BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 634. S)e £eidóeJ%e Sou/tomt 4= Bureau OUDE 8INGEU 34. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I i.io per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent met Oetllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 8 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Plotseling is voor de Italianen de be narde toestand in Tripolis geëindigd en maken deze hun broedeTS jn het vaderland blij met verwonderlijk? goede berichten als liet volgende'. De Italianen dringen in den omtrek1 van Tri polis voorwaarts. Gisteren (6 Oct.) ver liet de brigade van generaal de Chau- rand onverwachts haar stellingen, rukte snel in oostelijke richting en bezette! bet fort Hamidieh. De verraste vijand bood weinig tegen Stand en trok zich in wanorde met aan zienlijke verliezen terug. De Italianen hadden zeven gewonden. De stad is vol maakt kalm. De Arabieren van Sensoer hebben den Italianen gisteren 'hun 'Mausers en pa tronen afgegeven. De cholera blijft jn het Turksche kamp te Ain-Zara woeden. Te Homs is het-rustig. Dit alles is nu wel heel mooi, maar toch slecht te gelooven, vooral daar Ita- iïaansche berichten spreken van gevech ten, die den geheelen vorigen dag zou den zijn gevoerd. Volgens de lezing van de Agenzia Stefani toch begon de Turk sche artillerie Zondagochtend om zeven uur uit een stelling bij Sidi Mesri, liet •fort D ten Zuidoosten van d£ stad dat in Turksche handen is, te Vuren'. De mili taire vlieger, kapitein Moizo, ging daar op dé lucht in, om de opstelling van de Turksche kanonnen te vinden, waarin hij ook slaagde. Hij waarschuwde de ltaliaansche Artillerie en deze legde daar na de Turksche artillerie het zwijgen op. Men zag de bediening uiteengaan. Des middags echter begon het Turksche ge schut opnieuw te vuren, nu van een punt ten Oosten van de ltaliaansche linie. Er Gelen eenige granaten over de ltaliaan sche schansen heen, die geen schade zou den aangericht hebben. Kort daarna, zoo vervolgt het bericht b.eproefden de Turken een van hun gewone aanval len op de linkervleugel der Italianeni. De aanval werd verscheidene malen tot negen uur 's avonds toe met groote he vigheid herhaald. Over den afloop van het gevecht, zwijgt de ltaliaansche berichtgever wij selijk. Hij spreekt zeifs niet van zware verliezen aan den kant van den vijand. Maar wel zegt hij dadelijk daarop: De 11de en 12de compagnieën van de gre nadiers verdreven Turken uit een huis Vlak tegenover de ltaliaansche stellingen daarbij gesteund door een afdeeling ma rine-artillerie, welke het huis volkomen verwoestte. Eon patrouille die op ver kenning werd gezonden, vond het huis verlaten en onder de puinhoopen bloed sporen, bloederige kleeren en alle tee kenen van een overhaaste vlucht. Op een punt zeker zijn de aanvallers dus Zondag weer tot vlak bij de linie van de Italianen doorgedrongen. En het zou ons niet verwonderen, indien zij al- Jveer terrein hadden gewonnen. We mogen dus de eerste berich ten wel onder het noodige voorbehoud geven. De Turk schijnt echter nu ook zich meer te laten gelegen liggen aan den porlog. in Tripoiis. De „Socolo" ver neemt p.l. dat uit Saloniki over Tunis 200.000 Turksche ponden naar Tripolis zijn gezonden als soldij voor de Arabi sche troepen. Deze zijn, in strijd met an dere berichten, nog geenszins kwqfle vrienden met de Turken. ltaliaansche be richten toch moeten toegeven dat er 20.000 Arabieien te^en Tripolis opruk ken. De ltaliaansche vliegers hebben al thans dezen opmarsch kunnen waarne men. Voorts schijnt men meer werk tc «villen maken van een aanval op Erythea Volgens Beriijnsche berichten heet het, dat de Emir van Widat, het hoofd van de Mohammedaansche Somalis, in de lta liaansche kolonie Erythrea is gevallen. Hij heeft verschillende dorpen in ,de asch gelegd en aan de Italianen groote scha de toegebracht. Ook wordt het bericht bevestigd, dat alle opstandelingen in Yemen een voor- loopige wapenstilstand met de Turk- »che regeering gesloten hebben. De vrij wordende Turksche troepen conecntree- ren.zich. thans bij Eiodfiida. waar al 12QD0 man aanwezig zijn, blijkbaar met het doel, om zoodra de gelegenheid gunstig is, naar E,rythrea over te steken. Een interessant bericht is nog het vol gende uit de „Avanti"., waarover nog wel het een en ander meer zal losko men, dunkt ons. Volgens dat bericht dan! heeft de ltaliaansche generale staf be sloten, om ook de oude lichtingen van' 1886 en 1887 op te roepen. Zoo spoedig mogetijk zouden 100.000 man naar Tri polis vertrekken, terwijl 80.000 man als reserve in Italië zouden blijven. De po sitie van den opperbevelhebber, generaal Caneva, zou geschokt zijn en daarom zou generaal Trugoni aan hem zijn toege voegd, met de bedoeling hem op den duur te vervangen. Men zou verwachten, dat deze ineer energie en voorzichtig heid aan den dag zal leggen dan generaal Caneva, die zich door de gebeurtenissen zou hebben laten verrassen. Zou dit niet slaan op de moordtoonee- len, die zich in .Tripolis hebben afge speeld? pf zou ook zijn beleid in het krijgsvoeren af te keuren zijn Maar dan is de toestand toch ernstiger dan men toegeven wil. De tijd zal echter de op lossing dezer vragen wel brengen. In China. tracht men bij voortduring de opstande lingen te paaien met zoetsappige keizer lijke edicten, die aangeven welke conces sies de troon bereid is te doen. Zoo zegt een der laatste: „Voortaan zal al, wat het volk voor stelt, indien het in overeenstemming js met de openbare meening, openlijk door ons (Keizer) worden aanvaard. Het volk is des .Hemels en de Hemel schenkt het vorsten. De ooren en oogen des volks zijn 's Hemels ooren en oogen." En verder: „Alle volken moeten dezen toestand doormaken. De revolutionairen jn China verschillen van de slechte revolutionairen in vroegere tijden, die getracht hadden den Troon te vernietigen en het volk kwaad te doen, ...De meerderheid des volks beweert, dwaselijk, dat Mjantsjoes en Chineezen tot verschillende rassen behooren. Er mag geen ouderscheid gemaakt worden. De groote vorsten der oudheid, Sjoen en Joe, kwamen van de oostelijke en weste lijke grenzen. Niettemin waren zij de hei lige vorsten van China. Zekerlijk zal ons volk een eind maken aan de crisis en de 400 miilioen op eenzelfde hoogte plaatsen als de overige naties der wereld." De revolutionaire leiders verklaren echter, dat de zaken te ver zijn gekomen, dan dat de Kroon nog iets zou kunnen bereiken, door concessies. Zij blijven volhouden, dat de Nationale Vergadering (het Vóór-Parlement) niet het Chineesche volk vertegenwoordigt Het volk wil niet niets minder genoegen nemen dan met de totale terzijdeschui- ving van de Mantsjoes. Die opvatting werd nog nader tot uitdrukking gebracht op een te Sjanghai gehouden vergadering van notabelen uit de provincies Kiang- soe, Tsjekiang en Foekiën. Ook de zende lingen deelen die opvatting. Soengkiang en Soctsjou zijn gevallen. In laatstgenoemde plaats sloten de gou- venreur en alle ambtenaren zich bij de muitende soldaten aan en openden zonder verzet de poorten der stad. Een bericht van de Deutsche Kabel- gesellschaft uit Tsingtau meldt, dat in Tsjifoe, Kauini en Kiautsjou de republiek is uitgeroepen. De vreemdelingen bevin den zich buiten gevaar. De aanzienlijke Chineezen vluditen naar Tsingtau. Ook verneemt de „Times" uit Kanton, dat daar het regeeringspaleis in brand is gestoken. Dat is, Indien het waar blijkt, een kwaad ding voor de regeering, want het heette, dat Kanton de grootste koopstad in Zuid-China wel met den opstand sympathiseerde, maar dat de re geering er zich nog wist te handhaven en b.v. niet duldde, dat de revolutionaire vlag er van de huizen wapperde. Een bericht echter dat Peking zou ge vallen cn het hof verdreven zou zijn, wordt vooralsnog tegengesproken. Voor hoelang nog? gemengd. Aan het Portugeesch miuisterie van binnenlandscbe zaken bevestigt men het gerucht, dat minister-president Joao Cha- gas wegens plagerijen en dwarsdrijve rijen van Affonso Costa en geschillen onder leden van het bloc nog vóór de opening van de Kamer zijn ontslag ,wil -neme Een afvaardiging beantwoordende, die ten gunste van liet algemeen kies recht voor mannen bij hem kwam, heeft de Engelschc minister-president Asquith gezegd, dat het kiesrecht van den man alleen behoorde af te hangen van zijn burgerschap. In de komende zitting van het parlement zou een wetsontwerp wor den ingediend, dat het kiesrecht zou ge ven aan ieder werkelijk volwassen inge zetene of onderdaan. Geen man zou meer hebben dan .één stem. Het wetsontwerp zou de vrouwen niet in de regeling opnemen, doch het Lager huis zou dat kunnen doen, indien het dat wenschte. Men herinnert zich, dat er ten tijde van de spoorwegstaking ook een staking aan de Londensche gemeentetram dreig de. Een verzoeningsraad heeft nu tie grieven van het personeel onderzocht en het wel niet de verlangde Joonopslag 30 shilling in de week als minste loon voor alle volwassenen bewilligd, maar toch iets daarvan. Veel is het niet, want in het geheel zal de gemeente daardoor 4000 pond sterling jn het jaar meer moe ten betalen. Ook de eisch van een werk tijd van 48 uur in de week is afgewezen. De Zweedsche regeering heeft aan een geneeskundig lichaam verzocht een statistiek op te maken van het aantal gevallen van kinderverlamming, die er van het jaar in liet land zijn voorgeko men. Naar schatting zijn er, volgens de regeering, meer dan drieduizend. Zij wil, voorgelicht door medici, niet rijkssubsidie de ziekte bestrijden en de zieken ver plegen. Uit Mexico-City wordt geseind, dat gisteren bij Acoeikm, ten Zuidoosten van de hoofdstad, een gevecht heeft plaats gehad. Zapatas werd daarbij door de reegeringstroepen verslagen. Een 30-tal vrijbuiters werd gedood. -De koning van Italië is heden te Palermo aangekomen, waar hij de ge wonden gaat bezoeken. In Duitschland is men allesbehalve ingenomen «net den uitslag der Marok- ko-onderhandelingen. De staatssecreta ris van Koloniën von Lindeguist en een paar andere hooge koloniale ambtenaren hebben hun ontslag genomen. Verschil lende persorganen zijn over het verdrag uiterst slecht te spreken. Donderdag zal de Marokko-interpellatie in den Rijksdag plaats vinden. 'tZal wel spannen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. bes'.uit is aan den hoofdinspec teur van administratie D. G. Krol van der Hoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van f 3375 pensioen 'sjaars; zijn bij de zeemacht bevorderd: tot hoofdinspecteur van administratie de in specteur van administratie N. J. J. van Rijn van Alkemade; tot inspecteur van administratie de officieren van admini stratie der le kl. A. M. Post Uiterweer en W» Baerts; tot officier van adm. le kl. de officier van adm. 2e kl. P. M. Schreu- ders en W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; is aan den inspecteur van adm. A.M. Post Uiterweer eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van f2760 pensioen 'sjaars; is aan dr. A. j. C. de Waal eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te $teenwijk; is aan H. F. M. Jiuybers, voorheen te Wageningen, thans te Bergen op Zoom, eervol ontslag verleend als tijdelijk lee raar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen; is aan L. F. J. Onrust te Groningen eervol ontslag verleend als opzichter le kl. voor het stoomwezen; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Ootmarsum J. L. C. v. d. Heuvel, thans commies-titulair der posterijen en telegrafie; is benoemd tot notaris te Susteren J. G. J. Leinarts, candidaat-notaris te Heerlen, en tot notaris te Maastricht, J. M. H. O. Quaedvlieg, candidaat-notaris aldaar. Huldeblijk Kardinaal Van Rossum. Naar wij vernemen wordt onder hooge goedkeuring van Z. D. JH. den Aarts bisschop van Utrecht een comité gevormd dat zich ten doel stelt den Hoogeerw. Pater W. van Rossum bij zijne verheffiqg tot Kardinaal een passend huldeblijk aan te bieden. Stads Doelen. Te Delft worden in een gemeentelijk gebouw „De Stads Doelen", nu en dan tooneelvoorstellingen gegeven. Over het geen daar wordt opgevoerd, wordt door de locale bladen van verschillende rich ting ernstig geklaagd. En dat dit niet zonder reden gebeurt, moge blijken uit hetgeen de tooneelrecensent van het „Studentenweekblad" schrijft n.L: „We zagen in de flink bezette zaal nog al jonge meisjes, hoorden die daar wer kelijk thuis, of zijn wij zoo ouderwetsch Waarom huldigt de stem- en schouw burgcommissie niet liever aangeklee- d e menschen Deze aanmoediging doet ons rillen voor het vervolg. Hoewel heel veel erger kan 't haast niet." 'tWare al ergerlijk, indien iets, wat hier door een jongen man ruiterlijk wordt afgekeurd, geschiedde in een particu lier gebouw. Maar dat men het te Delft duldt in een stedelijk gebouw, gaat ons begrip te boven. Tijd. Een nieuw park te Amsterdam, In den laatsten tijd, meldt de N. Rott. Crt." doken af en toe berichten op om trent het voornemen der gemeente Ara- sterdam om een nieuw park te stichten dit park is geprojecteerd om het zoo genaamde Nieuwe Diep, een uitgestrekt binnenmeer bij Zeeburg, dus in de on middellijke nabijheid van de zoogenaam de Indische Buurt. Water eii land zouden een gezamenlijke oppervlakte hebben van ruim 100 H.A. In het park zijn eenige vijvers geprojecteerd, terwijl mede ruim te is gereserveerd voor eenige kleine ge bouwen. Dit plan schijnt de verwezen!ijking na bij. Eenige vermogende ingezetenen heb ben n.l. het gemeentebestuur meegedeeld dat het in hun voornemen ligt aan de gemeente een park ten geschenke te ge ven, ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van Nederland's onafhan kelijkheid in 1913. De duurte der levensmiddelen. In een praeadvies over deze zaak meenen B. en W. van Amsterdam, dat een exceptioneelen toestand als vast staand mag worden aangenomen. Echter kan vooreerst niet worden gedacht aan het nemen van maatregelen ten behoeve van alle gemeentenaren, die voor het ontvangen van hulp in de gegeven om standigheden in aanmerking zouden ko men. Alleen als werkgeefster kan op de gemeente eenige plicht rusten. B. en W. stellen daarom voor hen te machtigen, aan ieder der ambtenaren, be ambten en werklieden in dienst der ge meente voor zooverre zijn salaris met inbegrip van vaste emolumenten een be drag van f1200 per jaar of f 100 per maand niet overschrijdt en hij hoofd van 't gezin is in vier termijnen (einde van November, December, Januari en Fe bruari) een uitkeering te verstrekken van f10, vermeerderd met 12 voor ieder tot het gezin behoorend kind beneden den leeftijd van 16 jaar; met dien verstande, dat de totale uitkeering een bedrag van f20 niet zal overschrijden, en dat voor hen, die enkele dagen per week of per maand of enkele uren per dag arbeid voor de gemeente verrichten, het bedrag der uitkeering met een evenredig deel zal worden verminderd. De kosten van de hulpverleening zullen ongeveer f130.000 beloopen. De Katerlaan. Het „Geldersch Dagblad" verhaalt het volgende „Een aardige caricatuur van den heer Ter Laan, geteekend door de bekwame hand van een der in ede-afgevaardigden, circuleerde gisteren in de Tjweede Ka mer: een lange laan, waarin op den voor grond een groote kater met den kop van Ter Laan en met een langen staart, rei kende tot aan het einde der laan, en waar onder, met een geestige woordspeling, de naam der laan„De Katerlaan". In derdaad een treffend spotbeeld op de eindelooze redevoeringen van K. ter Laan." Ingang benoeming onderwijzers. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hun meermalen bleek, dat de datum van ingang der benoeming van een on derwijzer vroeger was dan die Van het benoemingsbesluit Na ingewonnen in formatie bleek dan somtijds, dat het tijd- stiü van in#an# der benoem in? niet door den Raad was bepaald, doch aan het college van B. en W. was overgelaten. Ged. Staten vinden hierin aanleiding aan de gemeentebesturen op te merken, dat de Minister van Bipnenlandsche Zaken indertijd onder de aandacht van Ged. Staten heeft gebracht dat in het alge meen als regel behoort te gelden, dat geen benoeming met terugwerkende kracht mag plaats vinden en dat ingeval zulk een benoeming heeft plaats gehad, het tijdstip van ingang door den Raad moet worden bepaald en niet aan B. en W. mag worden overgelaten. Absenteïsme. Men wil het soms doen voorkomen alsof de rechterzijde zooveel spijbelaars telt in tegenstelling met de linkerzijde waarvan voorgegeven wordt dat zij al tijd trouw op post is. Het „Arnh. Dag-» blad" publiceerde dezer dagen statistiek- jes over de opkomst der Kamerleden bi/ de behandeling der Militiewet, die aan toonden, hoe schandelijk overdreven wordt. De Kamerzitting van gisteren was er weer het bewijs van. Bij stemming over het voorstel Nolens waren aanwezig 48 leden van rechts en slechts 18 van links. Met recht kon het „Hbl." constateeren, dat de linkerzijde zeer slecht was opgekomen. De Militiewet. De volgende amendementen zijn inge diend De heer Marchant stelt voor aan art. 75 als vijfde lid toe te voegen: „Van den dienst bij het blijvend ge deelte zijn vrij de manschappen, die ia het bezit zijn van een bewijs van voor geoefendheid bedoeld in artikel 67 de zer wet en van een diploma voor mili taire schietvaardigheid, uit te reiken naar door Ons vast te stellen regelen." De heeren Ter Laan c.s. stellen voor om de jaarlijksche lichting te verminde ren met het aantal dergenen, aan wien vrijstelling is verleend op grond van art. 21, eerste lid, onder 5a (dat zijn dege nen die in Indische Staatsdienst of in particuliere betrekkingen in Indië gaan.) Een goed voorbeeld. De R. K. Handelsreizigersvereeni- ging te Amsterdam heeft besloten een krachtige propaganda te voeren voor de Katholieke Pers. Onder applaus beloot men aan eigenaars van café's, waar geen Katholieke bladen ter lezing lagen, hel verzoek te richten in den vervolge voor een uitgebreide Katholieke lectuur op de leestafels te willen zorg dragen. KORTE KRONIEK. Te 's Hertogenbosch is een afdee ling van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en "Winkelbedienden op gericht met aanvankelijk 20 leden. Op plechtige wijze in tegenwoor digheid van vele autoriteiten op inidden- standsgebied is gistere nte Amsterdam geopend een bijbank van de Coöp. Cen trale Middenstandscredietbank van de Haarl. Hanze. Te Laren had Zondag de Gooi- en Eemlandsche Meeting plaats van de Ka tholieke Werkliedenver. te Soest, Baarn Blaricum, Naarden, Bussum, Hilversum en Laren. De opkomst was machtig groot en gaf een voorproefje voor 19 Nov. te Utrecht. Het was een grootsche betoo ging voor de sociale wetgeving en de huidige regeering en een klinkend pro test tegen de houding van de 7 socia listen in de Tweede Kamer, met hun nare onridderlijke houtfing van genie pige obstructie. A.s. Zaterdag vergadert te Utrecht de commissie tot beheer van het dr. Ariënsfonds, om te beraadslagen over opbrengst (50.000) van den bloemendag. Te Amsterdam is gisteren tot lid van den gemeenteraad in district VI ge kozen de heer J. N. Hendrix (R.K.) met 1613s t. tegen 393 op den heer G. Ku- pers (S.D.) De kiesvereeniging der Lib. Unie te Haarlem heeft besloten bij de her stemming voor den Gemeenteraad tus- schen een anti-revolutionair en een so ciaal-democraat de candidatuur van den heer Joosten (S.D.) te steunen. Te Tholen zijn plannen in over weging voor de oprichting eener centrala gasfabriek voor het geheele eiland. De kosten zullen beloopen f17 per hoofd, der bevolking van iedere gemeente.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1