Liefde en Haat. BUITENLAND. 3e Jwgatrg, No. 7 tO. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHl|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15cea ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. v Neutrale voorlichting. Ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van den 337sten verjaardag der Leidsche Universiteit heeft de rec- tor-niagnificus, prof. dr. F. Pijper, giste ren een rede gehouden, overde R. Katli. en de Protestantsche voorstelling van het Christendom. Wij hebben slechts den titel van de rede vermeld, want, die rede zonder com mentaar of weerlegging aan onze lezers voor te leggen, zou hetzelfde zijn als een gedeelte uit de werken van Loisy, Schel 1 of een andere modernistischen schrijver te publiceeren, en zoo den le zers op de hoogte te stellen van de dwa ling en nog wel de dwaling in het aantrekkelijke kleed der „wetenschap" zonder daarnaast het licht der waar heid te plaatsen. Die lezing van aantee- keningen te voorzien en de beweringen van den spreker te weerleggen, zou wei nig aantrekkelijkheid hebben voor in godgeleerde kwesties niet onderlegde le zers. Nu heeft het plaatselijk neutraal dag blad hier ter stede de rede afgedrukt. Zonder aanteekenjng of weerlegging, na tuurlijk. Dat is zijn neutraliteit. Maar wij vragen ons af, welke gevol gen zulke neuirale voor-richting moet heb ben. Den lezers worden medegedeeld be weringen, in strijd met het Katholieke dogma die beweringen worden voorge dragen rnet een aplomb van. wetenschap, en zoo wordt den niet wetenschappelijk 'geschoolden lezers zand in de oogen ge strooid de indruk, die het gelezene op hen maakt wordt niet verzwakt veel min der weggenomen door kan.tteekeningen of weerlegging. Een zeer ernstige vraag: Zouden door dat verslag van genoem de rede T in aanmerking genomen lo.de persoon/die de rede uitsprak, 2o. de we tenschappelijke vorm, waarin de rede werd uitgesproken, en 3o. de, schijnbaar, voor de Katholieken zeer waardeerenden en vlei enden inhoud van verschillende passage's in die rede niet meerdere in zich hehben opgenomen ideëen, in flagrante» strijd met het Katholicisme? en nog ernstiger vraag: Ï9 het Katholieken geoorloofd zich zoo te laten voorlichten, zoo hun geloof in gevaar te brengen? Wie hier zegt: ik ben er tegen be stand, ik kan steeds waarheid van dwa ling onderscheiden,, ik weet mij tegen de dwaling te verzetten, al komt ze in nog zoo n mooi kleed tot mij, geeft blijk van 'domme hoogmoed. Is niet zelfs een geleerde als Duchesne, tegen beter weten in, onder den indruk gekomen van het wetenschappelijk schijn schoon der dwaling, waardoor zijn boek, handelend over de stof, waarover prof. Pijper sprak, op den Index werd geplaatst? {Welke dwaling hij nu erkent door zich Mn die pauselijke beslissing te onder werpen. Maar aan Katholieken, die ^rïjs stellen op het behoud 'van hun geloof, stel len wij die ernstige vraag. Wij beweren niet, dat de voorlichting" FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 58) .Niet lang daarop hoorde men in de keuken zware voetstappen. Dat moest Clemens Tweehuis zijn. Het hart van de jonge vrouw begon vlugger te slaan. Zij zou haar zuster moeten verloochenen, omdat het haar anders geld kostte, 't Ging haar toch niet van harte. Clemens kwam de kamer in. Zijn ge- Baat was door den tocht sterk gekleurd en in zijn haar glansden droppeltjes van gesmolten sneeuwvlokken. Hij nam een stoel en nam bij de kachel plaats. Een zekere angst kwam in zijn hart op; Hed- wig zou hei kind van haar zuster kunnen opeischen. Maar zijn stem beefde niet en z'jn gelaatsuitdrukking bleef kalm, als ging het over iets. alledaags, toen hij leide: „Papleren heeft de vrouw niet bij zich, maar op haar sterfbed heeft zij gezegd, dat gij haar zuster waart Zij heeft een kind meegebracht, dat een beetje ver kleumd is en nu op bed legt Ik ben voornemens de kosten der begrafenis te niet neutraal was. Zij was neutraal, daar valt niets tegen te zeggen. Doch wij wijzen er op, hoe door en door gevaarlijk zoo'n neutrale voorlichting is. Nog niet voldaan? Hoewel heel de Eerste Kamer volko men tevreden bleek met de geruststeL lende verzekering door Minister Regout afgelegd ten aanzien der ontoepasbaar- heid van het bekende Pauselijke M o t u Proprio op ons land, zal men links toch nog wel wat twijfel blijven koeste roen. Dat Vaticaansche stuk is dan ook een veel te mooi propagandamiddel het loopt immers naar '13 om het zoo gauw te laten schieten. Dien twijfel vonden we al uitgespro ken in het Kameroverzicht van 't „Hbld." En wel op de meest krasse wijze. Luister slechts: „Minister Regout is, naar den indruk, dien wij sedert vele jaren van hem kre gen, de waarachtigheid in persoon. Wat hij als waarheid mededeelt, nemen wij onvoorwaardelijk als waarheid aan. Maar er blijft dan toch nog wel iets te bedenken over." Alzoo: deze minister is wel de be trouwbaarheid in persoon; zijn 17-jarige ervaring als magistraat staat ons wel borg voor zijn doorkneedheid in de rechts- practijkzijn tegenwoordige positie maakt het wel hoogst waarschijnlijk, dat hij niet zal gesproken hebben zonder rugge spraak met wie liern zekerheid konden verschaffen, maar toch... wij, vrijzinni gen, wij blijven twijfelen. De liberale kiesvereeniging ,,'s Graven- haQft" L: n 11 nrvg ureL ^enc aêu Ueetjo go- lijk hebben, al weet zij er niets van. Zouden de heeren niet verstandiger handelen, door nu eens uit te scheiden met insinueeren en liever met Argus- oogen op de Roomsche ambtenaren te gaan letten? Als zij ook maar één feit ontdekken, zullen zij daaraan meer heb ben dan aan een dozijn motie's. algemeen overzicht. Daar zitten ze nu al met hun gebakken peren. De Duitsche liberalen, die in hun blinde haat tegen rechts de socialisten in massa in den Duitschen Rijksdag hebben geholpen weten nu geen raad met het presidium. Althans toen gister de verkiezing aan de orde kwam, stelde Basserman verdaging voor, omdat men nog niet tot overeenstemming was geko men. Met algeitieene stemmen werd dit strootje aangegrepen, waaraan het Duit sche liberalisme zich nog weer eenige dagen aan kan vastklemmen. Het is anders wel een aardige illustra tie van de geschapen verwarring die aan stonds de vragen doen stellen. Wie heeft nu eigenlijk de meerderheid en hoe groot is deze? Zijn de nationaal-liberalen wel betrouwbare linksche mannen? Het geval doet zich toch voor dat zij dragen en wil eveneens het kind houden. Ben je daarmede tevreden?" In Hedwigs binnenste werd een gevoel van schaamte opgewekt. De goedheid, die achter de ruwe woorden was vcroorgen, roerde haar gemoed. Eens had zij dezen man bitter verdriet aangedaan en hij ver gold haar tot tweemaal toe kwaad met goed. Eens, toen hij haar en haar vader bij den diefstal had betrapt, had hij ge zwegen. Thans nam hij drukkende lasten van haar schouders. Maar toch bleef hij een zoon van heerboer Tweehuis! Deze laatste overweging behield bij haar de overhand en zij verstikte daar door een gevoel van dankbaarheid, dat zoo gemakkelijk naar boven zou zijn ge komen. Deze Clemens Tweehuis is een halve dwaas. Zou zij niet in grootmoe digheid met hem wedijveren en zeggen: Neen, dat kan ik niet aannemen! Ik wil zelf de kosten dragen en wil het kind bij me nemen. Waartoe zou dat echter dienen? Eén dwaas was hier meer dan genoeg.' Koel gaf zij ten antwoord: „Ik heb mijn zuster nimmer gekend. Hoe weetik, of zij het is geweest En het kind kunnen wij toch niet tot ons nemen daar moet de gemeente maar voor zor gen. En later kan het ook wel wat verdienen." y.oi verachting keek Clemens nu juist het meest hun best doen om de macht der socialisten ten minste wat aangaat het presidium te fnuiken. De conservatieve elementen in die partij heb ben ril. op het oogenblik de overhand en men spreekt er zelfs van dat zij in staat zouden zijn het voorzitter- en ondervoor- zitterschap aan rechterzijde en centrum over te geven. In dien samenhang wordt veel de naam vgn het centrumslid Spalui genoemd. De rechterzijde echter stelt meer den ouden ondervoorzitter Schwerin Löritz op den voorgrond. Intusschen blijft afwachten de boodschap. We hebben nog even iets te releveeren uit de Troonrede iets, dat Reuter met de hem eigen onpar tijdigheid verzwegen .heeft. Het vol gende argument nL waï de k izer gebruik te voor zijn aankondiging van üe door voer der tariefwetgeving. Met bevrediging vervult mij het denk beeld, welke hooge praestaties de vrije ondernemingsgeest in nijverheid en be drijf, handel en verkeer volbracht heeft en hoe bij stijgende volmaking van zijn techniek de landbouw gaandeweg weer opgebloeid is. Met het oog op dezen ge lukkigen vooruitgang zullen de verbon den regeeringen de grondslagen van on ze tariefpolitiek in de toekomst bij de voorbereiding en sluiting van nieuwe han- delstraclaten niet verlaten. Het feit, dat dit argument niet tegen gesproken, doch- weg gedoezeld wordt, spreekt boekdeelen. We hebben niet veel aandacht geschon ken aan de berichten over de herhaalde aanvallen van de Turken op de Italiaan- Tripolis daar die, volgens de Italiaansche lezing althans, niets te beteekenen hadden. Nu echter is óver de jongste nachtelijke ge vechten, welke bij Bengazi hebben plaats gehad, rapport uitgebracht door den Turk schen bataljons-commandant Azis Ali, die het bevel voert over de Turksche troe pen, welke Bengazi belegeren. Hij vertelt daarin, dat na den derden nachtelijken aanval der Turken en Arabieren de Ita lianen genoodzaakt waren zich binnen de muren der stad terug' te trekken. Deze terugtocht schijnt in betrekkelijke orde te hebben plaats gehad. Althans in de door de Turken veroverde versterkingen werd geen geschut meer aangetroffen, wel schietvoorraad, kisten en wat ten ten. Azis Ali bericht verder, dat aan Turk sche zijde geloofd wordt, dat de Italianen bij deze drie hevige gevechten wel der tienhonderd man verloren hebben. Het verlies der Turken beliep 32 dooden en 81 gewonden. Het taktische voordeel, dat de Turken behaald hebben, moet volgens het hier bedoelde rapport niet groot zijn geweest Immers gelukte het den Turken niet hun ne stellingen te handhaven in de verlaten loopgraven, die door de belegerden fel be schoten weiden uit hun marinekanonnen. De Italianen blijven echter voorloopig binnen de stad, van waar zij later hunne huis de jonge vrouw aan. De toorn zwol op in zijn ziel. Maar niet lang, want het vreudegevoel triumpheerde, dat hij het kind mocht behouden het kind, dat zoo sterk op Hedwig, de hartelooze vrouw, geleek. „Wilt gij je zuster zien?" vroeg hij kort en barsch. Na eenig nadenken antwoordde zij langzaam „Ja" en volgde Clemens naar de doodenkamer. 't Was hetzelfde ver trek, waar eens het lijk van haar vader had gelegen. Haar knieën beefden en haar tanden klapperden van koude en schrik. Daar lag' zij, haar zuster. Een wit laken bedekte het lichaam en slechts het vale, wasgele gelaat was zichtbaar. Vrede omgaf dit doodsbed en zij waagde het, het met haar besmeurde ziel te naderen. De majesteit des doods deed haar sid deren en dwong haar de knie te buigen. Versuft staarde zij naar het lijk. Steeds meer boog zij zich voorover. Tegenstrij dige gedachten woelden in haar hoofd rond en kampten om den voorrang. Dan eens was het een zacht bidden en vroom verlangen naar den vrede, die op het gelaat van haar zuster lag afgedrukt, Dan weer voer een rilling van afschuw door haar ledematen, beangst als zij was y,o?£ dood £u vernietiging. d^ht aan versterkingen buiten de muren hopen te heroveren onder dekking van him geschut. De door de Italianen bezette stad Homs wordt beschoten door eenige Turksche artillerie, welke juist van pas uit het zui den kwam opdagen. Het is haar gelukt een geweldige paniek te zaaien in de be legerde stad, waar een harer schoten een kruithuis der Italianen in de lucht heeft laten vliegen. Zooals men weet bevindt zich Generaal Caneva te Rome zoogenaamd om over den veldtocht van gedachten te wisselen met de regeering. Van die eerste gedachtenwisselingen geeft de „Stampa" de volgende samen vatting. De regeering is van meening, dat de krijgsverrichtingen zonder beslissende uitkomst gerekt worden. Zij wil met ge neraal Caneva den toestand overwegen en met hem vaststellen, wat er gedaan, zou moeten worden. Zij wil ook partij trekken van de aanwezigheid van den op perbevelhebber van het expeditieleger, om aangaande de volgende twee punten tot een oplossing te komen: lo. den opmarsch in Tripoli uaarAzi- zia en naar den. Dzjebel Garian. 2o. de vraag, of het dienstig is een zelfstandig commando voor de krijgsver richtingen in Barka in te stellen. De generaal zou gisteren vermoedelijk bij den Koning in gehoor ontvangen worden. Officieus verzekert men, dat Ca neva over een dag of tien op zijn post terug zal keeren. Maar van andere zijde houden de geruchten, dat hij vervangen zal worden, hardnekkig aan. Men noemt met groote stelligheid generaal Cador- na als zijn opvolger. Deze heeft Dinsdag een lang gesprek met Giolitti gehad. De afgevaardigde di Marinis, die als rapporteur over de begrooting van bui- tenlandsche zaken gewoonlijk goed in gelicht is, verklaart, dat de ontevreden heid van ettelijke, van het oorlogsveld teruggekeerde parlementariërs tot de te rugroeping van generaal Caneva aanlei ding heeft gegeven en spreekt den wensch uit, dat diens opvolger in Tri poli zich erop zal toeleggen, om de te genstelling die er tusschea de heldhafti ge houding van de soldaten en van. de officieren eener- en de tekortkomitijgen van den opperbevelhebber anderzijds be staat, te laten verdwijnen. Voor het ove rige moet men, volgens de Marinis, de oplossing van het vraagstuk van den Afrikaanschen oorlog niet in gevechten aan de Noordkust van Afrika, maar al leen in de Werkzaamheid van de diploma tie of van de vloot zoeken. De Italiaansche grootsprekerij haalt al ietwat bakzeil? GEMENGD. Volgens de „Petit Parisien" zijn er op het oogenblik tusschen Parijs en Ma drid besprekingen gaande, die een ont moeting op Fransch gebied tusschen pre sident Fallières en koning Alfons van Spanje voorbereiden. Die ontmoeting zou te Biarritz plaats hebben bij gelegenheid van den grooten internationalen schiet wedstrijd, die daar in Juli en Augustus de omstandigheden, waaronder haar zus ter eens haar levensloop was begonnen nu zag zij haar eerst in den dood terug. Een vrouw, door het geluk verlaten, had in het vaderhuis de laatste rustplaats gevonden. Hedwig schoof het laken voorzichtig op zij. Het bovenste deel van het lichaam met de gevouwen handen werd zicht baar. Plotseling hief een hand zich op en alvorens Hedwig, doodsbleek en ver schrikt, kon opstaan en uitwijken, trof de ijskoude hand en het kruisbeeld haar wangen. Het spel harer verbeelding bracht haar sreheel van streek. „Zij slaat mij!" gilde zij door de ka mer. De afschuw en de angst gaven haar kracht, en ofschoon zij over geheel he\ lichaam beefde, stond zij op en verliet haastig het vertrek. „Kom, een beetje kalmer, hoor!" zei Trees deelnemend. Wezenloos keek Hedwig voor zich. Zij voelde zich zeer afgemat en moest zich aan een stoelleuning vasthouden om niet te vallen. Neen, zóó kon zij niet naar huis gaan; door zwakte bevangen, zou zij onderweg in elkaar zakken. Zij moest wachten. Clemens liet zich niet zien. De jonge vrouw ging voor de kachel zitten, waarin de houtblokken knelt rrden. idaai blued scheen slü te staan en at en gehouden zal worden. Er zou reeds een uitnoodiging tot koning Alfons gericht zijn, die deze in beginsel aangenomen zou hebben. De leiders van de stakende mijn werkers in den Borinage hebben beslo ten Vrijdag een referendum te houden, ten einde vast te stellen of de staking na de weigering van dc mijneigenaars om den status quo tot den lsten Juli te handhaven, zal worden voortgezet. Dinsdag en Woensdag hebben de sta kers in verschillende plaatsen de boeren aangevallen, die levensmiddelen op de markt aanvoerden. Zij moesten door de gendarmes binnen de perken gehouden worden. Iets ernstigs heeft zich echter niet voorgedaan. De overstroomingen in Spanje heb ben om zoo te zeggen plaats gehad over het geheele gebied van het rijk. Talrijke rivieren zijn buiten hare oevers getreden en hebben de aanliggende dorpen onder water gezet De moeilijkheden met het verkeer belemmeren het verleenen van hulp. Verliezen van menschenlevens zijn tot nog toe niet bekend geworden, doch de aangerichte schade is aanzienlijk. De ministerraad heeft dan ook reeds over de middelen beraadslaagd om snel maatregelen te nemen tegen de ernstige economische crisis, die in verscheidene streken- als gevolg van de stormen en overstroomingen dreigt De overstrooming heeft te Sevilla de machines van het electrisclie bedrijf on der water gezet en de stad in duisternis gehuld. De Guadalquivir heeft het dorp Camas overstroomd, waarvan de bevolking in 'n kerk is gevlucht, die nu ook door het wa ter wordt benaderd. Berichten uit Cadix en Ferrol behelzen nog, dat talrijke visscherspinken door den storm tegen de kaden geworpen en voor de helft vernield zijn. Ambtelijk zijn te Liegnitz (Silezië) 7 ziektegevallen van pokken vastgesteld. Meer dan 100 personen staan onder toe zicht; zij zijn ingeënt. Alle ziektegevallen zijn van lichten aard. Ook te Laurahütte is een vrouw aan pokken ziek gewordenvermoedehjk door het koopen van tot opvulling van matras sen bestemde veeren uit Rusland. De pest blijft in Egypte heerscheit. In den loop van het jaar 1911 zijn et 1632 gevallen van pest aangegeven, te gen 1197 in 1910. Het aantal gevallen van pest in Ma rokko voorgekomen, wordt op 8000 10.000 geschat De ziekte schijnt daar door de nomadenstammen uit het Zui* den ingevoerd te zijn. De hevige storm heeft te Lissabon groote schade aangericht In den Taag drijven kadavers, allerlei koopwaren en vele wrakstukken. De Kamer heeft goedgekeurd, dat er een half inillioen besteed zal worden voor ondersteuning. De Kardinaal-Primaat van Hongarije heeft het Beschermheerschap aanvaard van het 3e Internationaal Kath. Esperan tistencongres te houden in Buda-Pesth in Aug. 1912. toe rilde zij, als had zij zware koorts. Trees bracht haar warme koflie. Hed wig dronk ze met teugen en voelde, dat zij er door opknapte. 'tWas tijd gewor den om naar huis terug te keeren, want spoedig zou de schemering invallen. Zij stond dan ook van haar plaats op. „Waar is het kind?" vroeg Hedwig schuchter. „Het slaapt", antwoordde Trees. „Wilt ge het zien?" „Graag." Zij volgde Trees door de welbekends kamers. Zachtjes kwamen zij er een bin nen. Op een donzig veerenbed lag een slapend kind. Donker krulhaar omgaf ha r blank voorhoofd. De eene arm had het onder 't hoofd gelegd. De wangen waren koortsig rood. Zij ademde reutelend en de mond trok hier en daar saam alsof het kind wilde gaan weenen. „Het weet nog niet, dat haar moeder dood is", fluisterde Trees met medelij dende stem. De jonge vrouw boog zich over het slapende meisje en keek het peinzend aan. Wat zou er uit haar groeien? Zou zij beter worden dan ik? Dat waren vragen, die zich onwillekeurig bij haar opdrongen. Op dit oogenblik schokte het kind even en fluisterde: „Moeder!" Maar onmiddellijk daarna sliep het weer in. LWordt vervoiodJ

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1