e Seicbctve Gomtant 3e Jaargang. No. 682. Maandag Januari 19!2. Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ende desespereert nimmer* Binnenkort krijgen we hier weer een Raadsverkiezing, noodig geworden door het zoo plotseling overlijden van denj heer van Hoeken. 1 Een verkiezing dus in Leiden II. (Wijl dit een rechtsche zetel is, oren ave liefst weder rechtsch willen neen: moeten houden, hoorden we zoowaar in onze kringen al verzuchtendat wondt' .weer mis. Hoort eens, vrienden, als we zoo gaani praten, dan wordt het zeker mis. Laat geen ontmoediging onder ons bin nensluipen, want die werkt verlammend. Zeker, we zijn den laatsten tijd niet gelukkig geweest, doch daarom niet ge aarzeld, om weer met frisschen moed aan te pakken. Baj iedere nieuwe verkiezing moeten we de hoop koesteren, dat het nu wel weer eens beter zal gaan. En als dan pa den strijd b.v. slechts blijkt, dat ten (minste ons stemmental is vooruit gegaan Idaii moeten we daarin reeds reden tot verheuging vinden. En waarom zouden nu de zaken er bij zonder slecht voor staan? 't Is nog te vroeg om kansberekeningen te maken, want 't is nog onbekend, wie onze can- ididaat zal wezen, terwijl diens persoon lijkheid natuurlijk van grooten invloed is bij beschouwingen omtrent een vermoe- Uelijken uitslag. Voortoopig zij alvast alle pessimisme geweerd. We móeten integendeel met verdubbel de krachtsinspanning werken om thans 'ook naar de bus te halen wie voorheen thuis bleven. W,e hebben toch manschap pen genoeg in onze goede Sleutelstad ■piet haar drie bloeiende parochies! Wel nu, dat dan alle hens aait dek komen en lalle man in 't geweer, opdat minstens getoond worde, lH>a veerkrachtig onze pa i-tij is. Een nederlaag slaat haar niet heer. Integendeelzij wordt er door ge prikkeld tot verhoogde actie en vernieuw den ijver. Gaan we zoo aan den slag, dan zullen We in ieder geval vooruitgang bespeuren. V Zegeningen der neutraliteit Je boft toch, als je lezer bent van een neutraal dagblad. Behalve de stich tende lectuur, die het dagelijks geeft, vooral in zijn feuilletons, wordt ge in de gelegenheid gesteld allerlei koopjes te behalen. Zoo vind je er b.v. dikwijls ad vertentiën waarin voor een prikje boeken iworden aangeboden, idoch dievoor een rechtgeaard katholiek verboden kost zijn. Dat is de keerzijde der medaille. Maar nog verder gaan ze dikwijls, ge lijk nu ons neutrale D a g b 1 a d. iHeït maakt reclame, en biedt zijin lezers goedkoopc plaatsen aan voor een too- neeistuk, voor welks intrige menig- ,een zijn neus ophaalt. De toe schouwers, zegt het blad, moeten zelf maar eens zien, of ze in hun leven zoo- Iets hebben aanschouwd. Geen hoogen dunk heeft het blad blijk baar van zijn lezers. „Hert stuk achten we voor den schrij ver geen succes. De intrige is wat grof."- FEUILLETON. ROMAN UIT WESTFALEN. 30) Langzaam en moeitevol richtte Hed- Iwig Menne zich op. Zij bedekte het gc- Avonde gelaat met beide handenook tussdhen haar vingers stroomde bloed. beteekende dat eohter tegenover sde schande, die haar wachtte?... Zou ze öm genade smeeken? Wellicht liet Cle mens zich tot inschikkelijkheid bewegen. Schuchter als een klein kind streek over zijn harde handen en zeide vleiend„Zeg het niemandToe, zeg (niemand iets, Clemens!" „Zoo?" zeide Clemens hoonend, „zou Ik dat niet doen Zij &af geen antwoord en beet zich .op de lippen. Wat zou zij meer zeg gen De oude richtte zich kreunend over eind. „Waarom ga je op stelen uit vroeg Clemens bits en hard aan den Jouden man. „Wij hadden niets te eten", gaf Hed- Svig in zijn plaats zacht ten antwoord. „Is dat waar?" informeerde Clemens ftan Menne. Qeie knikte bevestigend. Hij \vagge|l- (Todh mog goed genoeg voor de lezers va!n ons blad, meende het, en geeft het fraais als premie aan zijn lezers. Gefeliciteerd, lezers van zoo'n blad! ALGEMEEN OVERZICHT. Er komen nog steeds verwarde berich ten uit het Hemelsche rijk. De opstand is blijkbaar nog bij lange niet uit. Inte gendeel schijnt men zich aan beide kan ten tot een hernieuwing van den strijd op te maken. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking dat Joeansjikai vast besloten is, niet verder toe te geven aan de eischen idoor de revolutionnairen te Sjanghai ge steld. Hij gelooft nl. dat hij nu over vol doende geld beschikt om nog gedurende Idrie maanden de soldijen aan het leger uit te betalen. De „New York Herald" verneemt uit Peking, dat Joeansjikai (de uitnoodiging van Woetingfang om naar Sjanghai te komen, ten einde daar in persoon te ko men onderhandelen, heeft afgewezen. Joeansjikai acht het beter, dat Woeting fang naar Peking' komt. De onbuigzame [houding, (die de revolu tionairen op vele punten aannemen, en het feit dat zij aan verscheiden dwa ze eischen blijven vasthouden, hebben al le buitenlanders en ook vele Chineezen van hen vervreemd. Dientengevolge wordt Woetingfang door tal van voormannen der Chiineesche revolutionairen verloo chend. Anderen weer keuren het optreden van Soenjatsen in Nanking af. De „Daily Telegraph" verneemt nog uit Sajnghai, dat Joeansjikai aan Woe tingfang heeft voorgesteld, den wapen stilstand met tien dagen te verlengen. De vreemde mogendheden schijnen in- tusschen vast besloten te zorgen dat den hunnen niets overkomt. Overeenkomstig het onlangs overwogen plan, hebben zij nu de spoorweglijn van Peking naar zee doen bezetten. De vreemdelingen in de hoofdstad zijn met dezen maatregel zeer ingenomen. In Amerika schijnt men de toestand vooral zeer zorgelijk in te zien. Het 15e infanterie te Manilla wordt ge reed gehouden om naar China te vertrek ken. V redesgeruchten die dezer dagen de ronde deden, worden van Italiaanschen en Turkschen kant te gengesproken. Wat de uit Rome opfladdereude berich ten over ieen zoogenaamd sterker wor dende stemming voor den vrede onder de gezaghebbende Italiaausche kringen betreft, meldt men aan de „Politische Cor- respondenz" zoo ontbreekt daaraan de grondslag van welke feiten ook. In het bijzonder is als een dwaling te kenschet sen, dat zich 'te 'Rome een verlangen Jie.eft kenbaar gemaakt om het sluiten van deni vrede te bespoedigen. De veronderstel ling, dat Italië zichi door de lasten van (den oorlog zeer gedrukt voelt en vurig de moeitevol naar den wagen en zétte zich met een zucht neer. Weder vleide Hedwig zich tegete Cle mens aan en wederom poogde zij zijn hand te vatten. Had deze vrouw nog steeds invloed op hem? Was het medelijden, dat hem milder stemde? Kalm overlegde hij; neen, de liefde was dood en moest dood blijven. En zoo niets hen beiden in den weg stand als deze nacht, was dat alleen reeds voldoende om bei den voor goed gescheiden te blijven. Doch de woorden: „Wij hebben niets te eten", hadden hem ontroerd. Zii kon de waarheid spreken, want op „Heide- hoeve" zag het er armmoedig uit. Spoe dig was zijn besluit genomen. Hij wendde zich tot At enne. „Ik wil zwijgen", zeide hij, „maar je moet dan nog dit jaar van hier vertrekken." „Wat zal ik dan beginnen? Wat doe ik met de keuterij? Wie koopt die van me?", vroeg dc aangesprokene haastig. Cleméns dacht slechts kort na en zei de vervolgens kort en bondig en zoo beslist, dat geen twijfel mogelijk was: „Ik!" Verbaasd keken beiden hen aan. „Gij", riep Menne uit. „Ataar hoe wilt ge het op liet boerderijtje aanleggen. Hoe'wilt gij aan den kost komen „Niet door §tclcndaar kunt gij ver- naar het einde van de krijgsverrichtingen verlangt, is in strijd melt de werkelijke stemming. Volgens een van officieele Turksche zij de gemachtigde mededeeling, spreekt men categorisch de geruchten over vre de tegen, die de Italianen tendenzieus verspreiden. In officieele kringen is men geenszins geneigd onderhandelingen te beginnen op grondslag der voorstellen door Italië gedaan. In verband echter met de vredege ruchten is de volgende, blijkbaar geïnspi reerde mededeeling, van de correspon dent van de „Matin" te Rome interes sant. - Ongetwijfeld zegt hij zou het zelfs voor eenTurksche regeering,die de nood zakelijkheid inziet, op te houden met een onmogelijke worsteling, zeer moeilijk zijn, vrede met Italië te sluiten. Maar is dit wel noodzakelijk? Kan men niei de mogelijkheid aannemen van een ge heel van achtereenvolgende maairegelen, waardoor de vijandelijkheden in Afrika gestaakt zouden worden, en die, hoewel zij geen definitief einde aan den oorlog zouden maken, daaraan toch langzamer hand de scherpte zouden oninemen, zoo dat met het aanbreken van de lente geen oorlog meer een nieuw gevaar voor Eu ropa kan opleveren door het prikkelen van de opwinding op den Balkan. (Wat hier van het in de kanselarijen gesprokene doordringt,wettigt de gedach te, dat de Mogendheden op het oogen- blik voorstellen van dezen aard overwe gen. Toch wil men in Tripolis nog niet van ophouden weten. Uit Derna werd ambte lijk bericht naar Konstantinopel d.d. 5 Jan.: Bij Flelilsj hebben \vij de Italia nen gisteren met 4200 man en 9 kanomL nen aangevallen, toen zij hunne hieuwe stellingen versterkten. Na een bloedig gevecht,'dat tot 's avonds 10 uur duur de, trok de linkervleugel der Italianen zich in wanorde terug. Wij hebben 77 dooden en 27 gewon den. De Italianen lieten 3ó0 dooden cji gewonden achter, o.w. een kapitein dood cn twee andere officieren zwaar ge kwetst. Men beweert, dat generaal Del- buono licht gewond is. Zoo seint Reuter ook uit Tripolis d.d. 7 dezer: „Twee Italiaansche bataljons werden gisteren te Homs door groote troepen Arabieren aangevallen. Het he vige gevecht duurde drie uur. De Arabie ren moesten zich gewonnen geven ina belangrijke verliezen. 21 Italianen wer den gewond. De bezetting van Zoeara, welke, naar wij onlagsn gemeld hebbenvolgens een bericht van de Messagero door een sterke troepenmacht zou geschieden, zal binnenkort een feit zijn of is dat reeds. Het 35ste en het 89ste regiment bene vens 2 eskadrons en 2 veldbatterijeu zijn daarheen vertrokken. Een brigade heeft tien dagen geleden een landing beproefd doch zij moest de poging wegens den woeligen staat van de zee opgeven. GEMENGD. ,Uit Sofia wordt aan de „National zekerd van zijn", merkte Clemens op en hij herhaalde: „Ik wil de keuterij koopen en gij trekt er uit: hoe eerder hoe beter." „Doe het toch, vader", maande Hed wig de oude man aan, „verkoop maar". Menne stemde gaarne toe. Hij was blij op deze wijze i;!t de ongelegenheid te geraken. Bezorgd keek' hij echter om zich heen, daar liet reeds begon te schlc- meren en een zwak licht aan den ooste lijken hemel glansde, 't Werd dus tijd zich uit de voeten te maken, wilde men geen andere lieden van dejn Schouten hof aantreffen, die gewis elders op de loer lagen, en die wel niet zoo goed gunstig tegenover hen zouden zijn als Clemens. Bovendien had het verzwijgen van dendiefstal dan geen doel meer.Haas- tig greep Menne de kar, waarop de zak met rogge lag. Clemens lette niet meer op hem en riep hem slechts toe: „Tot Zondag, na de kerk ben ik' bij Roth- inannwij kunnen daar onze zaak afma ken." Met deze woorden draaide hij zich om en liep recht over den akker terug. Menne en zijn dochter gingen den te- genovergestelden kant uit. De honden schenen met dezen vreedzame» aftocht niet tevreden te zijn en renden met woest gekef heide vreemdelingen na. Menne irioest elk oogenblik stil bou- Zeitung" geseind, dat men daar in het koninklijk paleis diefstallen op groote schaal heeft ontdekt, zonder de dieven op heft spoor te kunnen komen. Verschei dene kostbare erfstukken van het konink lijk huls, waaronder vele die afkomstig waren van de moeder des konings, prin ses Clementine, zijui o.a. door de dieven medegenomen. Op den kruiser Stettin te Kiel is een brandkluis in de hut van den lsten officier, bestemd voor geheime dienstor ders, opengebroken. Voor de ontdekking van den dader is een prijs uitgeloofd. Men acht het voor zeker, dat de stemming onder de Engelsche mijnwer kers algemeen gunstig is voor een alge- meene staking op 1 Maart. Het getal stakers in de Borinage is Vrijdag 25.741 geweest op 26,267 werk lieden, zoodat men de staking nagenoeg als algemeen jnag beschouwen. De samenkomst van de belanghebben den met den gouverneur der provincie, die eergisteren moestplaats hebben, werd tot Zaterdag verdaagd. Op de vergadering van vertegenwoor- idigers der mijnwerkersvereenigingen, die gisteren te Mons is gehouden, zijn blij kens een Reuter-telegram de voorstellén der werkgevers verworpen en is tot voort zetiing van de staking tot het uiterste be sloten. Te Kleef is het Katholieke Tehuis, 'dat in aanbouw was, ingestort, vifaarbij 8 werklieden zeer ernstig werden gewond. Vrijdagnacht hebben 1500 bootwer kers gestaakt, wegens de weigering der pa.iroons om de loonen te verhoogen. Schepen van de White Star-Lijn, de Al- kn-ïijn, de Ley!and-lijn en de Holland- Amerika-lijn, 'die nog niet de volle lading ingenomen (hadden, werden door de boot werkers verlaten. Te Sevilla is 'een gebouw ingestort, waarbij verscheidene bewoners werden bedolven. Er zijn zeven lijken te voor schijn gebracht. De Temps" verneemt uit Rome, dat twee treinen bij Rocca San Casciano (prov. Florence) in botsing zijn gekomen met het gevolg dat er 5 dooden en 17 gewonden waren. Aan het station Austerlitz te Parijs is een trein van de banheue op een lo comotief geloopen. Er zijn 53 gewonden. 20 gewonden. Twee treinen kwamen bij Bondy in botsing op een plaats waar enkel spoor is. Er zijn 6 dooden en 20 gewonden, den. Volgens een telegram aan de vLo- kal-Anzeiger" heerscht in geheel de Ver- eenigde Staten strenge koude. Duluth meldt 30 graden Reamur onder 0. Vele menschen zijn doodgevroren. In het zui den is schade toegebracht aandevrucht- boometi. .Uit New-York wordt aan de „Lokal- Anzeiger" geseind: Uit een sneltrein zijn in de nabijheid van Redding in Californië alle aangeteekende brieven geroofd. De roovers, die den trein tot staan hadden gebracht, hebben een beambte gedood en het lijk van 100,000 dollar beroofd. De correspondent van de „Köln. den om de verwoede aanvallers van zich af te slaan, waardoor hij maar zeer lang zaam verder kwam. De zon steeg reeds boven den horizon en Menne had den straatweg nog niet bereikt, of een nieu- We hindernis verstoorde zijn aftocht Dirk Tweehuis. Deze herkenden de vluchtelingen da delijk en 't bloed steeg hem daardoor naar 't hoofd, vooral toen hij Hedwig aanzag. Ruw prak hij hen aan: „Wat doen jullie hier?" De oude heidebewoner had zijn koel bloedigheid inmiddels teruggekregen en antwoordde, alsof er niets was voor gevallen „Dat gaat je geen bl.... aan." Dirk werd hierdoor nijdiger. Met 'n sprong stond hij op de kar en pakte de groote zak beet. „Geen stap ga je verder", schreeuwde hij, „anders rotfp ik mijn knechten." Menne liet zidli niet overbluffen: „Roep ze maar, domme jongen, roep ze maar. Meent gij, dat ik bang voor jou ben De beslistheid, waarmede Menne op trad, miste haar uitwerking niet. Al was Dirk overtuigd, dat het koren van zijn akkef was gestolen, toch bezat hij den moed niet deze overtuiging uit te spre ken. Hij wilde eerst hooren, wat Cle mens zeide, die toch ook van de zaak Ztg." te Madrid seint dd. gisteren: De morgenbladen Manana .en A B C be-( reiden de openbare rattening op een', waarschijnlijk afbreken der Fransch!4 Spaansche onderhandelingen voor. Het eerstgenoemde blad verzekert, dat del regeering besloten is de wederzijdsche( zones nauwkeurig te begrenzen en nier( mands invloed toe te laten. Spanje ver-{ langt slechts de nakoming der verdra-l gen en is bereid zoo noodig de tusschea-4 komst van een scheidsgerecht in te roe-! pen, anders wil liet den status quo be-' houden. i Koninklijke besluiten. Bij Konink. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. van Randwijk, secretaris van het comité van graanhandelaren te Rotterdam is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan J. Chr. van der Harst, knecht bij de firma L. Slot en Zonen, spiegel en Ijjstenfabrikanten te 's'-Gravenhagn?. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft Zaterdag voormiddag in Pulchri Studio in Den; Haag een kort bezoek gebracht aan de! Israëls-tentoonstelling, welke morgen wordt gesloten. i H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdagavond in de Kloosterkerk te 's- Gravenhage de inzegening van 12 pleeg» zusters tot diaconessen bijgewoond. Sleepersstaking te Rotterdam. Vóór eenigen tijd is er een collectief arbeidscontract gesloten tussclien de sleepersfirma's. Eenige niet-aangcsloten' patroons bleven de goederen vervoeren tegen de oude, lage tarieven. Dat had ten gevolge dat een drietal groote transportfirma's van sleepersfir ma veranderden, waardoor een paar van deze,, de firma's Bodegom Storm en De Man, genoodzaakt waren een deel van hun personeel te ontslaan. .Waar nu ge vreesd werd dat de ontslagenen bij de niet bij den patroonsbond aangeslote nen werk zouden zoeken tegen Jagen loon, i» door de sleepersgezellenvereeni- ging, in overeenstemming met den pa troonsbond besloten tot staking over te gaan. Tevens wil men van deze actie ge bruik maken om bij alle patroons het collectieve arbeidscontract doorgevoerd te krijgen, en om zoo mogelijk de loo nen met fl verhoogd en op f 16 geE bracht te krijgen. i Heden duurt de staking nog onveran derd voort. I Fabrikanten en expediteurs, die eigen gerij hebben, trachten zoo veel mogelijk huii zaken te doen. j Hun personeel verlangt echter politie- geleide en hieraan kan wegens de velé aanvragen niet voldaan worden. Langs de havens en bij de pakschuiten worden de goederen op de kaden opge1-' stapeld. Eenige vrachtrijders uit Schevetiingen scheen te weten, want zijn honden had den voortdurend geblaft. Mogelijk' (had Clerneins de spitsboeven reeds te pakken. Maar de oude schelm .wilde hij todhj schrik aanjagen en daarom voegde hij hen toe: „Ga je gang; ik zal de politie! er Wel mee in kennis stellen." Hij keerde beide lieden den rug toé en liep snel huiswaarts. Menne en zijn dochter vervolgden stil zwijgend hun weg. De duivel nale dien vent", zei eindelijk de vader, toen zij de woning naderden. „Ik: vertrouw hem in' niets. Hij is tot alles in staat en wié weet of hij ons niet de politie op onsi dak stuurt." Thuis gekomen liet de oude man zicli doodejijk vermoeid op een stoel vallen en verlangde brandewijn. Hedwig bracht hem een flescli en eén glas, doch Menne schoof het glas op zij en dronk uit de flesch. Hij wilde door den alcohol dat beverig gevoel door al zijn ledematen' verdrijven. „Ha ha", riep hij uit na een grooten slok door 't keelgaat te hebben geslagen, „dat heeft geholpen, nu gevoel ik mij; weer opgeknapt. Nu kan ik' .weer flinkj aan den slag gaan. Ik ga naar den kei-! der om altes op te ruimen. Als zoo'nI lompen politieman aanstonds komt, zal! Inj niets vinden.'A..(W,or4t ygryplgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1