BUITENLAND. BINNENLAND. 3: Jaaryangf. No. 646. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT 3LAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEILLUSTRBLRD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel oieer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regei meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Politiek van de gestoten deur. Met deze variatie op een welbekend gezegde, laat zich de politiek der socia listen gevoegelijk aanduiden. Zij zoeken naar gesloten dcurefn om 'daarvoor uit alle macht te gaan staan schreeuwen. Dit heeft hun jongste kiesrechtstrijd !wecr aangetoond. Eerst hebben zij hemel en aarde be wogen om per petitionnement en per Ka merdebat de kiesrechtdeur open te stoo tten. Maar ziet: die deur bleek niet gesloten. Waar maakt ge toch zoo'n drukte over. vroegen de lieden, welke volgens de so cialisten die deur met hardnekkigheid dicht hielden; we zijn druk bezig, die deur zelf wijder open te zetten. Hebt alleen maar een beetje geduld. Daar stonden de forceerders van een niet gesloten deur! Zij hadden otmoodige drukte gemaakt. Wat nu? Wel, gauw een andere gesloten deur zoeken, want agitatie moet er wezen. Is de kiesrechtdeur open, er zal wel een ander beletsel „omver te schoppen" zijn. En zoo kwam' Het Volk er toe te schrijven Wanneer wij voortaan kortheidshal ve spreken van Algemeen Kiesrecht, dan ornvat dit begrip niet alleen het kiesrecht voor alle mannen en vrouwen ■maar bovendien een heefe democrati sche staatsregeling. Wij zullen bij de verkiezingen van 1913 niet ermee lcun- nen volstaan, de candidaten der tegen partijen te keuren op het woord Alge meen kiesrecht alleen, ons zwaard zal evenzeer als tegen de tegenstanders daarvan gericht moeten zijn tegen hen, die een grondwetsherziening, die Al gemeen Kiesrecht brengt, zouden wil len dienstbaar maken om tegenover dat Algemeen Kiesrecht het kapitalistisch karakter van den Staat te versterken. Zoo blijven de heereu aan 't schreeu wen. De kiesrechtdeur staat los, maar nu loopen ze weer te hoop tegen het „ka pitalistisch karakter van den Staat." Drukte moet er wezen Verstandig handelt intusséhen hij, die zich aan dat schreeuwen niet stoort. De rootle kinderen zijn nop it tevreden. Pas Itebhen zij het eene verworven, of zij eischen wat anders. De eenige goede tactiek tegenover zulk drijven is een bezadigd voortgaan op •den weg der maatschappelijke ontwikke ling, waarbij, wars van overijling, slechts datgene wordt ten uitvoer gelegd, waar voor de tijden rijp zijn. In dif verband paste juist de houding der rechterzijde bij het kiesrechtdebat. ALGEMEEN overzicht. Het kan zijn dat dc Turken evenzeer mei spek schieten als de Italianen, zoo niet dan begint liet er dagelijks treuri ger uit te zien voor de Italianen in Tripolis. Zooais reeds lang voorspeld was, zou den de Turken, zoodra het slechte weer aanbrak een aanval cp de Italiairsche schansen wagen. Dat die tijd aangebro ken is, weten we reeds uit de overstroo- mingsberichten. En nu ook hebben de iTurken volgens eigen zeggen althans, eenige succesvolle aanvallen beproefd. De correspondent van de Lokal-Anzei- ger seint uit KonstantinopelVolgens een- telegram uit Tripolis, hebben dc Tur ken zoodra de Italiaansche vloot deree de had verlaten, een hevigen aanval op de Italiaansche stellingen gedaan, on- tter leiding van den Moetesarif van Fez- Kan, Sami bei. Verschillende belangrijke stellingen werden ingenomen 80 Italia nen gevangen genomen en naar het bin nenland gevoerd. Bij een aanval bij Dzje- JTi vielen nog 80 gevangenen den Turken in handen. Ook de „Agencc Ottomane" bericht, d.cl, 17 November dat de Turken Mesri 'en de cavalleriekazerne weer bezet c'n na ;eeu hevigen strijd de moskee Amoera ge- ihonien hebben. Hun rechtervleugel zou !tot Torgoed Reiss doorgedrongen zijn. Een onpartijdig, althans niet van een dei bei.de oorlogvoerende partijen «tf- komstig bericht, geeft een aardigen kijk op den stand der oorlogsbedrijven. De „Koln. Ztg." publiceert n.l. twee brieven van hare correspondent te Tripo lis. Dc eerste is van 13, de tweede van 14 dezer gedagteekend. Hij vergelijkt hetgeen de Italianen met hun meer dan 30.000 man, die van alles rijkelijk voor zien zijn, en hun machtige vloot in de anderhalve maand dat de oorlog reeds duurde, hebben uitgericht, met hetgeen het handjevol Turken tot stand gebracht heeft. Vermoedelijk staan in de buurt van Tripolis minder dan 2000 Turksche sol daten, en /ij zijn niet op een punt ver- eenigd. Dc Italianen zijn gekomen om om het land te veroveren, zijn zijn theo retisch dc aanvallers. In de practijk is is de verhouding echter heel anders. De Turken zijn tot den aanval overgegaan', en sedert meer dan een maand vallen zij aan met een volharding, waarvoor de be wondering geen woorden heeft en die bij geen Europeesch leger mogelijk zou zijn en met een moed, die in de hee- le wereld niet te overtreffen is. Zonder ophouden hebben zij dc Italianen be stookt en teruggedrongen in verdedigen de stellingen Men kan de zaak draaien, zooals men wil, maar men kan niet an ders zeggen dan dat de Italianen in hun versterkt kamp rondom Tripolis door de Turken belegerd worden. De Italianen hebben wel verkenningen uitgevoerd, maar tot nogcoe hebben zij het niet ge waagd, o;n de Turken en Arabieren aan te vallen. Het gebied, dat de Italianen iu Tri polis bezet hebben, is maar 1 deel tegen 24.999 deelen die onbezet zijn. Wat is nu dc uitgemaakte zaak, waarvan de Ita lianen den mond. zoo vol hebben. Moet men erkennen, dat 20 vierkante kilome ters bezet zijn of erkennen dat 499.880 vierk. K.M. onbezet zijn? De Italianen hadden den 14den dezer niet alleen, on-» danks hun meerderheid in elk opzicht, zicht geen voortgang buiten hunne vas te stellingen, laat staan buiten het be reik hunne scheepskanonnen gemaakt de bezetting van cie Goerdzji-tuinen en vajn een hoogte (Hamidié) vlak bij de zee :eteekent geen uitbreiding van het be zette gebied maar zij hebben zelfs ter rein verspeeld en zijn teruggetrokken. Wat moet er nu verder gebeuren De Italianen weten het zeiven niet en zijn hoogst zenuwachtig geworden. De op perbevelhebber van het expeditiekorps in Tripolitanië en Barka heeft wel in naam de vrije hand om te handelen, zooals helm goeddunkt. Maar dat heeft slechts be trekking op het geval, dat er krijgsver richtingen gaande zijn. Nu echter is het de vraag', of de krijgsverrichtingen al dan niet begonnen zullen worden, en in deze kwestie alleen kan de regeering be slissen. Als alleen militaire overwegin gen den doorslag geven, kan men aan nemen, dat eerlang de opmarsch van de Italiaansche troepen naar het binnenland zal beginnen. Maar de regeering zou om redenen van binnenlandsche politiek de even kostbare als gevaarlijke onderne ming willen uitstellen, in de vermoede lijke ijdele hoop, dat een sluiting van den vrede die onderneming doelloos zou maken. Het is onvermijdelijk, dat de Ita lianen een teleurstelling zullen onder vinden. En die zal erger worden, naar mate de oorlog gerekt wordt. Vandaar dat het niet te verantwoorden is, dat Italië zoo graag een laatste pa ging zou willen wagen in de Aegeïsche Zee. Uil de tegenstrijdige berichten hierom trent is echter niet veel op te maken.. Toch zou men uit de telegrammen moe ten opmaken, dat daar de krijgsverrich tingen begonnen zijn. Hoewel de beschie ting van Akabo reeds tegengesproken althans van Italiaansche zijde niet offi cieel bevestigd wordt, heeft deze vol- gesn berichten van elders wel degelijk plaats gehad en 50 minuten geduurd. 150 schoten werden er gelost. De bevolking verliet de stad. Mensclienlevens ziju niet te betreuren. Verscheidene regeerings- gebouwen zijn vernield. Uit Milaan wordt gemeld dat in de haven van Tarente talrijke kolenschepen bezig rijn, de oorlogsschepen van ko len te voorzien. In het arsenaal wordt dag en nacht met koortsachtigen Ijver gewerkt. Torpedobooten en torpedover nielers liggen in lange rijen achter el kaar. Men zegt dat er een derde expe- clUMprps .vvord,t uitgerust, dat bestemd is om dc eilanden van den Archipel en enkele punten vnu de Klein-Aziatische kust te bezetten. Volgens een bericht wit Konstantinopel aan de Koln. Ztg. beeft Italië Rusland ambtelijk het besluit mee gedeeld om over te gaan tot blokkade- maatregel è;i in de Ageïsche Zee. Het gaai hier waarschijnlijk om'de Darda nelles De Tanin; beweert dat Engeland te Rome verioogen laat houden, tïnemde verdere krijgsverrichtingen in de Roode Zee te verhinderen. In verband met de reis van den koning van Engeland dooi de Roode Zee zou dit, voor dien lijd ten minste, we! gevraagd' kunnen worden. De Engelsche kiesrecht vrouwen hebben weer ecr.s edit onsympathiek den boe! op stelten gezet. Maandagavond heb ben zij een betooging op het plein voor het parlementsgebouw gehouden. Een groote politiemacht bewaakte streng de toegangswegen naar liet parlement en verhinderde alle samenscholingen, en be lette ook, dat de afgevaardigden uit Caxlonhall, waar de kiesrechtvrouwen bestendig vergaderden verder kwamen dan den omtrek van de hal. Enkelen ont snapten, evenwel aan den poiitiegordel £n slaagden er in, tot het parleuientsplcin door te dringen, alwaar eenigen in hech tenis werden genomen, niet zonder eeni ge geweldpleging tegenover haar, die verzet boden. Een reusachtige volksmenigte joelde en tierde, doch nam overigens geen deel aan de betooging. Doch toen kwam eerst het werkelijke, geheim gehouden veldtochtplan van dien avond aan het licht; want terwijl kies- rechivrouewn de politie daar bezig hiel den, gingen benden vrouwen rondom 't paflementsplein, en wierpen overal waar zij konden, de vensters der gebouwen!, huizen en winkels iu. Ettelijke ministe riegebouwen, Whitehall het postkantoor Charingeross, het Westminster Palaceho- tel, alsmede de bekende panden moesten: het alzoo ontgelden. Toen de pofitie opdaagde, was deze moedwillige glazenvernieling grooren- deels volbracht, doch de meeste arres taties, ten getale van vijftig, hadden hier op plaats. Iu 't geheel zijn er 60 hech tenisnemingen verricht. Alle gearresteer den werden naar het politiebureau over gebracht, de meesten zijn voorloopig vrij gelaten. Wel jammer. Blijkens een telegram aan de Duits che bladen, door ons gisteren vermeld, zou de president van San Domingo Ramon Caceres vermoord' zijn; volgens berichten uit de Vereenigde Staten zou hij nog niet gedood zijn, maar alleen ernstig gewond. Vast staat dus alleen, dat een. aanslag op deu president is ge pleegd. Het bericht komt in zooverre onverwacht, omdat niets bekend was van een opstand op San Domingo. Generaal Ramon Caceres was in 1908 herkozen als president der Dominicaansche Repu bliek. Zijn ambtstijd duurt nog tot 30 Juni 1914. Onder zijn vorigen ambts termijn kwam een nieuwe grondwet tot stand de 17de in de geschiedenis der republiek welke de bedoeling had, de macht van den president te versterken. Generaal Caceres was feitelijk dictator geworden, en in breede kringen ontstond tegen deze dictatuur verzet, zoodat het aan tal van revolutionnaire beweginkjes niet ontbrak; maar tot dusver slaagde Caceres er steeds in, deze te onder drukken en zijn macht te handhaven. Of de aanslag thans met een revolution naire beweging in verband staat of slechts een op zich zelf staande daad is, blijkt uit de berichten nog niet Ook zal dit vooreerst wel niet blijken, daar, volgens de laatste berichten, de telegrammen uit Domingo aan .censuur onderhevig zijn. GEMENGD. Volgens een telegram van de Lo- kal-Anzeiger roept een proclamatie, on derteekend door verschillende bekende leiders de bevolking van Kreta op, zich gewapend naar een vergadering in d«* buurt van Kanea te begeven, om te be raadslagen om het Uniebesluit van 1908 door te zetten. De geheele beweging moet slechts een partijkarakter dragen en ten doel heb ben den invloed van Veniselos op Kreta te verzwakken, door de kalme behande ling van de Kreta-kwestie door Venise los de radicalen op Kreta ten zeerste teleurgesteld heeft. Ook moet deze be weging door tegenstanders van Vëirise- los ie Athene Krachtig .w.orde.ti ender- steund. De consuls doen wat zij kunnen, om dwaze en gevaarlijke stappen te' ver- huinderen. Een twintigtal matrozen te Toulon is gisteren weer binnen de hospitalen gebracht. Overigens is de algemeene toe stand der zieken verbeterd. De Turksche bladen melden, dat Si- man in dc provincie Broessa door brand verwoest is. Meer dan duizend huizen zijn verbrand. U it New-York- wordt aan de „Lo- kal Anzeiger" geseindHet heele kust gebied van den slaat Washington is door overstroom in gen geteisterd door het smelten van de sneeuw. Vooral in boom gaarden is schade aangericht. Iu een schacht van de kalimijn te Klein-Bodingen, die in ontginning wordt gebracht is een ploeg van 16 arbeiders door het te vroeg afgaan van een dyna- mietpatrooH onder het puin bedolven. 11 man werden gedood en 1 zwaar ge wond. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oratije-Nassau W. H. van Gordt H.W.Az. te Rotterdam; is aan j. Schuijleman eervol ontslag verleend als burgemeester van Klundert; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. W. E. Gnirrep, arts; is de Oost-Indische ambtenaar mr. M. Mantz, laatstelijk ambtenaar ter beschik king van den directeur van justitie te Batavia, eervol ontslagen. Drooglegging Vechtplassen. Rij Kon. bes.uit is een Staatscommissie ingesteld, aan welke is opgedragen: I. het instellen van een onderzoek omtrent het vraagstuk der droogmaking van de plassen beoosten de Vecht, en daarbij de volgende vragen te beant woorden I e. Is drooglegging der plassen beoosten de Vecht in 't algemeen belang gewenscht te achten, zoo ja, op welke wijze zal dit het best kunnen geschieden? 2e. Hoeveel zullen de kosten daarvan be dragen? 3e, jHoe groot zullen vermoede lijk de jaarlijksche exploitatie-kosten ziju? 4e ,We.lke waarde kan aangenomen worden, dat per hectare het droogge legde land zal hebben? 5e. Welke gevol gen zal de droogmaking hebben voor de omgeving met het oog op de verlaging van den grondwaterstand? 6e. Zijn zout waterwellen, evenals in de Naardermeer ontstaan zijn, te vreezen? 7e. Hoeveel water zal tengevolge van de bemaling der plassen vermoedelijk per etmaal op de Vecht gebracht worden? 8e. Zal droog making van de plassen een gunstigen of ongunstigen invloed uitoefenen op den staat der volksgezondheid in de betrok ken gemeenten? 9e. Welken invloed zal de droogmaking uitoefenen op de lands- defensie met betrekking tot de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de Stelling van Amsterdam? 10e. Welke voorzienin gen worden dientengevolge uil een mili tair oogpunt noodig geoordeeld? II. het aan de Kroon uitbrengen van het verslag betreffende den uitslag van dat onderzoek; en zijn tot leden dier commissie benoemd A. A. Bekaar, oud- insp-ge.n. van den Rijkswaterstaat te 's Hage, tevens voorzitter; de hoofdingeni- eur-dir. van den Rijkswaterstaat in de 6e directie te ArnhemF. A. R. A. baron van Ittersum, lid van Gedep. Staten van de prov. Utrecht; P. B. J. Ferf, lid van Gedep. Staten van de prov. Noord-Hol land; de sous-chef van den generalen staf te 's Gravenhage; de commandant in het eerste genie-eommandement; F. H. de Monté VerLören, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Graven hage; Joh. Timmerman, lid van de Prov. Staten van Utrecht, te Oud'-Loosdrecht en mr. E. van Beusekom, secretaris- penningmeester van het waterschap Zee burg eri Diemerdijk, tevens secretaris. Marschvaardigheid. Bij de klachten, die men telkens ver neemt over de geringe marschvaardigheid van onze infanterie, verdient wel vermel ding wat naar de „N. R. Ct." meldt een afdeeling van 45 (daartoe niet op zettelijk uitgekozen) manschappen van het 6e regiment infanterie onder den 2e- luit. J. H. Alma heeft verricht. De afdeeling (bestaande uit man schappen van de voorjaarsploeg 1910) verliet den lüen dezer ju volledig veid tenue des morgens te 8 uur de infanterie- kazerne te Breda. Den eersten dag werd afgelegd de weg Breda—Zevenbergen— Klundert—Willemstad (33 K.M.), waar de manschappen werden ondergebracht bij de vesting-artillerie. Den volgenden dag ging het van Willemstad over Dinteloord cn Steenbergen naar Bergen op Zootn (31 K.M.). In laatstgenoemde plaats werd de troep ondergebracht in de infanterie- kazerne. Den 19en dezer marcheerde de afdeeling over Roozendaal terug naar Breda (3S KIM.). Gedurende dien drie- daagschcn inarsch was er slechts céit achterblijver, en wel op den derden dag. Het weder was ongunstig en de wegen waren, tengevolge van liet vervoer van suikerbieten, zeer slecht. Toch kon de toestand van den troep bij terugkeer te Breda gunstig worden genoemd. Het oud-kamerlid van Kol. In een interview met de „Tel." deelt de heer van Kol mede, dat hij plan had zich uit de politiek terug te trekken. Maar zijn vrienden hebben hein bepraat en hij zal zich in 1913 event, nog een keer candiöaat laten stellen. Ongevallen bij het zeevisscherij- bedrijf. Gisteren is aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel ie 's Gravenhage een vergadering gehouden van belanghebbenden in een verzekering van personen, werkzaam in het zeevaart- bedrijf en in liet zeevisscherijbedrijf, tegen geldelijke gev olgen van bedrijfsongevalien. De vergadering, uitgeschreven door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, werd door dezen gepresi deerd. Na de groote behoefte aan derge lijke verzekering aangetoond te hebben, zeide Minister .Talma, in navolging van Duitschland te willen oprichten een wet telijk te regelen zeebetlrijfsvereeniging, samengesteld uit werkgevers in het zee vaart- en zeevisscherijbedrijf. Alle werkgevers, dat zijn reeders of eigenvaarders, zouden lid moeten zijn van die vereeniging, die bestuurd zal worden door ten minste vijf door de algeineene vergadering gekozen leden. De verzekeriijg zal eerst ingaan den eersten dag van de zevende maand na het ongeval, terwijl de uitkeering gedurende de eerste zes maanden voor rekening van den werkgever komt. Voorgesteld wordt 70 pGt. van het dagloon uit te keeren bij geheel ongeschiktheid, cloor het bedrijfs ongeval veroorzaakt, en bij niet geheele ongeschiktheid een rente, naarmate van de gevolgen van liet ongeval. Bij over lijden worden de begrafeniskosten be taald en een rente aan de nagelaten be trekkingen uitgekeerd van ten hoogste 60 pCt. van het dagloon van den over ledene. Het beheer der zeebedrijisvereeniging zal ouder controle komen van een raad van toezicht van 12 leden, die door de Koningin worden benoemd, o. w. 4 werk gevers en 4 werknemers of oud-werk nemers. De kosten zullen worden omge slagen over de leden der vereeniging. De in Nederland gevestigde redding- maatschappijen zullen aangesloten zijn, wat de uitkeeringen betreft, haar pre- ïniën zullen door den Staat worden be taald'. De Staat stelt zich aansprakelijk voor de aan de verzekerden en hunne betrekkingen toekomende schadeloosstel lingen; de verzekering kan niet worden overgedragen aan een risicobank. Ter vergadering waren aanwezig een dertigtal afgevaardigden van reeders- en visschersvereenigingen. Alle besprekingen waren van verirou- welijkeu aard. Huldeblijk Kardinaal van Rossum. Van verschillende zijden is aange vraagd of nog giften voor het huldeblijk aan Kardinaal van Rossum in ontvangst genomen kunnen worden. Daarom ver zoekt het comité ons te willen melden*' dat de termijn voor de bijdragen is ver lengd tot 28 November. Ook zal een album met de namen der deelnemers aan zijn Eminentie worden aangeboden. Roomsche Bioscopen. Men schrijft aan „De Tijd": Met blijdschap zal men vernemen, dat te Rotterdam een Roomsche bioscoop, „Innocentia" is ingericht. Vermelden wij er even bij, dat te Heerlen reeds voor maanden eenige heeren zich voor die zaak gespannen hebben en er thans een ulo:.mende bioscoop fungeert. Jamnier d,at liet .instrument zoo duur is, maar om

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1