No. 695. 23 BUITENLAND. Liefde en Haat. BINNENLAND. ie Jiararangf. R.iwan OU OS SINGEL 54. UEIOEIV. in tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ïn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.19 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Januari 1912, De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Ernstig ir.eeningsverschil is er gere zen tusschen Frankrijk en Italië over de aanhouding der Fransche schepen {waarover in de Fransche Kamer reeds is geïnterpelleerd. Frankrijk is, naar het luidt, voorne mens algehele voldoening te vragen. .Het eischt vooreerst de loslating der 26 Turken waarin Italië nog zoo spoedig niet wil toestemmen. Men zag daar lie ver de beide zaken door het Haagsche arbitragehof ochandeld. De „Daily Chro nicle" verneemt nu uit Parijs, dat Frank rijk voornemens is, aan zijn diplomatieke verioogen tegenover Italië door een vlootbetooging kracht bij te zetten. In den af geloop en nacht zouden instructies naar Toulon geseind zijn, om onmiddel lijk een indrukwekkend eskader in ge reedheid te brengen voor hert geval dat het antwoord van Italië onbevredigend mocht zijn. Het eskader zou dan onver wijld naar een punt aan de Italiaansche kust moeten vertrekken. Een officicuse inededeeling, die gister "te Rome verspreid is, behelst het volgen de over de blokkade in de Roode Zee. De minister van buiteniandsche zaken heeft vandaag aan alle tc Rome geac crediteerde ambassades en gezantschap pen de volgende verklaring doen toeko menGezien den toestand van oorlog die tusschen Italië cri Turkije bestaat, ver klaart de koninklijke regeering, hande lende in overeenstemming met de rege len van het volkenrecht, dat met ingang van '22 dezer het Turkschc kustgebied aar. de Roode Zee, dat zich uitstrekt van Kaap Isa ten N. van Hodeida tot aan Kaap Goelaifak ten Zuiden daarvan, af doende geblokkeerd zal worden door de zeemacht van liet koninkrijk. Onzijdige scliepen zullen een respijt krijgen, te be palen door den bevelhebber over de blok- kcerende vloot, om de geblokkeerde pun ten vrijelijk te verlaten. Tegen elk schip, dat de blokkade mocht trachten te schen den,'zal gehandeld worden volgens da regelen van het volkenrecht en de trac- taten, die met de onzijdige mogendhe den aangegaan zijn. De blokkade strekt zich uit tusschen een punt op 15 gr. 11 min. en 14 gr. 30 min. N. B. Plotseling is, naar de „Times" ver neemt, de staat van zaken in China in ven 'ernstig stadium gekomen door dien Sóenjatsen onverwachts a! het over- eeiïgekomerie verloochende. Eergisteren jcond hij een beleedigend telegram aan Joeansjikai, waarin hij eischt, dat Joeansjikai in Noord-China geen voorloog bewind zal vestigen en ook geen deel zal hebben in het repu- blikeinsclie be .vind, voordat de mogend heden de republiek zullen hebben erkend. Dit optreden van Soenjatsen schijnt het gevolg te zijiit van zijn argwaan, dat Joeans ikai heimelijk streeft naar et'n dic- tatorrol. FEUILLETON. roman UIT WESTFALEN. 43) De oude heerboer, in zijn langen staat sierok, en'zijj- vrouw, in feestdracht, met den goudbestikten kap als een diadeem om de grijze slapen, geleidden de schoon dochter gearmd naar de eereplaats in het huis, naar den haard. De overige bruiloftsgast?/! volgen naar rang en waar digheid, onmiddellijk achter den bruide gom en de trouwgetuigen liep de pas toor. Aan den haard namen bruid eu brui degom een oogenblik plaats. Dan staan zij weer van hun zetels op. Algemeen handgedruk en geJukwenschen, waartus- tchen het piepen der klarinetten en het kijven van de keukenmeid, die haar heip- sters over haar nieuwsgierigheid berispt. Langzamerhand ontwart de kluwen wenschen. Zi. nemen hunne plaatsen in; het jonge volkje loopt naar de tafel onder de. eiken. Bovenaan zit op versierde stoelen het bruidspaar, geflankeerd door te getuigen tm d?n pastoor. Naast hun Ook vele Mantsjoes zijn plotseling van houding veranderd, hetgeen de moeilijk heden voor Joeansjikai slechts heeft doen toenemen. De voormalige minister van oorlog Tieliang, die Nanking overgaf en daarna de vlucht nam naar Dalni, is in Peking teruggekeerd. Deze Tieliang is Joeansji- ka's doodvijand en kuipt tegen dezen. Hij tracht Joeansjikai te» val te bren gen met hulp van de Mantsjoes, o. w. hij veel invloed heeft. Joeansjikai is, naar men weet, een Chinees. De „Daily Telegraph" verneemt on geveer hetzelfde uit Sjanghai. De onverzoenlijke Mantsjoes worden geleid door prins Tsaitao. Een-en-dertig hoofdofficieren van het noorderleger hebben verklaard, dat zij zullen aftreden wanneer dei afstand des keizers plaats vindt. Woetingfang heeft eergisteren tele grammen verzonden, waarin hij de on middellijke hervatting gelast van de vijandelijkheden. De vijandige stemming tegen Joean sjikai neemt voortdurend toe. Volgens geruchten uit gezaghebbende bron zal de Chineesche regeering den 18en Februari d.L op den Chineeschen Nieuwjaarsdag bekendmaken, dat het rijk bankroet is. Nog verneemt het Petersburgsch tele- graafagentschap uit Koeldsja, dat de op standelingen in hei Noordwesten van China in groote haast een troepenmacht naar den Talkipas gezonden hebben, waar zij voor een opmarsch der regee- ringstroepen vreezen. In de republiek Portugal begint de at mosfeer steeds meer .overladen te wor den en een kleine vonk is cv nog maar noodig om de godsdienstoorlog in volle woede te doen losbarsten. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de minister van justitie aan alle pastoors van de parochies in Lissabon gevraagd heeft, of zij soms den brief van adhaesie hebben onderteekend door de geestelijk heid aan den patriarch van Lissabon ge zonden. Allen antwoordden bevestigend en verklaarden, dat zij het eens waren en willen blijven met den Paus en met de hun gestelde overheden, zooals hun ge weten hun dit voorschreef. Men vermoedt nu, dat de regeeriug tegen al deze pastoors maatregelen ne men zal. Zoo neemt de godsdienstoorlog voort durend een scherper karakter aan en gaat het steeds ineer gisten en woeien in het land. De hefiige anti-clericale po litiek van de regeeringsmannen prikkelt en irrigeert de bevolking meer en meer. Te Vezeu hadden klorppartijjsn en gevech ten plaats tusschen Katholieken en repu blikeinen bij het vertrek van den bisschop die ook al verbannen is. Te BarceHos werd een aanslag gepleegd op den gou verneur van het distirct, toen deze aan een maaltijd zat; alle deelnemers aan het diner werden gewond. De aanslag wordt toegeschreven aan de katholieken die zeer verstoord zouden zijn over dehou- borden liggen lepel, vork en mes. De andere gasten halen deze eetbenoo-digd- heden uit hun zakken en vegen met hun zakdoek de voorwerpen netjes af. D.e pastoor geeft het teeken voor het bidden. De hoofden worden gebogen, de handen gevouwen en het gebed verricht. Dan hoort men niets anders dan het getik met lepels tegen de borden; de bedien den knechten uit den omtrek loopen gestadig met de groote soepterrines op en neer. De beide trouwgetuigen be dienen het bruidspaar; zij leggen de ge rechten op hun borden, snijden het vleesch en laten alleen het kauwen der spijzen aan de jonggehuwden over. De brandewijn, die geschonken wordt, brengt er stemming in. Eindelijk is het eten voorbij. De gasten gaan uiteen, behoefte als iedereen schijnt te hebben aan beweging. Het jonge volkje echter bleef niet lang werkeloos. Op de boerderij van Hölterling was de dorschvloer voor het dansen ingericht Daarheen begaf inen zich om de pauze door te brengen. Weldra zweefden de paartjes lustig rond op de tonen van de muziek en men kon het een ieder aan zien, dat men recht veel vermaak had. Later zou op den Schoutenhof het feest worden voortgezet. Wie niet danste, keek toe of speelde kaart. ding, door den gouverneur tegenover hen aangenomen. Het tweede gedeelte der herstemmin gen voor den Duitsche Rijksdag is gister afgeloopen en ofschoon het niet zoo mooi voor het Centrum is geweest, dat o.a. in zijn bolwerk Keulen den beken den Trimborn zag vallen, ziet het er toch, ondanks het geschetter der liberalen, niet zoo wanhopig uit Tot uog toe zijn 364 afgevaardigden gekozen en wel 91 leden van het Centrum, 41 conservatieven, 12 vrij-conservatieven, 10 leden van de oeco- nomische vereenigiug, 3 anti-semieten, 2 wilde conservatieven, 16 Polen, 5 Welfen, 3 leden van den Beierschen boerenbond, 37 nationaal-liberalen, 1 lid van den Boe renbond, 1 Beierscli liberaal, 35 vrijzinni gen, 99 sociaal-democraten, 5 Elzassers, 2 Lotharingers, en 1 Deen. De winst- en verliescijfers zijn voor de conservatieven resp. 6 en 18, vrij-conser vatieven 3 en 14, oeconomischë vereeni- ging 3 en 10, Beiersche boerenbond 3, centrum 5 en 14, Polen 1, de nationaal liberalen 19 en 29, vrijzinnigen 13 en 18, sociaal-democraten 59 en 9, Welfen 5 en 1 Elzassers 2 en 2, Lotharingen 1, Wilden 2 en 5. GEMENGD. De voorzitter van den Fransche» mi nisterraad en de minister van binnenland- sche zaken hebben in de vergadering van de commissie uit de Kamer voor alge meen kiesrecht medegedeeld, dat de re geering het voornemen koestert de kwes tie van de wijziging der kieswet in den zin van evenredige vertegenwoordiging zoo. spoedig upgelijk_0o_tc lossen. De regeerihg is van lueeiung, datzij rekenen kan op een uitspraak der Kamer ten gunste van stemming volgens het lijststel- sel met vertegenwoordiging der minder heden, het verkiezings-quoiient en split sing der departementen, die meer dan ze ven vertegenwoordigers hebben. De Medina, met den koning en de koningin van Engeland aan boord, heeft Zondag Port Said verlaten en zal Woens dag te Malta aankomen, waar het schip drie dagen zal blijven. Volgens de Servische Politika zou het voorgenomen bezoek van koning Pe ter aan het Engelsche hof nu verzekerd zijn en komt de Servische zaakgelastigde te Londen spoedig naar Belgrado over om er de bijzonderheden van te regelen. Uit Rijssel wordt gemeld, dat de so cialistische burgemeester van Houplines, Lohier, sedert ëenige dagen vermist werdt In de door hem bestuurde kas van de verbruiksvereeniging van arbeiders ont breekt voor een bedrag van ongeveer 20.000 frank. Op den tramweg tusschen Rijssel en Roubaix zijn gisteren bij mist twee wa gens in botsing gekomen. Eén der pas sagiers werd gedood, 12 zijn er gewond enkele daarvan ernstig. —Bij den aanleg van den spoorweg van Weidenau naar Dillenburg is in een tunnel, die men aan het graven is, bij on geluk een dynamiet ontploffing voorge komen. Vier werklui, van 'wie drie buiten landers waren, zijn omgekomen. Er was De huwelijksdag liep ten einde en zoo doende kwamen de buurvrouwen aan de beurt Zij voerden de jonge huisvrouw naar haar plaats. Een zwerm jonge meis jes drong naar voren en ieder dacht: Wie zal de eerste zijn, die nu bruiloft viert? Ja, als zij dat eens wisten. Maar desniettemin ontkende ieder energisch, dat zij zou voorgaan. De buurvrouwen zetten Jeanne het vrouwetooisel en eereteeken: een rijk versierde hoofdmuts, op. „Blikslagers, waar is de bruidegom ge bleven?" Geen wist het Zoo moest het ook wezen. Allen zochten. 'tWas een dringen en duwen, een lachen en giggelen, een trekken en stooten. Maar de bruidegom kwam niet Ten laatste vond men hem en de buurvrouwen voerden hent naar zijn echtgenoote. Een stroom vermanin gen kreeg hij thans te hooren en wee, als hij ze niet opvolgde. Zoo groot was de toevloed van voor schriften, dat ze den armen Dirk voor den geest duizelden en hij de eerste al lang vergeten was alvorens de laatste gezegd waren. Plotseling dreunde tusschen het ge praat der vrouwen Gusf Hölterling's diepe basstem. „Jullie vr,:n, laat dat gepraat fin geklets a$Uter.vege. j[q krijgt bij ongeluk ergens een patroon achterge bleven, die een werkman toevallig met zijn houweel raakte. Bij het aflossen van de ploegen in de mijn Bismarck te Gelsenkirclien, zijn vier mijnwerkers, die tegen het verbod in gebruik maakten van den ophaalbak voor steenkolen, door het breken van den ka bel in de diepte gevallen. Zij waren op slag dood. De Seine is voor Parijs weer tot het normale peil gedaald. Van vandaag af hervatten de stoombooten weer hun ge wonen dienst Een expres van den Illinois Cen tralspoorweg is in volle vaart op het ach terstuk van een reizigerstrein geioopen, die stil hield om water in te nemen. J. T. Haroshan, gewezen president van de Illi nois Centralmaatschappij, en F. C. Mel- cher, de tweede vice-president, F. S. Pier ce, eerste rechtsgeleerde raadsman van de Rock Island spoorwegen, en "E. E. Wright zoon van den vroegeren minister zijn om gekomen. Er zijn twintig gewonden. De omgekomenen lagen te slapen in Mel- cher's eigen rijtuig, dat achter aan den reizigerstrein was gekoppeld. Uitoefening kiesrecht. De minister van binnenlandsche zaken, heeft door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin, den burge meesters verzocht te willen mededeelen, of in hunne gemeente kiezers wonen die door afwezigheid uit hoofde van hun be roep veelal in de feitelijke onmogelijk heid verkeeren aan de periodieke verkie zingen deel te nemen, zoo ja, welke be roepen zij uitoefenen, hoe hunne verdee ling is over die beroepen, en gedurende Welken tijd van het jaar die feitelijke verhindering voor de onderscheidene be roepen valt en tevens of er wel eens pogingen zijn aangewend, zoo ja, welke, omtrent het doen ophouden van die ver hinderingen. Schorsing van eeu onderwijzer. De openbare onderwijzer Wanink, werkzaam aan een openbare school te 's-Gravenhage is door B. en W. voor een maand geschorst. Deze straf is uit gesproken naar aanleiding van herhaalde lijk brutaal optreden van den onderwij zer tegenover het hoofd der school, die hem wegens het slaan van schoolkinde ren moest berispen. De klachten hebben ten slotte aanleiding gegeven tot een voordracht van den arrondissements schoolopziener tot schorsing. De heer W. staat bekend als een der ijverigste leden van den Bond van Ne der! andsche Onderwijzers. Roomsch-Katholieke Sociale Propagandaclubs. De jaarvergadering van den Nationa- len Bond van Roomsch Katholieke so ciale propaganda-clubs, te Utrecht ge houden, is voorafgegaan door een geza menlijk bezoek der afgevaardigden aan het Schaepman-monument te Rijsenburg waar aan den voet van het gedenkteken een krans werd neergelegd, en de heer niet voor niets potten en pannen in huis. We moeten eens zien of de jonge boer ook het bouwen verstaat.... Hier, Dirk, daar is een zaadzak om je kunst te toonen." Met groote passen liep Dirk over den dorschvloer en zaaide, dat het een lust was. Natuurlijk doorstond hij het exa men uitstekend. Het officieel gedeelte van de bruiloft was hiermede afgeloopen. Hetgeen nu volgde, was een gezellig onderonsje van de jongelui uit de buurt en de naaste verwanten. De ouderen, die nog een langen weg moesten af leggen eu meest met eigen gespan waren gekomen, maalden zich uit de voeten, 't Ging er nu erg gemoedelijk toe. Tot algemeen vermaak werd een rondedans uitgevoerd. Hoe langer 't duurde, des te grooter werd de omvang en algemeen er het lachen. Wat was dat 'n schuldeloos en toch amusant vermaak. Het oude uurwerk had reeds twee geslagen, alvorens de feestelijkheden wer den beëindigd. En Woensdag was ook nog 'n dag, waarop in kleineren kring verder gefeest zou worden. Ja, men moest zooiets maar kunnen uLhouden! De kna pen waren dien nacht erg slaperig; zij snorkten geweldig en stonden veel later dan gebruikelijk op. De meisjes waren A. H. J. Engels uit Leiden een korte toespraak tot de afgevaardigden heeft gehouden, waarin hij hen aanspoorde, steeds voort te gaan met krachtig wer ken voor de propageering der Katho lieke beginselen naar het voorbeeld van dr. Schaepman, opdat het hoogheilig Ka tholiek beginsel moge schitteren te mid den van alle stroomingen van dezen tijd tot heil van kerk, vaderland en maat schappij. De jaarvergadering werd geleid door; den tweeden voorzitter, den heer B. A* Teunissen uit Arnhem. Uit het jaarverslag blijkt, dat de bond thans 20 aangesloten clubs telt en twee algemeene leden. In verschillende plaat sen wordt de oprichting en aansluiting van clubs voorbereid. De heeren Teunissen, Burkunk en Klomp werden onderscheidenlijk als 2e voorzitter, le secretaris en 2e penning meester herkozen, terwijl als bestuurs lid wegens het bedanken uit hoofde van drukke werkzaamheden door den lsten voorzitter den heer A. C. van Zijp uit Rotterdam, benoemd werd de heer F. Frankenhuysen, uit 's Gravenhage. Tot voorzitter werd daarop gekozen de heer B. A. Teunissen, uit Arnhem, die zijn benoeming aannam. De afdeeling Gouda had ccn voorstel ingediend, luidende als volgt: Het be stuur stelt een onderzoek in bij: a. het centraal bureau der K. S. A« te Leiden, b. R. K. uitgevers en boek handelaren, c. administraties van R. K. bladen, welke boeken, brochures of vlug schriften uitgevenof de mogelijkheid bestaat, dat de afdeelingen, hetzij recht streeks, hetzij door bemiddeling van den Nationale» bond, lectuur (zöoals romans, sociale-, apologetische-, godsdienstige werken, brochures, vlugschriften, enz.) in commissie of depot kunnen verkrij gen. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat reeds verschillende personen en bureau's zich bereid hebben verklaard om drukwerken in depot en in commissie te geven, tal van uitgevers tra den echter niet in de aanvragen. Algemeene Bond van R. K. Kies- vereenigingen. Naar wij vernemen heeft de R. K. Centrale Kiesvereeniging KatwijkLei derdorp aan de b! haar aangesloten plaatselijke kiésvereenigingen het oor deel gevraagd omtrent eenigt' door haar voorgestelde wijzigingen in het regle ment van den Algemeene» Bond. Zij doet dit, om reden er op de laatste vergade ring van de algemeenen bond, te Utrecht gehouden, werd besloten de bestuursver kiezing uit te stellen (omdat het geheeld Dagelijksch Bestuur gelijktijdig moest aftreden en niet meer onmiddellijk her kiesbaar was) en er dus, daar dit be sluit strijdig was met het regelement, in de volgende vergadering reglements-vvi?- ziging noodig is, waartoe (zoo meende men) de aangesloten kiesverenigingen wel voorstellen zouden indienen. De voorgestelde wijzigingen zijn de volgende£an art. 2, waarin het doel van den bond wordt uiteengezet, toe tö vroegen Het doel van den bond is 2o. bij ge- vlugger bij de hand en snoezelden met elkaar toen zij bemerkten, dat de jon gens op den zolder nog in diepen slaap lagen verzonken. Emmers rammelden zacht in 't voorhuis. Voorzichtig klauter den te we meisjes de ladder naar den zol der op. Zij zetten de met water gevulde emmers op den rand van het zolderluik en bespiedden de slapenden Maar voor zij er aan dachten 'n sprong, 'n gerammel der emmers en een enorme waterstroom werd uitgestort over de hoofdender meisjes! Want de jongens hadden bemerkt, welke ver rassing men hun wilde bereiden en waren op hun hoede geweest Kletsnat en tan den klapperend, onder 't spotgelach van de jongens en de oudere meisjes kozen de getroffenen het liazepad. Zulke grappen behoorden bij een bruiloft Op denzelfden dag nam Hedwig af scheid van de woning, die vele jaren haar onderdak had verleend. Zij was niet tevreden met zich zelf. Zij had de scène op den huwelijksdag van Dirk anders gedacht, veel dramatischer. De bruid had zich woedend op haar moeten storten, schelden en dreigen; dan had men een relletje kunnen beleven. U&ordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1