Dekardinaalswbef- fing van Z. Eminen tie mgr. Ul. van Rossum. 390 Heel Nederland heeft met aandacht en belang stelling en blijde voldoe ning de bizonderlieden gevolgd, die de brief schrijvers van som mige katholieke bla den uit Rome hebben gemeld over de plechtig heden der kardinaals verheffing van Mgr. W. van Rossum „onz.en Ne- derlandschen Kardi naal", gelijk we nu met innige vreugde en rechtmatigen trots zeg gen! Uit die beschrijvin gen heeft men ook ver nomen, dat Z. H. O' Paus aan kardinaal van Rossum de oude kerk „San Cesario in tur- rim" heeft toegewezen als „titelkerk". We heb ben in dit nummer van dit eeTibiedwaardig hei ligdom, waarnaar voor taan elk Nederlander, die het geluk heeft Rome te bezoeken, met eerbied' zal opzien, eeni- ge foto's opgenomen, die het karakter van de ze kerk en zijn beteeke- nis duidelijk doen uitko men. De „titelkerk" van een Kardinaal is die, waarnaar de Kardina len zich in hun offi cieels benaming steeds noemende beteekenis ervan is meer historisch dan werkelijk: de Pau sen hébben in den loop des tijds veel belang rijke heiligdommen verheven toteigenker ken of titelkerken vai een Kardinaal, die ei om zoo te zeggen zijn offioiëele kerkelijk standplaats heeft. Ii de titelkerk wordl ook de Kardinaalshoec opgehangen van dei Kardinaal, en het i gebruik dat de nieu we Kardinaal spoedig na zijn verheffing door het vieren dei heilige geheimen „b zit neemt" van zijn titelkerk. Of Kardinaal vpn Rossum dat óók za doen met deze kerk wotodt nog niet zeker geacht. Immers, het Italiaansehe gouver nement heeft er be slag op gelegd, en de kerk zoo zijn hun manieren tot een historisch monument en rijksdomein ver klaard. Er wordt dan ook sedert jiaren geen ge regelde kerkdienst meer in djat oude hei ligdom gedaan, alleen des Zondags wordt er de H. Mis opgedra gen, doch overigens is de kerk meer museum dan bedeplaats, mis schien hoofdzakelijk om de zeer kost bare mozaïekwerken waarmee de altaren, de typische zeer oude bisschopsstoel en de absis, en de amJbo of predikstoel zijn ge sierd. DE TITELKERK VAN Z.EM. K ARDTNAAL W. VAN ROSSUM: beneden een kijkje in de kerk, boven het fraaie hoofdaltaar

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 16