J ''T/lmgiJwi Ihm /vHnÈeiw)/. Uit de Pers. Lieïde en Haat. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. 1/i Kilobus 50 ifo Kilo bus ./..0.S0 Vn Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 31 Jan. no. 702. Niet ia strijd met de wet. Door den gemeenteraad van Breda, loo schrijft het „Huisgezin, was tot iBiannioediging van trouw schoolbezoek f 500 uitgetrokken voor openbare beloo ningen en eereblijken, aan leerlingen van kostelooze bijzondere scholen. Dr. Jan van den Brink had aan, de Ko ningin vernietiging- van dit raadsbesluit verzocht, en Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hadden dit verzoek om bericht en raad aan den Bredaschen ge meenteraad gezonden. In de gemeenteraadszitting van Za terdag betoogde mr. Bloemarts, dat het besluit van den raad in strijd was met de bedoeling der wet. Art. 103 der wet op het lager onder wijs zegt uitdrukkelijk, dat het gemeen tebestuur door het uitloven van openba re belooningen en eereblijken, „het ge trouwe schoolbezoek" kan aanmoedigen. Het bezoek derhalve van bijzondere Zoowel als van openbare scholen. In de Memorie van Toelichting werd bij dit artikel (het oude artikel 82) let terlijk gezegd: „De hier bedoelde beloo ningen en eereblijken, moeten even zeer voor het getrouw bezoeken van bijzondere als van openbare scholen gegeven worden." Er is hier dus strijd noch met de ietter, noch met de bedoeling van de wet. Het is wel waar wat mr. Bloemarts zei, dat nren in de lager onderwijs-wet getracht heeft te voorkomen, dat de schoolstrijd in de gemeenteraden zou .worden gebracht, maar men moet ook ten deze niet plus royaliste que le roi zijn. Door het toekennen van een subsidie als de Brcdasche gemeenteraad, van de door de wet toegekende bevoegdheid gebruik makend, toestond, brengt men geen schoolstrijd in den Raat!eer door het weigeren een er subsidie, vooral als men die weigering baseert op een grond die geen grnod is. Dan geeft men blijk dat het niet te doen is om de wet nauwgezet na te leven, maar om het bijzonder onder wijs een hak te zetten. Dit behoeven Breda s Katholieken zich door liet Bredasche liberalisme en so cialisme niet te laten welgevallen. Rammelende slavenketenen. Wij lezen in de (A. JR.) Rotter dammer: In de vorige weck stond voor dc Rechtbank te dezer stede terecht het Rot- terdamsche sociaal-democratirche raads lid, dat tegelijk redacteur van „De Ge meentewerkman" is. Merkwaardig is de verdediging door hem gevoerd. Aan het verslag der „Nieuwe Rotter- damsche Courant' ontleenen wij het vol gende Bekl., die verantwoordelijk redac teur is van het blad „De Gemeente werkman", orgaan van den bond van i gemeentewerklieden, verklaarde de ver- ij antwoordelijkheid te aanvaarden van j een stuk, voorkomende in no. 7, van, de lüe jaargang. Dit stuk handelt over !j besteksoepaiingen en wijst op han- delingen van den aai\nemer T. P. v. d. Aa, die in dit artikel genoemd wordt ij een schandelijken uitzuiger. Bekl. II deelde mede accoord te gaan met de ij strekking van dit artikel, uit hetwelk ij hij, indien hijzelf het geschreven had, ij de woorden schandelijke uitzuiger zou ij hebben weggelaten of vervangen door |j andere termen, welke geen gelegen- I heid tot het instellen van een vervol- 'j ging zouden geboden hebben. Het ar- i tike 1 was geplaatst in het algemeen belang, bedoelende ven indirecte be- 1 invloeding van den gemeenteraad en had ten doel de arbeiders achter zich te krijgen. Daar de inhoud van het UITSLAG der stemming voor een lid van den Gemeente raad op Dinsdag 30 Januari 1912 in District II, (Vacature J. J. VAN HOEKEN, A.-R.). FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 50) Marchwitz, de geldschieter, was zeer vriendelijk. Hij feliciLe de Dirk, schudde hem de hand en klople hem vriendschap pelijk op den schouder. Van betalen was geen sprake. Onder goede bekenden maak te men daarmede geen haast. Neen, neen; zeifs wilJe hj niet ceis de rente invor deren; zo-'u klcLigh id m akte hem niet rijK. tij zou die paar talers wei bij het "verschuldigde kapitaaltje schrijven. Eerst werd nog een ste.ige borrel ge dronken, en nog een, omdat 'i erg g-oed smaakte. Dat smaakte uitstekend en 't was olie op het opgewonden gemoed. En heelemaal aan 't slot kwam in alle vriendschap de voorslag, voor de belachelijk kleine som ergens een deel van den Schoutenhof te verpanden, bij voorbeeld de Emsweiden. Dat hield niets In; de paar talers beteekenden voor den Schoutenhof zoo goed als niets. Dirk beaamde deze meening. Het schit terde een weinig voor zijn oog en cn bij II. Ueerenstr. V. Mare. VUL Stadstinunerv. X. Ilaagweg. TOTAAL. Aantal kiezers 406 630 691 622 2349 Uitgebrachte stemmen 251 386 405 378 1421 3 17 7 4 31 Geldige stemmen 248 369 399 374 1390 Hiervan verkregen C. DE GRAAF (A.-R.) 125 181 148 120 574 Mr. C. W. VAN DER POT (V.-D.) 123 188 251 254 816 Volstrekte meerderheid695 stemmen. GekozenMr. C. W. van dep Pot (V.-D.). blad hoofdzakelijk voor arbeiders be stemd is, is het vvenschclijk datgene wat men zegt, een weinig te peperen. Het artikel had ook als ingezonden stuk opgenomen kunnen, worden, maar was geplaatst als afkomstig van de redactie. En verder Beklaagde vestigde er nogmaals de aandacht op, dat hij niet degeen is, die het artikel schreef. Bij hem beston den bezwaren tegen het schrappen van, woorden of uitdrukkingen, omdat hij immer vrees koestert, op de congres sen ter verantwoording te worden ge roepen. Het is goed op deze mededeelingen de volle aandacht te vestigen. Een eigenaardig licht wordt hierdoor geworpen op hetgeen in de kringen der moderne vakbeweging gist en woelt. De leider der zelfbewuste Rotterdam- sche gemeentewerklieden moet om de proletariërs te gelieven anders optreden dan hij gewenscht acht. Hij moet tot iederen prijs prikkelen, ophitsen, ver dacht maken. Het moet gepeperd zijn. Vandaar het veelvuldig gebruik van krachtuitdrukkingen, als: uitzuiger, ka pitalistenknecht, enz. Verzachten durft hij deze uitdrukkingen niet, want dan, geven hem de roode broeders op het congres met de karwats. Zoo is er dan nog een andere tirannie dan die dwingelandij der geestelijken, waarop in socialistische kringen zoo sma lend wordt afgegeven. Hier is een terrorisme en onderdi-uk- king der moderne vakactie dat van haar gesalarieerde leidslieden onderwerping vraagt tot iiv de veroordeling door den strafrechter toe. Zoover hebben de zwarte reactionairen het nog niet gebracht O, bittere hoon van de vrijheid der proletaren Laat de heer Van Hinte in plaats van over „schandelijke uitzuigers" nu eens schrijven over „rammelende slavenkete nen" Voor onze schoolbesturen. Voorschot op Rijksbijdrage. In het Huisgezin schrijft A. T- Diepen. Schoolbesturen, die in de maand Ja nuari 1912 bij Ged. Staten eene aanvrage om Rijksbijdrage over 1911 indienden, hebben de bevoegdheid, krachtens art. 11 bis van het Kon. Besl. van 13 Nov. 1905 (Stbl. no. 303), aangevuld bij IC. B. van 2 Juni 1910 (Stbl. no. 153) een voorschot op die bijdrage aan te vra gen in de maand Februari. Reeds verleden jaar hebben wij er op gewezen, dat de schoolbesturen goed zul len doen van deze bevoegdheid gebruik te maken. Zij voorkomen daardoor niet alleen gebrek aan kasgeld, doch ook de teleurstelling, elke subsidieuitkeering, maanden lang te zien opschorten^ bij een eventueel beroep hetzij van den kant van, het bestuur, hetzij van den kant van de Autoriteiten. Menig schoolbestuur heeft in 1911 de juistheid dezer motiveering kunnen on,- kon met den besten vil ter wereld de hanepooten niet ontcijferen, die de jood op een groot vel papier had gezet. Met -moeite zelte hij zijn naam onder het ge krabbel en ging wegMerkwaardig, hij was niet zoo vroohjk meer geluimd dan voorheen. Een verlammende vermoeid heid drukte hem. Langzamerhand begon men aan terug- keeren te denken. Langs den langen weg lagen meerdere herbergen, waarvan de meeste met een bezoek werden vereerd. Ten overvloede ving het kort voor Sengen aan met regenen, waardoor men bij Roth- mann afstapte om de bui te laten af drijven. Joris Hanmeier, die van den weg af het lawaai der marktgangers had ver nomen, ging inee naar binnen 'twas goed, dat er althans één nuchter mensch ter plaalse was. Lustig zat men tezamen. Toen men opstond, was Dirk niet meer in staat de teugels te houden; Gust Höl- terling moest dit werk van hem over nemen. j 7: WI I I I In den nacht van de thuiskomst sliep Jeanne niet. De brandewijnlucht en de walging voor haar man verdreven haar uit bed. Ook de volgeude idagen ging zij Dijrk dervinden, toen onverwacht de Inspec teurs tegen de aanvragen van schier alle M. U. L. O. scholen in beroep kwamen. Overigens is deze geheele zaak niet an ders dan de uitoefening van een. aan de besturen uitdrukkelijk toegekend recht. Niemand behoeft dus te denken aan „een schijn van inhaligheid", aan. „lastig vallen", „in moeilijkheden brengen", of aan andere redenen, waarbij de hoffelijk heid of de goede toon in 't gedrang zou den komen. Intusschen moeten de besturen, bij de uitoefening van dit recht, zorgen de voor geschreven formaliteiten te onderhou den. Daartoe moet aan drie vereischten voldaan worden. II Het verzoek moet door het Bestuur op gezegeld papier, tijdig, d. i. in de maand Februari rechtstreeks gericht worden aan den Minister van Binnenl. Zaken en bevatten: de dagteekening, waarop de aanvrage (Model L. of LI) aan Gedeputeerde Staten is ingezonden, het bedrag der daarbij aangevraagde rijksbijdrage, alsmede het bedrag van het verlangde voorschot. 2. Het schoolbestuur moet zich in dat verzoek verbinden tot terugbetaling, van eventueel te veel ontvangen voorschot. 3. Het schoolbestuur moet daarin ten genoegen van den Minister twee borgen stellen voor de juiste nakoming der on der 2 bedoelde verbintenis. Formulieren voor zulke verzoeken zijn in de beleende drukkerijen van schoolmo- dellen te verkrijgen. Men merke hierbij nog op: 1. dat het ais voorschot aan te vra gen bedrag niet hooger mag zijn dan 60 pCt. Vail de laatst (duo T»vcr 1010 r\i een vroeger jaar) ontvangen subsidie; zou een schoolbestuur in 1912 voor 't eerst subsidie aanvragen, dan mag 60 pet. gevraagd worden van de over 1911 aangevraagde subsidiedeze zullen dan kunnen worden toegekend, mits de aan vankelijke aanspraak blijke uit de inge volge artikel 10 van het K. B. door de districtsschoolopziener ingezonden op gave 2e. dat blijkens de ondervinding ook leden van schoolbesturen als borg aan genomen worden 3e. dat schoolbesturen, die, wegens niet-tijdige vervulling eener onderwij zers-vacature, model L. of LI niet in Ja nuari inzonden, het verzoek om voor schot hebben in te dienen in, en binnen de tweede maand na de dagteekening van. het Kon. Besluit, waarbij ontheffing ver leend is 4e. dat de Minister altijd bevoegd is, een verzoek geheel of gedeeltelijk af te wijzen. Naar 1913. Met onverholen genoegen hebben, de liberale bladen hier te lande, zoo schrijft de „Gelderlander", de overwinningen, van de Duitsche socialisten in den Rijks dag, zelfs ten koste van de liberalen, ga degeslagen. 't Is een lust om te hooren, hoe die socaial-democraten, voor enkele weken nog de onverzoenlijkste Marxisten, n.u al als zeer beschaafde revisionisten wor den aangezien, die heel netjes met de schuw uit den weg en de oude heerboer, die alles haarfijn had vernomen, was in het denkbaar slechtst humeur. Daaidoor werd aan de mooie paarden niei de aan dacht geschonken, die zij verdienden. Vader zelde bezorgd: „Hij doet als een gek!" En Jeanne vroeg slechts-: „Heb je Marchwitz betaald?" Dirk gaf een ontwijkend antwoord en als zij dringend haar vraag herhaalde, zeide hij kortaf: ,,'tls alles in orde." Hiermede sprak hij wel is waar geen leugen, want alles was geordend, maar hoe? Helaas vernam Jeanne ook vaii de getroffen regeling, Marchwitz schreef Dirk om bij gelegenheid naar Munster te komen, opdat de boeking van de schuld ad 1280 talers op de verpande Ems weiden zou plaatsvinden. De jonge vrouw was alleen thuis en nam den brief in ontvangst. Zonder arg waan té hebben, opende zij hem en las het schrijven. Zij bleef verschrikt staan, lnplaats van schulden te betalen, had Dirk dure paarden gekocht en bedroog haar op den koop toe! Had hij haar vroeger eveneens niet belogen? Vóór het huwelijk wegens 't voorgevallene met Hedwig Menne? Zij kon geen vertrouwen meer in hem be- »(leiü JieJwi rwa£ liet ^oiecl en at vec- (495) burgerlijke partijen zullen samenwerken. Wat men er ook van zegge, een so cialist is oneindig veel beter, dan een Centrumslid of Conservatief zoo re deneert ook onze liberale pers. De lezers hoeven dan niet zoo heel diep meer na te denken om tot de over tuiging te komen, dat ook voor ons land een vermeerdering van het aantal socia listische kamerzetels ten koste van rechts een groote weldaad zou zijn. Dat moet de les zijn van de fabel, dat de socialisten zoo parlementair zijn als v/ie ook, wanneer zij maar deel uit maken van de regeeringspartij. Wij weten dus hoe de liberale bladen een linksch blok voor het volgend jaar zullen opvatten. Verdraagzaamheid van de twintigste eeuw. Wij lezen in de „Standaard": Een orthodox predikant heeft te Leeu warden met een modern predikant en, een Groninger collega saam één gods dienstoefening gehouden. Doel was, te toonen, dat men ook bij volstrekt verschil in dogmatische opvat ting, toch zeer wel in één bedehuis saam voor aller God kon nederknielen. Nu, dit is ook zeer wel mogelijk, in dien de orthodoxe begint, en in dit be gin heel zijn positie prijs geeft. Daarna had de moderne volkomen gewonnen spel. En den Groninger ging zijn hart open. Zulk spelen met de waarheid komt voor ieders eigen verantwoording. Toch zouden wij wel cén ding willen vragen. Wie zulk een spel wil spelen, schen.de de eer van Paulus naam niet. En toch, dit deed men, want het liep over Ef. 4: 17. Nu heeft de Apostel Paulus tot twee malen vlak achter elkaar, aan de kerken van Galathië geschreven„Al ware het dat een engel uit den hemel u een ander Evangelie verkondigde, dan ik u ver kondigd heb, die zij vervloekt. Toch zegt de orthodoxe prediker: „Een moderne is mij ook goed!" Maar Paulus gaat niet met hem mee. Gemeenteraad van Voorschot n. Voorzitter de heer Vernède, burge meester. Aanwezig acht leden; afwezig met kennisgeving de heeren dr. Mol van Charante, Mens en Kwak. De Voorzitter opende deze eerste vergadering in het jaar 1912 met een dwenen. Trouw en degelijkheid bezat Dirk niet Hoe gaarne had zij naar hem opgezien, inpiaats van zulke bi Ure ont goochelingen te moe'en ontwaren! Met dergelijke ged a bh en hi .IJ Jeanne zich bezig totdat Dirk kwam. Zwijgend overhandigde zij hem den brief. Hij staarde eerst zijn vrouw, dan den brief aan, kreeg een hooge kleur en liep weg. Het bewustzijn kwam in hem op, dat hij met de ondertekening bij Marchwitz een domme streek had uitgehaald. De „vriend" had het goed met hem voor, schreef veel rente bij en liet de borrels bovendien betalen. Zoo gauw mogelijk moest deze schuld voldaan worden. Lezen winter zou hij zooveel hout laten hakken als maar mogelijk was, en wanneer het niet toereikend bleek, zouden de eiken langs de Ems eraan moeten gelooven. Hij wilde vrij baan hebben. Toen hij dit plan had gemaakt, zeide hij tot Jeanne: ^,'t Aanstaand voorajar verkoop ik een massa hout om de schul den te veref.enen." Toonloos gat zij ten antwoord: „Op jou woorden valt toch geen staat te maken." Door dit gezegde raakte Dirk in toorn. Hij stoof op en sloeg met de hand op tafel, zoodat de kofiieboel opsprong en de kopcs rinkelden, jeauae ver.icl iuui korte toespraak, waarin hij den leden et hun gezinnen geluk, voorspoed en ge zondheid toewenschte. Spr. herinnerdr aan de opening van de drinkwaterleiding die dit jaar heeft plaats gehad. Hetgeta aansiui i igen bedraagt nu reeds 150, z_ke_ een cijfer, waarmede rpen aanvankelij! tevreden mag wezen. Wanneer men ecfv ter bedenkt, dat er in het geheel 410 perceeien in de gemeente zijn, zoodat slechts ruim één derde van alle perceeien* die daarvoor in aanmerking kunnen ker men zjjn aangesloten, dan is dit bij lang® na niet genoeg. B. e.i W. zullen dan ook dit jaar pogingen doen het getal aanslui tingen te vermeerderen, ook omdat de finantieele zijde van het vraagstuk daar mede innig verband houdL Daar is in Je laatste vergadering nog geklaagd over de hooge tarieven, doch men bedenke, dat alleen vermeerdering van watcrverLraik aanleiding kan zijn tot verlaging daarvan. De Voorzitter sprak den wensch uit, dat ook de leden van den Raad daartoe hun medewerking zullen willen verleenen. Hierna deed de Voorzitter mede- deeling van ee.nige ingekomen stukken, o.a.bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofd, omslag van C. Beumcr te Voorschoten en C. Timmerman te 's-Gra- venhage, welke om praeadvies in handen van B. en W. werden gesteld. Verzoek tot gedeeltelijke ontheffing van haar aanslag in genoemde belasting van de zusters in het instituut „Bijdorp". Daar zij binnen het jaar zijn vertrokken, heb ben zij aanspraak op gedeeltelijke onthef fing. De verzoeken werden dan ook in handen van B. en W. gesteld ter af doening. Eindelijk bracht de Voorzitter ter tafel het rapport, door B. en W. uitgebiacht over de vraag, of het wenschelijk zou zijn van gemeenlewege asch en vuil te doen ophalen aan den Rijndijk. Wel heeft het rapport, dat na onderzoek door den gein.- opzichier is samengesteld, bij de raads leden gecirculeerd, maar de Voorzitter vindt het toch goed het nog eens voor te lezen. Twee raadsleden, de heeren Eggink en Schma 1, verklaren het rapport nirt te hebben ontvangen. Men komt niet tot de verklaring van dit feit, maar de heeren kunnen het nog wel thuis ontvangen. Er blijkt uit de voorlezing, dat de heer Moll van Charanie de vraag aan de orde heeft gesteld. De gemeente-opzichter zou, indien de Gemeenteraad tot de vuilophaling be sloot, het wenschelijk achten, dat het zuchtend het vertrek. Sinds dien dag heerschte op den Schou tenhof een sombere stemming. De jonge vrouw was of spoedig overma.eopgewon den of bewaa.de urenlang het stilzwijgen. Dirk had weer veel in hel dorp te doen. Bij Roihmann ging hel gezelliger tce dan thuis, en er was geen dringend werk te verrichten. Eens had Dirk een rondje gegeven en was daarmede in de achting van do stamgasten gestegen. Roihmann vroeg: „Zeg eens, Dirk, is Karei Rlemping al bij je geweest om te vragen of hij van het pad gebruik mag maken?" „Neen, dat heeft hij niet gedaan." „Nu 't zal toch wel tijd er voor wor den." „Zeg dat wel. Als de vorst komt laat ik twee eiken omhakken en maak het hek dicht. Dan zal hij wel komen." „Dat doen wij ook", bevestigden de anderen. Dirk nam zich nu stellig voor den weg te versperren. Misschien was. het echter beter vooraf met de aanwo- nenden te spreken om geen vijandschap op te wekken. i i i ■i (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5