Lieide en Haat. Uit de Pers. BINNENLAND. is, dat de stichting van onderwijsinrich tingen, onverschillig of dtti van open baar of bijzonder Karakter zijn, onver schillig of ze van confession eel en aard dan neutraal zijn, het onderwijs zelf ten goede jnoet komen, dat een sterke con currentie op dit gebied bevorderlijk moet zijn aan het streven, om den kïifderen het beste te geven. Er is voor spreker nog een reden tot verheuging voor de stichting van sdholen als deze. Hij is toch bewust, dat Ihet overheidsond'crvvij niet bevredigen kan elke behoefte, die on onderwijsgebied bestaat. Aan den opbloei van nieuwe on- derwijsideeën kunnen de particuliere onderwijsinrichtingen zeer veel steun verleenen. Spreker denkt hier aan het onderwijs der kinderen van 12 tot 18 jaar, waarvan hij vreest, dat Nederland bij menig land van Europa ten achter staat. Voor de oplossing, van dit vraag stuk verwacht spieker meer van hetgeen particulieren .tot stand 'wenschen te bren gen, dan van de groote hoeveelheid pa pieren rapporten, die van overheidsWe- ge zijn geproduceerd. Er is, volgens spreker, nog iets, dat het gemeentebestuur de oprichting van particuliere scholen doet toejuidhen. On-i verschillig welke de resultaten van dez-e nieuwe school zullen zijn, de oprichting) zelf is voor spieker het bewijs van do groeiende belangstelling der ouders voor het onderwijs, vaii het doordringend be sef, jdat de zorg voor het onder* wijs niet 1 ij del ij k aan anderen moet overgelaten worden; van de verdieping van den ernst voor het vraagstuk van de ontwikkeling der kin deren, dat ieder onzer ter harte mo-et gaan. De oprichting dezer school is voor spreker bet bewijs, dat die ernst zidh1 ook in Rotterdam verdiept, dat die ber langstelling ook te dezer stede grooter wordt. Sollicitatiën ze gel vrij. Het persbureau van den Nederland- sdhen bond van gemeenteambtenaren meldt: Een burgemeester vroeg den Minister, van Einanciën of een brief, waarin me degedeeld wordt, dat men .zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voorkomt, een verzoek om benoemd te worden, al dan niet op ge zegeld (papier moet worden gesteld, en of het besluit van het gemeentebestuur waarbij bij, die zich aanbood, benoemd wordt, in strijd is met de wet, indien in ,het besluit van den brief geen mel ding wordt gemaakt. De .Minister gaf hierop de volgend© inlichting Een brief, waarin medegedeeld wordt, dat „men zich voor eene betrekking be schikbaar stelt, en waarin niét voorkomt een verzoek om benoemd te worden, kan naar mijne meening, "gerangschikt wor den onder de in art. 10 der wet van 3 October 1813 (Stbl. no. 47) bedoel de stukken die aanvankelijk niet op ge zegeld papier behoeven geschreven tc worden. Jiet zegelrecht moet van dies stukken worden voldaan o.a. alvorens daarvan pp eenige wijze, in eene open bare akte, ten behoeve van den hou der worde gebruik gemaakt, van welk laatste echter alleen sprake kan zijn, indien .de openbare akte van het stu!« melding maakt. Tot aiog toe gold de opvatting, d^t niet anders dan op zegel kon worden gesolliciteerd. Menigfeen moest een 25- of 50-tal, soms meer, zegeltjes van 221/2 cent gebruiken alvorens bij de.ge meenteadministratie benoemd te worden. Bij het ondeiVijs bijv. was het niet beter. Inderdaad een belangrijke post op de begrooting van velen, wier be grooting nog maar alleen uitgaven aan wijst Voortaan zal nu kunnen worden gezonden een ongezegeld stulc in brief vorm, .waarin men mededeelt, dat nrei> zich gaarne voor de betrekking beschik baar stelt, dat men zich als sollicitant aanmeldt, dat men gaarne benoemd zal worden, of iets dergelijks. Voorts kan in den brief evenals voorheen alles wot- den medegedeeld heigeen men dienstig acht. Dit zal er wel toe leiden, dat niet meer ,op zegel gesolliciteerd wordt. Begrafenis jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje. Men meldt ons uit 's Hage dd. 10 Jan. Op Oud-Eik en Duinen werd heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje, in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van tal van corporatien en belangstel lenden waaronder van regeering de mi nisters van Buitenlandsche zaken en van Financienzoomede van de Burgemees ter en Wethouders met den Secretaris en den bijna voltaltigen gemeenteraad. Het aantal belanghebbende bedroeg wel vijfhonderd. Vele kransen van instellingen waarvan de ontslapene bestuurder was, waren voor de komst van den lijkstoet bij de groeve neergelegd. Rij het geopend graf werd het woord gevoerd door den burgemeester, die den overledene herdacht als verdienstelijk raadslid en medeburger; verder namens de Teeken-Academie door den heer Peters; namens curatoren van liet gymnasium door Jhr. van Teijlingennamens de ambachtsschool en de Vereeniging van hoofden van scholen door den heer Valkennamens het Koninklijk Conser vatorium voor muziek door Jhr. Mr. Beelaerts van Bloklandnamens de commissie van Toezicht voor het middel baar onderwijs door mr. Andries en namens de industrieschool voor meisjes door Mr. Roijer. De zoon dankte den burgemeester en de andere sprekers en belangstellenden voor de betoonde deelneming. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Houthaven te Dordrecht. Een wetsontwerp is ingediend tot ont eigening van eigendommen in de ge meente Dordrecht, ten name van die ge meente, noodig voor het aanleggen van eene houthaven met handelsterreinen, wegen, dijken enz., in den Wieldrecht- schen polder aan het Mallegat, op ruim 2 K.M. beneden de spoorbrug. Visschershaven te IJmuiden. Ingediend is een wetsontwerp tot ont eigening van eigendommen in de gemeen te Velsen, noodig voor de uitbreiding der Visschershaven te IJmuiden. Na de laatste, in 1903 tot stand gekomen uit breiding, is de belangrijkheid van die ha ven voor de visscherij regelmatig stij gende geweest door de belangrijke ont wikkeling der stoomlrawlvisscherij. De afslagruimte is nu te klein gebleken. Nog meer is het echter het geval met de bergruimte in de haven. Een en ander eischt voorziening. Staatsmijaeu. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve vau den aanleg van de Staatsmijn „Hendrik", van Mi mijnspoorweg tot verbinding van deze mijn met de Staatsmijn „Emma" en van de uitbreiding van het emplacement van laatstgenoemde mijn. Uit Brazilië. (Slot) Voor die opvoering had ik eerst nog een curieuze ontmoeting. Des Middags was het voortdu rend vol. Dat danste, dat hoste van be lang in het danshuis, een hut, waar al les te samen komt, om der dansmuze eer te betuigen. Brazilianen kunnen zich geen feest denken zonder dansen. En waarachtig, daar komt me "bij het naar huisgaan na de processie stiekum ecu soldaat ter zij, die me kwam vertellen, dat een meisje, dat gister gebiecht had, heden had gedanst Ik zeide, dat dansen op zich zelf geen kwaad was, als het er modest aan toeging en vroeg hem toen; maar manneke, heb je zelf al eens ge biecht? waarop hij natuurlijk met zijii schapenmond van neen moest antwoor den, en waarop ik hem weer zeide, dat hij dan beter deed zelf eens te komen, biechten, dan te gaan letten op ge biecht hebbende dansende nieiskes, waar op hij afdroop. Ik denk dat de ezel een blauwtje had geloopen hij dat meisje en zoo op wraak zon. Om acht uur zal de Tweede Blad, behoorende. bij De Leidsche Courantvan Donderdag 11 jan, no. 685. De Nieuwe Kiezerslijst. Dc. eerste dagen van Februari naderen (inet zeer rasse schreden. Geen enkel Katholiek, die kiezer zal kunnen wor- Iden, mag op de nieuwe lijst ontbreken. Gaarne drukken daarom ook wij de ttneest belangrijke bepalingen van de pCieswet af en dringen er op aan, dat lm en in eigen huis en in eigen kring Itocli stiptelijk moge nagaan, op welke wijze men kiezer kan worden. Dat is voor verreweg de meesten #11 o g e 1 ij k. Mits men maar vóór of op den 15d*n Mei 1912 den leeftijd hebbe be reikt van 25 jaar. Op verschillende wijzen kan men zich een plaatsje op de Kiezerslijst ver zekeren. Het grooie aantal zijn de Belastingkiezers. öetastrngkiezers zijn zij, die over het laatste dienstjaar al hun aanslagen in de Rijksbelastingen hebben voldaan. Die beiasongen zijn: Personeele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoe ven niet te loopen over een vol dienst jaarmen moet eenvoudig de belasting jop tijd hebben betaald. De rijwi.elbelascing telt niet mee. Belaistingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn van onroerend goed, behoorende tot eene onverdeelde nalatenschap,waar voor in 1911 grondbelasting is betaald, Iterwijl hun aandeel in die belasting fl bedraagt, behooren zich tusschen 1 e n 15 Februari aan te geven op een formulier, dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend moet worden ingeleverd, «iét het belastingbiljet. Wie verhuisdenaafeen andere gemeente en in zijn vorige ge meente belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met over legging van het voldaan getee- kende belastingbiljet. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-^ loon-,, spaarbank- en examenkiezers, be- lhooren zich aan te geven tus schen 1 en 15 Februari ter secre tarie. Zij ontvangen een formulier, dat onderteekend en ingevuld moet worden ingeleverd. Huurkiezers. H uurkie zers ..zijn zij, die opden 31 sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of in een deel Van een huis hebben gewoond-van de huurwaarde, voor iedere gemeente be paald. Men mag in dien tijd ook n- jm a a 1 verhuisd zijn, mits claai ieder der .woningen den huurprijs heeft door de wet vastgesteld. Docii nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden wanneer Shot huis of een gedeelte van het huis, 'dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond of lokalen of werkplaatsen in huur heeft, en daar- Imee het voor de gemeente geldende bedrag- wordt verkregen. Natuurlijk moet mien dien grond of dat lokaal of die (werkplaats minstens net zoo lang in huur hebben als het huis.' De bepalingen voor de huurkiezers gelden, ook voor de schippers; zij moeien alleen den vastgestelde» tijd een schip in eigendom of huur hebben ge- 0iad. van 24 kub. M. inhoud, of 24.000 K.G. laadvermogen. Loon kiezers. Titans komen wc aan de ioon- jkieaers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari [van het volgende achtereenvolgens bij Iniet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere in stellingen in dienstbetrekking zijn ge- iwecst, of als inwonende zoon in het FEUILLETON. I ROMAN UIT WESTFALEN. 33) Maar van den anderen kant was hei dom om de dieven ongestraft te laten ifondloopen. Als thans een voorbeeld (werd gesteld, zou dat gespuis hen in den vervolge zeker met rust laten. Toen Dirk thuis kwam, had Clemens zich reeds te rusie begeven en zijn vader ,\vas nog niet opgestaan. Nou, zoo'n grooien haast had de zaak ook niet en Dirk zocht daarom ook het bed op, want een zware arbeidsdag wachtte hem. Om zes uur stond Dirk weer op. Het haver moest gemaaid en het grootste ge deelte der rogge binnengehaald wonden. !Er was volop werk. De daglooners wa- leii al op de akkers bezig en moeder en [Trees alleen waren thuis. Dirk ontbeet Snel, nam zijn zeis en ging naar het land. [toen hij den straatweg passeerde, die •naar het dorp Sengen voerde, ontmoette tiij den burgemeester, die op jacht ging. 'De jonge boer groette beleefd. »>Seb je veel haast?/4 vroeg de bgr- bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest, en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en even zeer het halve loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wattneer dat alles bijeen het door die wet geëischte bedrag bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet precies het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de ver klaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pen sioen óf de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend, en ook dat door ondernemingen of bijzondere instel lingen wordt uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen van iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. !s men hoogstens twee maanden ziek geweest, dan 'wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en inwoning wordt aJs loon gerekend naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. Aan loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar reeds voorkomen, wordt een blanco-aangiftebiljet toegezonden. Spaarbankkiezers. Zien we nu even naar de Spaar bank- en G r ootb oe.k- ki ez ers. Wie op 1 Februari a.s. sedert een jaar flOO nominaal op het Grootboek heeft staan of f50 in de spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarba n k andere spaarbanken, zooals die van het Nut, tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaar banken uitgaan, rechtspersoonlijk heid hebben, en zoo ze ua 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborg som van f25.000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Examen kiezers. Ten slotte de E yi 111 e n - k i e z e r s. Welke examens geldig zijn, zullen wij over eenige dagen uitvoerig vermelden de wet zegt, dat zij kiezer kunnen wor den, die „met goed gevolg hebben af gelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij al- gemeenen maatregel van bestuur en i n verband staande niet de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep". (Wij voegen aan dit artikel nog ééne opmerking toe. Wie stedelijke inkomstenbelasting be taalt, moet niet meeuen, dat hij daar door ambtshalve wordt gebracht op de kiezerslijst Immers stedelijke inkomstenbelasting is geen R ij k s belasting. Al wie dus wel stedelijke belasting betaalt en geen R ijks belasting, moet, om op de Kiezerslijst te komen, huur- kiezer, loonkiezer, spaarbankkiezer of examenkiezer worden. Heeft men eenmaal het recht om als zoodanig op de Kiezerslijst geplaatst te worden zich door aangifte veroverd, dan veroorzaakt -de stedelijke inkomsten belasting bovendien, dat men óók wordt kiezer voor den gemeenteraad. genieester, die bleef stilstaan en zijn pijp stopte. „Jawel, mijnheer de burgemeester, 't Is een geluk, dat we goed weer hebben; dat maakt het werk pleizierig." „De menschen klagen algemeen, dat er dit jaar van de akkers zooveel ge stolen wordt. Dat is wonderlijk. Ik dacht, dat den spitsboeven wel de lust ver gaan zou zijn, nadat wij verschillende hunner te pakken hebben gekregen. Zou dat zoo wezen?" „Nou, de menschen hebben gelijk. Wij hebben dezen nacht op wacht gestaan, omdat er door vreemden koren gedorscht werd." „En heb je wat gezien?" „Jawel. De oude heidebewoner Menne reed met zijn dochter huiswaarts en had op zijn wagen een zak koren." „Je hebt ze natuurlijk aangehouden." „Dat wel, mijnheer de burgemeester..." Op dit oogenblik zag hij Clemens aan komen en wachtte daarom met het ver dere verhaal tot zijn broeder er bij was. Als Clemens iets had gezien, zou hij het wel vertellen. Deze echter schudde het hoofd. Hij wilde niets zeggen nadat hij Menne beloofd had te zwijgen. Om toch aan het gesprek deel te nemen, sprak hij luchtigjes over enkele voorbij- gaande dingen, .waa^t 4e togcm£ÊS.te< Onze scholen en de gemeentefinanciën. De „Standaard" driestart: Om scherp te doen uitkomen, hoe hoog noodzakelijk het is, dat hoe eer hoe beter de onhoudbare veritouding tusschen de Gemeentefinanciën en onze Christelijke lagere scholen veranderd Worde, wijzen we op wat men ons uit Menaldumadeel bericht: In <de gemeente Menaldumadeel zijn 11 scholen voor openbaar onderwijs, waarop even over de 800 kinderen on derwijs ontvangen, welke in 1910 een uitgaaf vorderden van p.m. f38500. Van het Rijk kwam hiertoe in p.m. f23500. Blijft dus voor dc gemeente p.m. f15000. Dit is nog buiten hetgeen aan rente ,en aflossing wordt betaald voor* opgenomen gelden voor schooIbouW erf onderwijzers woningen. Aan schoolgeld van al deze kinderen werd ontvangen, voor lager onderwijs f329.70 en voor herhalingsonderwijs f 84.75, zoodat door de belastingplichti gen in den hoofdelijken omslag hier voor moest worden opgebracht p.tn. f 14600. Nu zijn in deze gemeente 8 scholen voor bijzonder of Chr. onderwijs, waar op circa 600 kinderen lager onderwijs ontvangen, waartoe uit de gemeentekas geen cent komt. Naar percentage van het kindertal ge rekend, moeten dus de voorstanders van Chr. onderwijs alhier, voor de voorstan ders van openbaar onderwijs alle jaren extra betalen p.m. f6250, terwijl zij voor hun eigen scholen alles moeten bijpassen wat door het Rijk niet wordt vergoed. Hierdoor ontstaat deze wanver houding, dat de kinderen op de open bare .school door elkander per week per kind p.m. 1 cent betalen en op de Chr. school, ger week per kind, meer dai. 25 ets. Kan zulk een gruwelijk onrecht, vraagt de schrijver, niet opgeheven worden Dat ik, zoo vervolgt hij, van de 18 jaren, dat ik lid van den Raad ben, waarvan .15 jaren alleen als voorstander van Chr. onderwijs daar zitting hebben de, alle jaren op het onrechtvaardige van zulk een schoolgeldheffing te ver geefs heb gewezen, is wel ontmoedi gend. Wanneer ik pleit, om gelijk recht voor allen, dan antwoorden zij: „Welnu, gij lieden hebt nu de meerderheid, en de Regeering is op uw© hand, dan moet die maar zorgen dat er gelijk recht worde ingevoerd doch zoolang wij op deze .wijze de openbare school kunnen bevoordeel en, doen wij het zooveel wij kunnen." Zulks komt ook uit in de sa menstelling van de plaatselijke school commissie: Vau dc 9 leden is er cén voorstander van Chr. onderwijs, en deze is er nog als bij verrassing ingekomen. Zijn .zulke toestanden houdbaar? En tocii duren ze in tal van groote èn kleine Gemeenten nog altoos voort. Reeds meer dan een jaar wezen we hier met klein en nadruk op. Hoog tijd wordt het, dat we ons als één man om deze zoo ernstige quaestie vereeni gen. Een onpartijdig woord over de bijzondere school. Zaterdag is te Rotterdam een nieuwe school van de Rottercfiamsóhe School- vereeniging in gebruik genomen. De bur gemeester van Rotterdam heeft bij de opening dier school eene belangwek kende rede gehouden. Spreker zeide te gelooven, dat de tijd voorbij is, dat de gemeentelijke overheid met leede oogen naast de gemeentelijke onderwijsinrichtingen bijzondere scholen zag oprichten, dat zij in de concurren tie .van de bijzondere school een nadeel zag voor het overheidsonder\vijs Concurrenten ,als de stichting van de ze .nieuwer school ziet het gemeentebe stuur gaarne. Spr. denkt nu niet aan het prozaïsch motief, dat door het verrij zen ,vau bijzondere scholen de gemeente financiën .worden gebaat. Zijn bedoeling opmaakte, dat Cletnens wel meer wist, doch niets wilde loslaten. In de houding van Clemens zocht hij eene bevestiging van Dirks woorden. De burgemeester was trouwens niet weinig opgeruimd, dat de zaak zoo'n loop had genomen. Als men <lit volk kwijt raakte, bespaarde men zich heel wat geharrewar. Hij wilde daarom de beide heidebewoners uitnoo digen hun houding te komen uiteenzetten en verdedigen, oin dan van hen de be lofte te krijgen, dat zij spoedig zouden vertrekken Om 11 uur begon de middagpauze. De daglooners maakten met het huiswaarts gaan haast; alleen Hendrik de schaap herder bleef achter. Aan de putten rei nigden zij gelaat en handen en zetten, zich vervolgens aan tafel. Men at in den oogsttijd meer dan andei's en deed na tafel 'n kort dutje. Juist wilde men op rijzen, toen Hendrik het vertrek binnen kwam en zeide: „Heb je het al gehoord de oude Menne van „Heidehoeve" is dood!*' Allen stonden verbaasd. Clemens stond op en liep naar den jongen toe. „Wat zeg je?" vroeg hij. Hendrik vertelde, wat hij in de heide bij het hoeden der schapen had gehoord. „Wat 'n einde l O, Heer, bewaar ons y.m sWa deaiW dep. 4e fewd» w*. en allen keken ernstig voor zich. Clemens had geen zin meer in rust; het doodsbericht had hem te zeer ge troffen. Hij ging naar zijn kamer, opende een groote eikenhouten kast en trok een der schuifladen naar zich toe, waarin geld rammelde. Hij had voor zich zelf zeer weinig noodig en bespaarde van zijn bescheiden zakgeld en van zijn ver diensten, zooveel, dat hij af en toe naar Münster kon gaan om boeken te koopen. Vijf talcrs en achttien groschen waren in de lade. De talers wilde hij op de een of andere wijze aan Hedwig zenden, want het was niet onmogelijk, dat zij geen geld in huis had. Clemens wikkelde de geld stukken in papier en verliet het huis. Maar hoe zou hij ze aan Hedwig stu ren? Hij zelf kon noch wilde er heen gaan. Zijn aanblik moest haar aan de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht herinneren. Toen viel hem Hendrik in, op 'wieu hij kon vertrouwen en die zou zwijgen. Dadelijk zocht hij hem op en vond hem in de hooischuur. „Hendrik, kan je goed je mond houden?" ,,Als 'n oud wijf!" gaf JHendrik met beslistheid ten antwoord. Clemens stoorde zich niet aan deze zonderlinge verzekering, .tfij stopte ÏJen- drifc hët geld. tn 4e hau4- „Je bent een ferme jongen", sprak hij. „Loop vlug naar de woning van Menne en vraag aan Hedwig, wanneer haar vader wordt begraven. Ondertus- schen leg je onbemerkt het geld op tafel. Zorg vooral, dat niemand er iets van bemerkt." Hendrik knikte veelbeteekenend „Zoo'n boodschap doe ik graag, gij kunt staat op me maken". Hij begaf zich aanstonds op pad. Toen hij door de heide liep, trachtte hïj zich! in. te denken, hoe hij zich wel zou go- voelen, als God door den dood zijn va der eens plotseling vau hem wegnam. Een huivering voer door zijn ledematen en hij zuchtte: „O. Heer". Zijn vader was misschien al dood, in langen tijd had hij niets van hem gehoord. Maar neen, dat zou niet wezen. Vader zal terugkomen en al bracht hij uit de nieu we wereld niets mede, als vader maar kwam, zou hij voor hem arbeiden.... Hendrik Weikamp was niet de eenigo die op dit stille middaguur door da heide liep. Ook op de boerderij van Oröhling wat de mare vau den plotselingen dood van Menne doorgedrongen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5