No. 788. Woensdag 7 Februari 1012. BUITENLAND. BINNENLAND. Je Jaargang, 9e £eicbclve Sou/tont Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering bet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t L30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Aavertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-adverlentiün) 1—5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De bloedverwantschap er kend. De tijden liggen nog niet zoo ver ach ter ons, dat de vrijzinnigheid boos placht te worden, verontwaardigd-boos, als rechts haar verweet: „Gij en de socia listen zijt feitelijk famiiiede rooden strekken eenvoudig de familie-tradities wat verder uit, gaan slechts consequent verder op het door u gebaande pad." Men herinnert zich, nietwaar, hoe ijve rig men links den familieband ontkende. De liberale en de sociaiisiische beginse len zouden altegader stoelen op den wortel der revolutie! Hoe durfde rechts eoo verwaten zijn, zuiks de vrijzinnig heid aan te wrijven. Hoe 't zij, de boosheid is thans ver dwenen. Er is zelfs de wonderen zijn de wereld niet uit een zoo familiaire viemming voor in de plaats getreden, dat deze maand in de deftige Gids een ar tikel kon verschijnen van dr. Colenbran- dtr, waarin een knus samengaan van „hoed en pet" werd bepleit. Er. geen samengaan voor een tijdje voor een speciaal doel, om na 't be reiken hiervan de kameraadschap weer te ontkennen. Neen, een innige verbintenis, voortspruitend uit een gevoel van saam- hoorigheid. Luister maar naar dr. Colenbrander: „Voor de zoovcelste maal is thans deze politiek van ..samenwerking der democratische groepen van ffffks en rechts ter sprake gebracht, en voor de zooveelste maal is gebleken, dat zij niet de geringste kans van slagqn. heeft. Die van de rechterzijde, ook de meest „democratisch" voelende ele menten onder hen, hebben werkelijk andere hoofdbedoelingen, dan in bond genootschap met onrechtzinniger!. de behoudende bestanddeel en der eigen coalitie te liif te gaan. Het is niet waar, dat er geen aanwijsbare scheids lijn zou zijn tussche» links en rechts, en dat althans-de sociaal-democraten deze naar believen, met een souvereine minachting voor burgelijke „ideolo gie zouden kunnen overspringen. Het v. ïs^h.i tusschen soc.aal democratie en JioeraLsme is minder diep, dan dat tus senin liberalisme-en ciericalisme. Wij hebben ons die verwantschap niet te schamen, wij hebben er onze glorie in te zoeken. „De heer Troelstra heeft in zijn lange rede één woord gezegd, waar voor de gansche lir erzijde hem hul de heeft te brengen en dat zij, op sirafre van ondergang, van harte heeft te onderschrijven. „De moderne bewe ging der arbeidersklasse", heeft hij g - grootste kuituurbewe ging van onzen tijd. Zij is njet een verwoestende, maar een scheppende nieuwe krachtzij wordt gedragen doj hooge beschavingsidealen". In derdaad, cn wee den zich noemenden liberaal, die er de oogen voor sluit; nog meer wee hem, als hij ziet en on bewogen blijft! Wat is uw „liberalis me waard, als het niet de eerzucht heeft, de linkerzijde eene volkspartij in den ruimsten zin des woords jte doen zijn Hc. s.udeerkamerliberalis- «ne heef' i;r ;'*d gehad; het zal nooit ofte nimmer meer het .vieiiandsche volk regeeren. Het heeft zijn tijd ge had, die een glorietijd was, en die nimmer terug zal keeren, omdat het niet behoeft! omdat het liberalisme van gisteren en van eergisteren, zijne ro pmg v rvuid heeft het heeft den reus gewekt, en nu hij opstaat, zullen wij terugschrikken voor zijn lummel manieren Hij behoort ons, en wij hem." Zooals men ziet: voor de booze af- EÏjdigheid trad een welwillend tegemoet komen in de plaats ten minste wat de vrijzinnigheid betreft. De „pet" toch wil wel met den „hoed" samenwerken tegen „bef en kalot", want daar gaat het om, maar vriendelijk is eerstbedoeld hoofddeksel niet. De dragers trekken bij de ontmoeting hoogstens eens minach tend aan de klep, terwijl de „hoed" be leeft in de hand, wordt gehouden, tot, «eg. dr. "olenbrander dan in familie- verfredering, zoo .zijn de manieren van neef-nu -■ faalwe moeten hem nemen «Goals hij is. De vrijzinnigheid treft het intusschen slecht, dat het samengaan van „hoed en pet" juist moet plaats vinden in 1913, het jaar, waarin we 't eeuwfeest vieren onzer herstelde onafhankelijkheid onder het Huis van Oranje, 't Is toch bekend, dat de,,pet" daar heelemaal niet enthou siast over is, zoodat de „hoed" wei eens ieelijk verlegen zal zitten met zijn dan compromitteerenden neef. Van je familie moet je 't maai hebben. Arbeidsloon. De heer C. A. Verrijn Stuart schrijft in „De Nieuwe Courant" van gisteren avond een artikel, over de waarde der zedelijke machten in het liberahstne. 't Is een hervatting van dc eenige weken geleden met prof. Fabius door hem be gonnen discussie. Naar aanleiding van dat eerste artikel vau den heer Verrijn Stuart had de „Maasbode" een arlikel geschreven, getiteld „Moraal en Libera lisme". Na gewezen te hebben op eenige z.i. „lasterlijke aantijgingen" in het Maas bode-artikel, schrijft de heer Verrijn in dit laatste nummer van de „Nieuwe Courant" Het blad (de Maasbode) komt echter terug op mijn vroegere bestrijding der katholieke leer vau „het rechtvaardig loon." Ik zal niet opnieuw betoogeu waarom deze gevaarlijke (wij spa- tiëeren) leer onhoudbaar en waarom de leuze van het loon naar behoefte een anti-sociale is, in tegenstelling tut het loon naar prestatie dat de ver- keerswaarde der bewezen diensten, niet de behoefte van het individu, voor de toonhoogte, normatief maakt. Hoe komt de heer Verrijn Stuart aan zoo'n opvatting betreffende de Katholie ke leer? En hij moet toch wel diep over tuigd zijn, dat hij de Katholieke leer door en door kent, om deze „gevaarlijk" te durven noemen! En toch is die kennis beslist onjuist! Heeft de „Maasbode" in haar artikel hem in die dwaling versterkt? Volstrekt niet Zij schreef anders niet dan deze woorden over hqt arbeidsloon: Wij, Katholieken, hebben het altijd uitgesproken, dat de patroon bij de bepaling van het loon zijner arbeiders zich moet laten leiden door zedelij ke beginselen; dat er dus sprake kan zijn van eeu rechtvaardig en een on rechtvaardig arbeidsloon. Hoe de schrijver in de „N. Courant" aan zijn opvatting betreffende dc Ka tholieke leer komt, is ons een raadsel. De tegenstelling die hij maakt tusschen de Katholieke leuze „loon naar behoef te" en de liberale leuze „loon naar pres tatie" is in haar algemeenheid eei on waarheid. Een korte uiteenzetting van de Ka tholieke leer is hier niet ongewenscht De directe maatstaf voor het arbeids loon zijn niet iemands behoeften, het maakt geen onderscheid, of men kin deren heeft of niet, of men gehuwd is of niet, of men een vrouw is of een rnan, de directe maatstaf is, volgens Katho lieke opvatting, de waarde der gC; raes- teerde diensten. Ofschoon over het be grip „waarde" tusschen de Katholieken en den heer Verrijn Stuart-meeningsver- schil zal bestaan. Maar de heer Verrijn Stuart heeft toch wel 'ns hooren verluiden van „loon naar behoefte". Dit is, volgen,. Katho lieke opvatting, slechts een v e t w ij - derde, een negatieve norma of maatstaf, m. a. w. het loon mag nooit la ger zijn dan de som, die noodig is voor het levensonderhoud van een spaar, amen arbeider. En dezen eisch stel.en de Ka tholieke sociologen niet, als óf de in dustrie óf de arbeider in abnormalen toestand verkeert Wij zouden nu 'ns graag weten, waar in het .gevaarlijke", het „anti-sociale", van deze leer schuilt? Is hier weer onbekendheid in het spel? Mogen wij dan den schrijver bescheiden- lijk verwijzen naar een of ander werk van een Katholieken socioloog, b. v. Aeugencnt's Leerboek der Sociologie? ALGEMEEN OVERZICHT. De linksche concentratie om front te maken tegen het Centrum heeft ook zijn werking getoond bij de Beiersehé Landdagverfctez'ngen doch zooats men gister heeft kitnu-eo zien de centrumsmeerderheid is daar niet gebroken kunnen worden. Wel heeft het een tiental zetels in den strijd moeten, laten, doch in zijn geheel is deze ver kiezing, hoe vreemd het ook klinkt, toch nog een overwinning geweest voor het centrum. Immers, de reden waarom de ze verkiezing heeft moeten plaats heb ben, is nu opgeheven. De beide minis ters, die hei Centrum niet wilde, zijn door het kabinet opgegeven. Zoo is er dus reden 4e over om te juichen zelfs bij het verlies; want alle omstandighe den scheiien erop te wijzen, zegt de „Költi. Volksztg. dat de mannen van, het roode blok niet t.ileen de bét-rekkelijke maar ook de absolute meerderheid zou den krijgen. Doch wel kon men het Centrum een aantal zetels afnemen, die het echter reeds tot nu toe niet tot zijn zeker bezit kon rekenen, maar van de meerderheid kon men het niet berooven. „Dat wil wat zeggen, want de om standigheden waren zóó ongunstig voor het Centrum als slechts moei el ijk denk baar was~. „Het Centrum was vroeger reeds tij delijk in de minderheid, des te meer is het nu te waardeeren, dat het thans, nu het oni zoo te zeggen alles in vaste slag orde tegen zich vereenigd zag en een storm van agitatie, als nooit tevoren te weerstaan had, de meerderheid bezit „Ja, zijn positie is thans op politiek gebied hechter dan te voren. Juist omdat het den heftigsten storm, die ooit om. den „toren" huilde, heeft doorstaan juist omdat al het onzekere daarbij werd "^aThfifS rrnauwelijks aan^^varT kelen te brengen bij toekomstige ver kiezingen kan het Centrum wel veel te rugwinnen, maar nauwelijks iets verlie zen". „Het heeft immers zelfs gisteren aan de vereenigde tegenstanders nog twee zetels kunnen ontrukken, een succes, dat onder deze omstandigheden, kan men gerust zeggen, zooveel beteekent als an ders het drie- en viervoudige van deze winst" Terwijl met ongeduld gewacht wordt op de berichten omtrent de zoo lang aangekondigden opmarsch der Italianen, naar het binnenland van Tripolis (im mers al beweren zij dat het s*So;:dig ge schieden zal, iets positiefs zien wij er van niet), hooren wij wel van voortdu rende werkzaamheid der Turken. Nu weer hebben de Turksch-Arabi sche troepen het gewaagd voort te drin gen naar de kust, om daar de Italiaan- scfie stellingen aan te vallen. Volgens de Italianen hebben deze aanvallen, geen succes gehad en leden de Turken en Arabieren groóte verliezen. Dc indruk wordt gewekt, of het den Turkschen commandant er alleen om te doen was om zijn Arabischen hulptroepen, die on geduldig werden, wat werk te geven. Nu meldt echter de vertrouwbare oorlogs correspondent van de „Corriere d'Ita lia" een feit, waaruit blijkt dat de Turk- sche commandant toch een be°l ander en beter doel voor oogen heeft. Deze correspondent bericht nl. dat het den Turken en Arabieren gelukt is de oase van Tandsjoer in liet westen van. Tri polis weer in hun macht te brengen en. haar te versterken tegen Gargaresj, waar de westelijk meest vooruitgeschoven Ita- iiaansche troepen staau. Een aanval der Italianeu is spoedig te verwachten om den vijand uit Tandsjoer te verdrijven. Ook elders gaat het den Italianen niet voor den wind. Terwijl zij zelf geregeld zoeken naar oorlogscontrabande worden zij nu met hetzelfde wapen door anderen geslagen. De „Secoio" verneemt uit Modane, dat de Fransche regeering aan alle tolkan toren aan de grens heeft opgedragen, den uitvoer van dingen, die ais oorlogs contrabande te beschouwen zijn, te ver hinderen. Dientengevolge zijn te Mo dane zes waggons met granaten en twee vliegtuigen, welke voor Italië bestemd waren, aangehouden. Te Chambery, eveneens in Savoye ge legen, waren eergisteren uit Duitschland 14 met granaten geladen wagons aan gekomen, en wachtte men op machtiging om de Fréjus-tunnel door te gaan. De Zwitsersche regeering had den doorgang door dc Sinip.'cüii'nii I rréds geweigerd. Qver het plan van dea afstand van den Keizer van China, heeft het republikeinsche par lement, naar de „New York Herald" ver neemt, langdurig beraadslaagd. Het schijnt te zijn overeengekomen, dat de Keizer een jaarlijksche toelage zal ont vangen van 4.000.000 taëls. Hij zal zijn gansche leven den keizerstitel blijven voeren. Ook de adellijke titels blijven erfelijk; maar er zal geen nieu we adel worden gecreëerd. De „Times" verneemt uit Peking, dat Joeansjikai een telegram heeft ontvan gen van de leiders der rebellen te Nan king, waarin werd voorgesteld een ein de te maken aan de vijandelijkheden. Joeansjikai zal «hierop gaarne ingaan. Naar de „Daily Telegraph" uit Pe king verneemt, schijnt het vast te staan, dat Rusland zijn eischen betreffende Mongolië zal laten varen, doch enkel vast zal houden aan den annexatie-eisch nopens Noord-Mongolië met Oerga als hoofdplaats. Nog wordt uit Tientsin geseind, dat de oekendmaking van het dekreet tot het doen van afstand op Donderdag ver wacht wordt. De keuze van de hoofd stad blijft de eenige, onafgedane hoofd kwestie. Joeansjikai wenscht Peking daarvoor aangewezen te zien, de opstan delingen Nanking. De laatsten. bestrijden echter ook den erf el ijken keizerstitel. Eens zijn ze het dus nog bij lange niet. GEMENGD. Toen de Koning van Denemarken gistermiddag- zijn gewone wandeling maakte, is hij ouwel gewórden, en de toestand verergerde na zijn thuiskomst Nadat de Koning zich echter te bed had begeven, verbeterde de toestand. Z. M. schijnt een ernstige verkoudheid tc heb ben opgedaan. Het in den avond uitgegeven bulletin luidt: Om 10 uur 's avonds was de toe stand van den Koning naar omstandig heden bevredigend. l/it New-York wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind: Heet Mexico is in oproer. Elf provincies zijn in handen van de opstandelingen. In Juarez is de rust hersteld. De regeering der Vereenigde Staten gaat voort met troepen naar de grenzen te zenden. Groote overstroomingen hebben in het Zuiden van Spanje plaats gehad, vooral te Sevilla en Cordova, waar ver schillende wijken werden overstroomd en groote schade is aangericht Uit verschillende streken van Rus land komt tijding van hevige sneeuwjacht. Op ettelijke spoorwegen is het verkeer gestremd. Treinen zijn tn de sneeuw blij ven steken. Buiten zijn vele wegen on begaanbaar. Èen aantal menschen zijn doodgevroren, ook veel vee. In Clermond-Ferrand heeft de eige naar eener schoenenfabriek, de heer De- latour, zijn geheele zaak, ter waarde van f 600.000, aan zijn werklieden ten ge schenke gegeven. Hij zelf trekt zich in het particuliere leven terug. De oude geschiedenis. Naar aanleiding van de ook door ons vermelde advertentie in een neutraal blad te Alkmaar, waartegen een aantal Katholieke Alkrnaarders, lezers van dat blad, hebben geprotesteerd, schrijft het „Huisgezin" Het is de oude geschiedenis, die al tijd nieuw blijft. Katholieken steunen neutrale bladen met hun abonnementen, en advertenties. -De neutrale bladen nemen nooit de verdediging der Katholieke zaak op zich. Zij laten alles maar liefst blauw blauwmet Iedereen goede vrienden, is hun leus. Maar wijken ze van dit spoor af, dan is het altoos ten nadeele van ,de Ka tholieken. Schieten dezen al een9 een keer uit hun slof, ze zijn toch goedzakkig ge noeg om weer tot het neutrale blad te rug te keeren en dit, als te voren, hun steun te schenken. De neutrale pers drijft voor een goed deel op de Katholieken. Als dezen eenparig wilden wilden naar het voorschrift en den wensch van. Paus en Bisschoppen de macht der neutrale pers zou spoedig geknot zijn, en de Katholieken zoud-n zich rr-4 be- howvcu tc cigwien aau g.uiueuvii, door mede met hun geld onderhouden bladen gepleegd aan wat den Katholiek het dierbaarst is. Hoofdredacteur van „De Tijd". Tot hoofdredacteur van „De Tijd" is benoemd de Zeereerw. heer M. Victor Zwijsen, te Tilburg, van de Congregatie der E.E. P.P. van den H. Vincentius k Paulo. De Zeereerw. heer- Zwijsen is tij dens zijn verblijf iii de missie van .Cura sao, mederedacteur geweest van de Ami- goe di Curasao. Onderwijze rssalarieering. Naar het „Hbld." verneemt zal op Za terdag 17 Februari a.s. in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een groote meeting worden ge houden, waarop een drietal leden van de Tweede Kamer der S'aten-Generaal het woord zullen voeren ten gunste van de moties-Arts en Ter Laan, beUeffen de de orulerwijzerssalaiieering, en waar van de openbare behandeling einde Fe bruari of begin Maart wordt tegemoet ge zien. De meeting gaat uit van de gezamen lijke onderwijzersverenigingen bij het bijzonder en bij het openbaar onderwijs, uitgenomen den Bond van Nederlandscho Onderwijzers, dezelfde bonden dus die in 1910 tot overeenstemming zijn geko men betreffende een gemeenschappelijk te voeren actie ter verhooging der wet telijke minima. Reeds hebben de heeren Dr. D. Bos en N. Oosterbaan zich bereid verklaard op deze meeting het woord te voeren, terwijl met een spreker, die tot de Ka tholieke Staatspartij behoort, nog onder handelingen worden gevoerd. Slechte lectuur. Een droevig voorbe—J, v.^a.ioe slech te lectuur leidt, en van 't eeu naar 't an der voert, geeft L. M. Hermans, die in „Het Volk" van zijn socialistische jeugd vertélt, als volgt: „Domela Nieuvvenhuis was in die ja ren net in zijn opkomst. Van, bezoekers van 't café, sociaal-democraten, kreeg ik af en toe nummers van Recht voor Al len", en ook socialistische brochures. Al spoedig bezocht ik socialistische ver gaderingen, waar ik Domela Nieuwen- huis bewonderde als een anderen Hei land. Ik maakte in die dagen ook ken nis met Croll en was weldra medewer ker aan „Recht voor Allen", waarin ik Schreef onder het pseudoniem Max. En toen sloot je je aan bij deu sociaal-demoëratischen Boud „Ja, 4 Februari 1887. Dat was daag» na mijn huwelijk. Ik gaf me toen als geheim lid op aan Croll. Als koffie- huisbediende openlijk toetreden, zou ia die dagen al zeer gevaarlijk geweest zijn. Dus is Hermans „geheim socialist" geworden door de lectuur van socialisti sche blaadjes. Candidaat-notarisseu in de gemeente - administratie. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van gemeenteambtenaren heeft aan de betrokken gemeentebestu ren verzocht geen gehoor te geven aan het verzoek van de broederschap, om van vacatures in de administratie der ge meente medcdeeling te doen in 't Week blad voor Privaatrecht, Notarisambt ere Registratie en veel minder de candidaat- notarissen, die geen behoorlijke opleiding in de gemeente administratie hebben ge noten, voor de vervulling van een be trekking daarbij in aanmerking te doen komen, maar daarvoor bij uitsluiting voor te dragen en te .benoemen hen, die theoretisch en practisch voor zoo danige betrekking gevormd zijn. Het verwerpen van den duurte-toeslag. De Vereeniging Onderling Belang van werklieden aan 's Rijks marinewerf le Amsterdam roept, naar het V. meedeeit; alle organisaties van militairen en werk lieden in 's Rijks dienst en allen welke bij den duurte-toeslag der regeering be trokken waren, zooals de post en tele- graphie enz. enz. op, tot het houden van een gecombineerde bestuursvergadering op 9 Februari te Amsterdam, ter behan deling van de vraag welke houding moet worden aangenomen inzake het verwer pen van het wetsontwerp omtrent den duurte-tce.lag door de Eerste Kamer. Naar het blad verneemt, wc/Jt ook vaa andere zijde een actie over het besluit der Eerste Kamer voorbereid. Departement van Landbouw Nijverheid en HandeL De Eer t: k iur nam gial. ..ktag i,. h. iL aau de AveLouU^eiueu buitsf-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1