v. WAVER Gas Ornamenten J. L. CREIJGHTON, Brokl 150 398e Staatsloterij. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIE N. NIEUWSTE MODELLEN in buitengewone groote keuze, billijke prijzen. Tijdgeestbriefjes geldig voor één Loterij, DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kaspers en Commissionnaics in effecten. STEUNT ONS mei uwe Sinds jaren geleverd aan hare Majesteiten <5 de KONINGIN en de KONINGIN-MOEDER, JAA GULDEN ZA GULDEN flf II II I bij verlies van één 111 I bij verlies vanéén E lV/Vf duim. \J\J wijsvinger. paalde personen toesprak, maakte zoowel voor deze als voor het geheele corps de berisping dragelijker, wijl ook een deel terecht geweten werd aan verkeer de gewoonte en aan te groote meegaand heid. Het humaan optreden blijkt juist uit het niet op den voorgrond plaatsen! van enkelen en het niet-maken van slacht offers. Ware nu de zaak binnen Leidens mu ren gebleven, dan ware publicatie bij aanplakking onnoodig geweest. Maar de zaak was uitgelekt. Er waren ook buiten het „corps", die er van vernomen had den; strikte geheimhouding als velen in het geheim zijn betrokken, is zeld zaam. Het was duidelijk, dat de zaak niet verborgen kon blijven, en dat, als zij publiek werd, het gebeurde de universi teit, stellig althans dc Leidsche, zou schaden. De aard van het gebeurde bracht dat mee. Wegneming nu van die schadelijke gevolgen wasslechts mogelijk, dooreene besliste, openlijke, niemand sparende afkeuring. Men had hier met een „buitengewoon geval" te doen, waarin de Senaat ge rechtigd zou zijn geweest, enkelen tijde lijk of voor goed te verwijderen. Dat Ware ook een middel geweest om afkeu ring uit te drukken, maar daardoor zou den sommigen zwaarder getroffen zijn clan billijk was. De Senaat bezigde dat middel dus niet, mits dan ook de rector- magnificus van zijn recht gebruik maak te om publiciteit van de berisping te ge ven. Dit was dus de zachtere methode. Geoorloofd was deze zeker, want wie het meerdere mag, mag ook het mindere. De Senaat kon zich onthouden, indien hij Üvist, dat de rector-magnrficus van zijn recht zoo streng mogelijk gebruik maak- te. Ons wil het voorkomen, dat in deze "wel met strengheid, maar ook met ge matigdheid en steeds binnen de gren zen der wet, door den Leidschen rector- magnificus in den Leidschen Senaat is ge handeld. En al mogen sommigen, die meenen dat de Universiteiten eigenlijk; aan de studenten behooren, over dat op treden verstoord zijn ,zij die in 't oog houden, dat de Universiteiten behooren aan geheel de Natie, en dat deze recht heeft op handhaving der goede zeden eri <^er betamelijkheid in die kostbare inrich tingen zullen rector en senaat prijzen. D e d u r e t ijd. De volgende paro die op het geroep om hulp van overheids wege komt in het „Utr. Dbl." voor: „Naar men verneemt is er dezer dagen een voorloopige vergadering gehouden van winkeliers, ambtenaren op verschil lende kantoren van particulieren en an dere belangstellenden, om den duren tijd te bespreken en middelen te beramen om de daaruit voortspruitende moeilijkheden weg te nemen. Voorgesteld werd, dat men zich zou wenden tot het gemeentebestuur, even als dit door de gemeentearbeiders en thans ook door de hoogerbezoldigde ge meente-ambtenaren is geschied, teneinde te verzoeken, dat uit de gemeentekas aan ieder, die daarom vragen zou, ten minste f 200 zou worden toegekend. Een der aanwezigen stelde bescheiden de vraag of 't niet beter wezen zou het voorbeeld onzer vaderen te volgen, en zooals deze in dure tijden deden „de tering naar de nering te zetten". De leider der verga dering gaf daarop op minder vriendelij ke wijze den vorigen spreker te kennen, dat men van bezuiniging niet gediend was en men in deze vergadering niet met zulke ouderwetsche begrippen als „de tering naar de nering te zetten" moest aankomen. Toen de aldus- terecht gewe zen e waagde schuchter te vragen, van waar het geld moest komen, om uit de gemeentekas, aanzienlijke bedragen voor gemeld doel beschikbaar te kunnen stel len, werd hij, zooals meer in sommige vergaderingen gebeurt, wanneer men op bescheiden wijze, voorsteilen van den leider meent te mogen bestrijden, uitge jouwd en uitgefloten, terwijl de leider hem barsch toevoegde: „waar het geld vandaan komt gaat ons niet aan, daar is de gemeenschap voor". En toen de opposant nog een laatste poging waag de om zijn meening te zeggen en er op te wijzen, dat de gemeenschap toch uit de gezamenlijke leden der gemeente be staat, die dan hoogere belasting zouden moeten betalen, waardoor men ten slotte niet verbeteren zou, werd hem door den leider het zwijgen opgelegd en gezegd;, dat wanneer hij niet met ailes instemde, wat zou worden voorgesteld, hij uit de vergadering zou worden verwijderd. (Ap plaus). Ten slotte werd aangenomen, dat er een adres zou worden ter teekening ge legd, waarin aan den gemeenteraad zou worden verzocht 1o. dat aan eiken onder teekenaar uit dc gemeentekas zou wor den toegekend f 200. 2o. Dat in geen geval hoogere belas tingen zonden worden gelieven. Er zouden, meende men, wel in den gemeenteraad een paar wèl- en zeer lang- sprekende leden worden gevonden, die het adres met warmte zouden steunen. De opposant bromde zo oiets van „het schijnt wel of ze hier allemaal gek zijn", maar durfde het niet hardop zeggen." Droeve tijding. Te Loppersum kregen de ouders bericht uit Hamburg, dat hun zoon, de 20-jarige Joh. Broos, aldaar bij het spildraaien voor een der ankers van het scllip, waarop hij voer, overboord was geslagen en verdronken. Een slaapwandelaar. Te Dinx perlo kwam een persoon in nachtgewaad' de hulp van den veldwachter inroepen, om een paar inbrekers, onder zijn bed verborgen, te verjagen. De politie on derzocht, maar vond niets. De persoon, die hulp inriep, bleek een slaapwandelaar te zijn. (Arnh. Crt.) Een bij elkaar gestolen „\Va- r e n li u i s. In de Russische stad Tam- bow was sedert eenige jaren een reus achtige zaak gevestigd, een zaak in alles, een zooals men het tegenwoordig noemt „Warenhuis". Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verdrongen de kooplustigen zich in het enorme win kelpaleis. Geen, wonder, want men kocht er goede dingen voor bespottelijk wei nig geld. Verschillende winkeliers te Tambow hebben aangetoond, dat de meeste artikelen in het koophuis voortdu rend beneden inkoopsprijs van de hand gedaan werden. Een winkelier, die be neden inkoopsprijs verkoopt en er toch rijk bij wordt.... Men stond voor een raadsel. Dan kwamen er bijvoorbeeld da gen, dat horlogekettingen, een handels waarde van vier roebel vertegenwoordig de, voor twee roebel verkocht werden. Heerendassen kreeg men er 50 pCt. be neden fabrieksprijsvan handschoenen scheen de eigenaar der zaak een zoo grooten afkeer te hebben, dat hij ze, om er blijkbaar maar van af te wezen, otiï zoo te zeggen bijna cadeau gaf. Men be gon te Tambow aan een nieuw wereld wonder tc gelooven, temeer wijl de eige naar van de onderneming -- wij zeiden het reeds in acht jaar tijds miilionair geworden is. Verschillende winkeliers begonnen in het „Warenhuis" inkoopen in het groot te doen, wijl zij er veel min der betaalden dan bij de fabrikanten. Toen is plotseling de oplosring van het raadsel gekomen. Er wordt op de Russische spoorwegen altijd gestolen, doch zooals het in den laatste» tijd ging werd het toch wel wat al te bar. Vooral bij de Oeral-spoorweg- maatschappij werd zooveel gestolen, dat de directie het zelf ten slotte „onbe schaamd" noemde. Het regende dag in dag uit klachten van Fransche, Duitsche en Engelsche firma's zoodat ten slotte de regeering er zich mee bemoeid heeft. En nu is het gebleken: alles is gestolen voor het goedkoope „Warenhuis". De ze nobele onderneming had vrijwel alle pakdragers in haar dienst, salarieerde de dieven, al- naar gelang van hetgeen zij aanbrachten met 50 tot 200 roebel per maand. Men is begonnen met het die ven van handkoffertjes om te eindigen met geheele balen. Met de meest ongehoorde brutaliteit zijn geheele kisten en koffers van het station naar het „Warenhuis" gebracht; eerst des nachts, eindelijk, toen de die ven waarschijnlijk bang geworden zijn, dat zij door te weinig te slapen hun nuwstelsel zouden schokken maar ge woon op klaarlichten dag. Binnenkort zal de zwendel- en roof- zaak voor het gerecht komen. Of alle gestolen, voorwerpeu bij de rechtzitting overgelegd zullen worden? In dat geval zou waarschijnlijk het Paleis van Justitie eerst wat vergroot moeten worden. Al leen de gestolen hoeveelheid armban den, broches, halskettingen, oorbelle tjes, horloges, horlogekettingen, dassen en kantwerk weegt een zeventigduizend pond. De eigenaar van het „Warenhuis" schijnt bijtijds door een van zijn getrou wen gewaarschuwd te zijn, en is voort vluchtig. Over den duur van droom en. Gelijk bekend is neemt ook zelfs de1 langste droom slechts zeer weinig tijd in beslag, maar dit te bewijzen, valt in den regel vrij moeilijk. Eenmaal gelukte dit Dr. Macleod, den lijfarts van konin gin Victoria van Engeland. Hij vertelt het in de volgende woorden „Op zekeren avond was ik Iaat thuis gekomen en moest noodzakelijk nog een stuk opmaken, dat den volgenden morgen vroeg naar het bureau van een courant gebracht moest worden. Een vriend die mij bezocht, stelde mij voor, het voor mij op te schrijven als ik hei hem dicteerde; dankba. nam ik zijn aanbod aan, en wij begaven ons onnridde- lijk aan den arbeid. Ik was evenwel zóó vermoeid, dat mij, toen ik den eersten volzin had gedicteerd, de oogen toevie len en ik vast insliep. Ik droomde ook een langen en zeer ingewikkelden droom en werd toen weer opeens helder wakker. Naar mijn gevoel te oordeelen, kon ik uren hebben geslapen. Ik gevoelde mij heelemaal verkwikt en kon eerst niet begrijpen, waar ik was en waarom ik niet in mijn bed lag. Eerst toen ik mijn vriend aan de schrijftafel zag zittenk drong het tot mij door, dat ik bij liet dicteeren in slaap moest zijn gevallen. Ik maakte met vele woorden mijn veront schuldiging over mijne onbeleefdheid, dat ik hem zoo laat in den nacht aanj mijn schrijftafel had gehouden en zelf in slaap was gevallen. Mijn vriend stond op en k\vam ver schrikt bij mijn leuningstoel staan. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij. „Ben je on gesteld? Ik weet werkelijk niet wat ie bedoelt?" „Het spijt me zoo, dat ik je hier een paar uur opgehouden heb, terwijl ik sliep", antwoordde ik, nog- altijd be schaamd. Maar hoe groot was mijne verbazing, toen ik vernam, dat hij van mijn slapen geheel niets had gemerkt, en zelfs den door mij gedicteerden zin nog niet eens geheel had afgeschreven, toen ik tegen hem begon te spreken. Ik moet dus ecji langen, uitvoerigen droom in den tijd van op z'n hoogst een paar minuten ge droomd hebben." Iets dergelijks wedervoer Lord Hol land, den schrijver van de Memoires van de Whigpartij. Terwijl een vriend hem iets zat voor te lezen, viel hij in slaap en had een droom, die zoo lang was, dat de droomer later twintigoninuten noodig had, om hem op papier te brengen. Om die heele geschiedenis te drooinen, had hij slechts zoo weinig tijd noodig gehad, dat hij hei begin van den zin, waaronder hij ingesluimerd was, nog duidelijk wisi en het slot van den daaropvolgenden zin tot hem doordrong toen hij al weer wak ker was. Hij kon dus slechts een paar. seconden lang geslapen hebben jen in dien tijd toch een langen droom gehad hebben. De Amerikaansche dichter Willis had een reis door Europa gemaakt, enldroom- de na zijne thuiskomst, dat hij die reisi nog eenmaal deed. Hij doorleefde in zijn droom bijna alle gebeurtenissen der reis opnieuw, iets nieuws daarbij was echter, dat hij op den terugweg in den Oceaan; viel. Dit onaangename voorval deed hem» uit den slaap opschrikken en toen hij de klok op zijn nachttafel raadpleegde^ merkte hij tot zijn verbazing, nog geenJ drie minuten te hebben geslapen. Drie minuten te voren namelijk had hij op de klok gekeken. Een Zuidduitsche onderwijzer ging op een middag op zijn gemak in een leuning stoel voor den haard zitten om een mid dagdutje te doen. Met een laatst en bliki op de klok, die op den schoorsteenmantel stond, sliep hij in. Hij had een akeligen! droom, zag zich wegens moord gevangen genomen, eii ter dood veroordeeld. Na een voorarrest van meer dan een jaar zag hij zich naar het schavot brengen en met ontzetting voelde hij het koude staal van den scherprechter aan zijn hals. Daarvanf werd hij wakker en zijne verschriktef oogen vielen op de klok voor hem. Hi| had precies een en drie-kwart minuut ge slapen. Amerikaanseh. Een schade loosstelling van 230.000 gulden voor het verlies van twee armen en een been, is zelfs volgens Amerikaansche begrippen..., Amerikaansch. Een reiziger op de Sout hern Pacific-railway, te San Francisco woonachtig, die bij een spoorwegongeluk! zoo ernstig gewond werd, dat hem ge noemde tichaamsdeelen afgezet moesten worden, heeft zich daarvoor zulk een in sommiger oogen zeker royale vergoeding toegekend gezien. De Spoorwegmaatschappij bood hem eerst de enorme som van 1250 gulden aan. Doch daar was de man begrijpelij kerwijs niet mee tevreden. Hij bracht zijn eisch tot schadevergoeding voor den rechter, die hem 250.000 gulden toewees. Toen de Maatschappij in hooger beroep gmg, gooide hij het met deze op een «c- coord 140.000 gulden. Door verschil lende .omstandigheden kwam het echter todi tot een proces, met als resultaat, dat hem 140.000 werd toegewezen. Aan gezien de Maatschappij echter tegelijk1 ook veroordeeld werd de rente op deze som te betalen, en het ongeluk den 3ln Dcc. 1005 was gebeurd, heeft de reiziger dezer dagen een cheque in ontvangst kun nen nemen van 92.747 dollar of in Hol- landsch geld 231.800 gulden. AALMARKT 25, LEIDEN. DIK VET SPEK per 5 pond f 1.65. MAGER SPEK, per 5 pond f 1.75. W.A.J.ALKEMADE Az. Vleeschhouwer en Spekslager. Langstraat 26. Wassenaar. Tevens verkrijgbaar alle soorten FIJNE VLEESCHWAREN. 11001 Firma VAN DER LINDEN, (L. P. VAN DER DRIFT) OUDE: RIJN 67, Telefoon 227. (100) LOOD. en ZINKWERKEN Aanleg van Gas- en Waterleiding. Lei-, Houtcement- en Cement-Mastix. Dakbedekking met veeljarige garantie. Stoomboot-Maatschappij v. h. E. S. C. ST. MARTIN - Rotterdam. Geregeld wekelijksche dienst LEIDEN-LEEUWARDEN. Vertrek van Leiden via Harlingen en Franeker iederen Maandag- namiddag, van Leeuwarden iederen Dinsdagmorgen vroeg. Directe dienst naar Heerenveen, Akkrum, Oldeboorn, Gorrcdijk en Drachten. Goederen voor Dokkum, Groningen, Martenshoek, Hoogezand, Sappemeer en Zoidbroek worden tegen billijke vrachten aangenomen. Agent te Leiden J. E. WIJNTJES. Heerengracht 122. (10529) Telephoon IVO. 37» Tijdgeestpolissen 11.15, betaalbaar met ƒ1.- por maand. Geldig voor 3 achtereenvolgende Loterijen. Kans gelijk 1/20 Staatslot. Gratis Herverzekering. Ook verkrijgbaar: geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. 14, 15 en 1/10 Tijdgeestbriefjes kunnen vóór de 5e Klasse gesplitst worden. Verkrijgbaar te Rotterdam a/h Hoofdkantoor, Wijnstraat 16 en te Leiden bij J. A. Smit, hoofdagent, Haarlemmerstraat 83, J. Fleur, Haarlemmerstraat 250, A. Kouwenberg, Morschstraat 33, W. J. Bauman, Jan Vossensteeg 29, F. C. H. v. d. Linden, Haarlemmerstraat 18, A. Starkenburg, Hooigracht 18, C. J. Wijnbeek, Nieuwsteeg 10, W. Vermeij, Noordeinde 6, P. J. Goddijn, Heerenstraat 15, H. Zirkzee, Nieuwe Rijn 63, P. C. Beugelsdijk, Groenoordstraat 5 en G. Pierlot, Lijs- bertsteeg 2, te Oegstgeest bij M. Vreeken, te Sassenheini bij G. de Nobel, te Roelofarendsveen bij B. Pauw, te Ter Aar bij T. Bosdam- Kort, te Katwijk bij J. A. Godijn, te Noordwijk-binnen bij W. F. H. Tieman, Kerkstraat 30 en W. A. P. M. Peters; teNoord- wijkerhout bij A. de Winterte Stompwijk bij C. van Santen, Hzn. te Alkemade bij B. Paauwte Warmond bij J. J. van Seggelente Zoeterwoude bij G. v. d. Lubbete Alphen bij J. Voorbergen. 11503 Rapenburg' No. 30, ingang iioek Houtstraat (291) LEIDENo Interc. Tel. No. 62 Leest De Leidsche Courant. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor (fiftfl bij levenslange GULDEN \f\f\ ■UUU "UU b'i overlijden. DUU GULDEN bij verlies van één hand of voet. GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. De aitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Nederl, Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „FATUM" tes-ür avenhage GULDEN bij totaal gezichts verliesvan één oog GULDEN bij verlies van eiken V anderen vinger.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10