Uit Stad en Omgeving. tot bestuurslid gekozen, dan moet dooi den Vakbond, die hem in het Bureau afvaardigde, een ander Bureaulid wor den benoemd." Aan art. 8 der statuten de volgende alinea toe te voegen: „Zoowel in de ver gaderingen van het Bureau, als in de gecombineerde bestuursvergaderingen heeft het bestuur van het Bureau geen stemrecht." De eerste alinea van art. 13 der sta tuten als volgt te wijzigen: „Telken jare kiest de gecombineerde bestuursvergade ring twee leden, die geen deel uitmaken van het Bureau, uit haar midden, waar aan uit en door het Bureau een lid wordt toegevoegd; deze drie personen maken te zamen de controlecommissie uit." Veranderingen in het h u i s h o u d e- lijk reglement, voorgesteld door den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „Si. Raphaël" De 2e jaarvergadering van het B. v. d. R. K. V. besluite aan art. 10 van het H. R. toe te voegen de volgende alinea: „indien bezoldigde bestuursleden, welke als bestuurslid periodiek aftreden, niet herkozen worden, blijven zij niettemin bezoldigd beambte van het Bureau, in welk geval de eerste alinea van dit artikel op hen van toepassing is." Voorgesteld door den Ned. R. K. Kalk en Steenbewerkersbond De 2e jaarvergadering besluite, art. 37 ;H. R. zoodanig te wijzigen, dat na een week staking of uitsluiting aan elke hoe veelheid stakers of uitgestotenen steun wordt verleend. Voorgesteld door de Ned. R. K. Dia mantbewerkers vereeniging De 2e jaarvergadering besluite, den eersten zin van art. 38 H. R. als volgt te wijzigen: Om aanspraak op steun uit het fonds te kunnen maken, moet een Vakbond minstens een half procent van zijn leden in een staking of uitsluiting betrokken hebben." En de eerste alinea van art 39 te lezen: „De storting der in art. 37 ge noemde bijdragen vangt aan 14 dagen nadat een staking is uitgebroken en 7 dagen nadat de leden door een uitslui ting getroffen worden." Voorgesteld door den Ned. R. K. Tex- tielbond: De 2e jaarvergadering overwege de mogelijkheid om in huishoudelijke zitting te beraadslagen, desgewenscht te beslui ten, op welke wijze art 42 H. R. in toe passing kan worden gebracht. Wat betreft de contributierege- Jing is door den Ned. R. K. Textiel- bond voorgesteld: De 2e jaarvergadering besluite, dat de contributie aan het B. v. d. R. K. V. voor vrouwelijke leden en aspiranten de helft zal bedragen van de gewone con tributie. Betreffende het lidmaatschap der Vakbonden is door den Ned. R. K. Bond van Bakkers en Cacao-, Choco lade- en Suikerbewerkers voorgesteld: De jaarvergadering stelle de maatstaf vast, naar welke de Vakbonden de toe lating van leden hebben te beoordeelen. Betreffende het orgaan der R. K. Arbeidersbeweging is door den Ned. R. K. Goud- en Zilverbewerkers- bond voorgesteld: Het B. v. d. R. K. V. trachte in over leg te treden met de R. K. Volksbonden en Werkliedenorganisaties, om tot één orgaan van de R. K. Arbeidersbeweging te komen. Betreffende coöperatie is door den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond voor gesteld Het a v. d. R. K. V. stelle pogingen in het werk tot oprichting van een Bond van R. K. Coöperatieve Vereenigingen. En door de Ned. R. K. Diarnantbewer- keFSvereeniging De 2e jaarvergadering benoeme een commissie, die zal hebben te onderzoeken de mogelijkheid van het oprichten eener eigen drukkerij van de R. K. Vakbewe ging om, als haar de mogelijkheid is gebleken, aan *de volgende jaarvergade ring voorstellen tot exploitatie te doen. Betreffende opleidingscursussen is door den Ned. R. K. Metaalbewerkers- bond voorgesteld: Het Bureau trachte, in overleg met het Centraal Bureau van de K. S. A. een cursus op te richten, waarop bestuurs leden en vrijgestelden een juist overzicht omtrent verschillende invloeden, die op handel en industrie inwerken, wordt ge geven. En door de Ned. R. K. Diamairtbe- werkersvereeniging De 2e jaarvergadering drage het B. v. d. R. K. V. op, om, zoo noodig in overleg met het Centraal Bureau van de K. S. A„ een jaarlijks te houden meer- daagschen cursus te organiseeren voor de vorming en verdere opleiding van hoofd bestuurders. En door den Ned. R. K. Kalk- en Steen bewerkersbond: Het B. v. d. R. K. V. organiseere een cursus ter ontwikkeling van besturen en vrijgestelden. Wat betreft persinformaties is door de Ned. R. K. Diamantbewerkers- vereeniging voorgesteld: De 2e jaarvergadering besluite tot op richting van een Bureau voor Persinlich tingen, zoo mogelijk te organiseeren in samenwerking met de K. S. A. Betreffende vergoeding aan ver lofgangers is door den Ned. R. K. [Textielbond voorgesteld: Het Bl v. d. R. K. V. drin^e er bij de Regeering op aan, dat van k.jkswege geldelijke vergoeding verstrekt woidc aan de verlofgangers, di« tengevolge van het verblijf i.i acuc.en dienst werkloos zijn. Wat betreft propaganda is door den Ned. R. K. Slagersg^ezellenbond voor gesteld De 2e jaarvergadering drage het B. v. d. R. K. V. op: le. zich in verbin ding te stellen met het Federatiebestuur, de Centrale Bestaren en de Afdelings besturen van de R. K. Volksbonden en R. K. Werkliedenbonden, teneinde de op richting van vakvereenigingen, zoowel voor mannen als voor vrouwen, krachtig te bevorderen; 2e. de besturen van aan gesloten Vakbonden uit te noodigen hunne afdeelingen met allen aandrang te verzoeken, mede te willen werken jot het oprichten van afdeelingen of corres pondentschappen \an die Vakbonden, die eveneens bij het Bureau zijn aangesloten. En door den Ned. R. K. Goud- en Zilverbewerkersbond Het B. v. d. R. K. V. trede in overleg met de R. K. Volksbonden en Werk liedenorganisaties, om, waar mogelijk, op te richten een vakvereenigingskern. Betreffende ziekteverzekering is door den Ned. R. K. Goud- en Zil verbewerkersbond gevraagd: Is er binnen afzienbaren tijd kans, dat het B. v. d. R. K. V. een ziektever zekering zal kunnen oprichten voor de leden der aangesloten Vakbonden? De vergadering zal aanvangen op Za terdagmiddag 4 uur en duurt tot 9 uur. Zondagmorgen zal in de Kathedraal te 8 uur voor den bloei der R. K. Vak beweging een H. Mis worden opgedra gen. Onder deze H. Mis zal een alge- meene H. Communie plaats hebben van alle hoofdbestuursleden. Aangezien de hoofdbestuurders in godsdienstig en maatschappelijk opzicht een voorbeeld behooren te zijn, ver trouwen wij, zoo staat in den besc! rij- vingsbrief, dat geen hoofdbestuurder, die de 2e jaarvergadering bijwoont, zal ver zuimen aan de algenieene H. Communie deel te nemen en deze voor den bloei van onze R. K. Vakbeweging op te dragen. Zondag wordt de zitting hervat des voormiddags 10 uur tot 1 uur, waarna tot 2 uur pauze, om, zoo noodig, te 2 uur aan te vangen totdat de agenda zal zijn afgehandeld. Des avonds op een nader bekend te maken uur zal er een vergadering plaats hebben, waaromtrent nadere mededee- lingen zullen worden gedaan. Deze vergadering zai een grootsche betooging moeten worden, een oprecht bewijs van vriendschap jegens onze R. K. medearbeiders in het bisdom Breda, mede om hen op te wekken tot krachtige pro paganda voor en standvastig vertrouwen in de R. K. Vakbeweging. KORTE KRONIEK. In een vergadering vanwege de R. K. Volksbond, te Eindhoven, is na een bespreking daaromtrent door den heer L. Deckers besloten in een motie aan den gemeenteraad aldaar te verzoeken over te gaan tot stichting van een arbeidsbeurs, vanwege de gemeente. De gewone audiënties van den mi nister van landbouw, nijverheid en han del, den minister van financiën, den mi nister van oorlog, den minister van, wa terstaat en den minister van marin,e zul len deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 31 Januari. Apologetische cursus. Gisteravond op de 8e Apologetische Conferentie in de St. Lodewijkskerk sprak de Z.Ew. Hooggel. heer P. G. Groenen, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond, over Lijkverbranding. Vooraf beantwoordde deWeleerw. heer Th. M. P. Bekkers de vragen, die naar aanleiding van de conferentie van den Weleerw. heer J. H. Daiymel waren in gekomen. De Eervv. inleider, zijn conferentie be ginnend, toonde het goed recht zijner verhandeling aan, eerstens door te wijzen op de stemmen, die voor lijkverbranding opgaan, terwijl vervolgens der Katholieke Kerk het verwijt wodrt gemaakt, onge motiveerd de lijkverbranding te bestrijden. Spr. zette uiteen, wat onder lijkver branding wordt verstaan. Wij moeten daarbij niet denken aan brandstapels van vervlogen eeuwen, maar aan crematoria, fraaie gebouwen, veeltijds ingericht als kerken, waar godsdienstplechtigheden naar ieders aard en vermogen rond de doodkist plaatsvinden, alvorens de dood kist verdwijnt om in een tot 1000 gr. verhitte ruimte te komen waarin door toe voer van buitenlucht kist en lijk in ander half uur verteerd werden. De overblijfse len worden in een urn bewaard. De ontbinding van het lichaam na den dood doet bij alle volkeren de lijken zoo spoedig mogelijk verwijderen, waarbij alle elementen te pas worden gebracht. Tusschen verbranden en begraven be staat geen essentieel, wel een gra dueel verschil. Bij beide heeft een oxy- datie plaats. Het verbranden druischt niet tegen de natuurwet inalleen is de vraag wat natuurlijker is. Daarop antwoordt spr., dat het begraven natuurlijker is, om dat het voor het menschelijk gevoel iets wreeds is de overblijfselen te verbranden. De aard van het lijkverbrandingsvraag- stuk besprekend, betoogt spr., dat de voorstanders ervan maken een vraagstuk van historie, en zij willen de geschiedenis laten beslissen, welke de -beste wijze van lijkbezorging is. Maar de onderzoe kingen van het praehistorische tijdperk wijzen uit, dat die personen reeds hun dooden begroeven. Er zijn wel volkeren geweest, bij wie dc lijkverbranu'! ig is toegepast, maar het begraven wi het, zoowel wat algemeenheid van tijd als van plaats aangaat, verre van het ver branden. Overa! waar het Chri.tendom doordrong, is het begraven de wijze van lijkbezorging geweest Lijkverbranding zou wezen een eisch van beschaving. Zouden wij dan in be schaafdheid moeien onderdoen voor de volkeren der oudheid? Integendeel ziet men, dat de lijkverbranding bij hoogere beschaving door begraven wordt vervan gen. In het bloeitijdperk van Grieken land, ten tijde van Lvcurgiis, werden de lijken niet verbrand, terwijl het samen vallen van de lijkverbranding met het hoogtepunt van beschaving bij de Ro meinen geheel toevallig is. Spr. geeft ver schillende gronden aan, waardoor dat samentreffen wordt verklaard, zonder dat daarbij van beschavingsmotieve» sprake is. Uit een oogpunt van aesthetica is, af gescheiden van de moeilijkheid over de opvalting hiervan, lijkverbranding moei lijk te verdedigen. Daar beaarding en ver branding essentieel hetzelfde is en beide voltrokken worden onder den grond, ont trokken aan ons oog, kan er van be- leediging van het aesthetisch gevoel geen sprake zijn. De meeste voorstanders van lijkver branding bepleitten ze op hygiënische gronden. Maar van n epidemie, uit gaande van een kerkhof, heeft men nog nooit gehoord, en afè er zulke gevaren aan verbonden zijn, had dc Staat al- laj^g moeten ingrijpen om de kerkhoven te sluiten. Een besmetting van de lucht kan niét door het begraven worden ver oorzaakt; alleen bestaat de moge'^kheid van een besmetting van het watet. Vol gens een beroemd Durtsch hygiënist, dr. Karl Flueger, is het gevaar voor besmet ting niet groot en bestaat alleen kans op overbrenging van typhus en tuberkel bacillen. Doch dit gebeurt niet dikwijls, en dezelfde hygiënist deelt mede, dat de bronnen in een stad minder gezond ble ken dan de bronnen van een kerkhof. Als de gevaren uit sanitair oogpunt zoo groot waren, moesten de voorstanders geen propaganda maken voor facultatieve, maar voor verplichte verbranding. Men beschouwt het uit economisch oogpunt, omdat grond verloren gaat voor landbouw en stadsuitbreiding. Voor cre matoria is ook grond noodig, al is het niet zooveel. Maar mogen wij voor onze dierbaren geen stukje grond over hebben? Spr. wijst op de strafrechterlijke zijde van het vraagstuk, waardoor het voor de justitie onmogelijk zal worden mate- rieele bewijzen van een misdaad bij te brengen. Lijkschouw, gelijk de voorstan ders wenschen, komi/aan deze bezwaren niet geheel tegemoet. Een onschuldige wordt bovendien het bewijs zijner on schuld ontnomen, hetgeen spr. met een frappant voorbeeld aantoonde. Spr. beschouwt daarna het vraagstuk in zijn waren aard; het is nl. een zede- lijk-godsdiensüg vraagstuk. Tegen het dogma der Kath. Kerk verzet de lijkver branding zich niet. Bij positief kerkelijke wet is zij echter verboden. Aan deze authentieke uitspraak hebben de Katho lieken zich te onderwerpen; wij mogen echter wel naar de redenen ervan vragen. Spr. betoogt, dat het meer passend bij onze Christelijke geloofsbelijdenis is, de dooden te begraven, omdat het lichaam van den mensch evenals de ziel heilig en geheiligd is, en iets heiligs werpt men niet in het vuur. Het lichaam zal eenmaal opgeroepen worden ten eeuwigen dage. Ten allen tijde zijn door de Christenen de dooden begraven. Gelijk Christus is begraven, willen ook wij begraven wor den, opdat de natuur zou slechten het werk, dat uit de natuur is opgekomen. Dé Paus heeft de lijkverbranding ge noemd een verderfelijke en afschuwelijke daad. De voorstanders willen lijkverbran ding als middel van anti-clericale propa ganda, als symbool, dat met dc verbran ding alles van den mensch vernietigd is. Aan deze uiting van materialisme moeten de Katholieken niet meedoen. Voor de lijkverbranding hebben 'teerst de vrij metselaars en anti-clericalen gepropa geerd. Toen Rome had gesproken, werd juist door deze lieden de propaganda krachtig aangevat. Spr.'s conclusie is dau ook, dat niets voor lijkverbranding pleit, veeleer talrijke bezwaren ertegen kunnen worden inge bracht Waar de Kath. Kerk op goede gronden de lijkverbranding heeft verbo den, mag haar daarom geen achterlijk heid of bekrompenheid worden verweten. Veeleer had zij haar plicht verzuimd als zij niet opgekomen was tegen iets, dat de materialisten willen exploiteeren om de Maatschappij nog meer te ontkerstenen. De voordracht werd door een talrijk auditorium gevolgd. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de heer F. A. P. Molenaar, student in de geneeskunde alhier, toege laten tot eene verbintenis bij het 4e Regi ment Infanterie als adspirant-reserve- officier van gezondheid. In een gisteravond, onder voor zitterschap van den heer Steins gehouden vergadering van afgevaardigden van de Leidsche gymnastiehvereenigingen werd nadat verworpen was een voorstel om over te gaan tot oprichting van een cen trale gymnastiekvereniging, met ophef fing van alle thans bestaande vereenigin gen, besloten tot oprichting van een bond, met behoud van de zelfstandigheid der aangesloten vtrecnigingen, tiet doel van den Bond zal zijn het houdt'» van één gemeenschappelijken, turn avond per weck. Mede werd besloten om, alvorens over te gaan tot dc oprichting van een ge- meenschappelijkcn schermbond, na te gaan in hoeverre zoodanig streven kans van slagen zou hebben. Tot voorzitter van den bond werd benoemd de heer M. B. Hoogeveen, directeur van de Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de 2e helft van Januari. Brieven. Binnenland. J. C. Verhoe ven, A'dain. J. van Dijk, id. Mej. R. Teetwvisse, id. J. Verboom, Bodegraven. A. Gijzen, Breda. M. Witte, 's Graven- hage, Frederik Hendrikplein 134, idem. Bureau Haagsch Dagblad, id. J. H. Vos Heesch. M. v. d. Hurk, id. van Til, Hil- legorn, J. C. Verhagen, Hulsel. A. Smit, Joure. Meijroos, Leiden. Mej. Lodewijk Leiderdorp. J. Gevers, Loosbroek. Ro- meijn, Nootdorp. Mevr. Dupje, R'dam. F. Middelham, id. A. van Citters-Groe- neve'idt, id. C. van Weken, id. C. Rijns burg, Sassenheim. Wed. J. v. d. Gaag, J. Jurgens, Oss, (afkomstig uit Kat wijk aan den Rijn.) Briefkaarten. Binnenland. Mevr. Joas, A'dam. Mej. J. Bakker, id. Mej. A. Bouter, id. N. T. Verstralen, 'sGraven- hage. J. A. Overduin, id. Koek, Leiden. M. Stortsie, R'dam. S. E. de Vries, Gebr. Galen, Dintelsas, A. Boer, Dintel, beide afgezonden uit Hazerswoude. Brieven. Buitenland. Wed. M. H. Schelleveld, Bordeaux. J. Verschie, Wil- lebraek. Een brief uit Koedoes (Ned.- Indië). Firma Arentsen Kolling, Leiden. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 0V2 uur 's avonds. St. Jos. Gezellenvereeniging, Rapenburg 52. Bijbelsche geschiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie van 814 jaar. Spreker de Weleerw. heer P. J. v. d. Burg. Zondag 8 uur 's avonds. Bondsge- bouw Rapenburg 10. Opvoering van de kinderoperette „Arbeid Adelt", onder lei ding van eer» dames-comité. Dinsdag 8V2 uur 's avonds Stadsge hoorzaal (foyer) R. K. Middenstandsver- eeniging De Hanze. Lezing met lichtbeel den door de heeren j. S. Meeuwsen en dr. Voerman. Onderwerp: Warenkennis en vervalsching var» Hanvv! v :\ren, BOSKOOP. Aan den milicien J. W. G. Kupke van het 4e regiment infanterie is bij beschikking van den Mmister van. Oorlog, toestemming verleend om zich tot 1 Februari 1913 in Amerika op te houden. HILLEGOM. In een algemeenc ver-: gadering uitgeschreven door hel Kruis- verbond St. Bernardus alhier, trad gister avond de Weleerw. Pater H. Ermann S. J. op om te spreken over Pius X en Ontwikkeling. Na het korte begroe tingswoord van den voorzitter, den heer Balvers, begon de gewijde sor. zijn rede met een vergelijking tusschen Paus Leo XIII en Paus Pius X. Na de levensge schiedenis van' den thans regeerenden Paus geschetst te hebben, zette hij uiteen hoe deze is de Man van ontwikkeling. Als er sprake kan zijn van aanmoedi ging der ware wetenschap, dan is dit bij dezen Paus. Spr. werkt dit uitvoerig uit. Daarna spreekt zijn Eerw. over de plich ten van den Roomsch-Katholiek op het gebied der charitas, waarbij we naar het woord van den H. Augustinus de dwa ling moeten haten, maar de dwalenden. liefhebben. Paus Pius X ijvert voor de ontwikkeling in het sociale en politieke leven, de ontwikkeling vooral in geloofs kennis. i Drankbestrijding, politiek, de Room- sche pers, een Vereeniging „Geloof en Wetenschap", het geheele sociale terrein liet de spreker de revue passeeren. De Voorzitter sprak na het applaus, waarmee de vergadering de rede ontvan gen had een kort slotwoord tot den spre ker, de aanwezige geestelijken en de ge heele vergadering. Tot onderwijzeres aan de iR. K. School is met ingang van 15 April be noemd Mej. J. J. Aarts, thans onder wijzeres te Bolsward. LISSE. Op de e.v. huishoudelijke ver gadering van den R. K. Volksbond zul len, naar men ons mededeelt, de plannen voor de oprichting eener R .K. coöpe ratieve broodbakkerij worden besproken en bij genoegzame medewerking zal de oprichting binnenkort werkelijkheid wor den. De Volksbondafdeeling hield gis teravond een buitengewone propaganda- vergadering. De zaal was goed bezet Na het openingswoord verkreeg de geeste lijke adviseur het woord die tot onder werp had gekozen „Volksbond en vak- vereeniging." Op duidelijke en bevatte lijke wijze behandelde spreker eerst de vraag: „Waarom een Kath. vakvereeni- ging?" Tevens zette spreker uiteen, wat het doel is van deze vereeniging nl. de vrede jen de geschokte harmonie te her stellen. In verband hiermede schetste spr. het nut van collectieve arbeidscontracten. De voordeelen voor beide partijen, welke hier uit voortvloeien werden door spr. in het licht gesteld. Hierna behandelde spr. de vraag: Waarom een Volksbond? Spreker zette uiteen, dat in een vereeni ging noodig zijn ziekenfonds, Hulp in Nood, Begrafenisverecniging, Weduwen- steun, ontspanning en vermaak. Hierin kan niet de vakvereeniging voorzien, doch dit is de taak van den Volksbond. Voor een goede arbeidersbeweging is no#tig, zeide spr., een voiitJlund en vakvereeni gingen, te zamen vormende één lichaam. Na de beantwoording van een paar vragen werd de vergadering gesloten. NOORDW1JKERHOUT. Gisteravond vergaderde in café Heemskerk de afdee- ling Noordwijkerhout van Bloembollen cultuur. De voorzitter, de vergadering openend, heette alle leden welkom en wenschte hun een gelukkig en tevreden jaar toe. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Tot lid worden aangenomen de heeren J. van der Wel en J. Hermans. Daarna doet de penningmeester reke ning en verantwoording. De inkomsten bedroegen f 93.52, de uitgaven f89.94; batig saldo f3.58. De rekening wordt door de heeren C. Bouwmeester en J. J. van Noort nagezien en in orde bevonden. Aan de orde is de verkiezing var» een voorzitter wegens periodieke aftreding van den heer E. Oostdam Jzn. De heer Braim, als gast aanwezig, zou willen adviseeren den aftredenden voorzitter bij acclamatie te herbenoemen, omdat hij den voorzitter kent als een flink en degelijk man. De voorzitter vindt het gesprokene door den heer Braun heel aardig, maar wil zich aan het reglement houden. De heer E. Oostdam Jzn. wordt nu metgroote meer derheid van stemmen herkozen. Tot be stuursleden worden herkozen de heeren N. C. v. d. Zalm en W. J. Guldemond. Allen nemen hunne benoeming aan. Na de rondvraag brengt de voorzitter den leden dank en hoopt, dat bij volgende vergaderingen meer leden aanwezig zul len zijn. Het woord wordt nu gegeven aan den heer Braun, die eene causerie houdt over de moderne bemestingsleer. Vooral wordt aangetoond, dat men zijn gronden moet bemesten met kali, daar de boden» in deze streken erg arm is aan kali. Na afloop hiervan worden verschillende vragen gesteld en door den heer Braun beantwoord, waarna de voorzitter den heer Braun dankzegt, en overgegaan wordt tot de verloting van fraaie planten en keurig getrokken tulpen. ROELOFARENDSVEEN. Dezen mor gen kreeg de landbouwer J. B. alhier bezoek van een paar honden in, zijn wei de, die zijn schapen eens duchtig lieten tippelen, gevolg daarvan was dat een onder die klopjacht sneuvelde. Een schadepost in dezen duren tijd. VOORSCHOTEN. De schildersknecht S. kwam hedenmorgen dusdanig te vallen, dat hij zijn been verstuikte en ziciï verder zoodanig bezeerde, dat geneeskundige behandeling ingeroepen werd. WOUBHRUGGE. Alhier worden po gingen aangewend door particulieren, om aan het telefoonnet aangesloten, te wor den. ZOETERWOUDE. Voor de leden van den Boerenbond hield gisteravond de heer Bos, zuivelconsulent voor Zuid- Holland een zeer bevattelijke lezing over. „Zuivelbereiding", Bij'ontstentenis van, den voorzitter opende de heer P. Paar- dekooper de vergadering met een woord van welkom tot den spreker en tot de opgekomen leden en gaf het woord aan den heer Bos. Deze behandelde in het eerste deel van zijn voordracht de kaas, in het tweede deel de botergebreken. Spr. toonde de verschillende gebreken die aan kaas kunnen kleven, hoe ze ont staan, hoe ze zich openbaren, en hoe ze. in vele gevallen ie verhelpen zijn. Rein heid is ook een van de eerste zaken* en gereedschappen waarbij de reinheid te wenschen overlaat bevorderen vele kaasgebreken. Na het behandelen der gebreke», wer den eenige vragen gesteld. Vervolgens behandelde spr. de boter en behandelde meer uitvoerig het juiste) vochtgehalte, gaf eenige wenken overliet zuren, de juiste warmtegraad, het juiste! karnsysteem, enz. toonde aan dat de stootkarn niet zoo slecht is, als wel ge zegd wordt, ofschoon de Holsteinscho karn dikwijls de voorkeur verdient en be- handelde daarna de oorzaken van en dd remedies tegen muffe en bittere boter. Een luid applaus en een dankwoord van den heer Paardekooper toonden dat de vergadering het gesprokene op prijs had gesteld. GEWESTELIJK GEMENOD. J Dubbele moord. Te Hoofddorp is gisteravond ten ruim 9 uur een dubbele moord gepleegd. Door den 21-jarigen Hendrik Wiering in* wonende bij zijn vader, werd, terwij! zich de meeste leden van het gezin reeds ter juste hadden begeven, zonder dat er, op dat oogenblik ook maar iets was voorgevallen, met een revolver een sehot gelost op zijn 24-jarige zuster Gerdinaj Wiering, huishoudster in dat gezin. Dit geschiedde zoo maar a bout portant. Het meisje werd zoodanig getroffen dat het onmiddellijk dood neerviel. Daarna richt te de dader de revolver tegen zich zei ven en schoot zich bij de rechterslaap in het hoofd, zoodat hij zwaar verwond en hevig bloedend neerviel. De ver schrikte liuisgenooten sprongen ijlings' toe, doch alles had zich in zoo'n kort oogenblik afgespeeld, dat tusschenkomst haast niet mogelijk was. De burge»nees- ter, als Hulp-Officier van Justitie, wa< spoedig ter plaatse en leidde het onder zoek zelf. De gemeente-geneesheer, Dr, Nanninga, legde den dader een, voorfoo* pig verband aan, waarna hij per aula naar het ziekenhuis te Leiden werd over gebracht. Zijn toestand is hoogst beden kelijk en men heeft geen hoop op herstdL

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2