BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. 3s Jaargang. No. 697. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc,- Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratig bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. De Kameropening. 't Is nóg niet uit het nakaarten over liet feit dat de Koningin niet zelf de Ka- imer-opening verrichtte in September. Immers, blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, die gebruikelijkerwijze nog aan de Staatsbegrooting bezig is, lezen we: Algemeen gaf men zijn leedwezen er over te kennen dat H. M. de Konin gin de zitting der Stateen-Generaal niet in persoon heeft geopend. Ook als blijk van gehechtheid aan het Vorsten huis sprak men den wensch uit dat 3iei een andermaal aan H. M. moge lijk zal zijn, die opening zelve te doen. iWat steekt dit waardige woord van leedwezen gunstig af bij de vaak hoog dravende constitutioneele en politieke be schouwingen, voornamelijk in de pers ge houden naar aanleiding van datzelfde feit en van het antwoord dat de Regeering te dien aanzien gaf aan de Tweede Ka- jmer om van de laatdunkende praatjes der snoevende socialisten maar te zwij gen. Inmiddels bleek de ware oorzaak van het wegblijven der Koninginzorg voor haar gezondheidstoestand, welke zorg getuige de droeve tijding, der jongste da gen geenszins overdreven is te ach ten. Eigenlijk past nu verder een eerbiedig stilzwijgen over de Kameropening door ■de Ministers, maar toch lijkt liet ons goed dat de Eersie Kamer er nog even op wijst. Nu toch heeft de regeering gelegenheid de zaak in 't rechte spoor te brengen, wat /.ij tot dusverre kieschheidskalve niet kon doen. In den vervolge mogen evenwel cri tici en poliiici bij soortgelijke incidenten beter in 't oog houden, dat ter Troon zit niet een Man, die 's levens stormen steeds moet trotseeren, maar een Vrouw, aan wie het .leven ook andere eischen stelt 7 eischen, waarbij de Natie even zeer belang heeft Thans voelt ongetwijfeld heel de Natie diep de door H. M. ondervonden teleur stelling mede. algemeen overzicht. Nadere bijzonderheden over het ge vecht bij Gargaresj doen zien, dat ons vermoeden vrijwel juist is geweest, dat de Italianen klap gekregen hebben. De Itajiaansche lezing kwam kort sa- ineiigevat, hierop neer: Er werd een ster ke troepenmacht afgezonden om het werk in de steengroeven te Gargaresj te be schermen. In de oase ontmoelte zij weinig verzet, maar toen zij er buiten kwam, vie len 1500 Arabieren de Italianen aan. De [Turken trachtten een omtrekkende bewe ging om den rechtervleugel van de Ita lianen te maken, maar om zes uur ver lieten zij het terrein en vluchtten naar Fondoek. De verliezen van de Italianen bedrogen om en bij de 50 man. Daarop FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 45) Daarom ging hij heden naar het dorp om inet Kasper Klompman te spreken. .Eerstens wilde hij aan deze hout verkoo- pen, daar er te veel hout rond zijn woning was. Oude, reusachtige eiken stonden tv bij tientallen, terwijl de dennen evenmin Slecht waren. Klompman, de dorpstim- imennan en schreiuwerker, zou ze koopen. Vervolgens moest hij hem seissteelen, harken, schoppen en andere landbouw werktuigen leveren. Met deze leveran ties was Kasper niet erg ingenomen, want het leverde hem niet veel op. Hij had het bovendien niet noodig, daar hij vrouw noch kind tot zijn last had. Hendrik, die met denTaatstèn herfst'de school had verlaten, moest iets degelijks ieeren, en daarover wilde Clemens met Iden schoolmeester in het dorp spreken. Een patrijs vioog snorrend door de Jucht en verdween in de verte. In de loschje? was een verdacht snuiven eo liet de opperbevelhebber de troepen naar hunne kwartieren terugkeeren. Dit terugkeeren geschiedde waarschijn lijk uit vrees voor een nachlelijken aanval, die dan ook werkelijk geschied is en ten gevolge had, dat de Italianen naar Tripo lis teruggedreven werden. De belangrijkste episode van het ge vecht heeft de censor ons dus onthouden. Ook wordt uit de Turksche lezing duide lijk, waarom de Italianen niet in Garga resj bleven, maar verder dan die oase oprukten: de Turken verklaren, dat zij optrokken, om de oase van Zanzoer 12 K.M. ten Z„ W„ van Gargaresj te bezet ten. Maar wij laten nu de Turksche lezing uitvoerig volgen „In den ochtend van den lSden rukte een vijandelijke kolonne, die uit infante rie, ruiterij en artillerie bestond uit Gar garesj op, om Zanzoer te bezetten. De Turksche bevelhebber schoof dadelijk 'n Turksche en Arabische strijdmacht voor uit, die de Italianen bij Gargaresj aanviel. Het gevecht duurde drie en een half uur. Door een omtrekkende beweging van den Turkschen linkervleugel werden de Italianen gedwongen, twee van hun ver dedigingslinies op te geven. Des mid dags trokken zij op een derde linie terug, om versterkingen uit Tripoli af te wach ten. Tegen den avond ondernamen de Turken en Arabieren een nieuwen aan val op den vijand, die reeds versterkin gen had gekregen. Het nachtelijke ge vecht werd uiierst bloedig. De Italia nen moesten ten slotte ook de derde li nie opgeven en tot in de oase voor de muren van Tripoli terugtrekken. De Ita lianen hadden 150 dooden en vele ge wonden en lieten ook.oorlogsmateriaal jn_ den steek. De Turken en Arabieren had den 18 dooden en eenige gewonden/' Het gevecht bij Gargaresj is in dit lrcht bezien nauwelijks minder smadelijk voor de Italianen afgeloopen dan dat bij Bir Tobros. Het bevestigt ook opnieuw hoe weinig de Italianen vermogen, zoodra zij buiten het bereik van de scheepskanon- nen de steppe in willen trekken. En dat terwijl zij geregeld een sterke artillerie met zich meevoerden. Het gaat er op lijken, alsof Italië met de verove ring van' Tripolis een taak heeft onder nomen, waarvan het einde niet te be zien is. De sterkte der Italianen in Tripolis is nu 100.000 man onder 23 generaals en verdeeld als volgt: Ruim 50,000 te Tripoli, ruim 25,000 te Bengazi, 6000 te Homs, 12,000 te Der- na, 3000 te Tobroek. Te Tobroek be hoeft de bezetting niet groot te zijn, om dat de plaats een natuurlijke haven heeft, die de vloot in staat stelt grootendeets voor de verdediging te zorgen. Te Na pels staan bovendien 20,000 man voor vertrek gereed. Verder zijn tot nu toe uit Napels naar Tripoli gezonden: 9000 muildieren,6000 paarden", 200 oorlogshonden, 400 kanon nen, waaronder 232 veldstukken, 100 bergstukken, de rest belegeringsgeschut; voorts materieel voor 50 K.M. üecauviüe- spoor, 14 vliegtuigen, nieuwe loodsen, voor luchtschepen (in plaats van de vroe- piepen. Het vvoudgedierte was aan den arbeid om voorraad voor den winter te verzamelen en vriend Reintje de vos ver lichtte menig van hen van die zorgen. Spoedig lagen de boschjes achter hem en week de nevel. Tusschcn kale boomen, witte gevelpunten en donkere daken ver hief zich de slanke kerktoren tegen den grauwen herfsthemel. De gouden haan schitterde in de verte. „Goeden dag, boer Tweehuis." Clemens schrok op. Zijn gedachten wa ren ver van Sengen en zijn bewoners weg gedreven. „Hé, goeden dag, mijnheer de onder wijzer. Ik wou juist eens met je komen praten." „Nou, dat valt dan mee. Iets droevigs zal het wel niet zijn," „Neen, dat nu juist niet. Het is ten opzichte van Hendrik. De jongen is van school gegaan, en hij moet nu verder leeren." „Dat 's uitstekend, .Tweehuis. De knaap heeft een goede kop. Hij zou wel schoolmeester kunnen worden, als dat niet zoo duur was." „Zoo, zoo', dat is niet slecht. Als hij talent er voor heeft, waarom niet? Het geld zal er wel voor komen. Ik zal er eens over denken." Zoo had de uumfle toch hatf be gere, die omgewaaid zijn), een lucht schip. Begin Februari zal een tweede luchtschip te Tripoli aankomen. \V,at betreft de blokkade in de Roode Zee heeft de minister, van buitenlandsche za ken aan de vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden medegedeeld, dat de blokkade van de Arabische kust tus- schen Ras Isa en R^s Goelaifak den 24en en niet den 22sten dezer zal beginnen. Vijf dagen worden aan schepen van on zijdige volken toegestaan om het geblok keerde gebied vrij ie verlaten. Zooals wij reeds meldden moei de hervatting der vijandelijkheden door dé Chineesche regeering ernstig gemeend zijn. Aan het departement van oorlog is men in een staat van groote opwinding, en de ambtenaren werken er met koortsach tige haast. Er wordt geld bijeenge bracht voor de bestrijding der kosten van een veldtocht; en het heet, dat het hof van zijn kant tot het oorlogsfonds zal bijdragen door den verkoop van gou den en zilveren sieraden uit het paleis te Moekden. Volgens een bericht van het Exchan- gc-agentschap moet een Britsch officier die zich in Tientsin bevindi, hebben ver klaard, dat onvermijdelijkerwijs binnen kort in Peking zal worden gevochten. Nog verneemt de „Times" uit Peking, dat het nu blijkt, dat de Keizerin-wedu we enkel geweigerd heeft op staanden voet afstand te doen, zonder eerst de be slissing der nationale conventie af te wachten. Niettemin bet^ut^P/.e weigering, aat de vijandelijkheden onmiddellijk zul len worden hervat, zoodra Maandag a.s. de wapenstilstand zal zijn afgeloopen. Mocht Joeansjikai nogmaals zijn ont slag indienen, dan zou waarschijnlijk Tie- liang, een van de Boksergeneraals uit 1900, opperbevelhebber worden van het geheele Noorderleger; verder zou dan het geheele ministerie aflreden en zouden de vier noordelijke provincies, Sjangtocng, Sjansi, Honan en Tsjili, zich onafhanke lijk verklaren. De staat van zaken ver ontrust de buitenlandsche legaties te Pe king ten zeerste. Sommigen echter ge- looyen, dat de crisis nog te elfder ure zal kunnen worden afgewend. Want Woe- tingfang heeft telegrafisch aan Joeansji kai een wijziging voorgesteld in het de creet nopens den afstand der keizerlijke familie, teneinde een waarschijnlijk ont staan misverstand uit den weg te mi men, welk misverstand Joeansjikai in den waan had gebracht, dat Soenjatsen een verraderlijke rol speelde, We betwijfelen echter of zonder een formeele afstand van de Kroon de zaak in het reine zal komen. GEMENGD. Naar de „Köln. Volksztg." mede deelt, is prins Max van Saksen, tot dus ver professor in de liturgie en het kerke lijk recht te Freiburg i. B., benoemd tot professor in de liturgie aan het Priester seminarie te Keulen. Prins Max moet de benoeming hebben aangenomen, en met slag gekregen. Ook met Kasper Klompman kwam Cle mens tot overeenstemming. De timmer man wilde hem een borrel inschenken, maar Clemens sloeg dat af, omdat hjj geen liefhebber van geestrijke dranken was. Plotseling sloeg Kasper zich voor het hoofd. „Weet je wat, Clemens; je Hendrik si een kerel. Daar zit genie in, dat zeg ik je. De jongen moest je bij mij in de leer doen. Ik sta er voor in, dat er uit hem wat zal groeien. Hm, wat denk je ervan Clemens trok eens aan zijn pijpje, en zeide ja noch neen. Hij had nu keuze tus- schen schoolmeester en schrijnwerker. Dat was een komische samentref. „Ik wil de zaak eens bedenken en zal je later bescheid geven. En nou ge groet, Kasper Den volgenden dag overwoog Hendrik druk bij zich zeiven wat hij zou worden Clemens had hem de keuze gelaten tus- schen schoolmeester of timmerman. „Wat zal ik doen?" zei hij. ,/t Is ver bazend leuk, als ik denk eens te zullen worden, waarvoor ik altijd veel schrik heb gehad: 'n schoolmeester. Potstau- send, wat zal ik de blagen beetpakken. Ik heb ook altijd meer slaag dan lieve waftt4ei? 'JJ* PW scu fijn levfn- het begin van het zomersemester zijn werkzaamheden beginnen. Geheel Pruisen heeft gister den 200sten geboortedag van Frederik den Grooten feestelijk gevierd. De keizer heeft 's morgens aan het gedenkteeken voor zijn voorvader, aan Unter den Lin den, een lauwerkrans neergelegd. Daar op had in de garnizoenskerk van Pots dam een militaire godsdienstplechtigheid plaats. Hier heeft de keizer ook het .graf van Frederik den Grooten bezocht, om daarna de parade in oogenschouw te ne men, waarbij de keizer de troepen heeft toegesproken. in den middag heeft de Academie van Wetenschappen een feestelijke bijeen komst in het Berlijnsche paleis gehou den, waarin de keizer een redevoering hield. De keizer wees op de verdiensten van den grooten koning voor de aca demie en gaf zijn wil te kennen, het werk van zijn voorganger voort te zetten. De feestrede heeft de levensbeschrijver van Frederik den Grooten, prof. Koser, gehouden. De Portugeesche minister van ju stitie heeft de door den staat aan geeste lijken toegekende voordeelen voor de pastoors van de hoofdstad, die het aan de patriarch van JUssabon aangeboden stuk onderteekend hadden, opgeheven. - Een motoromnibus is te Bourges op ,een troep soldaten ingereden. Een tien mail werden omvergeworpen en ver scheiden zwaar gewond. Het Argentijnsche ministerie heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de spoorwegmaatschappijen wordt voor geschreven dat zij binnen de 4 dagen moeien,zorgen, dat het goederenvervoer weer normaai plaats vindt. Zij hebben tot den 15den Februari tijd om ook den verderen treinendienst weer geregeld te doen plaats vinden. Desniettegenstaande hebben de stakers besloten de staking voort te zetten. ïn den namiddag is er te Aviz (Portugal) een korte doch hevige aard schok waargenomen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den reserve- le-luit. P. D. Werre, van het 7e regt. infanterie, eervol ontslag uit den militai ren dienst verleend zijn benoemd tot burgemeester dér ge meente Maarheeze C. N. J. Moonstot idem der gemeente Roséndaal F. J. W. baron van Pallandt van Rosendaaltot idem der gemeente Scherpenzeel mr. A. Royaards van Scherpenzeel, tot idem der gemeente Brielle N. J. C. S. H. Lett tot idem der gemeenten Peursem en Schelluinen H. H. D. van Slijpe, secreta ris dier gemeententot idem der ge meente Achttienhoven en Westbroek J. P. Ch. ten Geusendam tot idem der ge meente Lonneker M. A. H. M. Stroink tot idem der gemeente Noorbeek H. H. Heussen is aan den le-luit. op non-activiteit F. H. Dolleman, van het wapen der artil lerie, eervol ontslag verleend uit deu militairen dienst is aan den hoofdcommies der telegrafie. P. H. Groenemeyer eervol ontslag ver leend. Hofbericht Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisterna- middag, vergezeld van Zijn adjudant ba ron Van Pallandt, per auto Honselers- dijk bezocht, en daar den tuin van den heer A. Vreugdenhil Jz. en de druiven- kvveekerij Nieuw Honsel bezichtigd. Z. K. H. nam met groote belangstelling kennis van de inrichting van. de kassen, de verwarming en de electrische water voorziening, en voorts van de vervroeg-» de cultuur onder staand en liggend glas. De Prins werd rondgeleid en ingelicht door den heer Vreugdenhil en diens va der, die de hooge gasten tot Loosduineu vergezelden, waar de inrichtingen van de firma H. v. Spronsen en Steijn werden bezichtigd. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag, 30 dezer, des avonds te half 9 uur. Jhr. mr. a. F. de Savornin Lohmaa Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft verklaard, dat hij, wegens zijn leef tijd, zich in 1913 niet weer voor een Ka merzetel beschikbaar zal stellen. („N. R. C.") De geit en de kool De candidaat der christelijk-histori- schen in het district Hilversum de heer H. Th. s'Jacob, Burgemeester van Bus- sum, heeft verklaard, dat hij, hoewel geen protectionistgeen bezwaren heeft tegen een verhooging van het ta rief van inkomende rechten, wanneer de rijksmiddelen versterking behoeven. 't Is het oude liedje: geen invoer rechten om handel en industrie te be schermen, dus geen protectionisme maar invoerrechten om de rijksmiddelen te versterken. Een mooi liedje om bij de verkiezingen de geit en de kool te spa ren Het beginsel hoogl In dc gisterenavond gehouden verga dering van de nieuwe vrijzinnige kies- vereeniging ,,'s-Gravenhagc kwam aan de orde de behandeling der bekende mo tie bii de drie vrijzinnige veree.iigingen daar ter stede ingediend, strekkende tot het zoeken van samenwerking bij de eerstvolgende verkiezingen van Gemeen te, Staten en Kamer. Na langdurig debat werd de motie zoo gewijzigd dat in plaats van „wensch tot samenwerking bij de eerstvolgende ver kiezingen", gelezen wordt „bij verkiezin gen." De heer Roodhuijzen gaf daarna nog in overweging de motie te beperken tot de Kamer-verkiezingen van 1913, aan gezien het toch is te doen om den strijd tegen de coalitie; dat is dus bij de Ka merverkiezingen. De heer Van Raalte gaf toe, dat dit het doel is van de voorstellers, maar hij tje, dat zoo'n schoolmeester heeft. Als ik het kan worden, waarom zou ik het niet doen? Zoo kwam het, dat Hendrik Weikamp viermaal per week in het dorp ter school ging. Als de andere kindèren naar huis konden gaan, verdiepte hij zich in de geheimnisvolle diepten van de weten schap. Maar och, hij had zich de zaak heel anders voorgesteld. Wat moest hij al niet leeren! Hij bemerkte spoedig, weer eens een domme keuze gedaan te hebben. Toch liet hij zich niet afschrikken. Men zou hem dan uitlachen en daarom moest hij maar door den zuren appel heenbij- ten. Maar het leeren viel hem aldoor zwaar der en moeilijker. Muziek vond hjj het verschrikkelijkste; hij had geen greintje muzikalen aanleg en liet klonk hem volko men hetzelfde, of hij halve of hcele tonen zong. Het gelaat van den onderwijzer werd erg lang. Hij begon aan de kunde van zijn leerling te twijfelen. Wie niet kon zien noch hooren dat hier heele, daar halve tonen gezongen moesten worden, was een erg dom schepsel. Hij zou hét nog 'n poosje met Hendrik probeeren en hij gaf hem een viool mee naar huis om zijn ftydte te verge makkelij ken. Hendrik was bezield met de beste voornemens. In de voorkamer pakte hij zijn muziekapparaat uit en begon te spe len. Het was een gekrijsch en gepiep, als waren de tonen verstoord, dat zij door zulke grove vingers uit hun rust werden gehaald. Hij was nauwelijks eelt kwartier met dit conce.t bezig, of Trees vluchtte het huis uit. „Dat kan geen mensch in zijn ooren velen"., bromde zij verdrietig. De jonge muzikant .ging voort. Hoe langer hij speelde, des ie opgewondener werd hij zelf. „Schei toch uit met dat ver velend gejank", riep Trees ten slotte uit de keuken. „De koeien en varkens!, schrikken ervan. Kom liever naar bene den en raap de eieren saam en breng ze naar het dorp." Dat denkbeeld stond Hendrik wel aan. Hij pakte de foltertuigen bijeen en hup pelde door het voorhuis, alle zorgen over de muziek en de muziekkennis in de voor kamer achterlatend, ,,'t Is toch niet zooi gemakkelijk als ik dacht", meende hij. Spoedig was iedere gedachte aan mu ziek bij hem verdwenen. Hij had een ge wichtige ontdekking gedaan, twee kippen ontbraken, en onder de deur van het kip* penhok was een boschje bruinrood haar bekneld geraakt {W.ofdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1