17 Aymar. BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 642. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI1NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Qeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels-25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Lood om oud ijzer. In het maandblad De Nieuwe Tijd fechrijft de socialist F. M- Wibaut het (eerste stuk van een opstel over „Vrij handel Of Bescherming", waarvan (de slot- 'fcom alvast js: „In „vrijhandel" en jn protectionisme" js niet méér vrije con currentie, dan door de macht der aaneen sluiting van ondernemers nog wordt aan- jvaard, of door hunne nog niet volgroeide macht nog moet worden gedoogd." M. a. w.of we nu vrijhandel hebben ■dan wel bescherming, de concurrentie ijblijft aan haar eigen wetten gebonden. En iwijl speciaal van de concurrentie het (dalen of stijgen der prijzen afhangt, js (deze conclusie van den heer Wibaut, die ials links oeconoom goed staat aange schreven, geen koren op den molen der tegenstanders van Minister Kolkmans ta- '•riefwet. Wie deze wet ernstig wil be strijden, behoeft blijkbaar met een alge ineen praatje over dreigende duurte niet 'aan te komen, want te dien aanzien zijn vrijhandel en bescherming lood om oud Ijzer. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Het Kiesrechf'dcbat liep met eene fiasco voor mr. Troelstra af. In bovenstaande woorden wordt de beteekenis van den driedaagschen kies rechtveldslag weergegeven. Mr. .Troelstra, de aanvoerder der socia listische kiesrechttroepen, heeft op het parlementaire slagveld de nederlaag gele iden. 't Was voor hem een fiasco naar beide kanten. ,Ter rechterzijde zweeg men over het kiesrecht, waardoor volgens Troel stra's eigen woorden een deel van. het idebat met dorheid werd geslagen. Ter linkerzijde ontfutselde mr. Goeman fior- gesius heel handig de leiding van de jdiscu'ssies aan den socialistischen macht hebber, en Jiet men, tóen 't op stemmen over het vóorstel-Troelstra aankwam, de socialisten alleen iii4iun hemmetjes staan. 'Zoo'n roemiooze beëindiging van Jiet zoo genaamde „volks"-petitionnement zal mr. JToelstra zich wel niet gedacht hebben. Toch hebben de discussies haar nut ge had. .Want speciaal gisteren is uitgeko men, wat wij in onze voorgaande over zichten hebben beweerd, dat het bij de socialisten niet gaat om de zaak van het algemeen stemrecht, maar om de propa- Mr. .Tr'oelstra moest immers toegeven, ■dat van deze regeering, die voor oen a 1- g e h e e le grondwetsherziening eene par lementaire Staatscommissie instelde, thans geen gedeeltelijke herziening kan worden geëischt. Dat deed hij dan ook niet. (Hoofdzaak voor hem js, dat hij de .Regeeringsvoorstellen vóór .1913 kent, opdat zij een onderwerp van dis cussie kunnen .uitmaken met het oog op ■de verkiezingen van dat jaar. Op behan deling dier voorstellen stelt hij minder prijs; ja hij gelooft dat in een andere Kamer betere resultaten ermede zullen ■worden verkregen. FEUILLETON. UNaar het Fransch. 42) Arthur kon zijn voordeel doen met het eenigszins dreigende antwoord hem Igegeven en dan uit vrees, zoo niet uit kieschheid afstand doen van alle onge oorloofde winsten. Aymar nam zich voor hem in het oog te houden en dlan tnlaar Omstandigheden te handelen men zou hem zoodoende ten minste een wraak zuchtige overhaasting kunnen verwijten. Den volgenden dag droeg mijnheer Westner Aymar op, met den vreemdeling met wien hij zich den vorigen avond zoo lang onderhouden had, .een bezoek te brengen aan de smeltovens. Aymar kweet zich met genoegen van ti'eze opdracht, zonder een enkele bijzon derheid over te slaan, welke in staat was ©en bekwaam en zakelijk man belang in te boezemen. Hij toonde hem de nieuw [aangebrachte verbeteringen en die, .wel ke hij in de toekomst hoopte aan te brengen. Indien deze goederen zjjn«eige,n- Jroelstra heeft dus de Regeerings voorstellen noodig, om ze in de verkie zingscampagne te gebruiken. Maar .waar blijft dan de urgentie van algemeen stem recht, waarom meer dan 300.000 burgers en burgeressen hebben gevraagd en waar voor een groote menigte op den rooden Dinsdag manifesteerde? Wat is ,er dan waar van dat ontzettend verlangen der arbeidersklasse om Jiet stemrecht te be zitten; een verlangen, zoo sterk, dat het volk ,wel eens tot revolutie of sabotage heette te kunnen overgaan als de Re geering doof bleef voor zijn wenschen? 't Is opsnijerij van rooden kant, meer niet. De groote massa arbeiders zal méér waarde aan «de totstandkoming van so ciale wetten, dan aan Jiet algemeen stem recht hechten, omdat de sociale verzeke ringen hun nood zullen Jenigen bij ziekte, ouderdom en invaliditeit. Blijven wij dus van meening, dat eerst de aanhangige sociale wetten moeten worden afgedaan, daarna kan het kies- rechtvraagstuk aan de orde komen en kan aan de hand van concrete voorsteh- len uitbreiding van kiesrecht worden be sproken. De leuze van algemeen stemrecht, die nu Goeman Borgesius in zijn gisteren ingediende motie neerlegde, is slechts een phrase, waaronder al naar gelam|g politiek inzicht verschillende kiesstelsels worden verstaan. De leeftijdgrens en het aantal uitsluitingen, om deze punten al léén te noemen, kunnen een zg. alg. kies recht tóch heel beperkt maken. Een vo tum voor algemeen kiesrecht zonder om schrijving van hetgeen daaronder wordt verstaan is eene verklaring voor iets Wat men niet kent, afgescheiden nog van de ortistandiglieid, dat op 't oogenblik zulk eene verklaring ontijdig is, omdat men eerst het rapport der grondwetscommis sie moet afwachten. De geheele rechterzijde (behalve de heer de Geer) en de 3 oud-libéralen stemden dan ook tegen dat dee! van de motie-Borgesius, dat invoering van A. K. en evenredige vertegenwoordiging eisch- te. En alleen unie-liberalen en vrijzin nig democraten gaven hun stem aan den wensch om gedeeltelijke grondwetsher ziening. Hiermede liep het kiesrechtdébat ten einde. ALGEMEEN OVERZICHT. Zeer interessante berichten bereiken ons heden over den oorlog tusschen Italië en Turkije. We meldden reeds dat Italië plotseling scheen te "hebben afgezien van zijn plan nen om de Turksche kusten te beschie ten, een feit waarin we de hand der mo gendheden meenden te herkennen. Maar nu komt de „Stampa" beweren dat het de regeering alleen erom te doen js om verwikkelingen te vermijden. Zij wil het geschikste oogenblik en de gunstige voor waarden tot Jiandelen afwachten. Nog vreemder echter dan die berichten over den omkeer der vloot is wel het be- dom waren geweest, zou hij zich niet met meer zorg aan hun bloei hebben kunnen wijden. De vreemdeling sprak slechte .weinig, bekeek alles nauwkeurig en scheen zeer voldaan overjiet resultaat van zijn onder zoek. Zoo ging de morgen voorbij en Aymar, die noodzakelijk eenige orders geven moest aan de arbeiders, wilde af scheid nemen van den vreemdeling, toen deze hem verzocht om een onderhoud bij hem In het hotel. Aymar nam met genoe gen dit voorstel aan ,en begaf zich des avonds. naar het hotel. Mijnheer, zeide hem toen de vreem deling, wilt gij met mij medegaan naar Duitechland, en Jiet beheer op u nemen eener smelterij, veel uitgebreider .en aan- zien'^jker dan deze,, en jk laat u volkomen vrijheid, zelf te bepalen, onder welke) voorwaarden gij «die betrekking .wilt aan vaarden en welke jaarwedde gij genieten wilt. Bepaal een getal, jk keur het reeds van te voren goed. Ik ben vermogend; niet met het doel mijn fortuin te vermeer deren drijf j.k zaken, maar Ik verlang in mijn land nuttige verbeteringen aan te brengen, wat de metaalindustrie betreft. Stem er in toe mij te vergezellen (en uwe positie zal even schitterend' zijn, als gij er .u eene zoudt (kunnen begeereu jui richt uit Rome aan de „Neue Freie Pres- se" dat .Turkije stappen heeft gedaan bij de groote mogendheden, die in den kortst mogelijken tijd tot vredesonder handelingen zullen Jeiden. Ofschoon we mogen'verwachten, dat hier de wensch de vader der gedachte is, geschieden toch voor Tripolis vreemde dingen .waardoor men, oppervlakkig ge zien, tot de waarheid van het bovenstaan de zou kunnen concludeeren. De ^,Köln. Zeit." verneemt pl. uit Konstantinopel Uit de berichten van het oorlogsterrein schijnt men op te moeten maken, dat de Turksche troepen voor Tripolis een ver dedigingsstelling hebben jngenomen, wel ke eenigszins achter de Jinies ligt, die de Italianen tot 26 October bezet hiel den. Daaruit zou volgen, dat de voor- waartsche bewegingen, welke de Italia nen sedert de aankomst van versterkin gen hebben ondernomen, niet geheel en al vruchteloos zijn geweest en dat de Tur ken het plan van .een gewelddadigen aanval op .Tripolis opgegeven hebben. Ter ambtelijke plaatse neemt men aan, dat de terugtocht der Turksche troepen naar het binnenland ophanden is. Echter niet als gevolg van aanvallen van delta- lianen. Maar waarom dan? Dagelijks hoort men hoe gunstig de positie der .Turken is. Volgens een bericht van de 'Messagero is liet .Turksche kamp nog steeds goed voorzien van levensmiddelen en schiet voorraad. ,Het .wordt door zeer groote karavanen van proviand voorzien. Deze bereiken .Tripolis over de grens van .Tu nis. De Turken hebben uit de Arabieren een soort van nationale garde gevormd. Grijsaards, vrouwen en kinderen zijn naar het binnenland gestuurd. Dit doet dunkt ons meer denken aan den voorgenomen grooten aanval op Tri polis dan aan 'n aftocht. De Italianen schij nen ook reeds de lucht van dit nieuw tje gehad te hebben. Ze verklaren nu ten minste heel parmantig dat ze geens zins van plan waren .om de opmarsch naar het binnenland' tot het voorjaar uit te stellen. Ze zullen er zoo spoedig moge lijk medé beginnen. De opstand in China heeft weer een uitbreiding gekregen door dat 30.000 man Hangtsjongsche troepen zich bij de opstandelingen hebben aan gesloten en te Tsinking troepen uit Nan king en .Tsjingjang hebben verslagen. Zij rukken nu op Nanking aan, waar een groote slag op handen js. Gehoor gevende aan de .uitnoodiging van Lijoeanboeng, bevelhebber van het revolutionaire leger, zijn vertegenwoor digers van alle gemakkelijk bereikbare provincies Maandag en Dinsdag te Sjang hai bijeen geweest om over den toestand te beraadslagen. Vervolgens heeft Lijoeanboeng de con suls te .H an kou kennis gegeven, dat de republikeinsche staten vertegenwoordi gers hebben gekozen voor ,een centrale regeeriug, die gevestigd wordt te Woe- tsjang. Hij drong er bij de consuls op aan, de verbanden staten te .erkennen. De berichten uit Peking bewijzen de uwe heerschzuchtigste droomen. Mijn heer Westner zal voorzeker ;uw vertrek goedkeuren, jndien hij weet welk voor deel ,u mijn aanbod verschaffen zal. Do Duitscher las een weigering op het gezicht van Aymar; hij haastte zich er dan ook bij te voegen Antwoord mij nu nog niet, neem den tijd om na te denken; men beslist niet jn eenige minuten over het lot van geheel zijn Teven. Oeen oogenblik, mijnheer, wil ik uitstellen, antwoordde de jongeling, om u mijn .warmen dank te betuigen voor zulk een edlelmoedig aanbod. Ik weet niet of de goede, openhartige mijnheer Westner in mijn vertrek zou toestemmen maar geen voordeden of vooruitzichten van welken aard ook zijn in staat mij tot zulk eene scheiding te doen besluiten. Ik heb ook beweegredenen om mijn va derland niet te verlaten, redenen, welke gij niet kunt bevroeden, maar die van overwegenden invloed zijn op mijn zoo pas gemaakt besluit Ik zal dan ook hier blijven, zoolang het mijn welwillende be schermer behagen zal, mij bij zich te hou den en hoogst voldaan zal ik zijn indien hij nog langen tijd mijne diensten zal wil blijven aannemen. De Duitscher hoog. enorme jnoeilijkheden .waarin Joean-sji- kai zich bevindt. Deze ziet zich nl. gesteld voor de keus, in China een constitutioneele monarchie te handhaven, dan wel een republikein- schen statenbond te vormen. Deze keus wordt te moeilijker waar de provinciale yan .Tsjili besloten heeft .een memorie tot den troon te richten, waarin het ver zoek wordt gedaan een republiek op te richten met Joeansjikai als president De correspondent te Peking van de Times zegt dat de benoeming van Joean sjikai tot minister-president geenszins al- gemeenen bijval vindt. Joeansjikai dringt er bij de afgevaardigden in het Vóórpar- lement op aan, dat zij zich naar hun pro vincies zullen begeven, om daar bij de rebellenleiders te pleiten voor de instand houding der monarchie, maar de afge vaardigden aarzelen zoo'n zending pp zich te nemen. De Daily Mail verneemt hetzelfde uit Peking. En de Daily Mail-correspondent voegt er nog bij, dat Joeansjikai heel wat moeite zal hebben oin de opstandelingen leiders te bekeeren. En die taak zal te moeilijker worden, naarmate de onder handelingen langer vertraagd worden. Joeansjikai laat zich door een sterke troepenmacht voortdurend bewaken. De Britsche gezant te Peking had' een onderhoud met Joeansjikai, terwijl de se cretaris van den Chineeschen staatsman den correspondent van de New York He rald ontving en dezen, met machtiging van Joeansjikai, eenige verklaringen deed Daaruit bleek, dat Joeansjikai, ofschoon voorstander eener grondwettelijke monar chie, toch met een republikeinschen sta tenbond genoegen zou nemen, jndien tot invoering «daarvan besloten werd door een Chineesche volksvertegenwoordiging. GEMENGD. De Koning van Griekenland, die zich te Weenen bevindt, heeft Woensdag middag een bezoek aan den Keizer ge bracht. De koning van Servië kwam te drie uur te Parijs aan en werd aan het sta>- tion ontvangen door president Fallières en de ministers. Militairen bewezen de honneurs. De bevelhebber van het Engelsche slagschip St. Vincent, is tusschen Port land en Berehaven over boord gespoeld en verdronken. Gisteravond te half tien zijn te München, Straatsburg, Mainz en Erfurt aardschokken waargenomen. Te Augs burg waren ze bijzonder sterk de Stutt gart vielen er voorwerpen van de kat- merwanden. Vele mensdien snelden ide straat op. Te Frankfort a. d. Main kre gen verscheidene huizen groote scheu ren; de bewoners snelden beangst en met de noodzakelijkste kleedingstukken aan naar buiten. De brandweer en red dingsbrigade boden hulp. Op vele plaatsen is het telefonisch verkeer gestoord. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijn- Gij vermeerdert mijn spijt, zeide hij maar ik begrijp dat het onbescheiden van mij wezen zal, nog verder aan te dringen. Ik heb zeer veel menschenkennis opge daan, en aarzel dan ook niet te zeggen, dat er zeer weinigen zijn zooals gij, met zulk een vergevorderde ontwikkeling en zulk een fijngevoelig karakter. De jonge Koechler boog treurig het hoofd. i Door de herinnering aan zijn missla gen van het verleden was hem boven matige loftuiting even pijnlijk als de strengste verwijten. De gast van mijnheer .Westner be greep dat hij dezen laatste een oprechte en volledige bekentenis moest doen van het voorgevallene, terwijl Aymar zich had voorgenomen over dit ontwerp een diep stilzwijgen te bewaren. En gij hebt een vergeefsche poging gedaan? antwoordde mijnheer Westner zich met zichtbare voldoening de handen wrijvend. Zoo vergeefsch mogelijk. Indien gij mij van te voren uw plan had medegedeeld, zou ik p den uitslag wej voorspeld hebben. Zijt gij dan zoo zeker van de trouw en aanhankelijkheid van mijnheer Koech ler, of fiebt gij Jiem schoone beloften ge- zen te Hilversum C. Verhagen, thans tel Rotterdam tot ontvanger te Sneek, J. Al de Lussanet de la 3ablonière, thans te Twello; tot ontvanger te Baarle-Nassan Oomen, thans teZwaluwetot ontvang ger te Schiedam, T. G. Versfeit, thans te Vlaardingenj is P. J. Keulen, verificateur der 10"' voerrechten en accijnzen te Maastricht^ voor den tijd van 1 jaar belast met de; waarneming der betrekking van ontvani ger der directe belastingen, invoerrecht ten en accijnzen te Weert; is Oscar Rohte, lid der firma Rohtd en Jiscoot te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is de kapitein bij het korps mariniers! A. J. Paehling bevorderd tot luitenant kolonel, eervol ontslag verleend ouden toekenning van f2010 pensioen 'sjaars; is bij het korps mariniers bevorderd tot luit.-kolonel, de kapitein G. A. Lin- ckers. Hofbericht. Woensdag heeft ten paleize Het Looi met de Koningin en den Prins in kletfhj gezelschap het middagmaal gebruikt eed commissie uit het bestuur van de Ver-» eeniging tot behoud van Natuurmonu- menten in Nederland, bestaande uit de heeren dr. J. T. L. Oudemans, Jac. P. Thijsse, mr. P. O. van Tienhoven en Al A. Burdes. Na afloop van den maaltijd werden verschillende opnemingen van den heer Burdes van in het wild levende en broe dende vogels met projectielantaarn ver toond. De Koningin en de Prins volgden met bijzondere belangstelling de verschillen de tafereelen, vooral die van het Naar- dermeer, van de eilanden Rottum, Ter schelling en Vlieland. Ook de fraaie reproductie van het vo geleiland bij uitnemendheid, Texel, waar ook het Staatsboschbeheer krachtig we. k- zaam is voor de berscherming van vo gels, trokken zeer de aandacht. De heer Thijsse gaf bij de verschillen de beelden een korte uitlegging. Het Kiesrechtdebat in de Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is-het voorstel-Troelstra om een adres aan de Koningin te zenden inzake het kiesrechtvraagstuk verwon pen met 72 tegen 7 stemmen. Van de gesplitste 'motie-Borgesius is verworpen met 42 tegen 37 st. het eerste deel uitsprekende de wenschelijkheid van invoering van algemeen kiesrecht en' evenredige vertegenwoordiging. Met 50 tegen 29 stemmen werd ver worpen het tweede deel der motief waarin een beperkte grondwetsherzie ning werd gewenscht. Uilenburg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft behandeld het voorstel van B. en W. be treffende onteigening van gronden en gel- bouwen op Uilenburg en vaststelling van het plan van bebouwing voor dat stad gedeelte. Blijkens dat plan zal de hoofd- verkeeruteg, de te verbreden Uilenbur- gerstraat, eene breedte verkrijgen van daan Ik heb hem niets beloofd. Dan begrijp ik het niet En gij zult tevergeefs trachten het te begrijpen. XVIII. EEN .TRAGISCHE DOOD. Het scheen, dat Lucile nog steeds even onverschillig bleef ten opzichte van Ar thur Lercey; voor hem had zij altijd de meest bitse antwoorden gereed, de grie ven dste scherts. De jongeling, wiens eigenliefde belee- digd was, door zijn vergeefsche pogin gen, om de aandacht van dit slecht opge voede kind te trekken, beklaagde zich dikwijls bij zijn vader. Mejuffrouw Westner misbruikt een weinig haar naam van rijke erfgename, zeide hij, op de lippen bijtend, maar ala wij eens getrouwd zijn, jmoet dat veran deren. Ja, als dat huwelijk plaats heeftg Wel, vader, twijfelt gij daaraan? (Wordt vervolgdjj

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1