24 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Je Jaargang. No. 698. 3)e Scicbohe Goi vtm\)C Bureau ODDE SINGED 54, DEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Drr BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAQ, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal: bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent met Qerltustreerd Zondagsblad 5 cent. Woenjsdag Januari 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Oc Haagse he schijnbeweging. O, de linker zucht tot aaneensluiting, vooral tegen 1913v is zoo groot Dat hebben we gisteravond kunnen rien bij de Haagsche Vrij-liberalen. Ondanks het feit, dat de vrijzinnig-de mocraten de bekende saamwerkings-mo- tie hadden verworpen inet 26 tegen 5 •temmen, omdat zij van de vrij-liberalen niets weten wilden, spraken dezen toch nog lang en breed over diezelfde motie, instede van haar uit zelfrespect ter zijde te schuiven. De aanneming werd zelfs be pleit En toen zich hiertegen stemmen verhieven, werd een poging gedaan om de motie wat te verwateren en daardoor aannemelijker te maken. Overgenomen ,werd nl. een amendement waarbij de stappen tot eventueel overleg worden ge vraagd met „andere vrijzinnige zusterver enigingen" (dus zonder aanduiding) en Hvooral met het oog op de verkiezingen van 1913." Toch durfde men nog de stemming niet aande motie mocht eens verworpen worden en waar bleef dan de. samen wer king Dies vereenigdc zich de vergadering inert een door een lid voorgestelde preala bele motie van dezen inhoud: „De vergadering van de afd. 's Gra- venhage van den Bond van Vrije Li beralen van 23 Jan. 1912, „gehoord de discussies, „overwegende, dat in de vergadering van den wensch, dat in Nederland aan de overmacht van de tegenwoordige rechterzijde een einde worde gemaakt, afdoende is gebleken, „overwegende, dat vertrouwd inag worden, dat ook het bestuur der Haag sche afdecling alles zal doen wat be vorderlijk zou kunnen zijn aan dit doel „overwegende, dat het dus wcnsche- tijk is, over het ingediende, voorslel niet te stemmen, „gaat over tot de orde van den dag." De voorsteller dezer nieuwe motie was nogal iémand, die geweldig tegen de aan neming der oude had gepleit, aanvoeren de dat de vrijzinnig-democraten maar door schade en schande wijs moeten worden. En zoozeer viel dit nieuwe vooT- stel, hetwelk kool en geit spaart, in den smaak, dat het werd aangenomen met algemeene stemmen op 'cén na, terwijl één stem blanco was. Of de verwerping der saam wei kings- motie door de vrijzinnig-democraten ook een schijnbeweging was. De heeren zullen mekaar in '13 wel vinden De ware vrijzinnige. In bovenbedoelde vergadering de IHaagsche Vrij-liberalen, zeide een der leden, die zijn vrijzinnigheid in geen ge val prijs wilde geven, dat hij bij de keus tusschen een Lobman bv. en een Rooden- burg „of zelfs maar een Roodhuijzen" den eerste zou kiezen. Dat is nu pas de ware vrijzinnige, die niet slechts in mooipratende theorie doch ook in de practijk op „bekwaamheid en geschiktheid" wil letten. We onderstellen, dat deze ware vrij zinnige de eenige tegenstemmer was toen die zoetsappige prealabele motie ter tafel kwam. Maar dan ook de e e u i g e. J eekenend. De overige Vrij-liberaleu waren niet Vrij genoeg om zulk een vrij standpunt in te nemen. ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche gemoederen zijn nog •feeds in heftige beweging over de aan houding der schepen door de Itnliaan- «che vloot, een feit dat een ernstig Fransch-Italiaansch conflict kou kunnen scheppen. Zooals we reeds kortelijks vermelden is er ernstig ge sproken in de Fransche kamer. Minister Poincaré toonde aan dat de opbrenging van de Carthage een grove fout was van de Italiaansche autoriteiten en de minister voegde er aan toe, dat, volgens de voornaamste autoriteiten op het ge- Wed vin internationaal ccsht. de neutrale landen niet gehouden kunnen zijn om geen vliegtuigen en geld, voor een oor logvoerende partij bestemd, te vervoeren. Minister de Selves had nog den 15den December dezen regel, die voor de toe komst evenals voor het verleden geldt, aan de Italiaansche regeering in herin nering gebracht. Ook het geval der Matiouba welks passagiers door den Franschen gezant te Rome aan de Italianen uitgeleverd waren, kwam ter sprake. De minister zette dit netelige en ernstige geval dui delijk uiteen, de Fransche „vergissing" van het overleveren der Turken niet ver bloemend, maar er op wijzend dat dit geen rechten scheppen kon voor Italië, en Italië's ongelijk niet verminderde. Uit het slot van 's ministers rede sprak het vaste vertrouwen: lo. dat Italië de 29 Turken weer zeer spoedig zal terugge ven aan de Fransche regeering, die ze naar Tunis zal vervoeren en daar met groote zorg hun ware kwaliteit zal na gaan 2o. dat de verdere zijden van het geschil dan spoedig tot oplossing zou den komen en de beide volken goede vrienden zouden blijven. Te Rome heeft de verklaring van den Franschen minister-president, dat alleen de vrijlating van de 29 Turken het punt van uitgang zou kunnen vormen, voor vriendschappelijke onderhandelingen, een, zekere teleurstelling teweeg gebracht, daar incn zich reeds vertrouwd gemaakt had met het denkbeeld, dat de zaak zou blijven rusten totdat het Haagsche Hof gesproken had. De Italiaansche regee ring zou evenwel bereid zijn, zoo wordt van Italiaansche zijde verklaard, tot in vrijheidstelling over te gaan, te meer, waar men overtuigd is, dat de Fransche overheden na onderzoek van de hoeda nigheid der Turken tot dezelfde overtui ging zullen komen als de Italiaansche d. w. z. dat men hier werkelijk met offi cieren te doen heeft en niet met genees kundig personeel. De italiaansche regee ring zal echter eerst de komst van den Franschen gezant Barrère te Rome heb ben willen afwachten, om na kennisne ming van diens lastgevingen een, andere oplossing van het geschil te overwegen dan een verwijzing naar het Haagsche Hof zonder meer. Van het Oorlogsterrein komen de volgende berichten: In Tobroek heeft men verleden Za terdag bewegingen waargenomen van Turksche troepenafdeelingen Zuidooste lijk van het fort. Ook zag men een groote karavaan door Turksche soldaten bege leid. Hierop werd uit het berggeschut der Italianen een hevig vuur geopend, dat groote verliezen bracht. Verder is er nieuws uit Tripoli, waar de divisiecommandant graaf Pecori Gi- raldi, de luitenant-generaal, aan wien het verongelukken van den opmarsch naar Bir Tobras geweten wordt, ernstig ziek heet te zijn. Men herinnert zich, dat van de terugroeping van dezen bevelhebber meermalen sprake was. Thans trachten zijne vrienden hein te overtuigen, dat het beter is, dat hij in Italië herstel gaat zoeken voor zijn verzwakte "gezondheid. Als zijn opvolger wordt generaal Came- rana genoemd, die thans het legerkorps van Ancona onder zijn bevelen, heeft. Waf de bezetting van Gargaresj betreft meld nu de „Tanin" dat de lalianen bij het bekende gevecht genoodzaakt waren zich tot een onder de muren van Tri polis gelegen oase terug te trekken. Zij hadden 150 dooden en een groot aantal gewonden, en moesten een aanzienlijken voorraad oorlogsinaterlee! achterlaten. De Turken en Arabieren hadden 18 doo den en eenige gewonden. Ook wordt weer eens melding gemaakt van vredeskansen en bemiddeling, n,u weer van Engeland. In China schijnt de boel leelij-lc mis te loojpen. De „New York Herald" verneemt uit Peking, dat de Keizerin-Weduwe defi nitief heeft geweigerd afstand te doen. Tot deze weigering had zij besloten nu een langdurige conferentie mei de Mant- sjoe-prinsen, bij welke conferentie de voorstanders van de abdicatie afwezig waren. De Keizerin-Weduwe verklaarde den dood te verkiezen boven dett afstand. Sedert de Maudsjoe-prinsen door deze houding van de kwade trouw der repu- blikeinsche leiders te Nanking overtuigd waren geworden, had men den weg, die naar den afstand voerde, weer vertalen «ti hadden cfe tegenstanders van den af- I stand de anderen aan hun zijde gekre De krijgsbedrijven zullen met kracht worden hervat. Tsjanghoesoen, die het bevel voert over het Noorderlcger, heett verklaard dat hij niet meer aan de beve len der regeering zal gehoorzamen, in dien China een republiek wordt. Hij be schikt over achtienduizend man welge oefende troepen, wier getal hij tot hon derdduizend kan opvoeren. Mocht de afstand van het keizerlijk huis toch doorgaan, dan zou Tsjanghoe soen zelfstandig handelend optreden. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat de revolutionaire regeering dertien stoombooten heeft gecharterd, die troepen van het expeditiekorps, dat tegen Peking zal ageeren, moeten over brengen. De voorhoede van dit korps is reeds te Tsjifoe aangekomendaarbij is ook een bataljon, waaraan handgranaten zijn uitgereikt. Iedere soldaat van dat bataljon is in het bezit van acht van die granaten en heeft gezworen dat hij zijn leven zal opofferen. Een telegram uit Tientsin maakt nu melding van het bericht, dat Joeansjikai de regeeringstaak zal neerloon, waar op de reactionaire Jintsjang dezelve zal overnemen. Deze zal dan alle onderhan delingen met de opstandelingen afbre ken en de vijandelijkheden heropenen, met financieel en steun uit geheime staatsgelden, die te Moekden gedepo neerd heeten te zijn. Prins Koeng 50,000 man troepen toegezegd hebben, ten einde de Mantsjoe-dvnastie te hand haven. Ook wordt er gesproken van oneeiug- heid onder de rgpubljkeinen. Dit zou den regeering wel te stade komen. De tijd zal echter leeren of liet waar is c-n of de door Joean in den steek gelaten Mandsjoes het zullen kunnen bolwerken. GEMENGD. De Duitsche Rijksdag is bij kabi netsorder tegen 7 Februari bijedngeroe- PC1- Volgens het Brusselsch „N. v. d. D is prinses Louise wel in beroep ge gaan tegen de uitspraak der burgerlijke rechtbank van Brussel in bet proces van de nalatenschap van koning Leopold tl, doch men denkt dat dc zaak nog wel in der minne zal geschikt wordende prin ses zou er in toestemmen, onder de voog dij geplaatst te worden van een rech terlijken raad, bestaande uit hare zuster prinses Stephanie, en haren schoonbroe der, prins Longay. Uit Guayaquil wordt dd. Maandag geseind, dat dc regeeringstrodpen van Ecuador nu meester in het land zijn. Zij eischen de overgave van Guayaquil, de eenige stad, waar de opstand nog heerscht. Een Reuter telegram deelt ons nader mede, dat volgens de Parijsche legatie van de republiek Ecuador de opstand ge heel geëindigd is. Gisteren heeft het Hof van Assisen aan de Seine den oud-onderwijzer Lévè- que, die op 21 Juli 1911 abbé Henri Gamier, pastoor van Sainte-Gencvieve des Grandes-Carrieres, in de trouwkamer van de kerk doodschoot, tot twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld. Dc moordenaar was vroeger onderw ij zer geweest van een bijzondere school door abbé Garnier opgericht. Deze had hem echter zijn ontslag moeten geven ter oorzake van zijn levensgedrag. In zijn woede over dit feit, schoot Lévèque den priester dood. Volgens de „Tribiina heeft de Kroonprins van Servië zijn ontslag als inspecteur-generaal van het leger geno- men ten gevolge van meenings verschil- len met den minister van oorlog. De „ijsoogst" is in den omtrek van Berlijn in vollen gang. In. geen jaren heeft men zulk hard, helder en duurzaam ijs in dc kelders kunnen bergen. Men. heeft zulke groote voorraden binnenge haald, dat men in den komenden zomer niet zooals verleden jaar voor een ijs- schaarste beducht behoeft te zijn. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Konstantinopel geseind: De oplos sing van de Kreta-kwestie, waarover te genwoordig tusschen de mogendheden onderhandelingen gaande zijn, moet, naar het heet, zoowel voor Turkije als Kreta gunstig worden geacht. Voor Kreta be- I oogt men een dergelijk bestuur als vroe- der Oost-.Roemelië had. Koninklijke besluiten. Bij Kon .besluit is aan A. J. Bartels te 'sGravenhage eervol ontslag verleend als opzichter 2e kl. bij de landsgebou wen; is J. Wi. Blom te 'sGravenhage be noemd tot opzichter 2e kL bij de lands- gebouwen is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan mej. M. van der Beek, dienstbode bij den heer J. L Scholten te Epe. is op zijn verzoek eervol ontslagen als rijkskeurmeester in bijzonderen dienst te Nijmegen en als plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Zutphen als standplaats is aangewezen, de veerarts J. Stapenséa, te Nijmegen. is aan C. Statius Muller, administrateur van Financiën in de kolonie Curasao, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst en als lid van den Raad van Bestuur der genoemde kolonie. H. M. de Koningin. De Staatscourant van gisteravond bevat de door ons aangekondigde officiecle ver klaring van de doctoren professor Kou- wer, dr. Roessingh en dr. Herman de Jong, aangaande de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Invaliditeit»- en ouderdoms- verzekering. De voltallige commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer voor het ont werp invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring, hield gisteren met hare bijzittende en plaatsvervangende leden in het ge bouw der Kamer, hare eerste bijeenkomst Tweede Kamer, De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Van betrouwbaren kant werd ons me degedeeld, dat bij de leiders der rechter zijde het plan. bestaat, de beide groote verzekeringsontwerpen in dit jaar door de Tweede Kamer te doen afhandelen, nl. de ziekteverzekering in het voorjaar en de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering in October. Zeer stellig wordt op aanne ming van deze ontwerpen gerekend. Het schijnt bovendien vast te staan, dat in Maart allereerst de Armenwet zal worden behandeld. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De commissie tot voorbereiding van de oprichting van een vereeniging van Ne derlandsche gemeenten zal mei de af gevaardigden van de voorloopig toegetre den gemeenten op 28 Februari ten raad- huize te 's Gravenhage vergaderen. De agenda bevat de volgende punten a. verslag van de voornoemde commis sie over haar werkzaamheden; b. voor stel van die commissie om tot de oprich ting van de vereeniging over te gaanc. resumpüe van de statuten der vereeniging d. benoeming van bestuursleden; e. re geling van de salarissen van de hoofden en het verdere personeel der bureaux. Agitatie-Comité tegen de duurte te Amsterdam. Als vervolg op de Vrijdag 12 dezer gehouden voorloopige bijeenkomst heeft Zondag de constitueerende vergadering plaats gehad van bovengenoemd comité. Vertegenwoordigd waren 46 vak- en politieke vereenigingen, omvattende ruim zes duizend leden. Besloten werd een 25 30-tal wijk vergaderingen te beleggen, terwijl op elke vergadering op zijn minst twee sprekers het woord zullen voeren, voornamelijk om het groote publiek op te wekken front te maken tegen het opdrijven vian de huurprijzen; deze vergaderingen zullen dienstbaar worden gemaakt aan de pro paganda voor de opheffing van de ge meentelijke bepalingen, die beletten den invoer van goedkoope vlscfi en goedkoop rundvleesch. Verder werd het program van actie iu onderdeelen besproken en uitgewerkt. Het voorloopig comité werd definitief gekozen en uitgebreid tot 9 per sonen. De Vakbeweging op I Jan. 1911. Aan het door het Centraal Bureau dcr- Statistiek uitgegeven „Beknopt Over zicht" van den omvang der vakbeweging op 1 Januari 19.11 is het volgende ont leend Het Bureau voor de R. K. Vakorgani satie omvat 15.541 georganiseerden. üet totaal ledental der coufessioueeje organisaties steeg van 33.938 op 1 Jan* 1910 tot 36.055 op 1 Januari 1911, der halve met 2117. Een totaal van 10.000 georganiseerden I werd ook nu nog in geen enkel beroep bereikt Bovenaan stonden op 1 Januari 1911 de diamantbewerkers met 9767 le den in 5 vakvereenigingen en de textiel arbeiders met 9767 leden in 67 organi saties. Daarop volgen de gemeentewerk lieden met 9089 leden in 67 vereeni gingen, het spoor- en tramwegpersoneel met 9075 leden ia 206 organisaties eti de politie met 8743 georganiseerden in niet meer dan 44 vereenigingen. Het aantal vrouwelijke georganiseer den bedraagt 7126 (4.64 pet van het totaal aantal georganiseerden in het Rijk), waarvan alleen in de diamantindustrie 1347 en in de textielnijverheid 1805. De groep rijks werklieden omvat in 23 vereenigingen 3498 georganiseerden, die der gemeentewerklieden 9089 leden in 67 organisaties. Het totaal aantal georganiseerden be droeg op 1 Januari 1914 153.6S9 tegen 143.850 op 1 Januari 1910. Een Europeaan vermoord door een Javaan. De Assistentenbond seint uit Medau aan de „Telegraaf": De ongehuwde assistent Hollmann is in Bila vermoord door een Javaan. Het blad voegt hieraan toe: Volgens door ons ingewonnen infor- inatiën was de heer Hollmann, die, blij kens het hierboven afgedrukte telegram, zoo noodlottig om het leven werd ge bracht, geëmployeerd bij de onderne ming Bijemak va» de Sennah Rubber Company, Limited, die in Böla, op Su matra gelegen en waarvaij de zetel te Londen gevestigd is. In het bestuur dier maatschappij heeft voor Nederland zitting de heer J. Bunge, te Amsterdam. De aanleiding tot den moord valt op 't oogen- blik natuurlijk niet vast te stellen. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat de Javaan zich beleedigd heeft gevoeld door een -hem opgelegde straf. Mocht dit het geval zijn, dan komt van zelf de kwestie der koelie-ordonnantie weer naar voren. Zooals men weet, wordt door den As sistentenbond sterk tegen de nieuwe koelie-reglementen geageerd. Het feit, dat het de Assistentenbond is, die ons dit telegram zendt, schijnt er op te wijzen, dat deze bond het ge beurde als een uitvloeisel van het koelie reglement beschouwd. LEIDEN, 24 Januari. Opening van „Voorgeest". In tegenwoordigheid van Z.Exc. Th. Heemskerk, Minister van Binnenland- sche Zaken, en autoriteiten op verschil lend gebied, had hedenmorgen dc plech tige opening plaats van het gesticht voor jeugdige idioten „Voorgeest", (waarvan men elders in ons blad een beschrij ving kan vinden), verrezen in de nabij heid van en in aansluiting met het ge sticht „Endegeest", te Oegstgecst. Nadat de verschillende genoodigden zich in de kapel van het gesticht Ende- gecst waarin een passende versiering van frisch groen was aangebracht, verzameld hadden, sprak hen Jhr. Mr. Dr. N. C? de Gijselaar, burgemeester van Leiden, als volgt toe Excellence, Mijnheer de Commissa ris der Koningin, Heeren Gedeputeerde) Staten van Zuid-Holland, heeren Cura toren der Rijks-universiteit te Leiden, Rector en Secretaris dier Hoogeschoof, autoriteiten op medisch en justitieel ge bied, Burgemeester en wethouders van de gemeente Oegstgeest leden van den Leidschen Gemeenteraad en wethouders dier gemeente en verder allen, die ge hoor hebt willen geven aan de uitnoo- diging van de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. Van harte roep ik u w elkom toe te dezer plaatse en zeg u uit naam van die commis sie dank voor de eer, die gij haar wel hebt willen bewijzen, door bij deze officies- le opening van de afdeeling voor jeug dige idioten „Voorgeest", tegenwoordig te zijn. Een bijzonder woord van dank aan u. Excellentie, voor de welwillendheid* waarmede u dadelijk de uitnoodiging* om heden in Leiden te komen, heb* 4anx:eA<>JBwi, ofitfcovu uwe vele bezb*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1