Uit Stad en Omgeving. den Minister van Marine in Februari niet meer terug zou zien vooral omdat ditmaal Zijne Excellentie persoonlijk nei ging toonde om de portefeuille neer te leggen, thans vernemen wij, dal dit voornemen geheel is losgelaten. Dc Mi nister stelt zich voor zijn pantserschip met kracht te handhaven en alleen voor overmacht het veld te ruimen. Aan het departement is ,,alle hens aan dek'7 oin nadere gegevens te verzamelen voor de verdediging der begrooting. Nu de zaak zoo staat, mag het vrijwel uitgesloten heeten, dat de Kamermeer derheid de gelden voor de nieuwe Indi sche pantservïoot za! weigeren. De inspecteur der Cavalerie. Men deelt mede, dat de inspecteur der cavalerie, baron Van der Cape'.len, onmiddellijk na de besprekingen over de gehouden lcgermanoeuvres, waartoe ver schillende autoriteiten op last van den Minister van Oorlog zich in de residentie vercenigd hadden, zijn aanvrage om ont slag heeft ingediend. Door den leider dier besprekingen, den commandant van het veldleger, moest 'een dusdanige vernietigende critiek over het trouwens al te bekende optreden van den cavalerie-generaal bij de oefe ningen in de Betuwe worden uitgespro- iken, dat deze opperofficier begrijpen kon, wat hem te doen stond. Het is te hopen, dat door dit incident de tactische opleiding van ons ruiter- wapen in betere banen geleid wordt, d. w. z. dat er een zuiverder appreciatie 'komt van jde waarde van het vijandelijk vuur en dat de zoogenaamde „sabeltac tiek" voor goed een einde neme. (Tel.) „Plan 1913" Te Haarlem is de eerste vergadering gehouden van de Centrale Commissie voor „Plan 1913". Aanwezig waren dc vertegenwoordigers van 15 vercenigin- gen, bonden en maatschappijen. Prof. Krans, voorzitter van de Maat schappij van Nijverheid opende de ver gadering en zette nog eens uiteen dat de Maatschappij van Nijverheid begee- rig was een stap te doen om vreemde lingenverkeer te bevorderen, en wel op een wijze, die zou kunnen strekken tot zoo mogelijk nauwere samenwerking tus- êchen de verschillende vereenigingen,die •zich de bevordering van het vreemde lingenverkeer ten doel stellen. Daartoe •achtte dc maatschappij het jaar 1913 zeer geschikt. En voorts werd 'thoofd- bestour der Mij. geinspireerd door de denkbeelden om in 1913 Nederland zoo aantrekkelijk mogelijk voor den vreem deling te maken door het organiseeren van vele kleine tentoonstellingen, sport- feesten, of anderszins in verschillende plaatsen van het land. De maatschappij wilde over de uitvoerbaarheid van dit „Plan 1913" de commissie laten be slissen. Mr. Everwijn, hoofd van de afdeeliug Handel, van het departement van Land bouw, N. en H., verklaarde zich bereid van raad en voorlichting te' dienon, en de oudvoorzitter der Mij. van Nijver-1 heid stelde zich voor het presidium den Centrale Commissie beschikbaar. De heer Krans verklaarde de Com missie geinstalleerd en droeg het voor zitterschap over aan jhr. van de Poll,, die den heer O. S. de Clercq verzocfrt bet secretariaat op zich te nemen. Deze, hieraan voldoende, deed mede- deeling van reeds bij hem ingekomen plannen, waaruit bleek dat reeds aan een tiental gemeenten besprekingen ge houden worden om in 1913 iets bij zonders op touw te zetten. Tot leden van het uitvoerend comité werden aangewezen de voorzitter, de secretaris, en de heeren van Asch van iWijck, Bergsma, Fockema en van Tuijll van Seroo-SKerken. De volgende bijeenkomst der Centra le Commissie zal pliats hebben op Za terdag* 10 Februari a.s. in Hotel des Pays Bas te Utrecht. KORTE KRONIEK. Op de gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering van het comité tot bestrijding van de gemeentelijke veror dening op het sluitingsuur voor winkels e. d. werd medegedeeld, dat reeds onge veer zestigduizend handteekeningen wa ren verkregen op het adres, hetwelk men aan H. M. ^le Koningin wil aanbieden, waarin vernietiging van de verordening wordt gevraagd. Het Middenstandscongres zal op 10 en 11 Juli 1912 te Deventer gehou den worden. In de gisteren gehouden spoed- eischende raadszitting te Veisen werd andermaal een voorstel tot regeling van progressieven hoofdelljken omslag, thans ingediend door alle vrijzinnige en soc.- dem. raadsleden, aan de orde gesteld eri na onverkwikkelijke debatten aangeno men. Uit de discussie bleek, dat de rechterzijde in den raad bij de Kroon in beroep zullen gaan van het genomen besluit LEIDEN, 18 Januari. R. K. Drankbestrijding. In het gebouw der St. Jozefgezellen- vcreeniging hield gisteravond de Leid- fiche Maria-vereeniging een propaganda ledenvergadering, waartoe ook genoo- digd waren de leden van het Kruisver- bond. De opkomst van belangstellenden Was groot. De presidente der Maria-ver- eeniging opende de vergadering met dai Christelijk en groet en hoopte dat bet nieuw, begonnen jaar voor beide dnyifc bcstrijdersvereenigingcii in alle opzich ten een goed jaar moge worden. Daarna zongen de aanwezigen het lied van Sobriëtas, op de piano bege leid door een der leden. Nadat eenige mededeelingen van liuis- houdeljjken aard waren gedaan, o.a. dat de Maria-vereeniging den 30sten Ja nuari haar jaarvergadering houdt, - werd het woord gegeven aan den wel eerw. pater C. Hentzen, van Woerden dje als titel voor zijne redevoering koos Drankbestrijding een Katholieke zaak. Geen betere apologie voor den gods dienst is de daadboven lezingen en dagbladartikelen staat de daad. Zulk een daad is onze Katholieke drankbestrijding en met hoe meer toewijding men er zich aan geeft, des tc sterker is de apologie voor de Katholieke zaak. Drankbestrijding is 'n werk van liefde en een apostolaat. Deze beide punten zet de Eerw. spr. in den breede uiteen. De drankbestrijders vereenigen zich tot eene vereeniging van drankbestrijding, niet om zich zeiven, maar om een voor beeld te geven aan anderen. Drankweer is een werk van christelijke diaritas, om dat de echte ware liefde slechts voort komt urt 3 waarheden van onze H. ge- loofsn.l. dat wij van één menschen- paar afstammen, dat Gods evenbeeld door de natuur in ons is gelegd en door de genade vergoddelijkt en dat de mensch onsterfelijk is. In het laatste motief lossen beide an deren zich opwij zijn broeders en zus ters, niet voor den tjjd, maar voor de eeuwigheid. Gods evenbeeld wordt in ons niet uitgewischt. In het verdere verband van zijn rede wees spr. op de vele werken van Katho lieke charitas en kwam er tegen op, dat men met miskenning van het goede in eigen kring bewonderend staat te kijken naar hetgeen door andersdenkenden ge schiedt. Spr. wil niet alle rozen strooien voor de andersdenkenden, er moeten ook voor ons bewaard blijven. Uit ai het aangehaalde concludeert spreker dat de echte charitas slechts bij de Katholieken is te vinden-, Dc Kerk alleen be waart en bevordert een liefde, die uit of fers bestaat. De zaak der Katholieke drankbestrijding valt daaronder. Zij weet offers te brengen van bespotting, van arbeid en volharding. Drankbestrijding is een apostolaat, omdat het medewerkt aan de uitbreiding van het rijk Gods op aarde, aan de ver heffing der zeden en de uitroeiing der zonden. In onze dagen is vooral een leeken apostolaat noodig en de drank bestrijding is er een der beste vormen van. Het specifiek Roomsche in onze drankbestrijding is daarin gelegen, 4at wij het alcoholisme aanzien, niet alleen als een ontzettende volkskwaal, maar ook als een groot gevaar voor geloof en deugd, en dat wij in ons geloof de krachtigste middelen daartegen bezitten. !n het uur van ontmoediging geeft het geloof kracht tot volharding in den strijd, omdat de Katholieke drankbestrijder in het alcoholisme ziet den vijand van God cu der ziek Spr. waarschuwt nog op zijn hoedé te zijn dat de neutrale ideën geen ingang vinden' en spoort tot krachtige Roomsche drankactie aan. Na een harteli^c dankwoord van de presidente werd de vergadering vervol gens op de gebruikelijke wijze gesloten. In de zaal scheen geen kachel te bran den, 'twas er althans bitter koud. Geloof en Wetenschap. Voor de leden dezer vereeniging trad gisteravond op de eerw. pater B. H. Molkenboer O. P„ met het onderwerp: Peter en Pauwels, treurspel van Vondel. Wegens vertraging van de trein, die de spreker naar Leiden bracht, moesten de aanwezigen zich een drie kwartier wachtens getroosten. Om ongeveer kwart voor negen open de de voorzitter, dr. W. Th. M. Webers, de vergadering en gaf het woord aan den secretaris ter voorlezing der notu len der vorige vergadering. Hierna verkreeg de weleerw. pater Molkenboer het woord. Spr. begon met te verklaren, dat het onderwerp dat hij hier bespreken zou, hem z er sympathiek was. „Peter en Pauwels'' behoort mis schien niet, aldus spr. tot dc meest ge niale treurspelen van Vondel, maar het heeft eigenschappen, die op ons als Ka tholieken een groot e attractie uitoefe nen. Het is het eerste treurspel, dat Von del na zijn bekeering heeft geschreven. Toont Vondel bij voorkeur in zijm gedich ten zijn groote aanhankelijkheid aan en zijn liefde voor den Roonischen Opper priester, op de meest krachtige wijze heeft hij die drang zijns harten in „Peter en Pauwels" geuit Dit treurspel is niet slechts een uiting van zijn dichterlijken aandrang toen hij tot de Kerk gekomen was, moest hij openbaren'zijn aanhanke lijkheid aan die Kerk maar ook van moed. Spr. wijst er vervolgens op, dat, waar Vondel nooit veel werk maakt van de ontknooping in zijn treurspelen, deze hier heel en al gemist wordt. Vondel schreef niet om Te boeien, maar om te stichten, om te leeren, hij stelde zidh een doel voor. Bewogen door dezen Ka tholieken aandrang, heeft hij zijn „Peter en Pauwcis" geschreven. De karakters heeft hij uit Schriftuur en Overlevering geprojecteerd, maar heeft hun marte laarschap op den voorgrond gesteld. De kerk toch stelde Vondel zich bet liefst voor in haar kracht, voortgesproten uit haar martelaarschap, als vrucht hirer reinheid. 1 laar reinheid en haar vcivoj- gjng" gesymboliseerd door wit «ji rood trokken Vondel het sterkst aan. Dit treusrpel is de weergave van een strijd, die gestreden wordt tusschen heft duivelsche element (Simon en Elymas) tegen het hemelsche élement (Peter en Pauwels) waarbij het menschelijk ele ment (Petronel en Plautil) tusschen beide komt om het hemelsche te be schermen. Wat betreft de opdracht in hei be gin van het treurspel, zegt spr. dat de oude meening, dat met Eusebia Maria Tessehchade wordt bedoeld de ware is Vondel richt zich niet tot zijn dochter Anna. Door ontdekkingen vai J. Sterck is uitgemaakt, dat Maria, Tessel- schadc nog niet Katholiek .was, en dat komt heel goed uit met de strekking van dc opdracht en het heele stuk. Spr. liet de aanwezigen vervolgens het geheele treurspel hooren, deels door den inhoud weer te geven, deels door de verzen zelf voor te dragen. Op verschillende schoonheden laat spr. het licht vallen. Het zwaartillende ka rakter van Plautril en het besliste op treden van Petronel doei spr. helder "uit komen. Spr. wijst ook o.a. op de schoonheid der rijen, vooral die na het derde be drijf. Spreker weet door zijn voordracht duidelijk de bijzondere schoone gedeelten naar voren te brengen. Flij vraagt den special en aandacht voor de twee alleen spraken, die van Petrus en Nero. Bei de zijn wat bij Vondel ongewoon is gesteld in viervoetige jambe. In bei de wordt een zelfbekentenis gedaan, in de eerste (die van Peltus) met berouw in de tweede met wroeging, in de eer ste strekt de zeibekentenis tot heil, in de tweede stort ze den persoon nog die per in liet ongeluk. Door mededeeling van plaatselijke bijzonderheden van Ro me, waar het treurspel speelt, weet spr. te bewerken, dat zijn gehoor het spel dieper medeleeft Aan het slot van zijn voordracht wekt spr. zijn hoorders op om toch meer te genieten de sublieme schoonheid van on zen Vondel. Naar zijn overtuiging zijn wij dit ook verplicht, als Katholieken. Deze Roomsche Vondel moet door de Roonischen in hooge eerc worden ge houden. Dat zal ook zeker strekken tot verdieping van het Katholiek leven. De voorzitter bracht den weleerw. pa ter Molkenboer den hartelijken dank van de vergadering, daar hij, bekend om zijn Vondel-kennis en Vondel-liefde, voor Ge loof en Wetenschap heeft willen optre den. Er is een tijd geweest, aldus spr., dat het Nederlandsche Volk, voor zoo ver het niet op een inrichting van mid delbaar onderwijs van Vondel had ken nis genomen, niets van den dichter wist dan dat zijn „Gijsbreehi'.van Aerastel" elk jaar te Amsterdam wordt opgevoerd. Die tijd is voorbij, dank ook het streven van Rooyaards. Onze vereeniging is u dank baar, dat u, uitnemend Vondelkenner, ons het voor zoovelen onbekende treur spel „Peter en Pauwels" hebt verklaard. U, aldus sloot spreker, heeft er zeker toe bijgedragen om de leden van G. en W; te bewegen meer van Vondel te ge nieten. Gemeenteraadsverkiezing. De vrijzinnige kiesvereeniging heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district 11 mr. C. W. van der Pot (V. D.) secretaris vai. Rijnland. Deze zal ook de candiaat der Vri;z.-Dem. Kiesvereeniging wezen, ter wijl van de Unie-liberale kiesvereeniging Thorbecke steun voor deze candidatuur wordt verwacht. Vertelmatinée. Gisteren gaf de heer Chr. v. Abkoude, schrijver en journalist tc Rotterdam in de Foyer der Stadsgehoorzaal zijn ver- tel-malinée van verhalen uit door heni geschreven jongensboeken, geïllustreerd met lichlbeelden, waarbij hij ook de oud- Hollandsche poppenkast verloonde. De zaal was matig bezet, doch dat was niet de grootste teleurstelling voor den heer van Abkoude, die een werkelijk ge voelig verteller is en meer succes zou ge had hebben als het weer hem ter wille was geweest Hij toch had duister weer noodig en de pretlige vrieslucht bleef helder. Zoo kon hij niet beginnen met vertellen daar zijn lichlbeelden niet zou den uitkomen. Dus begon hij met de pop penkast, en vertoonde zoo leuk de schel menstreken van* Jan Klaassen, dat de kinderen kraaiden van pret en luidruch tig medeleefden met het vertoonde. Toen het iets donkerder was gewor den, kwamen de lichtbeelden op het doek waarnaar de verteller een moraliseerend en een grappig verhaal, en tot slot een geïllustreerd sprookje, tot groot genoegen van 't kleuters-auditorium (hoewel zelf door de ontstemming over het in de war loopen van zijn programma, niet geheel op dreef) ten beste gaf: De kleinen toonden zich dankbaar en voldaan. Had echter de Poppenkast het geheel besloten, ze waren enthousiaster huiswaarts gekeerd. Artillerie-oefeningen. Ouder commando van majoor Verff, hadden Dinsdag de tweejaail.jksche af- deelings arJUerie-schieioefcningen plaats, waaraan werd deelgenomen door de 5e en. 6e batterij van '12e reg. veld-art. in garnizoen alhier. De beide batterijen, bestaande elk uit drie stukken, stonden opgesteld onder Valkenburg, terwijl het doil gelegen was in de Katwijksche duinen, nabij den wa tertoren van de Leiilsche Duinwater ni.aat s.c 1 va p p S Door helder winterweer begunsiigd,, hebben de oefeningen uitstekende resul taten opgeleverd. Bij de eerste opstelling aan de Kas- wetering werd gevuurd op artillerie, ge- stationneerd op 3 K.M. afstand. De uit werking van het vuur was hoogst be vredigend. Door de 5e batterij werd een vuurmond gedemonteerd, in een vuur mond waren 2 voltreffers, terwijl ver der nog een 50-tal treffers werden ge maakt. De zesde batterij wist een vuurmond geheel te demonteeren, in een stuk wa ren twee voltreffers, in een caisou 53 treffers, alsmede 20 treffers over de verschillende batterijen verdeeld. Uit de tweede opstelling aan de Broe- keweg, werd geschoten op infanterie, die in tirailleursllnie in den duinrand lag genesteld op een afstand van 1500 M. Ook hier waren de resultaten zeer be vredigend, met pl.ni. 120 treffers waren 90 poppen getroffen. Ten gerieve van de oefeningen was een veldtelefoon gelegd over een af stand van 3 K.M. van de batterijen naar het doel, welke geleiding zonder eenige stoornis geregeld functioneerde. In de week van 10 tot en met 10 januari werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Cecrtralen Gezondheidsraad gebracht 15 gevallen van typhus of februs typhoidea, 33 ge vallen van roodvonk en 36 gevallen van; diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 5 gevallen van diphteritis en gevallen1 van roodvonk, te Aarlanderveen 2 gevallen van typhus of febris typhoidea, te A 1 f e n 1 geval van typhus of febris typhoidea en 1 geval van diphteritiste BI eis wijk 1 geval van roodvonk, te Boskoop 1 geval van roodvonkte Hazerswoude 1 geval van diphte ritis, te Leiderdorp 1 geval van rood vonk te Nieuwveen 1 geval van ty phus of febris typhoidea en te Woer den 1 geval van typhus of febris typhoi dea. Te Haarlem me rm eer kwamen 3 gevallen voor van roodvonk cai 2 geval len van diphteritis. ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g, 8Va uur, 's avonds Bonds- gebouw Rapenburg 10. Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging. Maandag 8 uur 's avonds. Bonds- gebouw Rapenburg 10, Kunstavond on der leiding van mejuffr. Harry van der Harst Opvoering o.a. van De Hemelsche Altaarwacht. LEIDSCHENDAM. In bet hotel „dc Zwaan" alhier had eene vergadering plaats der pas opgerichte aïdee.ing van den R. K. Volksbond. De voorzitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom. Spr. deelde mede, dat 22 donateurs cn 21 begunstigers zijn toegetreden en dat lut ledental reeds tot 200 is geklommen. Dezen avond zullen velen, aldus spr,, worden geïnstalleerd, om in volle afhan kelijkheid aan het Centraal Bestuur en onze geestelijke overheid te arbeiden aai) ons aller belangen. Van omstandigheden zal het afhangen hoe daarbij het beste wordt gehandeld, en zooals ieder begrijpt, is dat niet hetzelfde in de verschillende afdeelingen. Zoo kan b.v. voor de eene afdeeiing coöperatie goed en nuttig zijn, in een andere evenwel niet Dit hangt van de plaatselijke omslandighede'n af. Het eerste en voornaamste doel van onze afd., ging spr. voort, moei wezen de verspreiding van meerdere kennis van onzen heitijen godsdienst, de ontwikke ling en zedelijke verbetering van baar leden, ten einde met vrucht de sociaal democratische dwaalbegrippen te kunnen bestrijden, en daarbij moeten wij zooveel mogelijk samenwerken met middenstand en patroonsvereenigingen, opdat zoo on der leiding van onze geestelijke overheid de belangen van de leden het best worden bevord :L Na deze rede verzocht de voorzitter voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer Smit, voor zitter van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, het woord. Wanneer onze Moeder de H. Kerk, aldus spr,. feest viert, waarop een of andere blijde gebeurtenis wordt herdacht, dan heft zij een lofzang aan, ter op luistering der feesivreugde. Zoo ook hier wilde spr. dezen avond een lofzang aan heffen, doordat wij ;t heugelijk feest vieren van alhier een afdeeiing van den bond te hebben gesticht. Spr dankte den Zeereerw. hi-er Pastoor onzer parochie zoomede den Weleerw. heer Kajielaan, die zeker veel tot de oprichting van den bond hebben bijgedragen. Verder wees spr. op de plichten van een R. K. bonds lid, als hei verdedigen der H. Kerk en hare bedienaren, de priesters, de ver dediging van Koningin en vaderland. Ver der raadde spr. aan 't lezen van werke lijk Kath. bladen cn boeken, en kon niet genoeg waarschuwen voor het groote gevaar, wat er gelegen is in het lezen van zoogenaamde ne u-tra Ie bladen en tijdschriften, te meer daar er tegenwoor dig voor ieders beurs werkelijk goede, degelijke R. K. lectuur te verkrijgen is. Hierna werd 't Bondslied staande door de heele vergadering gezongen, waarbij, geheel belangeloos, het harmonlegezel- schap St. Caecilia van Veur voor de be geleiding zorgde. Nu de vergadering door het zingen van het bom! lied als 't ware hare gc- Joufobelijdeni^ had afgelegd, resile 6pr. nog dt aangename taak, tc kunnen mee deden, dat de Weleerw. lieer Kapelaan Schiphorst alhier als geestelijk adviseur aan de vereeniging was toegevoegd, om. over de geestelijke belangen der leden te kunnen waken en hen met raad in moei lijke omstandigheden bij te 9taan. Spr. rekende het zich een eer, het botids- insigne, Kap. Schiphorst geschonken door Mgr. Callier, op diens priesterklecren te mogen hechten. Hij feliciteerde Z.Wel- eerw. met dc benoeming en hoopte, dat alle leden steeds hun vertrouwen mogen schenken aan hun waardigen adviseur. Hierna richtte de Weleerw. heer advi seur 't woord tot de vergadering en zeide o.a.Het is waarlijk eenigszins mctvrecze geweest, dat ik den brief van Mgr. Callier ontving, waarin mijn benoeming tot gees telijk adviseur van uwen bond vermeld stond. Ik, nog een jong priester, was wel eenigszins bevreesd, dat ik de ver antwoording, welke thans op mij rust, niet zou kunnen dragen, maar ik heb gemeend, dat, waar het Centraal "Bestinn en de Zeereerw. heer Pasioor Berd ink mij in deze zoo ter hulpe zijn, ik de taak moet aanvaarden en mijn beste krachten naar vermogen aan de goede zaak moest wijden. Toch wenschte spr. twee punten, welke van 't hoogste belang zijn voor leden en vereeniging, even te bespreken, nl.eenheid en zelfheiliging. Alleen door eenheid wordt men krachtig. Wees dan aldus spr., één van hart cn één van geest; weg dan alle persoonlijkheid, weg met hatelijkheid en onverdraagzaamheid, die ons van elkander kunnen scheiden, en vergeet niet het spreekwoord: Een dracht maakt macht. Zelfheiliging. Laat ons eerste doel wezen ons zelf te heiligen door veelvuldig gezamenlijk ons te ver eenigen in Gods huis en veelvuldgi de H. Mis bijwonen, maar vooral door dik wijls de H. Communie op waardige wijze te ontvangen. De eerw. adviseur werd uitbundig toe gejuicht. De voorzitter nam vervolgens 't woord en feliciteerde den eerw. adviseur namens dc vergadering cn sprak den wensch uit, dat het Z.Eenv. gegeven moge zijn, lang voor den bloei en het heil der afdeeiing Leidschendam werkzaam te zijn. Ook dc heer de Groen van Voorschoten sprak in denzelfden geest: hield onze afdeeiing de eenheid en zelfheiliging hoog, dan zou zij bloeien en een parel meer zijn aan den kroon van den R. K. Volksbond. Daar het reeds laat geworden was, besloot men de overige punten d.r agenda op een der eerstvolgende vergaderingen tc behandelen, waarna de voorzitter nog maals hulde bracht aan den heer Smit voor de opwekkende woorden, tevens den heer Bonten, directeur der muziek- vereeniging St. Caecilia met zijn leden dankende voor de aangename muziek, ten gehoore gebracht. De Weleerw. adviseur sloot de verga dering met gebed, waarna men als recht geaarde Nederlanders na het zingen van het Wiens 'Necrlands Bloed huiswaarts keerde. NOORDWIJK. Gisteravond hield bet St Jeroensgilde eene bijeenkomst iu dei zaal van den beer C. Gordijn. De op-; komst was goed. Zelfs eenige vrouwe lijke leden hadden wind en koude ge trotseerd en zich heel bescheiden adi-4 ter in de zaal nedergezet, om te luiste ren naar de interessante leerzame woor den van den spreker van dezen avo:id,! den weleerw. lieer Muller, uit 's Graven - hage. Dc voorzitter, de heer C. J. L. v. d. Meer, opent dc vergadering met den Christel ijken groet, spreekt een woord van welkom tot den spreker en tot dfl aanwezigen cn neemt deze gelegenheid! te baat om de leden een gelukkig cm voordeelig, en zalig nieuwjaar toe 1e wcnschen. De eerw. spreker heeft tot onderwerp gekozen de verhouding tusschen de Kerk1 en de synagoge. In zijn inleiding toont spr. aan, dat Israël thans niet meer die groote macht heeft, die het eens heeft bezeten. Al oefertt Israël door de pers en door het bekleeden van aanzienlijke posten siog grooten invloed uit in Europa, toch heeft de Katholieke Kerk thans andere mach tiger vijanden 1e bestrijden. Dat is echter niet altijd zoo geweest. De eerste vijand, dien de christenen ont moetten, was Israël. Israël, dat juist dei taak had, om de Kerk Gods bij de wereld in te leiden. Dezen avond, zegt spr., zal ik trach ten u een inzicht te geven in de ver houding tusschen deze twee groote we reldmachten de Katb. Kerk en de IsW raëlieten. In het eerste gedeelte zijner redd schetst spr. het groote tweeledige doel/; waarvoor God het Israëlieiische volk had? uitverkoren de handhaver te zin vat: het? monotheïsme (het geloof aau 'den éénen waren God cn de drager van dd M e s s i a s-g ed ach t c). Heeft Griekenland geschitterd als ceit'i fruin van wetenschap en kunst, zijn d« Romeinen de leeraars van het Recht eri de heerschcrs der wereld geweest. Israë| ontleent zijn wereldbeteekenis aan het groote voorrecht, de bewaarder te ziju geweest van het monotheïsme, als den! eenig waren grondslag, voor een goed0 zedeleer. Deze konden de heideneüi «iet geven. Ten tweede was Israël de drager va» de Mcssiasgedachte, de zekere hoop opi den toekomst.gen verlosser. Dat Israël zich van deze tweevoudige bwk tot iff

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2