3)e C^icbeJve Sou/temt BUITENLAND. BINNENLAND. 3; Jaargang. No. 643. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 9J5. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH!|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco oer post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag IS November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Wat is Christus „Vóór 1900 jaren leefde er te Pa lestina een man, die Jezus van Naza reth of Christus genoemd werd. Zijn leven en Zijn daden maakten op - schudding. ,Hij werd gekruisigd onder Pontius Pilatus, op aanhitsing der Jo den. Dit zijn de feiten, welke wij als vaststaand en bekend veronderstellen. Waarom werd Jiij gekruisigd? Omdat Hij zich uitgaf voor Ood, voor Gods Zoon, voor den beloofden Verlosser. Voorwaar geen kleinigheid. Geen enkele godsdienststichter heeft het aangedurfd zulk een waardigheid zich toe to schrijven. Wij mogen dus wel onderzoekenof Jiet bij .Christus ernst was, of Hij werkelijk de bedoeling kan gehad hebben Zich God te ver klaren; en voorts: of .Christus geloof waardig is, als Hij aangaande Zich- zelven getuigt." Ziehier den eenvoudigen opzet eencr populair-apologetische verhandeling, ge schreven door Kapelaan P. J. A. van der jCammen en uit gegeven vanwege deapo- logetische vereeniging „Petrus Canisius." 'i is een mooi boekje, dat verdient in ruimen kring gelezen te worden. Helaas, in onzen tijd zijn dergelijke werkjes weinig ïn trek. Zelfs velen, die in godsdienstige zaken lang niet tot de onverschilligen mogen gerekend wor- Iden, redeneeren aldus: „Och, dat weet ik immers ,vvel." Ja zeker, weet u dat wel. Het ant woord, dat de Eerw. schrijver op de gestelde vragen geeft, ligt natuurlijk voor de hand, is bevestigend. Maar wat u niet weet is: hoe bevat telijk en onderhoudend, hoe logisch en ioveriuigend kapelaan v. d. .Cammen dat antwoord beredeneert. Jn gemoede kun nen we verklaren, het boekje met stij gende belangstelling gelezen te hebben, ons ten slotte erover verheugend, al die - bekende voorvallen en gezegden, .won deren en Jeeringen uit .Christus' leven weer eens in een nieuw licht, het licht der geloofsverdediging, te hebben aan schouwd en overwogen. Dit werkje 'tis slechts 86 pagina's vergt heusch niet te veel van uw geduld- en tijd, welke voor wereldsche lectuur zoo ruimschoots, voorhanden ple gen te zijn dit werkje is door zijn beknoptheid "en schrpfirant uitermate ge schikt om den weg voor dc lezing van meer 'dergelijke boeken te effenen. Het leert u, dat ook uitgaven van gods dienstige strekking onderhoudend kun nen wezen, zij het in anderen zin dan bij boekenverslinders gebruikelijk is. Om al deze redenen Is het te hopen, dat kapelaan v. d. Cammens geschrift door velen moge worden ter hand ge nomen en dat als gevolg daarvan de lezerskring ook der overige uitgaven van „Petrus Canisius" moge worden ver ruimd. Deze jjverige vereeniging deed meer van die inooie boeken verschijnen. Van deze apologetische instelling ge sproken, voor een waarlijk luttel bedrag per jaar ls men er begunstiger van en krijgt men al haar uitgaven als even zoovele verrassingen gratis per post toegezonden. ALGEMEEN OVERZICHT. In plaats dat de berichten bevestigd Jworden als zouden de Turken van plan zijn hunne stellingen rond Tripolis te verlaten om naar het binnenland te trekken, komen nu weer berichten dat de dagelijksche gevechten voortduren en met groote verliezen aan beide kanten! [gepaard gaan. De Italianen zijn intus- schen weer in een eenigzins ongunstigen positie gekomen door de gestadige re genbuien. De wed Medjoeïn, door de stortregens gezwollen, heeft de loopgra ven der Italianen bij de Boemeliana-put- ften weggespoeld en heeft zich vervolgens ;een weg gebaand door de stad naar zee. iDe troepen zijn genoodzaakt geweest hun stelling naar achteren te schuiven. Op het oogenblik zijn alle 6 vliegtui gen onbruikbaar, daarom stijgt iederen d<ag een kabelballon, omhoog. Zondagmiddag zonden de Italianen 6 voorname burgers van Tripolis, met Sei- man bei als woordvoerder, naar de Ara bieren om met hen te onderhandelen. Zij brachten woordelijk het volgende be scheid „Voor ons is naast elkaar geen plaatsw ij moeten sterven of g ij". Bij de Turken heeft zich de afgevaar digde van Fezzan gevoegd. Hij bracht 800 kameelruiters mede en eenige dui zenden bereden en niet-bereden inboor lingen uit het Zuiden, benevens ruim schoots proviand, in het bijzonder paar- denvoer, waaraan gebrek was. Nog steeds weet men niet beslist of de uitbreiding van den oorlog tot de Aegeïsche Zee zal plaats vinden of niet. Volgens een mcdedeeling van de Tri- buna, is een Italiaansche vloot van 18 schepen voor de Dardanellen bij Koera- kalessi aangekomen. Men weet niet of het bombardement reeds is begonnen. De telegraafkabel tusschen de eilanden Rhodos en Lemnos is doorgesneden. In ieder geval, wat er ook gebeure, voor Turkije schijnt het zoo'n vaart niet te zullen loopen. De „Tanin" verklaart, dat men na een gedachtenwisseling van Turkije en de mogendheden vaststel tv dat 'de laatste niet zullen toestaan, dat Italië alle kwetsbare deelen van het rijk zal aantasten. Italië zou uitsluitend on der deze voorwaarden de eilanden van, den Archipel kunnen aanvallen. Het is waarschijnlijk, dat Italië van de vlootac tie in de Aegeïsche Zee zal afzien. Overigens heeft de Turk door het eeuwige uitstel der vijandelijkheden ruimschoots den tijd gehad om de meest bedreigde plaatsen voldoende te be-i schermen. Uit Kanstantinopel wordt d.d. 16 de zer aan het „Berliner Tageblatt geseind Dezer dagen zijn kanonnen weggezon den, die voor Smyrna, Saloniki en Dede Agatsj bestemd zijn. De verdediging van Smyrna is, naar uit goede bron wordt' verzekerd, reeds zoo sterk, dat ook een groote vloot, b.v. de Italiaansche, onmo gelijk zou kunnen binnenvaren. Het heet, dat de verdedigingswerken, die op ver schillende punten aan de kust van de Aegeïsche Zee in de laatste weken zijn begonnen, bijna geheel gereed zijn. Voor den Balkan behoeft men zich blijkbaar niet onge rust temaken. Naar de laatste dagen ver luidde moeten .Griekenland en Turkije tot een overeenstemming zijn gekomen ten opzichte van Kreta waardoor verwik kelingen van dien kant zijn uitgesloten. De anti-Grieksche boycot is tevens ge ëindigd verklaard. Wat de overige Bal- kanstaten aangaat is men van alle behal ve Montenegro zeker dat zij geen vijan delijkheden zullen beginnen. En het laat ste rijkje alleen kan het toch niets uit voeren. Bevreemdend is daarom de hou ding van Oostenrijk, tenzij men daar be ter zou ingelicht zijn over vermoedelijke conflicten in den Balkan. Uit .Weenen wordt aan het „Bed. Ta geblatt" geseind: De Oostenrijksch- Hongaarsche regeering heeft, omdat een actie van .Italië in de Aegeïische zee op den Balkan een terugslag zou kunnen hebben, militaire maatregelen genomen aan de grens van Bosnië en Herzegowi- na. De garnizoenen aan de grens van Ser vië Turkije en Montenegro zipf versterkt De gendarmerie in die garnizoenen is verdubbeld en krijgsbehoeften zijn naar de grens gestuurd. De regeering houdt de marine-lichting 190S, die den lsten October zou worden ontslagen, onder de wapenen en wel niet alleen de man schappen van deze lichting, die bij het reservekader waren ingedeeld, maar ook nog zooveel andere manschappen van de lichting 1908, dat daardoor het reserve kader op oorlogssterkte komt. Joean-sji-kai is nu zijn werk om or de in den chaos in China te brengen, in zooverre begonnen, dat hij een nieuw ministerie heeft gevormd. De namen der nieuwe ministers zijn Liang-toeng-jen, Buitenlandsche Zaken, Wang-si-hi-tsjen, Oorlog, Sa-tsjen-pring, Marine, Jang-sihi-tsji, Verkeer, Jen-si- oe, Financiën, en Tojang-tsjeng, handel. Dit zijn allen, naar men meldt, Chinee- zen. Toch moeten er nog een paar.Majid- sjoes in zitting nemen, ofschoon di,t geen prinsen zijn. Uit het feit .,dat Li ang-toeng-jen minister van Buitenland sche zaken is, wordt opgemaakt, dat Joeap-tsji-^ai pog altijd troqw gebleven is aan zijn vroegere politiek, die gericht is op een zeer vriendschappelijke ver houding tot Duitscliland en Amerika. Beiden gelden toch voor vrienden der genoemde rijken. De correspondent te Peking echter is van oordeel, dat het nieuwe, door Joeansjikai gevormde kabi net onmogelijk tevredenheid kan wek ken of de overtuiging kan vestigen dat de nieuwe ministers (van wie cr enkelen benoemd werden zonder daarin te zijn gekend) Joeansjikai zullen kunnen bij staan. Onder de ministers is b.v. Tsjang sjeng (handel) die in Sjanghai tot de leiders van den opstand behoort, en van wien wordt verzekert, dat hij in een ma nifest, tot de wereld gericht, aange drongen heeft op den afstand van den keizer. Tsjangtsjeng zal daarom een be noeming onmogelijk kunnen aanvaarden. Ook seint de Times-correspondent, dat de nieuwe minister van financiën, iemand is, die van financieele zaken niets af weet. De Chineesche pers critiseert het nieu we kabinet (waarin slechts één Mand- sjoe zitting heeft) zeer scherp. Vooral de benoeming van een der nieuwe mi nisters die onderkoning is van een pro vincie, die in opstand is gekomen en den keizer verloochend had, wordt zeer scherp afgekeurd. De „Times" verneemt uit Sjanghai, dat hei regeeringsprogram der revolutionai ren o. m. de stichting bevat van een repu- bükeinschen hond van alle opgestane pro vincies. Het parlement van dien Statenbond zal onverwijld bijeenkomen te Sjanghaimaar als hoofdstad van den Statenbond zal ver moedelijk Nar.gking worden aangewezen, zoodra die stad veroverd zal zijn. De bekende revolutionair Sbenjatsen zou dan de eerste president van den repu- bükeinschen Statenbond .worden. De gemeenschap met Nanking js afge sneden. De val of het standhouden van Nanking zal over den toestand beslissen. Falen de opstandelingen erin Nanking te veroveren en Tsjang te verslaan, dan zou dat een bloedige verwarring tengevolge hebben. Dat Joean zelf nog niet zoo overtuigd is, dat zijn pogingen met een goeden uitslag zullen bekroond worden, blijkt uit een telegram .uit Tientsin dd. Vrijdag, wat nl. meldt: Er verluidt, dat prins Tsjing en Joeansjikai aan de Europeesche mogendheden zullen verzoeken, den Kei zer te beschermen. Weer een hartig woordje js gesproken door den Paus over de Pers. Aan den voorzitter van den Neder- Oostenrijkschen Katholiekendag heeft de Paus, jn antwoord op een tot hem ge richt schrijven van eerbied ,en onderwer ping, een brief geschreven, .waarin o. m. het volgende .wordt gezegd: „Wat nu de gevolgen betreft, die voort vloeien uit het lezen van de slechte ;>ers, die ook bij u worden ondervonden en in de toekomst in nog grootere mate gevreesd worden, betreuren Wij ze met u, geliefden zoon, en deelen ook uwe vrees» ,Wij wensch en, dat de meest wel sprekende van uwe redenaars do schoone gelegenheid te baat mogen neme^. en op de plaatselijke bijeenkomsten heel hun welsprekendheid mogen aanwenden om de slechte pers te bestrijden en de geloo- vigen van de slechte bladen terug te houden als van vergiftigde bronnen. „Wanneer gij piet de hulp des hemels dat bereikt, dan zult gij deze bijeenkomst daarom alleen reeds tot de meest vrucht bare kunnen rekenen We mogen deze woorden ook wel ge schreven achten voor ons land, waar men nog te weinig van het nut der Roomsche en van het verderfelijke der onroomsche neutrale en liberale pers js overtuigd. GEMENGD. De aardbeving van eergister, die in wijden kring gevoeld is en die hier en daar ernstige schade aanrichtte, heeft men bij toeval geheel kunnen registree- ren. In de sterrenwacht te Bamberg was een assistent toevallig bezig een tijdsbe paling te maken. Hierdoor kon de tijd van bijna eiken golf van den voorstoot den hoofdstoot en den nastoot tot op 1 honderste seconde nauwkeurig wor den bepaald. De voorstoot begon om 10 uur, 26 minuten, 33 seconden, de hoofd stoot begon ora 10 uur 26 minuten 59 seconend en duurde ongeveer 5 secon den. Als 8taaltje d^ Aa.n£erichte scha de geven wij het volgende uit Konstanz Groote steenen zijn van de vier Meter hooge Kruisbloem van den toren van de monster op straat gevallen. Evenzoo viel het 5 M. hooge beeld van de Germania dat op het gebouw van de hoofddirectie der posterijen staat, op straat in kleine stukken. Een dienstmeisje werd uit een eerste verdieping geslingerd cn zwaar gewond. Tal van daken zijn afgerukt. Te Dillingen is een deel van de kerk toren op straat gevallen. Daar de overheid te Washington vreest voor een nieuwen georganiseerden opstand in Mexico, heeft zij besloten de troepen aan de grens te houden om de orde te handhaven, onder inachtneming van de strengste neutraliteit. Berichten te Washington door de over heid ontvangen doen deze gelooven, dat Madeiro zich in een ernstigen toestand bevindt. De republikeinen in Portugal willen de vloot uitbreiden. De regeering zal het parlement een voorstel doen tot aankoop van een ge heel nieuwe vloot divisie. Deze zal moe ten bestaan uit drie slagschepen van 19 a 20.000 tons,* drie kruisers van 9500 tons, acht torpedo's, vier onderzeesche booten en een drijvend droogdok. De kosten worden op 320.000.000 gul den geschat en de levering wordt aan Engelsche firma's opgedragen. Een 10-tal matrozen van de Fransche oorlogsschepen „République" „Suffren" en „Marceau" is onder zware vergiftigings verschijnselen ernstig ziek geworden. Een der matrozen is reeds gestorven. Van vier anderen is de toestand hopeloos. Het internationale anti-maqonnieke congres, waarop ook Nederland vertegen woordigd is, werd gister te Parijs ge opend. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Bussum, B. Kramer, thans hoofdcommies der telegrafie zijn benoemd tot agent der Rijksver zekeringsbank voor den tijd van één jaar A. C. Dat, eervol ontslagen officier machinist 2e kl. bij den Marine stoom vaartdienst; N. J. Veen, te Amsterdam, onder toekenning van verlof in zijn be trekking van opzichter van den arbeid en W. J. ten Dam Ham, suikertechnicus te Rijswijk (Zuid-Holland). is G. M. Beckers benoemd tot burge meester van Bingelrade. Bakkersnachtarbeid. Donderdag heeft het Nationaal comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf vergaderd in Krasnapolsky te Amsterdam. De voorzitter deed in zijn openings woord uitkomen, dat het nog niet is mogen gelukken om het ontwerp-bak- kerswet in openbare behandeling te krij gen. Twintig jaren, zeide hij, zijn wij reeds in actie, door verandering van ministerie werden wij 5 maal met andere ontwerpen verrast en thans, nu de re geering gereed is, het ontwerp dus klaar ligt, nu gaan andere wetsontwerpen zoo pas voor de behandeling gereed de onze voor. Na breede bespreking besloot men nogmaals een adres te zenden aan de Tweede Kamer en afzonderlijk aan ieder Kamerlid een exemplaar te zenden. Dit adres luidt„Het nationaal comité voor afschaffing van Bakkersnachtarbeid is zoo vrij uw geëerde aandacht te ves tigen op de noodzakelijkheid der behan deling van het wetsontwerp-Bakkerswet herhaaldelijk is reeds door een enkele uwer leden getracht de regelen der werk zaamheden zoodanig gewijzigd te krijgen, dat het ontwerp-Bakkerswet spoedig aan de orde zou komen. Het mocht evenwel niet gelukken. Daar nu bij ons door dit herhaaldelijk afstem men de vrees ontstaat, dat de Bakkers wet nog meer in 't gedrang zal komen, dringen wij bij uwe Kamer er op aan, dat toch de behandeling niet uitgesteld wordt, waar de noodzakelijkheid van af schaffing der nachtarbeid door duizenden in ons bedrijf erkend wordt. Redenen waarom wij uwe Kamer ver zoeken nogmaals op een spoedige be handeling der Bakkerswet in dé regeling der werkzaamheden aan te dringen. De Maasconcessies. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal spoe dig bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet worden ingediend, dat ten doel heeft, de zoogenaamde Maasconcessies voor exploitatie door den Staat te be stemmen. Daarnevens zal worden aanhangig ge maakt een wetsontwerp om art. 67 van het Xde Hoofdstuk der Staatsbegrooting (thans uitgetrokken op f245,000) te ver- hoogen met f 1,900,000, en dus dit artikel te brengen op f2,145,000. De som van f 1,900,000 zal worden gebruikt tot afkoop van de rechten der „inventeurs" der Maas concessies. Ten sloite is te verwachten een nieuwe regeling van de verhouding van de Do- maniale mijn (in exploitatie bij de Aken- Maastricht Sp. Mij.) tot den Staat. De Slaat zou, naar verluidt, bereid zijn, van zijn rechten op het hem toekomende deel van de door de Domaniale mijn gemaakte winst afstand te doen tegen betaling van f 1,500,000. Dit bedrag zou dan ten goede komen voor de betaling van de rechten der „inventeurs" der Marsconcessies. De Opium-Conferentie. Men meldt aan het „Hbld." Minister Grey zei, antwoordend op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, dat het programma voor de in December hier te houden opiumconferentie nog niet door hem was ontvangen. Toen de Minister dat zeide, was het stuk vermoedelijk juist op zijn departement aangekomen (het is in 't begin van deze week verzonden), wat echter natuurlijk niet wegneemt dat de verzending wat laat is geschied. Dit is échter geheel buiten de schuld van de Nederlandsche Regeering die op haar beurt het program weer van elders wachtte. Zij kreeg het eerst verleden week en kon het dus niet eer verzenden. De plattelandspost. Voor zooveel het noodig wordt geacht, zal in plaatsen, waar geen postinrichting is gevestigd, doch een postbode woont, aan het publiek gelegenheid worden ge geven om postzaken af te doen ten huize van dien beambte. Deze zal op werk dagen gedurende ten hoogste 'één uur daartoe beschikbaar zijn. (Vad.) De Katholieke Universiteit. Men schrijft aan de „Tijd" Verschillende gemeenten jn het Zuiden des lands zullen, naar verluidt in de dag bladen, pogingen aanwenden bij het be stuur der JRadboudstichting om de eer lang op te richten Katholieke universi teit binnen hare muren gevestigd te zien. Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Nij megen en andere plaatsen zullen beproe ven de universiteit te verkrijgen. Het bestuur der JRadboudstichting heeft dus slechts te kiezen. Begrijpelijk is het, dat ook Maastricht niets ongedaan zal laten om de K. U. tq bekomen, en in- de afdeelingen tot onderzoek van de genieentebegrooting 1912 werd geïnformeerd, of 3. en W. reeds stappen hebben gedaan om de Kath. universiteit voor het aloude Tra- jectum ad JMosam te verkrijgen. In een afdeeling werd als algemeene wensch te kennen gegeven, dat Maas tricht niets ongedaan moest laten in dezen, terwijl Be raadsleden tevens de meening waren toegedaan, dat eventueel niet zou mogen worden opgezien tegen het brengen van zware financieele offers. Het antwoord van B. en \V. was, dat hun college zich met een officieel schrij ven -tot het bestuur der Radboudstichting wenden zal met het verzoek mede te deelen, of er kans bestaat, om de op te richten K- D. te Maastricht te vestigen. In dat schrijven zullen 3. en W. tevens mededeelen, dat de gemeente niet zal opzien tegen het brengen van beduidende financieele offers, wanneer daardoor de vestiging der universiteit te Maastricht kan worden verzekerd. B. en W, zullen in ieder geval al het mogelijke doen, om den 'door de raadsleden uitgesproken wensch te verwezenlijken. De duurte. Prov. Staten van Zeeland hebben be handeld het voorstel van Ged. Staten om een wijziging te brengen in de begrooting voor 1911, teneinde Ged. in de gelegen heid te stellen om eiken ambtenaar en beambte in dienst van de provincie, wiens inkomen beneden f1600 blijft, een toelage van f25 te geven. De heer De Veer stelde daarbij een motie voor, waar-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1