No. 682. Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, Bureau OU IE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. 'telefoon 935. Postbus 6. OH* BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering to het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/e cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratU bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertenliën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ons Antwoord. Het „Kath. Schoolblad" komt terug op hetgeen wij schreven over het mede werken van Katholieke onderwi zers aan neutrale en liberale bladen en m akt zich met eenije zinledige phrasen van ons betoog af. Geen letter van ons wordt geciteerd, maar toch durft het blad beweten, dat Wif hem een valsche redeneerin;-; in de schoenen schuiven, terwijl verd rop de liefelijkheid volgt, als de redacii i „even nadeukt, zal ze stellig tot andete kwa lificaties komen". Klaarblijkelijk heeft dus onze driestar Ingeslagen en bij gebrek aan arg jmenten poogt het „K. S." zijn tegen.t ui Ier met ■ecuige algemeenheden dood te ".laan. Want uit zijne redeneeung in tweede instance blijkt, dat wij liet eer ste stuk zeer goed gelezen en b 'grepetn hebben. Immers, men moge het „beslist afkeuren, overal en in ieder", dat Kath. ouderwi zers als verslaggevers van niet- SRoomsche bladen fungeeren, wanneer uier. het gaat vergoeilijken door om standigheden van financieelen aard, dan transigeert men met zijne beginselen. Vooral als men meent, dat de fuianciee- le toestand van bijna alle klasse-onder- Swijzer3 onvoldoende is. Men keurt het feit dan wel af, maar laat zoo'n groote achterdeur open, dat ite besliste principieele afkeuring prac tise!) alle waarde verliest. Wil het „K. S." dit niet inzien, wil het inet drogredenen iets verkeerds trachten goed te praten, de Ka^iolieke onderwi zers, die hun beginsel hooghou den, zullen niet'door steun aan de neu- trsle of liberale pers medewerken, aldus de resultaten van hun eigen arbeid voor een deel te vernietigen. Wij herhalen nogmaals hetgeen wij viocger schreven Een Katholiek onderwijzer, die zich var zim taak als Katholiek opvoeder be wust kan onder geen omsbndfighe- diM? berichtgever van niet-Katholieke cou- rati?en zijn. Een scheurtje Men weet, dal ten aanzien van het fc.er-;eh-K huwelijk de wet in ark 136 B.W. «au partijen de verplichting oplegt, voor dat godsdienstige plechtigheden zullen mogen piaats hebben, te doen blijken aan den bedienaar van hun ecredienst, dat het huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand Is voltrokken. En wee dengene, die dit voorschrift hiet opvolgt. In de kerk te trouwen vóór zulks op 't stadhuis ge schiedde, is zoo iets als een staatsge vaarlijke cfaad. Zoo werd het tenminste beschouwd ten tijde dat bovenbedoeld artikrl in de wet werd gelegd om de Kerk t elite ral te schuiven. Met barsche gewichtigheid geschiedde zulks, en geheel in overeen stemming hiermede werd het den gees telijke te toónen bewijs der burgerlijke tiuwelijksvo.trekking op zegel algegeven. Dan was 't pas stevig of.icieel. Aldus ging het, tot men te Rotterdam bedacht, of dat zegelen nu eindelijk niet FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFAL1N. 40) De veerponten kreeg hij zeker. Boven dien was daaraan een herberg verbon den. Dat was geen kroeg aan den eenzamen landweg, waar men naar eeigen believen kan binnengian of passeeren. Neen, in dc herberg bij de pont kwam iedereen, die zich t-ver de fems wilde laten overzetten. Zondags vooral was het druk. Tevens behoorde ta melijk vee! akkerland bij de woning en in den herfst en winter kon men hïrutel in riviervisch drijyen. Het bestaan was dus volkomen zeker, daar was gee» twijfel aan mogelijk. Zooals Karei zijn plannen ontvouwde, vonden zij de volle instemming van Hcd- Wig. Meesteres van een flinke herberg te zijn lachte haar toe. Zij kon zich ge rust met hem vertoonen; hij was een flinke kere!En hij zou helpen haar wraakplannen uit té voeren. Zij stond op en liep op Karei toe. gerst begreep hij niei, wat dat te bedui een overbodige eisch was voor zoo'n een voudige formaliteit. Men ging daar de geestelijken wat minder beschouwen als menschen, die op wetsovertreding ge spitst zijn, en zoo schreven B. en W. voor „dat met het oog op de kerkelijke hu welijksinzegening voortaan een kosleloos bewijs van huwelijkssluiting zal gegeven worden. Hebben we 'tinis, wanneer we dit practische besluit een klein scheurtje achten in den grimmigen muur, waar achter de strenge wet de Kerk wilde bannen? De vraag is in 'tCentrum opge worpen, of zoo'n ongezegeld bewijs wel geldig is. De gemeentesecretaris van IJselstein acht zulks minstens zeer twijfel achtig, maar mr. Vos de Wael te Zwolle komt tot de slotsom, „dat de aanbeve lingswaardige Rotterdamsche practijk niet met de bepalingen der wet in strijd te achten is". Deze zienswijze lijkt ons de meest juiste, doch hoe 'tzij: het Rotterdam sche voorschrift achten we in ieder geval verblijdend, als zijnde een erkenning van het trouwens zonneklaar gebleken feit, dat de geestelijken heusch zulke staats gevaarlijke lieden niet zijn als waarvoor de vader van art 136 B. \V. hen gaarne wilde doen aanzien. ALGEMEEN OVERZICHT. In dc laatste dagen wordt er weer geschermutseld in Tripolis en Barka althans zoo lezen wij uit dc Italiaansché berichten. We zijn echter geneigd wan trouwend te vragen: als het daarbij maar gebleven is? De berichten dan, geda teerd van den 18en, luiden als volgt: Gistermorgen zijn op een nieuw fort bij Tobroek talrijke geweerschoten afgege ven door pp een vrij grooten afstand verborgen Turken. Het Italiaausche ge schut heeft hen uiteengejaagd. Twee an dere pogingen zijn eveneens afgeslagen. De Italianen hadden geen verliezen. Dé Turken hebben gisteren bij Derna een Italiaausche troepenafdecling aange vallen, welke te verrichten werkzaamhe den beschermde, doch zij werden terug geslagen met een verlies van een 100- tal dooden. De Italianen hadden 3 dooden en 7 gewonden. Dat het den Italianen goed(?) gaat, blijkt ook wel uit een bericht aan de „Press Telegraph" uit Roine gezonden, meldend, dat te Napels de uitzending van een nieuw expeditie-leger van 30.000 man wordt voorbereid, dat uit 7 regimenten infanterie, ruiterij en artillerie bestaan zal. Te Spezzia vertoeft sedert cenige dagen schout-bij-nacht Cagni, die belast is met het bevel over een afdeeüng van twintig schepen, die moet dienen om den invoer van wapenen en oorlogsmatericel aan de kust van Tripolis en Barka te beletten. Intusscheu schijnt het den Turken en Arabieren nu werkelijk doodehjke ernst te zullen worden. Tenminste de corres pondent van de „Agencc Oiiomane" seinde het volgende uit Tripolis dd. 14 dezer: den had; doch toen hij haar lachend ge laat voor zich zag, omhelsde hij haar en drukte een kus op haar wangen. Zij Het zich dat welgevallen. Zij schonk haar liefde dengene, die ze verdiende: Karei Plemping. Haar haat zou treffen den ver rader, Dirk Tweehuis. Zij bleven nog lang bij elkaar en spra ken over de toekomst, waarvoor zij al lerlei plannen beraamden. Hedwig wist, dat in een verborgen hoekje van den kelder een flesch wijn lag; zij zocht die op en men dronk op beider gezondheid, aldus in stilte de verloving vierende. En af en toe spraken zij van wraak. Dat was de sterke band, die hen veree lt igde. Op de boerderij van boer Gröhling was vroolijk leven en lawaai. Omstreeks tien uur reden drie wagens weg, die met frissche berkentakken wa ren versierd. Dc paarden hadden kleuri ge bloemen aan hoofdstel en tuig, en de zweepen, die eveneens met bloemen getooid waren, knalden door de lucht om de paarden tot spoed aan te zetten. De honden maakten een onbeschrijflijk Ia- waai. De muziek speelde vroo'ijke wijs jes. De vaa^diig awataidentetiut vends! „Door een proclamatie, waarin gewe zen wordt op den band van eenheid, die alle Muzelmannen tegen de vijanden van het Turksche rijk moet bijeenhouden, kondigt de groot-sjeik der Senoussi's, Achmed el Sherif, of.icieel af, dat hij den Italianen den „heiligen oorlog" verklaart. „Hij roept alle Arabische stammen en sjeiks tot deelneming aan dien oorlog op. De proclamatie moet den diepsten indruk op de Afrikaan9che Mahoinedanen ge maakt hebben, die zich met koortsachtige bedrijvigheid tot den oorlog beginnen uit te rusten. Aangaande den opstand in China verneemt de „Daily Telegraph" nog uit Peking, dat de voortzetting van het on derzoek naar den aanslag op Joeansjikai heeft aangetoond, dat men hier te doen heeft met een van te voren welberaamd complot, waaraan ten minste vijl personen medeplichtig waren. Alvorens drie van hen tot het werpen van bommen over gingen, hadden zij draden over de' straat gespannen, teneinde het voorbijrijden van Joeansjikai's stoet te belemmeren. Joeansjikai heeft na den aanslag ver klaard, dat het gebeurde geen verande ring zal brengen in zijn beleid. Inmiddels staat wel vast, dat zelfs de aanstaande afstand van den Keizer geen einde zal maken aan den burgeroorlog, want Joeansjikai's inzichten zijn onver- eenigbaar met de inzichten van het revo lutionaire bewind. Invloedrijke buitenlanders gelooven dan ook, dat verdere strijd onvermijdelijk zal zijn, wil de verhitte dampkring worden gezuiverd. Mochten andc-e Fransche ministeries op de twijtelach.ige eer roemen, dat men uit de beginletters hunner namen de kwa liteit van het geheel voorspelde, van het jongste hebben wij zooiets niet aange- troffen^ wel echter een typisch staaltje, dat de „Univers" geeft van dea geest van liet nieuwe Kabinet. Het blad wijst er nL op, dat de voor naamste leden der nieuwe regeering in zeer nauwe connectie hebben gestaan met de beruchte „Lanterne". Briand was voormalig directeur van de „Lanterne". Mülerand was voormalig directeur van de „Lanterne". Klotz was een vroegere medewerker van de „Lanterne". Guist' Hau was tot op den dag van zijn benoeming medewerker van de „Lanterne". Ferand David i3 een bestendig mede werker van de „Lanterne", die dezer dagen nog een artikel van hem publi ceerde. René Besnard is een vroegere mede werker van de „Lanterne". Allen Flachon, voegt het blad er on deugend bij, kon geen portefeuille krijgen, omdat hij nu achter slot en grendel zit (wegens liet bekende zcdenschandaal). Dat moet je niet uitpoetsen! Terwijl dus daar weer niets goeds voor de Kerk te verwachten is, hoort men toch dikwijls van heel wat mooiere staal tjes, zij het dan ook in andere landen. We hebben reeds melding gemaakt van de en maakte de paarden schuw. De har monica kraste en piepte,-terwijl sommige knechten op de maat van de muziek meezongen. Voor de groote deur van het voorhuis hielden de versierde wagens stil. De koetsiers hielden een waakzaam oog op hun zweepen, want vandaag zouden ze deze voor geen geld willen missen. Af en Hoe hoorde men een verlaat saluut schot waarvan de meeste al in de vroeg te waren afgeschoten. De rechte animo voor het schieten bestond trouwens niet meer: men moest nu gaat eten en drin ken. In het grootste vertrek van het huis werd het ochtendmaal opgediend, be staande uit wittebrood, roggebrood, kren- tebollen, boter, ham, metworst en koffie, met witte suiker. De gasten deden het maal eer aan, en aten zeer veel. De conversalie was slechts matig; daarvoor bestond nadien nog tijd genoeg. Na het ochtendmaal maakte men geza- nienlijk een wandeling naar de akkers van den Gröhlingshof. Er was niet veel aan te zien omtrent dezen t jd van het jaar, maar de tijd ging zoodoende aan genaam voorbij. Bij de terugkomst war. het middagmaal opgediend: kippensoep, cckooJUê. luiuu gebieden muworst cu voorgenomen feesten in New-York ter ge legenheid van de terugkomst van Kardinaal Farley de aartsbisschop van New-York. Z. Em. is gisteren aan boord van de „Berlin" uit Rome teruggekeerd. Een reusachtige menigte wachtte den kardinaal op de lan dingsplaats op; ook talrijke niet-Katho- lieken toonden hun belangstelling. Men 6chat, dat meer dan 100.000 personen zich in de straten hadden opgesteld, waar langs de kardinaal naar de St. Patrick- katiiedraal zou rijden. Vóór de kardinaal aan wal ging, be gaven zich een aantal prelaten en een comité van leeken in een stoomstoep aan boord van de „Berlin", om den kar dinaal te begroeten. Nadat Z. L*m. de „Berlin" verlaten had, reed hij in een rijtuig, bespannen met vier paarden en het pauselijk wapenschild dragende, naar de kathedraal, door de leden van het recejitie-comité, in auto mobielen gezeten, gevolgd. Alle Katholieken in de stad hadden de pauselijke of de Amerikaansche vlag uit gestoken. De SL Patrick-kathedraa! v.f gister avond met 50.000 electrische gloeilampjes geïllumineerd. Zoo iets te hooren, doet ten minste goed! GEMENGD. De „Vita" spreekt met de meeste beslistheid het bencht tegen, door enkele Italiaansche bladen verspreid, dat keizer Wilhelm een ontmoeiing hebben zou met den koning van Italië in Venetië. In de slotkapel van Schoenbrunti zal den tOen Februari het huwelijk voltrok ken worden tusschen aartshertogin Isa bella Maria en prins George van Beieren. De keizer zal bij de plechtigheid tegen woordig zijn. De van uit de negende eeuw dag- teekenende kerk van Santo Stefano te Genua, in welke Columbus zou zijn ge doopt, is voor het grootste gedeelte in gestort Vier kunstvolle altaren en een in hout gesneden madonna werden ver nield. Een arbeider is licht gewond. Een telegram uit Tandzjer aan de „Matin" deelt het aantal dooden, zieken en geëvacueerden mede, dat er sedert 1 Mei bij den veldtocht naar Fez en tot 1 Nov. is voorgekomen. Er zijn 80 man voor den vijand gesneuveld, waarvan drie officieren; 614 man tengevolge van ziekte of ongevallen gestorven, waarvan 14 offi cieren, en 4171 man wegens ziekte ge- evacueerd. Te Chemnitz, in Saksen, is bij wijze van proef een groote bezending bevroren vleesch uit Australië ingevoerd. De invoer is toegelaten op grond van art 12 van de rijkswet op de vleesch- keuring. Diensvolgens mag versch vleesch waarmee blijkens de commentaren rauw vleesch bedoeld wordt in geheele beesten (varkens en runderen mogen ook in helften verdeeld zijn) ingevoerd wor den, indien borst- en buikvlies, long, hart, nieren en bij koeien de uiers „in natuur lijken samenhang" aanwezig zijn. Uit het onderzoek van die inwendige organen moet blijken, of het vleesch gezond is> en deze moeten daarom zelfs bij invoer rijstebrij. Dat was me 'n leventje! Och, was er iedere week maar bruiloft! Eindelijk was de honger gestild en zou de tafel worden opgeheven, toen van buiten geschreeuw doordrong, als ware er groote ruzie. De koetsier van den bruiloftswagen bleek zijn zweep te zijn kwijtgeraakt en dat was ongehoord. Jan Kasper was in groote verlegenheid. De hemel mocht we ten, waar die blikslagersche meisjes dit belangrijke voorwerp hadden verstopt. Er schoot hem iets anders in. Achter de deur van het voorhuis, tusschen hooi en siroo had hij eens een zweep zien slaan. Aan wien die toebehoorde kon hem op 't oogenblik niet veel schelen. Spoedig had hij zijn nieuwe zweep te pakken. 'tWas een goede ruil geweest, en lustig liet hij haar een paar maal door de lucht klappen. Op den hof was het inmiddels erg le vendig geworden en ging men elkaar met schcris te lijf. De buren van Tweehuis droegen den uitzet van de bruid aan om dien op de wagens te laden. Maar daarmede waren de buren van Gröhling niet content en heelemaal niet eens. Met knuppels gewa pend (waarvan zij echter hooit gebruik zoiuieu nu keu) sudkien zij geksdiereuU uit verre landen- aan het geslachte beest gelaten worden. Aan deze voorwaarde voldeed het vleesch uit Australië. Men mag benieuwd zijn, wat de agra riërs tegen deze eerste proefneming in zullen brengen ajs de verkiezing achter den rug is. Het resultaat van de stemming ou der de mijnwerkers in de Engelsche steenkoolnijverheid is bekend gemaakt op een bijeenkomst van den bond van mijn werkers. Voor de algemeene staking wa ren 445.801 stemmen, tegen 115.921. Daar niet meer dan 2/3 der uitge brachte stemmen vereischt zijn voor het afkondigen van de staking, zal het werk in de steenkoolnijverheid den len Maart worden neergelegd, tenzij nog een ver gelijk wordt aangegaan. De voorzitter van de bijeenkomst van den mijnwerkersbond, waarop het resul taat der stemming werd medegedeeld, heeft in verzoenenden zin gesproken en verklaard, dat hij hoopte, dat de mijn werkers en patroons alsnog hun ge schillen langs vreedzamen weg zouden vereffenen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement 'sGra- venhage ter standplaats 's Gravenhagen H. G. van Nouhuijs, candidaat-notaris al daar; is aan W. Schouten op zijn verzoek! eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Geflen, onder dank betuiging voor de langdurige in die be trekking bewezen diensten. Kamerverkiezing Hilversum. Bij dl gisteren gehouden verkiezing, voor een lid der Tweede Kamer (vac. S. baron van Heemstra a.-r.) z ju Candida- tenlijsteri ingediend voor de volgende heeren Mr. H. Th. 's Jacob (c.-h.), W. de Jong (ii.l.), Mr. V. H. Rutgers (a.r.) dr. T. v. d. Waerden (s.d.a.p.) en D. Wijnkoop (s.d.p.) Zondagsrust en 2e Kerstdag. De ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Breda, Mr. F. Couvee, heeft gemeend de wegens het werken itt het openbaar op den tweeden Kerstdag geverbaliseerden niet te moeten vervol gen, wijl z.i. de Zondagswet niet meer toepasselijk is op den tweeden Kerstdag! nu deze voor de Katholieken niet meer als feestdag geldt. De R. K. Middenstander. Zooals wij gisteren meldden, heeft de Weleerw. heer A. W. Overvelde ontslag genomen als hoofdredacteur van „De R. K. Middenstander". In liet jongste nummer van dat blad deelt Z.Eer\v. de reden van zijn ontslagname m'ede: „Mijn parochieele en andere werkzaamheden ne men te veel tijd in beslag om deze ver antwoordelijke post te kunnen waarne men 6p een wijze, als waarop ik meen zulks verplicht te zijn." Toch hoopt Zijn- éerw. als medewerker aan het hem zoo sympathieke blad verbonden te blijven. op de eersten aan. „Jullie, oolijke Brink-buren, wil jullie dat wel eens laten staan." „Het beste paard halen jullie bij on9 van stal .bedoeld werd hier de bruid) en dan al dat moois er bij. Jongens, pak aan, we geven niet toe, daar staat straf op." De glazen klonken weer en da;.rua laadden de buren van Gröhling zelf den uitzet op. Zij namen er ruimschoots tijd voor, doch ten laatste was alles in de wagens Toen kwam Theo Schluppmans, een van de Brink-buren, met den dorschvlege! aan. Toen begon weer het lieve leventje. „Wat moet je hier met dien dorschvle- gel doen, hé?" „De jonge vrouw moet kunnen dor- schen." „Wat is dat? Wat? Dorschen? Ben je onwijs, man? Meen je, dat we geen meid hebben? De vrouwen van de heer- boeren Tweehuis behoeven niet te dor schen." Karei Kruimling brachi 'n hooivork en een zitbankje voor het melken. August Poümann had 'n spade en 'n bezem bi( zich. Telkens kreeg men denzclfden woordenstrijd. (Wordt vervolgdj

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1