No. 7C7 6 Februari 1912. BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. Jiargfanjf, Ste ËgicUdie Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 0!T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering 6 het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per. week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels t Q.75, elke regel meer I5cen( ingezonden mededeelingen van 1-5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-aavertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Het „Motu proprio" en de „baantjes". Eerst heeft Vrijdag de Haagschc af- deeling der Evangelische Maatschappij een vergadering gehouden, voorgegaan door professor Eerdmans uit Leiden en een afgevallen priester, om haar „ernstige en diepe afkeuring" te kennen te geven over het pauselijk Motu proprio betref fende het dagen van geestelijken voor de wereldlijke rechtbank, en die afkeuring in een motie te belichamen. Gisteravond is hetzelfde spelletje her haald in een uitsluitend met het oog op het Motu proprio uitgeschreven, druk be zochte buitengewone vergadering van de Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging 's- Gravenhage, die geleid werd door den voorzitter, mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer. De motie, die ter kennis van de ove rige bij de liberale Unie aangesloten kies- vereenigingen zal gebracht worden, is van inhoud te bekend dan dat wij haar hier zullen weergeven, 't Is het oude liedje, dat de Katholieken niet aan het wereldlijk gezag willen gehoorzamen, dat zij „staatsgevaarlijk zijn. In weerlegging te treden is overbodig. v Wij willen slechts wijzen op het slot van de motie. Ook hier wordt bewaar heid: in cauda venenum, in de staart schuilt het vergif. Wij lezen, dat de vergadering als hare diepe overtuiging uitspreekt, „dat 't voor de Volksvertegenwoordiging plicht is: duidelijk te doen blijken van den eisch, dat door de regeering, bij het doen van benoemingen en voordrachten, ernstig Fctfeftfrfg'-Mi'wtrrieir^-gMioiiueu. Dat wil in beter verstaanbaar Hol- tandsch. zeggen, dat volksvertegenwoordi- ging en regeering de Katholieken van de baantjes" moeten uitsluiten. Daar is 't ten slotte om te doen. Hoe dikwijls nu Katho lieke zijde betoogd .is, dat dit decreet voor ondergeschikte staats- of gemecnteli)ke ambtenaren volstrekt geen gevolgen met zich brengt, en ofschoon de minis ter in zijn Memorie van Antwoord heeft getoond van dezelfde meening te zijn, toch Katholieken uitsluiten van Staats- of gemeentelijke betrekkingen. Eén opmerking nog: Als er een verzameling van statistic- fcen wordt uitgegeven, zooals onlangs door „D c T ij d", dan schreeuwen diezelf de heeren van leugens en verdraaiingen, dan bezweren zij, dat niet de partijdig heid van liberale zijde, maar de „on kunde" ran de Katholieken zelf hen voor de .baantjes" ongeschikt maakt Daarom kan het zijn nut hebben, van deze motie nota te nemen Zoekt men' soms, nu men inziet, dat het verwijt van onkunde geen dienst meer kan doen, naar een andere „rechtvaardi ging" van partijdige liberale benoe mingen aLOHMREN OVERZICHT. Zooals gisteren reeds bleek, schijnt F E UI Li. ET O N. het nu ernst te worden met de vorming der Republiek China. De onderhandelingen over den afstand nemen op bevredigende wijze voortgang. De desbetreffende keizerlijke edicten zul len eerlang verschijnen, zoodra de re geering een definitieve schikking niet de revolutionairen zal hebben getroffen. Een hervatting van den strijd is daarom bijna ondenkbaar. De correspondent te Peking van de „Daily Telegraph" verzekert dat de a.s. afstand een zuiver politiek karakter zal dragen. De Keizer zal zijn rechten als priester ten volle behouden, evenals het recht om adellijke titels tc vtrleenen. De correspondent van de „Times" wil weten dat er geen onaangenaamheden over het opperbestuur zullen ontstaan bij de invoering door Joeansjikai der re publiek. Hij kwam hiertoe door een ge sprek met Sun-jat-sen. Deze zeide, dat hij onmiddellijk ont slag zou nemen, zoodra joean-sji-kai de republiek omhelsde. Laatstgenoemde heeft een telegram gezonden, verzekeren de, dat hij gemachtigd was, de voorwaar den van de revolutionaire regeering te ondersteunen en voorstellen om den wa penstilstand met zeven dagen te verlen gen. Soen-jat-sen stelt voor, om de voor- loopige regeering een jaar te handhaven, waarna zij plaats zal maken voor een de finitieve regeering, in te stellen door de gekozen volksvertegenwoordiging. Uit Sjanghai verneemt de Morning Post, dat de republikeinen een gezanien- lijken triomfantelijkeu intocht in Peking ^OflLUiiageiijk op 18 Fe- nn.C"irhpn NT;<-»imrf{it,rcrrlarr zullen ondervinden. Volgens een telegram uit Peking aan de „Daily Mail" heeft de Durtsche firma Karberg een voorloopige leeningsovercen- komst met de keizerlijke regeering geslo ten, loopende over een lccning van 36 millioen gulden, tegen 6 pet De keizer lijke regeering verplicht zich, dit geheele bedrag te besteden voor een bestelling van wapenen en schietvoorraad, binnen vijf jaar door een bekende Oostenrijk- sche wapenfabriek af te leveren. Het is twijfelachtig, of de opstandelingen een dergelijke overeenkomst zullen erkennen. Ondanks de goede vooruitzichten blijft de wapenstilstand niet gehandhaafd. Een. revolutionaire strijdmacht is ten Noor den van de Ejata rivier geland en heeft de keizerlijken geslagen, die uit Moekden tegen de opstandelingen waren, afgezon den .20 Opstandelingen en. 80 keizerlij- lijken werden gedood. De opstandelingen hebben even,eens een nederlaag toegebracht aan het leger onder Tsjantsjoem, onderkoning van Kwantocng en Kwangsi, welk leger ver zwakt was door desertie. De verliezen bedroegen 100 man. In Tripolis blijft men met aanhoudende aanvallen, de Italianen verontrusten, die zich voor bereiden op den tocht naar het binnen land. Deze toebereidselen zijn naar de Temps-correspondeut meldt al een heel ROMAN UIT WESTFALEN. 55) De hemd was bleek vaalzware witte wolken verborgen de zon en kondigden nieuwen sneeuwval aan. Maar even brak een zonnestraal door. Milliarden schitte rende vonken flikkerden om hem heen en in de vensters zijner woning, die ginds op een hoogte lag, scheen gouden licht dat zijn stralen over het witfcc land goot De zon had voor een oogenblik de aarde als h:t ware in brand gestoken. Ook Karei Plemping had een gevoel, als b' atiddc alles rondom hem. Een ang st: gevoel beving hem, en hij verstijfde onwillekeurig. Maar deze vrees schudde hi| spoedig vau zich af cn boosaardig be gon hij te lachen. Hij had den oever bereikt. Wat, ge vaar! Waar was het gevaar? Ginds op den Schoutenhof laaiden de vlammen op, niet op het ijs. Vloek over den Schou- tenliof en over de hoogmoedige bewo ners! Hij wilde strijden op leven en dood. Eens zou de dag der afrekening aan eind gevorderd. Men acht het aantal ka- meelen reeds voldoende en ook zijn er vijf duizend muilezels bijeen. In plaats van den Decauville-spoorvveg, dien men eerst was begonnen om aan te leggen,, zal een spoorweg met grooter spoor breedte (95 c.M.) komen. De nieuwe spoorweg zal naar Aïn-Zara loopen en een zijlijn zal van daar naar Tadzjoera gaan. Naar mate de Italiaansche kolon- nes oprukken, zal de spoorweg hen het binnenland in, volgen. Een andere lijn zal langs de Westkust over Gargaresj loopen. Te Tripoli is men drulc doende met de inrichting van een burgerlijken stand en het invoeren van hervormingen in het belang van de volksgezondheid. Inmiddels wordt de veelbesproken kwestie van het opperbevelhebberschap weer eens opgerakeld. Generaal Caneva is nl. uit Tripolis vertrokken, naar het heet, voor besprekingen te Rome! In zijn afwezigheid voert Frugoni liet op perbevel. Aangaande het voorgevallene te Hodei- da, zijn nog geen ambtelijk^ berichten be kend. De officieuze opvatting schijnt van ochtend tc zijn, dat het waarschijnlijk geen internationaal incident zal veroorza ken. De spoorwegmaatschappij zou inder daad een Turksche maatschappij met bui- tenlandsch, waaronder Fransch, kapitaal zijn. Na gewaarschuwd te zijn, zou op de ze maatschappij de harde oorlogswet toe gepast zijn. De niet-Turksche belangheb benden, die benadeeld zijn, zouden scha deloosstelling kunnen vragen. Een protest van de Porte heeft echter /Ie actie in de Roode Zee on versterkte plaatsen als Djabala. Terwijl over de behandeling der Italia nen, die door de Turken gevangen ge nomen zijn, steeds met lof wordt gespro ken, hoort inen een geheel anderen toon van den anderen kant. Tengevolge van in de Turksche bladen opgenomen klachten over een slechte be handeling der naar Caserta gebrachte Turksche krijgsgevangenen beeft nu de Porte den Turkschen gezant te Berlijn verzocht pogingen aan te wenden, om de gevangenen naar een beter oord te doen brengen. Volgens een bericht in de Parijsche bladen zou Zondag een door Italiaansche geheime politieagenten begeleide-Spoor wegwagen naar Rome zijn vertrokken, die luidens de vrachtbrieven 50 millioen lire in goud inhield, welke door het huis Rothschild en de Banque de Paris et des Pavs Bas aan de Italiaansche regee ring werden gezonden. Nu kunnen ze het weer een poosje volhouden GEMENGD. De Koning en de Koningin van Engeland zijn gisteren om kwart over 12 te Londen aangekomende leden, van het koninklijke huis, de aartsbisschop van Kantelberg, ministers en leden van het diplomatieke corps heetten hen wel kom. Op zijn weg naar het Buckingliam- brekeu, waarop hij wraak zou nemen. De ze dag moest komenHij zou de oogen openhouden, opdat hij een gunstige gele genheid niet onbenut zou laten voorbij gaan.... Hedwig, zijn jonge vrouw zat tn de keuken voor de brandende kachel en naai de. De gloed vau het vuur weerkaatste op haar gelaat. Toen de man binnen kwam, sprong zij haastig op. „Nu, wat is er van waar?" „Alles is waar. Twee eiken liggen op den weg en het hek is dichtgespijkerd", antwoordde Karei. „Wat wil je er aan doen?" „Dat weet ik niet. Ik wil naar den rechter gaan en met hem er over pra ten." „Juist, doe dat. Ga maar dadelijk heen." „Mijnentwege goed. Maar of het hel pen zal, weet ik niet Ik kan Tweehuis niet noodzaken, dat hij zijn eigen weg openstelt Dat is al te dwaas. Wellicht weet de rechter een andere oplossing." „Als het niet goedschiks gebeurt dan maar op een andere wijze, hoor je Ka- rel! We zullen ons zoo maar niet het brood uit den mond laten stooten. Dat zou wat moois zijn.-" Op dit oogenblik sciioot Karei de ine- dodceUug 1® binnedie tieuddk jhem paleis werd de stoet levendig toege juicht Ondanks het wintersche vveêr, re den de Koning, de Koningin en wie hen volgden in open landauers. De dalailama zal volgens een te legram uit Calcutta spoedig naar Kalim- pong vertrekken om zich in Maart naar Tibet te begeven. Het sinds een week aanhoudende noodweer bereikte gisternacht in Portugal zijn hoogtepunt Zware regens, hagelslag en storm zijn uit het gansche land gemeld. De Douro is 5 Af. gestegen. De Taag overstroomde Villafranca, overal zijn te legraaflijnen en spoorlijnen, beschadigd. Veel lichters zijn in den Taag vergaan; de oogsten worden grootendecls verlo ren geacht. In de hoofdstad is het overigens rus tig- Uit New-York wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind, dat de opstand in Mexico zich uitbreidt. De Amerilcaansche regeering heeft president Madcro mede gedeeld, dat haar troepen het land zullen binnenrukken, als hij de Amerikanen niet beschermen kon. Alle beschikbare troe pen zijn naar de grens gezonden. Men neemt maatregelen om een sterk leger korps te inobiliseeren. Gisterochtend om 6 uur was het te Berlijn zoo koud, als het dit jaar nog niet geweest was. Het vroor twintig gra den en er woei een scherpe Oostenwind. In de Eifel en in het gebergte langs den Rijn vriest het dertig graden. De strenge koude houdt te Londen onverpoosd aan. Het kwik is hier en daar benedejiJi£l_mdfuint_yan, Fahrenheit gedaald. De rivieren Dee en Severn »lBK Volgens Berlijttsche bladen heeft het gisteren in Denemarken-40 graden Celsius gevvoren Te Elsèneur, in Denemarken, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een suikerfabriek afgebrand. Een heele stads wijk werd door den brand bedreigd. De schade wordt op 2 millioen kronen ge schat. Dc Niagara-v/atervallen hebben we derom slachtoffers gemaakt. Er had zich een ijsbank boven een der vallen ge vormd en daarop hadden zich zooals zulks bij felle vorst aan de Niagara-val- len gebruik is verscheiden nieuwsgie rigen gewaagd. Een der stukken van die ijsbrug, wairop zich vijf menschen ge waagd hadden, knapte af. Van de vijf roekeloozen verdronken drie. Te Tilbury hebben Zaterdag de stakende dokwerkers besloten weer aan het werk te gaan behalve bij twee ree- ders, die n.et-aangesloteneu in. dienst hebben. Dc strijd is aangekomen, omdat er bij de Ellerman-lijn een niet-na\geslo- tene werkte. Negen leden van het Tran sportarbeiders-verbond staakten daarop en werden door niet-aangesloten.en ver vangen, waarop alle dokwerkers te Til bury het werk neerlegden. De reeders kunnen zie»; beroepen op een, door de arbeiJers geteckeude overeenkomst, die bepaalt dat zij zich niet zullen verzetten tegen het wérk van n;et a^ng-s'otenen in twee afdeelingen, en de eene manu om wien de strijd aankwam, behoort tot een dier kategorieën, maar dc arbeiders hou- zich tegenwoordig niet altijd aan derge lijke verbintenissen. had overgebracht. Hij vertelde zijn vrouw wat hij wist. „Er zal wel niets anders op over schie ten als er heen te gaan," besloot hij zijn verhaal. Hedwig staarde haar man verschrikt aan. Zij verwisselde van kleur. De tijding was tc plotseling en te ruw gekomen. Haar zuster dood! En een kind had zij nagelateu. Karei zag hoe aangedaan zijn vrouw was. ,,'t Is treurig &i het doet mij leed oin die zuster. Maar dood is doorfi. En dan kost ons dat grapje een heele boel geld, dat kun je zoo denken. En dan: wie kan ons zeggen, dat het je zuster is Dat is niet zoo gemakkelijk tc bewijzen." Hij zeide niet alles wat hij wist, op zijn gezicht was dit dadelijk te lezen. Hed wig bemerkte het dan ook. Een huive ring voer door haar ledematen. Zij zou haar zuster in den dood verloochenen, omdat zij anders drukkende verplichtin gen op zich zou nemen, 't Scheen haar onnatuurlijk en onmogelijk te zijn. Zij keerde zich onzeker om en keek door het venster naar buiten. Karei kwam enkele passen naderbij en keek over de schouders naar het blec- ke gelaat van zijn vrouw. Langzaam zei de hij: n't Zal wel niet noodig zijn jou uiteen Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. is jhr. A. van Raab van Canstein benoemd tot ontvanger der ao cijnzen te Rotterdam (Oud-Delfshaven) ingetrokken de benoeming van den ont vanger der directe belastingen en accijn zen J. A. de Lussanet de la Sablonière te Twello, tot ontvanger derzelfde midde len te Sneek, en is hij benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg; zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Sneek, U. Rijpma; tot idem te Harmeien J. J. van Heel; tot ideni te Terschelling K. P. Vlaanderen; tot idem te Ternaard L. van Weel. is aan M. B. Smits, leeraar aan de rijks- landbouwwintcrschool te Goes eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking is de heer M. G. A. Blankers erkend en toegelaten als vice-consul van Duitsch- land te Temeuzen. Laat bijeen. In „De Standaard" lezen wij deze drie star: De Tweede Kanier is nog niet bijeen geroepen. Zelfs verneemt men, dat ze niet voor 20 Februari bijeeq zal komen. Z* Finp E%iu?nts in zooverre kan men hier het zwijgen toedoen, als, al kwam de Kamer eerder bijeen, de Ziekteverzekering toch nog niet in behandeling kon worden ge nomen. Hei opmaken van de stukken kost tijd. Misschien zelfs moet men ec zich op voorbereiden, dat ze eerst na Paschen voor de Kamer komt. Toch kan ze ook dan nog vóór liet zomerrecès gereed komen, niet alleen ui de Tweede, maar ook in de Eerste Ka mer, en dit is genoeg. Terstond na de Troonrede kan dan iu Oct. de Invaliditeitswet aan de orde wor den gesteld. Wel laat, maar toch niet te laat. We behoeven geen tijd over te houden. Als we er maar komen. De Amsterdamsche loodgietersstaking De stakende loodgieters hebben gister ochtend een demonstratie gehouden. Ge lijk men weet, hebben eenigen hunner van de patroons hun ontslag gekregen. Op een vergadering der stakers is beslo ten al de ontslagbriefjes aan den secre taris der Patroonsvcreeniging terug te geven. In optocht begaven zich een go honderden stakers naar den secretaris der Patroonsvereeniging, den heer De Koning in dc Leidschestraat. De ontslag briefjes werden daar overhandigd. Ook voor de woning van den voorzit ter der vereeniging, den heer Hesseling, in deWolvenstraal, werd gedemonstreerd. te zetten, d.tt we in dezen tijd veel geld noodig hebben. Ik moet af en toe sommi ge menschcu onthalen; ik moet een ad vocaat betalen. En ons geld is bijna op. Begrijpt gc mij?" Zij knikte slechts met het hoofd en drukte dc hinden tegen het gelaat... Natuurlijk had zij hem begrepen. Dat was waarlijk zoo lastig niet Geld! Geld! Zij had gedroomd van een gemakkelijk le ventje en dat zij in aanzien zou staan. En nu bezat zij niet eens zooveel, dat zij kon zeggen: de overledene is inijn zuster, ik zal alles voor haar betalen. Een bitter gevoel kwam in haar op. Zij besefte -Je ontgoocheling en morde over haar lot. Het begin was niet schit terend. Als het zoo doorging, had zij alle reden tot ontevredenheid. Zij had zich het huwelijk anders voorgesteld; aan tegenspoed cn zorgen had zij niet ge dacht. En vanwaar kwamen die zorgen? Van den Schoutenhof aan den Brink. Want had de jonge heerbocr den weg niet versperd, dan was hun bestaan ver zekerd en konden zij zorgeloos en met een gerust gemoed de toekomst tegemoet gaan. Dirk Tweehuis had alles voor hen bedorven. Zoo er geen uitweg werd ge vonden of uitkomst daagde, zouden zij ten einde raad hun woning moeten ver laten en aJdAlcu tot het armoedig butaan van de grasmaaiers iu deze streek. Hare kinderen zouden eens dezelfde vreugde- looze jeugd hebben, als zij gekend lxad. Karei moest dagloonei worden of in Hol land werk gaan zoeken, en zij moest zich bekwamen op een boerenhofstede de nederige rol van arbeidsvrouw te gaan spelen. Neen, de jonge heerboer van den Scnou- tenhof zou niet overwinnen. En al zou 't haar ziel en zaligheid kosten: zijn haan mocht geen koning kraaien... Had zij er maar geld voor. Met geld is alles te be reiken. Geld moest er zijn en daarom mocht niets onnoodig worden uitgegeven dus ook niet voor de begrafenis van haar zuster noch voor het onderhoud en de opvoeding van diens kind. 't Viel haar wel zwaar, maar het kon niet anders... En dan wilde zij trachten meer te ver dienen. Als herbergierster wilde zij voor komender tegen de gasten zijnzij wilde ze door haar innnemendheid en haar schoonheid trekken, in plaats van door trotschheid af te stooten, zooals zij tot dusverre meestentijds deed. De inkom sten moesten toenemen. Geld was op het oogenblik de hoofdzaak. Zij keerde zich tot haar man. Haar stem klonk schril. (Wprdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1