BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. ie Jflar£att£. No. 705. 5)e £eicbelve Sou/tont Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f LIJ per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dmderdag 8 Februari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-adverlenliën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent algemeen overzicht. Er komt weer weinig nieuws I09 over den oorlog in Tripolis tusschen Italië en Turkije Wat betreft de aanhouding van con trabande worden de eerste berichten te gengesproken. Te Parijs wordt n.i. offi cieus verklaard dat het onjuist is, dat de Fransche regeering het voornemen gehad heeft, de Fransche industrie den uitvoer van bestelde wapens cn schiet voorraad voor Turkije of voor Italië te beletten. Volgens de bepalingen van. ar tikel 7 van de overeenkomst en artikel 5 van de slotacte der tweede conferen tie voor internationaal recht in .den. Haag is een onzijdige mogendheid niet ver plicht om de uit- en doorvoer van wa pens en schietvoorraad of van zaken, die het leger of de vloot der oorlogvoeren de partijen van dienst kunnen zijn, te verhinderen. Op het oogenblik worden In verscheidene Fransche fabrieken be stellingen van krijgsvoorraad zoowel voor Turkije als voor Italië uitgevoerd. Eveneens spreekt men te Bern tegen, het bericht, dal Zwitserland zich verzet zou hebben tegen het vervoer van 14 wagens met granaten uit Duitschland door den Simplontunnél heen naar Italië. Men wijst er integendeel op, dat sedert eemgen tijd talrijke bezendingen van schietvoorraad dagelijks met de üothard- lijii naar Italië gezonden worden» Zooais men weet lijden pogingen tot bemiddeling der mogendheden nog "wordt nu aan de „Morning Post'' ge- •eirid, dat Italië Turkije bedreigd heeft met een anaval op den Archipel, indien het niet voor de volgende week aan de bemiddeling der mogendheden gehoor geeft. Of men dit dreigement echter wel zoo Beer au sérieux hoeft te nemen? In China. blijft de toestand nog steeds zeer ver ward. Toch lijkt het er wel naar dat we in de goede richting van troonsaf stand zeilen. Wat de beraadslagingen van het revolutionaire parlement aan gaat, vernemen wij iets van den corres pondent van de „New York Herald de eenige buitenlandschc journalist, die de ze ma" bijwonen. Hij beschrijft de de batten'r het afstand doen des Kei zers als kalm en waardig. Die bepalin gen van het edict nopens het afstand doen van den Keizei, welke betrekking hadden op de toelage, aan den Keizer toe te kennen, en de handhaving van voorrechten welke de Mantsjoes genie ten, werden grifweg goedgekeurd. Ech ter stonden de afgevaardigden er op, dat de afsland van den Keizer onherroepe- lp zou worden gemaakt. In de toekomst zal de titel des keizers zijn Tjing (d. i. zuivere Chin?ezon-''"h"r). en niet Ta- tjing (d. i. allerzuiverste Chineezen-Kei- tcr). De „Daily Telegraph'' verneemt uit °eking, dat het edict, regelende den af- jtand des Keizers, een 29-ta! artikelen »mvat. De K i SH'ff. wat de FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. *7) De jonge vrouw keek peinzend naar ide vlammen. Zij haJ iets op 'thart, dat 'zij Dirk moest ze .en. Eerot kuchte zij even en ving dan aan „Vader is va.uuur^ea b.j mij geweest en heeft m.j u.c. J.ca dat gesproken. Zoo kwam ook de weg ter sprake, en vader zegde ervan, dat Je menschen niet tevreden wc en, dar g.j den weg ver- •peid hebt. Sinds rn :nschenheu0c.iis is dit het iia te pad naar de Ems en men is er geheel en al am gewoon. Je zult je dat ding uit het hooid moeten zetten am een proces te voorkomen/' „Haha, dan zou ilc dom genoeg zijn. fHct is mijn weg eu n.einand heef» er wat over te zeggen. Ik heb het he* dicht gemaakt en dat bhjïi dient; ba to. Dat Iaat zich begrijpen; Karei Plein,dug zou pret genoeg h.oben, als ik den weg weer ©pc. ielu_. .u-c», '..dit >.i >c iA niei. JVlijucmwe^c ii^ tiaui de rcvuiomdt geestelijke waardigheden betreft, erfe lijk. Joeansjikai heeft een tot hem gericht keizerlijk edict ontvangen, waarin ^ij be noemd wordt tot opper-commis:a:is van het Chineesche Rijk, hetgeen hem maakt tot fcitelijken dictator en waarschijnlij- ken eersten president van de Chfr.eesche republiek. De rol, die Joeansükai nu in China te spelen zal hebben, zal ongeveer overeenkomen met die, door Diaz ver vuld als president van Mexico. Als het hem dan maar niet eender ver gaat. De Duitsche Rijkskag is gister door den Duitsche keizer ge opend met een Troonrede, waarin hij den, nieuwen Rijksdag uit naam van de ver bonden regeeringen welkom heette en verklaarde dat het doel van 's Keizers handelingen is, het heciite gebint van de rijks- en staatsorde onverwrikt in stand te houden, den welstand des volks in al zijne lagen en standen te vermeerderen en de kracht en het aanzien, der natie te bewaren en te verhoogen. Hierin zei- de de Keizer weet ik dat ik eens van zin ben met mijne hooge bondgenoten en ik koester de overtuiging, dat ook de gekozen vertegenwoordigers der natie hunne beste krachten aan gemeenschap- pelijkcn arbeid zullen wijden. De troonrede merkt vervolgens op, dat de geest van sociale voorzorg ook voor het vervolg in de rijkswetgeving moet heerschen en het rijk, door de tot- dusver gevolgde strenge beginselen te volgen, binnenkort tot een, volkomen ge zondmaking van zijn geldwezen, zal ge raken. De verbonden regeeringen, zullen de toekomst, bij de voorbereiding en sluiting van nieuwe handelstfactaten, niet verlaten. De bloei van de werken des vredes in eigen land en in, de lauden van overzee vangt hiervan af, dat het rijk machtig genoeg zal blijven, om de nationale eer en bezittingen en zijn,e rechtmatige be langen in de wereld ten allen, tijde te beschermen en ervoor op te komen. Daarom 1 vervolgt de Keizer is het mijn bestendige plicht en zorg, dat de weerbaarheid van het Duitsche volk, dat geen gebrek heeft aan voor den gewa- penden dienst geschikte jongelingschap, te land en te water gehandhaafd en ver sterkt zal worden. Wetsontwerpen die dit doel nastreven, zijn in voorbereiding en zullen u met voorstellen tot bestrij ding van de hoogere kosten bereiken. Helpt gij die hooge taak vervullen, dan zult gij het vaderland een grooten dienst bewijzen. Van onze bereidwilligheid, om inter nationale geschilpunten in der minne te schikken,.waar dit maar met de waardig heid en de belangen van Duitschland strookt, hebben wij door het sluiten van overeenkomsten met Frankrijk een nieuw bewijs geleverd. Naast de behartiging van onze bond genootschappen met Oostenrijk-Honga- rije en Italië blijft mijne staatkunde er naar streven, om op den grondslag van wederkcerige achting en goeden wil vriendschappelijke betrekkingen met al le mogendheden te onderhouden. Ver loopenik beu niets bang voor hem." Jeanne was verdrietig; dat kon men haar aanzien. Dirk echter sloeg rustig de rookwolken uit zijn pijpje gade. Ondertusschen kwam het werkvolk binnen, dat 'smorgens in het bosch had gearbeid. Het waren daggelders van den Schoutenhof, die des winiers mei eiken, zelfs den zwaarsteu arbeid genoegen moesten nemen, 's Zomers trokken zij voor enkele maanden naar Holland en verdienden daar den kost en een spaar duitje voor onvoorziene gevallen. Dirk Tweehuis wees hen de stoelen aan, die op een rij tegen den muur stonden: „Ga even zitten; je hebt nog wel 'n oogenblikje tijd." Jeanne stond op en begaf zich naar de dienstboden, die in een ander ver trek verloefden. Dirk stak de mannen zijn tabakszak toe en de een na den ander stopte langzaam en bedacutzaam zijn pijp. „Wat gaan wij nu doen?" vroeg Ber nard Hen kamp. „We moeten weer naar het bosch", gaf de jonge boer ten antwoord. Bernard kauwde aan zijn pijpje, keek strak in het vuur en mompelde tenslotte: „Ik was al b g :>cg, dat we weer ïiic ruuatf* van euven nioc»ieti vciajou- trouwende op de gezonde kracht van het Dut.sche volk, zie ik goedsmoeds en bou wende op Gods genadigen bijstand, over den strijd van den dag heen, uit naar de toekomst van het rijk. De pers is over het algemeen nog al tevreden over de Troonrede. De „Köln. Volkszeitungvindt ervan dat zij bui tengemeen kort is. Klaar en duidelijk zegt het blad is echter dadelijk in den eersten zin cfe nadruk, dien zij legt op het besluit om het gehechte gebint van rijks- en staatsorde in stand te houden. Dat kan niet anders dan een bons voor de politiek van het roode blok beduiden. In den slotzin over de buitenlandsche be trekkingen zal menigeen misschien de koelheid treffen, waarmee van het Drie voudig Verbond melding gemaakt werdt. Merkwaardig is, dat deze heele zinsnede klinkt als de uiting van een zakenman. Misschien is dat in de tegenwoordige omstandigheden ook het beste. Het vreemdst is dat men bij de hui dige samenstelling 'van den Rijksdag zit te sukkelen met het presidium. Natuur lijk willen de socialisten er hun deel van hebben, en billijkerwijze zijn de an dere partijen er niet tegen, hun een on dervoorzitterschap toe te deelen, echter onder voorwaarde, dat hij aan het ge bruikelijk bezoek aan den keizer wil deelnemen. Toch willen de liberalen geen uitsluitend linksch presidium om dat, zoo zeggen zij, het overwicht van links nog lang niet duidelijk genoeg is. Echter weigeren de.conservatieven, om deel te nemen aan een presidium, waar in een sociaal-democraat zitting heeft Zoodoende wacht men met spanning de yprgadprfntf. fZO_aanstaandi-ii Vrijd; waarin de benoeming moet "plaats vin den. Het kon wel terstond op een kracht proef tusschen links en rechts uitloopen, waarbij de halfliartigen onder de natio nale liberalen reeds onmiddellijk op een zware proef zouden worden gesteld. Uit een beschouwing in de „Liberale Korrespondenzkan men opmaken, dat de vrijzinnigen zich de bezitting van de presidentsposten als volgt denken voor zitter zou een nationaal-liberaal worden eerste ondervoorzitter een sociaal-demo craat en tweede ondervoorzitter een man van het centrum. Deze opvatting vindt in politieke kringen veel aanhang, maar zegt het blad, het is te betwijfelen of het centrum er genoegen mee nemen zal. De linkerzijde zou zelfs niet ongeneigd zijn, om ook nog een post van derden ondervoorzitter te scheppen en dien aan de rechterzijde toe te kennen, om een zeker evenwicht in het presidium te scheppen. Als het centrum aan deze re- geiing niet wil medewerken, zal de lin kerzijde er echter geen bezwaar in zien, alle posten te aanvaarden. Met belangstel.ing zien we tegemoet, waar dit op uit zal loopen. gemengd. De toestand van den groothertog van Luxemburg wordt gaandeweg erger. Toch gebruikt hij nog voldoende voed sel en werkt het hart nog over het alge meen op bevredigende wijze. De slaap is echter in den laatsten tijd eenigszins onrustig. De gistermorgen vastgestelde long wen. De vrouw had er ons wat van gezegd." Dirk lachte lang en behagel ijk. „Neen, neen, die laten we nog een poosje liggen. Daar kan Karei Plemping plezier van hebben." De daggelders zeiden niets, ofschoon Dirk eigenlijk instemming met zijn woor den had verwacht Haastig keek hij naar de groote klok, die juist knarsend be gon te slaan. Dirk stond op en schoof zijn stoel op zij. Dat was het teeken voor opbreken men rekte de door het werken stijf ge worden ledematen uit en langzaam met kromgebogen ruggen liepen de mannen de keuken uit. Dirk ging naar het voorhuis en keek de paarden na. De daggelders voor zagen zich v an bijlen en zagen, die ge durende de korte rust tegen den muur waren gezet, en begaven zich naar het bosch: „Mij voldoet dat werk niet", knorde Bernard Henkamp, die onder de dag gelders een zekere leidende plaats innam. „De boer zal zich zelf benadeelen, want ditmaal houden de menschen het met Karet Plemping. Dat is zoo zeker als wat." hO", sneeuwde J^llera i^eruemeter, ontsteking van den koning van Denemar ken heeft zich niet uitgebreid. Het hoes ten vermindert. De koning heeft een rus- tigen dag doorgebracht. De eetlust en de krachten zijn in goeden staat De correspondent van de Times seint uit Quito, dat de revolutie in Ecu ador nu als geëindigd beschouwd wordt. Het zakenleven is weer begonnen en de telegrafische verbindingen1 zjjn hersteld. Een teekenend staaltje van de ma nier, waarop de leeken-vei plegers den dienst in de gasthuizen, ter vervanging van de verjaagde „engelen der liefde" waarnemen, wordt nu weer uit Bordeaux gemeld. In het gasthuis daar lag een lamme zijn pijn uit te huilen. Dat maakte een verple ger zoo kwaad, dat hij een kussen nam en het op het hoofd van den zieke drukte, zoodat de ongelukkige zieke st.kte. De verpleger is gearresteerd. De gemeenschappelijke bijeenkomst van mijneigenaars en mijnwerkers in En geland is te Londen na een beraadslaging van 2 uren verdaagd. De mijneigenaars uit Zuid-Wales hebben zich aan de bij eenkomst onttrokken, op grond van het volharden van de arbeiders bij hun eisch van een minimumloon en het dreigen met een staking, tenzij de eisch wordt toegestaan, wat zijn hoogtepunt vond in de kennisgeving van de arbeiders, dat zij voornemens waren de bestaande over eenkomsten te verbreken. Die onttrekking aan de bijeenkomst kan deze doen mislukken, tenzij het mocht blijken, dat zij het totstandkomen van een vergelijk voor het overige ge deelte van het land, vergemakkelijkt De »n£ee»nUe—auZ—i djpf»nkr>mpn- zondes de 'mijneigenaars uit Zuid-Wales; het is echter zeer twijfelachtig of de arbeiders een schikking, die slechts voor een ge deelte van het land geldt, zulten aanvaar den. Volgens in de Vereenigde Staten uit Mexico ontvangen berichten is 't waar schijnlijk, dat generaal Orozco en de volksvertegenwoordiging van Chihuahua dezen staat voor onafhankelijk zullen ver klaren. Het vertok van den generaal uit Ciudad Juarez met het garnizoen van deze plaats naar de hoofdplaats Chihua- huaf zou er de voorbode van zijn. De staat Chihuahua grenst aan de Ver eenigde Staten. Uit New-York wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat president Taft een voorbereidend mobilisatiebevel heeft uit gevaardigd voor 34000 man troepen, die langs de Rio Grande opgesteld zullen worden. De toestand in Mexico is zoo kritiek geworden, dat de mobilisaüe van 66000 man Atnerikaansche militietroepen elk oogenblik te wachten is. Komt het zoover, dan is een gewapende militaire opmarsdi naar Mexico waarschijnlijk. Te Croul-Tersviile in de nabijheid van Pittsburg (Vereenigde Slaten) is 'n tramwagen een 70 meter hoogen dam af gerold en daarbij verscheidene malen on dersteboven geslagen. 5 passagiers wer den gedood, de overige inzittenden al len licht gewond. In den afgeloopen nacht hebben stortregens den Taag doen wassen. Tal van gehuchten liggen door het water in „Als de boeren het eens waren, zouden ze wel wat anders kunnen bedenken. Achter de heggen van de akkers van Gröhiing en hoiterling loopt een paadje, dat even kort is als de weg van den Schoutenhof. Holterang behoe.t zijn heg slechts een bee #e achteruit te plaatsen, dan kan T ween ais zijn weg in zijn broekzak steken. Haha." Op dit oogenblik trad een man uit het boscii te voorschijn en vroeg: „Goeden dag. Wat is de kortste weg naar Plempings herberg?" Bernard hielp hem terecht „Dat is de naaste weg; de andere paden zijn te lastig om te vinden en men kan gemakkéLjk de richting kwijt raken. Er loopt nog een paadje achter den dam, maar dan moet je door heggen kruipen." De onbekende dankte en liep verder. „Is dat niet een Jood uit Greiven?" vroeg Melen. „Neen, 'tis Marchwitz uit Münster. Die vent is nog slimmer dan tien joden te saam." „Ik betreur de menschen, die vandaag zijn bezoek verwachten. Die le ei ijk e jood heeft al versciicideuen een strop om den hals gelegd." Zoo shaken de da^Jders onuu gesloten, verstoken van levensmiddelen. Het water staat in enkele gedee.ten van Santarem tot aan de eerste verdieping der huizen. De bovenste schoormuur van het kerkhof is ingestort, graven en lijk kisten verpletterend, zoodat gebeente en lijken in het slijk verspreid liggen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besl. is aan den kapitein J C. J. Kempees van het 4e reg. vesting-art. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. is benoemd tot hoogheemraad van het Grootwaterschap van Woerden, proving ciën Utrecht en Zuid-Holland, jhr. mr, A. L. J. Meivill van Carnbée te Rij» senburg. Opstand op Portugeesch Timor. Reuter seint uit Lissabon d.d. 7 Febr, dat de inlanders op Timor in opstand zijn gekomen. Dientengevolge eischt d« Portugeesche regeer ing liet uitzenden van oorlogsschepen. Huldeblijk Dr. Nou wens. In de abdij van Heeswijk heeft de aanbieding plaats gehad van het hulde blijk, door den Nederi. Middenstand aan Dr. Nouwens vereerd. In tegenwoordigheid van meerdere heeren der Abdij en van het Dagelijkscli Bestuur der Hanze in het Bisdom Den Bosch, werd door den lieer Meuvvsen na mens den georganiseerden Nederi. Mid denstand de marmeren buste van Dr. Nouwens aangeboden aaii den Hoogeer waarden Prelaat der genoemde Abdij. Deze aanbieding had plaats onder het uitspreken door den heer Meuwsen van een hartelijke toespraak, waarin werd gewezen op de groote verdiensten vair Dr. Nouwens op gebied van midden standsorganisatie. Bij zijne repliek dankte de Hoogecrw. Prelaat voor het kostbaar blijk van hoog achting en waardeering, door zoovele Middenstanders aan Dr. Nouwens ge schonken. Kamerverkiezing Hilversum. Bij de gisteren te Hilversum gcii ou den herstemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature wijlen baion van Heemstra) werden uitgebracht 9UID geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. J. E. H. M. de Jong (U. L.) 4068, en mr. V. H. Rutgers (A. R.) 4942 stemmen, zoodat gekozen is de heer Rutgers. Geen gebrek aan belangstelling. In het geheel zijn thans 323 adressen, van welke 39 ongezegeld, bij de Twee de Kamer ingekomen tegen en vóór de Tarief wet. In het cijfer zijn begrepen de soms boekdeelen vormende stukken van Kamers van Koophandel. De gehele stapel is in handen ge weest, of is nog in handen van de Com missie van Voorbereiding, die boven dien ook nog belanghebbenden heeft ge hoord. Er is dus zeker geen gebrek aan be- elkaar, totdat zij hun arbeidsp.auts be reikten. Spoedig dreunden zware bijl slagen over de diepe stilte der heide. Vrouw Piemping had na een lange wandeling de heiwoning bereikt. Daar lag zij voor haar; haar aanblik riep Hed- wig een menigte gedachten, herinnerin gen en gewaarwordingen voor den geest Hoe geheel anders, vriendelijker en mooier was haar nieuwe woning; hoe rijk aan afwisseling het leven, dat zij thans leidde. Zij moest daarom alles aan wenden om haar nieuw bestaan te be houden. Trees leidde haar in de kleine woon kamer. Zij pookte de kleine kachel op; legde eenige stukken hout op het vuur en blies erin, totdat de vonken opge jaagd werden. „Ik zal aanstonds 'n kopje koffie zet ten. Mijn broeder zal wel direct terug komen hij is even naar den pastoor in het dorp." Hedwig knikte. Zij keek verwonderd rond. Het was een vriendelijker vertrek geworden, dan toen zij er huisde; dat kon zij niet ontkennen. Nu ja, met geld kon men ook veel doen. X Wordt vervoigdj^

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1