9 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jiar^atig;. No. 661. S)e Zeidbohz Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Geen gelukkig begin. Donderdagavond hield dr. J. ,Th. Mou- ■toiij. oud-wethouder van onderwijs te >5 Oravenhage en voorzitter van het Ned'. {Uitvoerend Comité voor het Tweede Internationaal Congres voor Zedelijke [Opvoeding, dat van 2327 Aug. 1912 te 's Graveniiage zal worden gehouden, voor de Leidsche Studentenvereeniging roor Paedagogiek een bespreking over dit Congres. Wij huldigen het in deze vereeniging, dat zij aidiis haar aandacht vestigt op :wat er geschiedt rond haar, en waar- idecren voorts, dat zij ook niet-leden in de gelegenheid stelde de bespreking bij - te wonen. Volgens dr. /Mouton zal het congres m een zijn van verdraagzaamheid. Spr. betreurde, dat de leiders der kerkdijken is. ons land niet meedoen, maar toch zullen er mannen van gezag uit die 'partijen spreken. Hij meende, dat men, look al is er geen sprake van elkaar te .overtuigen, dat men d e waarheid heeft, ;wel van elkander zal kunnen leeren. Men lal van elkander gelooven, dat men ter goeder trouw is en dat men daarom de school voo: zich moet opeischen, omdat ide school moet weergeven de atmospheer van het gezin. „Wij be! jven een eeuw lang groote ellende van geloofsverschillen, zeide spr., en nu komt ons Congres en predikt ver draagzaamheid. Is het dan niet van groot algeneen belang?" Zeker, zeker, verdraagzaamheid is van groot algemeen belang. Maar ,ziet: die verdraagzaamheid klonk nu juist niet uit 'de causerie van den heer Mouton. Als men zoo leest, dat men „wel van elkan der zal kunnen leeren", en „elkander zal felooven", -dan klinkt zulks veelbelovend, jdochc' es t 1 e ton qui fait la ui u- sique. En nu bleek uit den toon van •dien heer JVi.nhon we denken b.v. aan zijn Seite i hi eb aan 'i adres van De St a ndaard van weinig waardeering voor het standpunt der „kerkdijken". Men zal dezen ten congresse iioodigen, jawel, maa dit zal meer wezen om van ieigen „verdraagzaamheid" te getuigen, dan wel uit zucht om van hen te „leeren". •Want dit schemerde wel door uit 's hee ren Moutons woorden, dat hij toch eigen lijk den godsdienst niet het middel achtte om de zedelijke opvoeding tot haar recht te brengen. Dat deze inleiding voor het congres in dusdanigen toon was gestemd, noemen •vvi, geen gelukkig begin. .Wie een werke lijk verdraagzaam congres wil voorbe reiden, ma t zich op breeder standpunt plaatsen. 'i Viel dan ook o. i. weinig te betreuren, dat liet auditorium niet bijzonder talrijk was, terwijl we voor het congres hopen, dat het* meer geestdrift zal wekken voor de verbetering der zedelijke opvoeding, 'dan de heer Mouton, die naar die geest drift verlangde, jn zijn woorden wist te leggen. ALGEMEEN OVERZICHT. Rust heerspht er nu in en om Tripo lis en Woensdag is de eerste dag, die» voorbijgegaan is sedert het uitbreken van den Italiaansch-Turkschen Oorlog zonder dat er een schot gevallen is. De zenuwen der Italiaansche soldaten, die zoovele weken op het ihoogst gespannen zijn geweest, omdat zich nergens een hoofd boven een schans kon vertoonen, of er stond een Arabier of een Turk* klaar om er een schot op te ridhteuD zullen nu tot rust komen. Een van do vreemde conespondenten die in allerlei oorlogen had meegevochten, heeft deze Week in een brief aan zijn blad ver klaard, dat die 'aanhoudende losse scho ten van verd:kt, opgestelde schutters 't ergste waren wat men zich kon voor stellen, en a t den grond van zijn hart getuigd, da; zijn eigen zenuwen er niet bestand tegen zouden zijn. De tactiek van de Italiaansche over heid te Tripolis jegens de inboorlingen Js nu veranderd. Het wraakgevoel van den veroveraar, schijnt na de droevige slachting die onder onschuldige man- ne en vrouwen en onnoozele kinderen is aangericht en na het bezwijken van dui zenden anderen aan honger en ziekte, eindelijk bevredigd te zijn. Men wil de vijanden, die men zich gemaakt heeft, nu weer in vrienden veranderèn'. Gedurende de viering van het Bai- ramfeest, te Tripolis, die drie dagen ge duurd heeft, heeft de militaire gouver neur brood en lammeren onder de uit gehongerde Muzelmannen laten verdce- len. Vleescli is ook in gewone tijden, voor de Muzelmannen te Tripolis, die van olie, wrongel, brood en rijst plegen te leven, een genotmiddel. Maar op de feestdagen stelt de Muzelman er een eer in om een lam te slachten. Boven dien werden de minarets en moskeen verlicht en klonken 's ochtends en des avonds kanonsalvo's ter eere van het Muzelmansche feest. De ,AraH'eren 'n de stad kwamen zeer onder den indruk van deze plotselinge welwillendheid. De Italianen wilden hun er door duidelijk maken, dat zij niet in Afrika waren ge komen om den Islam uit te roeien. Op den avond van den eersten dag veran derde de verbazing der inboorlingen in vreugde, en een aantal Arabieren, die zich tot dusver terzijde hadden gehou den, kwamen zelfs naar de militaire mu ziek luisteren, en klapten nadat de Ko- ningsmarsch gespeeld was, in de han den. Het is er nu, als deze berichten niet al te veel overdrijving bevatten, weer koek en ei tusschen de Italianen en de Arabieren. Als het ze maar niet weer opbreekt. In Italië vinden nu weer dagelijks geestdriftige betoogingen in verband met den oorlog plaats. In het Scalatheater te Milaan heeft die vroegere afgevaardigde Vec- chini een patriotisohc voordracht gel- houden, waarbij de graaf van Turijn ver scheidene afgevaardigden, alle overhe den en talrijke toehoorders aanwezig waren. Voor het Roode Kruis is 15000 lire opgehaald. Te Rome heeft de afgevaardigde Fra- deletto een met grooten bijval ontvan gen voordracht gehouden oveT de we dergeboorte van Italië. Te Ferrara jubelde de geheelc bevol king de naar Tripolis vertrekkende ar tillerie toe. De korporaal Astorre, die in het ge»- vecht van 26 October gewond werd, toen hij een grocti Turksch vaandel verover de, en daarvoor de medaille voor bet- toonde dapperheid kreeg, werd bij zijn terugkeer aan het station te Rome met een hartelijke betooging ontvangen. Toch schijnt men in italic nog .voort durend te vreczen dat cr niet genoeg troepen in Tripolis zijn en steeds be zig te zijn nieuwe manschappen bij el kaar te trommelen. Volgens een ir.ededeeling van het spoorwegbestuur te Keulen zal er den 14n en 21n dezer een extratrein van! Dortmund over Trente naar Verona ver trekken om Italiaansche arbeiders naar hun land te brengen. In den Balkan blijft het onrustig. Uit Belgrado wordt aan de National Zeiiung geseind: Naar aanleiding van de militaire voorberei dende maatregelen ju /Montenegro heb ben de Albaneezen uit Matt van de Turkl- sche regeering verlangd, geweren ter hunner beschikking te stellen. Dan zou den zij bereid zijn mei 60.000 krijgers het vaderland te ihelpcn verdedigen. De Turksche Minister van oorlog heeft daar op terstond 2500 man uaar de Montenel- grijnsche grens gezonden. Aan de grens van Montenegro niet ver van Ackovva, hebben dagelijks talrijker wordende sa menscholingen van Montenegrin en plaats. Van Turksche zijde vreest men een nival van de /Wontengrijnen óp Os- maansch gebied Toch is dat niet het eenigc waarover men zich jn Turkije zoowel als in Grie kenland ongerust maakt. Kreta. zorgt in de laatste dagen ook weer voor het noodige rumoer. "Wel heeft het revo- lutionnaire parlement de openingszitting eenige dagen .uitgesteld, 'at een deel der afgevaardigden niet op Lp» aanwezig had kunnen zijn, maar men act; et toch zeker, dat het revolutionnaire parlement beslissen zal tot het zenden van afge vaardigden naar jde Grieksche Kamer, een daad, die zoowel door Turkije en de be schermende mogendheden ais door Grie kenland wordt afgekeurd. De Grieksche regeering heeft reeds herhaaldelijk de be sliste verzekering gegeven, dat zij dc Kre tenzer afgevaardigden niet in het Griek sche parlement zal toelaten. De Porte had trouwens verklaard, dat zij zoo iets als een casus» belli zou beschouwen. De Grieksche regeering vermijdt dus door hare afwijzende houding tegenover de wenschen der Kretenzers een Grieksch- Turksch conflict. Het zal intusschen de vraag zijn, hoe de openbare meening in Griekenland zich tegenover het geval zal gedragen. Vofgens de jongste berichten uit Athene neemt de neiging van het volk, om den Kretenzers een geestdriftige ontvangst te bereiden, zienderoogen toe. Er bestaar, volgens eenige berichtgevers, groot gevaar voor een botsing tusschen de regeering en de openbare meening in Griekenland. Zij achten het niet onmoge lijk, dat het huidige Grieksche kabinet tot aftreden zal worden gedwongen. En wat er zal gebeuren, als er eens een kabinet van de oorlogspartij in Grieken land aan liet bewind mochi komen, kan niemand voorzéggen. ,Op 'toogenblik is de verhouding tusschen Turkije en Grie kenland goed, maar zekerheid, dat het zoo zal blijven, is er zelfs voor de naaste toekomst niet. Om het gevaar van een landing van Kretenzer afgevaardigden jn Griekenland zooveel mogelijk te keerenheeft de Grieksche minister van binneniandsche zaken een quarantaine van vijf dagen voorgeschreven voor schepen uit Kreta. Een interessant bericht^ vooral inter-. "rCssanT omdat liet uif ons"'tand komt, spreekt over den Turkschen Vliegdienst. Het „Journal" ontvangt nl. uit zs Her togenbosch een bericht over een inter nationale onderneming, Aviator geheeten, die onlangs per advertentie in het vakblad Aérophile vliegers met of zonder toestel opriep, tegen ruime bezoldiging. De di recteur der onderneming, Blom genaamd, zeide aan den correspondent van liet „Journal", dat die oproep geschiedde in opdracht der .Turksche regeering. Hij toonde den journalist een enveloppe met het hoofd' van het Turksche ministerie van oorlog. Er waren reeds 35 aanbie dingen, bijna alle uit Frankrijk, inge komen. Uit China hooien we weinig bijzonders. Joeansjikai heeft speciale afgevaardigden naar Woetsjang gezonden, toen hij vernam dat de gedelegeerden van 11 opgestane provinciën een grondwet hadden vast gesteld van 21 artikelen, waarbij de Chi- neesche republiek gegrondvest wordt. De afgezanten van Koeansjikai moeten nog een laatste poging doen teneinlde te trachten alsnog een vergelijk tot stand te brengen tusscheu dc regeering en de opstandelingen. De prinsen Tsetou en Tsei-tsjoen heb ben ieder een bijdrage van een millioen taels geschonken voor bestrijding van de leger uitga ven. De Daily Telegraph verneemt uit Sjanghai, dat de voormalige onderkoning van Nanking en de Tartaarsche generaal van die stad aan boord van een Ja- pansch stoomschip naar Daini zijn ont komen. De opstandelingen deden eeti vergeefsche poging om hen op te lich ten, doch ,de Japanners beletten den Chineezen den toegang tot 't stoom schip. De generaal der keizerlijken, Tsjang, die met troepen uit Nanking gevlucht was, heeft de opstandelingen in de pan gehakt, die hem den terugtocht trachtten af te snijden op een plaats, die 100 mijl noordelijk aan de lijn .Tientsin-Poekoe ligt. Nog verder noordelijk wordt gewag gemaakt van het plegen van dynamiet- aanslagen op de bruggen door de op standelingen. GEMENGD. Volgens een telegram uit New-York aan d'e „Lokal Anzeiger", rukt de aan voerder van de Mexicaansche opstande lingen, Reyes, op Victoria aan. De „Reiclisanzeiger" maakt een kei zerlijk besluit openbaar, waarbij de Rijks dag wordt ontbonden en de nieuwe ver kiezingen op .12 Januari a.s. worden be paald. Volgens de „Neue Eolitische Corres- pond'enz" zal de nieuwe Rijksdag 15 Febr. worden bijeengeroepen. Het vastgeloopen pantserschip Kai ser Wilhelm II is gisteravond weer vlot gekomen. Volgens een telegram uit St. Gallen aan d'e „Morgenpost" heeft een deskun dige daar in het meer van Konstans merkwaardige gevolgen van de aardbe ving waargenomen. Volgens nauwkeurige metingen in het westelijk gedeelte van het meer zijn er aan den Zvvitserschen kant inkepingen van 35 tot 60 Meter lengte, van 4 tot 6 Meter breedte en van ongeveer 1 M. diepte gekomen. Nog grootere, minder .diepe inzinkingen heeft hij aan den Badenschen kant ontdekt en wel van SO tot 300 Meter lengte. Ook bij Konstans heeft men inzinkingen waar genomen. Er gaan booze geruchten over een staking onder het personeel van de Engelsche post tegen den drukken Kerst tijd. De post klaagt over te laag loon. Samuel, de minister van posterijen, heeft op de klacht geantwoord, dat de regee ring in 1913 zou voorstellen een konink lijke commissie te benoemen, teneinde te onderzoeken wat er van de grieven is en hoe ze hersteld kunnen worden. Daar is de oost niet mee tevreden. Dan zou zij eerst in 1914 of 1915 kans op lots verbetering krijgen. En die wil zij spoe dig hebben. In de laatste jaren is het leven steeds duurder geworden en het loon is niet naar evenredigheid geste gen. De .ontstemming onder het perso neel is verscherpt, omdat Asquith wei gert een deputatie te ontvangen. Hij heeft in het Lagerhuis de weigering verklaard: liet is niet het gebruik, dat de eerste minister deputaties uit rijksambtenaren te woord staat. Die moeten zich richten tot het hoofd van hun departement. Dc „Imparcial" bericht, dat er se dert eenigen tijd een hevige typhus-epi- demie te Gijon (Oviedo) in noordelijk Spanje heerscht, .die onrustbarende afme tingen aanneemt. Er zijn sedert het op treden der ziekte reeds 2500 gevallen voorgekomen. Dagelijks sterven er onge veer 27 menschen en de epidemie breidt zich over d'e geheele provincie uit. Vele bewoners trekken weg uit de besmette of bedreigde plaatsen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had een acetyleen-ontploffing plaats i n een klooster van de zusters van O. L. Vr. Visitatie te Biandain (Henegou wen). Een zuster werd gedood, velen doo delijk en verscheidenen licht gewond. De materieele schade is aanzienlijk, zoowel aan het kloosier als aan de aan grenzende perceelen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is aan den adjunct commies bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie G. J. W. Matla, op zijn verzoek, als zoodanig eevol ontslag verleend is aan den hoofdcommies der telegra fie G. J. Falk, op zijn verzoek, als zoo danig eervol ontslag verleend. Om na te volgen. In de R. K. Middenstander lezen we, dat in een maand tijds vati 9 Nov. tot 7 December in 't Aartsbisdom Utrecht negen nieuwe „Hanze"-afdee- lingen zijn opgericht ,en wel te Amers foort, Bolsward, Apeldoorn, Denekamp, Ootmarsuni, Doesburg, Ulft, Gendrin- geii en Terborg, zoodat thans het aantal afdeelingen in 't Utrechtsche geklom men is tot 30 met pl.m. 2000 leden, tegen 8 afd. met 500 leden ten vorigen jare. R.-K. Postbeambten. Door het Dag. Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Post en Telegraaf be ambten St. Petrus is aan den Minister van Waterstaat een schrijven gezonden, waarin ze verklaren dat ^ij met leed wezen kennis namen van eene motie, gesteld naar aanleiding van hetgeen door den Minister is gezegd in de Memorie van Antwoord Vie afdeeling „Personeel van de Posterijen en Telegrafie, en wel door eenige organisaties van Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel op Zon dag 3 December in het gebouw Odeon te Amsterdamdat zij hunne afkeuring uitspreken over den inhoud der genoem de motie in het bijzonder en over de onu bare en afkeurende ciitiek om trent 's Miiiioiers vporstellen in het al gemeen dat zij met genoegen vernamen den grondslag waarop de verhoogingeti der inkomsten volgens meergenoemd voorstel berusten en zij inet eenige ge rustheid durven verzekeren, dat het ge noemd voorstel bij een groot deel der Christelijke beambten bij de Posterijen' en Telegrafie met voldoening werd ver nomen. Reclasseering van ontslagen ge vangenen. Onder voorzitterschap van oud-minis ter Nelissen is een vergadering gehou den van afgevaardigden der St.-Vincen- tius-vereeniging en van het Genootschap tot zedelijke verbetering, der gevange nen, om plannen tot samenwerking te beramen. Is het „Centrum" goed ingelicht, dan is er besloten lo. dat een bepaald aantal leden van de Sint-Vincentius-vereeniging zitting zal hebben in elk afdeelingsbestuur van het Genootschap 2o. dat deze Vincentianen dezelfde plichten zullen hebben als de bestuurs leden van het Genootschap, dus ook an dersdenkende gevangenen zullen bezoe ken 3o. dat deze Vincentianen buiten liet Genootschap om een kring van Vincen tianen zullen vormen, die ook de be langen der ontslagen gevangenen zullen voorstaan. Dientengevolge zijn te Amsterdam de vacante bestuursplaatsen van het Ge nootschap niet bezet, om als straks bo venstaande regeling definitief is inge voerd, terstond eenige Vincentianen in Het afdeelingsbestuur te kunnen opne men. Uit het heugelijk nieuws blijkt, we derom, dat de Sint-Vincentius-vereeni ging trouw blijft aan haar grondregel, dat geen enkel liefdewerk buiten haar sfeer valt, en zij naar gelang der behoef ten haar werkkring weel uit te zetten. Raadslidmaatschap belet. Een paar weken geleden werd tot lid van den Utrechtsohen Raad gekozen de anti-rev. P. v. d. Linden, commies bij dc Maatschappij tot Exploitatie* van-S.S. Deze heeft zich dezer dagen tot den di recteur-generaal der S.S. gewend met verzoek vrijaf te kunnen krijgen tot het bijwonen der gemeenteraadsvergaderin gen. De directeur-generaal heeft even wel geweigerd extra verlof daartoe te verleenen. De hoofd-ingenieur der S.S., dc libe rale heer Dufour, is ook raadslid, en krijgt tot li et bijwonen der Raadsverga deringen wél extra-verlof. Zoo.kregen ook vroeger wél verlof de ambtenaren der S.S. tevens raadslid de heeren Pijpers, Gerlings, Oudegeest en Gron dijs. De heer P. v. d. Linden heeft nu be sloten de 14 vacantiedagen, die hij ook! in halve dagen kan genieten, voor het bijwonen der gemeenteraadsvergaderin gen aan te wenden. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende: Afwijking van den regel omtrent plaat selijke belastingen ten behoeve van de ge meenten Helder, Vlieland en Vlissingen; suppletoire begrooting voor binneniand sche zaken 1911 (onderstand van gemeen ten kosten van examen commission) goedkeuring eener overeenkomst met de provincie en d'e gemeente Groningen over aanleg van verkeerswegen; voorziening kas-tekort van den Indischen dienst 1912 de heeren van Wichenu Teenstra, Fles- kens, van Lennep en Eerf. Nadere overeenkomst met de exploi tatie Maatschappij van Staatsspoorwegen betreffende den spoorweg van .Heerlen naar Valkenburg; toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve van een spoorweg van Nijmegen naar Venlo; vast stelling der begrooting van het Fonds Tiendwet voor het dienstjaar 1912; natu ralisatie van G. Feldmann en 18 anderen; suppletoire justitiebegrooting 1911 (di verse onderwerpen) de heeren van Lijn den van 3andenburg; Jansen (den Haag) Arts, van Wijnbergen en JRoessingh. De Opium-conferentie, In de bijeenkomst van de intern, opium conferentie heeft de commissie voor het ontwerpen van een definitief werkpro gramma, bij monde van haar voorzitter, den heer J. T. Crenier, le gedelegeerde

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1