Examenkiezers. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Liefde en Haat. Tweede Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Maandag 22 jan. no. 694. levens de examens, ingesteld door of Jcvadïtehs de wét, worden de na te Doemen examens, in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de sremilling van eenige betrekking of de «Uitoefening van eenig bedrijf of beroep, aangewezen als examens, waarvan de aflegging met goed gevolg krachtens art. flb. 4o. der Kieswet, aanspraak geeft op liet kiesrecht: 1. De examens ter verkrijging van het radicaal voor benoembaarheid tot ge zantschapsattaché en tot leerling-consul; 2. Het examen, afgenomen vanwege den Nederl. Politiebond; 3. De examens, van gemeentewege af genomen in verband met de benoem- Saarheid tot surnumerair of volontair in specteur van politie; 4. Het examen, afgenomen vanwege de kfederl. Vereeniging voor gemeentebelan gen ter verkrijging van het diploma van [bekwaamheid als gemeente-secretaris of i&ls ambtenaar ter secretarie van eene 'gemeente 5. Het examen vanwege de Maats ch, mor Toonkunst afgenomen ter verkrij ging van een diploma van onderwijzer in de muziek; (j. Het eindexamen aan de Rijksschool vnor kusntnijverheid te 's Gravenhage 8. Het eindexamen aau het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage o. Het eindexamen aan het Conserva toir um te Amsterdam; 10. Het eindexamen aan de Tooneel- school te Amsterdam 1.1De eindexamens van door het Rijk, ■de provincie of de gemeente onderhouden ■of gesubsidieerde kunstnijverheid-, snu- zaek- en toon eels chol en 12. De examens ter verkrijging van het 'daploma van ziekenverpleger, afgenomen ■vanwege de vereeniging „Ziekenverple ging te Utrecht, de directie van het ge- Mneentelijk ziekenhuis te Rotterdam, het [Haagschc comité ter opleiding tot zieken verpleging te 's Gravenhage, het Hoofd- cemtte van het Rood? Kruis, te 's Graven hage, de Noord-Hollandsche Vereeniging j^het Witte Kruis" te Amsterdam en de iufdeeling Groningen van de vereeniging rwhet Roode Kruis" te Groningen; 13. De examens ter verkrijging van het 'c&pioma van krankzinnigen verpleger, af genomen vanwege de Nederlandsehe Ver eeniging voor Psychiatrie en Neurologie te Aiïistercl£irs, de Vereeniging van Chrts- iieHjke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, dc vereeniging „Ziekenverple ging" te Utrecht, en de Noord-Holland sche vereeniging „het Witte Kruis" te 'Amsterdam 14. Het eindexamen van de winter- sckolen 15. Het examen ter verkrijging van een diploma van bekwaamheid in de fruitteelt «uitgereikt door de Nederl. Porno!ogisclie iVereenigihg 16. Het examen ter verkrijging van een diploma van bekwaamheid in boomteelt en in groententeelt, uitgereikt door de iVereeniging ter bevordering van tuin- en landbouw in Limburg; 17. Het examen gehouden na afloop i:axi den cursus aan een van de G. A. v. Owteienscholen der Maatschappij >vanWel dadigheid; 18. De eindexamens bij het koninklijk sustituut voor de marine en bij de oplei dingen van adspirant-admin tstrateurs en leerling-machinist 19. De examens, afgelegd ingevolge de ■verordeningen voor de Kon. Neder!. Zee- acht voor den korpo-raalsgraad en hoo- gcre graden - 20. Het examen voor surnumerair bij 'den dienst van 's Rijles schatkist; 21. Het examen voor surnumerair der directe belastingen en van het kadaster; 22. Het eerste examen voor surnume rair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen 23. Het examen bij beschikking' van onzen Minister van Financicu vastgesteld voor de eerste klerken aan het Departe ment van Financiën, in een der afdee- lingeti voor het beheer der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen werkzaam, commiezen-verificateurs, boek houders en rijksklerken, om in aanmer king te -komen voor de vervulling of waarneming van ontvangkantoren der directe betastingen, invoerrechten en accijnzen 24. Het examen voor klerken ter di rectie der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, om te kunnen worden benoemd tot commies ter directie der genoemde middelen; 25. Het examen voor adspi ran t-verifi- cateur der directe belastingen, invoerrech ten cn accijnzen 26. Het examen voor Rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en ac- cjjnzen of der directe belastingen en van het kadaster; 27. Het examen voor kommies van den actieven dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen; 28. Het examen voor deurwaarder der directe belastingen; 29 .Het examen voor surnumerair der registratie en domeinen 30. Het examen voor landmeter, boek houder en adspirant-Iandmetei' van het kadastar 31. Het examen voor teekenaar bij het kadastar 32. Het examen, vereischt voor de be noeming tot commies voor den dienst te water bij. de directe belastingen, invoer rechten en accijnzenj. 33". Do examens tec verkrijging van een diploma als bedienaar van den gods dienst, afgenomen vanwege dc onder scheidene kerkgenootschappen 34. De examens, afgelegd in verband met het verkrijgen van eenigen graad of rang of van de keuze van corps en garnizoen bij de landmacht; 35. De examens voor toelating als ad- spirani-korporaal of als adspieant-onder- officier, als vrijwilliger bij het instructie- bataljon, de Instructie-compagnie, de In structie-batterij en voor toelating tot het Reservekader 36. De examens ter verkrijging van het diploma van stuurman of machinist op koopvaardijschepen 37. De examens voor surnumerair en klerk der posterijen en telegrafie; 38. De examens voor telegrafist en adspirant-üpzichter der telegrafie en voor telefonist; 39. Dc examens, afgelegd ingevolge be schikking van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid in verband met de benoeming tot assistent, conduc teur, besteller, kantoorknecht, postbode en brievengaarder; 40. Het examen, vereischt voor benoe ming tot opzichter van den Rijkswater staat; 41. De examens, afgenomen vanwege Vereeniging vau leeraren in liet boek houden te Amsterdam, de Vereeniging van handelsbedienden „Mereurius" te Rotterdam en den Nationalen Biond vau handels- en kantoorbedienden in Neder land ie Utrecht; 42. Het eindexamen aan de openbare handelsschool te Amsterdam 43. Hei eindexamen, afgenomen van wege het Nederl. Instituut van Accoun tants te Utrecht; 44. De eindexamens aan de kweek school voor zeevaart te Amsterdam en de zeevaartscholen te Rotterdam. Am sterdam, Helder en Delfzijl; 45. Het eindexamen aan de Nederl. school voor nijverheid etr handel te Enschedé 46. De door de Maatsclu tot Exploita tie van Staatsspoorwegen ingestelde exa mens voor de betrekking van arbeider telegrafist, perroncorttroleur, wagenmees- ter, leërling-machinisi lc klasse, leerling- controlêur, aanteekenaar-weger, opzich ter-teekenaar bij den dienst' van tractie en materieel/opzichter-machinist 2e Iri„ adspirant-opzichter en opzichter bij den dienst van weg en werken, opzichter- teekenaar bij den dienst van weg en wer ken, adspirant-werkmcesler en werkmees ter bij den dienst van tractie en mate rieel, technisch ambtenaar bij don dienst van tractie en materieel, surnumerair, 3e- klerk en klerk-telegrafist 3e ld., adspi- rant-adjunctkommies en "goederenklerk; 47. De door de Holl. IJz. Spoorweg maatschappij ingestelde examens voor de betrekking van klerk-commies bij den dienst voor het vervoer, commies "bij den stationsdienst, assistent voor clen buiten dienst, adjunct-inspecteur bij den dienst voor het vervoer, opzichter-machinist, conducteur 2e kl., conducteur le kl., hoofdcondücteur, assistent voor de con trole der phatskaavten en ladingmeestcrs 48. De door de Nederl Centraalspoor- wegmaatschappij Ingestelde examens voor de betrekking vajn surnumerair, 3e-klerk en 3e-stationsklejrk; 49. De examens voor klerk aan een departement van algemeen bestuur, eener provinciale griffie en bij de Algemeene Rekenkamer. Wei de geschikte mao Uit tuinbouwkringen schrijft men aan „De Tijd": Het Centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad heeft te Utrecht verga derend, besloten als opvolger van den heer rnr. J. de Marez Oyens, aan de al gemeene vergadering voor te' stellen den heer jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer der State'n- Generaal, te 's Gravenhage. Aan het hoofd van den georganiseer de» Nederlandsclien tuinbouw zal dus iemand gesteld worden, die eeri gepro nonceerd standpunt inneemt, en aan, zijn antipathie tegen de Katholieken herhaal delijk lucht gaf. Men herinnere zich maai de interpellatie over de Borromt'us-Ency- cliek. Trouwens bij elke gelegenheid lucht de heer Van Doorn zijn antipa pistische denkbeelden. Onder de Nederlandsehe tuinbouwers zijn er vele Roömschenhet bloeiende bloembollenkweekersbedrijf is o.a. voor een groot deel in handen der Katholie ken, Desondanks aarzeii men niet, den heer v. Doorn als voorzitter voor te stellen. Wij vragen daarom, is hij wel de ge schikte man Wanneer vernamen wij van te groote belangstelling van den lieer van Doorn, in tuinbouw-aangelegcnheden nog veel minder is ons bekend, dat de voorgedra- gene den noodigen practischen kijk op de zaken bezit, 't ïs juist een van de ge breken in de land- en tuinbouworgani satie, dat er te ved mannen van de theo rie aan het roer zitten. Over deze bezwaren zouden wij ech ter heenstappen, als tegen den persoon van den candidaai; niet zooveel was in te brengen. Laat men eèh man nemen gelijk de? heer van Hoek, of zooals den beminne- lijken Marez Oyens, die kunnen zich het vertrouwen verwerven, dat iedere voor zitter moet bezitten, om met succes een organisatie in goede banen te leiden en tot bloei te brengen. Maar iemand, die getoond heeft anti pathiek, dikwerf vijandig te staan tegen over de godsdienstige overtuiging van velen, die hij geroepen zal worden té leiden, zoo'n man is als voorzitter in den tüinbouwraad niet op zijn plaats. Wij hopen, dat de algemeene verga dering op 23 Februari a.s. een andere keuze zal doen. Het is toch inderdaad geen onbillijke eisch, dat met de Katho lieken rekening worde gehouden. Uit de Statistiek van den loop dei- bevolking. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1910 die het Centraal Bureau voor de statistiek ontleeneu we het volgende: Op het einde van 1910 bedroeg de be volking 5.945.155, waarvan 49.52 pet. mannen en 50.48 pet. vrouwen. Aantal geborenen op 1000 inwoners: Noord-Brabant 33.2, Gelderland 29.6, Zuid-Holland 30.6, Noord-Holland 25.8, Zeeland 28.4, Utrecht 29.1, Friesland 25,8, Overijsel 29.9, Groningen 28.6, Drente 32.9. Limburg 32.5, Het Rijk 29.3. Uit de volgende cijfers blijkt hoe be- dan dat zij het ooit kon vergeten. Zij durfde zich niet meer onder de inenschen begeven. Heinde en verre zou men over dezen afschuwelijken bruiloftsdag spreken. i_ Maar was er dam niemand, die aan het optreden van Hedwig een einde zou ma- ken Ja, één was er, van wien men het wel 't minst verwacht had. Clemens. Hij inoest zich weliswaar moeite ge ven om den stap te doen. Hij deed het niet uit medelijden met zijn broeder en diens bruid, noch uit haat tegen Hed wig, doch slechts om der rechivaardig- heidswille. Daar Hedwig alles verteld had, wat Dirk tot oneer strekte, moest zij ook bekennen, met welke middelen zij Dirk aan zich geketend had. Clemens sprak droog en kalm als al tijd, en deze rustigheid en zekerheid bracht de aanklaagster in de war. Zij wist geen passende antwoorden op zijn vragen te geven. Dirk ademde verlicht. Doch Hedwig herstelde zich spoedig en beweerde „Ik heb hem niet geroepen en ook niet gehouden. Vrijwillig heeft hij mij zijn hand gegeveu. En deze verloving heeft hij verbroken, en daarom ben ik hier", I Jeanne was door Siemens' optreden langrijk de kindersterfte in de laatste kwarteeuw is verminderd. Op 100 le vend aangegeven toch stierven beneden het jaar: 1840/9 17.98, 1850/9 19.54, 1860/9 19.69, 1870/9 20.24, 1880/9 18.27,1890/9 15.96, 1900/9 13, 1910 10.79. Uit de statistiek der woon plaatsver andering blijkt, behalve den trek van de plattelandsbewoners naar de groote be- volkingscc -a's, dat ons land meer be volking aan het buitenland afstaat, dan omgekeerd, waardoor ons land in de laatste 10 jaren 36.500 personen verlo ren heeft. Uit de statistiek der geborenen ïuar de kerkelijke gezindten, waarvan de ver- houdingscijfers in de 5 jaren, waarover zij zijn verzameld, niet te veel verschil len, blijkt weder voor de drie hoofd groepen, dat het aantal geborenen bij de Protestanten belangrijk minder is dan bij de Katholieken, en dat dit bij de Is raëlieten weder aanzienlijk minder is dan bij de Protestanten. De cijfers verhou den zich als 100: 131: 72. Een merkbare verbetering van het sterftecijfer is bijna van jaar tot jaar te constateeren. Voor zoover gegevens daaromtrent voor ons land beschikbaar zijn, is nog nimmer zulk een laag sterf tecijfers als in 1910 voorgekomen, 13.55 per duizend inwoners. Katholiek Sociale Actie in Indië, Wij lezen in het „Katli. Spc. Wkbl." Wij vernemen, dat de Bond voor Ka tholieken te Soerabaja, door enkele Ka tholieken aldaar een paar jaar geleden opgericht, zich federatief gaat organi- seeren. De eerste officieele onderafdee- ling van den Bond is thans reeds te Sew marang opgericht en in het afdeelings- lingsbestuur werden gekozen de heeren Hertsch, als voorzitter, La Fontaine, als secretaris, O'Herne, als penningmeester en de heeren Lange en Sauter, als com missarissen. De vergadering waarin tot de oprichting werd besloten, werd ge leid door den voorzitter van den Bond, voor Katholieken den heer Jos. Suijs^ te Soerabaja en bijgewoond door den Zeereerw. heer P. Hoevenaers, pastoor van Semarang. Ook op andere plaatsen bestaat het voornemen afdeelingen op te richten,, daar dc leden van den Bond vrijlwel over geheel Java verspreid zijn. Men weet dat de Nederlandsehe Ka tholieken, die, hetzij voor ambtelijke be trekkingen, hetzij voor handel en nijver heid, inlichtingen wensdhen, zidh kun nen wenden tot het Hoofdbestuur van den Bond tc Soerabaja. Zoo kan deze vereeniging ook voor onze landgenooten zeer nuttig zijn. PT-J Moderne „Proletariërs". In de „N. Rott. Grt" treft- men de volgende beschouwing aan, naar aan leiding van de verkiezingen in Duitsch- land. In een welgesteld stemdistrict van Berlijn in de nieuwe woonwijken, daar pleegt men geen zijstraten voor den 'werkmansstand te bouwen waar bijna luitsluitend ambtenaren, gepension- neerde officieren, bankiers^ kooplui en geleerden 'wonen, waren 637 kiezers in geschreven en kwamen er 515 stemmen. Er (stonden daar slechts tien leden van het 'proletariaat: werklui, portiers, enz. op de kiezerslijst. Maar toen men de stemmen ging tellen, zoo vertelt de Neue Gesellschaftliche Korrespondenz, kwam het merkwaardige feit voor den dag, dat niet minder dan 165 stemmen op den sociaal-dem. icandidaat uitgebracht Wa ren. Wat alweer bewijst, dat de ontevre denheid over den politieken toestand in Duitschland Vele gegoede en ontwikkel de burgers tot biiloopers van de.soc.- dem. [partij maakt. Het „Centrum" teekent hierbij aan Of deze conclusie geheel juist is, zul len wij daar laten. Maar dat men hier met een merkwaar dig staaltje te doen heeft van het ka rakter der sociaal-democratische partij als („arbeiders" partij is zeker. gaan twijfelen aan Hedwig's woorden en uit trots verontschuldigde zij Dirk in haar binnenste. Hedwig kon Dirk toch eigenlijk van geen kwaad betichten. Hij had zich met haar verloofd. Dat was weliswaar onbegrijpelijk dom van hem geweest, maar slecht was het niet. Hij had haar karakter gelukkig nog tijdig doorschouwd en daarom de verloving tij- gemaakt. Maartoch had hit gelogen. en had haar slechts ter wille van het geld gehuwd. Hij was dus niet de man, dien zij zich gedroomd had. Zij zou echter deze ontgoocheling dra gen zou althans beproeven of z.ij het kon doen. En niemand zou bemerken, hoe diep zij vandaag vernederd was. Met een gebiedend handgebaar wees zij naar de deur en riep tot Menne: „Maak je uit de voeten. Ik geloof je praatjes niet". „Ik ga al weg, ga zelfs gaarne weg. Maar mijn vloek treft je, hoogmoedig boerenvolk". j Met deze woorden verliet Hedwig Menne de herberg. Een oogenblik stonden allen onder den indruk van dit pijnlijk voorval, men staarde elkander sprakeloos aan. Gust Holterling verbrak ten slotte het stil zwijgen. „,Oclt wat, op den huwelijks dag moet men niet droevig zijn. Prosit, LEIDEN, 22 Januari. KatwijkLeiderdorp. (Vervolg.) Bij art. 16, bepalend, dat de helft der afgevaardigden om de twee jaar aftreedt doch herkiesbaar is, stelt Voorhout voor dit artikel geheel te laten vervallen. De heer Kervel verdedigt het artikel met met het oog om een kern mannen te vormen, die de zware taak van afgevaar-< digde vervullen. Voorhout meent, dat niet in het reglement van de Centrale thuis behooren bepalingen betreffende de af gevaardigden. Het amendement werd met 54 tegen g stemmen verworpen. - Bij art 19 stelt Noord wijk vootr, dat da leden van het Centraal Bestuur geea vergoeding van reiskosten genieten. Zoe- terwoude bestrijdt dit voorstel. Noord- wijk, (de heer Verweij) bestrijdt het voorstel uit een oogpunt van kosten, doch Noordwijkerhout wil, daar men den democratischen kant uitmoet, de alinea behouden, daar ieder in het bestuur moet kunnen zitten. Noordwijk trekt het voorstel 'in. Op art 20 is een amendement Noord wijkerhout ingediend, dat het C. B. geen besluit mag nemen als niet de helft der leden aanwezig is.' De heer Kervel be strijdt dit met het oog op moeilijkheden in de practijk. Na eenig debat, waarbij opgemerkt wordt, dat in het jaarverslag kan gepubliceerd worden, welke leden verzuimen, trekt Noordwijkerhout het amendement in. Bij art. 25 stelt Voorschoten voor amendementen minstens 14 dagen te vo« ren bij het Centraal Bestuur in te dienen. De heer Kervel bestrijdt dit; tot dusver is het gewoonte geweest, dat amende menten staande de vergadering kunnen worden ingediend. Met het oog op de er varing te Utrecht ontraadt sjdc. ook de aanneming ervan. Voorschoten trekt het amendement in. De heer van Gils bepleit de wensche- lijk de vergaderingen te annonceeren in de Kath. pers om de Kath. couranten te steunen. De voorzitter ondersteunt dit denkbeeld omdat wij thans in het gelukkig bezit van een Kath. dagblad in ons district zijn. De heer Kervel is het met deze mee- ning niet eens. Het is een beleefdheid om de Kath. pers de aankondigingen te zenden. Noordwijk sluit zich hierbij aan. De heer Paardekooper acht het ook over bodig de advertenties te plaatsen. Sas- senheim as voor het plaatsen van de annonces. Na nog eenig debat wordt het artikel ongewijzigd goedgekeurd. Bij art. 26 komt in behandeling een amendement Voorhout, om de alinea: „Aan niet Katholieke bladen mag geen verslag der vergadering worden gezon den" te laten vervallen. De heer Kervel ontraadt met beslist heid dit amendement. Het argument van Voorhout, dat men z.g. stille werker9 niet kan weren, gaat niet op. Voorhout trekt hierna het amendement in, dat zij alleen had voorgesteld, om dat zij niet wist dat het artikel kon wor den toegepast. Bij art. 32 licht Noordwijk een amen dement toe, om, voor het geval geen en kele plaatselijke kiesvereniging een can- didaat stelt, de candidaat van het Cen traal Bestuur gekozen te verklaren. Dit amendement wordt goedgekeurd. Verschillende amendementen, die op de overige artikelen zijn ingediend, wor den ingetrokken. Bij art. 42 licht Noordwijkerhout toe een voorstel om in te stellen een perma- nente-reglements-commisrie, bestaande uit 5 leden, waarvan 2 uit het bestuur, en 3 uit de vergadering zijn benoemd. Dit voorstel wordt door den heer Kervel ontraden, omdat de voorbereiding der reglementsherziening ec?n zaalc van het bestuur is. Op verzoek van Noordwijker hout wordt een redactiewijziging aange bracht, waarna het voorstel wordt inge trokken. Besloten wordt nog eenige voorstel len tot reglementswijziging op de agen da van den Alg. Bond te plaatsen, o.a. bij dezen uitroep hief hi; zijn glas om hoog. Maar in zijn binnenste dacht hij: Wees maar voorzichtig, waarde Dirk. We zul len het wel laten tnerken, wanneer je je te veel als heerboer wil laten gelden. Dan zullen we je aau dit voorval op je bruiloft herinneren. Geweerschoten kondigden op den Schoutenhof de komst van het bruids paar aan. Nieuwsgierige menschen dron gen in de lanen van dre boerderij saam en wachtten den stoet af. Kort daarop, hielden bruid en bruidegom hun intocht op de oude hofstede. Zij kwamen langs denzelfden weg, waarlangs men aan het slot van hun levensloop hun stoffelijk' omhulsel zou wegdragen ter eeuwige rust Het is een lang en zonnig pad - het voetpad is korter en slingert door een diep geboomte maar het gebruik! van geslachten her wil, dat dit pad op den huwelijksdag wordt gebruikt. „Leve bruid en bruidegom^', klinkt het hier en daar, doch deze kreten wordt» overstemd door de knallende schoten. (Wordt vervolgd.) Jjj FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 42; Gust Holterling zwaaide opgewekt met lijn groetten hoed en trad met zijn met gezel de gelagkamer binnen, waar de» glaezn geklonken werden op het heil van de jonggehuwden, Hantie spoorde tot opbreken aan, maar zij werd door de mannen overstemd. De deur ging weer open. Dirk keer- ifié zich on;, en werd eerst lijkbleek en daarna vuurroodwant in de deur opening siond Hedwig Menne. Tegelijkertijd trad Clemens naderbij en plaatste zich naast Dirk, met een uit drukking op het gelaat, als wilde hij zeg- ffennu ben ik toch nieuwsgierig, hoe hij er zich uit redt. Jeanne keek beurte- fcgs minachtend naar Clemens en naar (fisdwig en wilde het voorbeeld getteaa de herberg te verlaten. Doch het Zigeunermeisje stond nog tótijd hoonlachend in de deuropening, „ffe wilde je gelukwenschen", zei de zij met bevende stem. „Dank u", antwoordde de bruid trots en koel en keerde Hedwig den rug toe. De buren keken elkaar verbaasd aan en Gust Holterling knipoogde beteeke- nisvol en hoes te. Toen trad Hedwig haastig eenige pas sen naar voren. Haar stem klonk schril en scherp; zij was zich zelf van toorn niet meer meester t?n zij raasde uit, wat zij van Dirk wist Alles vertelde zij. Jeanne sidderde. Zij was bleek gewor den als haar zijden borstdoek. Wien zou zij gclooven Dirk's houding en gelaats uitdrukking getuigden nu juist niet, dat hij een zuiver geweten had. Zou hij haar dus belogen hebben Had zij zoo'n man liefde, trouw en gehoorzaamheid moeten beloven? Haar gemoed werd verbitterd. O, had zij dit alles veel vroeger ge weten. Op haar huwelijksdag, In 't bij zijn van de trouwgetuigen, moest zij ver nemen hoe slecht en karakterloos haar man was. Hij had zijn broeder verdacht gemaakt, om alle schuld van zich te kun nen afwerpen. En hem zou zij voortaan haar vertrouwen moeten schenken. Aan zijn zijde zou zij de lasten moeten, dragen die het huwelijk met zich brengt. Haar hart kromp ineen en uit haar .oogwv vc-fdween alle gloed. D;.' smaad, dien Dirk haar aandeed, was te groot

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5