20 Lectuur. BUITENLAND. 3e Jaargang. No. 670. 3)c Ssictaolie Sou/tamt Bureau OUDE SINOBU 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. (XT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAQ, U1TOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering On het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden, 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Iper post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Let nu 'ns pp, lezer, of gij zelf niet de barheid bemerkt hebt yan wat wij gaan beweren. Gij Jiebt nooit iets gelezen, wat niet tnin of meer jndruk op u maakte, wat jpiet min of meer beslag legde op uiw ver beelding, jiw jftiantasie. £n als gij den gersten Keer, dat gij iets laast, er vluchtig jpver heen gingt, of den indruk van het 'gelezene van u afzettet, pmdat het u niet Aanstond, den tweeden of derden keer fiat gij hetzelfde onder uw oogen kreegt, firong het dieper bij u in, gij verzette u er "biet meer zoo ernstig tegen. En ten slotte ongemerkt maakte gij het gelezene .tot uw digen gedachte. Zoo zullen er SMch verschillende ideeën in u hebben 'gevormd, of althans Jn u versterkt zijn. De .waarheid van dit psychologisch of zielkundig proces om 'ns eeti geleerd woord te gebruiken zal niemand in jtwijfet trekken. Maar, in gemoede, is het niet dwaas en jflom, om, als .wij - denkbeelden hebben, jyan welker waarheid .wij overtuigd zijn, 'ien die ,wij Jief hebben, omdat ze waar jtijn, .die 'denkbeelden, die overtuiging te gaan verduisteren, ons zeiven .wrevel en !)ergemis to berokkenen door lectuur ter 'hand te pemen, waarin ideeën worden ^verkondigd, .en die voorstellingen in ons fjwekt, "in fiagranten strijd met wat wij jkennen .en beminnen als goed en waar. bonis zien we dat glashelder in. Een edel itnensch zal b.v. niet lezen een boek, dat fouter een jage bespotting is van de kin- Iderlijke liefde. .Hij zal dat boek ter zijde leggen, hiet slechts omdat hij er van walgt maar Pok omdat hij zijn kinderlijke liefde Je ieer vindt om ze bloot te stellen aan "den storm van cynische spot. Welnu: .Wij zijn de rijk-begenadigde bezitters yan de Katholieke overtuiging. 'Begrijpen .wij ten volle., wat dat zeggen flivil "Doortintelt en doorstroomt ons liiet het gevoel van w'aarachtig gelukkig- zijn? Te midden yan alle woelingen en •alle twijfelingen, van zooveel onverschil ligheid, maar ook van zooveel getob om een brokje waarheid, staan wij veilig op de rots van Petrus, kennen wij het ééne, .ware Geloof. Is het nu niet gij begrijpt reeds onze vraag ondankbaar en onverantwoor delijk .om ons schoon geloof te besmeu ren, ons krachtig geloof te ontwortelen, door ónzen geest te voeden met denkbeel den .en voorstellingen, In strijd niet onze Roomsche overtuiging. En .dat doen wij door de Rechte en de neutrale lectuur. Door jde slechte lectuur. Dat is gemak kelijk in te zien. Niet velen zullen in goede trouw zich aan dat gevaar bloot stellen. Maar ook door de neutrale lectuur, ^oor .dit gevaar sluiten velen de oogen. fen toch, de neutrale lectuur is door en fioor verderfelijk. Niet te diep kan die waarheid worden Ingedrongen, niet te scherp kan het ge legd .worden. „Zelfs het voortdurend Jezen vaai vv.er- Jkelijk neutrale bladen zoo deze jnoge- i lijk zijn kweekt ten slotte die neutrale Christenen, wier Christelijk leven wel niet Op eens- door vergif wordt gedood, maar toch .uit gebrek aan gezond voedsel lang haam zijn kracht verliest en bij een ern- y&tigen 'aanval der bekoringen geheel ver boren gaat" Deze .woorden uit één der Vastenbrieven van onzen doorluchtigen •Jhsschop mogen nog .wel eens onder de Aandacht .worden gebracht. Ze zijn de Overweging .waard! Prof. Aengenent zeide op den la als ten .Katholiekendag: „Volgens mijne heilige [Overtuiging Is de verslapping van den godsdienstzin bij velen voor een groot fjdeel toe te schrijven aan het lezen van 'Öie (liberale .en z.g. neutrale) bladen. Velen begrijpen niet, wrat neutraal is. »Zij denken, dat het zeggen wil: den gods dienst buiten beschouwing laten. Goed, daten .we aannemen, dat het niet meer Zegt pok dan is neutraliteit verderfelijk. 'Zij kweekt die Katholieken, wier geloofs overtuiging den meesten tijd neerligt, ver lamd en hangerig in droomerigen slaap, 'alsof piet moet uitstralen ons geloof ter yerheerhjking ,va,n Christus, ter verach ting yan anderen, alsof het niet een pas sie, een hartstocht moet zijn te arbei den op godsdienstig, op sociaal, op po litiek terrein yoor de Kerk, onze groote Kerk. De liefde voor het geloof .wordt ge dood door de neutrale lectuur. Zij stelt ons een wereld voor, waar alles ge schiedt zonder pod, jen menschen, o, zoo edel, die „met hun Saai-gestalte hoog uit steken boven de .christelijke fatsoenstnen- schen," maar niet 'denken aan ,God of godsdienst En toch, de neutraliteit is in .werke lijkheid erger, dan het boven beschrevene. Zij zal, zij moet dikwijls zijn niet zonder den godsdienst maar tegen den gods dienst 't Kan ïiiet anders. En liever dan 'dit met veel .woorden te bewijzen, zullen yve u eens een kort re sumé voorleggen uit «en neutrale feuille ton, 'n echte neutrale feuilleton. Een echtscheiding! Natuurlijk. Een bankier beschuldigt zijn .vrouw van dief stal om van haar gescheiden te .worden. De laatste wendt zich tot hare vriendin, een doktersvrouw. Deze wordt voorge steld Jet op die bijzonderheden r— als een 'degelijke echtgenoote, werkelijk een hoog-staandc vrouw, pit uit haar mond klinkt het: „Wanneer twee menschen niet van elkaar houden, js het veel verstandi ger van elkaar te gaan Een andere figuur Is een advocaat pen eerlijke, rechtschapen manhij heeft „een onbegrensde achting yoor de heiligheid van het recht". Maardat is bijzaak! zondigt tegen het negende gebod, piij wenscht, dat de vrouw, die hij wil vrijplei ten van .de beschuldiging van diefstal, toch in .ieder geval zal scheiden! En ide hoofdfiguur: da vrouw, die van haar man zat scheiden? O, die is zoo oprecht 'én mooi van karakter. Een kleine leugen, 'die zij uit medelijden gedaan heeft om een inbreker uit de handen van de politie te redden, kwelt haar voortdurend; ze vindt dat jkwaad „zoo erg". Maar zij schaamt zich piet te bekennen, dat zij, als gescheiden vrouw in het huwelijk zou willen treden. Toch is het verhaal christelijk! Want de advocaat .en zijn cliënte trouwen eerst, als de man van die laatste zelfmoord heeft gepleegd, pn dat huwelijk heet: „ware liefde"!! Zoo worden de schandelijkste ondeugden .weggedoezeld onder allerlei gephantaseerde mooie eigenschappen zonder dat de gewone lezer het merkt En .dit neutrale feuilleton hebben mis schien sommig« onzer Jezers vrij laten liggen in hunne huiskamer, laten lezen door hunne dienstboden, zelfs door hun ne kinderen, .wanthet stond in het neutrale „Leidsch Dagblad." Genoeg; de illustratie van onze bewe ring, dat neutrale lectuur verderfelijk is, is, dunkt ons, teekenend! De opvoedende, sterkende kracht van goede lectuur, dagbladen en boekwer ken, is daarentegen niet te overschatten. Men hoort wel 'lis klagen, dat er geen mo-oie Roomsche boeken zijn. Die klacht vloeit voort uit onbekendheid. Laat men gebruik maken van de op vele plaatsen bestaande Roomsche bibliotheken, piet genoeg te waardeeren instellingen. In ons blad .worden de lezers zooveel mogelijk .op de hoogte gesteld van wat er voor goeds op de boekenmarkt komt. Zoo vindt men b.v. tn het nummer van heden drie boekwerken, een nieuw-be- werkte en .twee nieuwe uitgaven, aange kondigd!. piet we mogen zeggenbe roemde boek „Fabiola" van Kardi naal .Wisemanzooals den mees ten lezers bekend is,een verhaal uit de eerste Chris- teueeuwen. „De Mystieke Maagd"; het leven vaneen franciscaansche heilige; een boek, dat allergunstigst is beoordeeld en .waarvan de Nederlandsche bewerking door een Jeeraar ïn de letterkunde uit munt 'door sierlijke taal en stijl. jHet boek is werkelijk de „aangenaamste verpoo- zing m rustige uren". Wie dit leest is voor goed genezen van zijn afkeer voor het lezen van heiligen-Ievens! „Een Abdisse .van Jhorn", door de be kende schrijfster Alb. Steenhoff-Smul- ders,-.wier werken algeineene waardee ring vinden. Zulke boeken moeten gelezen en her lezen .wordenMen zal er geen spijt van hebben. Zij bieden een geestelijk genot van hooge waarde zoowei aan ontwik- keiden als inijidpr pptwikktLem V Zeer te bejammeren. In het Centraal Verslag der Arbeids inspectie over 1910 wordt o. m. medege deeld, dat van de rechtstreeks bij den Di recteur-Generaal ingediende klachten twee betrekking hadden op een maatregel genomen door de Vereeniging van fabri kanten 'in de glasindustrie, om slechts dan werklieden van aijdere fabrieken jn dienst te pemen, wanneer .de patroon, bij wien de arbeider werkt, daartoe zijn toestem ming geeft Dit besluit heeft o.a. ten ge volge gehad, dat een werkman, die we gens onaangenaamheden ontslag vroeg, bij geen der andere fabrikanten plaatsing kon vinden en ten slotte wegens brood gebrek gedwongen werd naar het buiten- zand te vertrekken. De ongunstige werking 'dezer overeen komst, waartegen niet ambtelijk kon wor den opgetreden en .waarbij persoonlijke bemiddeling faalde bleek o.a. nog in dit geval: „Aan een der glasfabrieken moest het oedrijf maandenlang worden stopgezet wegens veranderingen aan de ovens. Een deel van het personeel kreeg ander werk, een ander deel echter werd tot werkloosheid gedoemd en de betrok ken fabrikant weigerde aan deze arbei ders, idie hun geluk op andere fabrieken wenschten te beproeven, daartoe mede te werken. Wel konden zij tijdelijk werk aanvaarden, mits zij weder, als de fabriek weer ïn werking kwam, op hun oude plaats terugkeereu. De patroon was be vreesd als het bedrijf hervat kon worden geen voldoend personeel te hebben. Ge durende den gedwongen wachttijd ont vingen de arbeiders geen loon. In hoeverre dit laatste Sn overeenstem ming Js met arti 1638 d der wet op het Arbeidscontract zouden we alleen kunnen beoordeelen na kennisneming der arbeids overeenkomst van bedoelde glasfabriek. Maar al was 'deze Joononthouding ten ge volge van vooraf gemaakte schriftelijk be ding wettig, dan nog valt de houding van dezen fabrikant en van zijn collega's bij de glasfabricatie ten zeerste te bejamme ren om geen sterker woord te bezigen. Door een dergelijke handelwijze maakt men 'de werklieden metterdaad tot slaven 't woord staat in de encycliek JR e r u m Nov a rum die wel bij hun meester moeten blijven, al ïs wellicht het Joon laag en de arbeid zwaar. Een andere meester toch neemt hen niet aan of het moet er een wezen buiten hun vak. Mis schien zouden deze heeren ook dit nog wel willen verbieden, maar zoover strekt hun macht gelukkig niet Wijl ambtelijk aan bedoelde wanver houding niets te doen is en bemiddeling blijkbaar niet baat, moge het machtige wapen der publieke opinie worden ge wet .om voor 'de glasarbeiders meerdere vrijheid te veroveren. Zij hebben daar recht op. De openbare leeszaal. De Leidsche neutrale leeszaal heeft al. heel wat stof opgejaagd! Eerst ging het om een subsidie uit de gemeentekas voor 'ééns. Toen moest dat subsidie door een jaarlijkschen steun .worden vervangen. En thans komt het bestuur dier in stelling met onbegrijpelijke vrijmoedig heid bij den Gemeenteraad aankloppen om êen officieel vertegenwoordiger uit den Raad in zijn midden te benoemen. Eerst is er dus gemeentegeld gegeven, ondanks de gemoedsbezwaren van velen. Zal thans een liberale meerderheid in den Raad het aandurven aan een door Katholieken en A"ti-Revolitionairen be streden instelling 'n officieel cachet te geven Wij vragen slechts. Al stelt het bestuur zijn aanbod als 'n soort hoffelijkheid tegenover de ge meente voor, wij hopen, dat de gemeente voor 'dit eerbetoon hoffelijk zal bedanken. Een officieel tintje behoeft men aan deze neutrale instelling niet te geven. ALGEMEEN OVERZICHT. Het conflict tusschen Italië en Tur kije, zoo beweert men, zou nu over het hoogtepunt heen zijn en al zijn er geen concrete feiten waaruit men kan opma-i ken dat Turkije geneigd is vrede te sluiten toch gelooft men in diplomatieke Ween-' sche kringen, dat het oogenblik niet ver meer is, waarop het mogelijk 30.U zijn voor d e beide oorlogvoerende partijen aannemelijke bemiddelingsvoorstellen te vinden. Voornamelijk schrijft men deze verbetering in den toestand toe aan de successen die de Italiaansche troepen in1 den laatsten tijd behaalden. De kabinet-' ten in Europa meldt de Weensche corr. van de Voss. Zeit., hebben voortdurend voeling met elkaar gehouden, om in het gunstige oogenblik voor den vrede te' werken. Reeds ziet meii de omtrekken van een bemiddelingsvoorstel, waarbij Italië met zijn grooten en thans geheel afgebroken handel met het Ottomaan- sche Rijk groot belang heeft. Men kan zeggen, dat de vrede blijkbaar in aan tocht is. In Konstantinopel beweert men ech ter, naar het Wolff-bureau mededeelt, vrijwel het tegendeel. Na afloop van den ministerraad heeft de minister van bui- tenlandsche zaken de Jeni Gazetta ge machtigd, om de, op verklaringen van den grootvizier in de vergadering der Ka mer van Zaterdag berustende geruchten dat de Porte vredesonderhandelingen heeft aangeknoopt, of dat doen zal, voor geheel onjuist te verklaren. De kwestie der dumdumkogels is ook nog niet uitgevochten. In strijd met de verklaring dat op de Italiaansche troepen zelfs geen kisten met schietvoorraad zijn buitgemaakt, laat liet Turksche Minis terie van oorlog verklaren, dat het in het bezit js van dumdumkogels, die het merk van de Italiaansche staatsfabriek dragen. Uit Italiaansche bron natuurlijk geen nieuws. Men doet er integendeel zijn uiterste best, om het verspreiden van nieuwsberichten tegen te gaan. Zoo is nu weer de Romeinsche correspondent van de Vóssische Zeitung op bevel van het Italiaansche ministerie van Binnen- landsche zaken op het hoofdbureau van politie te Rome ontboden en heeft daar een waarschuwing in ontvangst moeten nemen, „omdat de houding van de Voss. Zeitung en haar berichten uit Italië wei nig vriendelijk voor dit land en een mis bruik van het recht op gastvrijheid wa ren". Als men het door en door bedacht zame werk van dezen correspondent en ook jde houding van het blad kent, dan tnoet men vreezen, dat de gevoeligheid van de Italiaansche overheid de gren zen van het ziekelijke overschreden heeft. Over de vredesonderhandelingen tus schen de regeering en de opstandelingen in China verneemt de „New York Herald" uit Sjanghai, dat de eerste bijeenkomst van de vredesconferentie aldaar oogenschi/11- lijk is geëindigd met een volledig suc ces der gedelegeerden van de revolu- lutionnairen. De 'door .Tangsjaoji overge legde geloofsbrieven bleken hem ver strekt te zijn door Joeansjikai, en niet door de Chineesche regeering. Hierop verklaarde .de leider der revolutionnairen, Woetingfang, een voortzetting der con ferentie te moeten weigeren, tenzij Joe ansjikai het bewijs leverde dat hij ern stige bedoelingen had met het voeren der onderhandelingen. Ook eischte Woetingfang met nadruk, dat de wapenstilstand ook zou gelden voor Mantsjoerije, in "welken eisch Tang sjaoji ten slotte toestemde, ma zich daar tegen 2 uur Jang te hebben verzet. Dien tengevolge seinde Tangsjaoji aan Joe ansjikai, dat de vijandelijkheden overal onmiddellijk moesten worden gestaakt Ook wees Woetingfang een voorstel van de hand, door Tangsjaoji gedaan, en dat strekte den duur van den wapenstilstand nog met 14 dagen te verlengen. Het schijnt echter dat men op tal van plaatsen zich niet ïn het minst om den wapenstilstand bekommert Overal toch wordt weer min of meer ernstig gescher mutseld en in de gevechten, die de laat ste dagen plaats vonden, schijnen ge meenlijk de regeeringstroepen de over hand te hebben behouden. Zoo heet het dat in de provincie Tsjetsjoean de op stand gedaan is, en dat alle steden daar zich weer bij de regeering hebben aange- gesloten, dat verder bijv. in de provin cie Sjansi de macht der rebellen gebro ken is, enz. Over dat laatste zij nog 't volgende gemeld. Volgens de jongste be richten zijn de rebellen in dat gedeelte van Sjansi, waar de opstand woedt, to taal ontmoedigd en vluchten zij in pani- schen schrik. In vier treinen namen zij de wijk, toen er een ketelontploffïn|g plaats vond. De gewapende rebellen in de treinen verlieten de wage;;s en na men de vlucht naar het naburige gcoerg- te. Zoodra de weg weer was vrijgemaakt,; en een nieuwe locomotief voorgezet, her,* namen de vluchtende rebellen hun plaat sen in de trein. Toen zij voor Tijoeanfoe aankwamen, vonden zij de poorten diei* stad gesloten. De inwoners gevoelden) niet de minste sympathie meer voor de! geslagen rebellen. De meesten van dezei laatsten zetten toen hun vlucht voort in' de richting van Sianfoe. Intusschen schijnen de mogendheden nu eindelijk een woordje te willen gaan. medespreken, althans de geruchten dui den erop. £00 verneemt nu weer de „New .York Herald" uit Peking, dat de buitenlandsche gezanten aldaar zijn over eengekomen, aan de gedelegeerden der opstandelingen ,en der regeering te Sjan ghai een gelijkluidende nota aan te bie den, .welker inhoud hierop neerkomt, dat de buitenlandsche mogendheden niet zullen toelaten, dat de staat van anarchie in China blijft voortbestaan, mocht de vredesconferentie te Sjanghai geen resul taat opleveren. Misschien jdat dit iets helpt. GEMENGD. Volgens het officieuze „Luxembur ger !Wort" is de gezondheidstoestand van den groothertog van Luxemburg sedert eenige dagen achteruitgaand. Onmiddel lijk gevaar js er echter niet jH.et Maghzen heeft verlenging ge vraagd van den dienst der Spaansche po litie te Sabor, 'die den 31 en December ophoudt. De verlenging zal voor 3 maan den toegestaan worden. .Volgens .een telegram uit Madrid aan de „Frankf. Ztg." heeft de Spaan sche ministerraad zich Maandag voor namelijk beziggehouden met 'de Marokko- onderhandelingen, .waarover alleen werd medegedeeld, dat de besprekingen waar schijnlijk Jang zouden duren, zoodat het einde op het oogenblik niet te voorzien was. Naar verluidde, Js dit aan den af keer van Spanje tegen afstand van ge bied toe te schrijven. Naar verluidt, zal het Congres in Mexico het voorstel om de krijgswet over de geheele republiek te proclameeren, aannemen. Er schijnt reden voor: giste ren js er \veer een moordcomplot tegen president Madero ontdekt. Twee „gene raals" en 20 anderen werden in hech tenis genomen. Jn de Grieksche Kamer is een brief van jde revolutionaire vertegenwoordiging van Kreta voorgelezen, waarin het be sluit, om vertegenwoordigers naar Athene te zenden, medegedeeld wordt, wat met de herhaalde welwillende verklaringen der beschermende mogendheden, yooral in October 1908, en met de noodzakelijkheid om aan jden algemeen als gevaarlijk be schouwden toestand .een einde te maken, verdedigd .wordt De Kretenzer vertegen woordiging hoopt, dat de Kamer niet zal talmen zich met haar besluit eens te ver klaren. De Kamer heeft de beraadslaging hierover tot Donderdag verdaagd. Met behulp van een toelage van de Carnegie-stichting van 100.000 trs. jaar lijks zal men het internationale vredes bureau te Bern hervormen. In plaats van de Correspondence bimensuelle zal het bureau een tijdschrift uitgeven, dat in het Fransch, Duitsch en "Engelsch opstellen van mannen van naam zal bevatten. IJet nieuwe tijdschrift zal den titel van de Vredesbeweging voeren. Jiet eerste num mer zal in Januari uitkomen. Jiet volk van het kanton .Thurgau heetf met 15000 tegen 6000 stemmen de wet betreffende invoering van levering van .de electriciteit van staatswege aan genomen. JEr wordt jn Engeland veel geld go« geven voor de nabestaanden van de drio Fraiische matrozen, die bij het redden van schipbreukelingen van de „Delhi" hel leven hebben verloren. De koning en ko ningin hebben 120 p.st. gegeven, de ko ningin-moeder .100 p. st., de City van Londen 300 guineas, enz. Ook de oude heer, die aan boord zijn been had gebroken, js met zijn zoon, dis hem gezelschap was blijven houden, veilig vaii boord gebracht Het grootste dee der bemanning eveneens. 'Er zijn allee» een 60 koppen met den kapitein aas boord gebleven, die de schatten van dl „Delhi" bewaken. Oproerige tooneelen hebben ziel gisteren afgespeeld jn verband met dl staking der karrevoerders en dokwerker» te Dundee. Ben Jorrie werd door dl stakers vermeeslerd en in het dok gd worpen, jEen gevecht volgde, waarbij J

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1