zaam zijn bij patroons die een winkel nering drijven. Hier moet dus 1iet rapi- port onjuist zijn. De „Maasbode" teekent bij deze op'- tnerking aan Gelukkig is deze opmerking op zich zelf juist, maar ter zake is zij niet; want liet rapport heeft geen anderen indruk Willen vestigen. Indien de gedwongen winkelnering tot den regel behoorde, clan ware de toe stand al bijzonder ernstig. Nu zij echter uitzonderingstoestand is, blijft zij niet temin een ernstig kwaad. Een ernstig kwaad van te grooten om vang. Want wei oesehouwd, na a-trek ook van de partijdigheid en overdrijving, die ook aan het adres der Kamer van Koop handel niet ontbreekt, blijft er ontzaglijk- veel over dat verbetering behoeft. Wij denken hier nog aan de jongste bespreking in de Tweede Kamer, waar de heer Arts, die verklaarde in de stre ken der gedwongen winkelnering goed bekend tc zijn, als zijn oordeel te ken nen gaf, dat de schildering in het rap port nog beneden den ernst van den toestand bleef. Hoe men de katholieke kerk bestrijdt. Het Pers-informatiebureau L. 3. te Am sterdam" schrijft ons In de hoofdstad verschijnt een wede- blaadje „Deutsche Zeitung in Amster dam". Volgens triomfantelijk bovenschrift wordt het verspreid door heel Neder land (über g a n z Niederland), de Neder- landsche koloniën, het Duitsdie Rijk, Oostenrijk, Zwitserland en andere lan den. Dit treurig persproduct bereikt dei> halve zoo ongeveer gansch de beschaaf- de wereld Wij beklagen de Protestanten, diy van deze redactie (hoofd pteinr. P. Poeschl) hnune voorlichting ontvangen. Dom heid, brutaliteit, en bewuste onwaar heid van zulk .een kaliber hebben .wij zel den of nooit ontmoet, en wij zijn derhal ve genoodzaakt dit even aan de kaak te s;dien. Dit is nuttig, al was het alleen ,om eens goed in te zien op welk etöe onwaardige wijze een Pruis de Katho lieken i n hun eigen land mag komen tergen. Eenigen tijd geleden stond in dat blaadje behalve een artikel, dat volstrekt onwaar was, ook een cijferraadsel, welks oplossing eene waarschuwing was aan Protestantsche ouders tegen den bekee- ringsijver van een R. K. Geestelijke (mei name genoemd.) "oe weinig respect deze redactie heeft hare lezers blijkt uit een Feuil- -i van Heinrich Poeschl (11 Novem ber^ Schiller, der Dichter der Freibeit. De groote dichter maakte door den hoofdredacteur bekend„dat hij door Je- zuietische (sic!) schrijvers op het dwaal spoor is gebracht, cn zoo er toe kwam te verheerlijken „eine Soldatendirne als Jungfrau von Orleans." Walgelijk! Ver volgens een uitval tegen de Roomsdie geestelijken die als bedriegers worden voorgesteld door dezen hoogstaande Verder ontvoering en opsluiting van een 17 jarig meisje in een klooster, dat na onderzoek een volle leugen bleekVer volgens eene verzuchting over Room- sche proselieten-makerij en een woeden de gestie naar de „Petrus Canisius Ver- ein.", die zich daaraan schuldig maakt, „systematisch und geschaefts massig". in een ander nummer: „Dicht bei Maastricht liegt die gemeinde Wijk", een Uitgever van een plaatselijk krantje was zoo vrij geweest te verschillen met de zwarte raadsleden (door den pastoor aanbevolen). De man werd eenvoudig Uit de zaal geworpen. Zou Poeschl zijn redactiebureau in Marokko hebben Weet hij niet dat Wijk geen gemeenteraad heeft voor zich, dodi behoort tot Maastricht? Maar 't kan nog erger. En met dit laatste citaat, al ligt nog stof genoeg voor ons, willen !wij volstaan. in de Tweede Kamer had Dr. Nolens herinnerd aan een kerkelijk verbod, dat den geestelijken het dragen van wapes- nen verbiedt Hierop ventileerde1 de re dactie van dat wekelijksdi paskwil de volgende onbetaalbare enormiteiten: „Waren dan de Portugeesdie geestelij ken, die van uit de huizen op de solda ten schoten, of de Frajjsche monniken, die voor eenige jaren bij de scheiding van kerk en staat de regeeringsbeambten met revolvers ontvingen, of de Je zuïet Balthazar Gérard, die 10 Ju li 1584 Willem I, zijn weldoener, 'laf hartig neerschoot, of de andere monni ken, die in den vrijheidskrijg Nederland- sche vröuwen en meisjes vermoordden, Waren deze geen echte geestelijken En zoo worden andersdenkenden ver schalkt en ingelicht door één die zelf minder blijkt te weten dan een 12-jarig kind op de lagere school. 't Is weerzinwekkend. KORTE KROMEK. Als „Het Volk" goed is ingelicht is er te Hilversum in de anti-rev. partij hoog- loopend meeningsversdül over de Ka- mercandidatuiir. Een deel der leden wil mr. V. H. Rutgers, het anti-rev. lid van den Hilversumschen gemeenteraad, can- dideeren. Een ander Heel verzet zich nu daartegen echter heftig. Het geschil houdt verband met twisten, die dezen zomer bij de raadsverkiezingen rezen. Zaterdag vergaderden te Utrecht de afgevaardigden van verschillende veree- nigingen van spoorwegpersoneel ter na dere bespreking van de voorstellen tot wijziging der pensioenregeling voor het Staatsspoorpersoneel. Aanwezig waren het R. K. secretari aat St Raphael, de Ned. .Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel, de Prot. Christ. Bond, de algemeene federatie van amb tenaarsbonden, de Vereeniging v. Schrij vers, de Bond van technisch bureauper soneel en de Vereeniging van arbeiders en remmers. Met nagenoeg algemeene stttnnien is op voorstel der hoofdbesturen van het R. K. secretariaat St. Raphael en de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel besloten, het personeel te advisee- ren. bij het te houden referendum, op de te stellen vraag, of de voorstellen van den Minister van Waterstaat moeten worden aangenomen, te antwoorden „Ja, ik aanvaard de regeling noodge drongen, daarbij betreurende, dat de commissie van beheer van het pensioen fonds, niet met hare tegenwoordige be voegdheid gehandhaafd blijft." Het „Katholieke Volk" deelt mee dat het binnen niet al te langen tijd 'n geïllustreerd spotblad zal uitgeven, dat om de 14 dagen zal verschijnen. De directie en de medewtvkers van het Nederlandsch Correspondentie-Bu reau te 's Gravenhage, hebben gistercu op hartelijke wijze afscheid genomen van den heer B. Blok, die op dezen dag na 23-iarige werkzaamheid, als chef de Bu reau, zijn verdienstelijken arbeid neer legde. Bij de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur .wer den jn het afgeloopen jaar ter overwe ging aanhangig gemaakt 361 zaken, te gen 335 in 1910. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 2 Januari. Ethnographisch Museum. Sinds Minister Heemskerk in de Tweede Kamer verklaarde, dat het Ltfid- sdie Ethnografisch Museum zou kunnen v.orden overgeplaatst naar een stad, die een aanbod deed voor behoorlijke huis vesting der voorwcrpeivzijn zoo ver nemen wij uit Amsterdam en Den Haag reeds bevoegde personen overge komen om den omvang en de belang rijkheid van het museum op te nemen. Voor een eenigszins vo'.doende uitstal stalling der duizenden nummers tel lende verzameling, thans verspreid in de perceelen van het Rapenburg, de Hoo,- gewoerd en de Heerengracht, zal allicht een gebouw noodig wezen, dat bet Am- sterdamsche Rijksmuseum naar de kroon steekt, zoodat de overplaatsing een be langrijke uitgave zal eischcn. Maar men verwerft dan ook een tentoonstelling van land- en volkenkunde, die de moeite ruimschoots waard is. Jammer, dat te dezer stede het mu seum wegens de universiteit hier toch goed op zijn plaats zoo weinig be zoekers telt. De onvoldoende plaatsing der voorwerpen zal hieraan echter wel mede schuld zijn. De kapitein C. L. G. Schassert, Bert, van het 2e reg. veld-art., is over geplaatst van hier naar 's-Gravenhage. De kapitein G. Vogelaar, van het le reg. vesting-art. is overgeplaatst bij de 2e afd. van het reg. veld-art. alhier. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 De cember 1912, benoemd tot conservator bij 's Rijks Herbarium alhier dr. H. Hallier. De heer Ch. van Spall, directeur administrateur van de Leidsche Duinwa termaatschappij, heeft gisteren den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden bij gemelde maatschappij in dienstbetrekking trad. Hoewel de heer Van Spall dezen dag onopgemerkt had wenschen te zien voorbijgaan, waren de bewijzen van be langstelling en vriendschap, welke hij ont ving, talrijk. Vooral in den vorm van bloemstvkken deden vele stadgenooten van hun sympathie blijken. Gisternamid dag was er ten huize van den jubilaris een druk bezochte receptie. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de 2e helft van Dec. 1911. Binnenland Brieven. Co'nen, Am sterdam. Mevr. Beijers, Gorinchem. AL- bers, 's Gravenhage. Ds. G. Brink, Hee renveen, D. Bavelaar, Leiden, Mej. Gr. Boot, id. Mej. M. Aschman, id. J. van Huijser, Rotterdam. Mej. J. Meijer, id. J. Hoornweg, id. A. Schelling, Utrecht. Wed. Groenendijk, Voorhout, v. d. Worm H. J. Hollanders, Briefkaarten. N. Slinkman, Amster dam. Mej. E. Vos, id. K. v. d. Linden- gracht, id. A. v. Frank, id. C. v. d. Wou- de, id. Mej. J. Zwart, 's Gravenhage. Maria Slegtentiorst, Leiden. A. N. C. F. Keizer, id. Mej. J. de Heus, id. Wed. van Wijk, Rotterdam, mevr. M. de Groot, id. Hendrik Messemaker, id. Buitenland. Briefkaarten. Fraulein J. Gorgens, Berlin. Jean Reichardt, Muhl- hausen. Stukken, afkomstig uit Ned.-Oost-Ind. P. de Vries, Leiden, briefkaart. W. C. van Haeften, Leiden, drukwerk, W- C. van Haeften, briefkaart. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds, St Lode- wijkskerkSteenschuur. Apologetische Cursus. Spreker de Weleerw. heer ,Th. M. P. Bekkers. Onderwerp: Eeredienst. Woensdag, 5VI» uur 's avonds. St. Jos. .Gezellenverciniging-, Raj>enburg 52. BSjbelsciie geschiedenis (mei lichtbeelden) voor de kinderen der St Petrus-parochie van $—14 jaar. Spreker de Weleerw, heer J. H. Bitter. HAARLEMMERMEER, Alhier is in den ouderdom van ruim 76 jaar overle den de heer P. de Breuk, gedurende 35 jaren lid van den Raad dezer gemeente. Sedert tal van jaren bekleedde hij tevens de functie van Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. KATWIJK AAN ZEE. Door het vul len van tonnen met zand voor ballast (het ijzererts gaat meer en meer de mode uit) voor de trawlloggers, heerscht er dezer dagen een ongekende drukte aan den Boulevard. Daar jeder schip ongeveer 300 tonnen zand als ballast meeneemt, kan men het getal tonnen, dat hier wegge schept wordt veilig op 15 a 16000 ton schatten. Daar dit zand toch van ge meentewege zou moeten worden ver werkt, is dit én voor de gemeente én voor de reeders een goede oplossing. Door sommigen wordt het zand bo ven het Badhotel voor dit doel wegge haald, .waarvoor de heer Jac. ,Tolk een cent per ton vergoeding geeft. Vermoedelijk zullen in 1912 een tiental bommen minder aan de haring- visscherij deelnemen dan jn 1911. Om dat de exploitatie der bommen met groote bezwaren gepaard gaat en men bijna te voren kan rekenen dat er geld bij moet, worden door verschillende ree- derijen de bommen aan de vaart onttrok ken. Ook worden eenige bommen we gens ouderdom buiten de vaart gebracht. LEIMUJDEN. Het bestuur van den Griet- cn Vriesekoopscben .polder maakt bekend, dat de ontworpen keur of po litieverordening ter inzage ligt bij den secretaris des polders en dat bezwaren tegen deze verordening schriftelijk kun nen worden ingediend vóór 17 Jan. 1912. LISSE. Evenals in de andere ge meenten gelegen aan de Rijksstraatweg tussehen Leiden en Haarlem zal ook hier op Vrijdag 5 Januari des namiddags te 2 uur een vergadering worden gehou den van aangelanden met de commissie ter bespoediging der Electrische tram verbinding tussehen Leiden en Haarlem. De vergadering wordt gehouden in het hotel van Ruiten. Bij de spaarkas „St. Thomas van Villanova" is in de maand December ingelegd 242.70 en teruggehaald f 80. Het laatst uitgegeven boekje draagt 't nummer 197. SASSENHE1M. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand De cember op de Rijkspostspaarbank inge legd f 1762,56 en terugbetaald f2765,91. Het Jaatste door het ftjhntoor uitgegeven boekje draagt het nummer 510. VOORSCHOTEN. ,Tot telegrambestel ler js alhier aangesteld J. Zonneveld. De politie alhier heeft met den po litiehond uii Wassenaar getracht de da ders op te sporen van den diefstal van bloemen bij den heer Ingenhoes v. Schaik Bij den tapper 3., alvvaar .de daders waar schijnlijk hebben vertoefd, bleef de hond voor twee stoelen al blaffende slaan, doch een verder onderzoek leidde echter tot geen nader resultaat. De politie gaat steeds voort om de daders op te sporen. WARMOND. Als volontair ter gem.- secretarie alhier is vanaf heden werk zaam de heer N. P. Bruijn uit Enkhuizen. Tot ons werd het verzoek gericht een rectificatie te plaatsen van eeïi in 'ons blad van Donderdag 1.1. voorkomend bericht. Gaarne voldoen wij hieraan. De predikant, die bij de morgen-oefeningen op eerste Kerstdag verwacht werd en niet is gekomen, is niet, zooals wij meld den, Ds. Pop, maar Ds. C. B. Palthe Wesenhagen. GEWESTELIJK GEMENGD. Koeien in de wei. Als een bewijs van den zachten .winter kan het volgende dienen: Bij den land bouwer N. Wassenaar te Voorscho ten loopen nog twee melkgevende koeien in de wei, die daar jn voldoende mate voedsel kunnen vinden. Dit is zeer zeker als een groote zeldzaamheid te be schouwen. De Wasbeekerlaan. Uit raadsverslagen en berichten van Warmond zal men zich herinneren de quaestie Ds. Wüstenhof te Sassenheim inzake de Wasbeekerlaan. Dit geschil bestaat reeds eenige jaren en is meer malen bij Ged. $taten aanhangig geweest Dezer dagen meende de heer Wüsten hof, dat de tijd gekomen was, waarop hij zich zeiven recht mocht verschaffen. Hij had een groot, stevig hek Jaten maken en liet dit aan de .Wasbeekerlaan plaat sen, m. a. w. hij sloot dit Jaf als zijnde zij n eigendom. Het gemeentebestuur van Warmond liet dit echter niet toe, en zoo dra het hek goed en .wel stond, kwamen Warmondsche timmerlui en haalden hei weer uit den grond, f Tegen den heer .Wüstenhof moet pro cesverbaal zijn opgemaakt Diefstal. Bij W. Rib aan den IJ weg onder de gemeente Haarlemmermeer wor den uit een ongesloten schuur een vier tal paardetuigen met toebehooren ver mist. Er is een onderzoek ingesteld. Kerknieuws, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd iot pastoor te .VIaardingen den ,WeJeerw. heer 2- L. .Wouters; tot pastoor ie Amsterdam (H. Maria fAag- dalena) den Weleerw. heer B. P. Aal- berse; toe pastoor te Zwaag «den Weleerw. lieer A. H. j. Sprenger; en tot pastoor te Oud-Beijerland den Weleerw. heer J. Ruijter, die kapelaan was ie Amster dam (HH. Joannes en Ursula). Mgr. Pulciano Te Genua overleed Dinsdag IJ. plotse ling mgr. Esuardo Pulciano, aartsbisschop van Genua. De prelaat bevond zich in zijn kamer, waar hij met zijn secretaris get brevier bad, toen deze hem plotseling zag ophouden en dood nederstorten. Mgr. Pulciano, die sinds elf jaren aartbisschop was van Genua, was in deze stad en in geheel zijn bisdom zeer geacht en bemind. Hij behoorde tot een adellijk Piemon- teesch geslacht, De algemeene overste der congregatie van het Onbevlekte Hart van Maria heeft behalve liet overlijden van pater W. Nef- kens, ook bericht ontvangen van den dood van den Weleerw. pater Lode wijk Weijs. Ook pater Weijs is aan typhus over leden. Hij werd 13 October 1873 te Horst (Limburg) geboren, en was Overste der AAissie van Zuid-Kan-Soe. Leger en Vloot. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De minister van marine heefi be paald: le. dat de opkomst van de zeemili- ciens, die jn het jaar 1910 voor eerste oefening zijn opgekomen, mei uiizondc- ring van de zeemilicien-kustwachters, zal plaais hebben in twee ploegen, de eene ploeg op 23 Maart 1912 en de andere op 27 April 1912; 2e. dat de zeemilicien-stokers, voor zoover zij bestemd zijn voor den torpe do-dienst, allen zullen worden ingedeeld bij de eerste ploeg-; 3e. dat, jndien de zeemiliciens, die niet zijn stoker bij deh torpedodienst of kust wachter, voorkeur mochten hebben voor indeeling bij de eerste of bij de tweede, ploeg, zij dit bij ongezegeld verzoekschifi vóór 1 Februari a.s. kunnen kenbaar ma ken aan den minister vau marine, onder opgave \an de redenen van hupne voor keur 4e. dat met het door belanghebbenden te kennen gegeven verlangen zooveel mo gelijk zal worden rekening gehouden en dat na 1 Februari zal worden beslist, bij .welke ploeg elk hunner zal worden ingedeeld, waarvan hun bij openbare ken nisgeving aanwijzing zal worden gedaan met vermelding van datum en plaats van opkomst- 5e. dat de opkomst van de zeemiiicicn- kustwachlers zal geschieden op een na der bij openbare kennisgeving bekend te maken 'dag w de maand Augustus 1912. (St.ct.) STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 30 December. De behandeling der Indische Be grooting wordt hervat. De heer v. d. Does de .Willebois (R. K.) vraagt inlichtingen omtrent het niet in exploitatie brengen van de derde zoutfabriek le Mangoenan. De AA i n i s t e r van Koloniën, de heer de Waal M a I e f ijt, de sprekers beantwoordende, erkende dat de rechts toestand der inlanders en speciaal der inlandsthe christenen,verbetering behoeft Het denkbeeld van den heer v. d. Berg om thans alvast aan het bestaande arti kel 75 van het Indische regeeringsregle- ment een zoodanige ruimere uitlegging te geven dat het den inlanders mogelijk wordt zich op uitgebreider terrein aan het Furopeesch recht te onderwerpen, lacht Üen Minister zeer toe cn hij zegde toe daarover met de Indische regeering in overleg te zullen treden. Eveneens zeg de de Minister toe te .willen medewerken tot zooveel mogelijke eerbiediging van het christelijk adatrecht. Wat de opiumbestrijöing betreft, bleef de Minister de hoop koesieren jdat jJe laatstelijk genomen maatregelen nu ein delijk doeltreffend zullen blijken. Dezelf de verwachting koestert ide Minister van de politieuitbreiding. Ten aanzien van jden grief van den heer van Deventer dat een Indisch hoofdamb tenaar, die wegens zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer op wachtgeld .was gesteld, directeur was geworden eener handelsonderneming betoogde de AAinis- ter dat er geen aanleiding was in deze te gen dien hoofdambtenaar op te treden. Waar met den hier genoemden amb tenaar de tegenwoordige Minister van oorlog bedoeld wordt, stelde de Minister er prijs op ten einde zijn ambtgenoot te behoeden voor hei verschijnen Jn een vreemd daglicht hier aan toe te voegen dat zijn ambtgenoot, toen Jiij tot Kamerlid be noemd .was, zich onmiddellijk tot den Minister van Koloniën had gewend om te vragen of het al dan niet wen schel ijk was reeds thans het eervol ontslag als In disch hoofdambtenaar aan te vragen, dat hij tóch voornemens .was het volgend jaar te verzoeken. Spr. heefi zich ten aanzien van deze quaestie toen tot tie Indische re geering gewend, maar alvorens de Indi sche regeering van haar gevoelens jn deze kon blijik geven, was (dat overbodig geworden, door het onmiddellijk door den tegenwoordigen Minister yan oorlog gevraagd .en verkregen .eervol ontslag als Indisch hoofdambtenaar. Betreffende de Indische jngenieurs- quaestie js een regeiing betreffende stu diebeurzen. in. oyervyegiiig. Over de marincquacsfies zal de Minister, het stadium, waarin 'de zaak thans ver keert zich niet kunnen uitlaten. Ten slotte behandelde de Minister het onderwijsvraagstuk en bestreed krachtig het beioog van den heer vau Deventer, dat 'de regeering mei schooloprichting be neden de eischen zou gebleven zóu. Hij deed dat met een beroep op cijfers. De Minister ontkende, dat door de voorgenomen nieuwe onderwin-regeling in de Minahassa het peil van het onder wijs achteruit zal gaan. Wat betreft het jnlandtech onderwijl, volgt hei gouvernement een stekel dat ieder goedkeurt, til. om in Anontistische streken de gouvernemen rescholen terug te houden cu het onderwijs over te laten aan de zending. De regei-ring doej dit hetzij door een bijzonder stelsel van sub- sidïeering, hetzij door uitbesteding. In de andere sireken wordt hetzelfde, stelsel toegepast als jn Nederland, ml., de oprichting van bijzondere scholen niet tegenhouden, maar ireliïkclijke steun ver leening aan alle schoten. Groote leuzen moeten jn zake het In dische onderwijs niet worden -aangehe ven. Alles moet gedaan worden am aller conscieniie-vrijheid le eerbiedigen en dwang lot het bezoeken van deze oï ge ne school uit te sluiten. Eerst als men dat standpuin inneemt zal Jndic bewaard blip ven voor overbrenging van den school strijd. De conscicn '.ie-vrijheid van alle in landers is de modus-vivendi waarop in Indië samenwerking kan worden ver kregen. En z-oov el de Indische*pers als de Nederlarvdrche voiksvc-rlegcnwoprdiging moeten in deze richting medewerken. Dan kunnen de zone» van eenzelfde va derland krachtig samenwerken om Insu- bnde's bloei en grootheid it verhoogen. Na re- en duplieken wordt de Indi sche Begrooting a angtno m e even als het wetsontwerp tot aanleg van een spoorweg op Zuid-Sumalra. Voorts worden nog verschillende klei ne wetsontwerpen aangenomen, evenals; hoofdstuk Huis der Koningin, hoofd stuk Vila Nationale Schuld en de Midde lenwet. De vergadering wordt verdaagd tot vermoedelijk 9 Januari 's avonds half 9. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij dc door den heer J. N. Botèrmans, bouwkundige, gehou den aanbesteding van „het glas- en. verfwerk van acht in aanbouw zijnde hui zen in dc Groenhovenstraat, waren inge komen 7 ïnscforijvingsbiljëften f.w. van de he eren W. F. de Kleermaker, tc 's Hage f3300, Koppert en Koet, Delft en Leiden f 3150, Dorsser en Koudijs, Amersfoort f2980, W. H. Beij, alhier 2778, G. Jansen, te Meppel f 2692, T. Witieveen, alhier f2494, C. Visser, Amsterdam, f 1995.' Kunst en Wetenschappen. Nederlandsche anthropologisclie Vereeniging. De Ned. Anthrop. Vereeniging zal op 6 Jan. a.s., te half 2, in de collegezaal van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden haar algemeene vergadering hou den, na afloop waarvan dr. J. J4. Hol- werda .een voordracht met lichtbeelden en demonstratie zal houden over liet onder werp: De koepelgraven op de Veluwe en de menschelijke overblijfselen daarin. Voorts zal op .13 April 1912 in de col legezaal van het JEthnographisch Museum te Leiden majoor IJ. W. Fischer een; voordracht met demonstratie houden over. het onderwerp: De bouwkunst der min der beschaafde volken jn den Maleischen Archipel. Populaire lezingen in Natura Artis Magistra te Amsterdam zullen gehouden worden op 17 Februari 1912, spreker dr. J. fcL F. Kohlbrugge te Utrecht, onder werp: JHet Animisme, de godsdienst der natuurvolken; .en op .16 Maart 1912, spre ker dr. J. Ji- Hohverda te Leiden, onder werp: .Opgravingen in Nederland. Omstreeks 20 Juli zal een excursie ge maakt .worden. Zoo mogelijk naar jie om streken van Borger (Dr.) tot bezoek aan hunnebedden jen een y een brug, onder des kundige Jciding. Bezoek aan het Prov. Museum te Assen (hunncbeddenkuliuiuv veenlijken, .enz.). Inhoud van Tijdschriften Van Onzen Tijd. Bij schoone afbeeldingen vertelt dé bouwmeester Joseph Cuypcrs van zijn jongste werk, het Ignatius-college te Am» sterdam. Over VoJkspoëzie-Hoogtepoëzie schrijft Poelhekke naar aanleiding van Dr. IWirth's Der JÜntergnng Niederlandi- schen Volkslieder. Voorts geeft dit pum- mer het vervolg .van yDc .Tragedie eenec Koningin". De Kath. Illustratie Met een voor 'de Illustratie geteekendë. Nieuwjaarsprent opent deze aflevering, dje ook andere actueele kiekjes beval, .alsi een gezicht op de Dardanelïen, foto's van1 de Intern. Opiumconferentie en reproduc ties van bekende schilderstukken. De ver schillende Joopende verhalen worden in dit nummer vervolgd. Katholiek Sociaal Weekblad. Inzake Meelrechten bestrijdt J. O. L. v* d. Linden het artikel over „Het pntwerpc tariefwet" van J. Nijst, gevolgd 'dooi rd- en 'dupliek. Voorts bevat dit nummer he^ slot van de Bisschop von Ketteler dachtenisrede, en verder 'de gewone ri£> brieken. Onder berichten ffiSLsnoresü MK

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2