Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. afzonderlijk een rróport der Staatscom missie vooraf verschijnen. In verband imet een en ander kan spr. zich niet voorstel len, dat de Kamer een uitspraak zou .ge ven, die tegen het bovenstaande in- druischt. Aan wat in de motie-Borgesius gevraagd wordt, valt niette denken. Het voorstel-Troelstra zelf verandert aan de zaak-niets. De heer Jydeman (O. L.) houdt na dere beschouwingen over zijn standpunt ten aanzien van het kiesrecht. De motie- Borgesius js voor spr. even onaanneme lijk als het voorstel-Troelstra. De heer Limburg (V. D.) verdedigt nader de motie, door bera en den heer Borgesius ingediend, welke een positie ve uitspraak inhoudt, terwijl het voorstel- Troelstra, vooral na de rede van den heer Troelstra zoo vaag is geworden dat de minister het zelfs overbodig verklaarde. De heer de Geer (C. H.) geeft den heer Borgesius in overweging zijn mo tie in dien zin te wijzigen, dat de Kamer zich alleen over het algemeen kiesrecht uitspreekt. Doet de heer .Borgesius zulks dan zal hij gaarne voor de motie stemmen aangezien hij algemeen kiesrecht goed keurt on^sociaal politieke en wijsgeerige redenen. Voor spr. is het woord alge meen kiesrecht volstrekt niet een revolu tionair begrip. De heer .T r o e 1 s t r a (S. D.) zegt, dat de motie-Borgesius berust op overwe gingen van een kiesrechtverbond in 1913 en heeft dus een politieke strekking. De motie is den socialisten onverschillig, maar zij zouden zonder bezwaar er voor stemmen indien zij het direct enkelvoudig kiesrecht vooer alle meerderjarige mannen en vrouwen en het afwijzen van maatre gelen om het democratisch effect daarvan te niet te doen, jnhield. De heer Goeman Borgesius (U. L.) handhaaft zijne motif, doch hij splitst ze zoo, dat in het eerste deel de wensche- lijkheid van invoering van algemeen kies recht en evenredige vertegenwoordiging is 't tweede deel die van beperkte grond wetsherziening voor 1913 wordt uitge sproken. Het voorstel .Troelstra c.s. padres aan de Koningin) komt in stemming en wordt verworpen met 72 tegen 7 stemmen. (Vóór alleen de socialisten.) Het eerste deel der motie-Borgesius komt nu in stemming en wordt verwor pen met 42 tegen 37 stemmen. Voor: de Unie-liberalen, de- vrijzinnig-democraten, de sociaal-democraten en de heer De Geer (C.H.)tegen de rechterzijde en de oud-liberalen.) Het tweede deel der motie-Borgesius komt in stemming en wordt verwor pen met 50 tegen 29 stemmen. (Vóór de Unie-liberalen en vrijzinnig-democra ten.) De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Zitting van Vrijdag 17 November. De eindstemming over de Militie- Wet wordt gehouden a.s. Donderdag 23 dezer na de pauze. In behandeling komt de Indiische Begrooting voor 1912. Het alge meen debat wordt geopend. De heer De Kanter (U. L.) finan- cieele beschouwingen houdend, betoogt, dat door de scheiding vim buitengewone en gewone uitgaven op deze begrooting men geen duidelijk beeld van den finan- tieelen toestand krijgt. Maar de Minister erkent spr., dat Indië in vooruitgaanden toestand verkeert, maar een betere be lastingregeling is o.a. noodig. Verder Iwil spr. de Indische marine ten laste van den Indischen begrooting gebracht zien, Althans voor een gedeelte. Ten slotte besprak spr. de kwestie van het Nederlandsch-Portugeesch geschil, omtrent de grensregeling op Timor, waar bij spr. betreurde dat de Gouv.-Gen. van verontschuldigingen heeft gemeend te móeten maken, waar het gelijk toch aan onze zijde was. Hij hoopte dat Neder land met Portugal, alsnog zou onder handelen over den aankoop van Portu- geesch Timor. De heer v. L en nep (C.H.) bepleit decentralisatie, afzonderlijk beheer van zaken, welke zelfstandig gevoerd kun nen worden. Voorts spreekt hij zijn vol le waardeering uit voor het algemeene beleid en de groote werkzaamheid van den Gouv.-generaal. De heer de Meest er (U.L.) wees op het zorgelijke van de ?tij'ging der Bestuursuitgaven. Spr. beval warm voor regeerings- sfèun aan de op te richten school voor Javaansche meisjes van goede huize, met het doel ze een Europeesche opvoeding te geven. Spr, is tegen een extra subsidie van f 10.000 aan het comité voor pro testantsdie christengemeente. De heer Scheurer (A.R.) betoogt dat de Indische expedities niets te ma ken hebben met het voeren van een im perialistische politiek. Het bezit, dat wij hebben, moeten wij behouden en ons ge- (zag daar ter plaats moet tot de uiterst© grenzen van ons koloniaal gebied wor den uitgebreid. Maar naast de matcrieele! organisatie moet de geestelijke annexa tie van Indië wórden ter hand genomen hetgeen spr. verder breedvoerig uiteen zette. De zitting duurt voort. Kardinaal van Rossum. De Romeinsdie correspondent van de" Tijd heeft dezer dagen een onderhoud gehad met kardinaal van Rossum, en hij meldt daarover het een. en ander aan zijn blad. De vriendelijke broeder-portier van San Alfonso wist blijkbaar.van mijn be zoek af. Want ik kon regelrecht naar bo ven gaan en zelf aankloppen bij den Kar dinaal, wiens ontvarfgkamer op de eer ste verdieping gelegen is. Pater van Ros sum zag er voortreffelijk uit, zeker nog een heilzaam gevolg van zijn langdurig zomerverblijf in het vaderlandsche kli maat. Toen de gewone plichtplegingen voorbij waren, nam ik de vrijheid een en ander te vragen omtrent de titelkerk van San Eustachio, die waarschijnlijk! aan Z. Em. zal worden toegewezen. Met zijn aangeboren eenvoud, die nooit imponeeren wil, maar vanzelf ontzag ge noeg inboezemt, gaf de Kardinaal op al les bescheid. Dan gewaagde ik van het huldeblijk, dat Nederland aan zijn wel haast gepurperden zoon wenscht aan te bieden en waarover zich de Kardinaal met ongekunstelde sympathie uitsprak. ,,Men schijnt in het vaderland wel erg verheugd te zijn over deze kardinaals benoeming. Enfin, 't is de eerste maal na bijna vier eeuwen, Wat mij ook aan genaam stemt, is de levendige ingeno menheid, waarmede over 't algemeen de andere kardinalen en hooge prelaten der Curie mijn aanstaande verheffing heb ben begroet. Ik kreeg hiervan de meest treffende betuigingen. Kardinaal Ram- polla kwam mij stralend van blijdschap tegemoet en gaf mij een broederlijke om helzing. Geen enkelen kardinaal heb ik nog gesproken, of ik kon duidelijk mer ken, dat de op mijn persoon gevallen keuze hem zeer welgevallig is. „Dit alles strekt we! eenigszins tot opbeuring en bemoediging. Want anders zou ik bepaald terugschrikken voor den zwaren last, die mij op de schouders: wordt gelegd. Toen ik te Rome aankwam' was mijn benoeming reeds publiek en| kon zij niet meer ongedaan worden ge maakt Anders zou ilc stellig den H. Va der hebben gebid en gesmeekt, om mij van dezen last te willen ontheffen. Nu bleef mij niets anders over, dan gehoor zaam in 's Pausen wil te berusten. Ik! heb dat ook aan den H. Vader gezegd toen ik met den Hoogeerw. Pater Gene raal op audiëntie was. En ik voegde er aan toe, dat één overweging mij troostte: voortaan nog meer te kunnen arbeiden voor de Kerk, met inspanning van af mijne krachten. Waarop de Paus ten ant woord gaf: Ja, dat is de schoonste taak die een priester kan worden opgedragen!, met hart en ziel, onverdeeld te werken voor de Kerk, het levend^ maar nog om de eindoverwinning kampende Gods rijk. „Ziet ge zoo ging Kardinaal v. Ros sum gemoedelijk voort als ik een wa penspreuk noodig heb, bestaat er geen beter voor mij" dan die van wijlen Mon seigneur Snickers: „Laboris, non hono ris". Om den arbeidniet om de eere zal ik het purper dragen. En ik vertrouw, daarbij trouw geholpen te zullen worden door het godvruchtig -gebed der Hollandsche vrienden en me depriesters, die mij dezer dagen zoo tref fend hun deelneming laten blijken. Want hun gebed zai ik altoos zeer noodig heb ben, opdat aan mijn arbeid de zr% -n' van Boven niet ontbreke". Na deze ontboezeming gewelde zich de nederige en van ui ter lijken praal af- keerige religieus, die Kardinaal van Ros sum steeds blijven zal, klaarblijkelijk verlicht en kon het gesprek wat minder ernstig worden voortgezet Ik mocht eens rondzien in de twee kamers, die Z. Em. voorloopig bewoont, totdat de apparte menten in de naburige Via dello Statuo zullen gereed zijn, wat nog wel eenige! maanden kan duren, wijl de tegenwoor dige bewoners ze niet willen ontruimen, voor en aleer zij ook zelf een nieuwe en. passende huisvesting gevonden hebben. De beide thans in gebruik zijinde ver trekken zijn oorspronkelijk bestemd' als logeerkamers, wanneer een Bisschop der Congregatie van den Allerh. Verlosser in San Alfonso gastvrijheid geniet. Toch heeft men ze, bij wijze van noodmaatregel reeds zoo goed mogelijk gebracht in den „slilo Cardinalizio". De muren zijn be hangen met rood damast en de stoelen evenzoo gestoffeerd'. De eene kamer dient om te ontvangen, de andere, een kleinere, als studeervertrek. Daar staat een fraaie ebbenhouten, met ivoor ingelegde schrijf tafel, die echter nog niet was gebruikt Zelfs geen boek of papier was er op fe vinden. Misschien las de Kardinaal op mijn gezicht daarover wel ietwat bevreem ding. \Vant glimlachend deed Z. Em. een achterdeur open, die op den corridor uit komt, zeggende: „Kijk maar eens om den hoek. Daar is mijn vorige karnei, die ge nog kent. Die blijf ik gebruiken als slaapvertrek. Maar ik kan er ook rustig studeeren. Ik vind daar uitsluitend mijn boeken en papieren voor gezelschap. Daar ben ik weer Jiee'emaal pater Van Rossum. Hier is alles voor den pronk en moet ik tegen wil en dank Kardinaal zijn." Nog even informeerde ik ten slotte naar de familiebetrekkingen van Zijne Eminentie. „Mijn eenige zuster is Overste van het Liefdegesticht te $tratum bij Eindhoven. Met mij gelijk ongeveer werd zij reli gieus. .Toen jk te .Wittem intrad, kwam zij in de Tilburgsche Congregatie van O. L. Vrouw van Barmhartigheid. Dan heb ik nog een getrouwden broer te Am sterdam. Maar wegens ongesteldheid van zijn dochtertje zal deze, evenmin als mijn geliefde zuster, de preconisatie Minnen bijlwonen, hoe gaarne ik beiden ook bij die gelegenheid hier zou zien. Wat mijn brave ouders betreft thans kwam er een trilling jn de stem die zijn al lang in den Hemel. Nu zullen alleen mijn geestelijke familieleden, ook zonen van Sint Alphonsus, bij het Consistorie aan wezig zijn. Jk verheug mij dubbel over hunne komst." Dat alles werd zóó natuurlijk gezegd, alsof het ging van vriend tot vriend. Deze Kardinaal js wel een echte .Hollan der van het zuiverste ras. IJdele kompli- menten staan niet in zijn woordenboek. De eenvoudige rondborstigheid van een door en door rechtschapen Hollander gaat bij hem met de zachtmoedigheid van een nëderigen kloosterling gepaard. De Kardinaal liet mij uit, tot aan de voordeur, niettegenstaande mijn' protest. In het portaal duurde ons onderhoud hog voort, toen de buitendeur open ging. De portier wenkte veelbeteekenend. Daar stond Kardinaal Lorenzelli, de voormalige internuntius in den Haag en nuntius tc Parijs, met zijn secretaris en gevolgd door een palfrenier, tegenover ons. Z. Em. kwam aan den Nederl. Kar dinaal een broederlijken geli/kwcnsch brengen. Gauw maakte ik, dat ik uit de voe ten kwam. Maar ik kreeg van Kardinaal van Rossum nog een "wuivenden groet ten afscheid mee. LEIDEN, 17 November. Het ontgroenings-schandaal. Naar men aan de „Stand." bericht, moeten de bestrafte Leidsche studenten met hun vrienden plannen beramen om zicli te wrekenMen spreekt, naar het schijnt, van een massaal vertrek van een paar honderd studenten naar een andere universiteit, en van dergelijke dingen. De Leidsche Scherpschuttersver- eeniging zal op 1 December haar 45- jairg bestaan herdenken door het houden van een groot nationaal schietcoacours, waartoe alle In Nederland bekende ver- eenigingen zijn uitgenoodigd. De wed strijden zullen gehouden worden op buks en marga en bestaan uit: korps wedstrijd, personeel©, jubileum-, vaste baan- en vrije baan-vvedstrijden. Zij zullen plaats heb ben op 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 24, 25 en 26 December in de Graan- beurs. A$en is bezig voor deze gelegenheid een eere-comité te vormen, terwijl Prins Hendrik ïs aangezocht om het bescherm heerschap van deze vereeniging, dat eer tijds door Prins Frederik werd bekleed, te aanvaarden. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek zijn te Am sterdam geslaagd de dames ,C. Meijer van Voorschoten en H. L. Nierstrasz van L e i d e rd or p. Op een gisteren gehouden vergade ring van het Comité tot het inzamelen, van gelden voor de slachtoffers van den stormramp op 30 September is besloten een schaalcollecte langs de hulzen te houden op Donderdag 23 November a.s. De burgemeester heeft bereids toestem ming voor deze collecte gegeven. VOORSCHOTEN. De jaarlijksche schouw over dammen, kaden en scheislooten in den Oranjepolder alhier, zal gehouden worden op Dinsdag 21 November a.s. ZOETERWOUDE. Wegens de besmet telijke ziekte Roodvonk, die te Leiden epidemisch heerschende is, is het te houden jaarlijksch onderzoek van de ver lofgangers der Landweer, op 22, 23, 25 28 en 30 dezer maand, uitgesteld tot in de maand December a.s. GEWESTELIJK GEMENGD. Eindelijk terecht. Gedurende eenige dagen heeft aan den Geniedijk nabij Hoofddorp een koe geloopen, die daarna is „geschut" bij den landbouwer v. d. P. Naar wij vernemen is thans, na ruim 14 dagen, de eigenaar van het dier, de landbouwer P. Z. komen opdagen en heeft deze zijn beest weer medegenomen. Hij had het nog niet vermist. tömeentelijke Aankondigingen. Door D. Schotel is vergunning verzocht tot uitbreiding der emailleer-inrichting in het perceel Hoefstraat no. 18, door bijplaatsing van eene tweede emailleerinrichting, eene metaal slijperij en eene nikkelinrichting, gedreven door 3 electromotoren, waarvan 1 van 3, 1 van 1 en 1 van 4 pk. Dit verzoek is met bijlagen op de gemeente secretarie ter visie gelegd, terwiji op Vrijdag 1 December a.s. 's morgens 11 uur ten Raadhuize gelegenheid zal bestaan bezwaren er tegen in te brengen. Onvoorzichtig. De losse werk man L. O. zou te Rotterdam een hollend paard grijpen. .Hij viel, brak het linker been en is naar het ziekenhuis gebracht. Gistermorgen is de vrouw van den schipper H. |H. A., van het rijnschip „Goed Vertrouwen", Jiggende te Rotter dam, aan jboord met het linkerbeen in een staaldraad verward geraakt en over boord' geslagen. De machinist H- v. W., van de sleepboot „Jansje", redde de vrouw, die naar het ziekenhuis is ge bracht De staaldraad heeft echter haar linkervoet boven den enkel afgeknepen. Verdronken. ,Te Achlum is het 6-jarig dochtertje van een aldaar met zijn vaartuig liggenden venter in een sloot verdronken. Teruggekregen. Een inwoner van Katwoude (N. H.) bevond zich in een hotel ie Vol end aai, en miste opeensj 3500 die hij bij zich had gehad. Den volgenden dag werd hij in de Pastorie ontboden en kreeg hij de heele som terug. Ongelukken. In de remise van de Haagsche Tramweg Maatschappij* is gistermorgen de 36-jarige poetser F. tus- schen twee rangeerende tramwagens ge vallen, met het gevolg dat het hoofd van den man bekneld raakte tusschen dje "wa gens. Ernstig gekwetst werd de man naar het ziekenhuis gebracht, Waar hij spoedig overleed. De ongelukkige laat een vrouw met 7 kinderen achter. Trouw. In den loop van de vo rige week nam een familielid van derf landbouwer R. onder Koewacht diens hond als cadeau mee naar een dorpje nabij Brugge, afstand ongeveer 14 uur. Het trouwe dier verkoos niet te worden weggegeven, want Woensdagmorgen lag het tot ieders verbazing in zijn vroeger hok; hij had dien afstand alleen en loopend afgelegd. Nooit te oud om te leeren. Aan de Prov. Gr. Ct. wordt gemeld, dat twee candidaten voor het examen schoonschrijven middelbaar onderwijs 73 en 80 jaar zijn. Brief vermist. Door de firma P. v. d. K. en Z. te Weesp, is Woensdag avond een aangeteekende brief met gelds waarde verzonden aan de Incassobank te Amsterdam. Heden kwam men tot de ontdekking, dat de brief wordt vermist. Lijk gevonden. Het lijk van zeke ren Pols van Raamsdonkdorp is ge vonden in een sloot nabij dat dorp. On begrijpelijk echter is het dat de man zich niet heeft weten te redden, daar het water in de sloot niet hoog stond. Een onderzoek wordt ingesteld. De hygiënische beteekenis van alcoholische dranken. Op een der laatste in Duitschland ge houden Congressen hield Prof. R. Rose- mann uit Münster een zeer belangrijke voordracht over bovengenoemd onder werp. Onze ruimte gedoogt niet deze in zijn geheel op te nemen, eïi moeten wij ons bepalen tot een opsomming der con- clusiën waartoe deze geleerde gekomen is. lo. Het misbruik van alcohol ver oorzaakt ernstig nadeel aan bijna alle organen, chronische ziekten en dood. Er kan derhalve slechts sprake zijn van het goed recht \an een matig alcoholge bruik. 2o. Alcohol wordt door het lichaam zeer spoedig geabsorbeerd en bijna ge heel verbrand, slechts pl.m. 2 p.Ct. wordt afgescheiden. De werkingen van alcohol in het lichaam zijn o.a. de volgende: on aangename gevoelens worden opgeheven, doch zijn deze gevoelens meestal uitin gen van voor het leven gewichtige func ties,dit opheffen kan gevaar voor een storing dezer functies opleveren. 3o. De alcohol doet het gevoel van honger verminderen, waardoor het ge vaar eener chronische ondervoeding be staat. 4o. De alcohol heft het gevoel van koude op gevaar van een te groot warm teverlies en abnormale verlaging der lichaamstemperatuur. 5o. De alcohol doet het gevoel van vermoeidheid verdwijnen: gevaar voor een te groote werkzaamheid van de spie ren en daarna een des fe sterkere verstap ping daarvan. 6o. De alcohol heft de onaangename gevoelens van zuiver zie&undigen aard op en doet de aangename des te sterker op den voorgrond treden. Op den juisten tijd en in de juiste mate aangewend werkt dit ontspannend zoowel op lichaam als geest. 7o. Het is niet bewezen dat een matig gebruik van alcohol het lichaam van ge zonde volwassen personen benadeelt. 8o. De alcohol is een buitengewoon werkzaam en daardoor wel is waar zeer gevaarlijk, doch ook, indien juist toege past, zeer te waardeeren genotmiddel. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De heer H. van Kol, sedert kort terug van zijn groote Oostersche reis, woonde heden in een der zijloges van het Tweede Kamergebouw,, het algemeen debat over de Indische Begrooting bij. Ook de heer Fock, oud-gouverneur van Suriname, volgde daar ter plaatse de debatten. De Militiewet. De eindstemming over de militiewet zal in de Tweede Kamer gehouden wor den op Donderdag 23 dezer na de pauze. Aardbeving. WEEN EN, 16 Nov. De seismografen registreerden een lichten aardschok, die verscheidene seconden duurde. MILAAN, 16 Nov. Een aardschok, die vier seconden aanhield, werd gevoeld te Milaan, Lecco en in nabijgelegen plaatsen. BASEL, 17 Nov. Aardschokken van zekere heftigheid' werden gisterenavond tegen 10 uur gevoeld1 in Basel, Zurich en Bern. Het Portugeesch Congres. LISSABON, 16 November. Het Congres is heropend. De minister-president kondigt het nieuwe ministerie aan en verklaart dat Portugal de beste betrekkingen onder houdt met alle mogendheden. Het zal de traditioneele politiek van het bondgenoot schap met Engeland en de vriendschap pelijke betrekkingen met de volken, aan welke het betuigingen van tegemoetkoming en genegenheid dankt, handhaven. De jegeering zal een radicale, anti-clericale sjaatkunde voeren, waarbij alle geloofs overtuigingen zuilen geëerbiedigd worden. Zij beschouwt het als een dringende eisch aan te vangen met een bestudeering van wetten op het kiesrecht, de ministerieele verantwoordelijkheid, de gelijktijdige uit oefening van openbare ambten, de admi nistratieve rechtspraak, en van de koloniale regeeringsreglementen, van wetten op de rechtelijke organisatie, en op de bij de wet geregelde onverenigbaarheid van zekere ambten. De regeering zal spoedig de algemeene staatsbegroting indienen en de mogelijk heid aantoonen van een aanzienlijke verbetering van de vloot. De minister van openbare werken zal zich bezighou den 'met de eischen der arbeidersklasse en haar betrekkingen tot de werkgevers. De regeering acht het noodzakelijk de wetten aan te vullen, regelende de uitgifte van gronden in de koloniën en de ko loniale begrootingen te herzien. Beurs van Amsterdam. 17 November 1911. Nederland. 3 Obi. Ned. Werk. Schuld 3 70 Cert. dito 24 dito Hongarije. Goudl. 4y0. Oostenrijk. 57o Obi. April-Oct. Dito 4% jan-|uii. Portugal 44 Obl. Tabaksmon. 370 Obl. Ie serie Rusland. 44 yoObJ.1909Ned.Rec. 44 dito Obl. 1909 4 dito bij Hope a Co. a. G. R. 125 4 a ito be tiniss. Servië 4 7o Obl. 1895 Mexico o V0 Goudl. 'y9 Brazuië, Fund. L. 189b Columbia 'ó~/0 üec. B.,Schnld Venezuela 3 ~/0 Dipi-. Sch. 1905 4yc Amsterdam 1900-01 4"/0 Leiden 189b. 470 idem 1911. Aand. i\. West. «SPac.Hyp.B.C. Amaig. Copper Cy. C. v. Aand. Cert. v. Aruer. C.ir Found C. Ün, Cigar. M. C. v. A. Ceri.v.g. A. Unit. StaLÖicelCorp. Cert. v. pref. Aand. dito Aand. Barge <x Moormaan (liq.) Ainst. Cnlt. Mij. der Vorsterd. Aand. Kol. Bank Neu. riandelsmpij. Rescontre 5 Gew.aauü.„K.eianoen"ivV»jnb.Mij. Keajan-g Leoong Mijnb. Mij.aand. Aand. Great Cuoars Uec. Hoil. Petr. A. Aand. iv. N. M. t. expl. v. Petr. Br. a i 1000 Aand. Moearu Laim Petr. Mij. Aand. Sunt Paleinb. Petr. Mij. üevv.aaud. ïmein. Merc. Mar.Cy. Pret. aand. dito. Qito. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Dell Cultuur Mij. Aana. Deli-Mij. Aand. Nieuwe A san an Tab. Mij. Aand. Un. Langxat Pi. Cert. v. Aanu. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert. v. Pret. aand. Corp. Lim. Aand. Hoil. ijz. Bpooru.M. Aand. My. t. txpi. v. iUuitssp. Gest.Obl. Boxtel-vVesei lö/5-öU Aand. Warschau-Weenen bpw. Cert.Y. aand. Atchison Topeka Ceri.v.aanü. Chesapeake «xOirio Cert.v.aand. Denv. ot Uio Gr. Sp. Gew. aand. Brie sp. Mij. 4 ~/a General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Rw. Mexic.lutern.PriorLien Ubl.44/Ó Cert. v. aand. Miss. Kans. oc T. 4 70 le Hyp. Obl. dito Aand. N.-V. Ontario «i Western Cert. v. gew. aand. Rock Island Gew. aand. South Pacific Aigcst. gew. aand. Soutk Rlw. Cert. v.gew.aanu. Union Pic.Rlr. 4 70 Goud Ubl. Union Pac. i<lr. Gew. aand. Wabasn Leeningen Amsterdam a f 100 Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 24 Antwerpen 1887 4y0 Hongaarsche Hypb. 1884 470 Theiss. Kegulir. Ges. 1880 5y0 Staatsi. Oostenrijk I860 370 Madrid 18Ó8 Turksche loten 1870 Congoloten 1888 Panama-kanaal loten Prolongatie rente 4 a 44 7C. Vorige; Koers Koers.; heden. 82H 824' 81 $16 siH 694 69 'i 93 hs 934, 944 91 96 >if, 65H 654 96«H 964 89 894' 89 Ma 894a 84.M, 101.4* 10*4 10*4 47 47 4e 59»4Ö 59'HB iom 101 87 1004 1004 156 59 594 52? ïb 53'ia 44 44 61'>lr, 62" i. 110.4 115 115 1554 1671 1394 my2 1844 68.4 69» 57 572 46 r s 4ö'a >94 cxii. 458j 454 207 1704 1684 44, 44 e 354 15'8 585 93 934 4864, 485? a 184 Ï84 486 44 11 he 114' 43 444 824 93 92f, 9ö<?t I884 1074 !(«4 744 744. 254 2« 324, 324 78>(, 78,4 294, 294 1U14 32 32 97 «fe 40 394 274 27 4, lllfc H24 294» 30»» 170)4 1714 101MB 114 H4a 1074* 1074 1.424 81 80 88), 121,4 156 1634 69 464 40.50 40.50 69.25 Marktberichten. LEID0N, 17 November. Veemarkt. Ter markt waren aangevoerd: 13 Stieren f124 a f 241, 122 Kalf- en Melkkoeien f 182 a f318,575 Varekoeien f 125 a f 247, 233 Vette Ossen en Koeien f 179 a f 268 per 70 a 82 c„ 211 gras kalveren f 33 a f 87; 37 kalveren (vette) f 68 a 122 per kg. 100 a 115 c.'20 kalveren (magere) f 5 a 12, 421 Schapen (vette) f 24 a f 30 per kg. 53 a 58 c; 213 Schapen (weide) f 18 a f 24. 305 Varkens (magere) f 15 a f 40 p. kg. 38 a 41 c., bül (Biggen) f 5.— a f 11,— 9 Bokken of geiten f 3 a f 7. Ter markt aangevoerd: 1154 runderen, 57 kalveren, 634 schapen. Kaas. Aangevoerd 46 partijen.Besteed werd voor: Goudsche kaas van f 36 tot f 44.00, Derby kaas van f tot f Leidsche kaas de 150 KG. van f96 tot f 114. Aan de Stadswaag gewogen49 partijen, 1595 stuks kaas, wegende 11135. LEEUWARDEN, 17 Nov. Veemarkt Ter markt waren aangevoerd: 49 stieren f 75 a 255 14 ossen f 175 a 220; 109 vette koeien f 165 a 290; 36 c. a 43 c. per half kilo 907 melk- en kalfkoeien f 130 a 280; 46 pinken f 75 a 125; 175 vette kalveren I 20 a 4540 a 46 c. per half kilo; 531 graskalveren f 40- a 63 64 nuchtere kalveren f7 a 12; 1299 vette schapen f 23 a 26; 41 weide schapen f 16 a 24; 107 lammeren f 18 a 23, 222 vette varkens f 75 a 80 23 c. a 25 c. per half kilo; 101 magere varkens, f 50 a 55; 748 Yette biggen f 30 a 45, voor Londen 20 c. a 21 c. per half kilo; kleine biggen f 0 a f 18 paarden f 100150. Bocrenboter f a Aanvoer 1/4,0/8 vaten. Fabrieksboter f 61 a 62.50. Aanvoer 5/3,23/6 vn. Noteering van de Commissie f 62. Noteering van de vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland f 62.00. Nagelkaas Fabricks- f 40 a f 55,00. Boerenkaas f Aanvoer 13189 Kg. Handel vlugger. AMSTERDAM 17 Nov. Aardappelen: Friesche blauwe f 2.90 a f 3,30, Friesche bor- gers f 2.20 a 2.40, Andijker bonte f 3.10 a f 3.25- Andijker blauwe f 2.90 a f 3.00. Zeeuw- sclie bonte f 3.00 a 3.20, Zeeuwsche blauwe f3.25 a f 3.30, Zeeuwsche Eigenheimers f 2.30 a f 2.60 Geld. blauwe f 3.10 a f 3.25, Geld. bonte f 3.20 a 3.25, Drentsche Eigenheimer^ f2.10 a f2.50. Alles p. mud. Aanvoer 4 ladingen. UTRECHT. 17 Nov. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 48 wagens met 9408 kilo kaas prijs le qual. f 40.— a 42.—, 2e qual. f 35,00 a 39-00 per 50 kilo. Handel matig.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3