Aymar. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Woensdag 22 Nov. no. 646. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Indische Degrooiing. Christelijke politiek in Insallnde. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting leveren dit jaar wel belangrijke momenten op. Niet door de bespreking der Tirnorquaestie, noch door beschouwingen over den economischöi of linancieelen toestand, maar door de .viaa.» welke richting de Indische Regee- riug inzake de ondcrwijsquacslie moet ■volgen en welke roeping NefcJerland als Christelijke nalie iu zijn uitgebreide be ril lingen heeft te vervullen. Liepen de beschouwingen van de hee- reu Bogaard!, Schem er en v.Vlijrncn meer over algemeenheden, dr. Kuyper heeft in zijn reeds uitvoerig besproken rede de lijn uitgestippeld, welke de Regeering ten opzichte van het onderwijs heeft te volgen. tii ziet, merkwaardig genoeg, komt verzet van de linkerzijdedezelfde te genstand, die zich in Nederland bij de behandeling der ondcrwijs-quaestie even eens openbaarde. Dr. Kuyper wil aan het particulier ini tiatief de oprichting van scholen over laten, onder toekenning van belangrijken regeeringsstemi. Iedere godsdienstige of neutrale richting kan dan tot uiting ko men en aldus zullen de scholen 't meest voldoen aan de behoeften van de betrok ken streken. Men krijgt ccn vrijen con currentiestrijd tusschen dc Christelijke, Mohammedaansche en neutrale scholen cm de toekomst zal leeren, wie in dien» strijd' overwint. Aan dien vrijen concurrentiestrijd wil len de vrijzinnigen niet meedoen. Zij erkennen wel den heilzarneu invloed van Christendom en zending, maar durven de consequenties van die erkenning niet te aanvaarden. Deden zij dit, dan zouden zij .aan de bevordering en uitbreiding 'me dewerken van die beginselen, die lijn recht tegenover de hunne staan. Daarom moet 'tis het oude liedje het gou- verüönients-onderwijs „ondogmatisch" zijn. hetgeen tot practiscli effect heeft, dat het ongodsdienstig is en aldus dienst baar wordt gemaakt aan de vrijzinnige beginselen. Wel moeten die beginselen zwak zijn, dat de liberalen en socialisten, den vrijen strijd niet aandurven. "Of ontbreekt net htm oms aan offervaardigheid voor hun principes en hebben vrijzinnige, neutra le, irreligieuze, of modernistische scho len slechts bestaansrecht en bestaans zekerheid als zij uit de staatskas worden bekostigd? Dat de liberalen en socialisten vicr- kani stelling zouden nemen tegenover dc rede van clr. Kuyper, was dus te voor zien. Gisteren deden dat dc hceren Bos, Thomson- en Hugenho'tz. En daarbij kwam weer opduiken het oude deunde, dat het Christendom dc verstandelijke ontwikkeling van den Javaan zal tegen houden en dat de bijzondere school ver deelt, onverdraagzaamheid zaait, enz.! De hceren ter linkerzijde begrijpen heel goed, dat de Oosterling met zijn goclsciienstigen aanleg niet spoedig hun vrijdenkers ideeën zal aanvaarden, wan neer door Christelijk of religieus onder wijs reeds in het gemoed van hetkiudde kjc -i gelegd is voor een ^geloovig leven. .Vandaar hun streven om' het onderwijs te bemachtigen. Dc redevoering van dr. de Visser over di; onderwerp liet aan duidelijkheid te wenschen over. Vechter voor godsdiens tigheid, gelijk dc afgevaardigde voor Lei den is, wi.de hij den Islam geene belemme ringen in den weg leggen. Doch hijeischt eveneens vrijheid, van belijdenis voorden christen-inlander op. Aan dit laatste ha pert af en toe nog wel eens wat. Het standpunt van dr. Snouck Hur- gronje kan door de Regeering niet wor den aanvaard. Maar dr. dc Visser is het ook niet eens met den leider der A. R. fractie, dr. Kuyper. Hij meent, dat waar FEUILLETON. Naar het Fransch. 46J Zij, die u dit gezegd hebben, hebben u bedrogen, Magdalena; de maatschappij schenkt nooit volledige vergiffenis aan hem, die hare wetten heeft overtreden, l-en indien gijuw hart in allen ernst onderzoekt', gij, dé onschuldigste, dc zachtzinnigste van allen, zult gij zien, dat het in zulk een geval oninggelijk js ten volle ie vergeven en te vergeten. Daar kom ik tegen op, riep het meisje uit; tegen deze bewering kom ik op met al mijne kracht. Wilt ge er een zeker, onomslqotelijk bewijs van? hernam mijnheer Koechler, zijn pleegkind zoo doordringend mogelijk aanziende. Eertijds zoudt gij er jn heb ben toegestemd, uwe hand aan Aymar te schenken, zoudt gij dit op heden ook iiog willen doen? Zoudt gij dien naam aannemen, die door de rechtbank js pnt- ieerd en geschonden? Spreek, zoudt gij 'dien aannemen? Magdalena was .ecuigszUis bleek ge- de rechterzijde opkomt voor de stelling „bijzonder onderwijs regel, Gouverne- in entsonder wijs aanvulling", men daar uit niet de gevolgtrekking mag maken, dat het Gouvernementsonderwijs alleen kan hebben een ongodsdienstig karakter. Wat bedoelt dr. de Visser met dit laat ste? Wil hij godsdienstige overheids- scholen of scholen met 'n christendom boven geloofsverdeeldheid Wil hij de openbare school een Christelijk tintje geven? Misschien maakt de lieer de Visser bij de replieken eens precies dui delijk wat hij wenscht. Uii. de redevoeringen vermelden wij voorts dat de heer Hugenholtz, die pleitte voor het Mohammedanisme, verwantschap ont dekte tusschen den Islam en de S. D. A. P. in zooverre beide verzamelplaatsen zijn van ontevredenen en menschen, die meenen dat hun onrecht is aangedaan. De heer de Stuers, op wiens jaarlijk- sche Atjeh-grüwelen-rede wij meenden ditmaal tevergeefs te moeten wachten, stelde ons daarin teleur en hield als laatste spreker een betoog, dat bij de pacificatie van Atjeh nog te veel bloed vergoten wordt. Heden zal de Minister aan 'i woord komen. Wij zien belangstellend naar zijn rede uit. Talma's dag. Onder clir opschrift schrijft h.t „Cen trum" ecne nabcaachliug over de zoo goed geslaagde betoogiug der R. K. Vak beweging voor sociale weigevang. Wij onüeenen er aan: Met allerlei geharrewar en politieke- kunstjes tracht men de wetgeving van minister Talma te belemmeren. Conser vatieven en sociaal-democraten reiken daarbij elkander de hand. Als de laatst genoemden obstructie voeren, zijn de eersten niet ontevreden: iioe minder er gebeurt, hoe beter, is hun leus. En wat dc liberalen betreft, ook h u u houding is van twijfelachtig, gehalte. De een heeïi dit bezwaar, de ander dat; <ie een is hierom tegen Talma, de ander daarom, en zoo is er tegensiroom van alle zijden. Overdreven eischen aan den eenen kant, angstvalligheid en partij belangen .ter andere zijde dreigen voort durend een spaak in 't wiel te sicken. Ook door aanhoudend wat anders ie willen, maakt men den minister zijn taak steeds lastiger. De katholieke arbeiders, die men ook al tegen den heer Taima heeft pogen op te zetten, hebben thans vrij en vrank hun vertrouwen uitgesproken in der. minister. Een drieiai pittige rede', je rin gen, waaraan de president der katholieke Kamerclub een kort, maar niet minder belangrijk woord toevoegde, gingen daar aan vooraf. Geen enkele wanklank werd op deze imposante vergadering gehoord. De katholieke arbeiders hebben opnieuw getoond, dat zij niet slechts kunnen bogen op een sterk vfcreenigings-leven en uitstekende redenaars, maar ook, dat zij zich nauw verbonden voelen aan de vertegenwoordigers, welke onze parlij in het Parlement telt, en aan het Kabinet, dat door de verkiezingen van 1909 is bevestigd. Alle pogingen, om onze werk lieden af te trekken van dc katholieke partij, hen in te lijven bij het socialisti sche allegaartje, hen te doen meewerken aan de verguizing der sociale politiek van Rechts, zijn op een totale misluk king uitgcioopen. De betcekenis van den dag van Zondag is daarom onder meer dan één opzicht zeergroot. Onze arbeiders zijn temidden van het politieke gchartewar den weg niet bijster geworden. Met hun beginsel vastheid en gezond Ho! lands dl verstand zijn zij noch naar den cenen, noch naar den anderen kant verdoold, of ookslcchis afgeweken. Sociale wetgeving voorop dit is van ineet af aan de eisch ge weest en daaraan honden zij zich. Vol komen terecht. De eisch heeft zijn volle waarde behouden, wordt steeds klem mender, en langer uitstel kan niet wor den geduld. Noch met het gelamenteer der con servatieven, noch met het ijdcle woor- öengescliettcr aer socialisten, zelfs niet wordenhare lippen bewogen zich, en toch bewaarde zij het stilzwijgen. Gij zwijgt, mijn kind, gij ziet dus wel, dat ik gelijk heb. W-elk .meisje zou vijf jaar geleden geweigerd hebben met Aymar Koechler te huwen? Daardoor eerde hij haar, die het voorwerp zijner liefde was. Maar nu weigert de zacht zinnigste, de beste, tot hem af te dalen, Gij vergist u, dat durf jk u ver zekeren, stamelde Magdalena. Geen ijdel-e uitvluchten, zij ziju u en mi/ onwaardig, jk heb u jïi alle oprecht heid eene vraag gesteld, beantwoord ze mij even openhartigZijt gij geneigd Aymar Koechler tot echtgenoot te nemen, dan zal ik hem mijne armen openen als aan mijn zoon. Wat er op dat oogeublik jn het hart van Magdalena omging, is God alleen beleend. Zij verbleekte steeds meer; maar hare stem beefde niet, toen zij ant woordde Daartoe ben ïk berekf, mijnheer. Zou dat mogelijk zijn? Magdalena! inijn kind!... En de grijisaard strekte beide handen naar zijn pleegkind uit, die ze greep en er haar aangezicht mede bedekte. Daar na voor mijnheer Koechler nederknielend, zeide zij hem: Spoedig zult gij zoo uwe beide jrin- dereq zegeneu. al verkrijgt h:t een onafzienbare lengte, zijn de arbeiders gebaat. Zij geven, even als de verstandige vader uit het tooneel- spel van Molière: aan een goed maal de voorkeur boven mooie praatjes! Spraakverwarring. De „Standaard" driestart: Eindelijk waande uien van Links er dan toch te zijn. Het Cartel zou op „Al gemeen Stemrecht" worden gesloten won men, xlan zou onverwijld de wijzi ging van art. 80 der Grondwet aan de or de komen; dan werd de Kamer op nieuw twéémaal ontbonden: eerst na de eerste stemming» en daarna om de Kamer naar hel nieuwe kiesrecht te laten kie zen hier zou twee jaren mee heengaan maar dan was men er ooken van de sa menstelling der Kanier, die uit de laatst bedoelde verkiezing volgde, zou het dan afhangen, welke politiek ons. land had tc volgen. Door uitvoering van dit plan waande men het doel van den Cartel, althans in den eersten aanloop te kunnen berei ken. Aile politiek verschil zou men op zij zetten. Om als krachtige eenheid bij- de stembus tc kunnen optreden, zou men uitsluitend het Algemeen Kiesrecht voor op schuiven. Zoo.toch had men een leuze waarin allen samen konden gaan. Alle politiek geschil zou zoodoende zijn uit gesloten. De verloren eenheid zou her wonnen zijn. Zelfs was er sprake van, om de Vrijzinnig-Democraten weer in de Liberale Unie op te nemen. In die een dracht zou macht schuilen. Tegen zulk een volmaakte eenheid zou Rechts niet bestand zijn. De Kamer zou omgaan, het Kabinet afgedankt. Nieuwe toestanden zouden intreden. Reeds werd het vuur werk voor den feestavond in Juni be steld. Jammer slechts, dat nu reeds bij de eerste ontmoeting op de pijnlijkste wij ze bleek, dat de leuze „Algemeen Stem recht" niet op eenheid van opvatting kon bogen, maar door fractie bij fractie nu reeds op zeer uiteenloopende wijze geïnterpreteerd werd. Deels lag dit aan de uitsluitingen, en deels aan de nadere Grondwetsherziening, die de methode van het Alge neen Stemrecht, zijne strek king en zijn or.tuining nader zou hebben te bepalen. Re jus uu gold hier bij het tot capita tot sensus. Van eenheid vare opvatting was geen sprake. Eer klom dc spraakverwarring van cogenb'.ik tot oogcnblik eu nu reeds viel Je gissen iu wat chaos incri zich verliezen.zou, zoo de 4 groepen van Links zich na 1913 tot de vaststelling van een nieuw Artikel SO cum annexis iiadden op te maken. Gevorderd is men met het afgeloopcn debat dan ook geen steek. De Roode Dinsdag wo.i cr niet bij, maar moest het gelag betalen; en het parlementair vuurwerk, dat bedoeld was als slotveriooning ter verheerlijking van het petitionnement, sloeg voor den grond eer het kon worden afgevuurd. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 21 Nov. (Very.) Na de pauze werd bij eene regeling van werkzaamheden besloteu de Justitiebegrooting te behandelen. Don derdagavond a.s. en Maandag- en Woens dagavond der volgende week. Daarna zal de begrooting van buitenlandsche zaken behandeld worden. Aan de agenda is nog toegevoegd de motie-Dolk betreffende'de gebouwen aan het Binnenhof. Bij de voortzetting van het algemeeuc debat over de Indische Begroo ting, sprak de heer Thomson (U. L.) allereerst zijne instemming uit dat van de linkerzijde krachtige woorden zijn vernomen tegen den anti-liberalen klank die in de jongste dagen van de rech terzijde naar aanleiding van onze Indi sche politiek geklonken heeft, en waarbij dr. Kuyper wel het summum bereikt heeft. Spr. betoogt dat als men werke lijk gaat doen aan de actieve christelijke! politiek, waartoe geadviseerd wordt van Kuyper tot Bogaardt, reactie niet zal kunnen uitblijven. Uitvoerig behandelde spr. de rede van Zal het voor u niet een te groot offer wezen? Magdalena schudde het hoofd en poogde te glimlachen. Pas er voor op, mij hoogmoedig te maken, zeide zij. Zij zwegen beiden, want er zijn oogen- blikken, waarop het hart te vol js om woorden te uilen. Eene zeer ailedaagsche uitnoodiging kwam een einde maken aan dit tooneel Jeanneton deed eensklaps de deur open en zeide: Moet hier vanavond niet gegeten worden? Door een beweging kalmeerde Magda lena de ontevredenheid van haar voogd. O, als ik u stoor, vervolgde -de oude Jeanneton op eenigszins s po tienden toon, dan spijt mij dit .wel, jnaar mejuf frouw heeft anders de gewoonte niet,, hier hare gebeden te verrichten. Ga heen, riep mijnheer Koechler, niet in staat zich nog langer te be dwingen. Jeanneton liet zich dezen uitroep niet herhalen; aan den toon van haar gebieder had zij wei gemerkt, dat het voorzichtiger was te gehoorzamen. Toen Magdalena, alvorens ter ruste te gaan, afscheid nam van haar pleegvader, zeide hij haar: ik kat my tprg it»ver, om dr." Kuyper eu spr. hoopt vaan harte vernemen van Minister de Waal Male- fijt, dat de regeering nog steeds staat op het standpunt van 1910, nl. godsdienst vrijheid geen rechtstreékschen steun aan de zending, geen agressief optreden te gen den Islam. Gok spr. brak tenslotte een lans voor vrijzinnige politiek tegenover devreem de Oosterlingen. De heer de Visser (C. H.) neemt geheel voor zijn rekening de stelling dat Nederland als Moederland en Christelijk land Jen opzichte van Indië behoort te staan. Alleen moet regcering de taak der Kerk geenszins overnemen en mag geen dwang uitoefenen met betrekking lot de religie der onderdanen. Geloofs vrijheid wil spr. echter zoowel voor In landers als voor Christenen, dodi uit sluitend tot op het oogenbük waarop het staatsbelang de Regeering noopt de godsdienstvrijheid ie belemmeren. Te gen direcien steun zou spr. niet wezen/ uit beginsel, maar hij zou haar niet wen- schelijk achten voor de zending zelf. Wat het werk van dr. Snouck Hurgronje be treft, kan spr. eerbied hebben voor diens overtuiging, maar deze mag niet door de regeering worden overgenomen. Wat de rede van dr. Kuyper betreft deze is spr. eigenlijk te onchristelijk ge weest, omdat dr Kuyper daarin het christelijk element in liet gouvernements onderwijs heeft uitgeschakeld en dat on derwijs als ongodsdienstig heeft geken schetst. Daardoor toch zal het jonge lieden van chrisielijken huize onmogelijk zijn zich in Indië in dienst van het on derwijs te begeven. De heer de Stuers (R. K.) betoogt dat hei moeilijk is na te gaan of de toe stand op Atjeh normaal is geworden en zulks omdat van Atjeh zoo weinig be trouwbaars vernomen wordt: het Ko loniaal Verslag is onvolledig, de pers geen betrouwbare bron en de Minister te optimistisch. Wel wordt gezegd dat 1/3 Atjehers minder is doodgeschoten dan in 1910, maar men inoet daarbij in aanmerking nemen, dat de Atjehsche be volking begiui te dunnen en er dus van zelf minder dood en kunnen vallen. Ove rigens beweert spr., dat onze pacificatie- methode nog steeds gepaard gaat met dezelfde drama's als vroeger door hem herhaaldelijk geschilderd. De Kamer ging hierop over tot liet trekken der afdeelingen, waarna de ver gadering verdaagd wordt tot Woensdag lOi/s uur. Begroeting voor Buitenlandsche Zaken- De Minister van Buitenlandsche Za ken zegt in zijn memorie van antwoord, dat ook hij allerminst bevredigd is door dien loop der onderhandelingen met Vene zuela. Hij meent, dat zulks geenszins aan de Neder). Regeering te wijlen is, doch uitsluitend aan de Venezolaansche; dat hij de wenschelijkheid van hei herstel der betrekkingen mei Venezuela beaamt, blijkt uit d'e voortzetting der onderhan delingen. Z. i. wordt de arbitrage-idee geenszins gediend door een zoo beperkt verdrag tusschen Nederland en België als laatst genoemd land met Italië heeft gesloten. Begrijpelijk acht ook de Minister het, dat de Koningin hare toespraken heeft gehouden in het Fransch. Voor den Neder!, handel is alle reden om met waardeering te begroeten het belangrijk diplomatiek succes, verkregen met de gelijkheid der mogendheden op economisch terrein in de Marokko-over- eenkomst. De verlenging van herhalingsoefenin gen zal in mindering worden gebracht aan den nog te volbrengen vverkelijken dienst. Geen enkele klacht omtrent belemme ring van het landverhuizersverkeer door Pruisen is meer vernomen. Herhaling van moeilijkheden, als zich hebben voorge daan, wordt niet meer gevreesd. Subsidie voor de vereeniging Neder land acht de Minister niet gewenscht, maar naar aanleiding van een adres van de Vereeniging van Nederi. Arbeidsbeur zen om verhooging van het subsidie van f3000 zal hij een onderzoek instellen. alles te regelen, mijn kind; ik meen, dat het 't beste wezen zal, dat noch u, noch ik aan Aymar schrijven; het zal beter wezen, een ander hiermede te belasten, mijnheer Davimart bijvoorbeeld. O neen, hem niet, riep Magdalena opgewonden uit. Maar zij herstelde zich aanstonds en hernam Wel, mijnheer, doe u zelf dit verzoek aan Davimart, vertel hem, wat er js voor gevallen dezen avond tusschen ons bei den, deel hem onze overeenkomst mede... die hij zeker zal goed uren, .want dit is «en onderwerp, dat ik niet persoonlijik met hem kan behandelen. Gij hebt gelijk, mijn kind', ik zal hem schrijven. Toen Magdalena alleen was, bad zij lang, maar geen traan kwam hare oog leden bevochtigen. Zij wilde niet meer terugblikken op het verledene, maar in alle oprechtheid en liefde hare nieuwe bestemming aanvaarden; zij begreep, dat de zekerheid, op edele wijze haar plicht vervuld te hebben, een waarborg jls voor het geluk. XX. EEN SCHOONE DAG. Mjjnheer K,cv.echler schreef zonder uit- Steun voor een Neder!, school in Ar gentinië acht de Minister niet gewenscht. Voor een subsidie voor Nederlandsch onderwijs te Smima gevoelt hij nog niet veel. i. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie, Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaats voor het volgendeOok ik las wel licht nog met meer verwondering dan de heer Sassen het verslag van Tuin- dersbelang te Roelofarendsveen, maar ik dacht dat kan mijn vriend de secretaris zoo niet bedoeld hebben; ik kon dat denken door omstandigheden, die mij wellicht beter bekend zijn dan den heer Sassen. Ook kon het wezen dat het ver slag niet juist was weergegeven, maar nu de secretaris zwijgt ondanks de inge zonden stukken van een Veender en den heer Sassen, nu mag ik toch wel aanne men dat hij hei zoo bedoeld heeft en het verslag juist is geweest. Waarom dan las ik het verslag wellicht nog met meer verwondering dan de heer Sassen? De secretaris van genoemde vereeniging heeft, zooals meerderen tuinders aihief bekend is, al 2 jaar bedekte propaganda gemaakt om de Tuinders van hier aan zijn vereeniging aangesloten te krijgen, maar wij zijn niet van die vlugge over- loopers. Wij tedeneeren wel eens, het zal daar ook geen boter, tot den bodem zijn, maar nu dat maar niet zoo vlug van èta- pel loopt, komt d'e geachte secretaris met een verslag, dat als het ware den toon aangeeft om de Tuinders, die buiten Roe lofarendsveen tuinen, den strop om te doen. Of dit nu werkelijk Tuindersbelang zou zijn, zou d'e tijd moeten leeren, ik betwijfel hei op dezelfde gronden als de heer Sassen want dan zou hij toch nog een gegrond bewijs moeten leveren dat de augurken uit de Veen van beter ge halte zijn dan van hier, maar in ieder ge val zou ik van den geachien secretaris toch wel eens willen vernemen hoe zijn propaganda nu te rijmen is met zijn ver slag. Hiermede zou hij mij ten zeerste ver plichten. U, geachte Redactie, dankend, verblijf ik, hoogachtend, Uw getrouwe lez:r. S. STRIJK. Rijp wetering, 20 Nov. 1911. Effecten dieven geknipt. Op den lOdcn Februari 1907 is ten huize van den rentenier den heer v.d. W., te Rotterdam, een bedrag van f 14.000 on geveer aan effecten gestolen, waaronder een aantal obligatiën, uitgegeven door het Ontvang- en Betaaïkantoor op den Middensteiger aldaar. Reeds in Augus tus heeft men te Amsterdam getracht coupons van deze obligaties te verzilve ren. Zaterdag j.l. zijn te Amsterdam aan een van de bureau's van de Disconto- en Effcctenbank een man en een vrouw aangehouden, toen zij trachtten daar cou pons ingewisseld te krijgen, welke ge signaleerd waren als toebehoorende tot de geldswaardige stukken van bovenge- noemden diefstal. Reeds vroeger had het 2-tal met suc ces dergelijke coupons aan een ander kantoor van dezelfde instelling ter ver zilvering aangeboden, toen daarna ech ter de herkomst van die stukken bleek, werden alle filialen gewaarschuwd. Zoo werd er, zoodra Zaterdag dezelfde man en vrouw aan het kantoor in de Beurs straat verschenen om opnieuw stukken te verkoopen, die tot de gesignaleerde behaoren, om politie getelefoneerd en werden' zij aangehouden. Bij hun verhoor op het politiebureau in de Warmoesstraat gaven zij op te zijn Van Asselt en vrouw Smit, vroeger we duwe van Kort. Het. zijn een paar be kende Zeedijkfiguren. Bij de overbrenging naar het politie bureau heeft van Asselt getracht eenige coupons, die hij nog bij zich had, te verdonkeremanen, door ze, tot een prop stel naar Leopold, heizij dat hij voorko men wilde, dat Mag'dalcna nog haar woord introk, hetzij dat deze langdurige scheiding van zijn zoon zwaarder op ziju hart woog dan hij het zich zeiven wilde bekennen. Leopold ontving zijn schrijven met een zonder.inge mengeling van droefheid en voldoening. Hoe zwak ook nog zijne hoop was, eens de hand van Magdalena te beko men, hij leed, nu hij ze zich ontrukt zag; maar van den anderen kant, hoe wenschte hij zich zeiven geen geluk met deze ver zoening tusschen vader en zoon, die toch het voorwerp was van Aymar's vurigste verlangens Aymar alleen, zeide hij tot zich zei ven, hij alleen was sinds langen tijd het voorwerp harer liefde! Hij heeft zooveel geleden; dat ik zijn geluk niet durf be nijden. Leopold begaf zich onmiddellijk op weg, want hij zou het zich zeiven ver weten hebben, indien hij gedraaid had met het overbrengen dezer heerlijke tij dingen aan zijn vriend. Hij kwam tegen het vallen van den avond bij Aymar, toen deze nog in de werkplaatsen was; de weduwe Arnold maakte het avondmaal gereed, in afwacht ting van zijne thuiskomst (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5