevallen door den dood van den hertog van Fife. - Terwijl 45 leerlingen van een lagere school langs de Frederik-Willem-kade te San Remo wandelden, zakte de grond in, alle kinderen meesleurende. Er zijn nu vijf dooden en tien gewonden opgehaald. Het ongeluk is het gevolg van onder- grondsche verzakkingen, door de zee ver oorzaakt. De berichten over de crisis in de Engelsche steenkoolnijverheid luiden al lesbehalve hoopvol. 150.000 mijnwerkers uit Zuid-Wales hebben kennisgevingen ingeleverd, dat zij het werk op 29 Febr. zullen neerleggen. 40.000 mijnwerkers uit Derbyshire, en andere mijnwerkers uit Noord-Engeland en Schotland hebben hetzelfde gedaan. De algemeene staking wordt voor l Maart inderdaad verwacht. Uit New-Castle wordt geseind, dat de mijneigenaars van Northumberland en Durham de werkstaking als onvermijde lijk beschouwen en dientengevolge voor bereidingsmaatregelen nemen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Woerden, mr. J. W. Suringar tot rechter in de arr.-rechtbank te Roermond mr. J. C. H. Coenegracht tot notaris te Groningen jhr. A. J. B. Verheyen; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan G. A. de Graauw, boek houder-administrateur der Veghelsche Schroefstoomboot Maatschappij te Ve- ghel; is aan Joh. A. Leopold, eervol ont slag verleend als directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Nij megen is IJ. Oosterlo, burgemeester der ge meente Leeuvvarderadeel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Rijksmiddelen. In Januari 1912 werd meer dan in dezelfde maand van 1911 ontvangen uit de personeele belasting f105.000 uit de bedrijfsbelasting f 169.000, de vermo gensbelasting f 15.000, de invoerrech ten f 181,000, het gedistilleerd f127.000 het geslacht 113,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 11.000, de zegelrechten f 61,000, de domeinen f 29.000, de posterijen f39.000, de Rijkstelegraaf f 81,000 en de loodsgel den f26.000. Hiertegenover staat een mindere op brengst van de grondbelasting groot f 14,000, den suikeraccijns f398.000, den wijnaccijn f 4000, den zoutaccijns f20.000, dien op bier en azijn f 1000, de registratierechten f3000, de succes sierechten f 151.000, terwijl de opbreng sten van hypotheekrechten, staatslote rij en jacht- en vischacten geen noemens waardige verschillen aangeven. De geheele opbrengst der maand, die als gewoon! ijk ver beneden 1/12 der ra ming is gebleven, is f 12.789.837.95y?, tegen f 12.530,119.17 in het vorig jaar. Dit is dus thans f 259.418.781/2 meer. Ongevallenverzekering van zeevaarders en zeevisschers. Hei bestuu van de Nederlandsche Reeders Vere< niging heeft, naar de „Scheepv." nu 'dl, aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een memorie toegc ;onden. bevattende de op merkingen, w.". ïrtoe de bespreking van den leidraad ongevallenverzekering van zeevaarders en zeevisschers in de al gemeene vergadering van de vereeni- ging heeft aard riding gegeven. Algemeen u tl ri wenschelijkheid er kend van een wettelijke regeling van deze aangeleg -n'- Het beginsel, om de uitvoering JfW U verzekering te leg gen in hande bedrijfsvereni ging, in teg u iv iet het on'werp- zeevaartoagtvaitenw7^ *"33, waarbij die uitvoering wcr 1 o; agen aan de rijks? verzekeringsbank, werd algemeen toege juicht. De samenwerking van het eigenlijk ge zegd zeevaartbedrijf, de koopvaardij met de zeevisscherij in één en dezelfde be drijfsvereniging, ontmoette bij vele le den bedenking. Na uitvoerige besprekin gen werd echter besloten om redenen; van practischen aard niet aan te dringen op het vormen van twee afzonderlijke be drijfsverenigingen, doch den Minister te verzoeken, het daarheen te leiden, dat in de wet de noodige waarborgen zullen worden vastgelegd, waardoor een billijke regeling van den omslag mogelijk zal worden. Ook verschillende onderdeden van het ontwerp gaven aanleiding tot opmer kingen. Nooit goed. Het „Volk" klaagt, dat de Tweede Kamer-agenda tot Paschen van de so ciale verzekeringswetten „al vast weer niets" bevat. Wat zou het „Volk" gezegd hebben, indien op de agenda de ziekteverzeke ring wèl had gestaan? Zeker weten doen wij het natuurlijk' niet, maar de veronderstelling, dal het „Volk" gevraagd zou hebben, of men er een zóó belangrijke wet wilde door jakkeren, is een der vriendelijkste. Het „Volk" beweert, dat het niet gaat; de sociale wetten plus de tariefwet iji de zomerzitting en de volgende voorjaars zitting af te doen. Na Paschen de ziekteverzekering, Ia October de Invaliditeitsverzekering, in FebruariMaart 1913 het tarief, gaat - dat niet? Als de socialisten loyaal willen mee werken, zal het best gaan. (Hsgz.) De staking aan de flesschenfabriek. De indragers aan de flesschenfabriek te Delft blijven staken. Zij eischen ft per week meer, en de directie wil f 0.50 gevennaar zij zegt, betaalt zij de beste loonen, bekend in de Nederlandsche glas nijverheid. Het bedrijf, dat nog in vollen omvang werkt, produceert slechts een derde van zijn vermogen. Van de 49 werkplaatsen waren er gisternacht 8 overdag 19 bezet. De Nederl. Glasblazersbond, waarvan het secretariaat te Delft gevestigd is, geeft aan de staking geen leiding. De jongens loopen los en de directie wacht af. De werkuren van de Amsterdamsche politie-agenten. Herhaaldelijk heeft het personeel van de Amsterdamsche politie pok in het openbaar geklaagd over den vermoeien- den dienst op Zondag, als de agenten vier en twintig uur achter elkaar in dienst zijn. De burgemeester weigerde in in voorstel nopens loon en arbeidsduur van het politiepersoneel gehoor te geven aan. den wensch der agenten, om een drie- ploegenstelsel in te voeren. Maar, ten einde toch zooveel mogelijk aan de k 'i ten tegemoet te komen, richtiht koi va- leden de hoofdcommissaris in g met den burgemeester, een brief de commissarissen en afdeelings-chefs, waar in hij zijn voornemen te kennen gat, den 24-urigen Zondagsdienst in een J6-uri- gen te veranderen. Den commissarissen en afdeelingschefs werd. verzocht aan de agenten te vragen, hoe dezen over die regeling dachten en hem daarvan uiter lijk Vrijdag 16 dezer mededeeling te doen. Al spoedig bleek, dat het personeel met deze wijziging niet was ingenomen, wijl het aantal geheel vrije Zondagen: daardoor voor hen aanmerkelijk zou in krimpen. De hoofdcommissaris wijzigde toen zijn voorstel. Maar, naar in een gister middag gehouden vergadering van den Amsf-rdamschen Politiehond b'e-k, kun nen de agenten zich ook daarmede niet vereenigen. Zoolang niet het dricploegen stelsel wordt ingevoerd, blijven zi? aan de ou de regeling de voorkeur geven. KORTE KRONIEK. Bij de oud-papier firma Lierens te Amsterdam, is gisteren een werkstaking uitgebroken. Het geschil loopt over aan eenige werklieden gegeven ontslag. Gisteren is te 's Hertogenbosch overleden, 64 jaar oud, de heer P. G. J. Joosten, civiel-ingenieur, inspecteur van de volksgezondheid voor de provincie» Noord-Brabant, Gelderland en Limburg in het bijzonder belast met de handha ving van de wettelijke bepalingen betre(« fende de volkshuisvesting.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1