Uit Stad en Omgeving. De blijde verwachting. Naar in een correspondentie uit Den •Haag aan de „Arnh. Crt." gemeld wordt, zou de vermeerdering van het Konink lijk gezin einde Mei worden te gemoet gezien. Roomsch-Katholieke Lingerie -en Confectie-werksters. In 'tGildehuis,\aan de Heerengracht te Amsterdam, was gisteravond een ver gadering belegd voor vrouwelijke per sonen, werkzaam in de lingerie- en con fectiebedrijven. De bedoeling was, de R. K. meisjes tot vakorganisatie op te wekken. Men zette de aanwezigen uiteen dat de vakorganisatie er is om de vele klachten over niissxanden, welke op bijna alle ateliers zipi ingeburgerd, te onder zoeken en mei gepaste middelen die mis standen uit den weg te ruimen. Het gaai niet aan, aldus werd gezegd, dat de pairoon of diens gemachtigde alleen het arbeidsloon bepaalt, dat de tarieven en de omschrijving der te ver vaardigen werkstukken zonder overleg met de naaisters w orden vastgesteld, dat de naalden en veelal ook de garens door de werksters moeten worden betaald, dikwijls tegen bovenmat.g hooge prijzen dat zij bij de geringste oesmetiing of verontreiniging de werkstukken voor hun eigen rekening moeten houden, zonder dat gedaclu wordt aan de onvoldoende bescherming van riemen, vette machine- deelen, enz. enz. Ventilatie en verlich ting laat in vele werkplaatsen te wen- schen over. Vacantiedagen met behoud van loon, komen zelden voor. Men was van inecning, dat in dit alles een goed geleide vakvereeniging verbetering zou kunnen brengen, weshalve van de zijde van het comité van voorbereiding, dat de bijeenkomst had georganiseerd, ten sterkste op aaneensluiting der R. K. meisjes, werkzaam in lingerie- en con fectiebedrijven, werd aangedrongen. Sociale Wetgeving en Tarief. In de vergadering van den Prov. Bond van Z. H. Kiesverecnigingen, Zondag te Schiedam gehouden, deelde Dr. Nolens en hij kan het weten sprekende over sociale wetgeving mede, dat de ziek te-verzekering door de Commissie van Voorbereiding zoover gebracht was, dat zij spoedig voor openbare behande ling gereed zou zijn. Ook de behandeling van de invali- ditcits- en ouderdomsverzekering, als mede de herziening' der ongevallenwet kon, naar spreker's meening, spoedig aanvangen en met de tariefsherziening kon een en ander in dit jaar best wor den afgedaan. („Tijd.") Tweede kamer verkiezing Hilversum. In haar gisteravond te Bussum ge houden vergadering heeft de Centrale Raad der R. K. Kiesvereenigingen met algemeene stemmen besloten den anti- rev. candidaat mr. V. H. Rutgers te steu nen. Men meldt aan dt „N. R. Crt." dat er uit het hoofdkwartier van de Christ. - Historische partij sterke aandrang wordt geoefend om geen eigen candidaat te stellen. Met grooie meerderheid van stemmen is naar het Volk meldt, in de afdeelingen van de D. A. P. in het district be- .sloten aan de Kamerverkiezing deel te nemen. Met bijna algemeene stemmeni werd dr. Th. van der Waerden candidaat gesteld. Misdadig bedrijf. De socialist Van der Velde waagde een aanval op de missionarissen in den Congo, hetgeen hij als hoofd zijner partij verplicht is. De Minister ontleedde in de Belgische Kamer deze laffe beschuldiging stuk voor stuk, zoodat Van der Velde een weinig nobel figuur maakte. Een valsch rapport, dat de socialisten als bewijs aanhaalden, zullen wij even onderzoeken om het bewust-leugcnach- tige te doen uitkomen. De samensteller is een jeugdig magistraat, M. Leclercq, die den missionarissen en in het bijzonder P. Allard verwijt, heidensche kinderen met geweld onder Christeüjken invloed te hebbèn gebracht. Vooraf deze bijzonderheid: Leclercq bezocht slechts 2 van de 16 Katholieke inrichtingen (zoogenaamde fermes-cha- pelles) van P. Allard maar hij veroor deelt toch het geheel. En nu lette men op de datums. Ie. 6 Dec. 1910. Leclercq schrijft een vleienden brief aan den Apostolischen Prefect en zegt, dat de Staat bij de inrichting van zijn posten wel een voorbeeld mocht nemen aan het werk der missionarissen. (Je trouve que la •mission de Kisarrtu est le plus beau centre de Blancs du Bas Congoen L'Etat devrait prendre modèle sur Ki- santu.) 2e. 15 Jan. 1911. Leclercq rapporteert, dat hij van al de inlandsche hoofden uit den omtrek klachten ontvangt. 3e. 17 Jan. 1911 (dus 2 dagen later). Leclercq schrijft aan P. Allard, dat geen enkel bepaald feit (feit délictueux précis) te zijner kennis is gebracht. 4e. 17 Febr. 1911. Leclercq nooemt 10 hoofden bij name, die zijne beschuldi ging kunnen bevestigen. Maar le. van deze 10 namen zijn er 5 foutief geschreven2e. Kinzamba is de naam van een dorp, niet van een chef; 3e. sommigen der genoemden hebben zelfs op hun grondgebied geene fermes- chapelies; 4e. de meesten hebben gepro testeerd, daar zij nooit hadden geklaagd. 5e. 20 April 1911. De rap;- ricur ver telt: „lk signaleer u, dat de kinderen, door de catechisten geroofd, niet aan de ouders worden teruggegeven door P. Allard, il les garde. 6e. 11 Mei 1911.. Leclercq schrijft aan P. Allard (met een voetnoot: Gij moogt dit schrijven ptibliceeren, indien gij wilt) „Non par vous qui ignoriez la chose, mais par vos bandits de Capitas et par les chefs de villages." Waarachtig, daar moei noj* van ban dieten worden gesproken Persinformatie J-. Hl) KORTE KRONIEK. „De Tijd" verneemt dat de in de mijn streek zoo geruchtmakende kwestie be treffende de opheffing van de vrije art senkeuze aan de staatsmijnen geregeld is. In een vergadering van het fonds is besloten den ouden toestand, dus vrije artsenkeuze, weer in te voeren. De algemeene Nedcrlandsche bond Vrede door Recht, heeft van Mr. T. M. C. Asser, een belangrijke gift ontvangen. Het Stbl. no. 12 bevat een Kon. besluit van den derden dezer tot verla ging van het recht, hetwelk wordt ge heven van de tusschen Nederland en dc Ncderlandsche Koloniën in Wcst-lndië en tusschen die koloniën onderling ver zonden wordende postwissels. Dc heer Victor de Sluers heeft op gehouden ingezetene van 's Gravenhage te zijn, en heeft zich te Olst gevestigd, Om aan de bepalingen der zcdelijk- heidsweticnte ontkomen, hebben som mige houders en houdsters van verdachte huizen te 's Gravenhage hun inrichting veranderd in een „logement" of „hotel". In een dezer „hotels" is Zaterdag een inval gedaan. 'De personen, die er zich in bevonden, werden achtereenvolgens door den rechercheur uitgenoodigd hem te volgen naar het bureau aan de Prinse gracht, waar ook de „hotel"-houdster werd overgebracht, en waar allen een verhoor ondergingen. De Haagsche raad verwierp met 24 tegen 13 stemmen het voorstel van B. en W. om den Schouwburg tot 30 April 1913 open te houden, waardoor gehandhaafd is het besluit van 19 Dec. 1910 om na 31 Maart 1912 den Schouw burg te sluiten, welk besluit, zooals be kend, steunt op de ondeugdelijkheid wegens brandgevaar. LEIDEN. 16 Januari. Sociale Cursus Ned. R.-K. Volksbond. In den socialen cursus van den Ned. R. K. Volksbond, geleid door den heer Hensing, sprak de heer A. H. J. Engels over de sociale wetgeving en het Chris telijk Kabinet. Ofschoon dit onderwerp een min of meer politiek karakter draagt had spr. niet geaarzeld het in den R. K. Volksbond te behandelen, omdat de Volksbond de ontwikkeling zijner leden ten doel heeft en het nuttig is te weten wat op sociaal gebied gedaan en te ver wachten is en wat het gevolg zal we zen als het aan het bewind zijnde Kabinet in 1913 heengaat. Onze tijd staat in het teeken der sociale wetgeving, dodi algemeen kiesrecht waarborgt niet goede sociale wetten, gelijk de socialisten be weren. Frankrijk toont dit maar al te goed aan, terwijl België het voorbeeld geeft dat onder een ander kiesstelsel wel degelijk wetten in 't belang der arbeiders tot stand komen. De vorm van het kiesrecht als zoodanig toont geen grondslag voor betere sociale verhou dingen. Een goede sociale wetgeving kan ko men onder het bestaande kiesstelsel en zij moet komen voor de kiesrechtregeling omdat de werkman aan goede sociale verzekeringen meer heeft dan aan een stembiljet. Bij het laatste heeft eene betrekkelijke minderheid slechts belang bij het eerste alle arbeiders. Er bestaat een sociale kwestie, blij kend ook uit de officieele verslagen van de Directie van den Arbeid, die telkens gewag maken van bedrijfsziekten, huis industrie, vrouwen- en kinderarbeid, enz. Deze verslagen zijn hoogst belangrijk dank de reorganisatie, die Minister Tal- ma aan de arbeidsinspectie heeft gege ven, waardoor thans allerlei onderzoe kingen worden gehouden, die de wet gever in staat stellen speciale regelin gen voor bepaalde bedrijven te treffen. De verhoudingen in de bedrijven zijn zeer ingewikkeld en zonder studie zijn maatregelen niet mogelijk. Men debatteert in onzen tijd sterk of de staat bevoegd is in de sociale ver houdingen in te grijpen. Met een be roep op Aengenent, Bruijn, Lehmkuhl en Pesch betoogt spr., dat de Staat moet medewerken aan de oplossing der socia le kwestie ter bevordering van het alge meen welzijn der burgers, omdat het particulier initiatief te kort schiet. Dit heeft Minister Talma en met hem dc christelijke regeering, begrepen. Hij heeft de Arbeidsinspectie gereorgani seerd, waarvan spr. de groote beteeke- nis voor de arbeiders uiteenzet. Aan hem danken de arbeiders de arbeidswet en de steenhouwerswet, waarvan spr. een korten inhoud weergeeft. Ingediend zijn de bakkerswet, de stuwadoorswet en de schepenwet, de ziekte- en radenwet, de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, het wetsontwerp tot landverstrekking aan arbeiders, enz. Talma is inderdaad een man, die op practischo v. ij<e de arbeiders te hulp wil komen ;i-r. dat hij veel tegen- staf ■- on*; de s:;-iafisfcn, de liberalen 'e;ï éle conservatieve,»!. \Vijmpe- ten in 1913 wel wc-iui wat t. doen. Vóór alles moeten wij zorgen deze Re geering en Minister Talma te behouden. Komt links aan het bewind, dan bestaat groote kans dat de nuttige ontwerpen weer -wofwwi jnyctroKlten. Spr. beveelt behoud van het christelijk kabinet ook aan met het oog op de zedelijkheid, op welk gebied de Christelijke Regeering de schoonste resultaten heeft te boeken. Er werden verschillende vragen ge steld, waarna de voorzitter den spreker dank zegde voor zijn leerrijke rede en de vergadering sloot. Geloof en Wetenschap. Woensdag a.s. komt Pater P. Molken- boer uit Huissen in de Graanbeurs in gang Burcht) spreken voor dc vereeni- ging Geloof en Wetenschap. Pater Molkeuboer heeft zich zoo door liet geschreven als door het gesproken woord in ruimen kring als voortreffelijk Vondel-kenner en Vondel-interpretator doen waardeeren. Wann,ecr hij' voor ver- eenigingen als G. en W. als spreker over Vondel of diens werk optreedt zijn het voornamelijk zijn liefde voor den roomschen Vondel, zijn vurig verlangen om dien roomschen Vondel als volks dichter door de Roomschen gekend en bemind te zien, die hem bezielen. Om deze reden ook viel zijn keus op het treurspel Peter en Pauwels; ook el ders trad pater Molkcnboer met dit on derwerp op. en telkens is hem gebleken, hoe dit bij de Roomschen onverdiend zoo weinig bekende werk van onzen grootsten dichter, door iedereen kan ver staan worden, en de roomsche harten steeds warm deed kloppen. Peter en Pauwels is vooral voor de Katholieken ook daarom zoo bijzonder belangwekkend, omdat hei Vondel's eer ste drama is na zijn bekeering (in 1641). Wij Katholieken hebben een zekeren plicht om belangstelling te toonen voor Vondel, die met zijn grooten moed van geloofsbelijder in troebele dagen, onge twijfeld met recht onze vroegste vrij- vechter heet. Wij zijn aan Vondel meer verschuldigd dan wij weten. Gezien de naam en de reputatie van den spreker van a.s. Woensdag, lijdthet geen twijfel, of Leiden's Katholieken zul len in hun plicht jegens Vondel niet te kort schieten en Woensdagavond hun onverdeelde belangstelling toonen in Nêerland's grootsten dichter en onver schrokken geloofsheld. Gemeenteraadsverkiezingen. In haar gisteravond gehouden verga dering heeft de A.-R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje candidaat gesteld voor den gemeenteraad in district 11 (vacature van Hoeken) de lieer J.G. van Es, arts. Leidsche Scherpschuttersvereeniging Gisteravond werden in de Graanbeurs de verschillende prijzen uitgereikt, ge wonnen in de wedstrijden, welke in Dec. van het vorige jaar georganiseerd waren ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der Leidsche Scherpschuttersvereeniging. De voorzitter, de heer F. N. Schaap, opende de beijenkomst met een woord van welkom tot allen, inzonderheid tot de aanwezige leden van het eere-comité, J. W. Verff, majoor der veldartillerie, en C. L. van Buuren, luitenant ter zee le klasse, directeur van dc kweekschool voor zeevaart. Wat den uitslag van den wedstrijd be treft, spr. meent, dat deze schitterend is geweest; er werd prachtig geschoten. De financieele uitkomsten zijn echter minder gunstig. De verceniging moest voor alles zelf zorgen en ontving geen steun van buiten. Dank brengt spr .aan de deelnemers van den wedstrijd en verder aan allen, die dezen wedstrijd deden slagen, bij zonder aan den secretaris, den heer J. v. Brussel, aan den heer F. Fraikin, en den penningmeester, den heer J. Dekker. Ook aan de medewerking van den heer Backer is het te danken, dat de wed strijd zoo uitstekend ten einde gebracht is. Spr. dankt den heer Backer voor zijn voortdurende medewerking aan den wed strijd. Daarna reikte de voorzitter met een toepasselijk woord van gelukwensch aan de winnaars de prijzen uit De medailles, geschonken door H, M. de Koningin en door Z. K. H. den Prins, werden ge wonnen, resp. .door de vcreenigingen „Willem Teil" te Leiden en „Vermaak en Oefening" te h Gravenhage. De prijzen bestonden verder uit medailles, kunst voorwerpen en geschenken in klinkende munt. Met een woord van dank aan de schenkers der prijzen sloot de voorzitter de bijeenkomst. De heer H. van Loon urt 's Gravenhage dankte namens alle schutters de Leidsche Scherpschuttersvereeniging voor de geno ten gastvrijheid. Men bleef daarna nog eenigen tijd genoeglijk bijeen om een waardig slot te geven aan den afgeloopen wedstrijd. Gedurende het 4e kwartaal 1911 bedroeg 'het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden 1487, het Rijks Ethnographisch Museum 425 en hat Rijksmuseum van Natuurlijke historie 584. Over het jaar 1911 werden deze Musea bezocht door resp. 7679, 2539 en 4891 personen. Zooals men reeds uit ons blad heeft kunnen vernemen, komt morgenmiddag de bekende verteller voor de jeugd Chr. v. Abkoyde in den Foyer een zijner overal zeer in den smaak v^Uetide vericlmaOnées .geren. De heer van Abkomfc Verstaal de kunst van vertellen in de perfectie, overal hangen de kinderen aan zijn mond. als hij zijn Drctli^e kinderverhalen als voor hun oogen deed leven, niet het minst dooi de illustreerende lichtbeelden, die hij meest zelf naar het leven kickte. Maar het meest wel als hij de Oud-Hol- landsche poppenkast ietwat gemoderni seerd vertoont. We vlassen er op morgen van dezen middag te mogen getuigen, wat hei „Centrum" van die in Utrecht schreef: „De heer van Abkoudc heeft vele honderden jongens eti meisjes een allerprettigste!! raiddag bezorgd dien ze niet spoedig vergeten zullen." ROOMSCHE AGENDA. D i n s d a g 8 uur 's avonds, St. Lode- wijkskerkSteenschuur. Apologeiische Cursus. Spreker de Wcleerw. heer J. H. Duymel, kapelaan te 'sGravenhage. On-, derwerp: Het Sionisme. Dinsdag 1% uur 's avonds. Stads gehoorzaal. Feestvergadering De jonge Garde. Spreker de Weleerw. pater C. Zuidgetst, O.FJVL Optreden van het trio Hèïltnann, van Leeuwen en Elferink. Woensdag, 5^/2 uur 's avonds. St. Jos. Gezcllenveieeniging, Rapenburg 52. Bijbelsche geschiedenis (inet lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie van S14 jaar. Woensdag 8V2 uur 's avonds. St. Jos. Gezeiieuver. Rapenburg 52. Leid sche Maria Vereeniging. Lezing van den W.Ecrw. pater C. Heuizen O. F. M. OnderwerpDrankbestrijding een ka tholieke zaak. Toegang vrij voor leden van Kruisverbond en Mariavcreeniging. Woensdag 8 uur 'savonds. Graan beurs (ingang Burcht). Geloof en Weten schap. Spreker de Weleerw. Pater B. H. Molkenboei, O. P. Onderwerp: Peter en Pauwels, treurspel van Vondel. Katwijk-Lei derdorp. De R.-K. Centrale Kiesvereeniging Kat wijk-Leiderdorp houdt eene algemeene vergadering op Zaterdag 20 Januari des morgens 11 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond alhier. De agenda vermeldt: 1. Opening der vergadering. 2. Lezing Notulen. 3. Con cept-Reglement en 4. Rondvraag en slui ting. LISSE. Het Ondersteuningsfonds bij ziekte zal a.s. Zaterdagavond op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" zijne 15e algemeene vergadering houden. Met eenige spanning wordt deze vergadering tegemoet gezien. Daar zal ni. een be stuursvoorstel aan de orde komen om aan hen, die twee achtereenvolgende jaren het volle bedrag, hetwelk bij ziekte in een boekjaar wordt uitgekeerd, zullen hebben getrokken, het derde jaar 2/3 en het vierde jaar 1/3 van dit bedrag uit te keeren. In geen geval zal de uitkeering lager worden. Maar noode, zoo deelt men ons mede, gaat 't bestuur tot dit advies over. Het aantal invalide leden wordt echter te groot om op den ouden voet door te gaan. Het afgeloopen boek jaar sluit met een groot nadeebg saldo. Wil men nu aan de invalide leden het volle bedrag, f 6.30 per week, blijven uitkeeren, dan zal een flinke verhooging van contributie noodzakelijk blijken. Bo vendien zal nog een artikelenwijziging worden voorgesteld en wei als volgt: Lid van het fonds kunnen zij worden, die hun 17e jaar zijn ingetreden -en hun 50e jaar nog niet hebben voleind, te lezen: ,,en hun 45e jaar nog niet hebben voleind". In de Zondag gehouden jaarver gadering van het comité „Liefdewerk Oud Papier" bleek uit het verslag van den secretaris, dat het jaar 1911 gunstig af steekt bij het jaar 1910. De voorzitter schreef dit toe aan de nieuwe wijze van ophalen, alsook aan de uitbreiding van het ledental. In het afgeloopen jaar werd ingezameld 12.925 kilo papier, waaronder 5013 kilo uit Sassenheim, waar het comité bij tijd en wijlen ook een bezoek brengt. In 1910 bedroeg dit 7711 kilo, waar onder 2723 kilo uit Sassenheim. C:n woord van dank, zei de voorzitter, komt toe aan allen, die steeds zoo zuinig het oud pajjier bewaren. Een voorstel om de R. K. Vereeniging tot Wijkverple ging een gift van f 2.50 en aan de afd. Lisse van het Groene Kruis een van f 1.50 te schenken, kon de algemeene goedkeuring wegdragen. Het aantal wer kende leden is wederom met drie ver sterkt en wel voor den Stationsweg A.v. Kampen; Kanaalstraat C. Langeveld, en voor Vreewijk C. v. d. Zwet Cz. Met een krachtige aansnoring aan de leden om in 1912 met minstens dènzelfden ijver werkzaam te zijn voor deze schoone zaak, sloot de voorzitter onder dankzeg ging de vergadering. NIEUWKOOP. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is bekrachtigd de benoeming door het vereenigd Kerk- en Armbestuur van den heer Th. van den Bosch tot arrnmeester dezer parochie. VOORSCHOTEN. De Vrijz. kiesver eeniging alhier heeft besloten het stel len van een candidaat voor de Prov. Sta ten district Leiderdorp af te laten han gen van de actie der andere afdeelingen van de Centrale Lib. kiesvereeniging. Gisteravond hield de Koningin Wil- helminavereeniging haar jaarvergadering in het hotel Deurloo, bijgewoond door slechts 22 leden. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter de heer O. Schmal üz., dat 't fee9t naar wensch is geslaagd, de finantiën staan gunstig en ook de \ersi •iilhmiiling tusschen de le den onderling is zeer guys lig te poemep. De notulen der beide vorige verga deringen werden onveranderd goedge keurd. Het jaarverslag van deu 2dcn secretaris, dc heer G. J. A. Mens ver wierf een dankwoord van den voorzitter en het applaus der vergadering. Hei ti- nantieel beheer uitgebracht door den heer J. P. Vreeburg, was zeer veras send, n.l. ingekomen f 383.12, uitgegeven' f 580.75, alzoo een batig saldo van f '2.37. De commissie van control* had dc rekening 1910 in de beste orde be vonden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Rotnijn en C. V. de Vroome herkozen en in dé vacature dc Saar, de heer R. Eggink. De wijziging van het artikel bestuurs verkiezing, n.l. het stellen van candida- ten door het bestuur, en door de leden werd, nadat hierover verschillend was gediscussieerd, met algemeene stemmen goedgevonden. Nadat bij de rondvraag enkele huishoudelijke kwesties waren ten berde gebracht, sloot de voorzitter de vergadering. -5- De bevolking bedroeg op 1 Jan. 1911 3408 zielen, namelijk 1679 mannen en 1729 vrouwen. Het ge tal werd gedurende het jaar 1911 ver meerderd door geboorte met 38 m. en 41 vr. en door vestiging met 133 ra. cn 191 vr. Een vermeerdering dus van 171 ni. eit 322 vr. Het werd gedurende dien tijd verminderd door sterfte niet 13 m. en 23 vr. en door vertrek met 123 ni. en 165 vr. een vermindering dus met 141 111. en 188 vr. De totale verminde ring bedroeg dus 30 m. en 44 vr., zoo- dat het zielental dezer gemeente thans 3482 bedraagt, tc weten 1709 m. en 1773 vr. GEWESTELIJK GEMENGD. Jeugdige dieven. De politie ie Noordwijk heeft de hand gelegd op een bende inbrekers, bestaande uit zeven knapen van 10 tot 13 jaar, die zooals ze bekend hebben reeds ongeveer 14 dagen bezig zijn ge weest in leegstaande villa's in te breken. In dien tijd hebben ze aan een 8-tal villa's bezoeken gebrachi, waar ze binnen kwamen met valsche, gestolen sleutels of door 't stukslaan van ruiten. Zij hebben alle kasten en Jaden in die villa's open gebroken en veel schade aangericht aan meubelen eh anderzins. In één villa hebben ze niet minder dan 13 flesschen wijn leeggedronken, in een andere vonden ze Duitsch geld, dat ze meenamen. Terwijl ze zich aan limonade te goed deden in het Koloniehuis van 't Centraal Genoot schap, werden zc betrapt. Nadat ze ge- ruimen tijd in 't cachot gezeten hadden, hebben ze alles volledig bekend. 't is aan 't licht gekomen, dat ze ook verleden jaar maar toen op bescheidener schaal in leegstaande villa's ingebroken hebben Gemeenteraad van Warmond. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter burgemeester A. J. Schöl- vinck. Aanwezig alle leden, behalve de heer L. de Haas, die wegens ziekte ver hinderd was. De notulen, door den secretaris voor gelezen, worden goedgekeurd en vast gesteld. De voorzitter neemt daarop het woord en wenscht den leden alle goeds in 1912 de hoop uitsprekende, dat dit jaar voor heel de gemeente ten heil moge zijn. Den heer de Haas wensehte bij van harte een spoedige beterschap toe, want hij is een trouw en ijverig raadslid, die steeds behartigd heeft dc belangen on zer gemeente. Ook wijdt de voorzitter eenige zeer waardcerende woorden aan den aftredenden veldwachter, B. C. Moor, over wie» het einde van 1911 zooveel ramp heeft gebracht. De agenda komt in behandeling en de Voorzitter doet mcdedeeling van een aantal ingekomen stukken, waaron der een toezegging van een Rijksbijdra ge groot f14500, voor bestrating vani den Heerenweg enz. alhier, terwijl de totale kosten worden geschat op 22000 gulden. Op 3 Jan. 1.1. is ook het contract met den heer C. H. Krantz gesloten en de som is daarna gedeponeerd ter Rijks postspaarbank. Bij de toekomstige bestratiog 'ia iemand van noode, wien de leiding en het toezicht over dit werk wordt opge dragen. De Voorzitter stelde voor den heer van Manen, opzichter le kl. bij den Prov. Waterstaat, te verzoeken» deze taak op zich te nemen. Hiertoe wordt besloten. De heer G. Kuiper, commies der Rijks belastingen te Leiden, wordt voorgesteld als herschatter in verband met de rege ling van het vergunningsrecht Ook het vorige jaar heeft de heer K. die functie vervuld Bij acclamatie wordt hij voor dit jaar weder benoemd. Het schoolgeldkohier 4e kwartaal wordt vastgesteld op f 30.90. B. en W. stellen den Raad voor het pensioen van den eervol ontslagen veld wachter te bepalen op f 7.50 per weelc, of 390 in 't jaar. De Provincie verleent hierin een g.e:- bruikelijke bijdrage van f 150.00. De Voorzitter vraagt de meening van den Raad, die bij acclamatie het voor stel goedkeurt. De verkiezingen der leden voor de on* derscheiden steinbureaux, die altijd veel tijd vorderen, geschieden eveneens bijl ar-iunatie. Dezelfde leden, vorig ja&r4

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2