600 60 300 15 iOOO FATUM" te 's Gravenhage, Spekbokking. ADVERTENTIES. OPROEPING. nette Jongen, Wed. M, ROOS \q\ si?*, mo 99 Majesteit ss chennis. Ecu der politieagenten, die bij het Koninklijke Paleis in het Noordeinde in den Haag dieast doen, heeft Dinsdag een zonder linge ontmoeting gehad. Hij werd aan gesproken door een man, die zich te genover hem vragenderwijze op minach tende toon uitliet over de reden waar om hij daar geporteerd stond, onder aar-poring liever een helsche daad te Ver richten, in het gebouw, dat hij moest bewaken. De agent nain den man meer naar het centraal bureau van politie,^ iiva.i. hij werd gehouden. Gisteren is hij #ta:u het huis van bewaring overgebracht aangeklaagd wegen^ majesteitsschennis. pt 1 - een gewezen Uorporaalstoker van do marine. Treindiefstal. Bij den com- niiï -aris van poiitie te Goiinchem heeft uu Th. M. Akkerman uit Rumpt, aan gifte gedaan dat haar gisterochtend in der. trein tusschen Beesd en Gorcum .ecu bruine reticule is ontvreemd. Dat zakje hing met een zijden koordje aan haar arm. Het bevatte o.in. een spaar bankboekje, waarin een bedrag van on geveer f418 genoteerd stond, en dat te Geldermalsen was uitgegeven. Gckni p t. Naar het hu-si van be swaring tc Middelburg is overgebracht 'de '26-jarige H. v. R., handelsreiziger, geboren te Vlissingen, wonende te Rot terdam, wiens uitlevering van de Bel gische regeering was verzocht als zijn de verdacht van het plegen van ver schillende rijwieldiefstallen in de pro vincie Zeeland in het najaar 1910. Een vergissing. Een familie te JJtrecht fc? dupe geworden van een ver- mai dijke vergissing, die de leden van het gezin in den vroegen morgen eeni- ge angstige oogenblikken heeft be zorgd. Toen bij het krieken van den dag het personeel naar beneden kwam om zijn dagtaak te aanvaarden, vond uu: in de gang net gaslicht ontstoken eu aanschouwde men daar een ontred- dertien toesiand, die eeu elk ontstellen deed. Kleedingstukken lagen alom in het rond, als waren ze in het wilde weg daa neergeworpen. Oogenblikkëlijk drong zich de gedachte aan inbraak bij ieder op, waarop, na onderling overleg, 'de politie gealarmeerd werd, terwijl de iocs land in den gang gelaten werd, zoo als die was gevonden. Dra was de H. Hermandad ter plaatse eu stelde deze een onderzoek in. Doch het mocht der politie niet gelukken, een spoor der ver moedelijke inbrekers te vinden. Waar om niet? Aiieen was de zoon des hui zes des nachts vrij iaat en lichtelijk aan geschoten thuis gekomen. Hij droeg de schuld van den ontredderden boel en dc brandende lainp. De ontknooping was wel vermakelijk, doch niet onver deeld aangenaam. Een circus in de lucht. Het eer-te luchivaartcircus zal einde Januari te Los Angelos in California verrijzen, paar worden vertoond luchtvaartpanto- mimci;, met vliegende clow's, luchtvaart- gevechten, enz. Hoeveel halzen daar ge broken zullen worden? Merkwaardige zetfouten. Morgen zal een afdeeling genietroepen uit Utrecht naar Scheven in gen vertrek ken, om deel te nemen aan eene oefe ning in het vernielen van kunstwer ken aldaar". Gisteren zijn 60.000 man troepen door 3 kruiers van Italië naar Afrika gebracht. Een o u d k a s f j e. Een kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te Naarden heeft op een zolder van het kerkgebouw te midden van allerlei ouden rommel, een inet ijzer beslagen eikenhouten kast ontdekt, dateerende uit het jaar, althans dragende het jaartal 1512. De kast was met een dikke verflaag bedektna ver wijdering daarvan vertoonden de deuren sporen van met een bijl bewerkt 'e zijn geworden. De sloten zijn een meikwaar- dig staal van de slotenmakerskunst uit dien tijd. De kast wordt nu gerestau reerd en verkrijgt een plaats in de ka mer van kerkvoogden. Handige oplichting. Het Hgs. vertelt hoe een wagenbewoonster een paar uur te stratum vertoefde, een slager aldaar iu den nek wist te zien voor een smakelijk stukje vlee;ch. Zij ging naar zijn winkel en verzocht hern een flink siuk vleesch af te wegen, wat geschiedde. -De slager legde daarna dit stuk vleesch in de korf, die onze wa genbewoonster in haar voorschoot had geplaatst. Nu nog betalen en de zaak was gezond. Maar o wee. Onze wagen- bewoonster had haar beurs vergeten. Even halen Ja, maar dan je korf hier Jaten staan. Goed. Onze wagenbewoonster plaatste haar korf in een hoek van den winkel en ging even haar beurs halen. Toen zij na enkele uren nog niet- terug was, vond de slager het raadzaam Ihet vleesch weer ,in de ijskast te bergen. Hij neemt het korfje... Maar wat dui vel, .wat is dat ding licht. Hij opent het en bemerkt tot zijn groote verbazing dat de bodem ontbreekt. Onze wagen bewoon ster had 't stuk vleesch natuur!ijle in haar schoot mee gedragen ,en zal er wellicht kostelijk van gesmuld hebben. Holla n din Londen. In Olym- pia te Londen, zal volgens de „Evening Standard" in de lente een geheel Hol- land'sch dorp te zien zijn, uit Holland overgebracht Een groot veld, waarop meer dan 50000 bloembollen in bloei zullen staau zal het dorp een typisch Hollandsch ca chet geven, terwijl aan de huizen Hol- laudsche siertuinen en groentetuinen zul len grenzen. Het dorp zal door kanalen van de overige omgeving afgesneden worden, welke kanalen door bruggen, van Hollandschen trant overbrugd zullen worden. De boomeu lindebooinen en wilgen zijn reeds uitgekozen en zul len in „Olympia" worden overgeplant. Drie eeuwen geleefd. Te Malaga in Spanje is een dezer dagen een zeer oude man overleden, die het tot den eerbied we kkenden leeftijd van 113 jaar gebracht had. Pastrana Garcia zoo heette hij, is in 1799 te Almagria geboren eu heeft dus in drie eeuwen geleefd. Dit een nederige familie van landbouwers voortgekomen, is hij tot zijn dood een vrijgezel gebleven, stond steeds vroeg op, en heeft tot 't laatst toe zijn gezicht behouden. Een oorveeg. In de Voss. Ztg. komt het volgende schetsje voor uit het Berlijnsche groote stadsleven. Op den Potsdammer Platz, op het drukste uur van den drukken middag op deze drukke straat, stapt plotseling een klein meisje, van ongeveer twee jaar, uit de menigte op het trottoir, de s.tr at op. Een oogenbük nog, dan staat het kind op de tramrails, Een kreet van onizetting. Snel nadert een tramwag n, het kind is ia levensgevaar. De wag n- voerder remt uit alle macht. Gillend roept de moeder om huip, de menscl en schreeuwen mede. Verbaasd kijkt het kind om en keert terug. Een zucht van verademing, nog een paar schreden en zij is weer bij de moeder. Die grijpt fluks het kind beet, en geeft het een duchtigen oorveeg. Doch daar komt over de straat, tus schen de menschen door ,een oude heer kalm aangestapt. Hij heeft het geheelp tooneel aangezien, en stapt naar de moe der toe, daar aangekomen zegt hij ka'in eu ernstig: „Niet het kind moest een oorveeg hebben, maar gij". Zoo gezegd, zoo gedaan. Men hoort een flinken klap. De verstandige en be dachtzame heer heeft zijn overtuiging op duidelijke wijze in een daad omgezet. Verhuren van gaskachels. in de maand Augustus besloot de gos- commissie te Birmingham schrijft dc Gas- en Waterfitter over te gaan tot het stelsel van aan eventueeie gebruikers de gaskachels te verhuren tegen een prijs van f060 en hooger per kwartaal, 't mon- teeren van dc kachel en 15 voet lengte van de leiding inbegrepen, elke voet lei ding meer te betalen met f0.30. De ge bruikers kunnen een keus doen uit een aantal modellen van kachels van ver schillende grootte en vorm. In de maand loopende van 6 September tot 6 Octo ber, zijn volgens dit systeem 1100 gas kachels aangevraagd 't totaal aantal van af het begin is 1320; gemiddeld komen per dag dertig aanvragen in. Natuurlijk wordt daardoor veel gevergd van de iit- ters-afdeelnig der fabriek, die echter voor dit doel ook met de particuliere gasfit ters een overeenkomst heeft gesloten. De wijze, waarop door winkeliers en an deren 't verhuurstelsel van hoog- en laag- druklainpen van groote lichtsterkte op genomen wordt, bewijst opnieuw, dat de gasfabriek beter doet de geheele „ver lichting" dan alleen het gas te verschaf fen. Een winkelier vraagt een goede ver lichting en wil niet lastig gevallen wor den met de verschillende kosten voor aanleg, onderhoud en gas of komen te staan tegenover de kosten voor vernieu wing, als de toestellen versleten zijn. Drt- zelfde is waar voor den gewonen gas- verbruiker, voor wien een toestel zijn waarde behoudt alleen zoolang het goed werkt en beantwoordt aan het doel, waar voor het geplaatst is. Op nog andere wij zen is dit verb uurstelsel met voordeel toe te passen; natuurlijk heeft de gasfabriek te zorgen, dat zij met den huurprijs goed uitkomt, in verhouding van de aanlegkcs- ten en dat zij zeker is van het gasver bruik, waardoor desnoods in het contract een zeker minimum kan worden vastge- st-eld. Leger en Vloot. Vrijstelling van den dienst volgens de nieuwe Militiewet, Aan de Commissarissen der Koningin is door den minister van Binnenlandsche Zaken, onder dagteekening van 4Januari het volgende geschreven „Mocht het ontwerp der nieuwe Mi litiewet tot wet worden verheven en deze dientengevolge op 1 Maart 1912 in wer king treden, dan zullen voortaan de rede nen van vrijstelling van den dienst bij de militie voor zoover zij bestaan in eigen vrij willigen dienst en broederdienst aan wezig moeten zijn op 21 Maart en zal voorts o. a. de vrijstelling van theologische studenten enz., en van kostwinners, zoo de reden bestaat op genoemden datum bij Gedeputeerde Staten moeten worden aangevraagd, en, zoo de reden ontstaat na genoemden datum bij de Koningin. Opdat nu na 21 Maart de alsdan voor vrijstelling op te maken stukken zoo spoedig mogelijk in gereedheid kunnen worden gebracht, zal het van nut kun nen zijn. dat reeds bij de inschrijving voor de militie door de aangevers zooveel mogelijk worde opgegeven de reden van vrijstelling die de ingeschrevenen voorne mens zijn -te doen gelden, en dat daarbij tevens de verder noodige opgaven worden versterkt. Voornamelijk zal dit van belang zijn met betrekking tot de vrijstelling wegens bioederdienst. Indien n.l. na eenigen lijd voor 21 Maart, b. v. in het begin dier maand, door de burgemeesters de aanvra gen om uittreksels uit het stamboek enz. worden ingezonden aan de desbetreffende autoriteiten, zal dit een vlugge toezending van de benoodigde stukken zeer in de hand werken. Bij het legerbestuur bestaat het voor nemen om bij de reorganisatie van liet wapen der infanterie bij de nieuw op te richten onderdeelen 12 adjudant-on derofficieren en 240 sergeant-majoors aan te stellen. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaande re gelen te wiLeii plaatsen: Mij l.L Zaterdag op de Vischmarkt al hier bevindende, zag ik tot mijn ergernis hoe een der kooplieden aldaar een pop petje te koop aanbood bij wijze van eau de cologne - spuitjedoch welks -con structie zoo ingericht was, dat een fat soenlijk mensch het rood naar de wangen stijgt Rondom dien marktventer bevonden zich natuurlijk ook vele kinderen, die de vertooning, nog verhoogd door eene on smakelijke voordracht, met gretige aan dacht volgden. Nu is mijn vraag, dat waar de ze- delijkheidsvvet bestaat, of er geen maat regelen zouden kunnen getroffen wor den, dat aan dergelijke» vuilhandel paal en perk werd gesteld. Uw abonné: B. Aanbestedingen. AMSTERDAM. Bij de vanwege het departe ment van koloniën gehouden aanbesteding werd het laagst Ingeschreven voor 1000 M. grein J. A. Le Poole te Leiden f 1000, Burgerlijke Stand. AALSMEER. Geboren: Hester Catharina, d. van J. J. Maarse en G. van der Laarse. Martinus Jacobus, z, van M. Broers en A. A, van Muijen. Dirk Joost, z. van A, Verhoef j en D. SI ij koord. Overleden: Franciscus Sassen, 54 echtgenoot van M. de Ruiter. Tijmen de Bree, 1 j., z, van G. de Bree en A. J. van der Kogel. Maria Vermoolen, 62 j., echtg. van G. Boerlage. HAARLEMMERMEER. Geboren: Gerdina Geertruida, d. van A. G. Huiskens en J. Melr- mans. Maria, d. van J. Roodzand enG. Wls- sink. Hendrikus Johannes, z. van H. Zomer en C. Lamboo. Johanna Maria Cornelia, d. van W. J. A. van Rijn en C. Vreeburg. Jo hannes Franciscus, z. van C. H. Jongencelen en A. M. vau Poecke. Geertruida Huiberta, d. van A. Lagendijk en A. Kroes. Wilhelmus Petrus, z. van B. Bouwinkelman en C. Le- gierse. Francisca Huberta, d. van G. H. Janssen en M. Spierings. Overleden: Trijntje, 14 j., d. van A. Kraak en A. van Dijk. Christina, 20 d., d. van L. van Loon en M. Kieijn. Jaques Elie van Rhijn, 77 j.t weduwnaar van P. Gootjes. Gerrit Los, 70 j. H1LLEGOM. Geboren: D. van J. C Sminla en Geisderfer D. van M. Loerakker en Van Honscboten. Ondertrouwd: E. van Kampen en A. Vermunicht H. Mesker en A. Ruigrok J. Oudshoorn en E. P. Schniedewind. Overleden: M. C. Lamfers 1H j. - H. M. Neissen 71 j. F. van der Berg 61 j. L. van Druinen 3 mnd. E. Biesheuvel 5 mnd, TER AAR. Geboren: D. v. T. Vuijk ea Boer D. van M. Kalshoven en Heikamp D. van J. Kieijn en Jansen D. van H. den Hartog en Snaterse. Gehuwd: D. Metselaar 34 j. en J. Rijns burger 29 j. C. Voordouw 25 j. en A. H, Schellingerhout 17 j. Overleden: A. L. Bracht 7 maanden. ZEVENHOVEN. Geboren: Z. van G. P.v, d. Weiden en Stein Z. van A. Oskam en Huisrran D. van J. Coupri en v. Vliet Z. van K. de Jong en Beumker. Overleden: C. de Pater geb de Rijk 73j. Faillissementen. Uitgesproken: W. Maassen, koopman in sigaren, te Maastricht. Curatar mr. H. Paulus- sen. M. Mulder, caféhouder te Nieuwebrug onder Haskerdijken. Curator mr. W. T. van der Ley. J. N. Hanja Jr., sigarenwinkelier, to Amsterdam. Curator mr. j. J. van den Dries. A. C. van Waning, vroeger koopman in vleesch- waren, thans caféknecht te Rotterdam. Curator mr. J, G. Schftrman. S. Cohen, koopman in lompen, le Rotterdam. Curator mr. J. Bentfort van Valkenburg. G. H. S. Boels, timmerman, te Rotterdam. Curator mr. W. C. Mees. F. A. Leusken Jr.,effectenhandelaar, handelende onder de firma Rotterdamse.:e Commissiehandel Curator mr. J. H. Welcker H. J. Peters, steenhouwer, te Rotterdam. Curator mr. A. van der Spek. J. C, van Zijl. bakker en winkelier te Rotterdam. Curator mr. M. M. van Valken burg. B. Zikking, pensionhouder, te Rotter dam. Curator mr. J. C. Brons. Opgeheven: j. K. Houdijk, koopman in vogels en zaden te Vlaardingen. TELLwk.'.; ISCil W'L LR BERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Januari1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bi lat. Hoogste oarometerstand 779.5 Kopenhagen. Laagste barometerstand 734.4 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 12 Januari: zwakke tot matige oostelijke tot zuid-oostelijke wind, nevelig lot halfbewolkte lucht, waarschijn lijk droog weer, lichte tot matige vorst. Marseille 11 Januari 1912, 11 uur voorm. Aan boord ss „Kawi". Bij ons vertrek uit Europa aan aile bloedverwanten, vrienden en bekenden nogmaals vaarwel en tot wederziens. L. P. P. PENNOCK. A. B. M. PENNOCK— 171 rONTANE. Aan allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van ENGELBERTUS KORTEKAAS, bouwman, gewoond hebbende tc- Warmond en overleden te Oegstgecst 9 Januari 1912, wordt verzocht daarvan opgaaf en be taling te doen ten kantore van Notaris Frijlinck te Warmond, vóór of op 15 Januari 1912.(170 Scheeps m ake rs- IJzerwerkers GEVRAAGD bij TH. KEMPERS, Scheepsbouw, Alphen (Hoorn). Gevraagd, zoo spoedig moge lijk, een voor administratief- en loopwerk. Br. onder no, 173, Bureau van „De Leidschc Courant". R. K. Propagandaclub „DE JONGE GARDE" ZONDAG 14 JANUARI a.s. zal te half elf uur in de Parochiekerk van O. L. V. Hemelvaart (Mon Père) een H. Mis worden opge dragen voor de levende en over ledene leden. 167 Alle leden worden DRINGEND verzocht deze H. Mis bij te wonen. Aan de Pletterij, voorheen L. J. ENTHOVEN Ge. te D e 1 f t kunnen dadelijk geplaatst worden V uurwerkers, mits voorzien van goede getuig schriften en bewijzen van be kwaamheid. Alleen zij die met stoomvoor- hamerwerk bekend zijn, kunnen zich in persoon aan de fabriek te Delft aanmelden. (169) Vet Spek Gesmolten Vet f 1.70 f 1.70 t»ij 5 pond. G. v. LEEUWEN, No' r de inde 37. 176 Haari.straat 58. ïelei. 420. Hoogewoerd. Telef. 840. Mandenmakersst .Telef. 444. Haven Telef. 915. 0") Adverteert in De Leidsche Courant Vraag inlichtingen bij het I1VFORIVIATIE- en INCASSOBUREAU van „De Hanze". Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken pólissen, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. IgelUKKt GULDEN bij overlijden GULDEN bij verlies van één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger. GULDEN bij verlies van één hand of voet. GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. E |ll zichtsverlies IH Bi 9 fiL/v/ van één oog. 11/v De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongevallen-Verz. Maatsch Piet Hempleim, hoek Anna Paaiownastraat. WiNKELJUPPHOUW, Wordt gevraagd een R. K. be kwame JUFFROUW tegeu hoog salaris. Zij die met het garneeren van wiegen bekend zijn genieten de voorkeur. Zonder g.g. onnoodig zich aan te melden. Brieven onder no. 179 aan het bureau van dit blad. Gevraagde betrekkingen. van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, a contant. Ondergeteekcnde weduwnaar met 3 kinderen (8, 6 en 4 jaar oud), vraagt zoo spoedig mogelijk eene nette R.-K. Huishoudster. Gevraagd bij N. MOOIJMAN, bloem- bollenkweeker Noordwijkerhout een Bloemistknecht, en een flinke Jongen om met Maart of eerder in dienst te treden voor vast werk. 139 DIENSTBODE Gevraagd een Bloemistknecht, bekend met alle werkzaamheden in het vale, en 2 vlugge Jongens van 16—18 jaar bij J. W.VANREISEN, Voorhout. 154 Gevraagd een 2"° Bakkersknecht of vergevorderde leerling, 1 FebruarL Brieven onder no. 3824 agent der Lejd- sche Courant, J. C. Hoogeveen, Lange- raar. 174 Gevraagd te Loosduinen, eene fatsoenlijke R. K. Dienstbode, Brieven franco onder no. 175 aan het bureau van „De Leidsche Courant". Kleine Advertentiën. Van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent, a contant. H. H. Tuinders! Een net Persoon wenscht opgeleid te worden in den tuinbouw, liefst in de gemeente Alke made. Er zal meer op goede vordering dan op hoog loon gelet worden. Br. no. 138 bureau „De Leidsche Courant". Met 1 Mei biedt zich aan, een R.K. Meisje uit den nette boerenstand voor Huishoudster of Bouwmeid in een net gezin. Brieven onder no. 143 Bur. „De Leidsche Courant". C P. ALKEMADECz. Noordwijk biedt aan pl.in. 500 Kilo mooie Roode Wortelen, geschikt voor consumptie. 137 Hooihandel Best koe- en paardehooi 5 f 2.30 per baal van 50 kilo, bij J. VAN LEEUWEN, Café cn Uitspanning, Heerenstraat No. 1., Leiden. (168) Worst enz. Zaterdag-avond Brugspel op de Bil- lard om Worst en Fijne Vleeschwaren. 172 J. v. D. HULST. Oud-Ade, 11 Jan. 1912. i H.H. BLOEMISTEN. Biedt zich aan tegen 1 Maart, een Jongen van ruim zestien jaar, drie jaar in het bloembollenvak bij een patroon geweest, goede getuigen voo: handen, bij L. v. D. VALK, bloem- bollenkweeker, Zoeterwoude. Brieveu adresseeren bij J. v. GENT, Zoeter woude. 178 I Donkersteeg 17 f e M W 3L Jtjp Opgericht i73l. Telefoon 192. Ham, Rookvleesch, Saucis de Boulogne.Ossentong, Prima rauwe Rookworst.Gekookte Rookworst, Boterhammenworst. Leverworst.Ontbiitspek.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 4