Nieuwjaarswenschen. Liefde en Haat. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 669. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco >er post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 19 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden raededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Evenals vorige jaren bestaat gelegen heid om op goedkoope en doeltreffende wijze de gebruikelijke NIEUWJAARSWENSCHEN bij advertentie in „De Leidsche Courant" yan Zaterdag 30 December, te plaatsen b.v. j. VAN LEIDEN p.f. 1-1-1912. deze advertentie kost f 0.25 per vakje. V Nu toch jammer. Het handelsblad zit erg Jn de jwar over het bekende „Motu Proprio" jyan Z. JJ. ^en Paus, waarin staat: over heidspersonen ,en Jeden van de .wetge vende macht behooren pnder degenen, jjvien het verboden js, zonder kerkelijk verlof, den wereldlijken rechter te nood zaken eenen R. K- geestelijke voor zijn fëchtbank te 'doen verschijnen". Het .orgaan dringt aan op 't vervver- yen van 'de officieete zekerheid, dat deze jkerkregel, .evenals z.i- voor Duitschland, ook voor Nederland buiten .werking blijft. Op .de zaak zelve gaan wij niet in; zulks zij aan de bevoegde machten en personen overgelaten. Wij .wilden even doen uitkomen, hoe zeer nu het gemis blijkt van een Neder- landschen gezant bij 't Pauselijke hof. Het ]H b 1 d. toch schrijft Wij zijn wel niet bij het .Vaticaan bijzonder vertegenwoordigd, maar onze regeering Zal toch het middel wel weten te vinden om de noodige bevredigende verklaring te kunnen krijgen. Alzoo: nu moet de regeering een om- Wegje zoeken om aan 't H b 1 d. te be lieven.... Hoeveel .eenvoudiger zou 'tzijn, Indien we gesteld de regeering acht licht zoeken nooaig bij 7t Vaticaan een di- flomatieken vertegenwoordiger hadden. n ookhoeveel .waardiger zou dat voor "Ons Jand staan. Onwillekeurig blijkt 'dus, dat jde quaes- tie van het gezantschap bij den Paus een nog altijd levende is. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Lange vergaderingen en tocli weinig belangrijks. We hebben daarom van de vergadering van Zaterdag niet eens 'n Overzicht gemaakt. 'tWaS wat gescher- jmutsel over den 6den Leidsclhen Jioog- leeraar in de theologie, waarbij de heer 'Brummelkamp zijn amendement om de zen professor niet te benoemen, introk, nadat hij van den Minister de belofte had gekregen, dat Utrecht ook 'n theologi seren professor erbij zou krijgen. De heer De Btuers hield zijn plichtma- FEUILLETON. f ROMAN UIT WESTFALEN. 18) „Mooi .weer", begon Dirk het gesprek. „Ja, heerlijk mooi", zei Jeanne en keek naar den zonnigen blauwen hemel. „Je kunt vast overtuigd zijn, dat5 het spoedig veranderen za!, de wind komt uit den westelijken hoek." „Wat zal dat geven? De boer moet .tevreden zijn met hetgeen de lieve Heer hem zendt", antwoordde Jeanne met op- techte vroomheid. Dat gezegde stond Dirk aan, want een jbrave vrouw js den geheelen dag vroo- lijk. Hij keek haar aan en voelde zich verheugd, dat zij eenmaal aan zijn zijde Zou staan. .Toen schoot hem te binnen, waarvoor hij feitelijk naar Gröhling was gegaan, en in korte bewoordingen ver telde hij van zijn wedervaren. „Och heeremetijd", riep het meisje yersteld. „Wat zal er nu geschieden? Als jrtmaair bij ons op 'tdorp rustig blijft" J Dirk stelde haar gerust; zijn toon was J&kcrder dan ooir zijn ivouiUen .waten tige rede over de gebreken van het Eth- nographisch Museum te Leiden, dat hij naar elders wilde verplaatsen, zoodra een gemeentebestuur een .goede aanbieding voor een gebouw deed. 'k Zal die aanbie ding afwachten, zeide de Minister, want ik heb voor geen enkele plaats voorlief de. Dr. de Visser 'twas immers 'n districtsbelangetje had wél voorlief de voor Leiden en wees op het vrijko mend oude ziekenhuis, maar de Minister meende, dat zóó spoedig nog niet met den bouw van het nieuwe ziekenhuis zal worden begonnen. Vanwege de 41/2 mil- lioen, die het kost! Gisterenmiddag waren onderwijsspe- cialiteiten aan 't woord. Dr. Kuyper en Dr. de Visser drongen beiden op ruime ren steun voor de bijzondere scholen aan. Wij zijn nog verre van de algeheele fi- nancieele gelijkstelling en 't bijzonder onderwijs verkeert vaak ïn nood en geld gebrek (men denke bijv. aan de Katho lieke sdholen te Leiden), terwijl de open bare uit de gemeentekas putten, (zooals te Leiden, waar voor enkele weken weer f 25.000 ineens gevoteerd werd). Het onhoudbare van den toestand springt hoe langer hoe meer in 't oog. De eeuwige Ter Laan, 0111 wiens Wille het lager onderwijsdebat werd gehou den, hield een rede ter verheerlijking van de neutrale school. 's Avonds hebben wij ruim 5 uur over de landbouwbegrooting gehandeld. Al lerlei wenschen, wenken en verzoeken zijn gehoord. Meneer Teenstra wil 'n serie wetsontwerpen ingediend hebben, al kan het hem weinig schelen of de Kamer tijd heeft ze af te doen. 'n Rare tactiek. Over de bestrijding van mond- em| klauwzeer hebben de afgevaardigden eveneens geredekaveld. Dodli deze dis cussie was praematuur en 't verstandigst zal wezen het rapport af te wachten, dat de Minister over deze zaak zal uitbren gen. Dan hebben vóór- en tegenstanders van het afmakingssysteem een basis voor vruchtbare bespreking en kan men mid delen tot verbetering aangeven om in de toekomst de fouten te voorkomen, welke de Minister toegeeft, dat zijn be gaan. Deii belangstellenden Jezer verwij zen wij naar ons uitvoerig verslag. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bericht, uit Turksche bron, aan gaande een nederlaag der Italiaansche wapens te Bengazi wordt tegengesproken. Volgens de kran ten Ikdam en Tanin, had En ver-bei, zoo als men weet, gemeld dat de Turksche troepen, den Italianen te Bengazi een zware nederlaag hadden toegevoegd, waarbij tfe Aroabische troepen bijna tot aan de stad waren doorgedrongen en de Italiaansche kanotnnen .en schietvoorraad hadden buitgemaakt. In de officieuze lo genstraffing van Italiaansche zijde, leest men: „Het bericht van deze vermeende Turksche overwinning^ waarvan het tijdstip ook niet wordt aangegeven, is beslist Deze houding miste haar uitwer king jiiet Ten slotte vroeg hij haar: „Ben je de volgende .week op de Meimarkt te Det- ten?" Zij schudde ja, ,waarop Dirk van haar afscheid nam. Op jde Meimarkt ging 't als altijd vroo- lijk en dol toe. De tijd van rust was voor bij; weken van zwaren arbeid wachten en daarom .wilde men nog eerst eens zijn hart aan een groot feest ophalen. In verschillende herbergen .werd ge- dansd. De bewoners van den Schouten- hof gingen volgens oud gebruik naar Mel- cherseen traditie, die zoo vast was inge roest, dat daaraan niets te veranderen scheen. Zelfs Trees Tweehuis was hier toe niet in staat al toonde zij duidelijk niet veel lust tot dansen bij Melchers te hebben. Dirk ging heden voor 't eerst officieel met Jeanne .Gröhling uit en al wist iedereen, dat nog dezen zomer de verloving en het huwelijk zou plaats heb- verloving en het huwelijk zouden plaats hebben, men staarde beiden bij hun eerste optreden in 't openbaar, met onverborgen nieuwsgierigheid aan. Langs de drie muren van de danszaal waren primitieve Ranken geplaatst waar geheel .onjuist. Sedert 10 December, op welken dag onze troepen een' zeer hef- tigen aanval van de Turkeu en Arabieren hebben afgeslagen, is te Bengazi geen gevecht van beteekenis voorgekomen. jWij willen de tegenspraak laten voor hetgeen zij waard is, maar alleen opmer ken, dat een telegram van Stefami uit Bengazi, d.d. 15 dezer, melding heeft ge maakt van eai krachtigen aanval van Bedoeienen ire den nacht van 14 op 15 dezer op de italiaansche redoute ten Zuiden van Berka, die zonder verliezen; voor de Italianen afgeslagen is. Stefani had dit gevecht toch van genoeg betee kenis geacht om het bericht ervan in de pers te verspreiden. De laatste berichten uit Bengazi mel den, dat de sterke afdeelingen .Turken en Arabieren op 15 en 20 K.M. van de Italiaansche Jinies slaan. Heeft de Italiaansche pers wel eens scherpe critiek uitgeoefend op de hou ding van Italie's bondgenooten n.l. Duitschland en Oostenrijk. De half ambtelijke Tribuna bevatte Zaterdag een artikel waarin de vriend schappelijke en loyale houding van Ita- lië's bondgenootden geprezen wordt.Die houding, zegt het blad, is te meer prij zenswaardig daar die bondgenooten door gewichtige ©economische en politieke be langen met Turkije zijn verbonden en daar hun politiek het hoofd heeft te bie den, aan den invloed van sterke vijandi ge stemmingen onder de volken. Die stemmingen zijn deels te verklaren uit financieete belangen, .deels uit de vrees voor politieke verwikkelingen, deels ook door onvoldoende bekendheid met de ware oorzaken van den oorlog. Het blad eindigt met den nadruk te leggen in 't bijzonder op de Italiaansch-Oostenrijk- sche vriendschap. Het heeft de laatste dagen verschrik kelijk gespookt in Perzie. Groote volksoploop en. Boycot van de vreemdelingen. Dat alles ten gevolge vani Ruslands eisch, dat Engeland en Rusland voortaan de controle zouden hebben over alle benoemingen van buitenlanders bij den Perzisch en staatsdienst Als een gevolge van besprekingen, die te Parijs zijn gevoerd tussdien den Perzischen ge zant en den Russischen Minister van bui tenlandschee zaken, Sasonof, schijnt de Russische regeering besloten te hebben de aanvankelijke eisch die zoo groote voiksopwinding in Perzië veroorzaakt heeft, te wijzigen. Die wijziging zal dan hierin bestaan dat Perzië voortaan zijn; buitenlandsche ambtenaren zal moeten kiezen uit landen, die niet tot de groote mogendheeden behooren. Of het bericht, dat de ex-sjah onder bescherming van Russische bezettings troepen weer voorwaarts rukt naar Tehe ran en dat zijn troepen Semnau hebben bereikt, honderd mijlen van Teherain, waar is, is aan redelijke twijfel onder hevig. De aandacht van de politici concen treert zich ook weer om een ander land, namelijk op jde danslustige meisjes en vrouwen zaten. JDe mannen hoopten zich in een hoek pp en bleven daar tijdens de rust- poozen staan, of liepen naar de toon bank pm een borrel te pakken. Trees .Tweehuis zat naast Trien Gröh ling, fle jongste zuster van Dirk's bruid. Ze babbelden over allerlei dingen. Ein delijk ze» Trees: „Jullie manlui zijn nog niet allemaal hier, hè? ik zie de jongens niet" Trien keek yerwonderd jrond zich heen. „Daar sta ik toch van te kijken, dat ze nog niet hier zijn! Wie weet, wat deze oolijke klanten nou weer uithalen; Karei is de ergste; hij is een kerel, hoor! Hij gaat graag met meisjes om en versmaadt een brandewijntje niet; aan werken heeft hij echter 71 land.'4 Onwillekeurig gleed een huivering door Trees' lichaam en haar wangen werden hoogrood. Maar spoedig .wist zij zich te herstellen. Karei Plemping was immers een van Gröhling's knechts en Trien re kende .Trees reeds tot de familie; onder bloedverwanten nu was het gewoonte op de knechten af te geven. In .Trien's op merking school dus niets bijzonders. De clarinetten begonnen weer te pie pen en de overige muziekinstrumenten vielen achtereenvolgens in. Mooi ging het weil niet, m^ar men .was aa,h niet veel ge- om Marokko. Zooals reeds gemeld, schijnen Rpanje en Frankrijk het vrijwel eens te zijn ge worden over jde grensregeling jn Noord- Marokko. Maar de Spanjaarden hebben weinig lust .om het door Frankrijk geëischte ge bied aan de Zuidkust van Marokko ï=- tegenover jde Canarische eilanden ge legen af te staan. De Madridsche bladen .wijzen er op, dat in 1860 de aan de Marokkaansche Zuidkust gelegen linie bij tractaat aan Spanje Js toegekend, en dat vroeger de Spaansche regeering herhaaldelijk heeft verklaard, dat zij zich niet kon inlaten met een ruiling van grondgebied, waar bij zij deze kuststreek zou moeten ver liezen. Ook Canalejas moet zich, naar uit Madrid gemeld .wordt, in idezen zin heb ben uitgelaten. Hij zou van plan zijn, met jde J eiders der minderheid over den toestand te beraadslagen. De Jong-Turken winnen meer .en meer veld. Er is name lijk .een commissie benoemd, bestaande uit Jong-Turken, .di-e binnen acht dagen een gunstig rapport zal uitbrengen over wijziging van een grondwetsartikel. De voorgestelde wijziging heeft ten doel den Sultan het recht te geven de Kamer, in geval van een conflict met de regee ring, te ontbinden zonder den Senaat er in te kennen, alsmede de Kamer in tijd van oorlog te verdagen. De grootvizier motiveerde het ontwerp p.a. hiermede, dat .er bij mogelijke vredesonderhande lingen met Italië ,e.en sterke regeering noodig zou zijn. Zooals te verwachten .Was, zijn de be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Rusland eenigszins gespannen .door het feit, dat het jHuis van Afgevaardigden zich met 300 tegen 1 stem heeft verklaard voor de opheffing van het verdrag van 1832 met Rusland, om hierdoor te protesteeren tegen de weigering van Rusland om de paspoorten yan Amerikaansche joden te erkennen. Volgens jde berichten neemt de op stand ïn China nog steeds In omvang toe. De opstande lingen hebben in .een gevecht bij Niang- tsoekwang 40 dooden en 200 gewonden verloren. Zij Reten kanonnen, munitie en uitrustingsstukken achter. De opstandelingen hebben dicht bij Poekou een gedeelte van den .Ticntsdn- Poekou-spoorweg vernield. Uit meer noordelijk gelegen streken komen berichten omtrent gevechten van minder beteekenis. GEMENGD. <=j fcfet Duitsceh postbestuur maakt be kend, dat een bij het postkantoor te Schweidnitz ter post bezorgd postpakket voor Rpandau, bevattende den artillerie- richtverrekijker no. .1120, niet in handen van den geadresseerde js gekomen. Er wordt bijgevoegd, dat inen hooge waarde hecht aan .de terugverkrijging van het voorwerp. woon en was al spoedig tevreden met de praestaties van liet vijftal muzikanten, waarvan er een als dansmeester fungeer de. Jan Pruimer, zoo heette de dans meester, was een onmisbare persoonlijk heid. ,Wet kwam hij na de danspauzen telkens later van de toonbank terug en keek dan met een verbluft gezicht naar de door elkaar springende menigte, maar omdat het altijd zóó gegaan was en niet anders, .wist men niet beter of het be hoorde aldus. Ja, men had er zelfs pret in als het verward toeging. Men begon dan pas van oprecht veel pleizier te spre ken. Trees Tweehuis hield niet op met dan sen. Karei Plemping was gekomen; hij droeg een sneeuwwitte halsdoek, die zij hem ©enigen tijd geleden cadeau had ge daan. Verlegen was hij niet. Hij scheen niet van haar zijde te slaan en onder het dansen hield hij haar stevig vast. Eén keer fluisterde hij zelfs in haar oor: „Jij bent de mijne en ik de jouwe." Zij kleur de even, maar stiet hem niet van zich af. Neen, zij was jong en wilde pleizier heb ben. En zij danste en danste maar Idoor! Danste in haar verbeelding met een men gelmoes van gedachten, die haar hart en ziel beroerden en scheen zij niet den sfqie.r te kunnen oplichten, ,die ftuders. - ïn Zehlendorf, .een villadorp in dei buurt van Berlijn, js gisternacht een on beduidende ruzie door vijandige gezind heid van de jeugd jn verschillende dor pen tot een .waren veldslag aangegroeid*. Een van de vechtersbazen werd gedood, een ander doodelijk gewond. —Toen Zaterdag minister Lloyd George uit een vergadering van het Liberale Vrouwenverbond kwam, wierp een man nelijk voorstander van vrouwenkiesrecht hem ,een met koper beslagen doos naar het hoofd. De minister kreeg een snede aan de Jip .en werd aan het linkeroog gekwetst. Het scheelde weinig of hjj Jiaa er het gezicht uit verloren. Naar het heet, js de dader Jn hechtenis. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit ïs bevorderd tot offi cier ]in de orde van Oranje-Nassau ds, C. A. 'de Meijere, predikant bij de Evan gelisch Luthersche gemeente te 7süra- venhage; is bevorderd tot officier jn de .orde van .Öranje-Nassau C. van Hamersvelt, referendaris bij het Departement van Jus titie te 's Gravenhage is benoemd tot commissaris van politie te Zwolle J. R. Derksema, thans hoofd inspecteur yan politie aldaar; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau P. Joosting, civiel inge nieur te Utrecht, ingenieur bij de Maat schappij tot .Exploitatie van staatsspoor wegen. Zorgvliet De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gisteren het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het villapark Zorg vliet, overeenkomstig de plannen van de heeren Hoek en pouters, goedgekeurd, met dien verstande, dat er gronden in zullen worden gereserveerd voor een nieuw paleis voor H- M. de Koningin, wanneer de .onderhandelingen van R. en W., waartoe "de Raad opdracht gaf, in die richting jnochten slagen. Bij voorkeur wil men trachten daarvoor te bestemmen het gedeeite van Zorgvliet, thans jn eigendom bij den lieer (joekoop, subsidiair het gedeelte begrensd door Stadhouderslaan, iWillem de Zwijgerlaan, terrein van den heer Goekoop en Quden Scheveningschenweg. Het nieuwe pantserschip. De heeren Eland, Thomson en Verhey hebben een amendement voorgesteld, tea doel hebbende geen geld toe te staaa voor den aanbouw van het op de begroo ting voorgestelde pantserschip. „Nederianda Katoliko". De bovengenoemde Nederlandsche R. K. Fsperantistenbond hield Zondag 17 December een algemeene vergadering. Negen afdeelingen war.en vertegenwoor digd. De behandeling van de statuten en het huish. reglement nam veel tijd in be slag. De voornaamste wijzigingen zijn als volgt: De leden van den bond zijn Bis schoppelijk goedgekeurde vereenigingen. De contributie zal voortaan om de drie de toekomst bedekte, en waardoor zij nu .een zoet geluk mocht droomen. Laat jn den avond velen dachten reeds pin huiswaarts te keeren r— ver scheen nog een danseres op het feest. Zij bekommerde zich niet om de nieuwsgie rige blikken, die op haar waren geves tigd. .Trots en zelfbewust, overtuigd van een overwinning, baande zij zich als eene koningin den weg. 't Was Hedwig Menne. Zij droeg een kleed van half steedsche half landelijke drachte, en dat haar slank lichaam beter tot zijn recht deed komen dan haar gewone kleeding. Haar zwarte lokken kwamen coquet onder ..een wit tuilen jnutsje te voorschijn. De menschen staken bij haar binnen komen de hoofden bijeen en fluisterden elkander wat toe. De meisjes gichelden met leedvermaak, terwijl de jongens met bewondering naar de bekoorlijke verschij ning zagen. Dirk Tweehuis bleef bedaard en kalmvoor hem bestond immers Hed wig Menne niet meer. Koel zeide hij aaa ook tot zijn zuster: „We gaan naar huis. Zeg Trien Gröhling goeden dag." ,Toen verliet nij met Jeanne de danszaal oin de meisjes in een aangrenzend vertrek op te wachten. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1