21 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3? No. 645. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag; [November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeeiingen van 15 regels 1.50, elke «"egel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop Igeen handels-aavertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Stinkende grachten. L it het praeadvies van B. en W. over de plaats van de nieuwe H. B. S. knip pen wij de volgende regels „Is een terrein begrensd door een gracht als de Oude Rijn de meest ge- wenschte plaats voor een dergelijk ge bouw? Mag men uit een hygiënisch oogpunt daar een schoolgebouw stich ten Ons antwoord hierop luidt vol mondig: neen". Indien uit hygiënisch oogpunt zooveel aan den Ouden Rijn te verbeteren valt, waarom pakken B. en W. deze zaak dan niet met kracht aan? Want, als de gracht niet eens ge schikt is om een schoolgebouw te plaat sen, waar de leerlingen in groote, luch tige lokalen slechts enkele uren per dag toeven, hoeveel te minder geschikt is zij dan voor de bewoners, die het comfort van het schoolgebouw missen, maar des te langer d'e nadeclen van de gracht on dervinden. In de erkenning, die B. en W. in hun praeadvieS neerschrijven, hopen wij, dat zij aanleiding zullen vinden ernstig naar verbeteringen te streven. V Vergezocht. De pessimisten, die beweerden, dat ons land onder een Christelijke regee ring zienderoogen achteruit zou gaan in Welvaart, ontwikkeling en verdraag zaamheid, krijgen nog altijd geen gelijk. Van al die booze dingen valt niets te bemerken. Wei blijkt telkens van groote bestuurskracht der huidige bewindslie den, wien nog niemand benepenheid of achterlijkheid heeft kunnen ten laste leggen: Desniettemin: het Christendom blijft het groote gevaar. In ons land zien de menschen dat niet zoo in, wijl zij gevoelen in geen enkel opzicht gevaar te loopen, maar in Indië, daar inerk je 't pas Hoor maar eens hoe de overzicht schrijver van het H b 1 d. geschrokken is van het Koloniaal debat in de Tweede Kamer: Zulk een Regeeringspropaganda voor het christendom en dan deze kern van de propaganda nog wel om geven door middelen a la Idenburg en Van Vlijmen in een land-van millioenen Mahomedanen, het ware meer dan een ramp voor ons kolo niaal bestuur. Het ware de onder gang ervan. Moge de stembus van 1913 hier althans een stok voor steken, 't Is vreeselijk, niet waar? De onbevooroordeelde kiezers zullen echter wel aldus redeneeren: waarom zou dat Christendom, waarvan we in ons land geen schadelijken invloed be merken, waarom zou dat nu in Indië opeens zoo noodlottig zijn? Heusch, die stembus-argumentatie is wat al te ver gezocht! ALGEMEEN OVERZICHT. Het bericht dat de Turken zouden te- rugtrekken en dat de Arabieren de troe pen verlaten om hun land' te bebouwen, blijkt'evenals de meest andere uit Italiaan sche bron, min of meer onjuist te zijn. Integendeel benauwen zij de Italianen nog danig en is de toestand in Tripolis verre van rooskleurig. Zondagavond seinde de correspondent van de New York Herald, dat het wa ter de stad nog omringde ais inct een g(racht. De Turken hadden dien middag twee granaten in de stad geslingerd,, doch beide ontploften in de lucht en richtten geen schade aan. De kruiser Carlo Alberto beschoot het punt, van waar de granaten gedurende den ge lheden middag werden afgevuurd, doch het resultaat van het schieten is nog niet bekend. Een telegram van de Agenzia Stefani van Zondag luidt: Gisteren (Zaterdag) flvo.id werd een kleine Turksche afdee- ling, gevolgd door een karavaan met scit etvojiTaaad cn drie kanonnen ,op'n afstand van 1000 meter van Boenieliana gezien en door een Italiaansche bat terij tot den terugtocht gedwongen. Al spoedig daarop dook zij weer in de na bijheid van Sidi Mesri op, werd echter snel door het geschutvuur verjaagd, waar bij een vijandelijke affuit stuk werd ge schoten. Het zijn misschien deze verdreven ka nonnen geweest, die den volgenden -mid dag van zich hebben laten hooren. Stefani meldt nog: Men heeft vernomen, dat de bevel hebber van de Turksche troepen zich met de Arabieren verstaan heeft over een aflossing bij toerbeurt, zoodat de Arabieren telkens naar hunne haard steden terug kunnen gaan en hun veld arbeid kunnen verrichten." Deze inededeeling klinkt heel wat waarschijnlijker dan de eerste versprei de verhalen dat de Arabieren het oor- logshandwerk in den steek lieden, om hun akkers te bezaaien en hun oogst binnen te halen. In de oasen van Tripo lis wórdt hei geheele jaar door geoogst. Men verbouwt er gerst, tarwe, maïs, lu pinen, tabak, meekrap, rozengeraniums, peper, uien, tomaten, spinazie, boonen meloenen en aardappelen, die als „Mal- ta-^ardaD.nelen" naar Eurona verzonden worden. Geoogst worden o.a.van April tot Juni amandelen, abrikozen en graan, in Juli en Augustus perziken (choech), van juli tot September vijgen en tafel druiven, van October tot December da dels en olijven, van November tot April voortreffelijke sinaasappelen en bijna liet heele jaar door citroenen. Uit Bengazi wordt nu ook weer eens wat vernomen. Naar Konstantinopel wordt dd. 18 dezer geseind: Gisteren hebben wij op een kilometer afstand van de stad een aanval op den vijand on dernomen. Wij maakten 10 kisten schiet voorraad buit. Toen echter de leege hui zen, die ons ter beschutting dienlderi, door "niet scheepsgeschut werden plat geschoten, moesten wij onze stelling ont ruimen. Italië gaat nog steeds voort, troepen zendingen naar Tripolis klaar te maken. Volgens de „Köln. Ztg." staal het nu vast, dat ook nog een vierde divisie- naar Tripolitanië vertrekken zal. Zij be staat uit de infanterieregimenten 37, 50, 26 en 57 Bevelhebber, der divisie is luitenant-generaal, graaf Trombi. Tusscher. Napels en Tripolis zal het onlangs van stapel geloopen schip voor de koopvaardijvloot Armando geregeld drinkwater aanvoeren. Van Messina vertrok gisteren (Za terdag) het stoomschip Edilio naar Tri polis met hout voor barakken en met 100 timmerlieden aan boord. Wat de uitbreiding van den oorlog aangaat, meldt men uit Konstantinopel, dat naar luid van een telegram, aan het departement van oorlog ontvangen, gis termorgen twee Italiaansche oorlogs schepen Akaba (in de noordoostelijke golf van de Roode Zee) gebombardeerd en enkele gedeelten van de stad ver nield hebben. Gisteren vermeldden wij dat de Porte de mogendheden in kennis heeft doen stellen met de verdedigingsmaatregelen die zij tegen een aanval van de Itali aansche vloot heeft genomen. Daartoe behooren het leggen van onde'rzeesche mijnen op bedreigde punten, met na me bij de Zeestraten. Sedert veertien dagen is ook de landzijde van die stra ten sterker tegen een aanval beveiligd. Honderd kanonnen van 24 tot 35 c.M. bewaken den toegang tot de Dardanel les Men verzekert, dat de artillerie in voortreffelijken toestand verkeert. In aansluiting met het gisteren ver melde en door ons als vreemd gequali- ficeerde edict, dat een vreemd idee geeft van den toestand in China verneemt d'e „Times" uit Peking, dat hooggeplaatsten het plan steunen, het welk beoogt, dat het Keizerlijk hof met de prinsen en den Regent zich vrijwillig naar Jcho! zullen terugtrekken, waar hun aller veiligheid het best zou zijn ge waarborgd. Intusschen zou het Vóórparlement, aan gevuld met afgevaardigden uit ,de op gestane provincies, te Peking kunnen bijeenkomen om een beslissing te nemen over de vraag of China een keizerrijk zal blijven of een republiek zou worden. De regeering zou zich dan moeten verbinden in den tu ch mtijd de vijan delijkheden tegen de opstapelingen te staken, evenals de oorlogstoebereidselen. Evenmin zou de regeering een oorlogs- leening mogen sluiten. Joeansjikai heeft een bezoek gebracht aan de buitenlandsche gezanten. Dezen gaven de hoop te kennen, dat er te Nan king geen moordpartij zal plaats vinden. De vrees bestaat echter, dat er te Nan king een groot bloedbad zal worden aan gericht, zoodra de opstandelingen de stad zullen hebben veroverd. De voorhoede der opstandelingen- macht, die op Nanking aanrukt, is in ge vecht geweest niet de verdedigers. Het treffen bleef onbeslist. Naar vermoed wordt, is een groote slag aanstaande. De vermeende diensten, door generaal Tsjang, die zich in Nanking met regee- ringstroepen staande houdt, aan de zaak der regeering bewezen, zijn beloond met toekenning van den „gelen rok", hetgeen algemeene verontwaardiging heeft ge wekt. De „Daily Telegraph" verneemt uit Peking, dat Joeansjikai zich niet anders vertoont dan met sterk militair geleide. Hij vreest voor een bomaanslag van de revolutionairen, want hij heeft verschei den dreigbrieven ontvangen. Naar het heet, weigert het hof naar Jehol te vertrekken. Er is een toenemende jaartij onder de Chineezen, die aandringt op de tusschen- komst van het buitenland. Echter wan trouwt men Engeland vanwege zijn ver bond met Japan, terwijl de invloed van de overige mogendheden niet aanzienlijk wordt geacht. Een teJegrahT uit Tientsin maakt mel ding van het gerucht, dat te Sjenfoe een moord op buitenlanders heeft plaats ge vonden. Blijken deze geruchten waar, dan zou er voor de mogendheden gegronde reden tot ingrijpen zijn. GEMENGD. De Medina' met den Koning en de Koningin van Engeland aan boord, is op reis naar Britsch Indië aangeko men te Port Said. Lord Kitchener begaf zich onmiddellijk aan boord. Ook de Khedive, de Turksche prins Zoea-ed-din cn de Egyptische minister-president be gaven zich naar den Koning en de Ko ningin om hen te begroeten. Koning Peter van Servië is Zon dag weer uit Parijs vertrokken na ook dien dag met president Fallières bezoe ken te hebben gewisseld. De president der republiek San Do mingo, Caceres, is vermoord. In Bar a. d. Aube hebben de wijn gaardeniers een vergadering gehouden, waarin het besluit is genomen de pro testbeweging opnieuw te beginnen, voor het geval 't parlement of de regeering de opneming van het Aube-departement in het Champagnegebied niet zouden goedkeuren. De regeering te Washington zal het Congres om zijn toestemming voor den bouw van 2 pantserschepen van 30.000 ton verzoeken, die met 10 veer- tienduimskanonnen gewapend zullen wor den en groote voorraden aan steenkolen moeten kunnen bergen. De staking der voerlieden teTriëst is geëindigd. Zaterdagavond waren in het ge heel in het marinehospitaal te Toulon acht en vijftig zieke schepelingen ter ver pleging opgenomen, van de meesten hun ner is de toestand niet langer onrustba rend en nieuwe sterfgevallen zijn niet voorgekomen. Wat den aard der ziekte verschijnselen betreft, aan cholera, waar Reuter over seinde, wordt niet langer ge dacht. Men zoekt de oorzaak nu in be dorven vleesch. Zaterdagavond is te Lissabon de algemeene bakkersstaking afgekondigd. Daardoor is den ganschen nacht Lissa bon het tooneel van een broodoproet geweest. De bevolking, die den stakers vijandig gezind is, poogde overal haar broodvoorraad in te slaan en daartoe werden de winkels bestormd en leegge roofd. Een bakkerij is verbrand. Botsin gen met de politie kwamen voor. Vele personen zijn gewond en vele gevangen genomen. De overheid heeft voor heden voorzorgen genomqn en de rëgeering heeft een besluit uitgevaardigd om het brood van buiten af vrij in te voeren. Zij waarborgt vrijheid van arbeid. Van Oporto is per trein brood' ontboden. De naam van den ex-presiden/t van Venezuela, Caslro, wordt weer eens genoemd. Onlangs hadden passagiers, van een transatlantische boot in Frank rijk de tijding gebracht, dat Castro door zijn teleurgestelde volgelingen was ver moord. Of dit gerucht waar was, is niet nader gebleken maar nu komt een twee de gerucht tot ons, dat met het eerste niet is overeen te brengen. De Venezo- laansche consul te Londen zou n. 1. aan Reuters Agentschap hebben meegedeeld dat Castro en zijn aanhang een neder laag hebben geleden bij San Cristobal. Indien deze tijding waarheid bevat, dan is daarmee tevens het antwoord ge geven op de vraag, die tot dusver on opgelost was gebleven, waar nl. ex- president Castro was gebleven. San Cris tobal ligt in den Zuidwestelijken uit hoek des lands, nog een heel eind be zuiden de golf van Maracaibo. Blijkens een te New York dd. 20 dezer uit El Paso ontvangen bericht zijn aanhangers van generaal Reyes 's mor gens om zes uur begonnen met den aan val op Ciudad Jiiarez. Het garnizoen, dat bestaat uit aanhangers van presi dent Madero, verdedigt de stad. Van an dere zijde wordt het bericht echter weer tegengesproken. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Wateringen A. J.Verhoeven, secretaris dier gemeente; is ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen op het eiland Soem- bawa van 16 Febr. tot 9 Mei 1908 als nog benoemd tot ridder 4e kl. der Mili taire Willemsorde de sedert tot sergeant- ziekenopzichter bevorderde korporaal- ziekenverpleger van het leger in Ned.- Indië H. F. M. Verdicht. Nederland en Frankrijk. Reuter seint, dat Deschanel als rappor teur over buitenlandsche zaken ook mel ding maakte van de reis van president Fallières naar Nederland, welke de goede betrekkingen, die tusschen Nederland en Frankrijk bestonden, nog had verbeterd. Waterweg RijnMaas. Reuter seint uit Aken, dat daar ver trouwelijke beraadslagingen waren ge voerd' door de commissie tot voorberei ding en bevordering van een vaarweg voor groote schepen, ter verbinding van Rijn en Maas. Er werd een vereen iging tot dat doel opgericht, die haar zetel zal hebben in Aken, en die haar bemoeiingen zal uit strekken tot Keulen en de industrieplaat sen aan den Boven-Rijn, en tot Neder land en België. Vrijzinnig-Democratische Bond. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Van betrouwbare zijde werd ons mede gedeeld, dat eenige afdeelingen van den Vrijzinnig-Democraiischen Bond, niet te vreden over de op de jongste algemeene vergadering gevallen beslissing in zake het vraagstuk der ouderdomsverzorging, zullen trachten zoo spoedig mogelijk nog eens een stemming over het principe: staatspensioen of geen staatspensioen, te verkrijgen. Zij meenen, dat de stemming op de bedoelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is geweest. Onze zegs man, die ook tot de afgevaardigden en niet tot de minste onder hen, behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een .buitengewone vergadering aan te vragen. Velen schijnen stellig van mee ning, dat de bond zich nog geenszins tegen het staatspensioen uitgesproken heeft. Staatscommissiën. Aan de Memorie van Antwoord in zake" hoofdstuk I van Staatsbegrooting is ook dit jaar wederom een staat van nog be staande staatscommissiën toegevoegd, waarbij ook voor zoover mogelijk inlichtingen werden gegeven omtrent den stand der werkzaamheden. Omtrent deze werkzaamheden wordt van de meeste gezegd, dat zij nog niet zijn afgeloopen, dat het rapport spoedig zal uitkomen of dat het reeds ingekomen is en d'e betrokken commissie dus spoe dig zal worden ontbonden. Omtrent d'e Staatscommissie in zake de landsverdediging, ingesteld bij Kon. besluit dd. 12 Dec. 1910, wordt mede gedeeld, dat van haar spoedig rapporten zijn te verwachten: 1c. over dc voeding der troepen, 2e het vo 1 '1 mi'i- tair onderricht en de bevordering der lichamelijke opvoeding van de jongeling schap, en 3e. aanschaffing van paarden. De Staatscommissie voor den handel- drijvenden middenstand, waarvan vele leden tevens de enquête-commissie vor men, heeft haar werkzaamheden opge schort tot die laatste commissie rapport zal hebben uitgebracht. Van deze commissie zelve wordt ge zegd: dat over het algemeen zij zeer veel succes had met het vragen van inlich tingen aan d'e gemeentebesturen en de ingekomen rapporten reeds voor een deel zijn gedrukt. Voorts zijn nog een groot aantal vra genlijsten aan de competente personen toegezonden. Rechtstaal. Naar het „Weekblad van het Recht'* verneemt, heeft het bestuur der NederL Juristenvereeniging in zijne onlangs ge houden najaarsvergadering besloten, aan de eerstvolgende algemeene vergadering, in den zomer van 1912 te houden, voor te stellen eene commissie te benoemen, om te onderzoeken op welke wijze ver betering kan worden gebracht in onze rechtstaal. De bedoeling is het niet te laten bij het verzamelen van Latijnsche en andere niet-Nederlandsche uitdruk kingen, die jn rechtspraak en litteratuur in zwang zijn, en het uiten van klachten omtrent het gebruik daarvan, doch tevens aan te geven, hoe deze door goed-Neder- landsch kunnen worden vervangen. De duurte. Op een schriftelijk ingediende vraag van den heer Limburg, of de Regeering bereid is de personen in Rijksdienst, met het oog op de thans bestaande duurte der eerste levensbehoeften, geldelijk tege moet te komen, heeft Minister Heems kerk, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers geantwoord, met een verwijzing naar de desbetreffende inededeeling in de Memorie van Antwoord op de Alge meene Beschouwingen bij de Staatsbe grooting voor 1912. (Zie ons blad van gisteren.) KORTE KRONIEK. Z. K. H. d'e Prins der Nederlanden heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het hoofdcomité voor de oprichting van een standbeeld voor den stadhouder Willem III. Z. K. H. zal zich morgen, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. v. Such- telen van de Haare, vöor eenige dagen naar Dobbin (Mecklenburg) begeven. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens den len December in Den Haag terug te keeren. De gewone audiënties van de Mi nisters van Marine en van Koloniën zullen op Vrijdag 24 November a.s. niet plaats hebben. Op 6S-jarigen leeftijd is te 'sGraven- hage overleden de heer G. Rijperman, oud-voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Het eenige Katholieke raadslid der gemeente Goes, de heer P. J. van de Ven, neemt ontslag als zoodanig wegens vertrek metterwoon naar Scheveningen. Van 1 December a.s. af zal door een nieuwen luxe-trein le klasse, „Lloyd- eii Riviera-Express" genaamd, eene nieu we treinverbinding tot stand komen. De trein loopt dagelijks van 's-Gravenhage en Amsterdam naar Marseille en Venti- miglia, alsook van 's-Gravenhage en Am sterdam naar Genua, en omgekeerd, zoo dat de passagiers gelegenheid hebben zonder onderweg over te stappen, hunne plaats van bestemming te bereiken. De trein vertrekt uit den Haag (S.S.) om 2.48 n.m., uit Amsterdam (W.P.) 3.10 n.m. en komt den volgenden dag om f.15 n.m. in Genua en 8 uur in Ventimigüa aan. Het is de vlugste treinverbinding die tusschen Nederland en de voornaam ste plaatsen aan de Noordkust der Mid- dellandsche Zee en de Noord-Afrikaan- sche havens bestaat. LEIDEN, 21 November. Geloof en Wetenschap. In d'e gisteravond gehouden vergade ring van de Vereeniging Geloof en Wetenschap heeft prof. J. Knaapen O.P. van Hees wijk, gesproken over Advents- en Kerstliturgie. Spr. zette allereerst voor zijn gehoor de bcteekenis van de liturgie uiteen. Men loochent de geneeie geschiedenis, als mea

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1