Ie Jaarjranjj» Maandag 5 Februari 1012. BUITENLAND. teasl riariüasiis^ -vu FEUILLETON. Lietde en Haat. U) BINNENLAND. No. 706. ©e S^icbclie Sou/tan# Bureau OUDE SINGEL 54. LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VRSCHI|NT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering a liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t I.IJ per kwartaal; bij onze agenten 10 ceat per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2*f, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. I De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, eike regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-adverlenlifn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Reeds weer, nu nauwelijks het eerste geëindigd is, heeft men een nieuw Fransch-ltaliaansch incident geschapen. De Italianen hadden nl. aan een Fvan- •die maatschappij, die bij Ras el Ketib een haven en een spoorweg aanlegt, den eisch gesteld de werkzaamheden te •taken en de plaats binnen vijf dagen fee verlaten. Ook zou toen reeds een bar kas der maatschappij in beslag zijn geno men. Reuter seint ons nu, dat volgens een bericht aan de Parijsche Liberté de Italiaansche schepen, die voor de Arabi sche kust kruisen, de werken der Fran- «che maatschappij, die volgens dit tele gram de Hodeicia Sana-spoorwegmaat- schappij genoemd wordt, reeds beschoten hebben. De aangerichte schade wordt op 12 millioen frank geschat. Volgens een teiegram uit Hodeida hadden de Italiaansche kruisers ook het lort Jobana beschoten, dat misschien het Dzjebbanaii is, dat blijkens een Reuter- telegram van Woensdag hetzelfde lot on dergaan heeft. De afgevuurde 150 grana ten hadden slechts onbeduidende schade aangericht, meldt het bericht uit Turk- ®chc bron. Het bombardement van Sjeich Said was Vrijdagmorgen gedurende twee uren hervat Intusschen bliift de Italiaan op zoek aaar contrabande. Het kleine eskader tor- pedobootcn in de haven van Blzerta heeft het vervoeren van oorlogscontrabande te verhinderen. Over het krijgsplan der Italianen •emt de correspondent van de Stampo: Het pian om Zoeara (aan den kara vaanweg langs de kust van Tripoli naar Tunis) te bezetten, is voorgoed opgege ven. om noodeloos bloedvergieten te ver mijden, waarvan de offers in geeu ver houding tot de mogelijke voordeden zou den staan. "De bezeiling zou slechts ten doel kunnen hebben, om den aanvoer van oorlogscontrabande voor de Turken uit Junis tegen te gaan. Daarna zou die aanvoer echter slechts verder het bin nenland in zijii weg nemen en voor het Italiaansche leger zou het nadeel ontstaan van een verplaatsing van zijne centrale opsiel.ing naar een pl2ats waar noch' een haven nodi andere inrichtingen voor de scheepvaart zijn. Aan den anderen kant zou de v.jand zijne opsteking verbeteren, doordat hij dichter bij de steunpunten voor zijn onderhoud in Tunis zou ko men. L/aarom is besloten den opmarsch naar het gebergte van Oarian krachtig voor te bereiden. Er wordt reeds ijverig aan gewerkt. Er zul.en waarschijnlijk twee divisies van tezamen 20.000 geweeidra- genden met 5000 man artillerie, ru.terij genie, enz., aan deelnemen. Men moet In Italië zijn geduld echter niet verliezen, daar zulk eeu onderneming tijd tot voor bereiding noodig h^efL Anders zal we- ROMAN UIT WESTFALEN. Hendrik Weikamp waadde door de vochtige sneeuw. Kasper Kloinpman had hem 'n paar dagen ven of gegeven en au was de eerste bezigheid, welke Cle mens hem had opgedragen, naar Karei Plemping te gaan om daar de treurmare van het overlijden der vreemde vrouw te melden, Vroeger, toen hij' nog op den Scfiouteiihof schaapherder was, stond hij met Karei op gespannen voet. Was dat nou een kerel! Die beantwoordde alle •cherts met hatelijkheden. Wat zou hij Wel groote oogen opzetten, als hij hem «u in zijn huis zag komen, 't Kon, Hen drik echter niet veel schelen. Hij stapte flink door; elke weg en zijpaadje kende hij; eenzaam lag de Schoutenhof en de weg, waarop hij nu lieu, behoorde er aan. Hij was niet ver meer van de Ems verwijderd. Maar wat was dat nu Midden op den weg lag een reusadi- gens de beweeglijkheid van den vijand en zijne knappe Europeesch gevormde leiders een ongelukkige afloop onvermij delijk zijn. Ondanks de herhaalde geruchten over troonsafstand schijnt het er maar niet toe te willen komen en wordt de revolutie in China met kracht voortgezet Men beweert nu dat ook door Joeantsjikai een manifest is uitgevaardigd om de republiek uit te roepen met behulp der zuidelijke republi keinen. Van overal hoort men nog van bomaanslagen en van bruggen opblazen door middel van dynamiet. Zoo bevatten de dagbladen telegrammen uit Tientsin meldend dat de spoorwegbrug bij Tsins- joelin Zaterdagochtend is vernield. Ook heeft in den morgen een aanslag tegen een huis plaats gehad, waarbij alle perso nen gedood werden. Zaterdag heeft de Duitsche bondsraad het ontwerp een er nieuwe wet op het Rijks» en Staatsburgerschap aangenomen, waardoor het verdos be moeilijkt en het wederverkrrjgen echter vergemakkelijkt wordt. Het ontwerp licht o.a. de bepaling uit de oude wet, volgens welke hei sta als- burgerschap door een tienjarig onafge broken verolijf in het buitenland ver.oren gaai, tenzij de buitenslands vertoevende op een der Duitsche universiteiten is in geschreven. Daarentegen brengt het verwerven van het staatsburgerschap in den vreemde, wanneer dit op aanvrage van den be.rcf- fenden persoon heeft 'plaats genad, het XyHg het Du.tsche staagsiMirger- van den militairen dienstplicht tot na vol brenging van het 31e levensjaar of de sertie. Verder is voor1 de overzeesdie Duit- schers de mogelijkheid van ontheffing van den acüeven dienstplicht in hei oog ge houden. De mogelijkheid van ontheffing van de militaire oefeningen, die voor de overzeesche Duitschers reeds bestaat, zal ook tot het buitenland, binnen Europa worden uitgestrekt. Voor het opnieuw verkrijgen van het staatsburgerschap is de vestiging in Duttschland niet meer noodzakelijk. Aan weduwen eu gescheiden vrouwen die het staatsburgerschap door een huwelijk met buitenlanders vertoren hebben, wordt na ontbinding van dit huwelijk de wederop name in het vroegere staatsverband ver leend. Zaterdag heeft eeu vergadering plaats gehad van het stedelijk comité van de bonden der Belgische mijnwerkers te Brussel. Beslist werd dat dienzelfden dag in gansch het land een manifest der stakers zal aangeplakt worden, waarin een be roep zal worden gedaan op ai de mijn werkerssyndicaten, tot het vtrfeenen van steun aan de 34,000 mijnwerkers van den Borinage, in hunnen strijd tegen de ba zen, die noch aan de vereenigde katho lieke en socialistische syndicaten, noch aan de tusschenkomst van den gouver- tige eikenboom. Trots stak hij zijn takken nog omhoog. Dat was 'n heel eigenaar dige manier van boomen vellen; geen mensch kon voorbij, want rechts en links lagen de Emsweiden, die altijd ir.in of meer moerassig waren en al mochten de plassen bevroren zijn, Hendrik vertrouw de ze niet. Dan maar liever door de tak ken heen geworsteld. Gelukkig was hij spoedig de hindernis te boven gekomen. Hij stond thans aan de grens der landerijen van den, Schou- tenhof en weer een eik. Hij lag pre cies als de vorige met de reusachtige kroon in het midden van den, weg. Ten overvloede had men een primitief hek erbij geplaatst. Voor Hendrik waren het wel geeri onoverkomelijke hindernissen, maar hij bleef toch aan een spijker haken en scheurde zijn breek. „Stomkoppen", schold hij: „Op den Schoutenhof schijnen ze niets te doen. te hebben, dat -«•Mc 'v, ,n ujj_ halen. Dat is todi geen manier om dien weg te belemmeren. De wagens kunnen, niet voorbij." Mopperend ging hij verder en keek droevig naar het fladderend gat in zijn broekspiip. Karei Plemping kwam naderbij. „Kom je naar mil tiwJ" hW* neur, noch aan de voorstellen van minis ters de Broqueville en Hubert gehoor willen geven. De weirstand tot het uiter ste, tegen de „kolenparons", is door de mijnwerkers van den Borinage beslist. Vrijdagnamiddag heeft in de Kamer 'n nieuw onderhoud plaats gehad tusschen beide hooger genoemde ministers en de socialistische volksvertegenwoordigers van den Borinage. De ministers hebben verklaard, dat er ikngs den kant der pa troons niets meer te doen was en het on derhoud werd voortgezet met het onder zoek van wat er langs de wetgeving zou kunnen worden beproefd. De volksverte genwoordigers ooi doelen dat de toestand zeer ernstig is. Inschrijvingslijsteu zijn iu omloop tot steun van de stakers, zoowel van Katho lieke als socialistische zijde. De winke liers geven geen crediet meer; groote sommen werden reeds voorgeschoten en vreemde kolen overstroomen de streek. Ook de metaalnijverheid lijdt reeds onder de crisis. GEMENGD. De koning van Montenegro is, ver gezeld van zijn zoon Peter, gistermid dag te Berlijn aangekomen. De koning reist streng incognito en is voorn.emens ook morgen en overmorgen in Berlijn te verblijven, om daarna naar Rusland te vertrekken. Naar de „Milifarisch Politische Korrcspondenz" meldt, heeft de Duitsche rijkskanselier de voornaamste vertegen woordigers van alle burgerlijke partijen tegen het begin van de volgende week tot een bespreking over de nieuwe bewa- van de dekking der onkosten latênTint- noodigcn. Deze besprekingen zullen met iedere partij afzonderlijk gevoerd wor den. Een gedeelte van de muiters van Juarez schijnt eerst weer besloten te zijn geweest om op door de regeering gedane voorstellen in te gaan, doch toen er be richten kwamen uit Chihuahua, dat ook daar de troepen aait het muiten geslagen waren, was de algemeene stemming, voor voortzetting van den strijd tegen de re geert ng. Te Chihuahua is eveneens de gevan genis bestormd om de politieke gevange nen te bevrijden. De uitslag van den strijd daar is nog onbekend. De gouverneur van Lissabon heeft vrij verkeer in de stad toegestaan, doch oploopen zullen door de gewapende macht worden uiteengedreven. Den bur gers zijn 48 uren toegestaan om de wa pens in te leveren. Het Portugcesch Congres besloot met 90 tegen 62 stemmen de parlemen taire werkzaamheden niet voort te zetten. Te Klew is bij de manoeuvres on verwachts een granaat ontploft. Vijf man werden gewond, twee zijn reeds overle den. Te Loburg bij Maagdenburg, werd een spaarbank door een der bestuurders voor een-en-een kwart millioen opge licht. De dief is gevlucht. Een zeebeving heeft Zaterdagmor gen de boulevards aan de reede te Can- »»Liggen de eiken nog in den weg?" ..Ja- „Is het hek nog dichtgespijkerd?" ..Ja-" Plemping hief dreigend de vuist op en bromde: „Wacht maar Dirk Tweehuis. Ik zal wel weten je tat rede te brengen. Dat zal je duur te staan komen." Ah zoo, dacht Hendrik de domste was hij nu juist niet waait uit dien hoek de wind tegen den Schoutenhof En in zijn hart was hij stil verheugd. Eindelijk pas dacht hij aan zijn bood schap omtrent de doode op „Heidehoe- ve." Deze kon hij tegelijk wel afdoen; hij behoefde dan niet naar Karel's woning te loopen. Plemping keek den jongen verbluft aan. Uit deze onaangename t.jding kon voor hem een aantal verplichtingen voortsprui ten. Zelfs een kind was er, Hendrik, had het duidelijk gezegd. Hij zou voor dat kind moeten zorgen en het tot zich nemen. Daar had hij niet veel lust in; hij had zelf genoeg te doen. Hij was ook beginneling en had zijn geld hard noodig. „Ik wil eens hooren, wat Hedwig zegt", bromde hij. Hendrik wachlte niet af, wat Karei hem zou anriv tïeri, maar ging direct tct v%. Doof M staan be«ruiot hg- ties onder water gezet, waarbij groote hoevee!h :den zand werden afgezet. Geen schade is aangericht. Te Tandzjer heeft de zeebeving in de aan het strand gelegen wijk talrijke tij delijke gebouwen weggeslagen en de grondslagen van verscheidene huizen, on dermijnd. Zaterdagochtend zijn er te Parijs, naar aanleiding van de staking der auto mobielbestuurders weer ongeregeldhe den voorgevallen. Er zijn drie bestuur ders aangehouden wegens geweldple ging op werkwilligen of soldaten. Maar dank zij de strenge politie-maatregelen, zijn er in het geheel 200 tufjes uit kun nen rijden, hoewel de stakers alle moeite deden om het te beletten. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot leer- aar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen Th. C. van Stockum te Dord recht; is aan den gen era al-ma jooc R. H. O. baron van der Capellen, inspecteur der cavalerie, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is toegekend de zilveren medaille der Orde van Oranje-Nassau aan Theodorus Waars, opziener van het Vincenhus- gesticht te Buitenzorg. Kamerverkiezing Hilversum. De Chr.-Hist kiesvereeniging in het district Hilversum heeft bes.oten om bij de herstemming de antirevolutionaire en ijxURiitgers te steu- 50-jarig Bestaan Staatsspoor/ De directie van de Slaatsspoorweg- maaltschappij moet voornemens zijn in April, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Maatschappij, aan het ge- heele personeel een maand etxra loon uit te keeren. Is de schelpvisscherij een gevaar? Onder het opschrift „Een ernstige waar schuwing", schrijft de „Visscherij-cou- rant" De Friesche edelman Galema wandel de door zijn landerijen en vond 'n klein zeevischje. Hij verkocht dadelijk zijn land en kort daarop werd het Zuiderzee. Op het sportterrein aan het waterver- verschingskanaal te Scheveningen, een half uur afstand van het strand, boorde men in 1910 een put welke zout water gaf. De waterleiding van den Haag iieeft een onrustbarende hoeveelheid zout in haar water; te Oudewater, 7 uren van het strand, pompt men garnalen op. Is dat alles niet eene waarschuwing? Door het schelpenvisschen wordt de zee onder de kust dieper, de banken ver dwijnen, de zee ondermijnt de zeewerings stukken en zout water en zeedieren ko men het land binnen. Waarom neemt men toch niet eens een proef inet het staken der schelpvis scherij, welke bovendien daar de schel pen het voedsel voor de platvisscJien in houden. mede een der redenen is, dat de- na zijn been en ca ^ovendien moest h»j op den Schoutenhof iets bestellen, terwijl wie wee., hoeveel boodschappen verdei op hem wachtten. Hij moest dus haasten. Karei Piemping volgde hem langzaam. Men had hem verteld, dat heerbotr Tweehuis den weg had versperd en nu wilde hij zich met eigen oogen daarvan overt:::jen. Juist zoo, daar was het hek en daar lag de eerste eik. Hij behoefde niet eens verder te gaan, wist genoeg. Nu kon hij zich ook verklaren, waarom de beide laatste dagen zoo weinig be zoekers bij hem waren geweest. Dat was vanzelf sprekend. De rechte wég van den Brink naar Sengen had Dirk ver sperd, rond de hooilanden voerde een omweg, maar deze was zeer slecht de menschen liepen daarom liever een wei nig verder en lieten zich bij Heimers over- ze.tcn. Karei werd woedend. Hij moest geld verdienen, in zijn huishouden was veel noodig, want Hedwig Le.'de cr lustig op los en hij legde zich evenmin bepei- kingen op. Sparen was zijn deugd niet geweest. Zoodoende gebeurde het, dat hij reeds kort na zijn huwelijk maeielijkneden on dervond. V/at zou dat worden, als zijn veerpont eens ni:L k*»n hij zijn heiberg guiut siuuui eu ariuoeue ze visch van onze kusten verdwenen is. Dat menschen werk wel degelijk invloed uitoefent, vertelt dr. Redeke toch duide lijk in zijn maandblad. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen en het schelpvisschen kan eett zeer groot en ernstig gevaar voor ong land blijken. Van een „neutrale" courant. Te Alkmaar beproeft het goülooche- naarsgilde van „De Dageraad" aanhan gers te winnen, en het heeft in de zoo genaamd „neutrale" „Alkmaarsche Cou rant" een stillen bondgenoot gevonden. Woensdag jl. bevatte toch dit orgaan een in het oogloopende aankondiging van 'n vergadering, waarop de heeren vrijden kers hun gif zullen uitspuwen tegen de Katholieke kerk. Nadat van Katholieke zijde de redactie op den hoogst krenkenden inhcud dier annonce was gewezen, maakte deze zich met een schijnbeweging van de zaak af. Door verschillende Katholieken is nu een klinkend protest gezonden aan het eerzame blad. Meer nog dan eenig protest zal hier zeker een flinke daad uitwerken. Zoo ooit, dan blijkt hier weer overduidelijk, dat de Katholieken hun eigen pers heb ben te steunen en groot te maken. Spoorwegplannen. Naar aanleiding van de spoedige afwer king van den spoorweg Gouda—Schoon hoven worden er thans plannen be raamd om in aansluiting daarmede een ceintuurbaan aan te leggen van Schoon hoven over Polsbroek, Benschop, IJsel- stein, Vreeswijk, Houten, Kuilenburg, Everdingen, Hagestcin, Viamen, Leks- -verda ^n_5itp/lrr-rhL Rii dit fllan De waarde van één stem. Te Sluis (Z.) is met 174 stemmen tot lid van den Raad gekozen de heer P. J. de Bruijne (lib.), terwijl zijn tegencandJdaat, de katholieke heer A. Buyck 173 stemmen verkreeg. Van de 355 kiezers vervulden 349 hun plicht; de zes overigen waren door ziekte of afwezigheid verhinderd. De verhouding ia den Raad is echter on veranderd gebleven, namelijk 4 Protestan ten en 3 Katholieken. Om te onthouden! De Amsterdamsche stakingen. De onlangs afgesprongen onderhande lingen tusschen den Aig. Ned. Diamant- bewerkersbond en de firma Ed. van Dam zijn weder opgevat, ter oplossing van het reeds zoo geruimeu tijd hangend conflict. De stakende loodgieters hebben he den van hun patroons, zoowel de onge organiseerden als de georganiseerd en, 'n schrijven ontvangen, waarin hun werd meegedeeld, dat zij zich over acht dagen als ontslagen hidden te beschouwen. KORTE KR OM EK. Dezer dagen werden in ons land belangrijke transporten Zweedsch vleesch verwacht, welke grootendeels bestemd zijn voor Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de heeren A. de Groot, directeur der zou spoedig zijn lot wezen. Zou hij kalm afwachten? Dat nooit Hij zou z.ch verdedigen en geen middel onbeproefd laten. Ha, ha, hij was niet bang, met de heerbocren van den Brink durfde hij den strijd wel aan. Wat wist Dirk van de wereld af? Verder dan Mun ster was hij niet geweest Maar hij, hij had te Pot dam bij dc Garde gediend. Hoe zou hij het aanleggen?.... O zeet eenvoudig; hj zou morgen naar de recht bank gaan en Dirk aanklagen. Dat was reeds een flink begin. Ondertusschen stookte hij de Brinkboeren op, want die hadden thans geen uitweg naar de Ems. Het zou hem wel gelukken ze opgewon den te maken, 't Overige gebeurde dan vanzelf wel. 't Was dus niet noodig daar over thans reeds het hoofd te breken. Met deze voornemens bezield liep hij naar zijne woning terug. Het kristallen sneeuwkleed schitterde in de verte; rechts van den weg lagen de landerijen van den Schoutenhof- links die van üröhiing en Holterling. Hij ging de glooiing af. Aan alle struikjes hingen ijskegeltjes en het smalle rivierbed van de Ems was met een ijslaag bedekt Vandaag had men geen pont noodig om over te zetten. {Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1