No. 688. Liefde en Haat. BUITENLAND. Jwgang, Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering èn liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Weer een Bisschoppelijke veroordeeling van de neutra liteit. Het jongste nummer van de „Sint öavo" bevat een verslag van de Nieuw jaarsreceptie der Eerw. geestelijkheid van Haarlem bij Z. D. H. Mgr. A. Gallier. Nadat Z. D. H. door den Hoogeervv. vlcaris-g ener aal mgr. M. P. J. Mölltnann .was toegesproken, nam de Kerkvorst zelf het woord. .Wij wenschcn hier het licht te laten v alien op het volgende gedeelte van het verslag De geestelijkheid van geheel het dio cees dankend voor alles wat zij doet om een goeden geest onder de Katho lieken levendig te houden, wees mon seigneur er op, dat voor dien goeden geest niets zoo gevaarlijk is als de geest die verzwakt en bederft, de geest Aan neutraliteit. En daarom spoort Z. D, H. den clerus aan dien geest overal met kracht te bestrijden en dus te ijveren tegen de neutrale pers, tegen de neutrale school en tegen de neutrale vereenigingen. Weer 'n waarschuwing tegen de neu traliteit! Werkelijk niet de eerste. Reeds menig keer heeft Z. D. H. iu woord er. geschrift gewezen op de neutraliteit. ..Monseigneur schijnt den geest van neu traliteit dc neutrale pers, de neutrale school en de neutrale vereenigingen als het grootste gevaar te beschouwen voor den Katholieken geest in zijn dio cees. En wie heeft meer recht, en wie meer bevoegdheid om te oordeeien wat goed en wat slecht is in een bisdom, dan de Bisschop zelf? Dankbaar zijn wij onzen doorluchtigen en beminden Kerkvorst, dat hij weer 'ns ihet gevaar van de neutraliteit gesigna leerd heeft. Dankbaar, dat nu weet 'ns van hoo- gere zijde gebrandmerkt is die geest, welke „verzwakt en bederft'', de laten we het maar noemen cllendigen geest van neutraliteit. Onzerzijds nog ééiie opmerking, 'tls ons absoluut onbegrijpelijk, hoe, na al die verklaringen van Paus en bisschoppen, een Katholiek het voor zijn geweten verantwoorden kan, dat hij: Zijn kinderen openbare scholen laat bezoeken. Zich aansluit bij en propaganda maakt voor neutrale vereenigingen, Zich abonneert op, leest of steunt de neutrale pe,rs. Onbegrijpelijk, daar er zijn Roomsche scholen, Roomsche vereenigingen, zooals .Volksbond en St. Jozefgezellcn. Even onbegrijpelijk als het is, dat iemand, die een blank gezicht wenscht tc hebben, zich met roet wascht, even onbegrijpelijk is het, dat iemand, die wenscht te zijn een overtuigd Katho liek, zich aan bovengenoemde neutrali teit schuldig maakt. FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 36) Toen hij den laatsten buur had bezocht, bJeef Jan 'n oogenblik staan. Zijn keel i\vas, ondanks het rijkelijk bevochtigen door jenever, zoo warm en droog ge worden, dat een dronk waier voor hem een ware lafenis zou zijn geweest, 't Was hem zoo wonderlijk in zijn hoofd, dat hij zich 't liefst bij het eerste het beste land hek te slapen zou hebben willen leggen. •Maar dat zou wat'moois zijn. In het icer- spe! zou iedereen met leedvermaak ver tellen: „Jan Kasper heeft als bruilofts- noodiger ach er een heg liggen slapen." (Neen, dat "zou niet gebeuren, en hij zeite 'dus zijn weg voort. Zijn weg voerde door de heide. Daar lagen eenige boerderijen, welker bewo ners aan de bruid verwant waren. Als hij daarheen ging, aivorens verder in het dorp rond te gaan, had hij het vervelend ste gedeelte van zijn tocht Achter den irug, terwijl de lange weg' door de bui tenlucht hem wel zou ontnuchteren, i. Bii. „kjeidehoeve" bleef hij 'n poosje ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon de berichten over den uit slag nogal uiteenloopend zijn, meenejn wij toch te mogen constateeren dat de Rijksdagverkiezingen heel goed voor het 'Centrum zijn uit- geloopen, al zijn dan ook 6 zetels ver loren. Het Centrum heeft zooals een der liberale bladen zich spijtig uitdruk te, zich weer zoo goed als onkwetsbaar getoond .De uitslagen, zooals die Zater dag te 12 uur bekend waren zijn volgens Reuter aldus Er zijn gekozen 208 leden, namelijk: 27 conservatieven, 5 vrije conservatieven, 2 leden van de oeconomische vereeni- ging, 79 van het Centrum, 15 Polen, 4 nationaaal-liberalen, 1 lid van den Bund der Landwirte, 64 sociaal-democraten, 7 leden van het Elzassisch-Lotharingschv centrum, 1 Lotharinger, 1 Deen, 1 van den Boerenbond, 1 onafhankelijke. Bij de 189 herstemmingen zijn betrok ken: 42 conservatieven, 17 vrije con servatieven, 3 anti-semieten, 13 leden van de oeconomische verecniging, 29 van het centrum, 10 Polen, 64 nationaal- iiberalen, 4 leden van den Bund der Landwirte, 54 leden van de vrijz. volks partij, 120 sociaal-democraten, 2 Beier- sche liberalen, 2 leden van het Elzas- sisch Lotharingsche centrum, 2 onafhan kelijke Lot ha lingers, 6 Wel fen, 3 leden van den Boerenbond, 5 onafliamtkelijken. De conservatieven winnen 2 en ver liezen 9 zetels, de vrije conservatieven winnen er 2 en verliezen er 10, de eco nomische vereeniging wint er 1 en ver liest er 8, liet centrum verliest er 6, de Polen verliezen er 1, de nationaa l-libe ralen winnen er 2, en verliezen er 16, de vrijzinnigen verliezen er 12, de soc.- democraten winnen er 28 en verliezen er 2. De getallen voor het Centrum wor den echter ook nog anders opgegeven, n.l. 81 en 83. Het verlies echter van het zestal zetels is ver beneden de ver wachting der linksühe partijen geble ven. Toch bestaat er kans, dat zij bij de herstemming nog eenige, zij liet niet groote, verliezen zullen lijden. Hoe het ook zij, een feit is het dat op verschil lende plaatsen de Centrumcijfers ern stig zijn ingekrompen, die der socialis ten verbazend uitgeloopen. Tot dusverre hebben zij 64 zetels be haald, van welke 24 nieuwe (bij het uiteengaan der Rijk?dag hadden ze er 54) en het is te verwachten dat zij bij de herstemming nog heel wat zetels zul len veroveren. Nu komen ze op 121 plaatsen in herstemming. In 1903 kwamen ze op 122 plaatsen in herstemming en ver overden er toen 27, in 1907 verover den ze van de 90 herstemmingszetels 14. Zeker is dus, dat ze in sterker getal dan ooit te voren (het hoogste was 81 in 1903) in den rijksdag zullen terug- keeren. Of echter hun opgeblazen aan kondigingen van een veroveren van meer staan. De dorst plaagde hem onuitstaan baar. Wel had hij een fleschje brande wijn bij zich, maar naar dat prikkelend vocht verlangde hij niet, hij moest een dronk water hebben. Daar zag hij een meisje loopen. „Hé, meisje", riep Jan. Hedwig draaide zich langzaam om. „Wat wil je?" ,,'n Beetje water, als je mij dat wil geven Zij kwam uit de woning met een nap water terug. Met groote teugen slurpte Jan het verkwikkende vocht op. Het meis je bekeek inmiddels nieuwsgierig den bont uitgcdochteu man. Toen hij einde lijk de nap'terumggaf, vroeg zij: „Wat be- teekenen die kleurige linten?" Jan Kasper antwoordde grootsch: „Dat zal ik je zeggenik ben de bruiloftsnoodi- ger tot dc bruiloft van Dirk Tweehuis en Jeanne Gröhling." Hedwig Menne schrok bij liet hooren van deze namen. Haar sluimerende ge voelens werden weer opgewektoh, ais zij eens Dirk een leelijke poets kon spelen Als zij hem op zijn huwelijksdag eens tot het inzicht kon brengen, dat er tijden waren geweest, waarbij hij een speeltuig was in hare handen. Als zij hem wegens het niet houden van zijn woord eens kon straffen. Hij alleen droeg de schuld, dat alles zoo geloopeu was, dat zij 'n dievegge ge- dan 100 zetels verwezenlijkt zal worden, staat zeer te bezien. Hun grootste winst echter hebben zij ten koste der linksche partijen behaald, en al komt dan ook rechts iets geha vend uit den strijd, men verwacht, dat het toch een meerderheid, zij hiet een zeer kleine, zal behalen. Het is aardig ook eens te luisteren naar de Duitschfe persstemmen. De „Koln. Volksztg." is nogal opti mistisch gestemd. Aan het Centrum, zegt het blad, dat wederom ue overgroote meerderheid zijner candidateu reeds bij de eerste stemming „er door" heeft ge kregen, zal den uitslag van zijn her stemmingen allerminst hoofdbreken ver oorzaken. „Ook voor de rechterzijde, die zich heel wat beter iieeft gehouden dan de linkerzijde voorspelde, is de toestand voor de herstemmingen in 'het algemeen niet moeilijk te overzien. „Geheel anders" „zegt het blad dan verder, „staat de linkerzijde er bij de herstemmingen voor. Want de liberale partijen hebben slechts hier en daar bij eerste stemming een zetel kunnen red den, de vrijzinnigen zelfs niet één zetel. De „K. V." wijst er vervolgens op, hoe de sociaal-democraten reeds zulk een groote winst bij de eerste stemming hebben behaald, terwijl ze bovendien nog bij zooveel herstemmingen betrok ken zijn, dat voor het liberalisme het ge vaar bestaat, bij het toenemen van het aantal zetels der sociaal-democraten bij de herstemmingen een willoos werktuig der sociaal-democratie tc worden. Het blad constateert dan dat de twee meest naar voren tredende kenmerken van de verkiezingen zijneen dreigend aanzwellen van den „rooden vloed", doch onwrikbare vastheid van den „Cen trumstoren", ondanks de heftige bestor ming. Het Centrum, zoo is de slotsom van het blad, heeft volstrekt geen reden tot moedeloosheid over de „toch waarlijk schitterende uitslagen van den 12den Januari". Het liberale „Berl. Tagebl." consta teert met leedwezen, dat de liberale par tijen, zoowel de nationaal-liberale als de vooruitstrevende volkspartij, menige positie voor de steeds meer vooruitdrin- gende sociaal-democratie hebben moe ten ruimen. Verder wijst het blad er op, dat een geheele reeks van zetels in de groote steden, die bij de vorige verkiezingen door de liberalen behouden of heroverd werden, als Stettin, Koningsbergen, Bremen en Maagdenburg, door de soc.- democraten veroverd werden. Het blad maakt zich echter wijs dat het nog geenszins vaststaat dat de socia listen zooveel gewonnen hebben. Een eigen misstap te beschermen, gaat ook niet gemakkei ijle. Het is niet prettig te moeten bekennen zelf de schuld te zijn van den beroerden uitslag. Hun socia listische bondgenooten wrijven het hen „echter leelijk onder den neus". worden was! Indertijd, toen hij haar had afgewezen, had zij uit eigen beweging aangeboden, haar vader bij zijn nachtelij ken „arbeid" te helpen. Zij deed het uit bitteren haat tegen de menschenneen uit wrok tegen Dirk alleen. Zij gaf zich geen rekenschap, dat haar daden slecht en verkeerd waren. Zij zeide slechts, alle inenschen zijn slecht, de een in 't open baar, de ander in het geheim. Waarvoor zou zij alleen goed zijn? Toen was ge beurd, wat ten slotte moest gebeuren zij waren bij hun roofzucht ontdekt.-Wat waren dat uren van kwe.ling in den nacht van den diefstal, alvorens het morgen- grauwen aanbrak! En Dirk's bedreiging met de politie was de oorzaak van va- der's dood. Zij deed de. oogen cliche, want het was haar als teekenden bloedroode vlakken tegen het donkere groen der dennen af, als weerkaatsten laaiende vuurfakkels. Ze dansten en sisten, ze knetterden en sche nen voor haar een beweging te maken en haar luid ni de ooren te roepenbruilofts fakkels. Toen zij eindelijk dit spook van zich had afgeweerd en iu de vervallen heide- woning tuurde, goochelde haar levende verbeelding een ander beeld voor haar oog: door een verblindenden dagglans belicht, lag in het vtwriiuis het levenloo- ze lichaam van ii.aar vader. Groote God! De „Vorwarts" doet een beroep op de liberalen bij de herstemmingen, m-et het besluit „Laat de liberalen toonen wat ze kunnen. De beslissing ligt in hum. hand en zij dragen de verantwoording voor den uitslag der stemming, voor de constellatie van den toekomstigen Rijks dag". Na de herstemmingen die tusschen 20 en 25 dezer vallen, zal de nieuwe Rijks dag in de eerste helft van Februari bij eenkomen. Reeds uit de troonrede zal hij te hooren krijgen, dat een legerwet en een vlootwet in zullen komen. Bei de moeten reeds, wat de hoofdzaken be treft, zijn vastgesteld. De legerwet zal, zooals men weet, twee nieuwe leger corpsen een in het Oosten, en een in het Westen instellen. Bij de vlootwet zal voorgesteld worden, om naast de twee bestaande smaldeelen voor die vol le zee een derde, uit de reservevloot ge vormd, in dienst te houden. Een bespreking hierover door de „va- derlandsloozen". Dat zal prachtig worden De opstand in China is nu zoover gekomen dat de Kroon, na bericht ontvangen te hebben van toe nemende troebelen in de provincies, fei telijk tot den afstand besloten heeft, en tot zoo spoedig mogelijk vertrek naar Jehol. De Mantsjoeprinsen, het volk en de troepen stemmen met den afstand in, als het eeuig mogelijke. In een langdu rige vergadering van de hoofden der regeering werden enkele der noodige schikkingen getroffen. Dc opstandelingen te Sjanghai heb ben, volgens een Reutertelegram ver- klaard; dat de opmarsch naar het Noor den onmiddellijk zal begonnen worden. Groote bestellingen zijn te Sjanghai ge daan voor bontjassen en andere warme -kleedingstukken voor de soldaten. Frankrijk heeft weer een kabinet en wat een stevig. Poincaré, die het vormde, heeft buiten- landsche zaken genomen en is president; vice-president en justitie Briandbin- nenlandsche zaken Steeg; oorlog Mille- rand; marine Delcassé; financiën Klotz; openbare werken Dupuy; landbouw Pains; koloniën Lebrun; arbeid Bour geois handel Davidonderwijs Guist'hau. Gistermiddag heeft het kabinet voor het eerst vergaderd om de ministerieele verklaring op te stellen, die Dinsdag in Senaat en Kamer zal worden voorgelezen. De ministerieele verklaring zal in de eerste plaats aandringen op de spoedige goedkeuring van de Fransch - Duitsche overeenkomst, om tusschen de beide mo gendheden betrekkingen te verzekeren, die op vrijmoedigheid en loyaliteit ge grond zijn. Dan hoopt het kabinet wel dra een overeenkomst met Spanje te sluiten. Het kabinet verklaart verder, dat Frankrijk getrouw zal zijn aan zijn bond genooten en vrienden, waaraan het thans meer dan ooit verknocht is. Vervolgens zal het kabinet de kwestie van de amb tenaarspensioenen, het kiesrecht en de financiën behandelen, en de begrooting in behandeling brengen. De regeering ver- De armen ver uiteengestrekt de oogen star en verglaasd geronnen bloed in den sneeuwwitten baard. Naast hem scherven Haar gelaat werd doodsbleek. Zij werd woedend.... Dirk droeg van dit alles de schuld. En deze zou de volgende week bruiloft houden, een uitgelaten rijke brui loft, drie dagen lang, volgens boerenge- bruik. Hare gedachten warrelden dooreen, ge dachten vol haat en wraaklust. „Wanneer is de bruiloft?" vroeg zij haastig. De bruiloftsnoodiger keek vreemd om den toon, waarop deze vraag werd ge steld. Het gedronken water had ontnuch terend op hem gewerkt. „De volgende inaand. 't Zal een heelc drukte geven, twee honderd vijftig men schen zijn genoodigd. Te deksel! Gij zijt in den rouw, dat spijt mij, want nu zult gij niet op het feest kunnen ver schijnen." „Neen, ik kan niet komenneen, dat gaat niet!" Langzaam en nadenkend zcidc zij de ze woorden en daarna perste zij hare lip pen weer op elkaar. Zij zou haar slechte gedachten met kracht weten te onder drukken. De knecht herinnerde zich de lasige- ving van zijn baas om geen lange ge- klaart, dat zij haar bijzondere zorg zal wijden aan leger en vloot, wier sterkte de beste waarborg voor den vrede is, en die altijd, hoezeer men ook moge wenschen, dat de vrede bestendigd blijft; gereed moeten zijn voor alle gebeur- heden en in staat om hun plicht te ver vullen. Uit Tripolis komt niet veel nieuws. De oorlog is echter geenszins geëindigd, maar zal krachtig worden voortgezet, daar de onderhandelingen, die, zooals nu bekenc wordt, werkelijk door vertegenwooidi gers der groote mogendheden te Kon- stantinopel zijn gevoerd, zijn mislukt. De Italianen zijn nu van plan zachtjes, voetje voor voetje, vooruit te gaan naar den Dzjebel, wegens het grooote gevaar, dat, zooals door den tocht naar Bir Tobros is duidelijk geworden, dreigt bij een direkte opmarsch. Dit maakt de Italianen wel wat pessimistisch. De Napeische „Mattino" zegt dan ook: „Laten we oms dus niet de illusie maken, aan het einde van onze moeiten te zijn. We zijn in het begin van een grooten veldtocht, die twee a drie jaar zal duren, die bijna al onze militaire hulpmiddelen in beslag zal nemen, die vele, héél vele honderden van milliocnen zal kosten en die moeilijk met eeri be slist succes zal eindigen, omdat de wegen voor den terugtocht van den vijand naar het westen en naar het zuiden welhaast onmogelijk af te snijden zijn." Ten slotte, om nog eens het succes der Italianen te hooreu, het volgende bericht, dat door de verschillende Turk- sche gezantschappen wordt medegedeeld: Op 6 Januari werd een regiment Ita lianen, die een poging deed, om de stad Homs te verlaten, door onze troepen en vrijwilligers aangevallen, op een ki lometer van de stad, en moest weder naar Homs terugtrekken, met achterla ting van 50 dooden en een aanzienlijke hoeveelheid ainunitie. De achterhoede, 150 man sterk, werd geheel in den pan gehakt. De Turk- sche verliezen bedroegen 18 dooden en 37 gewonden." Niets van aan, zegt de Italiaan. De Turksch-ArabisChe troepen leden zwa re verliezen. Wij hadden 7 gesneuvelden en 21 gewonden. Voor wie het gelooven wil. GEMENGD. Naar uit Lissabon wordt gemeld, hebben te Assenti en Ontario ernstige onlusten plaats gehad, tengevolge van een heiligschennende daad, die door de anti-clericalen was gqdeegd. Deze laatsten drongen 's nachts een van de kerken van Assenti binnen en vernielden een beeld van O. L. Vrouw van Lourdes. Zoodra de Katholieken van Assenti de ze laffe daad hadden bemerkt, verza melden zij zich ten getale van 2000. In het gevecht dat daarop plaats, had, wer den vijf personen gedood en 40 gewond. Verscheidene personen werden gearres teerd. sprekken te voeren, wijl dit te veel tijd ophield. „Goeden dag", riep hij het meis je toe, dat zoo buitengewoon droomerig naar de heide tuurde. Op den Schoutenhof aan den Brink volgde het eene feest op het andere. Op den voorlaatsten Zondag voor de bruiloft kwam in den namiddag het jonge ongehuwde manvolk uit den gelieelen pnrtrek op den hof en na een kort krachtig ontbijt begon men te drinken. Langzamerhand kwam de stemming erin en werden liedereu aangeheven. Willem Banning, die wel niet tot dc onge trouwde jongelui behoorde, had deson danks zichzelf uitgenood'gd, omdat hij op 't oogenblik op de boerderij aan 't werk was. Met zijne zware teem zong hij solo's, welke geweldig door de keuken dreunden. Dan klonken Ue glazen weer onder de jongelieden, waardoor de vroo- lijkheid werd verhoogd. Als de tijd voor huisgaan was aangebroken, yvaren da jongelieden zoo onder den indruk van het feest gekomen en hadden zij zooveel gedronken op de gezondheid van het jonge paar, dat zij slechts met waggen lenden gang cn groote moeite hun woon- steden konden bereiken. {Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1