BUITENLAND. is Jaargang. No. 64#, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. ?)ÏT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jén het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 13 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertenti«n) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Neutrale voorlichting. ^Neutrale kranten, die natuurlijk graag pok Roomsche lezers hebben de dub beltjes zijn goed plegen zich te bte- ji/veren, dien lezers af en toe een Roomsch berichtje voor te zetten. Hen regelma- 'tig op de hoogte te houden is wel eei< [beetje bezwaarlijk de plaatsruimte, jjziet u maar te hooi en te gras wordt ^en Katholieke vergadering verslagen of een Katholiek nieuwtje uitgeknipt en dan zeggen die Roomsche lezers ter zelf verdediging: Zie-je wel, dat staat er toch ook in! Zoo'n soort verontschuldiging voor (hun geabonneerd zijn op een neutraid {•courant werd den Roomschen lezers gis- jteravond weer geboden door zeker Dag blad te dezer stede, hetwelk deze wijs- 'heid verkondigde: In de R.-K. kerken is van den kansel bekend gemaakt, dat het voortaan aan ieder is vrijgelaten, den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag al dan niet als Zondag te vieren. Het bezoek van de kerkdiensten, die op die dagen gehouden zullen worden als op een feestdag, wordt ook niet verplichtend voorgeschreven. Verder zullen de da gen vóór een feestdag en de Vrijdag, .waarop een feestdag valt, in het ver volg geen vastendagen meer zijn. Dat 's nu kerknieuws met een neutra len vlag. Zoo'n redacteur ziet in de ilRoomsche bladen wat staan over 's Pau- jjsen besluit betreffende de afschaffing 'der verplichte viering van sommige R. HK. feestdagen en aanstonds is hij erbij om zijn Roomschen lezers daar ook wat van te vertellen. Het moet echter niet veel .ruimte vergen, want de groote meerder heid der abonnees heeft er toch maling aan. En veel tijd moet de bewerking van het bericht ook niet kosten, waut 't is maar zoo'n huishoudelijke aangelegen heid van die Roomschen. En zoo ontstaat dan een mededeeling als bovenstaande, fa'elke in haar dorre gewrongenheid een !even kil als onjuist beeld' geeft van de aangelegenheid. Maar het doel is bereikt: den Room schen is alweer zand in de oogen ge strooid, evenals met het volgende be richtje, dat eveneens twee Roomsche •nieuwtjes tegelijkgisteravond in bo venbedoeld dagblad voorkwam Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid om te geraken tot de oprichting van een. Roomsch Katholieke Hoogeschool te Nijmegen. - Wie onzer een Roomsch blad leest weet, -dat de schrijver van dit bericht de klok heetf hooren luiden, doch niet vernam [waar de klepel hangt. En wie onzer geen iRoomsch blad leest, nu, die moet het idan maar gauw gaan doen om behoorlijk op de hoogte te blijven. V Het geval v. d. Breggen. Men kent het droeve geval van den goedvvilligcn milicien, die op manoeuvre zich ziek meldde, te velde in een tent als buikpijnlijder werd verpleegd .en na vervoer naar een ziekenhuis aan blindedarmontsteking, door operatie niet meer te keeren, bezweek. In zijn schriftelijk antwoord op een parlementaire vraag heeft Minister Colijn mei een sober relaas der feiten het ver loop der zaak erkend. Aan wie li nu de schuld? De publieke opinie zal ,er .wel gauw bij wezen met te zeggen: de officieren van gezondheid hadden het geval beter moeten onderzoeken. 'tls niet aan ons om .uit te maken, in hoeverre deze zienswijze juist js, maar wel willen we hier .even .wijzen op een (euvel, waardoor de zaak dier officieren zoodanig wordt bemoeilijkt, dat zij voor (diepgaand onderzoek vaak tijd noch aan leiding hebben. Dat euvel is de weinige ambitie onder Id'c militairen, die maar veel te gauw met (een al dan niet voorgewend niet-lekker- zijn naar den dokter loopen, in de hoop van een ongevvenschte oefening af te komen. In 't gegeven geval .waren er ook vele „patiënten". Is liet wonder, dat de officieren van gezondheid, die jmmers hun Pappenhei mers wel kennen, er Jicht toe komen, zoo'n reeks „zieken", waarvan er op 't ;oog geen een bijzondere aandacht vraagt, vlug af te handelen?, JEn nis die indicie,ns dan alle tevreden heengaan met hun „ziekenarrest" en eventueel daarbij be- hoorend geneesmiddel, js het dan .won der dat de artsen denkenDat was weer 'toude liedje van gebrek aan dienstijver. We nemen aan, dat een soldaat, die op nader onderzoek aandringt, natuur lijk bij den geneeskundigen dienst een geopend' oor zal vinden, maar evenzeer staat vast, dat al die .quasi-zieken een gevaar vormen voor werkelijk lijdende makkers. En waar nu dat ziekelijke ziekte verschijnsel nauw verband houdt met de tucht in het leger, daar hopen en ver trouwen we, dat Minister Colijn, die zich een kranig bewindsman toonde, ook ten deze zal weten in te grijpen. Moge reeds de nieuwe Militie wet, welke Z. ,Exc. zoo schitterend verdedigde, de oefeningen van den troep dusdanig verbeteren, dat de lust bij de manschappen verlevendigd en daardoor het aantal ziekte gevallen verminderd wordt. V Von Bethmann Hollweg. De Marokkodebatten in den Duitschen Rijksdag hebben niet alleen duidelijk gemaakt, waarom de anderhandelingen tusschen Kiderlen Wachter en Cambon zoo moeizaam lang duurden, maar die on stuimige discussiën hebben ook getoond, dat de Rijkskanselier met de vredelieven de beëindiging van het geschil een kra nig stuk politieleen arbeid heeft ver richt. Er blijkt toch in het Duitsche Rijk een strooming te bestaan naar oorlog; een strooming zoo sterk, dat de Kroonprins er door naar de Hofloge in den Rijks dag werd gevoerd 0111 daar een chauvinis tische betooging te houdeneen stroo- niing, welke de conservatieve partij gaar ne nog wat feller wilde stuwen. Wat zou de Kanselier een lauweren hebben behaald, als hij flink met het Duitsche Rijkszwaard had gerinkeld, het desnoods uit de schede had getrokken. De heer Von Heijdebrand zou dan geen booze maar loftuitende woorden gespro ken hebben. Aan deze verlokking heeft de heer Von Bethmann Hollweg, ondanks zijn saamhoorigheidl met de conservatieven, echter weerstand geboden. Oorlog leek hem niet in 's Rijks belang en met diplo matiek geduld heeft hij een tractaat voor bereid, waarbij hij verwierf wat in de ge geven omstandigheden te verwerven was. Had het voor Duitschland zonder zwaardgcrinkel voordeeliger kunnen' lui den, dan zou daarop stellig zijn aange stuurd de onderhandelingen hadden nog best een paar maanden langer kuninen duren. Blijkbaar was echter het grenspunt der gedachtenwisselingen bereikt en nu aar zelde Von Bethmann Hollweg niet, het daarbij ontworpen tractaat den Rijks dag aan te bieden, sterk in zijn overtui ging, dat hij voor zijn land 't beste had verworven, wat langs vredelievenden weg te bekomen viel. Van die overtuiging tintelde zijn fier antwoord aan den lei der der conservatieven, tegenover wien hij zijn standpunt van onpartijdig staats man krachtig handhaafde. Deze houding van den Rijkskanselier lijkt ons die van een gewetensvol erf ernstig leider, wien het roer van Staat te midden der chauvinistische golven rustig kan worden toevertrouwd. ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon bijna bij voortduring gevoch ten wordt 'in de omgeving van Tripolis •wordt toch bijna geen melding gemaakt van noemenswaardige voordeelen door •een der beide strijdvoerende partijen be>- haald'. Toch verklaart de Jurksche minis ter van oorlog dat de toestand voor .Tri polis steeds gunstig blijft. In de laatste twee dagen hebben geen gevechten van eenige beteekenis plaats gevonden. Zoowel In Tripolis als jn Ben- gazi wachten de Turken het jnvallen af van het slechte weer, dat de oorlogssche pen zal verhinderen aan den strijd deel te nemen, vóórdat men tot krachtig .optre den overgaat. Aldus de minister. Volgens een bericht van de „Moniteur Oriental" heeft het ministerie van binnen- landsche zaken uit Tripolis 7t bericht ont vangen, dat een Italiaansch vliegtuig, dat bij een verkenningsvlucht te dicht aan den grond en in Jiet bereik van het Jyrk- sche geschutvuur kwam, stuk js gescho ten. Joessoes Sjelvan, de afgevaardigde van Bengazi, reist met lastgB/ingen en voor zien van geld tegen het einde van deze week naar Tripolis. Hij moet eerst nog verschillende besprekingen over Barka houden met de leidende persoonlijkhe den. Inlandsche boodschappers Jiebben, vol gens Italiaansche correspondenten, be richt gebracht, dat aanzienlijke scharen Arabieren uit Fezzan in aantocht waren ingevolge de door de Turken uitgevaar digde oproeping tot den heiligen oorlog. De Turksche keurtoepen bestaan, vol gens de mededeeling van een overlooper uit 2000 man infanterie, 400 ruiters en 500 man artillerie. Zij hebben over Egyp te en Tunis aanvulling en levensmiddelen gekregen, maar ook aan de kust van Tri polis worden nog altijd heimelijk wapens aan land gebracht. Ook de .Tribuna meldt dat de Turken van geld, schietvoorraad en levensmid delen rijk voorzien zijn. Met den nieuwen bevelhebber, die Fethi-bei moet vervan gen, schijnen ook aanmerkelijke zeer goed gewapende strijdkrachten meegeko men te zijn. Dit alles verklaart waarom de Turken plotseling stoutmoediger ge worden zijn en voortdurend de voorpos ten aanvallen. In tegenstelling met de mededeeling van den .Turkschen oorlogsminister ver wacht men in Tripolis (het bericht is van 14 Nov.) binnen 24 uur een zeer ernstig gevecht. Men meent nl. dat de Turken een laatste geweldige poging willen wa gen om de stad te heroveren. Bij de Ita liaansche troepen waren ten dien op zichte alle mogelijke maatregelen getrof fen. Men zou hieruit bijna mogen beslui ten dat de Italianen met hun verdedigingslinie 'zijn gereed gekomen. Dan zou ,er echter kranig zijn doorgewerkt in de laatste da gen.' In het begin van November was menA volgens den correspondent van de Frank- forter Ztg. te Tripolis, nog niet veel opge schoten. De verdedigingslinie van het Ita liaansche kampement .is, schrijft hij d.d. '2 dezer, in hoofdzaak nog dezelfde als in den beginne, eenvoudige loopgraven in een enkele linie, daartusschen op gunsti ge plaatsen batterijen veldgeschut. Het werk tot beveiliging van de linie in de oase, waarvan de helft niet bezet is, is nauwelijks begonnen; ook is men pas op enkele plaatsen begonnen met het maken van prikkeldraadversperringen, oin zich tegen een plotselingen aanval te verze keren. De soldaten staan er bij honder den werkeloos om heen, maar zij zijn door de aanhoudende nachtelijke gevech ten dermate oververmoeid, dat men van lien geen zwaar schansgraverswerk kan verlangen. De stemming van de troepen is eenigszins verbeterd, maar de pas aan komenden begroeten den oorlog niet meer met 'de vroolijke luchthartigheid •van de eerste expeditie. Zij kijken ook de inboorlingen bij voorbaat met eenig 'wantrouwen aan, dat geen hoop geeft op een verbetering van de slechts oogen- schijnlijk kalme betrekkingen tusschen tlalianen en Inboorlingen. Dezelfde correspondent schrijft ook over de uitbreiding van de cholera en ziekten van allerlei aard. Het klimaat en de zandachtige bodem van .Tripolis, waar bet wegloopende water van zelf doorheen zijgt, werken de uitbreiding van de cho lera niet In de hand, maar tegenover dat voordeel staat het nadeel, dat er zoovele menschen op een klein gebied zijn op gehoopt. Als de cholera zich nog meer 'verspreidde, zou zij, voorspelde de cor respondent, den Italianen over 't hoofd groeien. De Italianen hebben zich zeker Jang op id'eu veldtocht voorbereid, maar hun lei ding schijnt bij elke onvoorziene moeilijk heid geen raad meer te .weten. (Wat men moet denken over de actie der Italiaansche vloot .weet men werkelijk niet. Dagelijks zijn berichten binnengekomen, meldende dat d'e beschieting en blokkade van de Jurk sche kust en eilanden zou beginnen, zelfs 'begonnen .was, «dan weer dat men niet 'durfde beginnen omdat men niet .weet .welke houding ide mogendheden daar tegenover zouden aannemen. Toch schijnt 'een Italiaansch smaldeel werkelijk naar (de Aegeïsche zee te zijn gezonden maar Ier niet .veel zal uitrichten, De correspon dent der „Frankf. Ztg." seinde namelijk gisteravond uit Rome aan zijn blad: Men deelt mij mede, dat 't Italiaansche smaldeel bevel heeft gekregen, om uit de 'Aegeïsche naar de Middellandsche Zee' terug te keeren. Indien dit bevel werke lijk uitgevaardigd js, zou het beteekenen dat het plan, om het terrein van den oor log tot andere Turksche bezittingen dan Tripoli uit te breiden, voorloopig js op gegeven. De onderstelling ligt voor de hand, dat de vertoogen van andere mo gendheden dit tegenbevel ten gevolge ge had' hebben. In den opstand in China schijnen nu ook de mogendheden .werke lijk een woordje te .willen gaan mede- spreken. Zooals men weet zijn ,er reeds verschillende oorlogsschepen aanwezig. Volgens een telegram van gister uit .Tientsin bereiden de Amerikanen een tal rijke troepenzending naar Tiëntsin en naar Peking voor. Tot dat doel liggen te Manilla twee transportschepen klaar, die 5000 man -naar Noord-China zullen brengen. Omtrent een voorgenomen actie van Rusland tegen 'China, waarbij Rusland ge bruik zou trachten te maken van den ver warden toestand waarin China thans ver keert, wordt aan de „Frankfurter Zeit." uit Petersburg geseind, dat twee batal jons Russische infanterie en een batterij artillerie per spoor naar Peking vertrok ken zijn. Daar de troepenmacht die naar Peking vertrekt niet minder dan 1500 man sterk is, vermoedt men dat Rusland verder strekkende bedoelingen heeft, dan uitsluitend de bescherming van zijn le gatie. Een cour an ten bericht, volgens hetwelk de Japanschetroepen in Korea bevel had den gekregen Zuid Mantsjoerije binnen te vallen, 'is nog niet officieel bevestigd. Zooals men reeds weet js Joean-sji-kai nu te Peking aangekomen. De correspon dent van de „New, York Herald" deelt mede, dat hij de geheime onderwerping meebracht van generaal Li, den leider der rebellen. Hij voegt erbij dat Lijoean- hoeng aan Joeansjikai geschreven had, dat hij bereid was met Joean samen te werken en onder hem' te dienen. Andere hoofden der opstandelingen zouden Joean mede hun steun hebben toegezegd. De Mantsjoes gelooven dat Joeansji kai de AAantsjoe-dynastie zal kunnen red den, doch hooggeplaatste Chineezen dee- len dit geloof niet. Volgens een bericht uit Peking aan de „Times" is bij keizerlijk besluit opnieuw aan Joeansjikai een buitengewone macht verleend. Het geheele Noorderleger, de keizerlijke lijfwacht daaronder begrepen, wordt onder zijn opperbevel geplaatst. De Deutsche Kabelgesellschaft (een dikwijls onbetrouwbaar gebleken bron) verneemt via Sjanghai uiterst belangwek kend nieuws uit Hankou, dat echter nog nadere bevestiging behoeft. De Japan sche admiraal, die het bevel voert over het internationale eskader voor Hankou heeft aan het consulaire korps aldaar meegedeeld, dat drie schepen van het Chineesche regeeringseskader voor Han kou naar de opstandelingen waren over gegaan. Ook een deel van het regeerings- leger te Hankou is naar de opstandelin gen overgeloopen, en de terugtochtvan de nog trcuvv gebleven troep .n naar het noorden 'wordt spoedig verwacht. Wij hebben gisteren melding gemaakt van het feit, dat Hankou de laatste da- geu opnieuw onder kanonvuur was ge nomen. Er valt nu uit het bericht van de Kabelgesellschaft af te leiden, dat idie beschieting uitgevoerd is door de rebel len, die zich opnieuw meester geünaakt hebben van het spoorwegstation. Óok de spoorweg benoorden de stad, bij K.M. 10, werd onder vuur genomen. Het ver keer op de Hankou-Peking-lijn is weer gestoord. Mochten bovenstaande berichten be vestigd worden, dan ziet de regeering te Peking zich geplaatst voor een zeer ern- stigen toestand. De opstandelingen in het grootste steden-complex des rijks Hankou-Hanjang Woetsjang, zouden als overwinnaars komen uit een strijd, door een groot regeeringsleger met hardnek kigheid en verbittering gedurende ge- ruimen tijd tegen hen gevoerd. Dat zou een moreel bankroet zijn voor de regee- ringstroepen. De macht en het prestige van den opstandelingenleider teWoet- sjang, generaal Lihoënghoeng zou er in hooge mate door zijn toegenomen. Daar bij hebben de regeeringstioepen voor Hankou zóó beestachtig huisgehouden, dat zij bij de rebellen een haat en een| wrok hebben achtergelaten, die nog tot heel wat represailles zullen leiden. Over den staat van zaken te Peking zijn te Petersburg uiterst alarmeerende tijdingen ontvangen. De Russische ge zant moet n.l. geseind hebben dat er inj d'e Chineesche hoofdstad sinds twee da gen een paniek heerscht. De buitenlandf- sche gezanten moeten niet weten, waar het hof zich ophoudt. Interessant nieuws bereikt ons uit Por tugal over een j= nieuwe inval der monarchisten De Lissabonsche pers publiceert n.l. het volgende telegram van de bij de gren zen staande royalisten Zoodra de weers gesteldheid het veroorlooft, zullen operaties weer worden opgenomen. Op het oogenblik staat het geheele land on der water. O. derwijl worden alle voorbe reidende maatregelen getroffen om dit maal een resultaat te waarborgen. Prins Miguel van Braganza, de zoon: van den troonpretendent Dom Miguel, heeft in Parijs en Londen een nieuwe leening ten bedrage van 40 millioen mark weten te sluiten. De terugbetaling van deze som wordt door rijke Portugeesche royalisten, die in het buitenland wonen, gewaarborgd. Een deel van deze som: is bestemd om nieuwe uitrustingen, wa pens, schietvoorraad, 20 machine-gewe ren, 30 veldkanonnen, 1500 paarden en 500 muildieren te koopen. Het royalis tische comité heeft in de laatste dagen in verschillende steden van Galicië alle schoenen, kleederen, dekens en andere voorwerpen opgekocht voor de uitrusting! van de troepen in den winter. Van de 'bo vengenoemde leening werd ook de laat ste afbetalingssom gestort voor de 3 „oorlogsschepen" der royalisten. De Portugeesche regeering vat echter ook (Jezen voorgenomen tweeden inval niet heel ernstig op. Zij vertrouwt op de onvoorwaardelijke trouw van hare troe pen en dat te meer, omdat de eerste 'inval op zoo'n fiasco voor de royalisten is uit- geloopen. De militaire overheid trekt ditmaal alle troepen op Lissabon terug, in plaats van de grens te versterken, om daardoor do royalisten het land in te lokken en ook) om groote onkosten te vermijden. De republikeinen zijn er van over tuigd, dat zij, ook al mochten ide royalis ten eenige steden innemen, deze zullen! heroveren, en de royalisten, als zij ver slagen zijn, zullen kunnen verhinderen om naar Spanje terug te keeren. Deze tweede aanval zal in de tweede helft van deze maand plaats vinden. GEMENGD. Uit Madrid wordt d.d. 14 Novem ber aan de „Vossische Ztg." geseind: Men verneemt, dat de vijandelijke berg- kabylen, die eenige dagen geleden Alhu- cemas aangevallen hebben, meer dan 5000 man sterk zijn. De omstandigheid, dat zij machine-geweren bezitten, is zeer be denkelijk. De vijandelijke harka aan de Kert moet nog steeds 10.000 man sterk zijn. Spanje ■zal aan de nieuwe groote krijgsverrich tingen moeilijk kunnen ontkomen. De afgevaardigden van den Fngel- schen bond van mijnwerkers, vertegen woordigende zeshonderdduizend Fngel- sche mijnwerkers hebben gisteren te Lon den vergaderd, om de kwestie van een; minimumloon te bespreken naar aanlei ding van het besluit van de vergadering te Southport om een algeineene staking in de 'Engelsche mijnen pit te lokken, wanneer de mijneigenaars een minimum loon niet zouden willen toestaan. De gehouden vergadering was ge heim, zoodat allerlei tegenstrijdige be- ruchten daarover in omloop zij'1» zoowel van vredelievenden als van dreigenden aard. Maar de op de beurs loopende ge ruchten als zou de vergadering het besluit genomen hebben de besprekingen een maand uit te stellen wat een geweldige stijging der spoorwegaandeelen tenge volge had bleken onjuist te zijn, omdat de vergadering tot morgen is verdaagd. De politie te Marseille heeft prins Mohammed' Ali Cham, die als vertegen woordiger van zijn oom, een Jndischen radja, aan de Londensche kroningsfees telijkheden had deelgenomen, in hech tenis genomen, omdat hij bij een Parij- schen juwelier juweelen ter waarde van 27000 franken had- gekocht en vertrokken was zonder ze te betalen. Jriet blad' Ora te Palermo heeft uil

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1