BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ustica droevige berichten ontvangen over de behandeling der gevangen genomen Arabieren, die naar genoemd eiland zijn gebracht. In ruimten, die nauwelijks vol doende zouden zijn voor 300 gezonde per sonen, zijn bijna 1000 Arabieren onderge bracht onder wie de cholera dagelijks tal rijke offers maakt. Oenoeind' blad dringt aan op betere verzorging der gevange nen, ook in het belang der bevolking. De „Press Telegraph" pntvangt het volgende bericht uit New-York: )iet krachtig optreden van de politie in de staking van de vuilnislieden heeft de sta kers langzamerhand eenigszins tot be zinning gebracht. Gedurende een aanval der politie zijn 50 rustverstoorders opge pakt. De burgemeester weigert, oni in onderhandeling te treden met de leiders van de staking. Nieuwe werkwilligen heb ben zich aangemeld en onder toezicht van een sterke politiemacht konden de stra ten langzamerhand worden schoon ge maakt. Toch is New-York nog tamelijk vuil. Gedurende de ongeregeldheden zijn in het geheel ongeveer 100 man 'gewond. Bij de betoogingen traden vooral vrou wen door haar heftigheid op den voor grond. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te Lichtenvoorde, P. Th. Vo^candidaat- notaris te 'Eist, en tot notaris te jorwerd (geni. Baarderadee') mr. P. Kingma Boit- jes, candidaat-notaris aldaar; is benoemd tot griffier bij de kanton gerechten te Dordrecht mr. P. J. A. v. .Voorst Vader, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Leeuwarden; is R. Kuipers benoemd tot burgemees ter van H^nnaarderadeei; zijn benoemd in de provincie Zuid- Holland: tot heemraad van het water schap de Generale Dijkagie van $tellen- dam ,T. Lodder Cz., te Goedereede; tot dijkgraaf van het Groot Waterschap van [Woerden, provinciën Utrecht en Zuid- Holland, G. L. baron van Boetzelaer, te De Bilt. Personeele belasting. Bij kon. besluit van 28 Oei. (Stbl. no. 326) is, met vernietiging van de bestre den directeur der directe belastingen enz. te Maastricht, bepaald, dat het Missiehuis voor vreemde Missiën te Steyl (gem. Te- gelen) zai worden geplaatst op de lijst, bedoeld in art. 4 par. 2, der wet tot re geling van de personeele belasting, onder bijvoeging van de woorden„voor zoover het dient tot bevordering van de belan gen der missiën en ten behoeve der mis sionarissen, a'smede tot het houden van retraites. De Protestmeeting te Utrecht. Door de aid. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag a.s. te Utrecht op de motie, die aldaar ingediend zal worden, liet volgende amendement wor den voorgesteld: Aan de zinsnede: „Spreekt hare diepe afkeuring uit over de wijze, waarop de arbeid van Minister Talma wordt be lemmerd", toe te voegen: „inzonderheid over de verkapte obstruc tie, gebleken o. a. bij de behandeling der Militie wet". De verschillende afdeelingen worden verzocht hunnen afgevaardigden Zondag a.s. betreffende dit amendement ook een mandaat mede te geven en deze publica tie te beschouwen als een officieele, daar de tijd, om iedere afdeeling nog afzon derlijk aan te schrijven, ontbreekt. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: le. de heeren Thomson, Bos, Van Lennep, Bogaardt en Scheurer, over de begrootingen van Suriname en van Cura sao voor 1912, alsmede over het wets-, ontwerp tot kwijtschelding van de uit staande vorderingen der kolonie Suri name wegens verleende voorschotten, voor de uitoefening van de bacovencul- tuur. 2o. de heeren De Meester, Ketelaar, Van Veen, De Monté Ver Loren en Heemskerk, over de wetsontwepen hou dende aanvulling van de middelen voor de staatsbegrooting 1912, ve l ooging van die begrooting voor l£il betref fende loon van Losse werklieden £jj 's rijks Munt, en begrooting van de we duwen- en weezenfondsen voor militaire en gepens. militairen voor 1912; 3o. de heeren De Jongh, Ter Laan, Van Vuuren, Snoeck Henkemans en de Vlugt, betreffende: de begrooting van de Lands drukkerij voor 1912; onteigening voor ieen spoorweg Burgh-Brouwershaven enz. en toekenning van een renteloos voor schot voor een s poorweg Oostburg-Cad- zand; 4o. de heeren Roessingh, Teenstra, An kerman, Van der Voort van Zijp en Duy- maer van Twist, nopens suppletoire-be- grooting van landbouw voor 1911 (reis- en verblijfkosten, enz. voor den veeart- senijkundigendienst in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer) etra bepalingen tot wering en bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessenmeel- dauw. KORTE KROMEK. De Centrale R. K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage heeft gisteravond met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten den heer C. D. Wesse- Itog, lid van den gemeenteraad aldaar. Deze candidatuur zal gesteund worde11 door de anti-revolutionaire er. de christe- lijk-historische kiesvereeniging. LEIDEN, 15 November. Apologetische Cursus. Gisteravond weid de 3e apologetische conferentie gehouden, waarop de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers, na beantwoording van de ingekomen vra gen, sprak over God en de zonde. Dagelijks zien wij, dai de mensehen her haaldelijk en vrijwillig de zedewet over treden/die door God gesteld is, en waar door Gods majesteit op zware wijze wordt bcleedigd. Het is te begrijpen1, dat het ongeloof dit mysterie der zonde aangrijpt als een wapen tegen ons. Hoe is het mogelijk, dat een oneindig vol maakt Wezen de zonde toelaat? Hoe kan een oneindig goede God aan Zijn schepselen een vrijen wil geven, wan neer Hij ziet, dat Zijn schepselen dezen wil misbruiken om Hem te beleedigen en om hun eeuwig ongeluk te bewer ken De zonde, betoogt spr. kan men niet verklaren zonder God, omdat men dan het geheim der zonde nog veel duisterder en haar last zwaarder maakt. De niensch is toch beurtelings de bedrijver en de last der zonde. Men Jieefi stelsels be dacht, die God en den vrijen wil uitslui ten en het kwaad voorgesteld als een droevig doch noodzakelijk en niet te ont komen iets. Niemand evenwel heeft een voldoende oplossing gevonden of heeft bevrediging geschonken. Het ongeloof ziet de zonde en weet niet waar ze van daan komtbegrijpt niet wat ze beduidt. Ze zoekt tevergeefs naar eene oplossing, cindat zij den tenigen Verlosser niet kent. Zoo staat het ongeloof van dezen tijd voor ons. Het vooroordeelt zich zelf om dat het zijn volgelingen dwingt om te leven zonder hoop. Deze oirvoidöendhid van de ongeloovigen moet ons te meer vertrouwen geven ui de leer der kerk. Het Chnsiendom vraagt wel een offer des verstands maar geeft ons moed en vertrouwen, en voldoening van den drang des harten. Volop duidelijk maakt de Openbaring het mysterie der zonde niet. Altijd blijft de vraag waarom de moge lijkheid tot het doen van zonde door God is opengelaten. Vast staat evenwel, dat het God: niet verboden was noch doorZijn almacht, noch door Zijn goedheid of wijs heid de zonde toe te laten. W,e zuchten onder de zonde, maar weien tevens dat het ons niet onmogelijk is onze zalig heid te bereiken. Spr. zet vervolgens uiteen dat de zon de haar oorsprong niet vindt in den wil van God; Hij kan ze niet willen en niet goedkeuren, noch om zichzelf, noch om iets anders. De zonde is een overtreding van Gods wet en eene beleediging van Zijn on eindige Majesteit. God kan niet willen dat Hij beleedigd wordt, dat zijn wetten worden overtreden. Hij kan alleen de zonde toelaten. Als.de wil van God de oorsprong van het kwaad niet kan zijn, kan het alleen wezen de wil des menschen. Deze ziet in de zonde een voordeel, dat hij ver kiest boven zijn plicht te doen. De schuld van de zonde en de ellende, die daaruit voortspruit, is dus de mensch. God wist vooraf, hoeveel ontzettend kwaad door de menschen zou worden gedaan, omdat Hij bij de schepping alles overzag, Aan God was alles, voor dat het geschapen werd, bekend. God had de zonde kunnen voorkomen. Niets of nie mand heeft God gedwongen schepselen te maken met een vrjjen wil. Als God dat niet gedaan had, was niet één zonde gebeurd, doch dan had Hij minder be wijzen gegeven van Zijn almacht en het beste deel van Zijn schepping weggela ten. 't Staat r.og te bezien, of dit voor ons beter zou zijn geweest. Als wij geen vrijen wil hadden gehad, hadden wij geen goed kunnen doen en de hemel niet kun nen verdienen. Toen God ons een vrijen wil gaf, schonk hij ons een hoogere vol maaktheid. Nu Hij ons een vrijen wil gaf, was God' aan Zijn wijsheid verplicht zichzelf te laten beleedigen. Immers, wilde God vrije wezens maken, smoest Hij rekening houden met het feit, dat niet allen het goede zouden doen, maar dat enkelen het kwade zouden verkiezen. Er is bij den mensch geen vaste keuze in één richting. Als God ons belette kwaad te doenzou Hij met de eene hand terugnemen wat Hij niet de andere schonk. Dat doet God niet, want Gods gaven berouwen Hem nooit. Bovendien is God in Zijn almacht toch in staat het doel te bereiken, dat ,Hij zich stelde. Niettegenstaande alle ram pen en ongelukken als gevolg van de zonde gaat de wereld zijn gang en wordt trots alles het natuurlijk doel bereikt, waardoor Gods wijsheid des te heerlijker uitkomt De zonde brengt ook verwarring jn de bovennatuurlijke orde door de bovenna tuurlijke bestemming, die God den mensch gaf. De zondaar moge echter nog zooveel kwaad doen, steeds is hij een bewijs van Gods oneindige goedheid, Die den dood van den zondaar niet wil, maar dat hij zich bekeere. JEn als de zondaar gehoor geeft aan de stem van Gods ge nade, is hij een bewijs van Gods groote barmhartigheid1. $tervende jn zijn zonde blijft die zondaar in alle eeuwigheid ge tuige van Gods oneindige rechtvaardig heid. De zonde in deze wereld is dus een noodzakelijk gevolg ,van den vrijen ,wij des menschen en niet in strijd mei Gods goedheid of wijsheid. Waarom gebeuren er nu zoo'n menigte van zonden en doet de mensch meer kwaad dan goed? Die menigte zonden zou zeker onverklaarbaar blijven, als wij buiten rekening houden liet geheim der erfzonde. Zooals wij ter wereld komen, heeft God ons niet geschapen. Aan het eerste menschenpaar gaf, Hij als bijzon der voorrecht een sterkere neiging tot het goede dan tot hei kwaad. Door Adams val ging dit voorrecht te Joor. Als wij ons indenken, dat wij leven onder de vloek der erfzonde, dan vinden ,wij daarin eene verklaring van de groote menigte kwaad. Maar is God dan niet wreed geweest tegenover de schepselen, door hei wei zijn van hei geheele menschelijke geslacht afhankelijk te stellen van den trouw van één man, terwijl Hij vooraf wist, dat die man hem ontrouw zou worden, vraagt spr. !Wij hebben hiervoor, antwoordt spr., slechts één oplossing, nj. hei geheim van de verlossing van den mensch door de menschwording van Qods Zoon. Dit ge heim zegt ons, waarom God jn Zijn goed heid kon berusten in de zonde, die Hem beleedigde. Va^ alle eeuwigheid stond vast, dat God den ontrouw van Adam zou beantwoorden met een vee' grooter bewijs van goedheid, zoodat de mensch langs een anderen weg,wel. is waar moeilijker doch glorievoller zijn doel zou kunnen bereiken. In dit jicht zien wij hoe oneindig a.machtig en wijs, maar vooral hoe oneindig goed God is. Kon de mensch het kwaad niet uitboeten, God' zelf zou nederdalen om boete te doen voor onze schuld. Het kwaad heeft ons verstand beneveld en onzen wil verzwakt, maar God gaf ons een leidsvrouw in de H- Kerk, die de verdwaalden terugbrengt en ons den goeden weg wijst. Hij gaf ons Zijn ge nade en kracht om sterkte te putten tegen onze neiging ten kwade. Wel geeft God niet allen dezelfde mate van genade, maar in Zijn rechtvaardigheid zal Hij van hen, die veel hebben ontvan gen, veel terugvragen; van hen, die wei nig hebben gekregen, weinig terugeischen. Ieder mensch, Christen of heiden, kan als hij God dient naar de mate zijner kennis en zijner krachten, zijn zaligheid bereiken. Blijft het voor ons een geheim, waar om God ons den moeilijken weg deed bewandelen en Hij zich jaat beleedigen, wij buigen geloovig ons hoofd, omdat wij zeker zijn in het Jicht van het geheim der Verlossing onze zaligheid en ons geluk in den hemel te kunnen bereiken. Spr. besloot met deze verhandeling, die hij met warmte en innige overtuiging had voorgedragen, zijn conferenties overt Gods bestaan. St. Augustirius. In de vergadering van de R. K. Stu denten-Vereeniging St. Augustinus sprak het lid der vereeniging, de Z.Eerw. Heer Jacobs over: de vorming der aarde. Spr. beschouwde de oorzaken, die het aan zien der aarde veranderd hebben. Deze zijn slechts quantitatief verschillend ge bleken van de nog heerschende oorzaken. Na uiteenzetting en bewijs der Schep pingsleer,, toonde spr. aan dat het Evo lutionism e hiermede niet in strijd is, evenmin met de Openbaring, hetgeen spr. aan de hand van de besluiten der Bijbel commissie nader toelichtteZeker wat de vorming der aarde alleen aangaat, staan we voor een vrije quaestie. De we tenschap, niet de Bijbel, kan ons hier uitsluitsel geven, wijl deze laatste .geen leesboek over geologie of astronomie is. In den Bijbel toch wordt over natuurwe-, tenschappelijke^zaken gesproken in over eenstemming met de toenheersehende ideeën, om andere, religieuze waarheden voor te stellen. Uitvoerig zette spr. de nevelhyphothe^ se van Kauf-Laplace uiteen, zonder haar evenwel volmaakt te achten. De aarde zelf is een uitgedoofde ster, waarvoor vooral het inwendig arbeids vermogen pleit. In tegenstelling met de uitwendige invloeden werkt deze laatste energie opbouwend. Zoo is dit ar beidsvermogen oorzaak van de bergvor- ming en de opheffingen van den bo dem, vaak tot meer den lOOOtmeter hoog te. Ook de vulkanen, geysers en aardbe vingen werden door spr. behandeld. De werking der zon omvat vrijwel alle uitwendige invloeden, zooals die van den wind, den kringloop van het water, e.a. Niet minder dan 122.500kubieke kilome ter regen komen jaarlijks op het vaste land neer. Dit water verplaatst reusach tige massa's opgelost en verweerd ma teriaal. De plantengroei werkt verdeelend op de watermassa. Ontbossching heeft daar om vaak overstroo-mingen ten gevolge. De ouderdom der aarde wordt geschat van 20 tot 100 millioen jaren, van het zonnestelsel van 100 tot 200 millioen jaareen der ernstigste bezwaren tegen de Kant-Laplace'sche theorie, die lange- ren tijd eischt. De geringe zekerheid treft ons niet alleen in de geologie ook in de natuur wetenschap in 't algemeen. En hoe dik wijls wil men niet met wankelende we tenschap aan ons H. Geloof te kort doen. •Aan den anderen kant bestaat gevaar en is voorzichtigheid gebodeai bij het ver dedigen van den Godsdienst met behulp der natuurwetenschap. Er bestaat een gevaarlijk soort apologie, te meer als die gepaard gaat met zgn. popularisee- ren der wetenschap. Men gebruike toch vooral geen gebrek kige wapenen. En wie zich tot apologeet geroepen acht, zij minstens goed />p de hoogte met de resultaten in ieder vak een gebiedende, maar voldoende eisch voor hen, die apologeet voor zich zelf moeten zijn, voldoende: wijl immers een diepgaande studie van alle natuurweten schap onmogelijk is. Zoo, besloot spr., zal men zich be veiligen tegen Scepticisme en bij zich de overtuiging vestigen, dat ons Geloof is ccn obsequium rationi conséntariusn. Na een dankbaar applaus ontspon zich een debat e.a. over de waarde van werk hypothesen .en of de aardvorming wel een geheel vrije quaestie is, waarbij de theorie van Hummelhauer ter sprake kwam. Dr. Keesom wees o.a. op de belang rijke rol der radio-activiteit in de ver schijnselen der aarde. De voorzitter bedankte spr. voor zijn boeiende rede en voelde zich door hjiar nog meer doordrongen van de Waarheid, dat God als de oneindige kunstenaar tot de geringste stof het heerlijkst meert er- werk weet te vormen. Alsnu werd overgegaan tot het huis houdelijk deel der vergadering. In Hotel de la Roste vergaderde gisterenavond de Alg. Schuitenverhuur- dersbond Eigendomsbelang alhier. De agenda bevatte hoofdzakelijk mededee- lingen en punten van huishoudelijken aard. Bij de afdoening hiervan bleek', hoe goed de Bond werkt en 'welke resul taten er reeds bereikt zijn. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen schoonschrijven middelbaar onderwijs, de heer W. A. P. M. Peters van Noordwijk. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 6 uur en 8y2 uur Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Welecrw. Pa ter J. G. Tesser over Jeanne d'Arc. Toe gang vrij. Zondag 1 uur namiddag Bidstond der St. Barbaravereeniging in de kapei van de R. K. Begraafplaats. Zondag 8 uur 's avonds, Bondsge bouw, Rapenburg 10. Tooneehvedstrijd van de Rederijkerskamer „Vondel". Maandag 8 uur 's avonds. St. Jo seph-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker de Zeereerw. heer prof. J. Knaapen, van Heeswijk. Onderwerp Advents- en Kerstliturgie. AALSMEER. De rekening van het bur gerlijk armbestuur*heeft als eindcijfers ontvangst f 2091,83, uitgaven f 2043,99, batig saldo f 47,84. Qe raad besloot het subsidie voor het burgerlijk armbestuur met f 200 te verminderen. Naar aanleiding van een adres van de Wed. G. Koeprie om steun voor besteding van haar kind, is besloten een nader onderzoek in te stellen. Over de begrooting werd langdurig gesproken. Op het verzoek van de hoofd onderwijzers werd afwijzend beschikt, de salarissen van de andere ouderwijzers werden gewijzigd. De begrooting moest daartoe met f20625 verhoogd worden. HAZERSWOUDE. Daar er ten post kantore te Leiden voortaan een recht- streeksche verzending naar Hazerswoude (Dorp) zal worden ingevoerd js hetwen- schelijk dat op de correspondentie voor de- bewoners van den Rijndijk ,(ter voor koming van vertraging) Hazerswoude (R ij n d ij k) wordt vermeld. NOORDWIJK. De raad vergadert a.s. Vrijdagavond, 's avonds half 8. De agen da bevat Regeling van uitgaven. Be noeming onderwijzer van bijstand voor het heiiialingsonderwijs. Stratenplan, N. V. Bouwvereeniging. Verzoek van ge meentewerklieden om loonsverhooging. Bénoeraing geneesheer 1912. Verkoop oud: gebouw aan de Voorstraat. In de alhier gehouden vergadering van de afd. Noordwijk, van het Holl. Blo mbjllerkwee e sg nootschap we d medegedeeld waarom dit jaar van wege de afdeeling geen rijkstuinbouwwinter- cursus is opgericht Een groote bijdrage van particuliere 2ijde werd niet meer verleend, en daarom geeft ook het rijk geen subsidie. In beginsel werd tot op richting van een Raiffeisenbank beslo ten, terwijl het bestuur gemachtigd werd stappen in die richting te doen. NOORDWIJKERHOUT. Jn .café „De Vlasoven" vergaderde gisteravond de vei- lingsvereeniging van Noordwijkerhout en Voorhout Een zeer groot aantal Jeden was ter vergadering gekomen. Door den voorzitter, den heer Jac. de Groot, werd deze bijeenkomst geleid, die in zijn openngiswoord de tuinders krach tig aanpoorde tot veilen. Vervolgens werd door hem een véilings reglement, door het bestuur vastgesteld, voorgelezen en artikel voor artikel zoo veel noodig toegelicht. Hierna .wordt door een 37-tal aanwezigen een besluit onderteekend, waarbij zij zich verbinden all e boon en ter veiling te brepgen. 'Mede gedeeld wordt tevens, dat zij, die nog niet geteekend hebben en ook de afwe zigen, dit binnen acht dagen nog kunnen doen. Aan de orde is de verkiezing van twee bestuursleden. Door den voorzitter wordt o.a. voorgesteld den heer P. van Stein van Voorhout, zoowel om zijn bekend heid in Duitschland, alsook pm zijn ken nis van de Duitsche taal. Deze en de heer L. P. Heemskerk worden tot bestuursle den gekozen en nemen hunne benoeming aan. De voorzitier wenscht hun geluk en gelooyej^d dat .er nu jets go.eds is tot stand gekomen, hoopt hij dat de veilingen aan Piet Gijzenbrug van groot voordeel mogen ?ijn voor de tuinders. Nog werd de wensch geuit Wat het bestuur zich ook zou belasten tugt den verkoop van erwten. Dit werd goedge vonden en een 24-iaJ meldden zich daar voor aan. Zij die erwten .willen telen, worden tevens in de gelegenheid gesteld geld bij voorschot te krijgen. Daarna sluit d*e voorzitter onder dank deze goed geanimeerd vergadering. NOOTDORP. Op Zaterdag 18 Novem ber zal in den polder Tedingerbroek schouw worden gedreven over de binnen- watering als mede over alle slooten, dam men, in- en uitlaatduikers om- en over- klimmcn enz. OUDEWETERING. Door H. Vesseur alhier, js vergunning gevraagd' tot koop van sterken drank in het klein in het voorlocaal van perceel wijk A no. 109., Donderdag 16 November zal het Fanfarecorps in dit seizoen haar e erste uitvoering geven in het Hotel Hohandia alhier. ZOETERWOUDE. Zondag en de daarop twee volgende avonden heben de pa- tronaatsjongeiui in het patrenaatsgebouw weder hunne jaarfeest uitvoeringen gege ven bestaande in het geven van eenige muzieknummers en in het opvoeren van twee blijspelen getiteld„Hij is zenuw achtig" en Jochem Uilenspiegel." Zij lie pen werkelijk zeer goed van stapel. Het was daarom niet zonder reden dat den WEerw. Heer kapelaan J. Röben aan het slot der uitvoering een woord van lof had voor de jongelieden die het hunne hadden bijgedragen tot het welslagen der feestavonden. Kerknieuws. Z.D.H. de Aartsbisschop van Ulrecht heeft benoemd tot pastoor te Grendrin- gen den WelEerw. heer G. Wijfker en tot pastoor te Stads-ter-Apeler-Kanaal den Weleerw. heer A. C. R. Waanders. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. j. E. van den Brandeler (Middelburg). UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer j. E. Claringbould, geb. te Utrecht. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Staatswetenschap op Stellingen de heer mr. J. H. P. M. van der Grinten, geboren te 's-Hertogenbosch. Sport. Een schadepost. Een orkaan, die dezer dagen op de Zuid- en Westkust van Engeland gewoed heeft, heeft te Oxford ernstige schade aangericht aan zes loodsen, waarin 15 vliegtuigen stonden opgeborgen. Alles werd vernield. Men raamt de schade op 100.000. Vliegongeluk. Men meldt uit Toulon, dat de vlieger Brin de jenc, die met zijn vliegtuig op gestegen was, om reclame-biljetten onder de menigte te verspreiden, het ongeluk had een pak biljetten te laten Vallen op den motor, waardoor er iets haperde en het toestel viel. De vlieger kwam zwaar gewond en met gebroken vliegtuig, op het dak van een school terecht. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag J5 November. Het debat over het voorstel-Trodstra wordt voortgezet. De heer Goeman Borgesius (U.L.) begon met te betoogen, dat, waar nog D/2 jaar ons scheiden van de algemeene verkiezingen, de Regeering haast .moert maken, wil zij nog een grondwetsherzie ning tot stand brengen. Men zegt, dat het rapport d'er Staatscommissie spoedig zal verschijnen, maar meer weten .we nog* niet veel. Spr. zette jn verband' hiermede uiteen, dat de Liberale Unie, voorstand-, ster van algemeen kiesrecht, meegaat met elk voorstel dat daartoe Jeidt en dat^ beoogt het algemeen kiesrecht in de^ Grondwet zelve vast te leggen. En hert, verheugt spr., dat hij heden, namens af zijn politieke vrienden, een pleidooi voo£jj algemeen kiesrecht Jtan houden. AUeerif blijft de vraag: langs welken weg? Spr£ protesteerde ernstig -tegen de pitlating? van Minister ,Heemskerk in 1910, dat de: linkerzijde van het algemeen kiesrechr zou maken een oorlogswerktuig tegenr de huidige Regeering. Niets is minded waar. Afgescheiden van alle politieke ené partij-overwegingen, achten de Unie-liber^ ralen invoering van algemeen kiesrecht -;iv zaak van algemeen en staatsbelang, eeiY noodzakelijk volksbelang. En als deze JRe-' geering, jn weiken vorm ook, met alge-/ meen kiesrecht mocht komen, zal zij} kunnen rekenen op den steun van spr.' en de zijnen. In aansluiting hiermede verwierp spr. tevens de beschuldiging van den heer Troelstra, dat het den vrijzin-") nigen alleen te doen zou zijn om ouder de leuze van den eisch van algemeen' kiesrecht te trachten het regeerkasteel te^ bemachtigen. Overigens kon spr. veel onderschrijven van hetgeen gisteren iloort den heer .Troelstra gezegd is. Alleen vind® spr. zonderling den raad betreffende eer$ soort coalitie van links met rechts oipS tot algemeen kiesrecht te komen. jUit cftfj advies zou mogen geconcludeerd .w.prde#

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2