Liefde en Haat. Roomsch-Katholieken E. R. K. heet nu dat dit wacht op tiet besluit van den regent, die na 23 jaar deze func tie bekleed te hebben, nu van plan is het regentschap op zijn zoon prins Lodc- wijk over te dragen. Men verwacht dan een anderen koers in de Beiersche staat kunde. Misschien brengen de eerstvolgen de dagen hierin meer licht. V. Weekpraatie. Van de vinnigste koude zijn we in een week tijd overgegaan tot een bijna zach te temperatuur. Toen ik verleden week in den geest met u zat te praten, stond de thermometer van Celsius op 20 gr. (vier graden beneden het nulpunt van Fahrenheit), een temperatuur die bijna gelijk was aan de laagste, hier ten lande waargenomen, nl. 20.7 graden op 21 Januari 1830, en overigens alleen geëve naard is door de temperatuur van 8 De cember 1871. En al-die sneeuw. Alles wat uitstak, daklijsten en piiasters, erkers en kantechjes, kreeg een donzen dek. Dc rechte lijnen van huizen en gebouwen verdwenen en de daken kwamen nog maar even uit tegen de donkergrauwe lucht. En nu is het gedaan met al de kou en met al het ijs en al de sneeuw. We zitten nu nog met de nare gevolgen van de sneeuw, met de slijkiommel doch ook daar raken we al langzamer hand van af. Maar de gevolgen van het ijs! Droefenis in verschillende families om de een of anderen dierbare, die als slachtoffer van het ijsvermaak is gevallen. Ook hier in Leiden is er weer één ver dronken, een jongetje. In verband hiermede willen we eens wijzen op een circulaire door den burge meester van Haarlem aan de hoofden der openbare en bijzondere scholen ge richt, waarin deze dc aandacht vestigt op de roekeloosheid, waaraan vooral kin deren ook groote menschen, wien het kwalijker is te nemen zich schuldig ma ken, door over ijs te loopen, dat nog maar weinig draagkracht bezit. Politie toezicht, zegt de Haarlemsche burgemees ter terecht, schiet in deze te kort, en daarom doet hij een beroep op de mede werking van het publiek, en vooral op die van schoolhoofden en der klasse- onderwijzers. Is deze vingerwijzing zco merkt naar aanleiding van die circulaire een blad op zeer op haar plaats, waar dit betreft het .ijsgevaar, wij nemen deze gelegen heid te baat om er voor de zooveelste maal op te wijzen, dat medewerking van wege de in de circulaire bedoelde perso nen ook in tal van andere aangelegen heden op haar plaats is, ja, gebiedend, zouden wij zeggen. Volkomen juist. Het poliiie-toezicht staat tegenover veel kattekwaad totaal onmachtig. En nu weten we wel, dat ook het publiek en de onderwijzers dik wijls niet te veel invloed hebben, maar een herhaald en krachtig optreden van den kant der onderwijzers b.v. door er voortdurend op te wijzen, hoe men zich op straat moet gedragen en door den jongens de gevolgen van hun streken duidelijk onder het oog te brengen zal toch wel iets vermogen. Ik kan onmoge lijk alle gevallen van datjyevaariijke kat tekwaad opsommen, maar daar schiet me te binnen het spannen van touwen over den weg of over de straat om voetgan gers of fietsrijders te laten vallen 'n allergevaarlijkste kwajongensstreek. Zoo komen we van een praatje over het weer tot een ernstige raadgeving. Doch wacht maar, ik wordt nog veel ernstiger. De verkiezing te Hilversum is nog al goed afgeloopen, hé? Ja, de Christeljjke candidaat is er tenminste gekomen. De Christelijk-Historische partij had beter kunnen stemmen. Maar wij zullen ons niet te diep in de politiek dringen, want als je er eenmaal in zit, kom je er niet gemakkelijk uit. Dat ze het volgend jaar het eeuwfeest van Nederland's onafhankelijkheid schit terend willen vieren, door op verschil lende plaatsen tentoonstellingen te orga- niseeren, hebben we verleden week al verteld. Maar het zal een leelijke tegen valler zijn, als het vredespaleis in dat jaar niet kan klaar komen, en de vre- FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 59) Met een zucht verliet Hedwig de ka mer. Tranen benevelden haar blikken... Als zij zelve eens een kind op de armen droeg, zou zij zijn handjes vouwen en met hem bidden. En zij zou gelukkig worden, want thans bestond voo"f haai voor gelukkig-zijn geen tijd. Dit was de laatste van een heele reeks gedachten en wenschen. Maar als zij in de keuken den man zag, dien zij even bitter haatte als zij hem vroeger bemind had, Dirk Tweehuis, die haar de karige bete broods wilde ontnemen, toen verdween opeens, zooals vroeger, het laatste goede gevoel in haar; toen stond zij weer met beide voeten midden in de naakte werkelijkheid en was be sloten tot harden onverzoenlijken slrijd. Och, hare gedachten waren zoo wispel turig. En al haar goede voornemens wa ren nutteloos. Haar denken en doen werd door andere factoren beïnvloed Dirk Tweehuis, die in de nabijheid van desccrdei cutie niet gehouden zal worden. Een leelijke tegenvaller, want dan komen cr veel minder goed betalende bezoekers in ons land e:i op onze tentoonstellingen. Maar alle hoop is nog niet verlorenhet zijn maar geruchten. Van het een komt men op het ander. Over vrede gesproken denk ik aan dien strijd in ons rustig landje tegen de ta- riefwet. Ook daar hebben we het ver leden week over gehad. Maar nu wil ik toch nog 'ns eventjes er de aandacht op vestigen dat er bij de Tweede Kamer niet minder dan 323 adressen zijn ingekomen tegen en vóór de tariefwet, waaronder er zijn die boekdoelen vormen. Al die adres sen moeten door een commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer werden bestudeerd, en ook de minister moet na tuurlijk kennis nemen van den inhoud, 'n Aardig werkje! Zoudt u graag mi nister willen zijn? Maar een andere vraag: Zoudt u graag kiezer willen zijn? En nu wordt ik heel ernstig. U is verplicht kiezer te worden, als u dat kunt! We zullen er niet veel woorden aan bestedenwe zijn allen overtuigd van dien plicht; 't is maar een herinnering. Dus allen vóór 15 Fe bruari dat is de uiterste datum ge zorgd op de kiezerslijst te staan. Zorg er voor! 't Is een dringende vrienden raad van JAN. Brief uit Waalsdorp. i. Wanneer ik mij goed herinner, is het reeds eenige jaren geleden, dat er in zeker Roomsch dagblad zoo nu en dan brieven uit de „Maaldrift" verschenen. In die brieven zette Arie Akkerman op zijn manier uiteen, hoe in de „Maal drift" destijds de toestanden waren, en hoe gemoedelijk somtijds aldaar het le ven werd en ongetwijfeld heeft het sar casme van den heer Akkerman er veel toe bijgedragen om de zaken aldaar in het rechte spoor te helpen. Den heer Arie Akkerman hulde. Dat er niet alleen in de Maaldrift maar ook bij ons in Waalsdorp sinds die correspondentie veel verbeterd is, zal ik trachten aan de lezers van onze „Leid- sche Courant" duidelijk te maken. Vroeger, 't is natuurlijk al jaren gele den, toen er hier nog niet veel aan poli tiek gedaan werd, bestond er toch eene vereeniging, die zich o.a. ook met kie zerszaken bezig hield. Heel eenvoudig en gemoedelijk, zoo iets a la Stellendam. Het bestuur van die vereeniging riep, bij eventueelc vacatures in Kamer, Sta ten of Gemeenteraad, de kiezers bijeen en men stelde een candidaat. De Roomsche kiezers werden dan per briefkaart in kennis gesteld van den uit verkorene en verder liet men Gods wa ter over Gods akker loopen en men deed niets meer, en natuurlijk dikwijls met slechte resultaten, ofschoon de meerder heid verreweg Roomsch was. Tegenwoordig is echter alles veran derd en alles in de puntjes. Eene Katho lieke kiesvereeniging is opgericht en telt eenige bonderde (eden met een wakker bestuur aan het hoofd. Bij cventueele va catures vergadert ook die vereeniging en men staat verbaasd hoe trouw aan die oproep wordt gehoor gegeven, vele le den moeten zich met een staanplaats te vreden stellen. Wanneer de candidaat gesteld is, be gint pas het werk. Strooibiljetten wor den gedrukt, en door het bestuur per soonlijk aan dc kiezers uitgereikt en meteen aangespoord om trouw hun can didaat te steunen. Op den dag der stem ming zijn bestuur en Jonge Garde in volle actie. In de stemlokalen wordt controle gehouden en des namiddags staan rijtuigen gereed om sloffige kie zers te halen. Is het wonder dat op deze wijze onze candidaat altijd de zege weg draagt Deze verbeterde toestanden, ik zeg het nogmaals, hebben we, ik ben er vast van overtuigd, aan Akkerman te danken. En nu onze gemeenteraad, dat was me vroeger ook wat. Vooral één feit herinner ik me nog goed, al is het ook al eenige jaren gele den ik zal trachten het zoo getrouw mo de heïdewoning hout had opgeladen,was even naar zijn broeder gegaan. Wel had hij in deezn tijd de handen vol arbeid, maar van Hendrik had hij vernomen, wat er was voorgevallen. Beide broeders stonden in de kleine keuken en spraken met elkaar. Dirk wist niet, dat de overledene Hedwigs zuster was en hij verwonderde zich daarom niet weinig, to-en h<j vrouw Plemping met Trees uit de aangrenzende kamer zag komen. Op zijn gelaat stond een spot tende trek, als wilde hij zeggenHé, ben jij weer hier? Clemens wendde zich tot Hedwig en ging met haar naar de deur. „Het blijft zoo als ik gezegd heb", zeide hij ruw en liet haar gaan. Zij was weer buiten. Ja, zij was weer ontnuchterd. Het liefst was zij terug gegaan en had Clemens toegeroepenIk wil geen weldaden van jullie, hoogmoedig volkZou zij het doen? Weifelend stond zij een cogenblik stil. Maar het be hoefde geen weldaad te zijnlater kon zij het kind terug halen. De wind blies door de heidedennen, snijdend koud, en veroorzaakte een rui- schend en snuivend geluid, als trokken strijdlustige mannen op vurige paarden door de lucht. Hedwig kende deze mu ziek en bond den dock vaster om $len gelijk weer tc geven. Het baantje van gemeente-ontvanger was destijds vacant, want de ontvanger was gestorven, en er moest natuurlijk een nieuwe .titularis benoemd worden. Tegenwoordig wor den er bij zoo n bestaande vacature solli citanten opgeroepen, en iedereen en vooral ingezetenen, van welke gezindte ook, kunnen solliciteeren. Dat was vroe ger veel gemakkelijker en gemoedelijker want dc ontslapene gemeente-ontvanger was toen nog niet eens begraven of de nieuwe was reeds benoemd. Solli citanten werden niet opgeroepen, dat was niet noodig-, en 't gaf ook niets an ders dan schade in de porte-monnaie van wege de zegeltjes, ziet U. Men moest destijds van de vriendjes zijn cn nog wel van eene bepaalde kleur om aan zoo'n baantje te komen. Wanneer men bij den voorzitter in een goed biaadje stond, kon men zeker zijn van eene be noeming door den raad met algemeene stemmen. Och, die katholieke raadsle den, och die stakkerds vonden destijds alles goed. Dat is Goddank tegenwoordig ook heel anders, want onze Raad is nu groo- tendeels" roomsch, vanwege de uitste kend georganiseerde kiesvereeniging. Wanneer nu een raadsvergadering wordt uitgeschreven, komen onze Room sche leden vooraf bij elkaar en bespreken de zaken. Al het mogelijke voor en te gen wordt gewikt en gewogen en zoo doende is men bijna verzekerd nooit overrompeld te worden. Ja, meerdere be wijzen zijn er reeds dat er met onze leden ter dege rekening wordt gehouden, en niet meer als (juantitc négligeable worden beschouwd. Welke die bewijzen zijn, hierover een volgende maal. BLOMMETJE BLOMMEMAN. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Febr. (Vervolg.) Aan de orde is de begrooting voor Bin- nenlandsche Zaken. De heer van Starkenborch Sta- chouwer (Lib.) sluit zich volkomen aan bij den heer v. d. Berg in diens aandrang om gemeentebesturen te vergunnen voor hun belastingaanslagen gebruik te maken van de kohieren der Rijksbelastingen. Spr. verklaart zich tegen de uitbreiding van de bevoegdheden der Raadscommis sies zóó, dat zij ais zelfstandige commis- siën van beheer zouden kunnen optreden. Dit zou niet strooken met de zeer ge- wenschte eenheid in het gemeentebestuur, noch met de verantwoordelijkheid van B. en W. Verder wijst hij er op, dat de ge meenteraden te zeer met arbeid zijn over laden. Zeer in het gemeentebelang zou het zijn, de wet zoodanig te wijzigen, dat de raden van al het kleinere werk werden ontlast. De heer F ranss en (A. R.) komt op tegen een streven naar uitbreiding van bestuursmacht, welke hij bij verschillende Departementen, meer bepaaldelijk bij dat van Binnenlandsche Zaken meent te be speuren. De heer Haffmans (R. K.) hoewel dankbaar voor hetgeen de regeering reeds gedaan heeft om de bierhuizen in Lim burg te beperken, dringt op krachtiger maatregelen aan. De heer v. d. Does de Wlllebois (R.K.), klaagt cr over dat de commissa rissen der Koningin in de provinciën te zeer worden gepasseerd bij behandeling van zaken, waarin hun advies van nut zou zijn. De Minister van Binnenland sche Zaken, de heer Heemskerk, de verschillende sprekers beantwoorden de, verzekerde in de eerste plaats den heer Woltjer, dat met kracht gewerkt wordt aan de wetsontwerpen, die het gevolg zullen zijn van de voorstellen der ineenschakelingscommissie. De Minister gelooft echter niet dat die wetsontwerpen neg in deze wetgevende periode door de Tweede Kamer zullen kunnen worden tot stand gebracht, al is het zijn wensch ze spoedig bij die Kamer te kunnen indienen. De Minister beaamde dat bij de wet telijke regeling van liet vakonderwijs het particulier initiatief niet belemmerd moet worden, maar daarvan veel partij moet worden getrokken. De scheiding tusschen neutraal en con fessioneel op het gebied van het vak- en het handelsonderwijs acht de Minister op dit oogenblik nog niet zoo noodzakelijk. De wettelijke regeling van het voorbe reidend onderwijs wil de subsidieering aan het bijzonder bewaarschool onderwijs voor goed verzekeren. De Minister hoopt te bespoedigen pen- sionneering van leeraren van bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia. Wat de kwestie der spelling op de gymnasia betreft, daarover laat de mi nister zich thans niet uit, waar binnenkort te verwachten is het rapport der staats commissie betreffende de spelling. Ten aanzien van de technische hooge- school hoopte de minister spoedig met den minister van Financiën tot overeen stemming te komen om den nieuwen bouw te kunnen bespoedigen. Groote instemming betuigde de minis ter met de magistrale verhandeling, wel ke de heer Wolfjer hield over het chris telijk standpunt ten aanzien van het on derwijs. Spr. achtte echter den tijd nog niet gekomen om het alleszins billijke desideratum van den heer Woltjeral- geheele gelijkstelling en onpartijdige vrijheid voor alle richtingen van onder wijs in Nederland door te drijven. De minister verklaarde zich geen voorstan der van een rijkscollege als door den heer van Waterschoot van der Gracht gewenscht voor de restauratie van oude schilderijen. Spr. wil nader overwegen of nog meer tc doen is ter beteugeling van de drankgelegenheden in Limburg. Over den inhoud van het wetsontwerp betreffende de pensioneering van ge meenteambtenaren en dus ook over pen- sioneering der commissarissen van politie liet de minister zich thans niet uit. De bevoegdheid voor gemeentebestu ren om gebruik te maken van de kohieren der rijksbelastingen wordt toegekend in het ingediende ontwerp, betreffende ver ruiming van het gebied der gemeentebe lastingen. De Alinister was het in liet algemeen eens met den heer Van Starkenborch, dat de commissies van bijstand uit de ge meenteraden geen zelfstandig beheer moeten krijgen. Dergelijke kwesties, als ook de overlading van de gemeenteraden met arbeid, moeten echter onder de oogen gezfen worden bij de grondwets herziening, want niet de gemeentewet, maar de Grondwet wijst de gemeentera den aan als de besturen der gemeenten. De begrooting van Binnenlandsche Za ken wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en de verga dering verdaagt! rot Dinsdagmiddag Tialf twee. Wijziging Leerplichtwet. Verschenen is het wetsontwerp tot ge deeltelijke herziening van de leerplicht wet. Hoewel het gebied, door de wet be streken, niet wordt uitgebreid, wordt het nauwkeuriger omschreven door een nieu we bepaling, die het aantal jaren gedu rende welke onderwijs moet worden ge noten, eerst doet meetellen sedert het zesde jaar. Verder wordt o. in. artikel I geheel anders geredigeerd om de verantwoor delijkheid van vader, moeder, voogd enz. voor het schoolgaan der kinderen ook vast te stellen, voor 't geval dezen niet bij een van bovengenoemden inwonen. Ook zij, bij wie het kind inwonen, de werkgever enz. worden eveneens verant woordelijk, evenals ouders van natuur lijk, niet erkende kinderen, die tot dus verre, zelfs in geval van inwoning vrij waren. Met het volbrengen van het dertiende jaar zal het kind voortaan vrij zijn en dus niet meer de klasse waarin het zit geheel moeten doorloopen. De Memorie van toelichting zegt daar omtrent, dat de bepaling gemakkelijk te ontduiken was in verband met het feit, dat voor kinderen, die huisonderwijs krijgen de leerplicht op den 13en verjaar dag eindigt Alen geeft het kind dan Ingezonden Mededeelingen A 30 cenls per regel. i Uwe F1NANT1EELE maar vooral uwe HOOGERE BE LANGEN vragen van U, dat Gij U en de Uwen laat ver zekeren bij de Levensverzekering Mij. te HAARLEM. De Maatschappij opgericht uitsluitend dóór en, wat meer zegt,krachtens hare statuten voor immer, uitsluitend vóór Katho lieken. (648) I 1 I een paar dagen voor dien d.-jg huison derwijs. Werken bij de veenderij is als wet tige reden voor schoolverzuim geschrapt in overeenstemming met de betreffende wijziging van de arbeidswet. De bevoegdheid van den schoolopzie ner om een door het schoolhoofd als ongeoorloofd aangemerkt verzuim als nog tot de geoorloofde te rekenen wordt uitgebreid door de bepaling, dat hij ook omgekeerd, een verzuim, dat het school hoofd geoorloofd acht,-onder dc onge oorloofde brengen kan. De administratieve bepalingen voorna melijk van de artt. 17, 13 en 19 wor den vervangen door de bepaling, dat de regeering voorschriften kan geven voor de uitvoering der wet ten aanzien van de registreering van het volstrekt \n betrekkelijk schoolverzuim. Dit zooals de memorie van toelichting zegt om tegemoet' te komen aan de veie klach ten nopens het ingewikkelde van het werk, dat aan hoofden van scholen, schoolopzieners enz. wordt opgelegd. De administratieve handelingen die gedaan moeten worden voordat tot ver volging kan worden overgegaan worden vereenvoudigd en ingekort, zoodat zij binnen drie weken kunnen afloopen. Voorts worden nog tal van redactio- neele wijzigingen aangebracht ter verdui delijking en eenige administratieve han delingen, behalve de bovenaaugeduide, vereenvoudigd. De memorie van toelichting zegt, dat het ontwerp werd ingediend omdat de praktijk eenige leemten had aangetoond. Een eenvoudige berechting van de leerplichtovertredingen kon evenwel niet worden voorgesteld in afwachting van de herziening van het Wetboek van Strafvordering. Rijkspostspaarbank. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de Rijkspostspaar bank. Het wetsontwerp strekt in hoofdzaak' tot verruiming van het beleggingsveld .van de aan de Rijkspostspaarbank toebc- hoorende kapitalen. Dc ministers van waterstaat en van fi nanciën achten het wenschelijk, in wet te bepalen, dat, evenals ten opzichte van de voor aankoop in aanmerking ko mende effecten is voorgeschreven, jaar lijks door den raad van toezicht, ondei goedkeuring van de ministers van water staat en van financiën, een lijst zal wor den vastgesteld van de fondsen, welke door de spaarbank in beleening mogen worden genomen. De directie van de Nederlandsc.ie Bank heeft zich zonder eenig voorbe houd verklaard voor losmaking van den thans in dit opzicht tusschen die B .ink' en de Rijkspostspaarbank bestaande» band. In de tweede plaats verdient het, naar allemaal valscli. Neen, mei zulke muziek kun je niet ver komen."- Ook dat kon hij dus niet. Hij was bijna verdrietig eronder geworden. Maar hij werd er niet boos om en zijn baas deed hem het verdriet spoedig vergeten door hem voor '11 boodschap weg te sturen naar den Schoutenhof, Heidehoeve of ergens anders heen. Zoo'n wandeling was toch maar mooi. .Hij poetste zich duchtig schoon, trok zijn buis aan, bond een dikken wollen doek om den hals en ging heen. Ditmaal ging de tocht naar „Heide hoeve" cn den Schoutenhof. 't\Vas koud en 't had bovendien over vloedig gesneeuwd. Ataar alles te saam genomen, voelde Hendrik zicli buiten zeer wel. Ha, de leerjaren zouden eindelijk wel eens afloopen. en dan pakte hij zijn biezen en ging de wijde wereld in. Daar moest het koddig toegaan. Nu bouwden zc zelfs zulke duivelsche wagens, die zon der paarden of koetsiers liepen, vuur vraten en het wederom uitspuwden. Wat 'n raadselachtige dingen. Rothmann had het hein verteld. „Zoo'n ding wil ik ook eens zien", zeide hij en blies dan met zijn adem zijn blauwroode handen warm. Jp, zijn hoofd was vol toekomstplannen, (Wordt vervolgd.} hals, om zich beter tegen de kou te be schermen. Zij" nam de kleeren op en waadde zoo snel het ging door de sneeuw. Zij werd voortgedreven door den wind, weg van de heidevoning, en zoo kwamen verwarde gedachten haar rust niet storen. Thuis kwam Karei haar lachend en zingend tegemoet. Zijn oogen stonden glazig hij had gedronken. Met een gevoel van walging wilde zij zich van hem afwenden. Maar hij pakte haar beet en zwaaide inet haar door de keuken. „Ben je heelemaa! gek?" vroeg zij buiten adem. „Ja, mijn vrouwtje", gaf hij goed ge luimd ten antwoord. „Hoor maar eens. Zooeven is een heer bij me geweest en die wil zich met de zaak van den weg belasten. Morgen komt hij te Münster en dan zal hij het kadaster nazien. Als het tot procedeeren komt, zal het van langen duur zijn. Ik zal met de andere bóeren hij bedoelt Gröhling en Holter- linsr overeenkomen dat zij mij het pad achter hun akkers verkoopen. Wanneer het mij aan geld ontbreekt, wil hij mij wel wat leenen." De vrouw bad met groote spanning naar dit verhaal geluisterd. Eindelijk vroeg zij: M'a,s dat dan voor een man ?J'i „O, 't was zoo'n zaakwaarnemer uit Aliinster", gaf Karei ten bescheid. En dan ontvouwde hij zijn verdere plannen. Hij wilde zoo spoedig mogelijk alle belanghebbenden uitnoodigen en ze duchtig bewerken om van Gröhling en Holterling gemakkelijk toestemming te verkrijgen om hun weg te gebruiken. Hedwig was het daarmede eens. De mededeelingen van Karei vervulden haar met hoop cn moed. Aanstaanden Zon dag was het de meest geschikte dag; dan zou hij de boeren ragen. Zij zou hem helpen het den lui aan het verstand te brengen. 'tZou, hoopte ze, wel gelukken. VIII. Hendrik Weikamp was weer naar zijn baas teruggekeerd. Hij zaagde en schaaf de,. hamerde en beitelde, en at en toe keek Jiij naar Kasper Klompman, die met grooten ijver aan een beeldje werkte, toen deze den jongen vermaande aan den arbeid te gaan, want Klompman wilde zijn plicht als baas niet verzaken. Dan hief Dirk eeii fluitdeuntje aan en hamerde er weer lustig op los. Met zijn fluiten was het echter niet a! te best gesteld, en Klompman, dieniet alles onbe rispelijk kon snijden, maar ook muzikaiéïi aanleg had, mompelde: „Hendrik, je fluitje is njets waard, 'lis

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 8