BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Gemeenteraad van Hiflegom. is en verbrand mei goedvinden der overheid. Indien de val van Nanking nog eenige dagen ware uitgebleven, zou de regee- rïng in een andere, veel gunstiger positie zijn gekomen. Want de spoorweg van Tientsin naar Poekou (tegenover Nan king aan d'e Jangtse gelegen) was gereed gekomen voor troepenvervoer, en d'e regeering overwoog de mogelijkheid om troepen uit die provincie Sjantoeng naar het zuiden te zenden. Dat zou in zekeren zin een waagstuk zijn geweest. Want het verkeer over de nieuwe lijn is allerminst veilig en er zou gevaar hebben bestaan voor aanslagen onderweg. Maar, hoe het zij, Nanking is gevallen. Hierdoor komen de onderhandelaars der opstandelingen in Woetsjang jo veel sterker positie tegenover de regeering. En het moet er het centrale bewind1 te Peking zeer veel aan gelegen zijn, zoo spoedig mogelijk te komen tot een sta king van die vijandelijkheden. ,Want de toestand is overal in de Jaugste-vallei, van Tsjetsjoean tot Sjanghai, zoo kritiek mogelijk. Roovers en plunderaars loopen heiland af en er wordt eenvoudig nergens ineer belasting betaald. Daarbij komt nog, dat ook in Zuid- Mantsjoerije de opstand aan uitbreiding heeft gewonnen, dat de revolutionairen er een rake overwinning hebben behaald en dat zelfs in Moekden een toestand van anarchie heerscht. Het is natuurlijk met geen mogelijk heid ie voorspellen, wat er uit dezen brouwketel zal voortkomen; maar het vermoeden is gewettigd, dat burgeroorlog en anarchie in Mantsjoerije wel in het diirecte voordeel zullen zijn van Japan en Rusiand. GEMENGD. Zaterdag heeft te Bangkok met veel ceremonieel de kroningsplechtigheid plaats gevonden van den nieuwen konig van Siani. De vorst zette zich zelf d'e kroon op het hoofd. Na de kroning begaf d'e koning zich naar den tempel, waar hij zich tot „verdediger des geloofs" ver klaarde. Schitterende feesten volgden.Ver scheiden Europeesche vorsten hadden zich bij deze plechtigheden doen vertegen woordigen de koning van Engeland door prins en prinses Alexander von Teek. De Poriugeesclie oud-minister Aze- vedo ks als samenzweerder tegen de repu bliek aangehouden. Het orgaan van de Duits die Aëro- namische Vereeniging deelt mee, dat op den leu October het aantal Duttschc luditscbepen 20 bedroeg. l>en laatst en December za! dit aantal tot 25 zijn aan gegroeid. Het kleinste gedeelte hiervan is siaalseigendom. Zaterdagochtend om kwart over zevenen is in Wurtemberg weer een hef tige aardschok gevoeld, die gepaard ging met 'n sterk onderaardsch gerommel. Dc beweging was bijna even sterk als op 16 November. In Leipzig is Zaterdagmorgen de kazerne afgebrand'. De schade aan ver brande uitrustingsstukken wordt op l1/® mïülioen geschat. Daar in de kazerne ver leden jaar een groote dlefsial gepleegd is, bestaai; er verdenking, dat de brand aan gestoken is. Het militaire bestuur heeft een onderzoek bevolen, dat vooral de onderofficieren zal beireffen. In het katoenbedrijf van Lancashire dreigt weer eens een uitsluiting. Te Great Hanvood' hebben aan een katoerifabriek een aantal arbeiders en arbeidsters, leden van vakvereenigingen, den patroon den cföenst opgezegd, omdat zij niet verder willen samenwerken met niel-1eden. Voe ren zij hun bedreiging uit, dan zullen de vereenigde patroons van Noord- en N oordicost-Laii cash ire al h u n w e rkvolk uitsluiten. Dat zijn er een 150.000. Tc Bradford is er een ontploffing geweest in een fabriek, waar goederen geverfd worden. De fabriek werd groo- t en deels vernield en drie naburige spin nerijen leden groote schade. Een man verloor er het leven bij en 22 werden er gewond. Onder de fabriek door loopt een over welfde beek, waarvan het water veront reinigd is door een aantai chemische fa brieken. Men vermoedt nu, dat er gassen nlft dat water door het steenen verwulfsel 'zijn gedrongen en dat die de ontploffing hebben veroorzaakt. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan W. P. Smjt, te Tilburg, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als technisch ambtenaar bij den Central en Gezondheidsraad; is N. L. L. Krans, arts te Groningen, be- jioemd tot officier van gezondheid 2e Ttl. hij de zeemacht is benoemd tot hoogheemraad van Am- stelland, provinciën Noord en Zuid-Hol land en Utrecht, C. j. van Tienhoven, te Aerdenhout en mr. H. J. Doude van Troostwijk, te Nieiiw.ersluis. Tuchtelooze jeugd. Zaterdagmiddag had te Amsterdam de derde bijeenkomst plaats van vereenigin- gen voor Kindervoeding en Onderwijs- verëenigingen ter bespreking van maat regelen in het belang der tuchtelooze jeugd. Besloten werd dat men alleen in over weging zou nemen de behandeling van tuchtelooze kinderen in den leerplich tigen leeftijd, dus ongeveer tusschen 7 cn 13 jaar oud. Als rubrieken van de tuchtelooze kinderen, voor wie afzon derlijke behandeling noodig werd geoor deeld, werden genoemd: de volstrekt on handelbare leerlingen, de verstokte spij belaars, en de kinderen, wier omgang ge vaarlijk is voor hun medescholieren. De vraag, welke maatregelen voor de ze kinderen noodig worden geacht, werd nog slechts gedeeltelijk beantwoord. Uit gemaakt werd, alleen, dat voor de eerst genoemde rubriek van kinderen afzon derlijke scholen noodig geacht worden, waarop zij voor korter of langer tijd kun nen worden geplaatst. De vergadering was vrij eenstemmig van meening, dat op zulk een school wel spoedig zou blijken dat voor sommige kinderen een nog meer speciale behandeling noodzakelijk is, te weten in internaten. Personeelgebrek bij de Marine. Volgens „Het Anker" is aan boord der oorlogsschepen te Amsterdam de vol gende bekendmaking aangeplakt: „Dè Minister van Marine bepaalt: „In verband met de in den laatsten tijd meermalen voorgekomen gevallen, waarbij dadelijk of op korten termijn ontslag wordt gevraagd, wensch ik er op te wijzen, dat ik daartoe in den re gel niet wensch mede te werken. Even als in de burgermaatschappij het plot seling verlaten van een betrekking tot de uitzonderingen behoort en gewoonlijk een termijn van opzegging moet worden in acht genomen, wil het ontslag eervol zijn, zoo zal men ook in den dienst maar niet op elk gewenscht tijdstip met ont slag kunnen vertrekken, en wanneer de belangen van den dienst door het ont slag worden geschaad, en dit ontslag eerst mogelijk wordt, wanneer in de ver vanging van den belanghebbende zal zijn voorzien, zal er niet op kunnen worden gerekend, dat het ontslag zal ingaan, voordat een goede gang van zaken is ge waarborgd." Dit besluit moet genomen zijn om het chronisch te kort aan personeel tegen te gaan. Dat het een poging is om het ontslagne.ilen uit den dienst onmoge- 1 ijk te maken, zooals „Het Anker" aan merkt, gelooven wij niet. De minister zal niemand eervol ontslag weigeren, als hij slechts c:n behoorlijke termijn in adht neemt. KORTE KRONIEK. Reuter seint uit Parijs, dat in het „Journal Officie!" een besluit wordt open baar gemaakt, waarbij de invoer van var kens uit Nederland in Havre wordt toe gestaan. Het hzeft Z. JT den Paus behaagd te benoemen tot Ridder in dc Orde van den H. Oregon us den Groote den jioog- welgeb. heer F. E. A. baron van Höveil to: Wester Ier, huize Jonpe. Eergieren behandelde de Vlissing- sche Raad het voorstel van B. cn W. voor den herbouw van den 3». Jacobstcrei». De heer van Niftrik noemde verschillende deskundigen, die herbouw van beton aan bevelen, wat niet belette, dat de heer Sla- verman de wenschelijkheid betoogde ook eens de meening van tegenstanders te hoor en, waarna op diens voorstel met 9 tegen 6 stemmen besloten werd de be slissing aan tc houden. De afd. Snoek van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal het volgende voorjaar, waarschijnlijk in de Pinkster- weck, een nationale tentoonstelling van huisvlijt houden, waaraan een afdeeling kunstnijverheid zal verbonden worden. De gemeenteraad' van Nijmegen be noemde tot wethouder, in de vacature van wijlen den heer Thijssen, W. J. H. van (ter Waarden, Katb., met 16 stemmen. De heer P. Dobbelmann, Kath., verkreeg 9 stemmen. Jhr. mr. L. von Fiscnne heeft, naar de „Res.-bode" meldt, ontslag genomen als voorzitter van de Haagsche Centrale R. K. kiesvereeniging, wijl hem gebleken is, dat hij in onderscheidene punten met de vereeniging van mcening verschilt. Het personeel van Jieineken's Gla zen wasscherij te Rotterdam heeft het werk gestaakt, omdat, aldus werd in een ver spreid slrooibi.jet medegedeeld, de voor zitter van de Glazenwasschersvereeniging „Door Eendracht Verbetering" was ont slagen wegens het ronddeel en van op roepingen voer een ledenvergadering. Vanwege de directie wordt medege deeld, dat het ontslag gegeven werd om dat het verspreiden va.i dc oproepingen geschiedde in een werkplaats, waar de loegang verboden is aan hen, die er niet voor werkzaamheden moeten zijn. De werkstaking omvat 65 man. B. en W. te Haarlem stellen den Raai voor duinwater te leveren aan de gemeente Schoten en wel een hoeveelheid welke per hoofd en per etmaal die van Haarlem niet mag overtreffen en dan voor gewoon verbruik en voor blussching van brand'. Het water wordt berekend a 10ct. perkub. M. Haarlem zal de buisleidingen en brandkrancn aanbrengen. Ook wordt voorgesteld electrischcn stroom aa:i Schoten te leveren. De „Limb. Koerier" bevestigt het bericht, dat de hoofdredacteur van de „Tijd", de Zeereerw. heer Geuris, be noemd zal worden tot professor aan het Groot-Seminarie te Roermond. Het aan den Zeereerw. heer Geurts toebedachte professoraat moet zijn dat in de Kerk geschiedenis. Door den Nederl. Bond van Accoun tants is als prijsvraag uitgeschreven een verhandeling over: „De staiistiek als stu dievak voor den aanstaanden accountant". De gewone audiëntie van den Mi nistervan Landbouw op .Woensdag 6 De cember a.s. gaat niet door. LEIDEN, 4 December. De verloren Zoon. Op Donderdag 14 Dec. a.s. zal jn de zaal der St. Jozefsgezellenvereeniging, Ra penburg 52, de bekende actrice van de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, mevrouw Anna Wensma-Klaassen, voor de Ver eeniging „Geloof en Wetenschap", alhier, komen voordragen liet bekende Bijbelsche treurspel „De Verloren Zoon" van den priester-dichter Willem Smulders. Voor ntet-leden zijn tegen betaling kaarten verkrijgbaar bij J. ,\V. V. Leeuwen, bockhandel, Maarsmansteeg 14. De heer W. Haanstra, alhier, direc teur van de Kweekschool voor Be waar- schoolhouderessen en schrijver van ver schillende methodes voor Fröbelonder wijs, heeft Vrijdag zijn 70sten verjaardag gevierd. Eenige der oudste oud-leerlingen boden hun vereerden leermeester een borstbeeld aan, waarvoor de heer Fl. had geposeerd voor den beeldhouwer Broeckman te La ren. Dit beeld krijgt nu een eereplaats in de greoie zaal. Namens deze oud-leer lingen voerde de directrice, mevrouw G. H. de Bock geb. .Hardenberg, het woord. Ook de commissie van toezicht op de kweekschool huldigde den hooggewaar- d-eerden leider van de inrichting bij monde van den voorzitter, proft mr. J. L. Heeres. Ook tie kweekelingen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Bij Kon .besluit van 1 dezer is met ingang van 1 Janudri, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. J. J. M. de Groot als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan dc Rijks universiteit alhier, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De heer J. G. J. JHcsnink, onder wijzer aan de R, K. Jongensschool i<n de Haarlemmerstraat, slaagde Zaterdag j.l. voor het examen Nederl. Taal en Letter kunde (M. O.). ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 's avonds 5Vz uur St. Jos. Gezellen-Vereeniging. Bijbelsche ge schiedenis (met Lichtbeelden) voor de kinaeren der St. Petrus-Parochie van 814 jaar. Spreker de WelEerw. Heer J. H. Bitter. LOSKOOP. Dc winkel;ersvereeoiging alhier had een cialage-wedsirijd uitge schreven, waarvoor verschillende prijzen werden toegekend. In afd. I werd de le prijs toegekend' aan P. L. van Wijn gaarden, 2e pr. C. Luunernann, 3e pr. Gebr. v. d. Geur-.in afd. 11 le pr. fac. Spruit, 2e pr. .G Bonter, 3e pr. J. Rok. Op voorstel d r jury werden nog twee extra prijzen uitgereikt aan P. L. van Wijngaarden cn J. Hooftman. GOUDA. De raadsvergadering van Vrijdagavond werd hoofdzakelijk in beslag genomen door een groot aantal benoe mingen. In verband met een adres van de afd. Gouda van den Ned. Bond van Koffie huis-, socieieit-restauranth. en slijters „Vergunning" werd het voorstel van B. en W. tot intrekking van art. 4 der ver ordening als bedoeld in de art. 6, 7, en 11 der Drankwet met 11 tegen 6 stem men ingetrokken. Dit art. bepaalde, dat op lotingsdagen de café's met vergunning gesloten zouden zijn van *s morgens 8 tot 's middags 3 uur. Tegen dit voorstel werd in den Raad door eenige antirevolutionairen en één Katholiek sterk geageerd. HILLEGOM. Meer en meer krijgen de bloemistwerklieden looiisverhooging. Op verzoek van hare werklieden heeft thans weer de firina K. v. Be-urgondien en Zonen een loonsverhoogmg van een halven gulden wekelijks toegestaan. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werd besteedjvoorvolle pekel haring f 15.40—15.5015.55—15.60; ijle dito f 12.2512.35; sieurharing f 14.45 16.10—16.90—17.15; makreel f 14.25, aLes per kantje. L1SSE. Op Vrijdag 8 Dec. a.s., des avonds te 7 uur, zal in het café van den heer Ruig rok van der ,Weree een verga dering plaats hebben van de leden der afdeeling van de Algemeene Vereeniging voo» Bloembollencultuur. NIEUWKOOP. Door een belangheb bende was voor den loteling uit deze ge meen ie D. Woudenberg een herkeuring aangevraagd'. Thans is hij voor goed af gekeurd voor den dienst. NOORDWIJK BINNEN. Donderdag avond te half acht zal in de „Poort van Kleef" voor de leden van de Afdeeling Noordwijk en Omstr. der Hollandsche Maatsehappij van Landbouw eene Voor dracht gehouden worden door denWel- edgestr. heer P. C. Muijzert, Kapitein Paarden-Arts te Leiden, over Gezond heidsleer, voeding en verpleging van het Paard. Ook belangstellenden hebben vrijen toegang. SASSENHEIM. Sommige patroons heb ben goedgunstig beschikt op het verzoek van de Vereenigingen „Eén zij ons doel", R. K. Volksbond en Patrimonium, om bij slag op het loon te geven. .De werkgevers van wie een weigerend antwoord is ge komen, zullen nu nogmaals worden aan gezocht WOERDEN. De Chr.-Hïst Kiesver eeniging stelde als candidaai voor den Genu j.iteraad den heer G. van Eijk. In de vergadering der R. K. Kiesvereeiiiging is gecii CdiKiidaac gts.chi. tcrwij door dc A.-R. Kiesvereeniging -„Nederland en Oranje" is candklaat gesteld de heer D. Engel. Van de liberale Kiesvereeniging „Bur gerplicht" is nog niets bekend. GEV: TELIJK GEMENGD. Liitge en „Utile Dulci" te Noordwijk Welk eene eigenaardige combinatie, zullen onze lezers wellicht denken. Toch is de verklaring spoedig gevonden. Zooals men zich zal herinneren, wer den op de uitvoering van „U. D." ver leden Woensdag door den heer C. ,W. humoristische coupletten gezongen, die betrekking hadden op de vliegdemonsira- ti.es, dezen zomer door den heer Lütge te Noordwijk aan Zee gegeven. De auteur van deze coupletten waande den vlieger waarschijnlijk ergens in Bra bant of in Duitschland, ju elk geval ver weg. Groot was daarom de verbazing van die club, toen zij eenige dagen na de uitvoering uit Leiden een schrijven ontving van den heer Lütge, waarin deze vriendelijk verzocht, hem p. o. de geestige coupletten te willen toezenden, om er ook van te kunnen genieten. Daar het bestuur van „U. D." de.be doelingen van den heer L. niet kende, heeft het gemeend',-niet direct aan diens wensch gevolg te moeten geven, maar trad het met hem in correspondentie, 't Gevolg van d:eze correspondentie was, dat men gistermiddag „met z'n achten" naar Leiden toog, om den aviateur, die thans student in de rechten is, een be zoek te brengen. Zeer heusch zijn onze Noordvvijleers door den heer Lütge, die zich een vrien delijk gastheer en een gezellig prater toonde, omvangen en menige interessante gebeurtenis uit zijn vliegersloopbaan kre gen zij te hooren. Ook de juiste toe dracht van de „vliegweek" tc Noordwijk aan Zee. De heer Lütge is van plan de cou pletten met het alom bekende refrein van „Hup, d'aar gaat ie de lucht .weer in!" zelf ook eens te zingenZij zullen hem zoo spoedig mogelijk worden toege zonden. Voorzitter de heer D. Wentliolt, burge meester. Afwezig de heer H- A. van Wa- verenOostduiu. Wegens de grooie uit gebreidheid der notulen van de vorige ver gade ring, wordt de lezing ervan uitge steld. De Vcorz. stelt aan de orde 't eeni ge punt der agenda.Waterleiding. De hr. R. A. van der Schoot vraagt namens de Waterleidingcommissie, bestaande uit tie heeren Van der Schoot, Guldemond en H. Veldhuyzen van Zanten behandeling van dit onderwerp in comité-generaal. De heer J. H. M. Balvers zag deze zaak liever in openbare zitting behan deld, tenzij de Commissie vooraf zou kunnen verzekeren dat geheime zaken moeien worden besproken. De Voorzitter zegt, dat in deze gemeente op verlangen \an 3 leden de zitting geheim kan zijn. De heer Bah vers meent, dat voor een zoo gewich tige zaak, als zelfs in jaren niet voor'-* kwam en waarbij Hillegóm's ingezete nen zoozeer belang hebben, de bespre- - kingen beter openbaar kunnen zijn. De heer Guldemond kan niet.de verze kering geven, dat geheime punten zullen worden behandeld, doch daar over dei- den moet worden gesproken acht hij zit ting met gesloten deuren beter. De heer H. Veldhuyzen van Zanten vraagt of de overwegingen en het besluit der geheime zitting niet in openbare behandeling kunnen worden medegedeeld. L>e heer G. Veldhuy zen van Zanten informeert of de vergadering zich zelf de geheimhouding oplegt. De Voorzitter ontwaardt dat de vergadering dit kan doen. Deze gaat over in zitting met geslo ten deuren. Na heropening Iaat dë voorzitter voor lezing doen van het genomen besluit. De waterleiding commissie stelde voor: De Raad van Hillegom besluit in be ginsel met de gemeente Lisse om even tueel ook met de gemeente Sassenheiin samen te werken inzake stichting eener waterleiding voor gemeenschappelijke rekening. Hij geeft de Commissie bestaande uit de heeren R. A. van der Schoot, Johs. Gul de.mond en H. Veldhuijzen van Zanten opdracht deze fcaak te behandelen met de Raadscommissie der genoemde ge meenten en verslag uit te brengen aan den gemeenteraad. Met Hemeeiie stemmen wordt tot dit voorstel besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Th. Jonkheer op den desolaten toestand van den weg aan de haven, waar door de vele kuilen gevaar bestaat te water te geraken. De Voorzitter zegt toe, dat er no ta van zal worden genomen en sluit de vergadering. Kerknieuws. Kardinaal van Rossum. In den „Osservatore Romano" vinden wij onder de lijst der nieuwe kardinalen en der Congregaties, waarvan zij krach tens beschikking van den H. Vader, tot leden zijn benoemd, vermeld, dal Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum deel uitmaakt van dé Congregaties der Re- gulieren en van den Index. j Retraïten in he*. St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. Naar wij vernemen is in de Retraiteu- opgave van „De Tabor" eene misstelling geslopen. De retraite van 5—8 Januari zal n.l. gehouden worden voor bloe.uist- zoons en jongelingen uit den midden stand. Degenen die er aan wenschen deel te nemen, worden verzocht dit te melden aan den Wcleerw. Pater A. Philipona, St. Clemenshuis, Noordwijkerhout. De regeering te Washington en de nieuwe Kardinalen. President Taft heeft aan de drie nieuwe Ameri'.caansche kardinalen tele grafisch zijn harteiijken gel uk wensch doen toekomen met de verzekering, dat de regeering voornemens is hun bij hun terugkeer een grootsche ontvangst te bereiden. De Hollandsche Minderbroeders in Zuid-Chansi (China). Aangaande den oorlog in China en den toeestand van de Missie der Minderbroe ders in Z.-Chansi schrijft Z. D. H. Mgr. O. Timmer O.F.M. Vic. Ap. van Z.-Chan si, aan den hoogeervv. Pater Provinciaal fr. Simon Bennenbroek O.F.M. „Ofschoon sedert mijn laatste schrijven de toestand in China ernstig is gewor den, kan ik echter tot geruststelling van confraters en familieleden der Missiona rissen melden, dat onze Missie tot nu toe (d. i. 6 Nov. 11.) van alle oorlogs rampen is bevrijd gebleven. Ook hier echter doen alle mogelijke en onmogelijke geruchten de rondte. De praatjes zijn gelukkig erger dan de wer kelijkheid. Voor eenfge dagen kwam plotseling he bevel, dat de soldaten van Luanfu naar 'i Westen moesten trekken oin den pas aan de Gele Rivier te bewaken, de wijl de soldaten van de naburige provin cie Shensi in opstand waren gekomen. Ook onze soldaten, die onze residen tie bewaken en geheel tot onze beschik king zijn, waren opgeroepen. Onze Vicaris, de Hoogeervv. Pater fr. Th. Ouwens, die dit in deze omstandig heden zeer onraadzaam en gevaarlijk achtte, wist te bewerken, dat de soldaten bij ons mochten blijven. Natuurlijk tot groote blijdschap der soldaten, die liever bij ons de wacht houden, dan naar het oorlogsveld vertrekken. Bij mijn bezoek te Lau-tsiën-tswang (hoofdstatie van Pater Leo van Eeke ren) vernam ik, dat de Mandarijn, onder wiens jurisdictie dit dorp behoort, een bericht uit de hoofdstad Tai-yncn-fu had ontvangen, dat deze stad door de opstan delingen was ingenomen, de gouverneur der provincie was vermoord, en de gou vernementsgebouwen verbrand waren enz. Dit bericht werd later bevestigd. Nu de hoofdstad in de macht der oj - standelingen is; hebben dezen aan al e mandarijnen van het district een aan schrijving gezonden, dat, indien zij het met de zaak der opstandelingen, u.l. ver drijving der Tartaarsche dynastie, eens zijn, zij op hun post kunnen blijven en hun zaken als gewoonlijk moeten afdoen, o.a. zorgen, dat roovers en dieven ui et van de gelegenheid gebruikmaken om te stelen en te plunderen dat geen kwaad worde gedaan aan Europeanen cn Chris tenen enz. Gisteren (5 Nov.) kregen onze Missio narissen te Luan bezoek van een der raadsleden dezer plaats, en werd onze Chineesche Pater Petrus uitgenoodigd, om de' raadsvergadering bij te wonen, waarin de middelen zouden besproken worden, om de orde te handhaven. Z. E. nam de uitnoodiging aan. In de vergadering werd besloten, om! 200 man te huren, die als politie zoude» optreden, en zorg dragen, dat ieder in zijn wijk vreie en rüst bewaarde. De sub-prefect keurde het voorstel stel goed, en vaardigde een dagorde uit, waarin hij het volk aanspoorde, om met hunne gewone bezigheden voort te gaan, en in vrede en eensgezindheid te blijven samenwonen. U ziet dus, dat de revolutionairen hier en elders hun best doen, om de orde te bewaren en de Christenen te beschermen. De geheel e beweging is dan ook zuiver, anti-dynastiscli, ea laat het gewone volk! koud. De Chineesche soldaten, die tegen de opstandelingen moeten vechten, doen dit tegen heug en meug, en loopen bij ge schikte gelegenheid tot den vijand over. Aan wie de eindvictorie zal blijven, is nog onzeker. Mij echter dunkt, dat de} Tartaren het veld zullen moeten ruimen, en de dagen der Tartaarsche dynastie ge teld zijn. Wat we er voor in de plaats zullen krijgen, blijft nog af te wachten mogelijk een republiek. Voor den godsdienst zal de toestand braaf wel hetzelfde blijven." Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Voor heden stonden op de rol 101 zaken, waarvan 97 voor openbare be handeling. ïn de zaak \an L. K schippersknecht te Leiden, die een glasruit in de electrische tram heeft stuk gedrukt, waar door de Maatschappij schade heeft on dervonden, wordt na het hoorenn van den betrokken tramconducteur, bij ver stek f 5 of 3 dagen geëischt. P. K. D. te Leiden, die reeds de vorige "week terechtstond wegens het j rijden mei ecu rijwiel zon,der jicht, döch

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2