BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 681. Bureau OUDE SINOEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens den feestdag van de H.H. DRIEKONINGEN, zat „De Leidsche Courant" Zaterdag niet verschijnen. V Altijd voorbeeld Het Engelsche parlement wordt ons Wel eens voorgehouden als model. Nu zijn daar inderdaad goede dingen. jDe regeering heeft er meer invloed op de behandeling der wetsontwerpen, wat Voor de snelheid der afdoening zeer be vorderlijk is zonder dat de degelijkheid •daaronder behoeft te lijden. De spea ker (voorzitter) bezit meer macht bij de leiding der vergaderingen, wat ge zien de ervaring te onzent steeds nuttiger wordt. Het vraaginstituut dat in onze Tweede Kamer maar piet tot ontwikkeling kan komen, wordt bij on ze overburen zeer druk in practijk ge bracht, waardoor een gestadige voeling heerscht tusschen parlement en regee ring. De behandeling der wetsontwer pen in drie lezingen is practisch en voor komt vergeleken met de Hollandisdhe methode tijdverlies als een ontwerp het bij de eerste lezing niet haalt. Werkelijk, er is ginds veel navolgens waardigs, maar in alles kunnen de En- Igelsche parlementaire zeden ons toch niet ten voorbeeld zijn En dan denken' We aan lipt zoo juist door het Britsdhe departement van Binnenlandsche zaken! uitgegeven verslag omtrent de onkos ten, bij de algemeene verkiezingen in December 1910 gemaakt. Let wel: het gaat hierbij niet om de (Rijkskosten, welke natuurlijk per se pu blieke zaak zijn, doch om de kosten ge maakt voor de candidaten, d.w.z. om de kosten, veroorzaakt door wat wij noe men de verkiezingsactie. Dat wordt daar officieel gepubliceerd, zoozeer wordt 't heel gewoon gevonden, dat de candida ten zich rechtstreeks met hun verkie zing bemoeien. Neen, dan vinden we de Hollandsche practijk toch beter. Een candidaat staat hier behoort hier ten minste te staan buiten de verkiezingsactie en is wat bijv. 't optreden in vergaderingen betreft 'geheel aangewezen op de leiding der kiesvereeniging, of van het verkiezings comité, welke ook de financieele zijde der zaak behartigen. De candidaat dient zid] in alles zoo te gedragen, dat hij later ongerept de z.g. zuiveringseed kan afleggen een handeling, waarbij hij moet zorgen ook ten aanzien van zijn tögen geweten, zuiver te staan. Zoo blijve het in ons vaderland, waar onbekend is een berekening als deze, Welke in Engeland zonder blikken of blozen wordt gemaakt door het totaal der verkiezingskosten per district en per Candidaat te deelen door het aantal uit gebrachte stemmen. De kosten per stem wisselen tusschen öd. en 17p.st. en 6d. Dit laatste be drag is intusschen abnormaal; het is het bedrag dat elk der twee en twintig stemmen kostte uitgebracht op den suf- fragette-candiclaat in East St. Pancras. Zop'n meneer is vanzelf wat duurder 'dan een ander, dank zij de strijdlustige 'dames. Plattelandszetels zijn duurder dan die "in cle steden, maar onder de 400 p.St. komt een candidaat todh in de meeste^ gevallen er niet. Vrij goedkoop althans per stem ge rekend zoo blijkt uit de Opgaven, kwam bijv. de arbeidersleider Ramsay (Mac Donald er af, de uitgaven voor rijn' candidatuur te Leicester beliepen jsledits 6 d. per stem, maar niettemin bedroegen de totale verkiezingskosten toch nog 348 p.St., weinig meer dan die van den Unionist Walter Long (Londen, $tranddistrict) welke 337 p.St. bedroe gen, hoewel hier 1 sh. 8 d. per stem imoest worden betaald. De onkosten voor 5de candidatuur van den liberaal Pickers- Sg^U in Bethnal Green beliepen 342 p.St. Ot per stem 2 sh. 6 d. Vrij goedkoop), kwam de arbeidersafgevaardigde Par ker in Halifax er af, zijn verkiezings^ kostte 208 p.St., of 6cL per stem. Bijzonder groot waren de onkosten |n de uitgestrekte kiesdistricten Ronr- ifo.yd en Wal th am stow. In Romford be droegen de verkiezingskosten voor den Ub&rAicu candid^». sh, ,1 d. per stem) voor den verslagen unionist 4409 p.St. of 4 sh. 8 d. p. stem. Hoewel de heer Balfour zonder tegen- candidaat werd gekozen, kostte zijn ver kiezing toch nog 330 p. st. De goed koopste verkiezing bij enkele candiJaat- stelling was die van den arbeidersafge vaardigde Taylor in Ghester-Ie-Street welke slechts 30 p. st. kostte. Maar in Ierland kan men het nog goedkooper, daar werden tal van nationalisten zon der tegencandidaat verkozen voor slechts 15 p, st. Over het algemeen is Engeland bij verkiezingen het duurst (gemiddeld 3sh. 8 d. per stem). Schotland doet het ge middeld een stuiver goedkooper, Ierland vier stuivers. Stel u voor, dat het in ons kleine landje met zijn kleine verhoudingen ook zoo ging. We zouden misschien nog uitgere kend krijgen, wat een afgevaardigde per woord gekost (heeft Neen, neen, in drt opzicht zij Engeland ons niet ten voorbeeld. ALGEMEEN OVERZICHT. De jongste berichten uit Peking over den opstand in China zijn al zeer verrassend. De bekende cor respondent van de „New-York Herald" beweert nl., dat Joeansjikai Dinsdagmid dag aan de legaties in de hoofdstad had doen weten, dat de teerling geworpen was, en dat hij vastbesloten was, dep strijd voor de constituticneele monarchie voort te zetten. Joeansjikai acht zich in staat, het gansche land benoorden de jangtse voor de dynastie te behouden. Ook gelooft hij, dat in het zuiden van China cle beweging te gunste een er re publiek binnenkort zal verloopen. Dit iis echter slecht te rijmen met dc onderhandelingen, die gevoerd worden tusschen revolutionairen en keizerlijken om Hankou door de Iaatsten te doen ont ruimen. Zooals men weet, waren zij na het laatste treffen teruggetrokken en zou den nu zich geheel willen verwijderen, als er genoeg spoorwagens voor het ver voer waren. Intusschen heeft Dr. Soeujatsen zijn pleclrtigen intocht gehouden in Nangking, waar hij met geestdrift ontvangen werd. 21 saluutschoten werden gelost en er waren 10.000 man troepen op de been. Soenjatsen werd plechtig ingehuldigd. Hij zwoer, de Mantsjoes te zullen verdrijven, den vrede te herstellen en het staatsgezag te vestigen op den volkswil. Was dat volbracht, dan zou hij aftreden, teneinde het (Chineesche volk in staat te stellen een president van de Vereenigde Staten van China aan te wijzen, welke staten vijf volken zullen omvatten, de Chineezen, de Mantsjoes, de Tibetanen, de Mongolen en de Toerkestanners. Het centrale be stuur zal de financiën en de belastingen hervormende Chineesche kalender is reeds afgeschaft en door den West-Eu- ropeescheti vervangen. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sjanghai, dat Woetingfang met een wei gering geantwoord heeft op het voorstel van Joeansjikai om de verdere onderhan delingen per telegraaf af te doen. Woe tingfang staat er op, dat Joeansjikai zelf naar Sjanghai zal komen. Daar heeft zich, naar de ^Morning Post" meldt een voorloopig republi- keinsch ministerie gevormd. Het moet als volgt zijn samengesteld: Hoeanghsin minister-president en minis ter van oorlog, Hoeangtsjoengjen minister van marine, Woetingfang minister van justitie en... Tangsjaoji minister van buitenlandsche zaken. De laatste zou dan nu werkelijk naar de opstandelingen zijn overgeloopen Toch bevat nog de „Times" van gister een bericht uit Sjanghai dd. Woensdag, volgens hetwelk Tangsjaoji volstrekt ge weigerd had, het aanbod, om minister van buitenlandsche zaken in een repu blikein oh ministerie te worden, aan te nemen. Uit Sjanghai wordt aan de „Agence Id'Extrême Orient'^ de aankomst van 10 vliegtuigen en verscheidene Chineesche vliegers gemeld. Ook zijn van Hongkong twee vlieg tuigen voor de revolutionairen naarWoet- sjang gezonden. Zooals men ziet, China moderniseert zich geheel en al. De Itaiiaansche-Turksche Oorlog verschaft nog 6teeds geen bijzonder nieuws. Weer hebben een paar italiaan- sche oorlogsschepen zich heldhaftig ge dragen in een bombardement van een Turksch kamp bij Hodeida (aan deRoode Zee), waarbij geen dooden noch gewon den vielen. Een groep Turken en Arabieren heb ben eergister een aanval gedaan op de stellingen bij Bengasi en werden, zoo als het Italiaansche bericht zegt, met ver liezen teruggeslagen. Zelf haddon deze natuurlijk geen verliezen. We zijn derge lijke berichten gewend, maar weten nu niet wat te doen met het volgende, ook uit Rome afkomstige bericht: „De ver liezen der Italianen in Tripolis bedroe gen tot 31 December 1800 man." Waar hebben ze nu ineens die verliezen van daan gehaald? We vreezen echter, dat er nog wel wat bij zal gedaan kunnen worden. Misschien nog wel een nulletje. De Kretenzer kwestie is nu weer voor eenigen tijd van de baan doordat het Grieksche Parlement gister gesloten is. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben nu de revo lutionaire Kretenzer afgevaardigden, die in verzekerde bewaring werden gehou den, opdat ze niet naar Griekenland zou den gaan, weder op vrije voetesn doen stellen. Het revolutionaire parlement is voor een maand verdaagd. De nieuwe verkiezingen voor het Griek sche parlement zullen in Maart plaats hebben, waarna het nieuwe in April bijeenkomt. Van de mijnwerkersstaking in de Borinage meldt de „Patriote" nog de volgende bijzonderheden. „Woensdagochtend is het werk in bijna de geheele sirc«-\ gestaakt. De mijnwerkers der Borinage willen niet om de veertien dagen betaald wor den de winkeliers en de handelaars der streek, die door het toestaan van een langer crediet schade zouden lijden, scha ren zich aan hunne zijde en eischeai dat (de vroegere wijze van betaling zal worden voortgezet en protesteeren tegen de inhouding van 18 francs voor het pensioen. De steenkolenmaatschappijen hebben tot nu toe od dit oynt niets willen toe geven. De onderhandelingen worden voortgezet. Woensdagochtend telde men 2500 sta kers te Cuesmes, 15.000 te FIénu, 3000 te Quaregnon, 1500 te Dour, enz.; in het geheel ongeveer 25.000 stakers. Behalve de reeds bekende, dreigen nog weer andere siakingen. Zaterdagmiddernacht zal op de spoor wegen ril Argentinië de staking van machinisten en stokers beginnen. Waarschijnlijk komt er staking in de papier- en cellulose-fabrieken in Noor wegen, waarin 8500 personen werken. Den 18en dezer komen afgevaardigden van het Mijnwerkersverbond van Groot- Brittanië en Ierland te Birmingham bij een om den uitslag vast te stellen van de stemming, onder de leden gehouden, over de vraag, of zij bereid zijn hun eisch van een minimum loon met een staking door te zetten. Men verwacht, zegt de „Times", dat het antwoord bevestigend zal luiden. In dat geval zal den mijneige naars waarschijnlijk worden aangezegd, dat de staking op het eind vaq Februari begint GEMENGD. Koning Ferdinand van Bulgarije en kroonprins Boris zijn sedert eenige dagen lijdende aan influenza. De correspondent te Teheran van de Times bevestigt, dat de Russen te Ta- bris in het openbaar drie priesters heb ben opgehangen, o.w. den hooggeplaat- sten. De correspondent is van oordeel, dat deze daad van de Russen een gevaar op levert voor de Europeanen, die in Per- zië een positie bekleeden. In politieke kringen te Londen ge looft men, dat het ontwerp Homerule in de tweede helft van Maart bij het parle ment zal worden ingediend. Het parle ment komt 14 Februari te zamen en men verwacht dat de debatten over 't adres van antwoord 14 dagen zullen eisch en. Men meldt uit Quito dat Ecuador in opstand is. Uit Tanger wordt aan de Liberté gemeld, dat Sefroe gisteren door Ber bers is aangevallen. De bevelhebber der bezetting had echter den aanval voor zien en slaagde er in den vijand tot terugtrekken te nopen. Hoe groot de v£rliezèu vajj den vija.nd zijn is ni$t be kend, maar men acht ze zeer groot. Ter gelegenheid van de Nieuwjaars receptie op het Witte Huis heeft Taft 8092 handdrukken moeten ondergaan. Achteraf is gebleken, dat de me thyl-alcohol dien de drogist Scharmach' in ejnever gemengd heeft, ook bij ver schillende slachtoffers nadeelig op het gezichtsvermogen gewerkt heeft. Ver scheidene patiënten lijden aan pen oog aandoening en een is er zelfs steke blind geworden. Het onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht, dat Scltarmadh in den tijd van 8 November tot 28 Dec. ongeveer 2200 tot 2300 K.G. methyl alcohol van fabrikanten ontvangen heeft, tegen ongeveer 200 K.g. gewonen spiri tus. Het bocht, dat nij aleverde, kan dus maar heel weinig onschadelijken al cohol bevat hebben. Te Obersdheden bij Halle in /de sui kerfabriek van Wüstefeld en Sohn in den nacht van Dinsdag op Woensdag geheel afgebrand. Er zijn 1.400.000 K.g. suiker te loor gegaan. De aangerichte schade beloopt 2.500.000 Mk. Gistermiddag te half vier is een bijzonder brutale poging tot roof in Ber lijn begaan op een Bediende van de Bank fur Handel und Industrie, die met 40.300 Mrk op weg was van een filiaal der Bank naar het hoofdkantoor. Een collega had hem uitgenoodigd een eind mede te rijden in een automobiel ien poogde hem onderweg op de drukbere- den Lennéstrasze met prikkelkoperdraad te worgen. De man wist zich los te ruk ken en riep hulp, waarna de andere werd gearresteerd. Van het Engelsche stoomschip „Tragon" zijn in de haven van Montevi deo bij de overlading 573 van Europa komende postzakken te water geraakt. Men kon de meeste opvissclien, maar 26 zakken zijn verloren, o.a. die welke de Duitsohe post bevatten. De inhpud der zakken bestond uit brieven voor Ar gentinië, Paraguay, Bolivia en Chili. Sabotage op de spoorwegen Men meldt aan „De Tijd" dato 3 Januari Niemand in Nederland weet mischien op het oogenblik nog, hoe alles in rep en roer is om de veiligheid der reizen- den te beschermen. Toch is .er gister nacht een heele macht op de been ge weest met dit doel. En ook hedennacht is weer dezelfde bewaking opgeroepen. Er schijnt namelijk bij de directie der Staatsspoorwegen een dreigbrief ter kennis gekomen te zijn, gepost te Bode graven, waarin gemeld werd, dat er he den op de lijn UtrechtBokstel een aan slag zou worden gepleegd op groote schaal. Het schrijw.ii is gedeponeerd bij de justitie te Utrecht, maar intusschen hebben de justitie en de directie der S. S. alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, om, indien het schrijven in derdaad ernstig mocht bedoeld zijn, te trachten het onheil te voorkomen. Nage noeg alle spoorwegambtenaren, de ma rechaussees en andere handhavers der openbare orde zijn gerequireerd, en langs dc lijn gestationneerd ter bewa king. Alle stationchefs langs de lijn Utrecht Bokstel hebben de noodige instruc ties gekregen en alles is op zijn qui- vive. De zaak wordt zeer geheim be handeld, want zelfs de telegrammen, die er overgewisseld worden, gaan langs 't Rijksbureau en worden onder couvert besteld. Hebben we hier te doen met een wer kelijk bedoelden aanslag? Het is op het oogenblik nog niet te zeggen. Dat er echter ernst aan het geval ten grond slag ligt, zou men moeten afleiden uit de uitgebreide maatregelen, dje geno men zijn. Wat liet schrijven letterlijk behelst, en hoe dat ter kennis van de directie der S. S. is gekomen, konden wij nog niet te weten komen. De „N. R. Ct." weet nog mee te dee len, dat Dinsdagavond 2 dezer op den verbindingsweg tussöhen het Centraal station te Utrecht en station Maliebaan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg- stuk was, waardoor de treinenloop tus1- sdhen Utrecht-Centraalstation enUtrecht Maliebaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arnhem over verkeerd spoor moesten loopen. Als lijnen, die bewaakt gorden, gor den door de „N. R. Ct" bepaaldelijk ge noemd, de lijnen Arnhem-Amsterdam^ Boxtel-Nijmegen en Utrecht-Leiden. Waarschijnlijk is het echter, dat allo lijnen bewaakt worden. „Het Volk" neemt het bijzonder luch tig op en spreekt van een vervroegde Aprilmop. Het is natuurlijk niet uit te makeny of het de schrijver van den dreigbrief ernst was. Het „Utr. Dagbl." stelt de zaak eenigszins anders voor dan „De Tijd." De Staatsspoor, aldus het blad, ont ving Dinsdagavond over de post een niet ondergeteekenden brief, waarin iemand verzocht, den volgenden dag bij zonder waakzaam te zijn op de lijn' Utr echt-Boks tel, daar er op dien dag) een groot ongeluk zou kunnen gebeuren, Men stelt een ernstig onderzoek in naar den schrijver van den ongeteekemr den brief. R. K. Bloemisten, Land- en Tuinlieden. De 8e jaarvergadering van den Ned. Bond van R. K. Bloemisten, Land- eir Tuinlieden, wordt Zondag 21 Januari te Hillegom in het café Flora gehou den. O.m. komen aan de orde: Ver kiezing van bestuursleden. Voorstel Lisse. Oprichting bureau van inlichtingen. Voorstel Heemstede. De contributie te verhoo^en met 1 cent per week en per lid, uitsluitend ten dienste van de weerstandskas. Praeadvies van het H. B. is voor dit voorstel. Voorstel Haarlem. Algemeene loon- actie over de geheele bollenstreek tot het verkrijgen van een gezonden toe stand, wat betreft loon en arbeidsdag. Praeadvies van het H. B. gaat hiermee accoord. Voorstel Beverwijk. Aan de U-Pee ring te verzoeken, de bloemisterijen niet meer te rangschikken onder den land bouw. Prae-advies van het Hoofdbe stuur, het bestuur meent hiermede te moeten wachten tot d? aanhangige fi nancieele wetten zijn behandeld. Voorstel administrateur. Een bijblad voor het vakblad. Des avonds om half zes propaganda- vergadering. Spreker de heer A. H. J. Engels, ambtenaar van de K. S. .A Nationale Bundel voor R. K. Volkszang. Op de te 's Hertogenbosch gehouden Federatievergadering der Dioc. Vereeni- ging voor R. K. Volkszang, werd o.m. besloten tot het samenstellen en uitge ven van een Nationale liederenbundel.- De eerste vereischten, waaraan de op genomen liederen zullen moeten vol doen, zijndat ze niet zijn in strijd met de Katholieke beginselenvoldoende kunstwaarde bezitten, en van gezonde populariteit. De samenstelling van dezen nieuwen bundel zal verder zoo zijn, dat de daar in opgenomen liederen in de meest ver schillende behoeften voorzien. Zoo zul len er in voorkomen: Vaderlandische lie deren. Godsdienstige liederen. Gelegen heidsliederen, liederen voor den huiselijk ken criiig e.a. Tot leden der commissie van samen stelling werden benoemd de Z.Eerwv Hooggel. heer prof. L. Dobbelsteen, en de heeren Jac. de Jong. A. C. Verrijfy L. Mertens en Willem Galesloot. Anticlericale praktijken Men deelt ons mede, dat in verschil lende plaatsen van ons land de zooge-« naamde „sneeuwballen" weer aan 'trol len zijn. Het zijn gebedjes, die moeten worden overgeschreven en opgezonden' aan een ander adres ongeteekend. Die zich van "dezen plicht kwijt, blijft bevrijd van minstens een half dozijn rampen en zal gelukkig afsterven. De weerspanni ge echter wordt ontwijfelbaar door 'n groot ongeluk getroffen. Zoo luidt die klinkklare onzin. Een van onze correspondenten inetfat daarin een afschuwelijke anticlericale practijk te zien. Als bewijs herinnert hij aan hetgeen verleden jaar geschiedde in de Belgische Kamer. De socialist Van; der Velden las eenige van dergelijke bij- geloovige dingen voor, en maakte zich' vroolijk over de bekrompenheid der Ka tholieken. Doch een Katholiek afge vaardigde Stond toen op en bewees klaafl en onweerlegbaar, dat die verspreide dommigheden gedrukt werden op eetrt socialistische drukkerij, waar ook dd partijbladen ter perse gingen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1