No. 702. 31 Nabeschouwing, BUITENLAND. BINNENLAND. Je Jaargang. Bureau OUDE) SINGEL 54, LEIUEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering o het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.19 per kwartaal; bij onze agenten 1Ü cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Januari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-aovertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit- TWEE bladen. Teleurstelling baart smart, geen moe deloosheid. Teleurgesteld zijn wij. Hopend op de kracht van een aan eengesloten, trouw opkomend leger van christelijke kiezers, hopend, dat toch eens eindelijk ons fier, positief christelijk de vies meer begeestering onder de onzen zou wekken, dan het slap, negatief be ginsel in het kamp der vrijzinnigen, had den wij vertrouwen op een goeden uit slag. Waarom zou men ook zwartgallig de toekomst inzien, als er gegronde hoop is op succes En gegronde hoop was er. Na afloop van een gebeurtenis helpt naptelten gewoonlijk niet veel. Hier wél. Twee zaken willen wij hier nadrukke lijk eonstatecren. Ten eerste, dat, ofschoon er van alle vrijzinnige partijen slechts één, de vrij zinnig-democratisch:, een cSnd.daat had gesteld, deze laatste toch een respectabel aantal stemmen op zich heeft vereenigd. 't Is wel niets nieuws, maar toch be langrijk genoeg om er nog eens op te wijzep. Veien zijn en blijven te blind -om In te zien de „coalitie" van de linker partijen, om te begrijpen, dat links geen onderlinge verschillen kent, maar alles op haren en snaren zet, als het gaat te gen rechts. Zij schamen zich niet, als zij zien, hoe een anti-christelijke leuze kan drijven tot eendrachtige samenwer king, terwijl zij voor liet christelijk de vies koud blijven. Hier komen we aan het andere, wat wij vvenschten te constateeren. Uit het aantal uitgebrachte stemmen kan men besluiten, dat er veel rechtsche kiezers zijn th ris gebleven. Als meerderen niet eens allen waren opgekomen, hadden wij den strijd gewonnen. Dat kan veranderen. Dat moet veranderen. Dat zal veranderen. Neen, de teleurstelling baart voor ons geen moedeloosheid. Na al die tegen slag van een meerderheid zijn wij nu gedaald tot een minderheid van 5, er zijn nu 18 vrijzinnigen, en 13 christelijken in den Raad zal men tot het plichts besef komen. Neen, wij wanhopen nog niet aan de .Victorie van ons christelijk beginsel in Leiden s Raad. Wij wanhopen nog niet aan het succes onzer politieke vereeni- gingen bij haar streven om te brengen onder de Roomsche kiezers warmte en gloed en begeestering voor het Room sche ideaal. Komen z a 1 de tijd, dat de Katholieken beseffen, diep beseffen hun kiesp licht. 't Is Roomsch gebruik om eerst het „mea culpa" op eigen borst te slaan. DL ook wij nu gedaan. Maar toch mag het wel gevraagd worden, of ook de anti-revolutionaire en Christ.-hist. kiezers niet beter op hun post hadden kunnen komen Ook onder hen zuilen er nog we. gevonden worden, die niet van hen plicht bewuvt zijn. Maar wij ver trouwen, dat ook hun voormannen meer be :e:te:ing onder hen zullen brengen. Dus: zooals iedere teleurstelling, moet ook deze mislukking tot gevolg hebben, dat wij ons schrap zetten om ze in de toekomst te vermijden. De uitslag van de gisteren gehouden stemming moet ons doen zinnen op alle mogelijke middelen om in het vervolg een zelfde mislukking te voorkomen. Alle krachten 'aan het werk gezet, en wij blijven vertrouwen in de toekomst. Wat onder ons, "Roomschen, ge"bcuren kan en moet, z a 1 ook ten laatste gebeu ren. Daarvoor is ons borg de gloed van onze Roomsche overtuiging, daarvoor is ons borg de ondervinding op an,dere plaatsen. Dusniet gewanhoopt. Niet uitvlakken 1 Moet je niet uitvlakken, zoo'n 1000 zegge duizend thuisblijvers. Leiden II telt 2349 kiezers; daarvan kwamen er gisteren op 1421, waarvan 31 stemmen van onwaarde, alzoo 928 die Oost-Indisch doof waren. Wat zijn dat toch voor laksche men- ftchca? Natuurlijk waren er ook vrij zinnigen onder, maar gezien, het stem- mencijfer van den heer v. d. Graaf zijn er veel, heel veel rechtschen bij, want, dat district 11 slechts 5 a 000 geestverwanten zou tellen, laten we ons nooit wijsmaken. Ge zoudt wat anders gezien hebben, als alle coalitie-genooten eens waren op gekomen. Maar helaas! 't Is alweer 1 eel ijk afge- loopen. Intusschen herhalen we: „Ende des- espcreert nimmer." V/e zullen beginnen die thuisblijvers niet uit te vlakken, niet af te schrijven. Integendeel: voor zoover ze tot onze abonné's mochten behooren, roepen, we hen onbeschroomd toe, dat nict-gaan- steinmen den lezer van een Roomsch blad onwaardig is, vooral ook, wijl hij zelfs het motief der vergeetachtigheid niet kan doen gelden. Herhaalde malen toch hebben wij de verkiezing in haar groot gewicht in herinnering gebracht. Wij gelooven echter niet, dat vele on zer lezers thuisgebleven zullen zijn. Neen, de deserteurs schuilen grootendeels bui ten den kring, welken wij bestrijken. Welnu, ook die vlakken we niet uit, want we hebben immers de propagandis ten van -R. K. Kiesvereeniging en. Jonge Garde. Deze kennen natuurlijk de thuis blijvers; hun lijsten wijzen het uit. En met vereende krachten zullen we die Oost Indisch dooven wel weer hooren- de maken. Zooals 't nu bij de gemeentelijke stem bus gaat, kan het niet blijven en mag het ook niet blijven alubmeen overzicht. Nog steeds is de kwestie tusschen Italië en Frankrijk over de aanhouding van schepen hangende. Terwijl de eerste gevallen bij gemeen overleg zullen voorgelegd worden aan het Haagsche hof, heeft de Fransche regeering de llaliaanschè doen weten, dat zij zich voorbehield een onderzoek te doen instellen- naar de omstandigheden, die den betrokken Itaiiaanschen zeeoffi cier bewogen hadden tot het opbrengen van de Tavignano naar Tripoiis. Volgens de Italiaansche voorstelling was de Tavignano gewoon oorlogscontra bande over te brengen en had zij meer passagiers aan boord dan reglementair was voorgeschreven, feiten, die anders door de vrijlating van het schip te'i ripolis voor deze reis althans weerlegd schijnen te zijn. Verder zouden de papieren van de Tavignano niet in orde geweest zijn, en bovendien bijkomstige, doch be langrijke omstandigheid bevond het schip zich buiten de territoriale wateren. Intusschen is» naar men weet, h.t op gebracht schip voor Tunis aangekomen, waar het ook zijn voorstelling van de aanhouding en opbrenging heeft aange bracht Volgens het verslag van den gezag voerder zou het schip zich in Fransche territoriale wateren bevonden hebben. Dit punt was echter direct betwLt door den Itaiiaanschen officier, die aan boord was gekomen. Als zeker wordt thans gemeld, dat de Fransche en de Italiaansche regeering be sloten hebben, een gemengde commissie te benoemen, w-er taak zal zijn de grond slagen te ontwerpen voor een modus vivendl, waarbij wordt vastgesteld het recht tot het onderzoeken of het in beslag nemen van handelsvaartuigen, die ver ondersteld worden contrabande te ver voeren. De commissie zal zich vooral be zig houden met de kwesties, welke bij de conventie van Londen ongeregeld zijn ge bleven. In de commissie zuilen zitting hebben rechtsgeleerden, diplomaten en marine-officieren van beide landen. Weer wordt gesproken over vredeskansen Gelijk onlangs, toen beweerd werd, dat Rusland zich tot de mogendheden had gewend, die het verdrag van Berlijn onderteekend hadden, met voorstellen om tusschenbeide te komen in het Tripolis- gescliil, is- het ook nu weer de „Frankf. Ztg.", die de geruchten brengt. Het blad verzekert thans wederom, dat, volgens uit Petersburg door de Porte ontvangen belichten, opnieuw door Rusland pogin gen worden aangewend in het belang van den vrede. De voorstellen van Rus land moeten iti hoofdzaak op hetzelfde nee.komen als voeger, maar "de kans tot slagen te Kon-tan tin opel moet ook weder hoewel er officieel nog geen stappen bij de Porte zijn gedaan even gering zijn. Omtrent de schikking, die men zich in Russische kringen voorstelt, verluidt, dat er over gedacht wordt de inlijving van Tripolis en Barka door Italië slechts geleidelijk te doen plaats hebben. Eerst zouden Tripolis ,er, Barka zoogenaamd onafhankelijk worden verklaard onder bewind van een inboorling, een Kara- manli. Na verloop van eenige jaren zou het beheer pas in Italiaansche handen komen. Een andere regeling zou bestaan in een ruil van grondgebied. In ruil voor het Noord-Afrikaansch gebied van Turkije zou Italië afstand doen van Enthrea en Somali-land. De kans voor een slagen van een schik king in dezen zin lijkt niet bijzonder groot. De troonsafstand in China is, naar voor de zooveelste maal nog weer beweerd wordt, nu dan toch te wacl.ten. Men neemt aan, dat het hof nu eindelijk besloten heeft om de door de republikeinen voorgeschreven voorwaarden van den afstand te aan vaarden. De bekendmaking wordt ver wacht, zoodra de bijzonderheden vastge steld zullen zijn. Een Reutertelegram uit Peking d.d. Maandag behelst dat de opstandelingen in de hoofdstad zeer roerig waren en Noord-China zich in een toestand van groote spanning bevond, daar het volk den afstand van de kroon op den vol genden dag verwachtte. Joeansjikai heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij zegt geen eerzuc'-.t te bezett en met bet:.eLdng, tot het' presi dentschap der republiek. De republikeinen hebben inmiddels de regeeringstroepen wederom ernstige klappen gegeven. In een gevecht aan den spodrweg naar Poekan hebben de keizerlijken eergisteren zware verliezen geleden, terwijl bli k.us ee.t t.lcgram uit Tientsin d.d. 29 dezer de opstandelin gen de regeeringstroepen bij Ho ets eng in de provincie Anhoei een beslissende nederlaag hebben toegebracht. Volgens de schcarsche berichten, weike, over het geen in Portugal omgaat, binnenkomen, maakt de repu bliek een ernstige crisis door. De op roerige beweging onder de landbouwers van F.vora, en de wijze waarop de re geering gepoogd heeft de rust te her stellen, schijnen het sein te zijn, geweest tot het uitbreken van de reeds lang drei gende algemeene werkstaking. Te Lissa bon ligt alles stil, men vreest dat de arbeidersbevolking van Coimba, Santa- rem, Pato en de meeste plaatsen in de provincie Alembejo en Algarve dit voor beeld zu'len volgen. De troepen zijn overal geconsigneerd, en worden ver sterkt door politie, republikeinsche garde en mariniers. Vooral de spoorwegen wor sen streng bewaakt, ten einde daden, van sabotage te voorkomen. De toestand in de hoofdstad is zorg wekkend. Het bestuur is in militaire han den gegeven. De straten liggen verlaten, en de stemming is gedrukt. Alle winkels zijn gesloten. De cavalerie rent woest door de stad met getrokken sabel. Sa menscholingen worden uiteengejaagd. Verscheidene bommen zijn in het mid den van de stad gesprongen. Na 9 uur is het verboden zich op straat te bevin den. Het personeel van de spoorwegen dreigt zich bij de staking aan te sluiten. De militaire overheid heeft de inrich tingen in de nabijheid van. den zetel van de arbeidersvakvereeniging doen sluiten De ministerraad heeft besloten dat de troepen jacht ziillen maken op verdach te personen en schietwapenen in beslag genomen zulfen worden. De ia hechte nis genomen personen, zullen aan boord van de oorlogsschepen gebracht worden. Bommen zijn naar de cavalerie en de republikeinsche garde geworpen op het Rocioplei en in de voorstad Alcantara. Op verschillende plaatsen chargeerden de troepen met getrokken sabel. Verster kingen zijn te Lissabon aangekomen. De commissie uit de stakers is gister niet, zooals het wenschte, op het depar tement van binneulandsche zaken ont vangen. De stakers hebben nu verklaard dat de staking voortgezet zal worden, totdat de drie eischen der stakers inge willigd zijn. Deze eischen zijn: invrii- heidsstelling van alle, wegens de stakin gen gevangen genomen werklieden ont zag vail list districtshoofd van Lvora en opening van alle gesloten vergader- loku.en. tijden van rutt zijn b.i^Daar in lange nog niet voor de republiek aan gebroken. gemengd. De Duitsche kroonprins en zijne ge malin vertrekken heden in het strengste incognito over Bazel voor een langdurig verblijf naar Zwitserland. Volgens een bericht aan de „Köln. Volksz." zai mgr. oibilia, internuntius in Chili, tot secretaris van de Congregatie voor buiienlandsche kerkelijke aangele genheden- benoemd worden. Naar het blad verder verneemt, zal mgr. Aversa ais Apostolisch delegaat naar W ashingtori en aartsbisschop Delia Chiesa van Bologna als nuntius naar Madrid gaan. Wegens den geenszins onverwach- ten, algemeen betreurden dood van den hertog van Fife zal het Engelsche hof rouwen en zoo zuilen de welkomstfees ten voor den Koning en de Koningin bij hun terugkeer uit Indië zeer beperkt worden. De Fransche Senaat heeft besloten Maandag met de openbare beraadslaging over de hransch-Duitsche overeenkomst aan te vangen. De president vaii de Zwitsersche republiek heeft het ontwerp van het ge- denkteeken van de wereidtelegraafver- eeniging, dat te Bern zal opgericht wor den, goedgekeurd. De uitvoering is op gedragen door den beeldhouwer Roma- gnoli. De kosten van het gedenkteeken zullen frs. 170.000 bedragen. De onthul ling zal in den zomer van 1915 ge schieden. "De vereenigïhg van onderwijzers en onderwijze:essen in het Saone en Loire-departement is op haar verzoek in den bond van arbeidersvakvereenigingen van dit departement opgenomen. De Belgische minis er-president heeft Maandagmiddag met de afgevaardigden en senat:. .n van het dLtrict Bergen over de staking onder de mijnwerkers beraad slaagd. Men kwam overeen, den mijn eigenaars de handhaving van den status quo tot den len April voor te stellen, ot.i in dien tusschentijd de mogelijkheid tot het vinden van een vergelijk te schep pen. Men verwacht nu, dat de mijneige naars hei voorstel zullen aannemen, daar zij zich reeds Zondag bereid hebben ver klaard om den status quo tot den len Maart te handhaven. Zouden de mijn eigenaars liet voorstel aanvaarden, dan kan de staking onmiddellijk een einde nemen. Ook te Newcastle hebben patroons en mijnwerkers beraadslaagd over het minimumloon, voorloopig zonder resul taat. Een gunstig teeken vindt men het, dat het Mijnwerkersverbond van Zuid- Wales besloten heeft, dat, als het groote Mijnwerkersverbond van Gioot-Br.ttanje zijn minimumloon-eischen niet overneemt, het die zal laten vallen. In een vertrek tot het nemen van proeven bij de Maschinenbau A. G. Augs burg - Nürnberg heeft een ontplofiing plaats gehad. Er zijn 4 dooden en 11 gewonden. Geen schade van belang werd aangericht. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Nederl.-Indie, de militair apotheker 2e kl. P. J. Boomsma, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht is benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw, de gegageerde adj.- onderoificier van het Ned.-lnd. legerS. A. van Reen, schrijver bij het commissa riaat van afmonstering te Rotterdam. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok he denmorgen van Schwerin naar Dobbin en van daar Donderdagmiddag 1 Febr. naar Berlijn en keert op 4 of 5 Februari te 'sGravenhage terug. Katholiek Sociale Actie. Gistermorgen vergaderde te Utrecht in fe bovenzaal van café Metropole het Centraal Bestuur van de K.S.A. in Nederland. R. K. Sanatorium voor longlijders. De ieeiting, gioot 325.UÜ0 gulden, tea behoeve van het R. K. Sanatorium te Groeobcek is volteekend. Binnen korten tijd zal men dus tot de aanbesteding kunnen overman. Staking van de electriciens. Het collectief contract, voor welks in voering thans te Amsterdam door de elec triciens gestaakt wordt, bevat, volgens het „Volk", o.m. de volgende bepalingen: Een minimumloon op 21-jarigen leef tijd van 20 ct., op 24 jaar van 25 ct. en op 38 jaar 28 ct. per uur. Een 10-urige arbeidsdag, Zaterdags 8 uur. Voor over werk, alleen in buitengewone drukte toegelaten, wordt van 6 tot 10 uur 25 pet. extra, na 10 uur 50 pet. extra be taald. Voor arbeid op Zon-en Christelijke fees dagen 100 pet. Toepassing van de de artt, 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek. Op zijn minst twee vrije vacan- tiedagen per jaar. Werkzaamheden voor patroons, waar staking of uitsluiting is mogen den arbeiders niet worden opge dragen. Instelling van een geschillen commissie met bindende uitspraak. Het getal stakers is nu geklommen tot 230. Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme. Te Delft werd gistermiddag de 13de algemeene jaarvergadering van boven genoemde vereeniging gehouden, onder voorzitterschap van den heer dr. H. Pink hof. Om twee uur opende de voorzitter de huishoudelijke vergadering met een woord van welkom tof de vele aanwezi gen. Daarna werd door den secretaris van het bureau van informatie en propa ganda der vereeniging, den heer J. N. Munster, uit Arnhem, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaraan het volgende is ontleend: Allereerst herdenkt het met vreugde de inwerkingtreding der ni.uwe stiaf- wetbepalingen, waardoor de vereeniging in haren strijd zeer wordt gesteund. Zon der twijfel kunnen die goede bepalingen; van de strafwet voor ons volk ten ze gen zijn. Daarom moet het volk die be palingen leeren kenaen en heeft het bu reau der vereeniging in die richting ge werkt. Ten eerste werd een populair ge schreven artikel, waarin de desbetreffen de bepalinge.i werden behandeld, in getale van duizenden verspreid. Ten tweede richtte het bureau zich bij het in werking treden der wet tot zijn corres pondenten met het verzoek zorg tc dra gen dat de wet in hunne gemeen,ten) niet als doode letter worde beschouwd. Ten derde werden hier en daar verga deringen gehouden, waarin de wet werd gepopulariseerd. Om drie uur werd de huishoudelijke vergadering opengesteld voor genoodig- den, waarna mr. A. baron van Wijnber gen een referaat gaf over „De beteeke- nis van het Nieuw-Malthusianisme voor Gezin en Maatschappij". Vervolgens trad als spreker op dr. D. Snoeck Henke- mans. i In de avondvergadering traden als sprekers op dr. A. W. Ausems, en ds. G. H. Beekenkamp. Bureau voor R. K. Vakorganisatie en de Hoofdbesturen der Ned. R. K. Vakbonden. Zaterdag 24 en Zondag 25 Februari a.s. zal te Breda, in het gebouw van den „Katholieken Kring", de 2e jaarvergade ring worden gehouden van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de Hoofdbesturen der NeJ. R. K.Vakbondeiu Op de agenda staat: Behande.ing jaar verslag van den secretaris; behandeling l'inanc:eel jaarverslag; verslag van de Controlecommissie 1911; bestuursverkie zing (de secretaris is, als zijnde de eenige candidaat, herkozen)verkiezing Con trolecommissie 1912. Benevens de volgende bestuursvoor stellen, waarbij in den beschrijvingsbri J verschillende toelichtingen zijn gevoegd. Vestiging kantoor, het bestuur, gevolg gevende aan de opdracht der ge combineerde bestuursvergadering dd. 29 Oct 1911, ste.'t voor: Het kantoor van het B. v. d. R. K. V. te Amsterdam gevestigd te houden. Veranderingen in de statuten, voorge steld door den N'ed. R. i<. Tabaksbe- werkersbond In artikel 7 der statuten, tweedeff regel, te schrappen de woorden: „uit dc leden van het Bureau", en hiervoor tn de plaats te zeden: „uit de bestJreu en toegevoegde leden". Aan art. 7 de volgende alinea toe ie voegen: „Wordt een lid van bet Bureau

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1