3s Jaargang. 16 De Tweede Kerstdag, BUITENLAND. BINNENLAND. No. 667. e £cidóe he Qou/tcmt Bureau OUDE) SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen t—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Naar aanleiding van den aanstaanden tweeden Kerstdag, waarop liet kerkelijk gebod om zich van slafelijken arbeid te Onthouden sn de H. Mis bij te wonen, niet meer van toepassing zal zijn, weu- Schen wij thans enkele woorden te zeggen over bet jongste pauselijk decreet betref fende de viering der feestdagen. Allereerst willen wij in het licht stellen bet slot van het decreet, waarin de H. Vader de „zekere verwachting uit spreekt, dat alte geloovigen ook op die dagen, die nu uit den kring van verplichte feestdagen gelicht zijn, niet minder dan vroeger van hun godsvrucht jegens God en hun vereering ten aanzien der heili gen blijk zuilen geven." Maar, ook-ais Z. H. dien wensch niet had uitgedrukt, zou het toch een bewijs zijn van weinig waarachtige iiet'de voor God cn Godsdienst, zoo wij zonder reden tengevolge van dit decreet een wijziging in ons gedrag zouden brengen. Wat zou den wij zeggen van een kind, dat zijn ouders niet meer een zeker bewijs van eerbied en Jiefde wil geven, omdat deze, in een overiniat van goedheid, liet daar toe niei meer op straffe willen verplich ten. En in een overmaat van goedheid heeft de Plaatsbekleoder van Christus de ver plichting van Zondag vieren op sommige dagen (o.a. tweede Kerstdag, waarop, volgens beslissing van onzen Bisschop, de door Z. Ft. gestelde algemeens regel ook voor ons diocees van toepassing is) opgeheven. Z. H. heeft ons de redenen aangegeven. Het wereldverkeer is tegenwoordig zoo uitgebreid aldus ongeveer Z. H. dat de menschen zeer gemakkelijk zich begeren van de ecne plaats naar de an dere, waar sommige verplichte feestda gen niet gevierd worden. Daarenboven schipt het dat handel en industrie schade ondervinden van die verplichte feestdagen waarop niet, gearbeid kan en mag wor den. Ten slotie kwam het ook veelvuldig voor, dat meerderen, om meerde kunnen verdienen, het kerkelijk gebod met voeten traden en dikwijls in de volstrekte onmo gelijkheid .waren om liet te onderhouden, en dus handelend alsof die verplichting voor hen niet bestond, de H. Mis ver zuimden en slafelijken arbeid verrichtten. 17e eerste reden ecu bewijs van vader lijke wijsheid, de tweede een bewijs van vaderlijke liefde. Men hoon soms naar aanleiding van dil decreet: Wat 'n veranderingen in de KerkLaten wij ioch redelijk zijn, en over het feit, dat de Wetgever een wet opheft pit louter liefde voor zijn onder danen, jiiet bevreemdend den schouder ophalen, maar bewonderen en prijzen diens wijsheid en goedheid. Voor .ons zal chter dit decreet geen praclische veranderingen brengen. Wij in onze streken kunnen den dag heiligen. Wij zullen liet. God is het tocli wel waard Geheel in den geest van het pauselijk 'decreet, zal ons blad dien dag niet ver schijnen. sterker propaganda moet worden ge maakt voor don .Christelijken Boerenbond en krachtiger inoet .worden opgetrokken tegen 'de liberate Laiidbouw-maatschappijL V Een gewichtig advies. Elders in ons blad vindt men mede gedeeld, dat' de Ned. Boerenbond be sloten heeft, aan de provinciale bonden tc adviseeren uit hei Nederl. Landbouw- Comité te treden. Dit advies juichen .wij toe. Liberale hecren hebben feeds te lang den toon aangegeven in onze bocren- organisaties en deze voor politieke doel einden benut. De jHoll. Maatschappij van Landbouw sprak zich b.v. ,uit tegen de tariefvvet en hield absoluut geen rekening met de .'■meening van de voorstanders dier wet, "Mie 'de Maatschappij ook onder haar leden telt. Het Nederl. Landbouw-Comité was eveneens "bijna dien weg opgegaan en jverd daarin slechts door toevallige om standigheden verhinderd. Deze jteiten mogen .wij wel eens onder dc oogen zien'en daarbij overwegen, of Onze böerenorganisa.ies wel deugen. Met name, of in Zuid-fioUand geen ALGEMEEN OVERZICHT. Nu cle oorlog in een geheel ander stadium is gekomen, blijkt men over en weer een geheel andere gedachte te hebben over den militairen toestand in Tripolis In Italiaansc'ne militaire leringen is inen er, naar de „Avanti" mefdt, in het geheel niet tevreden over. Bij Tripoli waren de Turken en Ara bieren er in geslaagd, de Italianen i>ni strijd met hun aanvankelijke voornemens gedurende het ongunstige jaargetijde tot den opmarsch te dwingen cn 'ziöh zelf in goede orde in een gunstige, de we gen naar Homs en Tripoli beheerschende stelling terug te trekken. Dat klinkt heel anders dan d'é eerste berichten, als zouden de Turken geheel in .de pan zijn gehakt en in de grootste wanorde gevlucht. Dezelfde taktiek volgden zij iti Barka, waar de Turken cn Arabieren voor Ben- gazi en Derna over 21,000 man beschik ken en de Italianen in béide plaatsen over 25,000, waarbij echter valt op te merken, dat het terrein bij Derna dooi de tot de stad komende uitloopers van het gebergte zeer ongunstig voor een verdediging is. De te Rome met betrek king tot deze plaats heerschende be zorgdheid was niet gering. Om op alles voorbereid te zijn, waren te Napels 10,000 man tot versterking gereed ge houden en gedeeltelijk reeds ingescheept. De geheele macht van Italië in Noord- Afrika zou na aankomst van deze troepen 75,000 man bedragen. In Konstantinopel daarentegen is men zeer jn zijn schik met den loop, die de zaken genomen hebben. Reeds vroeger had van der Goltz pasja als zijn mee ning gegeven dat de eenig juiste was den oorlog in het binnenlandde voeren en Tripolis niet te behouden. Op de voor naamste posten hebben nu de Turken leerlingen van hem die dezelfde meening zijn toegedaan. Maar de plaatselijke omstandigheden verklaarde een hooggeplaatst Turksdi staatsman legden inecr gewicht in de shcaal ,dan de juiste strategische over wegingen. De bevolking der Arabieren verlangde, eensgezind, dat men den ge- haten indringer weer in zee zou jagen. Had men zich zonder vechten door de steppe naar het gebergte teruggetrokken, dan zou men in de oogen van -de Arabie ren alle aanzien verspeeld hebben. Zij zouden ons als laffe zwakkelingen be schouwd hebben, die niet waard waren, om edel Arabisch bloed te vergieten. Dat gaf den doorslag, en hoezeer men gelijk had, blijkt wel hieruit, dat de thans met zoo groote moed en volharding geleverde gevechten een vuur aangewakkerd heb ben, dat ondanks den terugtocht van de kust niet uitdooven zal. Het is nu gelukt, om de Arabieren te overtuigen, dat de vreemdelingen in de woestijn en verder het land in veel meer in hunne handen zijn dan in de vooruit geschoven stelling. ,Zij hebben ingezien dat zij het vuur van de sdicepskanonnen1 later niet meer zullen hebben te vree- zen, dat het voor den trein van den vij and oneindig moei él ijk zal zijn, om zwa re wapens naar het front te brengen en dat nu niet meer hun .eigen aanvullingska ravanen, maar die van den vijand aan aanvallen zullen blootstaan. Verder dat de Italianen groote moeilijkheden zullen hebben bij de verzorging van menschen en dieren met water. Dc Arabieren be schouwen daarom zoo goed als wij, het gevecht bij Ain-Zara niet als een be slissende nederlaag, maar als een niet te vermijden gevecht op den terugtocht, Zij erkennen, dat het slechts de over gang naar een ander oorlogsterrein inge leid heeft met heel andere vechtmetho den. Zij gelooven nu dat men wa de ge vechten aan- de kust, die slechts een in leiding tot den oorlog waren, tot een veel afdoender taktiek en strategie kan overgaan. Als men bij ons en de 'Ara bieren op zulk een oogenblik, waarin wij juist de overwinning in het voor uitzicht hebben, niet vredesvoorstellen wil aankomen, toont men dat men ons, de Arabieren en den heelen toestand niet kent. Gelijk het van den aanvang van den oorlog niet heeft stilgestaan, met be schuldigingen over en weer van wreed heden, zoo komt nu wèer van Turksche kant de beschuldiging dat de Italianen dum-dum kogels zouden gebruiketa. De Agence Ottomane publiceert n.l. een telegram, dat het ministerie van oorlog van den comman dant van de Turksche troepen in Bengazi, Edhem-pasja, ontvangen heeft. De Ita lianen 'zouden dum-dumkogels gebrui ken. In verschillenden der buitgemaakte kisten met schietvoorraad waren dum- (jum-kogels en ook verschillende ont plofbare patronen, die volgens de inter nationale conventies verboden zijn. De Turksche generaal verklaar!", dat de Ita lianen ditmaal wel niet de vermetelheid zullen hebben deze feiten tegen te spre ken, omdat hij het ministerie Italiaansche kisten met duni-Jums had gezonden. Ver der klaagt hij over de barbaarsche wij ze, waarop de Italianen op het slagveld huishouden. Hij zou wenschen, dat er Europeesche journalisten in het Turk sche kamp kwamen. De Turksche gene raal heeft het echter inis, wanneer hij denkt, dat de Italianen niet aanstonds met een tegenspraak klaar zouden staan. Een telegram uit Rome aan de „Indépen- dance" maakt melding van een officieu ze nota, waarin naar aanleiding van de klachten van den bevelhebber der Turk sche troepen in Bengazi wordt gezegd: Geen kist met schietvoorraad der Italia nen is tot nog toe v.ermeevterd door deTur- ken, die steeds zijn geslagen. Maar ook de beschuldigingen dat Ita lië zijn best zou doen om onrust te sto ken in den Balkan w doen wede\- opgeld. Aan het ministerie van buicnlandtsche zaken tc Konstanti nopel beweert men, dat de Italianen aan de Albaneesc'ne kust voortdurend groo te hoeveelheden oorlogsmateriaal landen En aan de Frankf. Ztg. wordt uit Salo- niki geseind: Naar aanleiding van de voor hef komende voorjaar voorgenomen actie der Albaneezen tot verkrijging van autonomie, tracht de Montenegrijnsche regeering de meest invloedrijke hoofden der Malissoren te bewegen, iederen vreemden invloed af te wijzen, daarente gen de plannen van Montenegro en Ita lië te ondersteunen. Intusschen heeft de Turksche minister van oorlog bevolen, dat de bevelheb bers der Turksche troepen aan de Mon tenegrijnsche grenzen te zorgen hebben dat geen verdere grensincidenten door toedoen van Turksche soldaten jalaats vinden. De Kretenzer afgevaardigden die met hun hardnekkigheid om aan de Grieksche Kamerzittingen te willen deel nemen, den toestand nog wat troebeler trachten te maken dan ze reeds is, wor den daarin door de mogendheden even hardnekkig verhinderd. Nu weer melden de bladen, dat 25 Kretenzers, die zidi ingescheept hadden, met het doel zich naar den Piraeus te begeven, fn. hun vertrek verhinderd zijn door Fransche zeelieden. Het revolutionair parlement heeft intusschen met algemeene stem men zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-adres aan de beschermende mo gendheden. In dat adres wordt gezegd, dat het besluit der Kretenzers tot het zenden van afgevaardigden naar Athene onwrikbaar vaststaat en dat de Kreten zers voor geen dreigement, van \vaar het ook moge komen, zullen wijken. Voorts wordt den beschermende mogendheden dank gezegd voor hare bescherming, tot dusverre en wordt tot haar het verzoek gericht het huidige optreden der Kre tenzers niet als Ongehoorzaamheid te beschouwen, maa rals een uiterste po ging van het Kretenzer volk tot handha ving zijner rechten en to^ zelfbehoud. De onderhandelingen in China, schijnen .ook faliekant uit te loopen. Zoo als men weet zou de regeeringsonder- handeiaar Tangsjaoji van Woetsjang naar Sjanghai vertrekken, volgens den eisch !der .opstandelingen om daar te ver gaderen. Doch voor hij daar aangekomen is, we hebben er tenminste nog geen! kennis van gekregen, hebben de revolutio naire partijleiders te Sjanghai besloten heden de republiek .uit te roepen met Sunjaiscn als president. Reeds eerder .was gemeld dat de opstandelingen wenschen dc dynastie van den troon te verwijde ren, doch daarbij de keizerlijke familie op vrijgevige wijze schadeloos te stel len, alle Mantsjoes op menschlievende wijze te bejegenen en een republiek in te stellen. Omdat zij wel verwachten da^ Joeans- zjihan vasthoudt aan den eisch om de monarchie te handhaven, maken zij met allen spoed voorbereidingen voor een aanval op Peking. Dat zal dan het laat ste bedrijf wezen van dit dramaover winnen of sterven. GEMENGD. ,We hebben onlangs melding ge maakt van de geruchten omtrent onte vredenheid en insubordinatie aan boord van de „Medina", het schip, dat den ko ning ,en koningin ,van Engeland naar Britsch-Indië overbracht ïn het Lager huis heeft de heer Burgoyne gisteren hieromtrent inlichtingen vezocht. L>e heer Churchill antwoordde, dat van al die geruchten geen woord waar was, dat ze volkomen ongegrond zijn.. Er was niets gebeurd, dat eenige aanleiding tot deze geruchten kon geven. In Duitschiand klaagt men algemeen dat de beweging om Duiische genees middelen in den ban te doen, in Italië hoe langer hoe meer veld wint. O'.m. is gebleken, dat kinine, die Italic totdus- ver uitsluitend uit Duitschiand liet ko men cn waarvan de bewerking een mono polie van de Jtaliaansche regeering is, niet meer jn Duitschiand gekocht wordt. Naar de correspondent van de „New York Derald" uit Puerto Plata (San Do mingo) seint, js de vroegere president van .San Domingo, Morales, met elf bege leiders 60 mijlen ten Oosten van .San Pedro geland. De gouverneur van het gebied ja at de aangek o-men en vervolgen. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft .een internationalen .wedstrijd voor militaire vliegtuigen uitgeschreven. Aan prijzen wordt jn 7t geheel 130.000 gulden uitgeloofd. - De toestand op Madeira is ernsti ger geworden. Aan het kolenstation Fun- chal neerscht staking onder de haven werkers, waardoor het werk in de haven en het iaden van steenkool stil ligd. Er zijn veel schepen vertrokken. De stakers, die koningsgezind zijn, spotten met de autoriteiten, .waarom de regeering een tweede ooriogsschiD met landingstroepen naar Madeira gezonden heeft. De kruiser „Berlin" is gisicr middag behouden ,en wel uit Agadir ie Kiei teruggekeerd. Te Kalisch,,jn de provincie ,West- Pruisen, zijn ruim vijftig meuschen door trichinose aangetast. Alle slagerswinkels zijn gesloten. Een spekslager is In hech tenis genomen. In den nacht van Woensdag op Don derdag, kort pa middernacht, is er in Noord-Staffordshire een aardbeving waar genomen. Bij Hardeeville, jn Zuid-Catolina, hebben bandieten een snelirein laten stoppen. Zij bevonden zich als reizigers in den trein. Nadat zij zich hadden meester gemaakt van .de aangeteekende brieven in den postwagen, verlieten zij den trein en wisteu te ontkomen. De „Delhi", die bij Kaap Spartel in .drijfzand vastzit en waarschijnlijk ver loren js, heeft een kostbare lading aan boord, o.a. een 200.000 pond sterling aan geld en edel metaal. Te Gibraltar zijn winkeliers ook onthand, omdat zij veel koopwaren voor Kerstmis met het schip verwachtten. Det stormde dezer dagen zoo hevig bij Kaap Spartel, dat Dinsdagavond nog jn de buurt van de „Delhi" een Bpaansche brigantijn is ge strand en gezonken. De bemanning werd gered. Engelsche, Fransche pn Spaansche oorlogsschepen houden zich op in de nabijheid van de „Delhi", maar konden gisteren wegens de zware golven het schip niet naderen. .Gisteren is men be gonnen de nog aan boord zijnde men schen met lijnen naar den wal te halen. De Rijksmiddelen. Zooals het vorig jaar, heeft ook deze keer de maand November gunstige resul taten opgeleverd voor 's Rijks schatkist. Heeft November 1910 haar naamge noot van 1909 overtroffen met een be drag van f 1.149.719.12, dit jaar was de opbrengst der Rijksmiddelen alweer f 1.343.455.25 hooger dan in November 1910. Ofschoon de meeste middelen meer opbrachten, is de buitengewone vermeer dering toch voornamelijk veroorzaakt door een bijzonder hooge opbrengst der successiebelasting, -en wel f 919.392,985 mc-er dan verleden jaar November. Het geheele bedrag van de opbrengst over de eerste elf maanden van dit jaar is f167,152,661.42. Daar in hetzelfde tijdperk van 1910 de middelen een som van f 160.266,548.355 in de schatkist brachten, is tot nog toe dit jaar f6,886,113.065 meer ontvangen dan ver leden jaar. Dit is ongeveer een millioen. minder dan het accrès van 1910, hetwelk over de eerste elf maanden, vergeleken bij 1909, f7,814,385.33 bedroeg. Het nut van adverteeren. Niet alleen voor particulieren, ook zelfs voor groote steden is het noodig door advertenties, door reclame, de aan dacht van het publiek te trekken. Dit hebben B. en W. van Rotterdam ingezien, en zij stellen den Raad voor, hun een blanco krediet te verieenen voor het doen maken van een plaat van Rot terdam, jn kleurendruk, ter verspreiding op stations cn in hotels in het buiten land. In navolging van de Duitsche en de Zwitserschc steden wordt de kaart zoo ingericht, dat zij op aanschouwelijke wijze den plattegrond en het beeld van de ligging der geheele stad weergeeft. In de verspreiding van een dergelijke afbeelding zien B .en W. een middel om tot een bezoek aan Rotterdam en meer speciaal aan de havens uit te noodigen, wijl door de rondvaarten, op particulier initiatief tot stand gekomen, is gebleken, dat de rivier tot steeds stijgend bezoek1 aanleiding geeft. Een onverdacht getuige. De bekende hoefijzer-correspondent van het liberale „HandeUolad" schrijft: In een antwoordrede van ruim 21/2 uur heeft Minister Regout weer eens zijn meesterschap over het woord en over de zaak getoond. Het is altijd een ge not 0111 dezen Minister te hoorencn te zien spreken. Zijn aangeboren wel sprekendheid is er niet ecne van hooge vlucht of groote dieptezijne denkbeel den bewegen zich louter binnen de gren zen van het nuchtere gezond verstand; met diepzinnige problemen houdt hij zich niet op. Er is ook niets overweldigends, niets machtigs in zijn redenaarskunstze is van een simpel overredeuden aard. Maar in dat genre is ze dan ook meester lijk. 'Ze is bekorend en einschmeichlend, nooit fel en hartstochelijk. Slechts bij uitzondering, als het eens noodig is, toont deze soepele fluweelige redekunst even de scherpe nagels onder de ful pen dekking. Maar dra worden ze weer ingetrokken en kan men zich weer stree- len aan de zachte glijing van de sierlij- gestijlde, kri talheLer geconcipieerde en persklaar wegsuize'iende zinnen, die, be geleid door 't klinken van een aang -na me stem e:i van de vriendelijke verzach tingen van een even-Limburgse': m tong val, u zonder inspanning van uw geest oumerkelijk medevoeren als ware 't op een zonnige sledevaart. KORTP KRONIEK. In de maand November van dit jaar wendde de Ghr. Bootwerkersvereeniging1 „Toenadering", de R.-K. Transport-ha- venarbeidersvereeniging, vakafdeeiing, van den R.-K. Volksbond te Rotterdam, zich tot het bestuur der Scheepvaartver- eeniging, waarbij medewerking werd ver zocht om het urenloon van 1 Januari 1912 af van 25 op 30 cent te brengen, met 50 pCt. verhooging voor vakarbeid, om vervolgens het loon met 100 pCt. te verhoogen voor werkzaamheden van Za terdagavond 6 tot 's nachts 12 uur en na dien tijd uitbetaling v.n het gewone Zondagsloon. Het bestuur der Schecpvaart-verceni- ging heeft een weigerend antwoord ge geven, steunend op verschillende motie ven. De-Raad der gemeente Haastrecht heeft besloten zich tot den Minister te wenden, ten einde een zijlijn naar deze gemeente te verkrijgen van de spoorlijn Gouda-Schoonhoven. Door „Nederland en Oranje" is gisteren te Amsterdam een vergadering gehouden om tot de oprichting van een antirev. volksdagblad te komen. Er is een voorloopig Comité gevormd.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1