BUITENLAND. BINNENLAND. de Jiargan£. No. 655. 3)c £^ictaehc Somomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/: cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 2 December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Een waarschuwing. Er wordt in onze stad in navolging van andsere steden een blaadje ver spreid^ genaamd „De Volkskansel". Het Avil een antwoord geven op de vraag: „Waar-zijn de dooden?" Bij de oplossing van deze gewichtige kwestie hebben, zoo vertelt het vlug schrift, niet slechts de heidenen gefaald, neen, ook de christenen hebben twintig leeuwen lang de H- Schrift op dit punt verkeerd begrepenHet blaadje komt ha „bewijzen" uit de H. Schrift, dat er geen eeuwige straffen bestaan. De hel is eeuwig „Die gedachte is schrikkelijk en vreeselijk, zegt dr. A. Kuyper, maar wat vermogen .wij tegen het woord van Christus, dat zoo stellig (ere beslist de eeuwigheid der hellestraf uitspreekt." De „Volkskansel" wil ons dat .woord anders verklaren. Maar zij gebruikt rede- neeringen, wier logische bewijskracht ver te zoeken is. Zonder overdrijving, wij staan er verbaasd over, hoe zij het wagen durft op zoo'n manier te „bewijzen". Niet dus om de vernuftige wijze, waar- .op de dwaling liier als waarheid wordt voorgesteld, waarschuwen wij tegen dit geschriftje. Maar omdat wij, Adamskinderen, onzen 11 zoo moeielijk kunnen buigen voor het geloof hoe redelijk ook en ons zoo gemakkelijk blind staren op de schijn- glans der „bewijzen" tegen het geloof, en omdat sommigen onzer, helaas, zoo weinig weten van onze overtuigende ge- loofsbewij'zen, raden wij den Kaiholieken aan, dergelijke dingen ongelezen te ver nietigen. Nu er een kachel in de huis kamer brandt, is dit werk gauw gedaan! Wij herinneren er tevens aan, dat de Kerk, als een wijze en liefhebbende Moe der, om bovengenoemde redenen de lezing van alle geschriften, die geschreven zijn met het kennelijk doel den godsdienst te bestrijden, aan hare kinderen verbiedt. Een maatregel, zoo versiandig, dat zelfs niu-Katholieke geleerden haar prijzen, en alleen derde-rangs-geleerden hier van „domperstactiek" durven spreken. Deze korte waarschuwing zij voor onze lezers meer dan voldoende. algemeen overzicht. Lang zullen de Turken de? Italianen tiiet laten in het ongestoord bezit van hel heroverde gedeelte der oase van Tripolis. Men meldt n.l. dat de Turken een groote troepenniassa samentrekken bij Aïn-Zara ten Z.O. van Tripolis. Hun aan tal wordt geschat op ongeveer 5000 tman. Spoedig verwacht inen aan Italiaanscbe zijde een algemeen-en aanval der Tur ken op den mee'r vooruitgeschoven stel lingen der Italianen. De kleine schermutselingen houden dag en nacht aan. Wat betreft de wreed heden door de Italianen gesignaleerd schrijft de „Frankf. Zeitg." dat in dezen 3/eldtocht de heeren te Rome zoo dikwijls al de waarheid verzwegen en de onwaar heid rondgeseind hebben, dat iemand aan hun berichtgeving niet licht meer geloof zal schenken. Al de „overwinningsbe- richten" uit Tripoli uit den laatsten tijd zijn immers een onvrijwillige erkenning jvan vroegere misleiding. Het verlies van :de stellingen van Henni en Sidi Mesri Is indertijd alleen over Konstantinopel (en door de buitenlandsche correspon- ten op het oorlogsterrein gemeld, maar van Rome uit geloochend. Nu werden de zoogenaamd nooit verloren stellingen 'door een heele brigade heroverd „Voor liet overige toont een critisch on.ierzoeJc van de laatste berichten aan, ijdat de kenschetsing van het gevecht van 126 November als een „schitterende over- Vinning", die „voor den heelen veldtocht beslissend is" weer een zeer drieste (mis leiding van de openbare meening is.. (Reeds de. Italiaansche lezing kon den Indruk van een in. «militair opzicht zeer! iweinig beteelcenende krijgsverrichting jniet verbloemen. Een slecht gewapende vijand is met een onevenredig veel ster kere troepenmacht uit primitieve verde digingswerken verdreven. Inderdaad heeft de pas aangekomen corpscomman- dant Frugoni de zeer juiste poging ge daan, om de belegeraars van hun terug- tocht-Iinie naar Aïn-Zara af te snijden. Deze poging is hun niet gelukt en wordt daarom van Italiaansche kant verzwe gen. „De laatste oorlogsberichten van de Italianen bewijzen weer, dat men htun dubbel scherp op de vingers moet zien, nadat zij elke onafhankelijke berichtge ving van het oorlogsterrein onmetelijk gemaakt hebben. Qp alle voorname pun ten kan men de waarheid op den duur toch niet onderdrukken en het gemis van elke onafhankelijke controle ver sterkt slechts het wantrouwen van de onzijdige naties." Als terugslag op liet beweerde van Italiaansche kant pubHceert nu ook het Turksche gezelschap te Berlijn een me- dedeeling over de wreedheden der Ita lianen die volgens hem nog steeds voort duren. Zoo werpt de een den ander de bal toe. - Uit Bengasi wordt nog d.d. 26 dezer aan de „Frankf. Zeitg." gemeld: Ik heb den 23sten dezer uit de aller beste bron vernomen, dat te Derna en Tobroek vrij heftige aanvallen op de Italianen gedaan zijn. De Turken hand haafden hunne stelling. De verliezen Aan de Italianen zullen omstreeks 1500 man bedragen, die van de Turken e\renveel. De stad Bengasi is kalm, maar de han del staat volkomen stil. Er heerscht ook gebrek aan levensmiddelen. Sedert den 21 sten dezer worden 's nachts geregeld krachtige aanvallen gedaan. De verlie zen zijn aan weerskanten groot. De Ita lianen wagen zich niet buiten het be reik van het scheepsgeschut. Enver-bej is voor Bengazi aangekomen. Hij be schikt over 15,000 Bedoeïenen, 350Ö Tur ken en 30 nieuwerwetsche kanonnen. De Italianen hebben besloten, om Ben gazi voor de tweede maal te bombardee ren, en wel 's nachts in het bijzonder de Arabische wijk. De Duitschers zijn uitgenoodigd, om hunne woonhuizen, die in de Arabische wijk liggen, te verlaten. Men wil de stad met hare bewoners met den grond gelijk maken, daar men bang is, dat de 'Arabieren in de stad weer een opstand zullen beginnen. De toestand is hoogst bedenkelijk. lAan de „Weensche Zeit" wordt uit Milaan geseind, dat de oorlogskosten voor Italië aanzienlijk gestegen zijn en thans 5 millioen lire per dag bedragen. Er is een brigade uit Napels in Homs aangekomen en een andere brigade is op weg naar Napels, van waar zij naar Tripoli verder gaat. Als deze troepen aangekomen zijn, zou de expeditie naar het binnenland tegelijkertijd van Homs en Tripoli uit beginnen. Misschien staat in verband met dit plan de terugroeping van de Turksche officieren, die aan militaire inrichtingen in het buitenland studeeren. Dat het er ook voor de buitenlanders minder goed gaat uitzien in het gebied van den Opstand in China blijkt wel uit de berichten over de troe- penzencïïngen van verschillende mogend heden. Volgens de New-Yorksche bladen heeft de Amerikaansche vloot in den Grooten Oceaan bevel gekregen, terstond van Honoloeloe naar Sjanghai te stoo- men. Uit Weenen bericht men dat de bevelhebber van de kruiser Franz Jozef welke zich o"p 't oogenblik in het Verre Oosten bevindt, gemachtigd is, tot lan ding van 100 man ter versterking van de Oostenrijksche Iegatiewacht te Peking, indien de vertegenwoordiger van Oosten rijk dat verlangt. Met betrekking tot de berichten over troepenzendingen van andere mogendhe den naar China verneemt Reuter, dat de Engelsche regeering met haar gezant te Peking van gedachten wisselt over de vraag, of het aanbevelenswaardig zou zijn Engelsche troepen te ontschepen. Voor het oogenblik was er echter geen grond voor de vrees, dat de toestamld wat de bescherming der Europeanen be treft verergert. Met betrekking tot de vraag eener bemiddelingsacie in China was alle reden voorhanden om aan te nemen, dat Engeland, Japan en de Ver- eenigde Staten het voornemen hebben in nauwe voeling te blijven en dat zij iedere gelegenheid zouden begroeten, die tot een succesvolle bemiddeling zou kunnen leiden. Op 't oogenblik echter was hun houding tusschen de strijdende partijen die van strenge Oflzjjdiglieid, Wat den opstand zelve betreft, ver neemt de „Times" uit Peking' dat, door tusschenkomst van den Britschen ge zant, Joeansjikai er in heeft toegestemd, in Wcetsjang een wapenstilstand toe te staan van drie dagen. Gedurende dien tijd zal de leider der rebellen Lijoeëng- hoeng van gedachten wisselen met af gevaardigden uit de opgestane provin cies over een modus vivendi. Mocht tot een Wapenstilstand van 14 dagen of 3 weken worden besloten, dan zullen de onderhandelingen te Sjanghai worden voortgezet. Een overgave van Nanking zou in dien liet er toe komt «geen verandering brengen in den staat van zaken. Te Peking bestaat groote ongerustheid over de samentrekking van groote troe penmachten door de regeering. Vooral te Fengtei en Langfang worden aanzien lijke afdeelingen geconcertreerd. Ge noemde plaatsen leggen aan de spoor wegverbinding van Peking met de zee. Vooral is men te Peking ongerust over de trouw van deze troepen, die niet boven verdenking schijnt te wezen. Mochten de troepen te Fengtei en Langfang tot de rebellen overgaan, dan wordt de toe stand utierst kritiek voor de regeering en zou Peking geïsoleerd zijn. Nog.wordt kortelijk gemeld Van een gevecht n Zuiid-Mandsjoerije, waarin de opstandelingen de Keizerlijken hebben verslagen, die verscheidene dooden had den. Een juist ontvangen telegram meldt, dat Nanking geheel in handen der revo lutionairen is gevallen. GEMENGD. De „Figaro" maakt melding van een gerucht, dat wij slechts onder alle voorbehoud overbrengen. De Fransche regeering zou besloten hebben om tegen over Spanje in verband met Marokko een zeer ernstigen stap te doen, waar van d'e gevolgen heel gevaarlijk zouden zijn, Minister De Selves zou zich in den ministerraad vergeefs tegen dit voorne men verzet hebben en \'an plan zijn af te treden zoodra de Fransch-Duitsche over eenkomst door den Senaat is goedge keurd. De Weensche correspondent van de N R. .Ct. schrijft aan zijn blad De groote veehandelaar Sagorski heeft verlof gekregen om vvekelijks 100 cen tenaar vleesch uit Nederland in te voe ren. E rkomt tegenwoordig ook vleesch van Zweden en Denemarken binnen. Waarom dus ook niet uit ons land? Naar uit Lorient gemeld wordt, hebben de overheden tengevolge van de nieuwe dreigingen met staking van de zij de der werfarbeiders, omvangrijke voor zorgsmaatregelen getroffen. De spoor- en telegraaflijnen worden sedert Donderr/ag militair beAvaakt. Den marineofficieren zijn de plaatsen aange wezen, wa,ar zij in geval van rustversto ringen met hun manschappen stelling ne men moeten. De electrische centrale en de voornaamste werkplaatsen der werf moeten onmiddellijk mét troepen bezet worden. De wachtposten op de werf zijn reeds versterkt. Het heet, dat het 2de regiment jagers en ook gendarmes naar Lorient vertrokken zijn. Men gelooft da)t, voordat de arbeiders beslissen zullen, zij nog het op 5 Dec. vervallende halfmaandelijksche loon wil len beuren. De minister van marine rnoe't besloten zijn, tot straf voor de staking alle losse arbeiders te ontslaan, en de aan de staking deelnemende arbeiders met vaste aanstelling met een aftrek van 14 dagen loon te treffen. D ebestuurders der Engelsche spo ren hebben gistermiddag langdurig en in 't geheim vergaderd, teneinde de beslis sing van het Lagerhuis te overwegen, welke hun aanbeval met de spoorwegbe ambten te beraadslagen, overeenkom stig den raad der regeering. Koninklijke besluiten. Bij 'Kon. Besluit zijn voor den tijd van drie jaren benoemd in de Commissie voor het muntAvezen tot lid en voorzitter dr. E. Cohen,, hoogleeraar bij de faculteit der Wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit tot lid jhr. mr. J. H. van Reenen, lid der Alg. Rekenkamer te 's Oravenhage tot lid en secretaris dr. P. v. Romburgh hoogleeraar in de chemie aan de RJjks- jünj versiteri; zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Oerle, A. J. H. v. d. Heuij, tot idem te Geervliet J. van der Minne, secretaris dier gemeente; idem te Kort- geiie A. G. C. Danckaerts, idem te Termunlen G. E. Garrelts, ideim te Mheer H. A. Smeets, secretaris dier gemeente is voor den tijd van 5 jaar benoemd bij hei personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot reserve officier van gezondheid 2e kl. A. J. J. Wübbe, arts is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offi cier van gez. 2e kl. J. Oljenick, arts; is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië tot officier van gezondheid 2e kl. benoemd en aangesteld de arts L. C. F. Victor is de commies bij het departement van Koloniën mr. dr. J. J. Boasson, in ver band met zijn benoeming tot hoofdcom mies bij het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel op zijn ver zoek eervol uit eerstgenoemde betrek king ontslagen is de officier \ran gezondheid 2e Bel. J. W. Bijleveld van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht ter zake van tijdelijke ongesteldheid, op nonactiviteit gesteld. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder is gister middag met den trein van 2 u. 2 mlin. van het Loo naar den Haag vertrokken, vergezeld van freule van de Poll en jhr. van Tets. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik deden haar uitgeleide, met hun gevolg. De burgemeester van Apeldoorn was aan het station, waar een hartelijk af scheid genomen werd, aanwezig. Gistermiddag omstreeks half vijf is H. M. voor haar winterverblijf jn de resi dentie aangekomen. Prins Hendrik is gistermorgen om 7 u. 13 aan het station Apeldoorn aange komen, vergezeld van zijn adjudant jhr. van Suchtelen van de Haare. Per rijtuig begaf Z. K. H. zich naar het Paleis Het Loo. „Graag op Baantjes" O.p verzoek van velen, meldt de „Tijd" zijn 'de gegevens over achterstelling van Katholieken bij de benoeming in open bare betrekkingen, onlangs gepubliceerd' in de dagbladen, tot een bundel veree- schijnen bij de administratie van boven genoemd blad. De Nieuwe Statuten van de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Sinds lang was beleend, dat er nieuwe Statuten voorde Katholieke Sociale Actie in Nederland in beAverlcing waren. Deze zijn thans door de Besturen der vijf Diocesane Comité's eenstemmig aange nomen, en mochten de goedkeuring ver- Averven van het Doorluchtig Episcopaat. Omtrent den inhoud dezer Nieuwe Sta tuten kunnen Avij het navolgende mede- deelen. De grondslagen der oorspronkelijke Statuten zijn niet slechts behouden, maar nog versterkt. Deze versterking is geschiedt op twee voudige wijze: Vooreerst is aan alle Diocesane sociale Vereenigingen. de bevoegdheid toege kend, een afgevaardigde te benoemen in ue Diocesane Comités, zoodat bijv. de R. K .Dioc. werkliedenbonden en Volks bonden, de Hanze e. d. g. een vaardigde In het Dioc. Comité van hun Bisdom benoemen. Deze afgevaardigden zullen alle rechten hebben der gewone leden. En evenzoo zullen de nationale sociale vereenigingen een afgevaardigde kunnen kiezen in den Centralen Raad, bijv. 'de Federatie der R. K. Dioc. Werkliedenbonden, het R.K. Vakbureau Sobriëtas e.d. g. Meer dus nog dan vroeger zullen thans alle erkende Kaiho lieke sociale vereenigingen *ot de orga nisatie van de K. S .A. behooren. Vervolgens is een einde gemaakt aan het euvel, dat de toegevoegde leden personen die geen vereeniging vertegen woordigen de meerderheid in het Be stuur van de plaatselijke of diocesane Co mités hebben. Het doel is hetzelfde gebleven. In een nieuw artikel 2 worden de middelen, 'waardoor men zal trachten dit doel voornamelijk te bereiken, als i pin schreven „a. door het bevorderen van de volks ontwikkeling overeenkomstig d'e Katho lieke «beginseleni b. 'door het steunen, of het initiatief* nemen tot de oprichting, Aran instellingen! en «vereenigingen op het gebied der Ka tholieke sociale actie; c. «door het bevorderen van de goede samenwerking tusschen de verschillende Katholieke sociale vereenigingen". In de artikelen, Avelke op de Plaatse!ijL ke en Diocesane Comités betrekking heb ben, werden A'erschillende wijzigingen gebracht De twee grootste wijzigingen zijn die, welke betrekking hebben op het Cen traal Bureau en den Centralen Raad. D«e nieuwe statuten kennen niet een Centrale Verga 'ering, «maar een Centralen Raad, door welken naam men heeft willen aan duiden, dat deze vergadering slechts ia hoofdzaak is een raadgevend lichaam en ze kennen ook niet meer een Algemeenen Secretaris, maar een, Directeur van het Centraal Bureau., ea een Secretaris van den Centralen; Raad, wier taak alleen is het houden der notulen. De taak van het Centraal Bureau wordt in tien punten samengevat.. Omtrent de Sociale Week is een vaste regeling getroffen. Het organiseeren van een Sociale Week of een socialen cursus geschiedt in overleg met het Bestuur van het Diocesaan Comité van liet Bisdom, waarin zij gehouden worden behalve wat beireft cursussen, die door het Cen traal Bureau te Leiden worden gegeven of die niet van het Centraal Bureau, maar van een of andere vereeniging uitgaan, met medewerking van het Centraal Bu reau. De taak van den Centralen R a a d is voornamelijk de samenwerking tusschen de vijf Diocasene Co.nité's en van deze met het Centraal Bureau zoo veel mogelijk te bevorderen. Hij is een raadgevend en toezichthou dend lichaam, en doet voorstellen aan de Diocisane Besturen en den Directeur van het Centraal Bureau over te voeren actie. Ten slotte nog twee geheel nieuwe bepalingen Het feest vran het H. Hart zal zooveel ogelijk geA'ierd worden als een Alge- meene Feestdag van de K. S. A. De wijze waarop dit geschieden zal, wordt door de Diocesane Besturen voor elk Bisdom vastgesteld, na overleg met den Centra len Raad. Elk jaar zal minstens één Algemeene Vergadering van de K.S.A. in Nederland gehouden worden, uitsluitend toeganke lijk voor de leden der aangesloten veree nigingen en der Plaatselijke en Diocesa ne Comité's. Deze Algemeene vergade ring wordt georganiseerd door het Cen traal Bureau, na overleg met den Cen tralen Raad. Ziedaar de nieuwe regeling. Vertrouwd mag worden, dat zij, na langdurig over leg ten slotte met algemeene stemmen aanvaard, en door het Doorluchtig Epis copaat goedgekeurd, in practijk gebracht de K. S. A. tot hooger bloei zal bren gen. Een nieuw Koninklijk Paleis In den Haagschen Gemeenteraad heeft d'e heer E. Deen voorgesteld 1. het voorstel betreffende het plan tot bebouwing van het park Zorgvliet voor- loopig aan te houden; 2. B. en ,W. uit te noodigen zich te vergewissen, of H. M. de Koningin be reid is het Koninklijk Paleis in het Noord einde met de aangrenzende gebouwen en terreinen in het belang van een doel matige oplossing van het raadhuisvraag- stuk aan de gemeente 'sGravenhage af te staan, zoo de gemeente in samemver- king met het Rijk, en onder goedkeuring van Hare Majesteit, er in mocht slagen de beschikking te krijgen over een ge deelte van het park Zorgvliet, om ter plaatse een nieuw Koninklijk Paleis te stichten 3. B. en ,W. te verzoeken stappen te doen, maatregelen te beramen en onder handelingen te voeren, welke kunnen leiden tot een oplossing in deze richting van het paleis-raadhuisvraagstuk. Pest op Java. 6ij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-IndiëJ dd. 1 dezer, betreffende pestgevallen opl Java, geJurende de week van 22 tot ,enj met 28 November: -

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1