Oud-Leiden. Tweede Blad, behooande bij De Leidsche Courant van Zaterdag 2 Dec. no. 655. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De algtmtene beschouwingen, voor de S.'aatsbegrooting. - De poeslieve socialisten. Gistermorgen zijn de algemee e be seft oruwingen over de Staatsbegi >oting begonnen, 't was precies 10 dagen la- dun veTieden jaar, zoodat heel wat tijd "uioet worden ngehaaild, of verse.lillen de avond- en nachtvergaderingen orden ^gehouden, waarvan er voor de vo jende eek reeds drie op het programma staan. f Ofschoon men bij de besprekingen in [jüe secties vrij algemeen van oordeel Was, ijdat liet honden van een groot politi ek de- Jiat overbodig anocht heeten, begon de heer Drucker de beschouwingen met een 'rede, waarvan de politieke strekking ohkrop neerkomt: democraten van 5&e linkerzijde: vereenigt u Het- '7.ï} ge ook heet sociaal-, liebraai- of vrij- t^innig-democraat, voor u allen is plaats r'jn de democratische com bi na ie, waarme- wij( met de verkiezingen van 1913 f resultaat denken te bereiken. De hoofdpunten van dit democratische .kastel zijn legerorganisatie in de rich ting van een volksleger, sociale .vetge- ving en kiesrechtherziening. Al mogen de sociale eischen var. mr. -Treub anderszijn dan de Staatspensionee- riiigsactie van mr. Goeman Borgeslus.... al moge het aigemeen stemrecht, dat mr. Troelstra als machtsmiddel vraagt voor de arbeidende klasse, er geheel an tlers uit zien dan de kierechthervorming van de liberale Linie...... al moge nog nimmer een goede uefini- zijn gegeven van het volksleger, laat- ^ftaan, dat aangetoond is, dat dit volks leger voor ons land bruikbaar is...... uat alles deert niet, als het etiquet ^democraat" inaar op de waren zit ge- pia kt. Troelstra, Drucker en Goeman Bor- gesius zien wij reeds als „gezworen de- ^jnocraten" in 1913 optrekken om het 'Ministerie Heemskerk te verslaan. Tegen zulke democratie, -die .slechts een s c h ij n 1 e u z e is, komen wij op. Op wik 'n voos program kan geen practi- sdien arbeid worden verricht en zouden %e kiezers zoo dom zijn om zich evenals in 1905 te laten vangen op mooi klinken de phrasen en begeerlijke voorspiegelin gen, zij zouden even bedrogen uitko men. Want méér en meer wordt duidelijk, dat de socialisten in een linker-concen- dtralie de hoofdrol geen spelen. Er is een tijd geweest, dat de liberalen1 althans in het parlement partij trokken tegen die fractie, wier theorie» de be staande staatsregeling omver dreigen te wc.pen. Maar sinds de liberalen aftake- ten en zij de socialistische stemmen noo- r*fe hebblen om hun zetels te behouden, moeten zij wel, of ze willen of nic'c, de socialisten maar die oogen zien. Een Jibe- rale R-egeexing, laatstelijk nog het Ka- bi net-De Meester, moet de rooden in 't gevlei komen. Heieft reeds bij het kiesrechtdebat mr. ,0ceman 'Borg.esius de socialisten staan fluiten, zonqer aanvankelijk resultaat, 'gisteren deden de heer Drucker en Rood- hu zen -bet opnieuw. De socialisten zijn £oo kwaad nog nietzij Rebben zulke 'harde aanvallen te doorstaan en de Mi nisters pakken de heeren „arbeiders-af gevaardigden nu juist niet niet fluwee- len handschoenen aan och ja, feite- ?c' v zijn de socialisten volgens ;nr. ■Drucker en de heer Roodliuyzen bckla- .iklagenswaardige 'kerels, die door die lee- iijke Rechtsciie ministers zoo akelig scherp 'worden terechtgezet. Wat !'n armzalig gebedel om do gunst en de recommandatie! Mr. Drucker heeft voorts critiek gele verd op den arbeid der xejec: big, .waarop vij later wel terugkomenhij V ergo ei lijkte eenigszins hel terrorisme bij de laatste staking en criiiseerde de IV. Hoe pastoor Bertaus dacht over het gemengde huwelijk. In zijn verslag van den toestand der jtfoliaiidsche Missie zegt onze Leidsche fPastoor meermalen zijn meening over de huwelijksverbintenissen tussctien Katho lieken en protestanten. Die verschillen de getuigenissen van een onzer vaders in het Geloof, die.twee en een halve eeuw geleden hier voor de zielen .werkte en leed, zijn zeker onze aandacht waardig. Klaar blijkt daaruit, dat in zijne evenals in onze dagen dc gemengde huwelijken in den regel beteekenen groote schade ivoor de zielen, verlies en afval van he.t ^Geloof, ramp en rouw: voor de Kerk Qods. De standvastigheid der Katholieken in ;hei H. Geloof gedenkend en prijzend (Hoofdst X), zegt hij o.a.: Van de oudere en meer aanzienlijke iamiliën te Leiden ken ik er, welke in hei Geloof zoo goed zijn onderlegd, dat zij nooit hunne kinderen of kleinkinderen Sivilden uithuwelijken aan personen die "van eene andere gezindheid zijn of tot «en sectö beho,o,re,n, overeenko/ivstig het opening' der Kamers doo; een Commis sie. De groote Rooansclie meeting voor Sociale Wetgeving en ter huldiging van minister Talma was den heer Roodhuy- zen 'n doorn'ki 'toog. Hij trachtte de be- teekenis cr van te verkleinen, omdat hij voelde hoe dtö Roomsclie arbeiders het tijdverbcuzel der liberalen en socialis ten al laag „zat" zijn. Het einde der Kaïnerzitting was eenigszins komisch. Mr. Troelslra, die aan ?t woord scheen te moeten komen,, was'absent en geen der aanwezige partij leiders had zin op 'n laten Vrijdag middag met 'n slechtbezette vergadering het woord te voeren. Minister Heemskerk vertikte zeer terecht reeds nu te ant woorden omdat hij dan in tweede ins.atie het Imoest overdoen en daar de Voorzit ter 'de vergadering niet wilde verdagen, moest eerst haar on voltalligheid blij ken, alvorens uiteen kon worden gegaan. De Week In het Buitenland. iWij moesten terugtrekken voor de overmacht, telegrafeerde Nesjat-bei naar Konstantinopel en met het openbaar wor den van dit telegram, waarin eigen zwich ten zoo ruiterlijk erkend wordt (vergelijk daarmee de geheimzinnigheid waarmee het terugdringen der Italianen door dezen verdonkeremaand werd) is voor ons, die reeds iets dergelijks uit Italiaansche bron vernamen, geen twijfel meer mogelijk. De Italianen zijn dus weer in het Oosten meester van de oase tot aan den woestijn- rand en hiermede hebben zij terug wat hun eenige weken geleden door de Tur ken ontnomen was. Ze hebben het door hun ovennacht, waarmede zij tegen den vijand optrekken, terug gekregen maar niet dan na om eiken duim gronds bloe dig gevoelden te hebben. Wel zijn de verliezenlijsten nog niet volkomen be kend maar uit de verschillende berichten die we omtrent de hevigheid van het gevecht vernamen, lijkt ons de ruwe schat ting van 1000 dooden en gewonden niet overmatig groot toe. Hoe lang echter de Italianen in het on gestoord bezit van dit stuk van 600 bij 1500 meter zullen zijn, is nog niet te berekenen. De kwestie hangt al.een af van het al of niet optrekken van de Italia nen ter vervolging van den yijand en om een beslissender! slag te leveren. Voor eerst schijnt hierop toch nog geen plan te bestaan. Immers in plaats van direct op te rukken, om, nu de soldaten 'flink bloed geroken hebbeii en vol geestrift zijn, den vijand een geweldigen k.ap te geven, blijft men slechts bezig met zich aan den aaserand te versterken, bij welke bezigheid de pioniers nog voortdurend worden lastig gevallen door telkens Her haalde aanvallen van kleine groepejs Ara bieren. in zooverre dus schijnt het plan van Nesjat-bei te mislukken, die gaarne den vijand in de woestijn had gelokt voor hij op den bergrand zich versterkt heeft, (de berichten, die vroeger meldden dat hij zijn hoofdmacht liet terugtrekken op den bergsteUing, schijnen dan toch waarheid te hebben bevat) en naar hij hoopte, ver trouwend op vroegere ervaringen, hen een nederlaag te zullen doen lijden en in de achtervolging op de stad deze met een zou hebben kunnen bemachtigen. Echter, zooals gezegd, dit schijnt nog slechts voor veel later te zijn weggelegd en de Turken kunnen dus niets anders doen dan den Italianen bij hun schans werken zooveel mogelijk verontrusten. Intusschen blijft h<et de brandende kwestie of Italië er toe zal overgaan den Turk in zijn eigen gebied afbreuk te doen. De kléine gevallen van beschieting van een stadje en een fort aan het onderste puntje van Arabië mogen we hierbij vrij wel buiten bespreking laten. De groote vraag is, of, waarvoor Turkije nog al bang schijnt te zijn, Italië er toe zal over gaan de Dardanellen te forceeren en Konstantinopel te bombardeeren. JHct is derhalve niet- onaardig de kwestie der Dardanelles eens van naderbij te be schouwen. Reeds in den ouden tijd speelde het Hellespont een gewichtige rol in de ge schiedenis, eerst als toegang van Azië woord van den Apostel„Wilt niet aan eenzelfde juk trekken met de ongeloovi gen (II Cor. VI 14) en wat deelgenoot- sciiap of gemeenschap heeft de rech tvaar digheid met de ongerechtigheid, of wat deel heeft de geloovige met de ongeloo- vige?" Menigmaal hebben Katholieken tot al lergrootste schade voor hunnen wel stand dergelijke huwelijken afgewezen, en kon dat besluit om geen vriendschap in den bloede met de ongeloovigen aan aan te gaan door geeue beloften van goud en zilver of van ambten gebroken worden. Daarom zijn zulke familiën zui ver van He smet der ketterij. Och volg den maar de andere Katholieken datzelf de voorbeeld. Dan ontstonden er niet dagelijks zooveel ergernissen en zooveel twisten onder de geloovigen, en kwamen er niet zooveel klachten en zooveel on- eenigheden voor onder de gehuwden. Dan ook was er niet zoo menigmaal, tot allergrootste droefheid der Kerk, af val van het Katholiek Geloof. Want nie mand kan het gelooven, als hij geen da- gelijksche ondervinding heeft van wat er in deze gewesten omgaat, hoe scha delijk voor het heil dergelijke huwe lijksverbintenissen zijn. Allerzeldzaamst toch gebeurt het, dat de partijen vreed zaam samenwonen. Dagelijks immers naar Europa, later als toegang tot By zantium. .Toen dan ook de Turken de stad ver overd hadden, zorgden zij er .wel voor, door sterke bevestiging der oevers, de sleutel van Konstantinopel in hunne har. a te houden. Deze versterkingen, 4 sit... sloten, de Dardaneilen genaamd, en die de toegang tot de zeeëngte be waakten, gaven den Hellespont den meer bekenden naam. Hierdoor was de $ultan meester over de straat en beschouwde hij de Zwarte Zee als zijn erf, waarop de vreemdeling niets]te maken had. Derhal ve, hij hield de Dardaneilen stevig geslo ten en wat hem «iet aanstond kwam er niet door. Wel maakte Rusland zich gaan deweg meester van een heel sfük van liet Zwarte Zee-gebied maar de toegang ervan bleef in Jurksche handen. De Europeesche mogendheden, hoewel volmondig jerkennende het recht van den Sultan om de Dardaneilen gesloten te houden of te openen naar believen, maak te in 1856 daarop in zooverre inbreuk, dat zij hem verboden eenig vreemd oorlogs schip daardoor te laten passeeren. Later in 1871 werd' dat verbod echter verzacht doordat deze clausule er aan toegevoegd werd, dat de .Sultan het recht zou hebben vreemde oorlogschpen door te laten, .wan neer hij dat voor de integriteit van Tur kije noodig achtte. Ondanks alle pogingen daartoe aan gewend, is het Rusland nooit mogen ge lukken de Dardaneilen open te krijgen. Wel sloot Turkije met Rusland in '84 een verdrag waarbij fLusland verlof verkreeg onder haiidelsvlag varende en ongewapen de schepen door de zeeëngte te laten va ren. Het is te begrijpen dat Rusland nu met een waakzaam oog toekijkt op de handelwijze van Italië. Rusland heeft op het oogenblik de geopende Dar Janellen hoog noodig voor den uitvoer van het juist geoogste graan uit de Zwarte Zee havens. Reeds heeft de Sultan verklaard dat hij, ingeval Italië tot een forceering der Dardaneilen zou besluiten, ook voor handelsschepen de zeeëngte zou sluiten. Mei het oog hierop zou het reeds tegen gesproken protest van Rusland bij Italië nog zoo onmogelijk niet zijn. Maar even goed mogelijk is het dat, mocht Italië er werkelijk toe overgaan, Rusland Jur ken zal overtuigen, dat de integriteit van Turkije is aangetast, en, natuurlijk op ver zoek (volgens het verdrag van '71 ge rechtvaardigd) een handje zal meehelpen om die te helpen bewaren. In dat geval is in de Dardanellenkwes- tie het laatste woord nog niet gesproken. V. Weekpraatje. Wat is er deze week weer een kabaal gemaakt; men heeft zich weer eens druk gemaakt over niets, nu ja, 'tis wel iets, maar veel is het niet te noemenzooals reeds in ons blad werd gezegd, 't is nooit goect Al zou alles nog zoo goed gaan, in de oogen van links deugt het nooit. Zeggen wij ja, dan zeggen zij neen, zeggen wij op dezelfde kwestie neen, dan Ls het volgens hen ja. En zoo gaat het in eeuwigheid' door. 'tls een hooge zeldzaamheid, als men links een woordje van lof voor ons over heeft Laatst bij de miliüewet is zoo iets gebeurd. Doch eenparig was de lof allesbehalve. Bij de sociaal-democraten hebben we het na tuurlijk heelemaal verbruid. En niet alleen niet meewerken, maar natuurlijk op reus achtige manier nog tegenwerken ook. Doch gelukkig helpt het niet veel. Het vervelende in deze zaak is, dat ze zoo vreeselijk kwajongensachtig optreden, zoo kinderachtig; als een bengel op school zoo zou optreden, zou men hem een kjap om de ooren geven. En slechts van kwajongens, van schooljongens kan men iets dergelijks verwachten. Hierbij denk ik nog niet eens aan hun langgerekte redevoeringen (ofschoon deze in hoofd zaak hun obstructionisme uitmaken) maar als die kwajongensstreken qualifi- ceer ik voornamelijk hun flauwe moppen en uien, die zij in hun „redevoeringen" (kan inen ze aldius betitelen?) tappen. En dan, hun gedrag in de Kamer is echt vlegelachtig. Deze week was een deel der Tweede Kamer in secties vergaderd, ontstaan er twisten uit het verschil van godsdienst. Ook loopen de kinderen, die uit zulke huwelijken komen, allerergst gevaar voor hunne zaligheid. Want als de kettersche moeder den Katholieken vader overleeft, dan zuigen de kinderen, het is duidelijk, de meeningen der moe der met de melk gemakkelijk in. Daarom heeft de H- Congregatie ter uitbreiding des Geloofs, gedrongen door deze en meer andere redenen, aan alle in Holland verblijvende missionarissen allernadrukkelijkst verboden om een ka tholiek, die vader is, in het huwelijk te verbinden met eene kettersche vrouw van wat secte of gezindheid ook, met uitslui ting van eenige toegeeflijkheid ten op zichte van bijzondere personen. En zij verbood het onder straffe van anders da delijk in den kerkelijke ban te vervallen. Want de Kerk acht de ketters onwaar dig om zich met hare kinderen door het huwelijk te vereenigen. En voorwaar geen wonder, want was het in de Oude Wet aan de kinderen van Israël verbo den met vreemden, te weten met de hei denvolkeren of de ongeloovigen, te hu wen: moeten dan de Katholieken in de Nieuwe Wet nog niét nauwgezetter zijn om niet te worden verbrijzeld door den bliksem van Gods vervloeking. nneer Bertius later (hoofdst. XIIl) ven terwijl ging de avond vergadering idoor. Zoo iets gebeurt meer, en als cr 'dan gestemd moet worden, drukt de voor zitter op tien knop van een electrische" bel, welke alle leden, die in sectie-onder- zoek zijn, naar de vergaderzaal roept Als allen aanwezig zijn, kan de stem ming beginnen. Op de zooeveii bedoelde avondvergadering van deze week was Duvs aan het woord. Hugenholtz liep aandachtig te luisteren naar de hatelijk heden, die zijn medestrijder aan aller ■adres zond. In zijn rustige wandeling liep hij langs den voorzitterstafel en drukte ongemerkt op het bewuste belletje. Aanstonds stoven natuurlijk alle leden, die in de afdeelingen waren, op om zich met bekwamen spoed naar de vergader zaal te begeven, waar ze moesten stem men. Tenminste zoo dachten ze, maar toen ze er gearriveerd waren, zagen ze slechts het grinnekend gezicht van Hu genholtz. Hij had hun, zoo dacht hij, een mooien poets gebakken, hen eens voor niets laten loopen; hij kon allen eens uitlachen. Maar weet de geachte af gevaardigde van Weststellingwerf dan niet dat hij zich zelf te grabbel gooit voor 't geheel e Nederlandsche volk? Als een schooljongen zoo iets zou uithalen, zou men zeggenoch, 't is nog een kind. Maar heeft de heer Hugenholtz er dan niiets op tegen, als heel Nederland hem voor een kwajongen uitmaakt? Neen? Het zij dan zoo. Enfin, van socialisten kunnen we toch nooit goed hoogte krijgen. Men zie naar Frankrijk, wat zich daar dezer dagen heeft afgespeeld. De vroegere socialis tische afgevaardigde, Paul Lafargue, heeft zich in zijn woning te Draneil met zijn vrouw Laura, een dochter van Karl Marx, vergiftigd. Hij verklaarde in een schrijven, dat hij steeds van plan was geweest op zijn 70e jaar vrijwillig van het leven te scheiden. De gebreken van den ouder dom hadden hem alle levensvreugde ont nomen, daarom voerde hij zijn besluit uit. Hij was pas 69 jaar oud. Zijne vrouw wilde hem niet overleven. Ook in Neder land heeft deze man zijn socialistische verkondigd. Het „Centrum" kanteekent hierbij: „Ziedaar, wel een treurig einde. Twee bejaarde menschen, die in koelen bloede zelfmoord plegen. De aarde gaf geen vreugde meer, der halve maar met het leven afgerekend en den dood in. Welk een rampzalige levensbeschou wing ligt aan zulke daden ten grondslag! Het is een uiting van ongeloof, die huiveren doet Als socialistisch godloochenaar en ma terialist, als belijder dus zijner begin selen, heeft Lafargue de hand aan zich zelf geslagen, en daardoor verkrijgt deze wanhoopsdaad een algemeen karakter, wordt zij een vreeselijke waarschuwing. De vergoding van het stof, van het aardsche rooft ten slotte alle levens- Vreugde, ontneemt elk uitzicht op een gelukkig hiernamaals en jaagt hare slacht offers in den dood, alsof geen ontwaken meer volgde. Zelfvernietiging, het laatste en hoogste woord dezer levensbeschouwing. Is het niet ontzettend?" Neen, dan zien we met meer blijheid ■en fierheid naar de drie Nederlandsche officieren, die in New-York op het con cours hipipque de roem van Nederland hebben hoog gehouden. Doch ik raak hier een teer punt. We zien hier voor onzen geest die kloeke ■officieren te paard, en als we dezer dagen aan paard-en denken, dan komt StNico- laas niet zijn paard natuurlijk als eerste. En ik zal die menschen maar niet langer ophoudenmenigeen zal misschien nog ■een St Nicolaas-inkoopje moeten doen. STAN. Kerknieuws. De nieuwe Kardinalen bij den Paus. Wij laten hier nog een gedeelte volgen van de toespraak, die Z. H. heeft ge houden als antwoord op de woorden van Kardinaal Falconio: „Ik wensch u derhalve geluk, mijn veel geliefde zonen, niet alleen oni liet ge heiligd purper, waarmede gij zijt omkleed, maar bij voorbaat reeds om de nieuwe de huizen van Warmond en Wassenaar en dat van Roon bij Rotterdam als oudader lijke en echt katholieke geslachten heeft geprezen, noemt liij verder iliet edele ge slacht van Duivevóorde in den Haag. Het behoort eveneens, zegt hij, tot den eer sten adel in Holland maar, al is het Ka tholiek, door de ketterij werd het erg verzwakt en wel ten gevolge van hu welijksverbintenissen en bloedverwant schap met personen van andere gezind heid. En dat, voegt hij er droevig bii komt dikwijls in Holland voor en is voor zeker betreurenswaardig. Die te dezer zake slap zijn, blijven onmogelijk langen tijd standvastig in liet Geloof. In het vijftiende hoofdstuk noemt on ze eerbiedwaardige zegsman verschillen de middelen op, waardoor de Katholieken aan den Godsdienst trouw blijven, en zegt hij onder meer In deze Vereenigde Provinciën worden de Katholieken ook in liet Geloof be waard, doordat zij volstrekt geen huwe lijksverbintenissen aangaan, geene ver bonden van bloedverwantschap sluiten met menschen van andere gezindheid of van eene secte. En de missionarissen zijn ook ten stipste verplicht om daartegen te waken, ook krachtens hei gebod van den Paus en van de Congregatie ter uit- braiding des Geloofs. Als echter flaqwe - verdiensten, die gij zult bewerken door uw huJp te verleenen aan den Plaat*- bekleeder van Jezus Christus bij Eet be stuur van de Kerk te midden van zoo- veel moeilijkheden, die zich in deze tijden vooral levendiger doen gevoelen tenge volge van de onophoudelijke en heftige aanvallen, waaraan de Paiis van de zijde zijner vijanden blootstaat. Want wel, daar ben ik van overtuigd, zijt gij allen diep ervan doordrongen, dat uwe nieuwe waardigheid van u offer» eischen zal. En in verband hiermede heb ik feitelijk niet noodig het antwoord te herhalen, dat, gelijk wij in het Evangelie van dezfn morgen gelezen hebben, de Goddelijke Verlosser gaf aan de twee leerlingen van Joannes den Dooper, die hem vroegen, waar hij woonde: „Venite et videte: komt en ziet". Gij kent immers de woning en de armoedige levensom standigheden van den Plaatsbekleedefl van Christus. Indien ik deze feiten in het geheugen breng, dan is het niet om uw medelijden jegens mij op te wekken, maar alleen om u te bevestigen in de overtuiging, dat vooral in onze dagen het geheiligde purper een symbool is van droefheid, pijnt en offers, zoo noodig gebracht voor den triomf van de waarheid en de gerechtig heid tot het vergieten van het bloed toe. Maar laat u intusschen niet beangstigen, daar Christus ons heeft gezegd, dat Zijn Kerk vervolgd zal worden en dat het voor ons een glorie wezen moet dn vvondeteekenen te dragen van onzen God- tleliiken Verlosser: „Indien de wereld u haat, weet, dat zij mij voor u heeft gehaat" Herinnert u het woord, dat JHij tot u gesproken heeft: „De dienaar is niet beter dan zijn meester. Hebben zij Mij vervolgd, zij zullen ook u vervolgen. Si me persecuti sunt et vos persequentur. In de wereld zult gij verdrukking te lijden hebbenPressuram habebitis. Maar hebt moed, Ik heb de wereld overwon nen Ego vici mundum". Die overwin ning wordt ons gewaarborgd door het woord van Christus zelven, Die de Kerk, Zijne Bruid, bewaakt en beschermt en Haar de woorden van Isaïas herhaalt: „De volken en de koninkrijken, die U niet dienen, zullen vergaanGens et regnum quod non servierit tibi peribit Maar Gij zult slechts ophouden te be staan bij het einde der wereld: Ecce ego vobiscum sum usque ad concumma- tionem saeculi." JMsb.) De particuliere audiëntie bij Z. H. Over de particuliere audiëntie, die een vertegenwoordiger van de „Tijd"-redactie inet eenige Nederlanders bij Z. H. heeft gehad, vinden wij in genoemd blad een beschrijving, waaraan wij het volgende ontleen en De luister van 's Pausen hóóg-priester lijke waardigheid ligt neergelijnd in het marmer langs de wanden van de Sala Clementina. Om dezen luister van een Salomon te bewonderen, hebben we geen tijd: we gaan o zoo gaarne verderop, al moet dit schoons schier ongezien blijven. De stille deftigheid der zich nu aaneen- reien de Pauselijke staatsievertrekken slaat ons met ingetogenheid. Sedarii in rood damast helpen ons terecht, prelaten in •vcrscheidenlei kleedij statigen door de roode kamerenv waar de luchters het daglicht vangen en weer in duizenderlei ischittering uitzenden over kleurige go belins. Stil... wij betreden de sterfkamer van Leo XIII, den groote» Paus, die de Ka tholieke of algemeenheid der Kerk ver persoonlijkte in zijn aristocratie en zijn liefde voor den werkman. Het is alsof zijn geest hier nog toeft en we buigen het hoofd in ontzag Snel hebben we de laatste vertrekken bereikt, onmiddellijk grenzende aan die door den Paus bewoond. Wij bemerken schier geen audiëntie»- gangers en geantichambreerd hebben wij bijna niet. Nu staan we in de kleine troonzaal, waar Mgr. .Willemsen elk zijn plaats aanwijst. Dan wachten we weer Mijn plaats is schier vlak tegenover den zetel des Pausen, ik zal hem goed kunnen zien, blikkend in het gelaat van hem, dien wij een vader weten Aller oogen zijn op de deur rechts van Katholieken dat gebod overtreden, ger beurt 'het niet zonder ergernis en zonder allergrootste schade voor het geweien. Over die katholieken spreek ik volstrekt niet; want dat zij langen tijd in de een^ heid van het lichaam der Kerk zullen volharden, denk ik niet. De zwakkelingen; worden in deze gewesten door de vervol ging neergeslagen en verbrijzeld. Ik heb' hel over de edelaardige kinderen der Kerk, die op alle wijzen het Katholiek! Geloof trachten te verdedigen. Gelukkig waren dc zwakkelingen, naar hei getuigenis van Bertius, de meerder heid niet. Na in het negende hoofdstuk het lij den der vervolgde Katholieken te hebben geschetst, in het bijzonder de velerlei verleiding, waaraan hunne adelijke en aanzienlijke burgers blootstaan, vervolgt liij Een flauwhartig katholiek, gij ziet liet, zou schipbreuk lijden. Maar een rechtschapen en vurig en in den godsr< dienst degelijk opgevoed man, zooals ge^ nieenlijk alle Katholieken der Vereenig de Provinciën zijn, heeft geen achting maar verachting voor de verlokselen van liet helsche serpent en stelt boven do goederen der fortuin het heil zijner ziel.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5