ia BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 663, 3)e ftzicbolie (Bou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. 01T BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering •n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, f 1-30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Qeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratlst bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Adve.tentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ons derde district. Nu wij zoo wat van den eersten, schrik bekomen zijn, is 't goed eens rustig na jte gaan, welke de oorzaken zijn, dat bij ide jongste Gemeenteraadsverkiezingen Ide rechterzijde in ons vroeger vaste dis trict twee zetels verloren heeft in de eerste opwelling gaf men de gehuld aan de Kiesvereeniging, Wier reg- ferment niet zou deugen. Het verband Ml niet iedereen duidelijk zijn geweest! Een ander zocht de oorzaak bij de Jon- gge Qarde, die niet meer zoo actief was als vroeger, en in wier boezem herhaal delijk onderling getwist oprees. Alsof <Ht in vroegere jaren niet evenzeer her haaldelijk voorkwam Een derde meende, dat onze Leid1- ache Courant wat meer vuur bij de fciezers moest brengen. Toch kwamen we Ier vroeger met glans, hoewel we heele- ünaal geen Roomsche krant hadden. Blijkbaar zocht dus iedereen 't in al lerlei omstandigheden, buiten 't 3de district. Maar heeft men zich niet eens afge vraagd: is misschien 't Derde District eelf niet veranderd En moeten we daar in niet op de eerste natuur!ijle niet de eenige plaats de oorzaak zoeken van onze verliezen Welnu, 't laatste is 't geval. Ziehier eenige cijfers. KF71102 1$ 9)1074 ttttjiios 15311207 W 0*1495 114726 972 i E J. P. J. Driessen Mr. Kerstens G. P. Titnp (C. J. v. Tol) Mr. Aalberse Mr. Kerstens j. A. Bots J. P. J. Driessen (Dr. Meuleman) H23 (Mr. Aalberse) j551 (Mr. Kerstens) 477 Dr. Meuleman (Botcrmans) I Mr. Aalberse Botermans (Mr. Kerstens) Ziehier eenige cijfers, die zeer leer zaam 2ijn voor wie ze eens aandachtig be schouwt. In 1897 waren er 1102 kiezers, en jde heer Driessen werd gekozen met 420 Stemmen. In 1909 waren er 1495 kiezers, dus j393 uieer. Doch de heer Driessen werd gekozen met 495 stemmen, dus slechts :75 stemmen meer. tn 1905 waren er 1297 kiezers, en (Mr. Aalberse kreeg 517 stemmen. In (1911 waren er 172ó kiezers, dus 429 jïieer. Toch kreeg Mr. Aalberse bij eer- S'te stemming slechts 34 stemmen meer. Zoo zijn er meer vergelijkingen tema ken De conclusie uit deze cijfers isdat het aantal kiezers in district ill van 1897 lot 1911 is gestegen van 1102 tot 1726, 3— dus met 55 pCt., maar dat het aan- fel stemmen op de Katholieke candidaten fiiet steeg met 55 Ct., doch bijv. bij jMr. Aalberse slechts steeg met 7 pet. vWat leeren ons deze cijfers i Verschillende dingen: le. dat de vroegere meening, als Ware Oistrict III een vast district voor de Ka- ifeolreken, moet herzien worden; 2e, .dat het aantal kiezers zeer sterk (gestegen is, maar dat blijkbaar het aan tal rechtsche kiezers niet in gelijke, dodh ||i veel zwakker verhouding is toegeno men Thans rijzen er verschillende vragen Is er onzerzijds wel genoeg gedaan, ^iTi het aantal Katholieke kiezers te ver meerderen Zoo neenzal de Jon- jfee Garde dit, thans voor district III hoogst noodzakelijke, werk weer eens jri-achtig ter hand nemen? En verder: wordt er genoeg gedaan kan de principieele voorlichting on- ter Katholieke kiezers? Ontkend kan. toch niet worden), dat er f>»i de laatste verkiezingen door ver- itehillende Katholieke kiezers niet ge» gterad is, zooals men dat van overtuig- (de Katholieken had mogen verwachten, (Allerlei redenen van persoonlijken en «ak el ijken aard gaven bij velen den door- ilag, om ofwel niet, ofwel zelfs ver keerd te stemmen. Hiertegen kan alleen de gestadige, voortdurende scholing der, Katholiek,© kiezers baat brengen. En indien ik het zeggen mag hier is een schoone taak weggelegd voor onze Leidsche Ka tholieke Courant. Of de Kiesvereeni ging a! eens een vergadering uitschrijft met een le klas spreker zelfs, och, 't baat zoo weinig! We zagen dat bij de Staten-verkiezing, toen baron van Wijn bergen kwam spreken. Bedroevend was de opkomst. En wie er kwamen, dat wa ren juist zij, die eigenlijk een opwek king niet meer noodig hadden. Verleden jaar gaf het Plaatselijk Co mité van de K. S. A. een reeks van zeis voordrachten over Sociale Verzekering. Men zou zoo zeggen: dat was een hoogst actueel onderwerp. Als sprekers traden o.a. op Mr. Aalberse, Dr. Meule man, Mr. Tepe, enz. Wat moet 't daar vol geweest zijn Och, was 't geen schande voor onze Leidsche Katholieken, dat daar, waar zooveel te leeren viel, er geen 30 Ka tholieken waren, die deze zes voordrach ten volgden Daarom, vergaderingen, sprekers 't zal ons weinig baten. Maar onze Katholieke krant komt da gelijks in de Roomsche gezinnen. Daar om voor onze krant krachtig propagan da gemaakt! En anderzijds mag ik de wensch uitspreken, dat ook onze Leid sche Courant van haar grooten invloed gebruik zal inaken, niet alleen, om in tij den van verkiezingen, rnaar het gansche jaar door, vooral ook zich wijden zal aan de principieele scholing der Katholieke kiezers? In de volgende jaren wacht ons in. Leiden een zware strijd. De verhoudin gen onder 't kiezerskorps zijn blijkbaar ongunstiger geworden. Willen we be houden wat wij in een harden strijd van 15 jaren bijna hebben gewonnen, dan zal er anders en krachtiger gewerkt moe ten worden, dan tot-nu-toe 't geval is geweest. Alle onderling gekibbel, alle klein geestigheid moet gebannen worden. De vijand staal voor de poort. De handen in een geslagen. Men stare zich niet blind op bijzaken. Men zoeke zijn kracht niet in regiements-wijzigingen. Neen, niet een keurig reglement maakt een vereeniging krachtig, maar de goede, wakkere, eens gezinde geest barer leden. Dit geldt zoo wel voor Jonge Garde als Kiesvereeni ging. De laatste maanden hebben ons een ernstige les gegeven. Ze leerden le. dat District III, door 't stijgend .aantal kiezers, geen vast district meer voor ons is 2e. dat onze Katholieke kiezers een be ter principieele scholing dringend van noode hebbenen 3e. dat eendrachtige samenwerking van Jonge Garde en Kiesvereeniging meer noodig is dan ooit te voren. POLITICUS. V De vredesprijs. Alles wat ons land kan verheffen in 't oog van den vreemdeling moet ons belang inboezemen cn verheugen. In dit verband maken we hier met in genomenheid nogmaals gewag van het feit, dat de Nobel-prijs voor den vrede inedeis toegekend aan onzen landgenoot Staatsraad mr. Asser. Deze toekenning is van te groote waar de, wijl zij niet werd verworven door arbeid, welke de groote massa voor dien vrede in beweging brengt, doch door werken in den kring der juristen en di plomaten. Om daar zoodanig uit te blin ken, dat men primus inter pares wordt, voorwaar, daartoe behooren een zeldzame mate van scherpzinnigheid en doorzettingsvermogen. We zullen hier niet in den breede gaan wijzen op de verdiensten, door mr. Asser verworven in 't belang van het leggen en stevigen der juridische grond slagen voor den vrede. Vooreerst ont breekt ons daartoe de ruimte, maar ook: 't is onnoodig. De toekenning van den Nobelprijs is ter waardeering dier ver diensten welsprekend genoeg. Moge mr. Asser nog lang zijn hoogst nuttigen en voor ons land zoo eervollen arbeid kunnen voortzetten. ALGEMEEN OVERZICHT. Bitter weinig nieuws komt er van het ItaliaanschTprksqhe- oorlogsterrein. Om Tripolis gebeurt er voorshands niets meer en uit Barka krijgt men weinig anders te hooren dan dat de toestand er onveranderd is en de Italianen er voortdurend aanvallen afslaan. Oorlogscorrespondenten zijn daar niet, zoodat men de Italiaansche berichten enkel kan toetsen aan deTurk- schemaar deze laatste komen zooveel later, dat zij \|>or een beoordeeling van den toestand Jan het oogenblik niet in aanmerking komen. De „Temps" verneemt uit Rome, dat de Italiaansche staf al zijne krachten thans tot Barka (Cyrenaika) zal bepa len. Er zijn daar nu ongeveer 40,000 Ita lianen, die een afdeeling van de vloot tot hulp hebben. De Italianen zouden langs de hoogvlakte buiten de stad Ben- gazi tegen den vijand willen optrekken, om hem een beslissenden slag toe te brengen. Te Derna is men klaar, om den door Enver-bei aangekondigden aanval af te slaan, en men schijnt dies nu kalm' af te wachten. Turksahe berichten mel den toch dat de Italianen zich in de stad; houden en zich tot de verdediging bepa len. De Italiaansche regeering onderhan delt met Krupp en Schneider (te Creu- zot) over de aanschaffing van 93 batte rijen kanonnen met terugloopenden vuur mond voor de veldartillerie. Stefani meldt, dat de Italiaansche be velhebber te Tripoli bericht heeft ontvan gen, dat de Turken en Arabieren bij Azi- zia staan. Kanonnen hebben 'zij niét, eb zij hebben gebrek aan levensmiddelen, liet aantal Arabieren aan Turkschen kant zou verminderen. Daartegenover staan lijnrecht de Turk- sche berichten waarvan er o. m. een meldt: De „Jeni Gazetta" heeft uit Tri poli tanië een telegram ontvangen, dat behelst, dat de stam der Jibbo-Toeareg een kolonne vrijwilligers heeft gevormd, die steeds meer aangroeit en reeds naar de kust oprukt. Nog werd d.d. Maandag uit Malta ge meld dat de Italiaansche troepen te Tri polis op Taquira aanrukten, dat zij dien dag moesten bezetten. Wat aangaat de uitzetting der Italia nen uit Turkije waarover berichten ge sproken hebben, meldt men nu, dat dit besluit ook op de versterkte ste den van de Adriatisclie Zee en de eilan den van den Archipel van toepassiinig is. Echter moet er geen sprake zijn van uitzetting uit het land, doch wel een verplaatsing naar andere deelen van het land. De Italiaansche vloot schijnt ook weer aanwezig in de Turksche wateren. In den nacht van Zondag zijn 3 Ita liaansche oorlogsschepen in de wateren van Saloniki gezien. Zij naderden de ver sterkingen van Karaboeroen tot op 4 mijlen afstand en belichtte» de oevers met hun zoeklichten, waarop de schepen weer teruggekeerd zijn. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft de Porte de doorvaart van handels schepen door de Dardanellen 's nachts verboden. Als alle teekenen niet bedriegen dan is het einde van den opstand in China spoedig te verwachten, daar men aan beide zijden het bloedvergieten moede is en bereid tot het doen van conces sies. Een te Sjanghai ontvangen telegram van Lijoeënghoeng, den leider der op standelingen te Woetsjang behelst, dat opstandelingen en regeering het er over zijn eens geworden, dat de conferentie, waar over den vrede zal worden onder handeld zal worden gehouden te Han- kou. In de ChineesChe nieuwsbladen was eergisteren, naar uit .Woetsjang werd ge meld, een advertentie opgenomen, waarin o. a. wordt gezegd: „Generaal Li en de vereenigde revolutionairen zijn ten sterk ste gekant tegen het aanblijven van de Mandsjoedynastie. Li zelf is voor een republiek, maar de geheele partij is het erover eens, dat een einde moét komen aan het bloedvergieten en zal dus per soonlijke wenschen gaarne ten offer brengen, ten einde, zoo mogelijk, ontbin ding van het groote rijk te voorkomen. De revolutionnaire partij zal zich schik ken naar den wensch der meerderheid, wanneer deze een constitutioneele mo narchie wensCht en zal geen bezwaar ma ken, wanneer Joean Sji Kai of een ander Chineesche leider, wien zij haar vertrou wen Kan schenken, de r eg eer in g met een constitutioneel parlement zou willen aan vaarden. En uit Peking wordt bericht, dat Tang-Sjao-yi Zondag van daar naar Woesjang is vertrokken, voorzien van uitgebreide volmachten tot onderhande ling met de revolutionnairen. De regee ring, zoo heet het verder, vertrouwt, dat de opstandelingen de instelling van een beperkte monarchie zullen goedkeuren en is bereid tot het doen van concessies. Waar dus van weesrzijden zooveel goede wil wordt betoond, zal vermoede lijk een schikking zich niet lang meer laten wachten. De „Daily Tel." verneemt dat d/e Ja- panschc professoren Terao en $ojetsjima uit Tokio zijn vertrokken om de opstande lingen in China diplomatieke» bijstand te verleen en. Zaterdag heeft het revolution naire par lement van Kreta to Kanea zijn zittingen geopend jn naam van den Koning van Griekenland. De afgevaardigde Hatsinmichali Jan nen is tot voorzitter gekozen. ,De afge vaardigde Michelidakis heeft daarna in een lange rede het bekende program der opstandelingen uiteengezet, tot .wellesten uitvoerlegging het parlement eenparig be sloten moet zijn. Te Athene heeft zich reeds onder lei ding van generaal JLimpritis een comité gevormd voor de feestelijke ontvangst der Kretenzer gedelegeerden. De Griek- sche regeering heeft strenge maatrege len genomen tot handhaving der orde en koning George heeft den leiders der op standelingen op Kreta telegrafisch doen mededeelen, dat hij, zich ten deze aanslui tend bij de regeering, het zenden van ge delegeerden naar Athene afraadt We hebben reeds melding gemaakt van eenige maatregelen der Grieksche regee- geering om de volvoering van het revo lutionnaire besluit der Kretenzers te ver hinderen." Ook de beschermende mogend heden en dit is een gewichtige factor zijn inmiddels van plan krachtig op te treden. .Zoodra er onrust op het eiland mocht komen, zullen internationale troe pen ingrijpen. De Porte heeft, zooals men weet, vroe ger reeds herhaaldelijk verzekerd, dat zij het als een casus belli zou beschouwen, als Griekenland liet zitting nemen van Kretenzers in de Grieksche Kamer mocht toestaan. Zij hebben aan de Porte verklaard, dat zij het een schending van den status quo zouden achten, wanneer Kretenzer afgevaardigden naar Athene werden ge zonden, en zij de noodzakelijke maatrege len zouden treffen om den status quo te handhaven. GEMENGD. Prins George van Beieren, een klein zoon van den regent, heeft zich verloofd met aartshertogin Isabella, dochter van aartshertog Frederik van Oostenrijk. Hij is 31, zij 23 jaar. Het Handelsblad van Antwerpen meldt: Het is nu zeker, dat wij in den loop van aanstaande jaar, te Brussel 't be zoek zullen ontvangen van den koning en de koningin, van Engeland. Het tijd stip van hunne komst is nog niet vastge steld, doch gezien de andere bezoeken, die het Koninklijk paar van Engeland aan Europeesche hoven heeft toegezegd in 1912, moeten wij hier de hooge gasten niet verwachten voor het begin van den herfst De samenspreking tusschen de ver tegenwoordigers der Engelsche spoor wegmaatschappijen en der bonden van spoorwegpersoneel is gisteravond op be vredigende wijze afgeloopen met een be klonken overeenkomst Er verluidt dat deze in hoofdzaak overeenkomt met het geen de koninklijke commissie had aanbe volen, doch de maatschappijen hebben eenige concessies bewilligd o.a. betref fende de daglooners. Een kleermaker te Liverpool eisch- te voor den rechter chadevergoeding van drie vakvereenigingen, die door be dreiging en dwang firma's die hem gere geld werk gaven, hadden bewogen daar mee uit te scheiden. De rechter erkende dat de vakvereenigingen er in waren ge slaagd, het goede bedrijf van den eischer te bederven, en veroordeelde hen tot 150 pd. st schadevergoeding. Het gevaar voor een staking van postbeambten in Engeland, nog wel te gen Kerstmis, den druksten tijd van het jaar, is voorioopig afgewend en wel ten gevolge van de .verzoenende Jiou,diiig van den eersten minister, die beloofd heeft aan een „Select Committee" in de eerst volgende zitting een onderzoe; naar d4 grieven der beambten op te dragen. In een Zondag te Birmingham gehou den vergadering, waar ,08.000 beambten vertegenwoordigd waren, heerschte groo te vreugde, toen medegedeeld werd, dat het vermoedelijk niet noodig zou zijn tot uiterste maatregelen over te gaan. Gisterenmiddag is een voile wagen met bijwagen van de electriscbe tram te Oporto gederailleerd en in den Douro gestort. Slechts vier personen konden zich door van den .wagen ta springen, redden. De redding der overige passagiers js moeilijk, omdat de wagens gesloten waren. Er zijn zestien dooden opgehaald en ruim dertig gewonden naar het hospitaal gebracht. Het aantal doo den wordt op dertig geschatde gezwol len rivier voert de lijken weg. Een brand, gevolgd door een ont ploffing, heeft zich voorgedaan aan boord van het stoomschip Hardy, van de Ser vices marrtirnes du .Tréport te jonden, op 3 mijlen van de Fransche kust Stoombooten hebben de bemanning op genomen; er zijn 1 doode en 6 gewonden Tusschen Hohenstein en Michelbach in het district .Wiesbaden, is Zaterdag avond een goederentrein in een kudde schapen gereden. De locomotief liep van het spoor en tusschen de 40 en 50 scha pen kwamen om. De treinen kregen door het ongeluk vier uur vertraging. Uit New-York .wordt heden aan het Berl. Tagebl. geseind, dat volgens de laatste berichten omtrent het ongeluk in de mijn bij Knoxville, het niet mogelijk is een enkelen van de 207 ingesloten mijn werkers te redden. .Tot nu toe zijn twee lijken naar boven gebracht, die gruwelijk verminkt waren. Aan den ingang van de mijn s pelen zich treurige tooneelen aL Bijna elk gezin van het dorp heeft een fa milielid verloren. Vrouwen en kinderen smeeken om in de schacht toegelaten te worden ten einde deel te kunnen ne men aan het reddingswerk. Natuurlijk kan aan dit verzoek niet worden voldaan. De reddingsmanschappen werken van 3 verschillende plaatsen uit, zonder dat tot dusverre nog eenig resultaat bereikt is. De schacht is Vrijdag nog geïnspecteerd door regeeringsambtenaren en leden van de verzekeringsmaatschappij. Toen werd alles nog in de beste orde bevonden. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is J. de Wilde^ in specteur der directe belastingen, invoer» rechten en accijnzen te Hel mould be noemd tot ontvanger derzelfde middelen te Hulst is benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offi- cier van gezondheid 2e kl. W. J. Buis^ arts. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder en de prinl- ses van Bentheim hebben gisternamiddag te 5 uur een bezoek gebracht aan H. M, de Koningin. I De prinses van Bentheim is hedenodh- tend per Staatsspoor van 9 u. 14 miru naar Duitschland teruggekeerd. „Afschuwelijk misverstand". Dr. Kuyper schrijft in de „Standaard" een ingezonden stuk aan het adres van, Zijne Excellentie den heer J. H. de Waai Malefijt, Minister van Koloniën. Wij ontleenen er het volgende aan „Ik herhaal U daarom hier gaarne^ wat ik in de Kamer betuigde, dat het mij leed was, de uitdrukking „gekwetst" te hebben gebezigd, die U blijkbaar smart had veroorzaakt, en dat ik ze daarom vol gaarne terugnam. Kon ik dit nu maar evenzoo doen met de woorden waaruit men nu weer gif zoog, maar dit kan ik niet, omdat hiermede een onmisbare schakel uit de verzoening zou uitvallen. Het zou mij te ver leiden, zoo ik dit ia dit schrijven toelichtte. Het is daarom) beter, dat ik het gansche incident, zoo dra ik tijd vrij krijg, eens in een afzon derlijk vlugschrift bespreek. Althans eer het winterreces voorbij is, hoop ik U, een daartoe strekkende brochure te kun nen aanbieden, en dit wel onder den titel, dien Gij mij zelf inspireerdet„A f s c h u- welijk misverstan d." Kamers van Arbeid. De Vereeniging van voorzitters en se cretarissen van Kamers van Arbeid ia

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1