Gemengd Nieuws. STATEN-üENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 Nov. (Vervolg.) Bij de voortzetting van het debat over de Indische begrooting achtte de lieer v. Lennep (C.H.) geenerlei grond aanwezig voor de bewering dat de In dische regeeringsambtenaren zi'ch meer scharen aan de zijde der industrieel en dan aan d;e der inlandsche bevolking. Men moet de belangenstrijd tusschen de suikerindustrie en de grondeigenaren niet te veel op de si pits doen samen vloeien. De heeren v. ld sin ga (C. H.) en Bogaardt (R.K.) bepleitten krachtig bestrijding van de rietbranden, die ge woonweg schandelijk voor ons bestuur in Indië zijn en die volgens den heer Bogaardt veroorzaakt worden door een soort van tuchteloosheid onder de in landers. door dessaboeven, die vrijge sproken moeten worden wegens gebrek aan bewijs. De Minister van Koloniën zet te tegenover den aanval van den heer Duys op het suikersyndicaat uiteen, dat dit lichaam is het officieele vertegenwoor d gende orgaan van de suikerfabrikanten. Nie s rationeeler dus dan dat de Regee ring, wanneer zij voorlichting in de eene of andere suikerzaak behoefi, het ad vies vraagt van het syndicaat. In zijn verder betoog gelooft de Minister dat zeer goed eene regeling is te treffen, waarbij de suikerfabrikant meer bedrijfs zekerheid krijgt en de grondeigenaars, zijnde de inlanders, zullen ontvangen de werkelijke waarde voor hun grond. Wat de rietbranden betreft, er wordt tegenwoordig een streng politietoezicht u geoefend en de schuldigen worden ge- s met deportatie. Men hoopt door d :ze middelen het euvel te beperken. ,\a repliek van den heer Duys t(S.D.) wordt de afdeeling goedgekeurd. Bij het verdere debat dient de heer De Meester (U.L.) ook namens en kele andere heeren ee,i amendement in om geen ge!d;n toe te staan (f 12.240) voor een bureau bij het Binnenlandsch Bestuur voor de controle op de lands kassen in do Buitenbezittingen. Spr. ver- d g; dit voorstel inet een kort woord. De Minister van Koloniën be strijdt dit. De Voorzitter stet voor de stem ming over het amendement tot later aan te houden, wegens den Vrijdagmiddag, -waarop na half 4 niet meer wordt ge- s ed. De heer Duys (S.D.) consta teert, dat de onvoltalligheid der Kamer dus blij er. (Oeroepdan moeten we ook n,e: debatteeren, stemmen over 't amen dement.) De V o o ri z i 11 e r wil dan toch «naar laten stemmen. Het amendement wordt in stemming gebracht. Er worden uitgebracht 22 stemmen voor en 19 tegen, waaruit de onvcltailighe'd blijkt. De vergadering wordt daarna ver daagd lot i.Laandagmiddag half twee. Gemeentezaken. Gemeenteraad, De Gemeenteraad vergadert op a.s. Donderdag 30Novenber, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van een 4e onderwijze res in de handwerken aan de school no. 2, der 3e klasse. 2e. Benoeming van eene 4e onderwij zeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 4. 3e. Benoeming van eene 4e onderwij zeres in de handwerken aan de school der 3e klasse, no. 5. 4e. Voorstel tot bestendiging van C. E. Hoorens van Heijningen, in de be trekking van tijdelijk leeraar in de wis kunde aan de H. B. S. voor Jongens., 5e. Benoeming van een voorzitter van het Gemeentelijk Werkloozenfonds taf- tredend Mr. P. E. Briët.) 6e. Verzoek van den Rijksbouwmeester in het 2e District om vergunning tot oprichting van een houten gebouwtje op het Stationsemplacement der H. IJ. S. M. 7e. Verzoek van J. H. Sundermeijer, c.s., om vergunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Witten sin gel. 8e. Voorstel tot het geven van een naam aan de straat, die zich zal uitstrek ken van den Wittensingel tot de Jan van Goijenkade. 9e. Voorstel tot verhuring van een per ceel weiland in den Stadspolder, nabij de Slaag of Stinksloot, aan W. J. Zwet sloot. 10e. Verzoek van de afd. Leiden van den Volksbond tegen Drankmisbruik., om het gebruik van een drietal lokalen van het Caeciliagasthuis. 11e. Verzoek van de Leidsche Duinwa ter Maatschappij om vergunning tot de levering van duinwater aan den Zoeter- Jwoudschenweg onder Zoeterwoude. 12e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 9 Maart 1911 (Gem. BI .no. 5) houdende regelen betreffende de door de gemeenteambtenaren te stel len zekerheid. 13e. Voorstel tot het sluiten van een overeenkomst met de „N. V. Leidsch Dagblad", in zake de plaatsing der offi cieele aankondigingen in het Leidsch Dagblad. 14e. Verzoeken van den Leidschen Be- stuurdersbond en de Gemeentewerklie- denvereenigingen „Recht en Plicht", en „St. Antonius van Padua", om maatre gelen te nemen in verhand met de te verwachten buitengewone duurte der le vensmiddelen en de wellicht dreigende werkloosheid. 15e. Voorstel: a. tot wijziging der verordening van 12 Maart 1908 (Gem. BI. no. 11), bepa lende het getal der scholen voor O. L. onderwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op ejke school, den bij stand aan de hoofden der'scholen te yerleeiicn e.i de bezoldiging van het on derwijzend personeel, gelijk deze laat stelijk gewijzigd is bij verordening van 9 Maart 1911 (Gem. BI. no. 7); b. tot opnieuw vaststelling der gewij zigde verordening. 16e. Voorstel tot aanwijzing van een plaats voor den bouw van een nieuwe H. B. S. voor Jongens. 17e. Voorstel inzake de leiding van den op 1 Januari 1914 in te voeren Gemeen te: ijken Reinigingsdienst. 18e. Voorstel tot intrekking van de verordeningen van 15 Juni 1899, rege lende de heffing en de invordering van een recht voor het van gemeentewege' doen wegruimen van sneeuw en ijs van den openbaren weg vóór en langs per- ceelen (Gem. BI. no. 19). 19e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke d recte belasting, dienst 1911. De duurte. Verschenen is het prae-advies van B. en W. op de adressen om maatregelen te nemen in verband met de te verwach ten buitengewone duurte der levensmid delen en de wellicht dreigende werk loosheid. In hoofdzaak refereeren B. en W. zich aan het rapport der z.g. duurtecoinmis- sie, die B. en W. een woord van hulde voor de degelijke en snelle wijze waar op zij de taak volbracht niet meénen te mogen onthouden. Hoewel B. en W. geenszins voorbij zien, dat tegen het voorstel der commis sie om aan personen in gemeentedienst die geacht moeten worden daaraan het meest behoefte te hebben, een wekelijk- schen toe lag op het loon uit te keeren, in het algeemen vele bezwaren kunnen worden aangevoerd, meenen zij, dat op de gronden, daartoe door de commissie aangevoerd, in casu over die bezwaren kan worden heengestapt. Een zoo droge zomer, als achter ons ligt, heeft men in jaren niet gekend, en het komt B. en \V. daarom voor, dat, nu trouwens ook verschillende particuliere werkge vers, besloten hebben een toeslag op het loon in den een of anderen vorm te geven, d zen winter in een noodmaat regel, als de voorgestelde, kan worden berust. Enkele opmerkingen wenschen B. en W. echter nog aan de verschillende con clusies, waartoe de commissie komt, vast te knoopen. De commissie stelt voor den toeslag toe te kennen aan allen, die in vasten gemeentedienst zijn en in de door haar genoemde omstandigheden verkeeren.Nil doet zich evenwel het geval voor, dat verschillende werklieden in dienst van de Stedelijke gasfabriek, wel is waar slechts tijdelijk in functie zijn, de z.g. winterstoicers dach dat hun dienstbe trekking een min of meer vast karakter heeft aangenomen. Ook die werklieden zouden B. en W. eventueel voor den toe slag in aanmerking willen doen komen. Wat aangaat het verzoek van de be sturen der gemeentewerkiïeden-vereeni- glngen „Recht en Plicht" cn St. Anto nius van Padua", om de cokes tegen verminderden prijs voor a'.le gemeente werklieden beschikbaar ie stellen, deeien B. en W. mede, dat aan het personeel der gasfabriek en voor zooveel mogelijk ook aan de werklieden der electriciieits- fabriek slechts afval van cokes, z.g. elle- maat, wordt verstrekt tegen een lagen prijs. Deze ellemaat ook voor andere categorieën van gemeentewerklieden ver krijgbaar te stellen, is niet mogelijk en ook niet gewenscht. Aan den wensch der commissie, om zooveel mogelijk gemeentewerken in den aanstaanden winter te doen uitvoeren, zullen 3. en W. gaarne voldoen. Eindelijk kunnen B. en W. nog mede- deelen, dat de kosten, aan de aanneming van dit voorstel verbonden, moeten wor den geraamd op ruim f5600, waarvan bijna ƒ2400 voor rekening der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zal komen. Op grond van een en ander geven B. en W. den Raad in overweging -te besluiten le. aan allen, die in vasten gemeente dienst zijn, of daarmede naar het oor dcel van B. en W. gelijk te stellen zijn, en die een salaris genieten van f 750 of minder onder salaris te verstaan den pensioensgrondslag, vastgesteld krachtens de verordening, houdende re geling van pensioen cn wachtgeld van gemeeïite-ambtenaren gedurende' de maanden December 1911 en Januari, Fe bruari en Maart 1912 boven hun salaris, een wekclijkschen toeslag uit te kee'ren ten bedrage van: a. f0.75 voor gehuw den of ongehuwde kostwinners, die geen kinderen ten hunnen laste hebbenb. f 1 voor gehuwden of ongehuwde kost winners, die drie of minder kinderen be neden den leeftijd van vijftien jaar ten hunnen laste hebben f 1.25 voor gehuw den of ongehuwde kostwinners, die -meer dan drie kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar ten hunnen laste hebben. 2e. aan hen, die volgens hun aanslag over het jaar 1911 een hooger inkomen hebben dan f 750, of die in dienst der ge meente sl-cht1* eenige bjihetrj -kiirg ver valen, den sub. le. bedoelden toeslag niet uit te keeren 3e. het al dan niet gehuwd of kostwin ner zijn, het aantal en op de leeftijd der kinderen te beoordeelen naar den toe stand op 1 December 1911, en de grootte van het salaris naar het bedrag, dat ge noten wordt op den dag, waarop uitkee- ring telkens plaats heeft. 4e. op de overige in de beide adressen gedane verzoeken niet in te gaan. Eventueele moeilijkheden, waartoe het sub le. t.m. 3e bepaalde aanleiding zou kunnen geven, kunnen gevoegelijk aan de beslissing van B. en W. 'worden over gelaten. Gemeentelijke Sneeuwopruiming. Bij raadsbesluit van 14 October 1897 werd besloten tot invoering eener ge- meenteüjke sneeuwepruiming vóór de huizen der ingezetenen over ie gaan. Al dus zouden vele ingezetenen van een grooten last worden ontheven, terwijl men zich ook voorstelde, dat de op ruiming zelve niet alleen regelmatiger, doch ook zorgvuldiger zou geschieden. Het aantal abonnés bedroeg in den beginne bijna J600, doch is thans ge leidelijk achteruitgegaan tot beneden 700. Het behoeft wel geen betoog, dat, nu het blijkt, ,dat de ingezetenen, om welke redenen dan ook, zoo weinig prijs stellen op de gemeentelijke sneeuwopruiming te hunnen behoeve, ernstig de vraag rijst, of niet tot hare opheffing moet worden besloten. Handhaving toch is onder de gegeven omstandigheden voor de ge meente een zware last. De vlugge en af doende reiniging der straien wordt in niet geringe mate bemoeilijkt, wanneer hier en daar het werk moet worden onderbroken om vóór de perceelen van een enkelen geabonneerde te ruimen. Wanneer de ruimers zich uitsluitend met de reiniging van het rijvlak kunnen bezig houden, kan het schoonmaken veel vlug ger, oordeelkundiger ,en goedkooper ge schieden. Bovendien zijn aan de bestaande rege ling vele tijdroovende administratieve werkzaamheden verbonden, zooals het bijhouden van de registers, waarin de namen en woonplaatsen der abonnés zijn aangeieekend, en het uitschrijven en in vorderen der vele rekeningen voor zeer geringe bedragen. Om al deze redenen geven B. en W. den Raad in overweging de gemeentelijke sneeuwopruiming ten behoeve van parti culieren na 1 Januari 1912 niet meer te doen plaats hebben. Voor de benoeming van drie 4de onderwijzeressen in de handwerken wor den voorgedragen School 3e klasse no. 2 (v. d. Werff- straaij de dames: 1. C. C. Verbiest, 2.. A. G. Saraber, en 3. J. A. Overduin, allen alhier. School 3e klasse no. 4 (Langebrug) de dames: 1. M- S. Moene, 2. J. W. Zwart, en 3. AL P. Sibbcs, allen alhier. School 3e klasse no. 5 (Maresingel) de dames: 1. Th. M. van Noord, 2. J. P. Los, en 3. J. VV. Zwart, allen alhier. B. en W. geven den Raad in over weging den heer C. E. Hoorens van Heyningen tot 1 September 1912 te be stendigen als leeraar in de wiskunde aan de H. B. t>. voor Jongens alhier. B. en W. stellen voor, aan den Rijksbouwmeester in hei 2e district ver gunning te verleenen tot het bouwen van een houten gebouwtje, ten dienste der Posterijen, op het stationsemplace ment der H. IJ. S. M. B. en W. geven den Raad Ln over weging te besluiten, aan de „N. Venn. Leisdch Dagblad" met ingang van 1 Dec. a.s. weder voor den tijd van 5 jaar de plaatsing in het „Leidsch Dagblad" van de van het gemeentebestuur uitgaande aankondigingen op te dragen tegen be taling door de gemeente van 4 ets. per regel en overigens onder de bestaande "voorwaarden, waarin alleen deze wijzi ging wordt gebracht, dat de aankondi gingen met een kleinere letter kunnen worden gezet. B. en W. stellen voor, aan den heer J. H. Sundermeijer vergunning te verr leen en tot het dempen van een gedeelte sloot aan den Witten Singel onder de gebruikelijke voorwaarden. B. en W. stellen voor, aan de afd. Leiden van den Volksbond tegen Drank misbruik ingevolge haar verzoek tot wederopzeggens vergunning te ver leenen een drietal lokalen van het Cae- cilia-gasthuis des Zaterdagsavonds kos teloos te gebruiken ten behoeve van een consultatiebureau voor drankzuchtigen. B. en W. stellen voor, aan de Leid sche Duinwatermaatschappij vergunning te verleenen tot de levering van duin water aan den Zoeterwoudschen weg tot Lammebrug in de gemeente Zoeter woude, evenwel onder bepaling, dac die Vergunning zal ophouden van kracht te zijn, voorzoover daarvan vóór 1 October 1913 geen gebruik zal zijn gemaakt. Land- en Tuinbouw. ChiHsnlpeter in 't najaar. (S'.ol) Het schoon seizoen is heengesteld, En reeds wordt op hei dorre ve'.d De ruwe storm vernomen; Het laatste bloempje neigt ter aard, En d'adem van den herfst ontblaart De schaduwrijkste bootnen. En als de bladeren gevallen zijn, de levensfunctiën bijna hebben opgehouden en de boom schijnt te slapen, dan is de tijd gekomen om voor de bemesting van den o'kb oom zorg te dragen. Zóó hebben wij althans de laaiste jaren gehandeld: de hoofdbemesiing, ook van de vruchtboomen, deden wij vallen in den herfst of in den vroegen winter. En wij bevinden ons daarbij best. Onze boomen dragen i eder jaar, natuurlijk niet altoos even rijk, maar toch zeer bevredigend. Ook dit najaar kunnen wij zolder en kelder weer rijkelijk voorzien. Dat ge regeld dragen hebben wij aan den kunst mest te danken, waardoor wij in staat zijn den boom naar zijn behoefte te voeden, een behoefte, waarin met uit sluitend stalmest, hoe rijk ook, niet is te voorzien. JBovendien heeft een ruime stalmestbemesting het bezwaar, dat te veel stikstof kan worden toegediend waardoor de kanker in de hand wordt gewerkt, volgens verschillende deskun digen (Lesser, Möschke, prof. dr. Paul Soraner e. a.). Passen wij een kunst- mestbemesiing toe, dan zijn wij in staat juist zóóveel stikstof te geven, als wij voor den boorn noodig oordeelen. Onze gemidde.de bemesting was de laatste jaren per Are: 7 K.G. patentkali, 4 KG. Thomasslakkenmeel, ,3 KG. Chili- salpeter, 20 K.G. kaikmergel. Men zal in vele gevallen hooger kunnen en moe-ten gaan; deze cijfers geven een houvast. De boom zelf zal het wei vertellen, of fiij nog meer verlangt. Draagt hij door den regel nog niet voldoende, dan moet hij krachtiger gevoed worden. Evenzoo moet hij een extra-bemesting ontvangen wanneer het een zeer vruchtbaar jaar is geweest. Wij bemesien dan in 't najaar. Ook met stikstof mest? vraagt ge. Ja, lezer, ook daarmede. Het is hier eenigszins de zelfde geschiedenis als met de winier- granen. Deze zoo zeklen we in cms eerste artikel moeten voldoende voed sel pok dus stikstof ontvangen, om door den winter te kunnen komen, voor de vruchtboomen geldt dit: de tafel moet gedekt zijn en van alles voorzien, opdat zij, a'.s de winterrust voor hen voorbij is, alles kunnen vinden wat zij behoeven. Alles, dus pok stikstof. En daarom geven wij al dadelijk ook wat Chiii- salpeter. Niet te veel, maar toch genoeg. De sapstroom, die van de wortels uil- gaat, dus pok de worielwerkzaamhcid, begint bij een vruchtboom al vroeg weer, reeds in Februari. En dan moeien de wortels daar, waar zij zich bevinden, voedselvoorraad hebben. Dus moeten tot die laag, dat is op een diepte van 30— 50 C.M., de voedingsstoffen zijn doorge drongen. Dai kan, wanneer in }i najaar de meststoffen worden aangebracht, niet te laai, maar natuurlijk ook niet te vroeg, niet vóór het vallen der bladeren, want dat zou den boom prikkelen tot langer doorgroeien in den herfst als ge wenscht zou zijn. Een uitsluitende voorjaars- of zomer- bemesting mei Chilisaipeier zou dus te laat kunnen komen. Ook stikstofvoédsel moet de boom direct kunnen vinden, op dat het wortelgestel zich sterk kan uit breiden. Daartoe kan een gift van 50 100 K.G. Chili straks dienen. Hiermee gaat men het zekerst, zekerder dan met zwavelzuren ammoniak, waarvan de om zetting in den winter zeer langzaam plaats heeft. Men verzuime derhalve bii de minerale bemesting ook die met Chilisalpeter in den boomgaard en oofttuln niet. C. B. Kamerplanten. Niet elk huis, elk vertrek is geschikt of even geschikt voor het kweeken van planten: evenals menschen en dieren titf- ren en gedijen, ook deze het best in het heldere, vroolijke zonlicht. Toch, al al is uw woonkamer donker en al ligt zij desnoods op het noorden, kunt gij oak daar inet vrucht planten houden. Er zijn eenige bladplanten vooral, die ongevoelig bijna voor stof en gebrek aan licht en vocht kan het nog erger toch nog tieren en met heur frisoh groen onze trieste kamers vervroolijken. Van deze moet in de eerste plaats worden genoemdde Aspidistra elaiior, de be kende bladplant met lange, frischgroene, soms wit gestreepte bladeren, met haar onaanzienlijke, jaag bij den grond blij vende, donkerbruin gekleurde bloemen. Dan leen en er zich voor de smalbla dige groene Dracaena en Ficus Austraüs, van den bekenden gomboom onderschei den door kleiner afmeting en meer ronde bladeren. Verder enkele Philodendron- soorten, fraaie, weinig eischende plan ten, met groote, doorzichtige bladeren en talrijke luchtwortels. Aanbeveling ver dient nog Pittosporum tobira, die met zijn krachtig gebladerte en witte bloe men al met zeer weinig tevreden is; eindelijk eenige Varens -en ten laatste de Coniferen. Hiervan wordt over hel alge meen nog. te weinig gebruik gemaakt en toch leveren ze zulk een aardige kamer versiering. Men zette in October een la ge soort, die het ook buiten zou uithou den, in een niet te grooten pot, gevuld met leemige, zandige aarde, waarin ze goed vast moet staan. Eerst late men ze dan nog eenigen tijd buiten staan om ze daarna in de kanier over te brengen. Zeer geschikt voor dit doel zijnCa- mae cyparis öbtusa pygmaea, en de dicht ineen groeiende Chamae cyparis sphae- ro dea com pacta. Eindelijk nzig een k:-r: woord over het groote kwaad bij het kweeken van kamer planten verkeerd begieten. Wanneer moet men gitten? Hoeveel? Ziedaar vragen, waarmee zoo menigeen verlegen zitdie ook zoo menige plant doen missen. De juiste maat toch is hier vooral nood g. Geeft men te veel, dan word' dc aa 'le koud en zuur, de wortels worden ziek en sterven af, de plant zelf kwijnt. Geeft men te min, dan staal de plant dor, de bladeren zijn slap en on sierlijk, de groei vertraagt. Men raadplege daarom de natuur van iedere plant afzonderlijk c;: ga te rade met de afkomst, de gi „iplaats in de natuur, en met de groeiperiode, waarin ze is. Hebt 'ge te doen met een ïnoeraspiant als Colla c. a., die een warm hoofd, doch natte voeten vragen, dan mag de bo venste laag aarde in den pot niet droog worden, dan mag de klank niet hol zijn als men met den knokkel van den vin ger tegen den pot tikt. Wel echter als als ge te doen hebt «net planten als de Cactus, Aloë, Agave, e.a. die met hun dikke, vleezige bladeren weinig water no .d g hebceu; Giet regelmatig eiken morgén, veel of weinig, a! naar de plant he naar vo rtdurcnJe of tijdelijke be hoefte noodig heeft, niet in een onder- slaand schoteltje, zooals het te vaak nog gebeurt. Uitgeleverd. .De Belgische re geering heeft uitgeleverd den kantoor bediende A. en H., die wordt verdacht zich ten nadeele van de firma A. L., te Rotterdam, aan verduistering van geiden te hebben schuldig gemaakt. De man is naar het huis van bewaring al daar overgebracht. Een staking van schoolkin deren. —Naar aan de „L. K." wordt gemeld, is te Wanssum een eigenaardige staking uitgebroken. De vorige weck werd daar een nieuwe openbare school in gebruik genomen, ook voor de kinde ren uit de parochie Geisteren (gemeente Wanssum). Sederc jaren heetf de bevol king van Geisteren gehoopt op een school, doch wegens het tamelijk gering getal leerlingen uii Geisteren (gemiddeld ongeveer 20 a 25) is hiervan niets geko men. Nu, bij dc opening van de nieuwe school drie lokalen heeft de school bevolking van Geisteren eenparig ge staakt. Prins Hendrik b e m o e i 1 ij k t op jacht. Men schrijft aan de „Te legraaf" Bij de verleden Donderdag te Beem- te-Broekland gehouden drijfjacht zijn 'Prins Hendrik en zijn geno idigden op onheusche wijze belemmerd. Aan 'tjacht terrein van hfet kroondomein grenst in het Noorden ecu terrein, waarvan liet jachtrechi berust bij een-groot grondbe zitter te Vaassen. Een tijd vóór de Prins mei zijn jachtgezellen deze grens had bereikt, waren hier een twintigtal ar beiders, met spaden gewapend, op post gezet, om, als de tijd daar was, te be ginnen. Dit bestond in het gooien met plaggen, aarde enz., tusschen de jagers door. De grondbezitter plaatste zich in eigen persoon met geladen geweer ach ter verschillende heeren van het jacht gezelschap, natuurlijk op aijn terrein, om eiken haas, die daarop aangeschoteu te recht kwam, in te palmen. Nadat dit in cident was afgeloopen, begaven de Prins en gevolg zich naar de veldtent, waar het noenmaal wachtte. Op dezen weg werd hun nog een eiudweegs uitgeleide gedaan door de arbeiders, die het jacht gezelschap fluitende en zingende op den voet volgde. Naar aanleiding van dit bericht schrijft de Amersfoortsche correspondent van het „Hbld.", dat de groot-grondbezitter uit Vaasen, de heer Mulder ten Kate, waar schijnlijk zoo is opgetreden bij de drijf jacht, omdat hem door het jachtdepar- tement een akte om schadelijk wild te schieten was geweigerd. Opgepikt. Hr. Ms. Dolfijn heeft na bij het Haaksvuurschip opgepikt en te Nieuwediep binnengebracht, de bom schuit „Katwijk 50" met gebroken roer en verlies van 35 netten. De vangst be droeg 6 last haring. Een wrak. De stoomtrawler Oce aan III IJm. 93 zag 'm de Noordzee drij ven met de verschansingen onder water zoodat de naam niet tc lezen was, het wrak van een logger; naar den bouw te zien, vermoedelijk een Duitsche logger. Obstructie. Uit Kaatsheuvel wordt gemeld. De vergaderingen van onzen Gemeenteraad werden tot nu toe steeds op den voormiddag gehouden. Sinds ge- ruimen tijd echter hebben enkele leden van den Raad getracht die vergaderin gen in den namiddag te doen plaats hebben, wijl die uren voor verschillende hunner beter geschikt uitkomen. In d* morgenuren kunnen zij ook vaak min der goed uit hun zaak of bedrijf gemist I worden. Toen nu vóór een paar dagen één der Raadsleden den voorzitter verzocht om de vergaderingen op een uur van den na middag te stellen, wijl hij des morgens onmogelijk kon tegenwoordig zijn, werd op dit verzoek afwijzend beschikt. Een zevental leden hreid daarop een bijeen komst, waarin besloten werd de eerst volgende vergadering niet bij te wonen. Toen op eergisteren deze vergadering uitgeschreven werd, kon deze niet door gaan, wijl de Raad niet voltallig was. Niet#veroordeeld en toch in de gevangenis. Te Middelburg meldde zich bij de politie een vrouw aan die nog twee dagen hechtenis moest uit zitten, haar door den kantonrechter te Breda voor het venten zonder vergun ning opgelegd. De vrouw was echter ook moeder en bracht haar 2 maanden oud kind, dat nog niet zonder moeder kam zijn, mede. De kleine zal dus onschuldig twee dagen in het huis van bewaring doorbrengen.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6